Plan-Stevens van tafel ?NV bereid tot voorjaarsoverleg met kabinet Verre vluchteling toch goede vriend Lf™ SoiVUMlt BINNENLAND -pn loe Geen selectie meer bij sociale werkvoorziening izin Bijzondere geboorte van tweeling in Zwols ziekenhuis Het Florida-effect van Edgar Vos I 'gidóe DINSDAG 17 MAART 1992 btenaren toeten zelf >k voor de it betalen' Nat or i da KIN 'T HOUT i en stoi ;lijk HAAG De christelijke !s Jen van overheidsperso- vinden dat ambtenaren, als de werknemers in het culiere bedrijfsleven, ook ?n i lie moeten gaan betalen hun vut-regeling. zitter L. Poell van de OP hoopt op die manier dreigende impasse in de inderhandelingen met de leid te voorkomen. Dit con leg tussen de centrales ten jverheidspersoneel en mi- >r Dales van binnenlandse n begint morgen en zal verwachting zeer moei- verlopen. De centrales 4,5 procent loonsverho- voor alle zevenhonderd- >nd ambtenaren, maar Da- vanlvil absoluut niet verder dan 3 procent, iet voorstel van de CCOOP overgenomen door de centrales, betekent dit blolj,et bod van Dales in feite iog gaat naar bijna 4 pro- Poell gaat ervan uit dat nbtenaren zelf, door het en van een premie van 1 procent, zo'n 550 mil- gulden kunnen opbren- De vut voor ambtenaren ongeveer twee miljard 2 scfen per jaar, waarvan nu /erf liljard uit de reserves van n cj. jgemeen Burgerlijk Pen- fonds komen en de rest nationale schatkist. „We hechten aan de vut, kunnen we er ook zelf ege aan betalen". Ook invoe- n de /an deeltijd-vut op vrijwil- d asis is voor de CCOOP be- kbaar. Met deze voorstel- oopt Poell ook te voorko- dat minister Dales gaat ;ren de vut af te schaffen, :en voor de ambtenaren- tegelen onaanvaardbaar zou -Brit nste sadNINKLIJKE AGENDA berei 18 maart Tijdelijke vergunning voor ziekenhuis Kampen KAMPEN Het Kamper Stadsziekenhuis krijgt tot 1 juli de tijd om orde op zaken te stellen. Tot die datum zet het ministerie van WVC de definitieve vergunning aan de hand waarvan het ziekenhuis geld krijgt om in een tijdelijke. De inspectie voor de volksgezondheid signaleerde al in 1989 moeilijkheden in het zieken huis. Ook begin februari bracht de inspectie nog een vernietigend rapport uit. Op de afdeling intensieve zorg overleden vorige maand twee patiënten. Gisteren heeft het ziekenhuis toegegeven dat bij de behande ling van de twee patiënten 'medisch vermijdbare' fou-' ten zijn gemaakt. De hoofdofficier van het justitie heeft gisteren besloten tot een oriënterend onderzoek. Verwacht wordt dat de staatssecretaris van WVC nu eist dat het ziekenhuis samen gaat met een van de twee Zwolse ziekenhuizen. Het ziekenhuisbestuur, dat daarin een groot voordeel ziet, gaat ervan uit dat de capaciteit in Kampen na de fusie wordt gehandhaafd. Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG - Mensen die in aanmerking komen voor een baan in de sociale werkvoorzie ning zullen niet meer worden ge selecteerd op hun capaciteiten of handicap. "Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken wil dat vanaf 1 januari 1993 de volgorde van aanmelding bepalend is voor wie wordt aangenomen. De socia le werkvoorziening is bedoeld voor mensen die moeilijk of niet aan de slag komen in het gewone bedrijfsleven. Tot nu toe werden werknemers die in aanmerking kwamen voor een plaats verdeeld in een A- en B-categorie. Voor de eerste groep gold dat ze een derde van de arbeidsprestatie in het ge wone bedrijfsleven moesten kun nen leveren. Voor werknemers in de B-groep gold als voorwaarde dat ze in staat moesten zijn tot re gelmatige arbeid. Ter Veld zei gisteren dat het moeilijk, zoniet onmogelijk is om objectief vast te stellen in welke categorie iemand thuishoort. „Om in de toekomst te voorkomen dat kandidaten worden bevoorrecht of achterge steld is het principe 'wie het eerst komt, het eerst maalt' het meest objectief', zei ze. Verstandelijk gehandicapten krijgen eigen zorgbudget DEN HAAG - De Tweede Kamer is er voor verstandelijk gehan dicapten een eigen budget te geven waarmee ze zelf zorg kunnen inkopen tot maximaal 80.000 gulden per jaar. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de nota "Verstandig veranderen' door de vaste commissie gehandicaptenbeleid. Mevrouw Terpstra (WD) sprak zelfs over „een markante cultuuromslag" in de hele zorg sector, die de positie van de gehandicapten versterkt. Het is de bedoeling dat verzekerden in de toekomst kunnen kiezen tussen hulp in natura (bepaalde voorzieningen) waarop ze nu ook recht hebben of een bedrag waarvan de hoogte afhankelijk is van de indicatie - dat ze zelf aan hulp en zorg besteden. Het idee van een boekje met 'zorgbonnen', om te voorkomen dat het geld aan andere zaken wordt besteed, wees de Kamer unaniem als „betuttelend" af. Wel zullen maatregelen moeten worden getrof fen om tegen te gaan dat het geld verdwijnt naar hulpverleners in het grijze of zwarte circuit. Een van de suggesties was, mensen die meer dan enkele uren per week hulp verlenen in te schrijven bij de bedrijfsvereniging Detam. Cipier eist rookverbod DEN BOSCH - De 31-jarige ge- vangenenbewaarder F. Senders heeft gisteren in een kort geding de snelle invoering geëist van een rookverbod in de Bredase gevan genis Boschpoort. Hij kreeg eerder al gelijk van het ambtenarenge recht. Het ministerie van justitie tekende beroep aan tegen dat von nis. Een nieuwe uitspraak kan wel twee jaar op zich laten wachten. Senders is niet bereid te wachten en vroeg aan rechter mr Govers om een beslissing bij voorraad. Vol gens de cipier mag bijna overal in de gevangenis worden gerookt en is met name in de personeelskan ti ne, de recreatie- en de bezoekers- ruimte en in de kerkzaal de rook om te snijden. DEN HAAG - De rege ringspartijen CDA en PvdA zijn blij dat het kabi net af ziet van rigoureuze hervormingen in het be lastingstelsel zoals de commissie-Stevens heeft voorgesteld. Stevens wil de de aftrekbaarheid van werknemersverzekerin gen ongedaan maken en van de drie belastingschij ven, één schrappen. mens doordat de eerste schijf tot 57.000 zou worden opge trokken met een belastingta rief van 33,6 procent. Over het bedrag dat hier bovenuit gaat werd een tarief voorgesteld van 55 procent. Dan zouden te vens verschillende aftrekpos ten vervallen, zoals de werkne mersverzekering. Volgens Ste vens zouden de premies net als belastingen door de fiscus wor den geïnd. Dat zou een gewel dige besparing opleveren in de administratieve verwerking en uitvoering. Het CDA is echter van mening dat hierdoor de re latie vervalt tussen de betaalde premie en het doel van de werknemersverzekering. Overigens is onduidelijk wat het kabinet nu gaat voorstel len. Het CDA gaat er wel van uit dat het kabinet voorstelt het verschil tussen bruto- en netto-inkomen te verkleinen. Minister De Vries van sociale zaken heeft daartoe in het ka- Nadat vorige week een com missie in de Sociaal Economi sche Raad al vernietigende kritiek leverde op het plan- Stevens, sluiten nu ook de re geringspartijen zich daar openlijk bij aan, nadat al eerder duidelijk was dat de coalitie-partners niet enthou- binet een voorstel ingediend. 1 laó(eter van Vollenhoven verricht in •echtse Jaarbeurs de opening van jrlijkse vrijwilligersdag van de Lan- Organisatie Slachtofferhulp Mr. Van Vollenhoven doet dit als itter van de Raad van Advies van )S en als voorzitter van het Fonds aan Slachtoffers. siast waren over de voorstel len. PvdA-kamerlid Vermeend vreest net als de deskundigen in de SER dat de werknemers de loonderving als gevolgen van de ideeën van Stevens zul len verhalen op de werkgevers bij d.e cao-onderhandelingen. Ook de werkgevers waren daar reeds bang voor. Het CDA bij monde van financieel specia list Hillen ziet in het plan met name een inkomensachteruit gang voor de middeninko- Hij wil het arbeidskostenfor fait verhogen met netto twin tig gulden per maand voor de minimumloners. Het CDA steunt De Vries, maar de PvdA vreest dat daarvoor bezuinigd moet worden op posten, zoals onderwijs, waar de partij niet voor te porren is. Vice-premier en tevens PvdA-leider Kok wees enkele weken geleden in Heerenveen een bezuiniging op onderwijs expliciet van de hanfl. Haar voor Afrika Leraren en leerlingen van de christelijke scholengemeenschap in Emmen laten hun haar mïlimeteren of hun hoofd zelfs helemaal kaal scheren in het kader van de actie 'Zeg AA'. Ten behoeve van drie projecten in Afrika werd het haar gisteren per centimeter verkocht. De actie heeft in totaal 40.000 gulden opgeleverd. fotO:ANP Molukkers grotendeels opgenomen in samenleving Idoor ten, soms zelfs één van je ou- POLLY BREUR ders Zo is er het verhaal over Sale- ban. Saleban is twaalf jaar en GOUDA Bijna acht mil- woont in een dorpje aan de zee joen kinderen, verspreid in Somalië. Op een dag komen over de hele wereld, leven er soldaten in het dorp die alle in vluchtelingenkampen. huizen kapot slaan. Iedereen v,,,« slaat op de vlucht, maar de va- Op de vlucht mt hun ge- der va£ Saleban'bujft achter boortedorp hebben zij ^ij de dieren. Saleban en zijn meestal bijna niets van moeder lopen net zo lang door hun spulletjes kunnen tot ze bij de grens komen, meenemen. Maar liefst de Maar waar zijn vader is weet helft van de in totaal 16 niemand. Saleban en zijn moe- miljoen vluchtelingen is jonger dan twaalf jaar. zjjn vacjer weer. Dan mogen ze ook naar een vluchtelingen- Daarom richt Stichting Vluch- kamp waar ze in een tent kun- teling zich dit jaar. met de nenwonen, 'vluchtelingen-bevrijdings- week' met een speciaal lespak ket op de leerlingen van de bassischolen in Nederland. Juist omdat de meeste vluch- KnUIICl telingen niet veel ouder zijn Aan de hand NIJMEGEN De Molukse ge meenschap is bijna volledig opgenomen in de Nederlandse samenleving. Van de 42.000 Molukkers die hier verblijven, zullen er nog maar weinig defi nitief terugkeren. Dat zegt de Nijmeegse antropoloog Elias Etinsampessy (44), die op 26 maart promoveert op zijn proefschift 'Saudara Bersau- dara, Molukse identiteit in pro cessen van cultuurverande ring'. Volgens Rinsampessy hebben de meeste Molukkers een Nederlands paspoort en is slechts een paar procent be wust statenloos gebleven. Nog maar 56 procent van de Moluk kers woont in één van de 60 ge meenschappen. De ontwikke lingen in de Molukse gemeen schap lopen parallel met die in de Nederlandse samenleving. De gezinnen worden kleiner en democratischer en het aan tal echtscheidingen neemt toe. Toch is de adat-istiadat, het ge heel van de Molukse zeden, ge woonten, rechten en plichten ook voor de derde en vierde ge neratie Molukkers nog steeds belangrijk. dan de kinderen die bij ons naar de basisschool gaan. Vandaag overhandigde minis ter Pronk van ontwikkelings samenwerking het eerste les senpakket 'Je verste vriend is soms dichtbij' aan directeur AD. de Jong van de Livingsto- neschool in Gouda. Aanslui tend behandelde de acteur Ha- kim uit sesamstraat het thema 'vluchten' in een dramapro- duktie. Het lessenpakket is bedoeld om de kinderen duidelijk te maken wat het betekent om te moeten vluchten en bijna alles watje hebt achter te moeten la- NK VERKERK ISEN - Het Christelijk pnaal Vakverbond (CNV) }er bereid om met het ka- t voorjaarsoverleg te ple- izonder voorwaarden voor- Idus de komende voorzit- 'an het CNV, Anton Wes- ken, gisteren tijdens een iedag in Rijssen. et hoogtepunt van de ver- wao-discussies stelde de ge voorzitter Henk Hofs- afgelopen najaar dat cen- overleg tussen de sociale partners en het kabinet zinloos was geworden. Anton Wester- laken, die 20 juni Hofstede op volgt, ziet de voorstellen van minister Kok voor lastenver lichting als een signaal voor hernieuwd overleg: „Het is goed dat het kabinet weer sig nalen naar ons uitzendt, dat ze met ons willen communiceren over het te voeren beleid. Dat hebben ze alleen het eerste halfjaar van het kabinet ge daan en daarna hebben ze het knap verziekt. Als we een uit nodiging krijgen voor het voor- jaaroverleg zijn we niet te be nauwd om er aan deel te ne men, als er zaken te doen zijn. Als het kabinet met serieuze voorstellen komt, dan doen we daar aan mee", aldus Westerla- ken. Wel verwacht hij van het kabi net een 'opening' waar het gaat om de ernstigste, zogeheten onomkeerbare wao-gevallen: „Maar ik ga het overleg niet van te voren conditioneren. De enige voorwaarde is dat je af spraken maakt, die ook nage komen worden. De grote 'maar' in het verhaal van De Vries - dat neer komt op een lastenverlichting van 2,5 mil jard is dat hij niet aangeeft waar de rekening voor de be groting 1992 komt te liggen. Lastenverlichting op zich is een bijdrage voor gematigd loonbeleid. De helft van de in flatie is veroorzaakt door over heidsmaatregelen. Als het ka binet met dit beleid door zou gaan, dreigt er een prijs-loon- spiraal. Als ze inflatie aanja ging weghalen is dat een goede koers, maar als je dat gaat betalen met minder werkers in de gezondheidszorg, met min der in het onderwijs of slechte arbeidsvoorwaarden, dan kan het niet, wat ons betreft". Tijdens de studiedag, waarin CNVers spraken over de ge volgen van een open EG, noemde Westerlaken de resul taten van de laatste EG-top in Maastricht zeer mager. Met name zette de CNV-bestuurder in Rijssen grote vraagtekens bij de verhoging van EG-mid- delen met 35 procent. De ver hoging op zich is aanvaard baar, maar het CNV heeft grote moeite dat driekwart van het geld besteed wordt aan de landbouw en de zogeheten co hesie (extra hulp voor Zuid- Europa en Ierland). „Daar kan het CNV niet mee akkoord gaan", aldus Westerlaken. Nu in het kader van de liberalise ring (de Gatt-ronde) wordt ge streefd naar vermindering van landbouwsubsidies moeten „landbouwbelangen niet wor den overgewaardeerd". Desge vraagd verduidelijkte de ko mende voorzitter van het CNV: „Afspraak is afspraak. Er is met elkaar een Europees be leid ingezet, met de conclusie dat het landbouwbeleid het overgrote deel van de midde len opslokt en dat we dat moeten verminderen. Je moet met de anderen, ook met de landbouworganisaties over de besteding durven discussië ren. Er is een gigantische gel doverdracht in de landbouw. Je kunt wel altijd om de hete brei heen blijven draaien. De Gatt is essentieel voor de ont wikkelingslanden. Wij willen blijven uitgaan van het belang van die ontwikkelingslanden; dan moet je ook durven snij den in je eigen budget". Westerlaken riep de in Rijssen aanwezige minister de Vries op om „nu Nederland verlost is van het EG-voorzitterschap, een voortrekkersrol te spelen binnen de Europese Sociale Raad". rdronken bij to-ongeluk ÏNTER - Een moeder haar vier kinderen zijn (ren om het leven geko- redac,i doordat de auto waarin letefsipten in Deventer in de tl reed. loeder was 37 jaar oud, de tVerafdnderen 16, 15, 11 en 9 ;Zij woonden in Deventer. 11 lolitie weet niet hoe het [n dat de auto de rivier in, Piet Nadat het voertuig uit (tater was getakeld bleken 'inzittenden reeds overle- Op de andere twee werd l Hejrciatie toegepast, maar dat it niet baten. unie eéxamen vanaf novem- JKds3'bespreekbaar Het m t Hfraal Bureau Rijvaardig- van \ij biedt vanaf november ,ergh logelijkheid dag en tijd- i jaf te spreken voor het tv vooif jjk-examen. Voor het van wijfie-examen, dat eerst it te worden behaald, be- /e vertad deze mogelijkheid al. naaister Eis twaalf jaar voor moord op invalide man AMSTERDAM - Een oude invalide man om brengen door verstikking is zo'n ernstig misdrijf dat een hoge straf gepast is. Officier van justitie mr. C. Goes eiste gisteren voor de Amsterdamse rechtbank we gens doodslag twaalf jaar ge vangenisstraf tegen een 22-ja- rige man die hardnekkig schuld bleef ontkennen. De verdaëhte zou op 3 december vorig jaar in een bejaardenhuis in Amsterdam-West de 76-jari- ge bewoner D. Spaans van het leven hebben beroofd door een sok in zijn mond te proppen en een kussensloop over zijn hoofd te trekken. De polsen van het slachtoffer waren ge boeid. Het motief voor de moord is onduidelijk. Het slachtoffer heeft zich nauwe lijks kunnen verweren omdat hij in een rolstoel zat. De ver dachte had zich na het misdrijf meermalen tegenover vrien den laten ontvallen dat hij de man had omgebracht. Uit spraak op 30 maart. ZWOLLE - Het Sophia Ziekenhuis in Zwolle is erin geslaagd de geboorte van een tweede baby van een tweeling 75 dagen uit te stellen na de geboorte van het eerste kind. Volgens het ziekenhuis is een zo lange tijdsduur tussen de ge boorten van de beide helften van een tweeling nog niet eerder in Nederland voorgekomen. Buiten Nederland zijn slechts vier lan gere perioden bekend. Dat deelde een woordvoerder van het zie kenhuis vandaag mee. De moeder beviel na slechts twintig weken van haar eerste baby, die direct na de geboorte overleed. De vliezen waren spontaan gebroken. Het ziekenhuis heeft toen de bevalling van het tweede kind nog 75 dagen weten uit te stellen. De vrouw beviel op 11 maart (dus na 32 weken zwangerschap) van haar tweede kind, een zoon van 1890 gram. Moeder en kind maken het prima. Vroeggeboortes Het Sophia Ziekenhuis is één van de tien klinieken in Nederland die intensieve zorg biedt aan te vroeg en te klein geboren kinde ren. Het is gespecialiseerd in de behandeling van dreigende vroeggeboortes. Hiervoor heeft het ziekenhuis de beschikking over vijf intensive care-couveuses. In het ziekenhuis werken vier kinderarts-neonatologen en één vrouwenarts-perinatoloog. Rode Hoed-groep PvdA richt platform 'SVP' ROTTERDAM - De groep verontruste PvdA-leden rond oud-partijvoorzitter Van der Louw ziet voorlopig af van de vorming van een eigen nieu we partij. De initiatiefgroep van rond de dertig personen rondom de voormalige PvdA-coryfee heeft gisteren besloten dat „een eigen partij op dit mo ment niet aan de orde is". Wel is besloten de oprichting voor te bereiden van een platform „dat een bijdrage moet leveren aan de kwalitatieve en kwanti tatieve versterking van de sa menwerking met andere pro gressieve partijen en groepe ringen". Op zondag 26 april moet dat in Rotterdam uit monden in een oprichtingsver gadering. Die organisatie is volgens Van der Louw en de zijnen bereid een eigen bijdra ge te leveren aan de aangekon digde vernieuwingsplannen van de PvdA. De club rond Van der Louw wil af van de betite ling Rode Hoed-groep, zoals de verontrusten in de wandeling zijn gaan heten. De groep wil verder door het leven als 'Soci aal-democratisch vernieu wingsplatform'. Oftewel 'SVP'. i dit soort ver- haalvoorbeelden en teken -en vertelopdrachten leren de kin deren dat er nog heel wat ge daan moet worden voor de 16 miljoen vluchtelingen. In het lessenpakket zitten ook ont werptekeningen zodat de kin deren - net als gevluchte kin deren - zelf stoelen en tafels in elkaar kunnen zetten, of wat natuurlijk veel belangrijker is, een eigen knuffel kunnen ma- De meeste vluchtelingen zoe ken bescherming tegen ge weld en oorlog. Het grootste deel probeert lopend het dichst-bijzijnde buurland te bereiken. Slechts 0,25 procent belandt uiteindelijk in Neder land. De meesten worden ech ter opgenomen door de. vaak al even arme, buurlanden in de derdewereld. De Stichting Vluchteling zet zich in voor deze vluchtelin gen in het buitenland. Met structurele hulp zijn de vluch telingen weer in staat voor zich zelf te zorgen. Verschillende projecten om de vlüchtelingen verder te helpen zijn onder an dere: onderwijs, aanleg van groente tuinen, irrigatiewer- ken en vaccinatieprogramma's' voor jonge kinderen. Tot nu toe hebben zich 560 scholen aangemeld voor het lessenpakket, de stichting ver wacht dat er nog een kleine vijfhonderd bij zullen komen. De bevrijdingsweek voor de vluchtelingen is officieel van 3 tot 9 mei. „Maar er zijn scholen die in verband met vakanties de lessen in een andere week geven. En er zijn ook scholen die het hele jaar aandacht blij ven geven aan het thema 'vluchtelingen' en daar zijn we natuurlijk erg blij mee" zegt AClaassen van de Stichting Vluchteling. De organisatie bestaat dit jaar op 22 maart precies tien jaar, verschillende instanties als het Rode Kruis en Mensen in Nood zijn vertegenwoordigd in deze stichting. iSPEREN HOBBES OOOR BILLWATERSON ÉN TOÉN SAVÉN ZÉ PÉ HÉRSÉNS ÉÉN STROOM STOOT ÉN PlÉ KRoPÉN UIT PÉ BAK ÉN TÉRRo- RISÉÉRPÉN PÉ STAP Zonnige couture-collectie Een model toont een rood-kanten avondjurk met een hand-geplis- seerd lijfje uit de lente-zomercollectie 1992 van mode-ontwerper Edgar Vos. FOTO: ANP AMSTERDAM - Een ver bluffend vrolijke en zonnige couturecollectie gepresen- teert mode-ontwerper Edgar Vos dit jaar: bij al die veel kleurige rijk gedessineerde korte jasjes over zwart-witte zomeijurken of shorts komt de zomer je haast al tege moet. Al het goud, rood, paars, groen en bleu doet denken aan de stranden in Florida. Die sfeer van Miami Beach wordt afge wisseld met prachtige stijlvol le pakjes, bestaande uit rechte rokken met een kraagloze bla zer en mooie zijden of kanten blouses. Neem zo'n donker blauwe of zwarte tijdloze com binatie met een zachtroze blouse en dieproze bandeau, dikke parelsnoeren en rijn- steen oorhangers. Van die ont zettend lange bungelende oor hangers waarmee je geheel in stijl plaats kunt nemen onder grote kroonluchters. En voor andere belangrijke gesprek ken op zo'n locatie is die kraagloze mantel in A-lijn over de iets langere bandjes jurk ook weer ideaal. Nogal indrukwekkend zijn de pantalonpakken met blouses met een V-vormige kraaglijn en brede stropdassen met beeldige dessins. Een zacht groene combinatie van ,cool wool van jasje, vest en panta lon of een zwart leren panta lon met een zwart met wit ge nopte bustier voor een zomer avond strelen het oog. Choco ladebruine en mocca jasjes worden op kuitlange witte rokken en jurken met hoge splitten gedragen. De haark- noetjes en het taillekoord met gordijnkwasten herinneren aan de 40-er jaren. Uitgaansjurken zijn bezaaid met glitters en hebben wijd uitstaande strokenrokken. Verder grote rozen en strik ken als decoratief element. Veelkleurig is verder ook de galakleding. Bijvoorbeeld een jasje van paarse kant op een oudroze zijden rok.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3