Zuidafrikaanse Raad van Kerken geeft toch stemadvies Kerk kan niet neutraal zijn bij referendum GEESTELIJK LEVEN OPINIE Drewermann schort uitoefening priesterambt op COMMENTAAR Vaticaan: zelfkritiek ontbrak bij orthodoxen Banneux nT £eidócSomcmt CfiidóeGou/ta/nt DINSDAG 17 MAAKT 1992 Franse kardinaal en rabbijn waarschuwen tegen gevaar extreem-rechts van Le Pen PARIJS - De Franse opperrabbijn, Joseph Sitriuk, heeft gisteren de kiezers opgeroepen de opmars van Jean-Marie Le Pen, de leider van het extreem-rechtse Front National, te stuiten bij de regionale verkiezingen die komende zon dag worden gehouden. Al eerder deed de aartsbisschop van Lyon, Albert Decourtray, dit. ,,Wij moeten de alarm klok luiden. Dat is onze plicht", zei de opperrabbijn in een uitzending van het joodse radiostation 'J'. „De ideologie van Le Pen is gevaarlijk voor de natie en wij moeten bui tengewoon waakzaam zijn. Ik zou willen dat het collectie ve bewustzijn ontwaakt", aldus Sitriuk. Hij brak met de traditie zich niet met partijpolitiek in te laten. De aartsbis schop van Lyon, kardinaal Albert Decourtray, zei vorige week zonder Le Pen bij naam te noemen dat „Frankrijk zich dreigt te storten in een avontuur dat zou kunnen lei den tot de opkomst van een nieuwe Hitier". De vrijheid, van spreken begint men pas goed te waarderen wanneer ■men zich een keer met de hamer op de duim geslagen heeft BONN - De theoloog en psychotherapeut Eugen Drewermann zal het priesterambt niet uitoefenen zolang aartsbisschop Johannes Degenhardt van Paderborn het preek- en leerverbod tegen hem handhaaft. Hij zal echter „onafhankelijk van alle dreigementen" het Evangelie blijven verkondigen. Een priesterambt dat door het bisschoppelijke preekverbod „tot een alleen maar toedienen van sacramenten wordt gereduceerd" wijst hij af. Drewermann, die in zijn vele boeken de bevindin gen van de theologie probeert te verenigen met die van de psychotherapie, werd in oktober vorig jaar de leerbevoegdheid aan de katholieke theologische hogeschool van Paderborn ontnomen. Begin dit jaar legde Degenhardt Drewermann een preekver bod op, nadat deze in een interview met het week blad 'Der Spiegel' ernstige kritiek had geuit op be paalde opvattingen van de kerk. Drewermann riep de aartsbisschop maandag op het geld dat deze van hem via de kerkbelasting ont vangt, te besteden aan het Wereldnatuurfonds of de katholieke hulporganisatie Misereor. Een ande re besteding van dit geld ziet Drewermann als een „ernstige verduistering" van zijn belastinggeld. Hij raadde de katholieke gelovigen aan, „de kerk niet zo serieus te nemen als zij flat zelf doet." Drewermann voelt niets voor het voorstel van zijn leermeester Heribert Mühlen om met andere theo logen over zijn opvattingen te discussiëren. Hij zou dan de enige theoloog zonder leer- en preekbe- voegdheid zijn en zou zo de rol hebben van een ge vangene die zich pas mag verdedigen nadat hij tot gevangenisstraf is veroordeeld. In een interview met 'Der Spiegel' dat maandag is verschenen, on derstreept Degenhardt dat hij Drewermann als priester voor zijn aartsbisdom wil behouden. Hij zegt dat de ontzetting van Drewermann uit het priesterambt „geenszins zo zeker is" als de publie ke opinie meent. Degenhardt hoopt dat Drewer mann tot „inkeer komt en zich herbezint". Barsten in de coalitie VATICAANSTAD - Ra dio Vaticana heeft giste ren de orthodoxe leiders verweten dat zij tijdens hun topontmoeting in Is tanbul de „fouten" van Rome aan de orde hebben gesteld zonder op eniger lei wijze de hand in eigen boezem te steken. De leiders van veertien ortho doxe kerken hebben zondag aan het einde van hun ontmoe ting bekendgemaakt dat ze met de Rooms-Katholieke Kerk alleen willen praten over de kwestie van de 'geünieer- den', de katholieken die een oosterse ritus volgen en de paus als hoofd van hun kerk erkennen. Pas als deze kwestie is opgelost, willen zij de dia loog met het Vaticaan over an dere kwesties voortzetten. Radio Vaticana leest in de slot verklaring van de orthodoxe topconferentie de wil om de di aloog met Rome voort te zet ten. Het radiostation onder streept dat het slotdocument van de bijeenkomst te Istanbul een „uiterst precieze lijst" be vat van alle verschillen met Rome. opgetekend in een soms „harde taal". „De orthodoxe kerken spreken zich streng uit als het gaat om fouten die anderen hebben ge maakt, maar de kritiek richt zich nergens op de eigen ach terban, van wie sommigen medeverantwoordelijk waren voor de voormalige communis tische regimes en de vervol ging van de geünieerde katho lieken." Tegelijkertijd spreekt Radio Vaticana er zijn tevredenheid over uit dat de orthodoxe ker ken deelnemen aan de bijeen- kohist deze zomer van de ge mengde katholiek-orthodoxe commissie te Bayrut. Het Banneux-comité van het bisdom Rotterdam organiseert in het weekeinde van 30-31 mei een tweedaagse bedevaart naar Banneux in België. Bus sen vertrekken er onder meer uit Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam en Dordrecht. De tocht gaat eerst naar Kerkrade waar warm wordt gegeten, 's Middags is er een kleine bedevaart naar O.L. Vrouw van Zutendaal in Bel gië. Overnacht wordt in het Congrescentrum Rolduc. Zon dag vertrek naar Banneux waar om 10.30 uur de plechtige internationale Hoogmis zal zijn en 's middags Lof en Zie kenzegen. De geestelijke bege leiding is in handen van pas toor W. Reder uit Den haag. Kosten, alles inbegrepen, 150,-. Aanmelding zr. D. Hoogeveen, Vlierboomstraat 198, 2564 HP Den Haag. Tel. 070 - 368 43 36. Stille Omgang (2) LEIDSCHENDAM - Het Ge nootschap van de Stille Om gang Leidschendam komt za terdag 21 maart om 22.30 uur ip de Petrus- en Pauluskerk aan de Sluiskant bijeen voor dë jaarlijkse bedevaart in Am sterdam. Na afloop wordt in De Haard koffie gedronken ter- v$jl om 0.30 voor de Stille Om gang naar Amsterdam wordt vertrokken. Om 04.00 uur is rijen weer terug in Leidschen dam. Het thema van dit jaar is: d^t de volkeren van Europa zich in Christus en Zijn evan gelie verbonden weten. Aan- rrjelding voor deelname is tot 19 maart mogelijk aan de pas torie van de kerk aan Sluis kant 28 of bij K. Hogendorp, Goopad 3, tel. 327 85 57. De. kpsten bedragen vijftien gul den voor volwassenen en ze- vèn gulden vijftig voor jonge- BEROEPINGEN Gereformeerde Kerken Beroepen te Landsmeer drs. P. Vlie- genthart te Diemen-Watergraafsmeer- Bijlmer die dit beroep heeft aangeno- Bèdankt voor Emmen H. Menkveld te Winschoten Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Harkstede i.c.m Over- schild drs. G.F. Overweg, kandidaat te Lelystad JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse Raad van Kerken, die tot dusver geen stemadvies wilde ge ven voor het referendum van vandaag, is alsnog overstag gegaan. De raad roept de blanken op 'ja' te stemmen en het beleid van president F.W. de Klerk te steunen. Hoewel verscheidene blanke geestelijken binnen de raad aankondigden aan de stem ming deel te nemen, hield de leiding van de raad er tot giste ren aan vast geen stemadvies te geven, omdat alleen blan ken aan het referendum mo gen deelnemen. De secretaris van de raad, dr. Frank Chikane, zei dit week einde dat de gevolgen van een overwinning van de tegenstan ders van De Klerk „te afgrijse lijk zijn om erover te kunnen denken". Dan zou blijken dat de meerderheid van de blanke Zuidafrikanen racistisch is en de apartheid wil behouden. Chikane vreest bij een neder laag van De Klerk een burger oorlog. De meerderheid van de bevolking zal het niet nemen dat zij niets te zeggen heeft over haar toekomst en die van Zuid-Afrika. Zo'n situatie zou „een zeer ernstige uitdaging voor de kerken in Zuid-Afrika betekenen, omdat ze de argu menten voor een gewelddadi ge oplossing van de onrecht vaardigheid als gevolg van de apartheid zou versterken", denkt Chikane. In vrijwel alle kerken behalve de uitsluitend blanke Afri kaander kerken zijn de blanke gelovigen zondag opgeroepen aan het referendum deel te ne men en 'ja' te stemmen. Ook in de synagoges werden de gelo vigen opgeroepen De Klerk te steunen. De orthodoxe rabbijn Ady Assabi hield zijn gemeen te vrijdagavond voor dat men sen die zwarten kunnen discri mineren om hun huidskleur, een soortgelijke houding te genover joden kunnen aanne men. De 100.000 joden in Zuid- Afrika hebben veel aan het land te danken en zij moeten nu bereid zijn iets daarvan te rug te geven, aldus Assabi. De blanke Afrikaander kerken bleven bij hun weigering een stemadvies uit te brengen. De 19 theologen die vorige week de leden van de Nederduitse Gereformeerde Kerk (NGK) opriepen 'ja' te stemmen, wer den daarvoor het afgelopen weekeinde door het bestuur van hun kerk berispt. De grootste krant in Zuid-Afri ka, de Sunday Times, had dit weekeinde zware kritiek op de houding van deze kerken. De krant herinnerde hen in een commentaar aan de woorden van de Duitse predikant Mar tin Niemöller die de kerkleden voorhield dat als zij het niet voor de joden opnamen er uit eindelijk niemand zou zijn die het voor henzelf zou opnemen. Frank Chikane ANC-vertegenwoordiger Carl Niehaus UTRECHT - Langs de Maliebaan in Utrecht 5.taan de crocussen volop in bloei. In z'n woning blikt ANC-vertegenwoor- diger in Nederland Carl Niehaus terug op de gedenkwaardige periode die in Zuid-Afrika het be gin van een omwenteling inluidde. Terwijl in febru ari 1990 de wereld oogge tuige was van de vrijlating van Nelson Mandela, zat hij met een groep nog vast in het blanke deel van de Centrale Gevangenis in Pretoria. „Het was voor ons heel emotioneel om de man die 27 jaar lang in hechtenis zat, ongebroken naar buiten te zien ko men. Meer dan ooit besef ten we dat onze aanslui ting bij het ondergrondse verzet een goede keus was geweest. Dat we het gelijk aan onze kant hadden." Het duurde nog tot 20 maart 1991 alvorens Carl Niehaus zelf (vervroegd) in vrijheid werd gesteld. Vijftien jaar cel luidde in 1983 het rechterlijk vonnis wegens zijn aandeel in bomaanslagen op energiecen trales in Johannesburg. „Ik heb vanuit m'n christelijk ge loof bewust gekozen voor ver zet, ook als dat geweld inhield. Het was voor mij het enige al ternatief vanuit de visie van een rechtvaardige oorlog." Hoe kwam het bij Niehaus zo ver dat hij uiteindelijk het blanke establishment over zich heen kreeg en hetzelfde lot onderging als veel eerder ds. Beyers Naudé had ervaren? „Ik denk dat ik in m'n familie een malle uitzondering ben. Ik ben opgegroeid op het West- transvaalse platteland in het dorpje Zeerust. M'n ouders hebben streng christelijke banden, gaan 's zondags twee keer naar de Nederduits Gere formeerde kerk en zijn aange sloten bij de Conservatieve Partij van Andries Treurnicht. Ze zullen vandaag bij het refe rendum ongetwijfeld 'nee' stemmen tegen de hervormin gen. Maar alles wat er tussen ons gebeurd is, heeft niet tot een echte breuk geleid. M'n ouders zijn mij, ondanks onze sterke meningsverschillen, in de gevangenis blijven opzoe ken. Zo ben ik ook opgevoed, tot strenge naastenliefde. Wij zullen elkaar nooit willen laten vallen. Alleen heb ik die kring niet enkel tot de blanken wil len beperken maar tot ieder een in mijn geliefde vaderland. Ik heb enkel de lijn van mijn Jansie Lourens en Carl Niehaus christelijke opvoeding willen doortrekken". Carl Niehaus zegt puur door ervaringen wijs te zijn gewor den. Zestien was hij toen hij voor zendingswerk 'onder de heidenen' de zwarte voorstad Soweto werd ingestuurd. „Ik moest mannen van dertig, veertig en vijftig jaar oud het evangelie brengen. Ik trof er een geweldig armoede en zwakte aan en besefte voor het eerst de ontstellende kloof tus sen blank en zwart. Dat was het begin. Een jaar later brak in Soweto de scholierenop- stand uit. Ik was toen in staat een rechtstreeks verband te leggen tussen de armoede en de stenen gooiende jongeren. Op school stelde ik er vragen over in de klas en later op de Universiteit van Witwaters- rand. Kreeg zwarte vrienden dank zij Jansie die in kunste naarskringen verkeerde waar dat al helemaal geaccepteerd was. Dat Jansie al evenzeer een buitenbeentje vormde komt doordat ze met haar ou ders enkele jaren in de Ameri kaanse staat Alabama heeft ge woond waar ze als veertienja rig meisje in meer dan een op zicht wijzer werd in een 'ge mengde' klas. Zo had elk van ons een eigen ervaring". Langzaam groeit hun belang stelling voor het verzet tegen de apartheidspolitiek. In het derde jaar van z'n theologies tudie wordt hij door de univer siteit geschorst wegens het op hangen van een affiche 'Nel son Mandela vrij'. Zijn omge ving spreekt er schande van. Ook z'n ouders die, vanwege hun zoon, allengs in een geïso leerde positie in de blanke ge meenschap raken. Carl neemt de moeilijke keuze te bedan ken voor de Nederduits Gere formeerde Kerk. Hij weigert voor z'n militaire dienstplicht op te komen omdat hij de na tionale racistische apartheids politiek niet wenst te verdedi gen. Carl: „De uiteindelijk keus daarvoor was" voor mij ook theologisch onderbouwd. Alle mensen zijn immers naar Gods beeld geschapen. Daar om is de Apartheidstheologie voor mij ook ketterij en wilde ik me daartegen verzetten." Als hij naar het ANC gaat, be tekent dit dat hij voortaan de gewapende strijd niet langer uitsluit. Om uit de gewetens nood daarover te komen, reist hij naar het aan Zuid-Afrika grenzende Botswana. Op bui tenlands grondgebied wisselt hij met het ANC van gedach ten. Niehaus verdiept zich in de geschiedenis van het ANC. Leert dat het zich vanaf de op richting in 1912 tot 1960 altijd geweldloos heeft opgesteld. FOTO PERS UNIE Komt onder de indruk van No- bel-prijswinnaar Albert Luthu- li, wiens naam hij op school nooit in de blanke geschiede nisboeken was tegengekomen. Merkt dat h^t ANC zich in 1955 in zijn Freedom Charter al dui delijk heeft uitgesproken voor een niet-raciale samenleving. Ook dat eerst na de bloedig neergeslagen demonstratie van Sharpeville in 1960, het ANC besluit tot het oprichten van de gewapende vleugel 'Umkontho we Siswe' (Speer van het volk). Niehaus leest bovendien het werk van de Duitse theoloog Bonhoeffer die zich in de Tweede Wereld oorlog aansloot bij het verzet tegen Hitier en dat kon verant woorden met zijn visie op de rechtvaardige oorlog. „Jullie hadden in Nederland toch ook mensen die zich vanuit hun christelijk geloof verzetten te gen het Duitse fascisme?" heeft hij inmiddels geleerd. Zo treedt Niehaus begin jaren tachtig toe tot een cel van het ANC. In het geheim ontplooide hij activiteiten voor het ANC. „In het begin ging het om het verzamelen van strategische informatie en in een later sta dium om plekken aan te wij zen voor militaire doelen, bij voorbeeld de energievoorzie ning. Ook werkte ik mee bij de recrutering van nieuwe leden voor Umkontho we Siswe." De Iraakse vice-premier Tarik Aziz heeft spitsroe moeten lopen in de Veiligheidsraad van de Verenigde Nat or Hij moet Saddam Husayn de boodschap overbrengen da KJ grote vijf die het in de V-raad voor het zeggen hebben, nie minste neiging tot inschikkelijkheid vertonen. Alle res ties van de V-raad blijven overeind. Alle resoluties van d raad moeten onverkort worden uitgevoerd. Geen toege gen, geen verzachting van de sancties, geen compromis ei Iraakse vice-premier was wel met dat doel voor ogen i ïii New York gekomen. Hij had immers de samenkomst va V-raad zelf aangevraagd. Hij wilde de raad ervan overtu dat Irak alle resoluties tegen zijn land heeft nageleefd en daarom de economische blokkade geen zin meer heeft. HET is een totale mislukking geworden. Tarik Aziz kon mand overtuigen. Hem werd in weinig diplomatieke terijov duidelijk gemaakt dat hij een leugenaar is. De bewering r Tarik Aziz dat Irak alle massavernietigingswapens heeft n nietigd, stoot op algemeen ongeloof. Saddam Husayn hee het verleden zo dikwijls de wereld bedrogen en belogen herstel van het vertrouwen zoniet onmogelijk dan toch I v moeilijk zal zijn. De woedende uitval van Tarik Aziz dat ?n VN-inspecteurs eigenlijk spionnen zijn, is ook niet van w aard om het wantrouwen weg te nemen. el SADDAM Husayn speelt het lijden van de Iraakse bevoll Je uit om de V-raad ervan te overtuigen de economische blo ,e de tegen zijn land op te heffen. Volgens de Iraakse regeoo zijn door de blokkade ten minste 120.000 mensen gestor I Komende van een man voor wie een mensenleven van 10 tel is, van een staatsleider die nodeloos honderdduizei mensen in twee totaal nutteloze oorlogen de dood injoe g van een dictator die de moord op de Koerden systemal liet uitvoeren, maakt zo een argument weinig indruk. In c het Iraakse volk lijdt is dat in de allereerste plaats de scl ?n van Saddam Husayn en zijn moorddadig regime. De Ven de Staten en Groot-Brittannië hebben de afgelopen d; Saddam Husayn gewaarschuwd niet dezelfde vergissing begaan als vorig jaar. Washington vindt dat Saddam Hu: andermaal een koers heeft uitgezet die onvermijdelijk^ loopt op een aanvaring met de VN. Vooral de Britse rege a heeft nadrukkelijk te verstaan gegeven bereid te zijn de ra voering van de VN-sancties opnieuw met geweld af te d ai gen. Rusland sluit zich bij dat standpunt aan. DERGELIJKE nadrukkelijke waarschuwingen kunnen zonder gevolg blijven. Indien Saddam Husayn naar het ie: deel van de VN-Veiligheidsraad zich blijft verzetten tegeer uitvoering van de VN-resoluties, zijn de VS en Groot-Britj nië genoodzaakt iets te ondernemen, willen ze tenminste! worden ontmaskerd als producenten van loze grootspij" De vraag is echter of de coalitie die vorig jaar tegen Sad™ Husayn optrok, vandaag nog bestaat en zo ja, of ze berei nog eens gezamenlijk op te trekken, tegen Bagdad ditn50' De felle uitval van Syrië tegen de Verenigde Staten laaieti barsten in de coalitie zien. Wat hij en Jansie ooit op een dag verwachtten, gebeurde in november 1983. Bij een aan slag op een gasdistributiesta tion bij Johannesburg ging het mis. Een vriend met wie hij sa men voor het ANC op pad was, ontpopte zich als een infiltrant van de politie en verlinkte hem en z'n vriendin. Ze werden ge arresteerd en in hetzelfde pro ces veroordeeld tot respectie velijk vijftien en vier jaar hechtenis in het complex van de Pretoria Centrale Gevange nis. Ze trouwden daar in 1986. Beurs Jansie zat ruim een jaar lang samen vast met de Belgische Helene Pastoors, de vrouw die samerj met de Nederlander Klaas de Jonge wegens ANC- activiteiten werd veroordeeld. Jansie kwam in 1987 vrij. Ze heeft op mij gewacht," vertelt Carl glimlachend terwijl z'n vrouw met een boodschappen tas uit de Utrechtse binnen stad terugkeert. Zij heeft, dank zij het Anti-Apartheids fonds van de Utrechtse Uni versiteit, een beurs gekregen voor een onderzoek naar wis- kunde-leerplannen. Na z'n vrijlating uit de Pretoria- staatsgevangenis in maart vo rig jaar trad Niehaus aanvan kelijk op als woordvoerder op van het hoofdkwartier van het ANC in Johannesburg. Naar z'n zeggen 'met instemming van Mandela' rondt hij nu eerst z'n theologie-opleiding af. Waarom die studie in het buitenland? „Dat is om eens een tijdje afstand te nemen van Zuid-Afrika en in alle rust te kunnen schrijven. Daar naast treed ik op als vertegen woordiger van het ANC in Ne derland maar dat is beslist geen dagtaak." Carl Niehaus schudt tijdens het interview niet-begrijpend het hoofd bij het horen van het nieuws over de Nederduits Ge reformeerde Kerk. Deze ge loofsgemeenschap, die een groot deel van de leden van de Nationale Partij van De Klerk onder haar hoede heeft, wenst met het oog op het referendum van vandaag niet tot een stem advies te komen en politiek neutraal te blijven. Niehaus: „Vanaf het begin van de apart heid hebben ze niets anders gedaan dan deze politiek te steunen. Nu is het voor Zuid- Afrika 'Kairos'-tijd, is het Uur van de Waarheid aangebroken. Juist nu zou de kerk moeten spreken en je ziet dat ze zwijgt. Hoe kun je neutraal blijven als de kans aanwezig is dat dit land bij een 'nee' in een bur geroorlog terecht komt. Dat gaat m'n christelijk verstand te boven. Als je belijdt datje de apartheid afwijst, dan zullen ze er toch ook naar moeten han delen. De katholieke bisschop pen hebben wel een duidelijk 'ja' tegen de hervormingen la ten horen". Kantoor. Telefoon Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit v Apothekersdijk 34, Leiden 071 -122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933 Telefax: 070-3906 717. Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808) L. van Koot. Leiden en omgeving (tel 071 -144 046/047/48/49) G - J Onvlee (chef-redacti F Buurman, K van Kesteren, R Kleijn, drs R Koldenhof. M Kroft, T Pieters f M. Roso Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs C van Haersma Buma. A van Holstein,, E. Huisman. H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo. drs K. Verar Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G. Ansems (coordinator), B Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthcven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S Evenhuis Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch Bels (chef), A. de E J Hofmeester, C. de Kier, H Nieuwmans, H Schneid Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e£X; dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlai|»|j Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K Swi( M van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't HtMc (chef), H Bijleveld, D. Hofland. P Koopman, D. van Rietschoten en K. vanVj b - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; lf) - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J van den Bergh luj (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm af (Johannesburg), drs. A Heering (Rome), B^van Huet (Londen), M. de Konii^jj n°Wfi< (Washington),"F Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel), W Voor (Londen), drs R Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem). G. van W| (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) |t t De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertadf publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster! M deCocq i" Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 T*"* Bankiers k>\ ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 N) POSTBANK 663 050 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2