Grote braadpan gezocht. 99 Hoge opkomst referendum Zuid-Afrika Florida-effect 5 Israël ziet af van kredietgaranties Mensen met bijstand werken vaak wit bij Weinig hoop voor Turken onder puin Azivo wil hulpverleners in centrum meer betalen Werkgevers moeten rapport allochtonen maken L r i Dagen Gratis I I I 1 ïindertartaar, Sïïjgram Staatsbezoek Beatrix aan Nieuw-Zeeland begonnen Ccidóc(2owuvnt 17 MAART 1992 16 PAGINA'S in twee katernen en<yaticaan: zelfkritiek ontbrak bij orthodoxen bn-Stevens van tafel Zielige vertoning ovjet-communisten en kijkje achter de schermen bij 'De jongens van het ,ez frouwenkerkplein' £cidóe6owva/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25290. Losse nummers 1,50. JERUZALEM - De Israëlische regering ziet af van de kredietgaranties die zij aan de Verenigde Staten heeft gevraagd, zo heeft de Israëlische minister van defensie, Moshe Arens, vandaag in Washington bekendgemaakt. De kredietgaranties bedroegen 10 miljard dollar (bijna 19 miljard gulden). „Ons verzoek is niet geaccepteerd door de Amerikaanse regering. En de voorwaarden die men aan de kredietgaranties probeert te verbinden, zijn onmogelijke voorwaarden die door geen enkele Is raëlische regering zullen worden aanvaard", zo ver klaarde Arens. De kans lijkt klein dat Israël binnen af zienbare tijd opnieuw bij de VS zal aankloppen voor kredietgaranties. „Er bestaat voor ons geen enkele re den om een nieuw verzoek in te dienen", zo zei Arens. „Wij zullen de middelen om de integratie van de immi granten uit de voormalige Sovjetunie gaan vinden in de diverse joodse gemeenschappen in de wereld". Palestijn steekt in op Israëlische kinderen JAFFA - Een ongeveer 30-jarige Palestijn heeft vandaag ingestoken op een groepje Israëlische schoolkin deren in Jaffa, waarbij twee mensen werden gedood en negentien anderen gewond raakten. De dader werd door een passerende politieman neerge schoten en overleed kort daarna in het ziekenhuis. De aanvaller droeg een pamflet bij zich van de islamiti sche fundamentalistische beweging Harnas. De man was afkomstig uit de bezette Gazastrook. De kinderen op wie de man het gemunt had maakten een schoolexcursie voor het Poerim feest, waarvoor zij verkleed waren. De doden waren een meisje van 14 en een volwassene. Opruimen olie duurt langer DEN HAAG - Het opruimen van de olie die is aangespoeld op de stranden tussen Hoek van Holland en Noordwijk gaat langer duren dan gedacht. Gisteren spoelde in het gebied nog een restant van vijf ton olie aan, zo heeft een woord voerster van Rijkswaterstaat mee gedeeld. In eerste instantie be landde er op de kust een hoeveel heid van 55 ton. De olie is afkom stig van een Chinees schip dat voor Zeebrugge in aanvaring was geko men met een ander schip. Bij Rijkswaterstaat dacht men dat op- ruimploegen vandaag het karwei geklaard zouden hebben. Nu re kent men op morgen. DEN HAAG - Vijf procent van de Amsterdammers met een bijstandsuitkering heeft daarnaast een 'wit' betaalde baan. Dit blijkt uit cijfers die de Amster damse sociale dienst bekend heeft gemaakt. Het mi nisterie van sociale zaken schat dat het landelijke gemiddelde op drie procent ligt. Alle sociale dien sten in Nederland zijn bezig met onderzoeken naar fraude met uitkeringen. In het kader van dit onder zoek worden de eigen gegevens vergeleken met die van de belastingdienst, hetgeen sinds kort met be hulp van het Sofi-nümmer mogelijk is. Staatssecre taris Ter Veld van sociale zaken schat dat zeker hon derd miljoenen guldens zijn terug te vorderen van uitkeringsgerechtigden. Zij wil het extra geld ge bruiken om meer controle-ambtenaren aan te stel len. Op het moment is er gemiddeld één sociale re chercheur per 1000 uitkeringsgerechtigden. Pompei had al snackbar POMPEI Archeologen hebben in Pompei een kist opgegraven met daarin kookspullen van een inwoner die waar schijnlijk hapjes klaarmaakte om deze aan bezoekers van een naburig amfithe ater te verkopen. Het huis in de buurt waarvan de kist werd gevonden was in gericht als een soort cafetaria of snack bar. Daar waren al potten aangetroffen met sporen van saus voor visgerechten. Ook werden potten gevonden met stuk jes gezouten sardines en ansjovis. In de schatkist zaten drie kookpotten met bronzen handvaten, serviesgoed van ke ramiek en terracotta, evenals ruim 30 gouden en zilveren munten. In Pompei, dat in 79 na Christus door een uit: barsting van de Vesuvius onder, lava werd bedolven, worden nog altijd opgra vingen, en nieuwe vondsten, gedaan. 4/5/6 ïderland blijkt geen pper paradijs zond A A >or c I 4 gen Zi i, am stelijkleven/opinie 2 jenland i jenland 1 kajRS tijl IINOMIE 7 1-19 JIEN/REGIO9/10/11 JSTVERLENING10 RT12/13 11SUMENTENINFORMATIE 12 egen ST/RTV 14 /erral-PROGRAMMA'S15 twee :r/puzzel/menu15 gel# vlrinacht plaatselijk mist Jero6 minimumtemperatuur en omstreeks 7 graden. In de ozef htend af en toe zon, 1 Pechrna meer bewolking g hievolgd door wat regen, 11 graden. idwestenwind 'origönemend tot matig, OKBcht 4, aan de kust tot af werltoe krachtig, 6, in de draaiend naar atstejst. JOHANNESBURG - Pre sident F. W. de Klerk heeft vanochtend verklaard „optimistisch" te Zijn over het resultaat van het refe rendum over voortzetting van het hervormingspro ces in Zuid-Afrika. De blanke Zuidafrikanen brachten vanmorgen kort na de opening van de stembussen al in opvallend groten getale hun stem uit. De Zuidafrikaan- se president voorspelde een overwinning in de volksraad pleging waarmee zijn land de weg kan opgaan naar het vesti gen van een non-raciale demo cratie. Het stemmen verliep vanmorgen zonder intimidatie en de politie is massaal óp de been om voor een goede gang van zaken te zorgen. „Natuur lijk zeg ik ja tegen de hervor mingen van president De Klerk", meldde een vrouwelij ke kiezer. „Als de Conservatie ven winnen, ga ik het land ver laten, want dan krijgen we een burgeroorlog". De leider van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), Nel son Mandela, leverde vandaag opnieuw scherpe kritiek op het voorgenomen bezoek van pre mier Lubbers aan Zuid-Afrika. Mandela noemde het bezoek „een verraad van de belangen van diegenen die democratie en vrede koesteren" en drong opnieuw bij Lubbers op uitstel aan. Het ANC heeft de Neder landse eerste-minister ge vraagd het bezoek uit te stellen tot er een interim-regering van nationale eenheid is gevormd. Het Nederlands kabinet houdt echter vast aan de voorgeno men reis naar Zuid-Afrika in augustus, ook als het ANC zich daartegen verzet, aldus pre mier Lubbers. Lubbers wil de reis alleen afblazen als presi dent De Klerk vandaag onver hoopt het referendum over het delen van de macht met de niet-blanke meerderheid zou verliezen. Een kamermeerder heid van CDA en WD steunt Lubbers in zijn opstelling, al is de irritatie bij de WD over de nieuwe complicaties hoog op gelopen. Volgens premier Lub bers staat Zuid-Afrika voor de principiële keuze voor of tegen geweld. „Ik zou het daarom ook afschuwelijk vinden als De Klerk het niet zou halen. Nederland en de EG moeten dan weer het pad inslaan van sancties en isolement". Pagina 5: Nelson Mandela: „Bevrijding Zuid-Afrika is niet te stoppen" ERZINCAN - Drie dagen na dat een aardbeving zijn ver woestende werking deed in de Oostturkse provinciehoofd stad Erzincan zijn volgens de autoriteiten 376 lijken gebor gen. Meer dan zeshonderd ge wonden zijn naar ziekenhui zen gebracht. De Turkse auto riteiten zeiden gisteren het voor waarschijnlijk te houden dat het aantal slachtoffers nog zal verdubbelen. Bovendien bestaat vrees voor het uitbre ken van epidemieën, die wor den veroorzaakt door de rot tende lijken van vee en andere huisdieren. Leden van natio nale en internationale hulpor ganisaties zijn volop in de weer in Erzincan en omgeving. Gis teren wisten zij meer dan ze ventig mensen levend onder het puin vandaan te'halen. Zo'n driehonderd slachtoffers zouden nog ingesloten zijn. Volgens de autoriteiten is het merendeel van hen inmiddels dood. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking heeft gisj teren twee miljoen gulden be schikbaar gesteld voor hulp a?n de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. Unicef heeft giro 121 opengesteld voor hulp en het Inspraakor gaan Turken heeft een spe ciaal banknummer geopend: 26.31.09.658. Mogelijk acties bij supermarkten UTRECHT - De dienstenbonden van FNV en CNV gaan volgen de week hun leden raadplegen over acties nadat de onderhande lingen over een nieuwe cao bij de supermarkten (170.000 werk nemers) gisteren vastliepen. De Dienstenbond FNV, die aanvankelijk een looneis van 8 pro cent stelde, had gisteren zijn looneis afgezwakt tot 6,5 procent. Het eindbod van de werkgevers, een loonsverhoging van 2 pro cent, vinden de bonden veel te mager. De werknemers in de su permarkten verdienen volgens de bonden globaal tien procent minder dan hun collega's elders. Verder willen de vakbonden een andere salarisstructuur met veel meer functieklassen en periodieken en een extra beloning voor het werken na zessen op doordeweekse avonden en op za terdagochtend. Voor tonnen aan sportkleding buitgemaakt ALPHEN AAN DEN RIJN - Vrijwel de complete zomercol lectie sportkleding, met een waarde die in de tonnen loopt, is het afgelopen weekeinde ge stolen bij een kledingbedrijf aan de Energieweg in Alphen. De dieven kwamen binnen door een afgesloten deur open te breken. De kleding waar schijnlijk daarna met een eerder bij een bedrijf aan de nabijgelegen Hoorn gestolen vrachtauto afgevoerd. De dief stal werd gisteren ontdekt. Initiatiefwet Groen Links, D66 en WD: DEN HAAG - Alle werk gevers moeten verplicht jaarlijks een openbaar rapport uitbrengen over hun minderhedenbeleid. Ook moeten zij in overleg met de ondernemingsraad een intern werkplan op stellen voor het in dienst nemen van meer allochto nen. Dit stellen de oppositiepartijen Groen Links, VVD en D66 voor in een initiatiefwet, waarvan vanmiddag de contouren be kend zijn gemaakt. De fracties vinden dat wettelij ke maatregelen niet kunnen uitblijven nu de werkloosheid onder minderheden onvermin derd hoog blijft en het plan van werkgevers en werknemers om 60.000 banen voor allochto nen vrij te maken weinig vruchten afwerpt. Werkgevers die zich aan de verplichting tot het opstellen van rapporten en werkplannen onttrekken wor den daarvoor in het voorstel beboet. De Sociaal Economische Raad heeft zich in een concept-ad- vies tegen een Wet Bevorde ring Arbeidskansen voor werk loze minderheden gekeerd. De raad vindt het te vroeg voor het invoeren van een registratie- en wervingsplicht, zoals het kabinet voorste ft. Wel'stelt de SER voor de ondernemingsra den een actievere rol toe te kennen bij het personeelsbe leid. Groen Links-kamerlid Rosenmöller zei vanmorgen in een reactie dat de SER-aanbe- velingen niet ver genoeg gaan. DEN HAAG - Het Haagse zie kenfonds Azivo wil huisartsen en andere hulpverleners in het centrum van de stad een hoge re vergoeding geven dan die daarbuiten. Directeur F. van den Heuvel heeft dit vandaag tegenover onze krant ver klaard. Het is het eerste Nederlandse ziekenfonds dat de problema tiek in grote steden op deze manier wil aanpakken. Enkele weken geleden wist voorzitter P. van Leeuwen van de Plaat selijke Huisartsenvereniging te vértellen dat veel huisartsen die in het centrum praktiseren het werk niet meer aankunnen en eigenlijk het liefst zouden willen vertrekken. Werkloos heid, woonomstandigheden en de sociale uitzichtloosheid zijn er de oorzaak van dat in die wijken veel vaker een beroep op hulpverleners wordt ge daan dan in andere gebieden. Daarnaast is er sprake van een toenemende agressie. De zwaarte van de functie staat in geen enkel verhouding meer tot het honorarium. Azivo-di- recteur Van den Heuvel is van mening dat de waardering en het respect voor deze mensen wat hem betreft zo ver gaat dat 'die ook mag worden geuit in een van de norm afwijkende honorering'. ever al. Wi, nde 'inhalig monarchie lijkt dalende 1RSUM - De aanhang voor de monarchie lijkt enigszins ide. Een onderzoek dat de NOS hield voor het Veronica-pro- ima Berg van gisteravond leverde 67,5 procent aanhangers monarchie op. In 1990 was nog 79 procent voor een ko- ijk. Ruim 17 procent sprak zich uit voor een republiek. Bij procent heeft helemaal geen voorkeur. De 'republikeinen' gevraagd wie er president moest worden als zij hun zin zou- :rijgen. Bijna 60 procent had geen flauw idee. Zeventien ;nt ziet premier Lubbers nog wel zitten, bijna 6 procent aan Kok. Bijna 5 procent koos voor Van Mierlo. Ruim de van de 615 ondervraagden heeft veel waardering voor ko- in Beatrix. Dertig procent is ook nog redelijk enthousiast |de wijze waarop zij haar taak vervult. Bijna 10 procent heeft 'elijks of geen waardering voor het staatshoofd. iige aanslag op Turks politiebureau 1 oi\NBUL Het politiebureau van Istanbul is vandaag ver- Juyn|t door twee krachtige bomexplosies. Volgens een politie- jtionaris die via de telefoon uit het gebouw van vier verdie- n sprak, waren er op het moment van de ontploffingen mo- 2000 mensen binnen. De aanslag volgde op dreigementen flp«Be Turkse separatistische Kurdische Arbeiderspartij (PKK). U.CIiens de politie viel er een groot aantal gewonden. (ADVERTENTIE) leti ?t twi A.tleti| trijd 1 1 nipt idena ken lies kwan or dri achte Phia Baruch, onze moderedactrice is er helemaal weg van. Van de vrolijke en zonnige couturecollectie'die gisteren is gepresenteerd door de mode-ontwerper Edgar Vos. Volgens haar komt de zomer je via zijn show haast al tegemoet. Het goud, rood, paars, groen en bleu dat ze daar allemaal heeft gezien deed haar zelfs denken aan de stranden van Florida. Maar dan wel wemelend van stropdassen, jasjes, vesten, pantalons, rokken, jurken, haarknoetjes, gordijnkwasten, glitters, rozen, strikken en galakleding. Zelfs de bruidsjurk ontbreekt er niet. Wat het lied „O, was ik maar bij moeder thuis gebleven" te maken heeft met die sfeer van Miami Beach leest u vandaag in de Leidse Courant. De krant om elke dag voor thuis te blijven. 1 Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: len di H SXDO® NÜ conve» Koningin Beatrix lijkt te genieten van het beeld dat de Nederlandse gemeenschap de stad Wellington cadeau heeft gedaan. Het door Beatrix onthulde beeld bestaat uit twee schaalmodellen van de schepen waarmee Abel Tasman 350 jaar geleden Nieuw-Zeeland verkende. FOTO: ANP I Postcode/Plaats: deepalHs grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m 21 maart a.s WELLINGTON - Koningin Beatrix is vanochtend in Wel lington, de hoofdstad van Nieuw-Zeeland, aangekomen voor het officiële begin van haar staatsbezoek. Op de luchthaven werd zij op gewacht door de gouverneur- generaal van Nieuw-Zeeland, Dame Catherine Tizard, die haar voorstelde aan premier Jim Bolger en de burgemees ter van Wellington, Sir James Bellich. Op verscheidene plaatsen op de luchthaven hadden zich Nederlandse emi granten met kleine vlaggetjes opgesteld in afwachting van de koningin. Van het vliegveld reed het ge zelschap meteen door naar het National War Memorial waar de koningin een krans legde in aanwezigheid van minister van defensie Warren Cooper en aartsbisschop Michael Brown. Vandaar ging de tocht verder naar het stadhuis voor de ont vangst door Sir Bellich. De burgemeester zei erop toe te zien dat de 10.000 tulpebollen die Nederland de stad heeft aangeboden op tijd worden ge plant. Beatrix schertste dat het zeker ook van belang is de tul pebollen met de goede kant bo ven in de grond te stoppen. Pagina 4: Koningin roemt mi lieubeleid Nieuw-Zeeland I Telefoon: (Indien daartoe aanleiding besloot, kan een v* I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging)

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1