Nederland blijkt geen paradijs Bijzondere aflevering quiz Tien voor Taal Ccidóc Souomit KUNST/RTV Sponsor geeft 3 miljoen voor verbouwing Carré Theatergroep geschokt na optredens in Zuid-Afrika Procureur-generaal vindt foto's Mader kinderporno Tulpen van Jan Cremer inzet van kort geding Jagger wordt vader en opa Geen toestemming voT 20.000 broden in zee mN - i- Jïeï L DINSDAG 17 MAART 1 AMSTERDAM Het Koninklijk Theater Carré heeft voor de verbouwing van het toneelhuis een bedrag van drie miljoen gulden gekregen van de Stichting VSB Fonds. De donatie werd gisteravond bekendgemaakt tijdens een Sterrengala in Carré. De opbrengst van het gala, waaraan tal van van ar tiesten belangeloos meewerkten, komt ook ten goe de aan de verbouwing. Voor de verbouwing van het toneelhuis is in totaal een bedrag van 17 miljoen gulden nodig. De gemeente Amsterdam draagt als „huisbaas" van Carré negen miljoen gulden bij, terwijl WVC een bedrag van 6 ton beschikbaar stelt. Via het reservefonds van Carré is 2 miljoen gulden gereserveerd. De rest moet vergaard worden via het bedrijfsleven en een publieksactie die sinds september loopt. Deze actie, onder het motto „Bouw mee aan Carré", zou vier miljoen gulden moeten opbrengen. And ré Hazes was een van de artiesten die gisteravond optrad tijdens het gala in Eerste landelijke cao voor orkestmusici UTRECHT - Voor het eerst hebben bonden en werkgevers gis teren een principe-akkoord bereikt over een landelijke cao voor alle 1.200 orkestmusici in Nederland. Alleen de werknemers van het Koninklijke Concertgebouw houden hun eigen cao. De geza menlijke cao, die al vanaf 1958 is bevochten, treedt per 1 april in werking. De cao komt in de plaats van de afzonderlijke cao's die bij de meeste orkesten gelden. In de orkesten-cao is een loons verhoging afgesproken van 3,5 procent per 1 april 1992. Verder krijgen de musici een bedrag ineens van 300 gulden. Maar vol gens de bonden en de werkgevers blijven de salarissen van or kestmusici nog altijd ver achter. „Een leraar op een conservatori um verdient al gauw 40 procent meer", aldus bestuurder M. Fe- rares van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond (NTB). De bon den willen samen met de werkgevers de minister van cultuur overtuigen een eind te maken aan deze achterstelling. De cao komt net op het moment dat de Raad van de Kunst zijn voorstel doet een aantal orkesten op te heffen. De bonden en werkgevers vinden dit gezamenlijke cao-akkoord in het licht van deze plan nen extra van belang. „Juist nu is een gemeenschappelijk optre den van musici en de directies uiterst gewichtig", aldus een ver klaring van de werkgevers en de bonden. AMSTERDAM De spelers van theatergroep De Nieuw Amsterdam (DNA) zijn „ver ward en geschokt" terugge keerd van een reis naar Zuid- Afrika. De groep van migranten-thea termakers nam deel aan een progressief, intercultureel fes tival, dat was georganiseerd door Het Vrye Weekblad in Jo hannesburg. DNA was het eer ste Nederlandse theatergezel schap dat na de opheffing van de culturele boycot naar Zuid- Afrika afreisde. Tijdens een bijeenkomst in het gebouw van DNA in Amsterdam, wa ren de spelers unaniem van mening dat in Zuid-Afrika nog veel moet gebeuren. Het was volgens hen zeker zinvol dat de groep in Zuid-Afrika heeft opgetreden. Herhaling van een tournee moet evenwel goed worden overwogen. „Het gaat erom wie het organi seert", aldus speler Maarten van Hinte. Gerda Havertong (een van de speelsters) vertel de dat de optredens haar zwaar waren gevallen. „Ik stond op een gegeven moment m'n keel schor te schreeuwen omdat de geluidsinstallatie zo slecht was, voor een publiek dat voor meer dan drie kwart uit „wit ten" bestond. Ik had enorme zin op te stoppen, want daar deed ik het niet voor", aldus Havertong. De opkomst van het „witte" publiek wijten de spelers vooral aan de organisa tie, die wel veel goede bedoe lingen had, maar ook niet meer, aldus Havertong. Ze zei niet van plan te zijn nog een tweede keer naar Zuid-Afrika te gaan. Rufus Collins, artis tiek leider van DNA, zei dat de tournee hem de ogen had geo pend voor de werkelijkheid van apartheid. 'E Paraiso is geen paradijs', docu mentaire rubriek 'Impact', VARA-tele- visie, vanavond 23.05 uur, Neder land 2. HILVERSUM - Het eer ste beeld toont de wijk. !^)e camera glijdt van de ene flat naar de andere, blijft hangen op het gezicht van een Antilliaanse jongen. „Ik tekende het uit in m'n hersens. Ik ga naar Neder land, naar het paradijs. Ik dacht dat het een paradijs was, maar 't is niet zo." 'E Paraiso is geen paradijs' heet de documentaire die de Vara vanavond in het kader van de Impact-reeks uitzendt over het probleem van de hon derden werkloze Antilliaanse jongeren in de Amsterdamse Bijlmermeer. Maker Cees Overgaauw liet zich inspireren door de publiciteitsgolf die op gang kwam nadat in het win kelcentrum 'De Amsterdamse Poort' een beveiligingsbeamb te van de Hema door een Antil liaanse jongen werd doodge stoken. Publiciteit die niet al leen overwegend negatief was, vond Overgaauw, maar ook eenzijdig omdat iedereen aan het woord kwam, behalve de Antilliaanse gemeenschap zelf. In de Bijlmer wonen ongeveer 7.000 Antillianen, waarvan 500 jongeren. Het werkloosheids percentage bedraagt ongeveer 70 procent. Bij gebrek aan toe- komstperpectief vervallen veel jongeren in criminaliteit. Een derde van hen komt vroeg of laat in aanraking jnet de po litie. „Het is niet dat ze niet willen integreren en werken, maar de Nederlandse samenleving neemt ze niet op. Ook de Antil len voelden ze zich Nederlan der. Hier worden ze in de eer ste plaats als Antilliaan gezien. De Bijlmer in Amsterdam herbergt honderden werkloze Antilliaanse jongeren. Dan vallen ze terug op hun ei gen groep", zo verklaart Lu- cienne Gena van Streetcorner- work Blenchi in de film de ge beurtenissen in een notedop. Geïsoleerd Hoe extreem geïsoleerd de groep inmiddels is geworden, ervoer Overgaauw toen hij pro beerde contact met hen te zoe ken. Bij zijn eerste bezoek aan een kraakpand in de Hoptille anderhalve maand geleden werd hij nog ronduit vijandig bejegend. „Ik heb er een paar uur gezeten, zonder een woord - met iemand te wisselen. We ken achter elkaar. Alsmaar je kop laten zien". Na verloop van tijd had Overgaauw in zo verre het vertrouwen gewon nen dat de camera tevoor schijn kon worden gehaald. In totaal filmde hij negen dagen, waarvan uiteindelijk drie kwartier is overgebleven. Eén van de hoofdpersonen in de documentaire is David. Op Curacao had hij op zijn 17de al een crimineel verleden opge bouwd. Zijn moeder kon de op voeding niet meer aan en kocht een enkele reis Schiphol voor David in de hoop dat hij in Nederland een opleiding zou kunnen volgen. David, opge groeid in een van de armere buurten van Curacao, had hele andere plannen. In het „para dijs" wilde hij zijn criminele carrière voortzetten om als miljonair naar zijn eiland te kunnen terugkeren. Op Schip hol werd hij echter bij toeval opgevangen door een religieu ze organisatie. Nu volgt David een opleiding voor metaalbe werker. Harder Hij moet „het" nog maken. Stanley Minguel heeft het ge maakt. Hij werkt bij de politie in de Bijlmermeer en doet ver woede pogingen goede contac ten met de jongere en minder fortuinlijke Antillianen op te bouwen. Hij weet als geen an der hoe moeilijk ze het heb ben, hij heeft het zelf aan den lijve ondervonden. Misschien klinkt hij daarom zo streng. Harder dan zijn blonde Neder landse collega. Hij heeft zijn „met pijn en moeite" bereikte positie te danken aan hard werken. „Ik wilde niet op m'n bek gaan". De Antilliaanse jon geren moeten zich gewoon aan de regels houden, zegt hij in 'E paraiso'. „Crimineel gedrag to lereer ik niet". Sommige Antillianen halen hun schouders op over de krachtige taal van de wets- handhavers in Nederland. „Als je op de Antillianen iemand vermoord, krijg je 20 jaar. Hier misschien 4. We voelen ons .hier gewoon in luilekkerland, begrijp je?" Overgaauw hoopt met zijn do cumentaire begrip te kweken voor de uitzichtsloze positie waarin de Antilliaanse jonge ren in de Bijlmer verkeren en op z'n minst één misverstand uit de weg te ruimen; da$ de jongeren hun taalproblemen aan zichzelf te wijten zouden hebben omdat de voertaal op de Antillen Nederlands is. „Dat is niet waar", zegt docen te Nederlands Patricia Sambo. „In de klas is Nederlands wel voertaal, maar als je één stap buiten zet niet meer. Niemand kan een Antilliaan kwalijk ne men dat hij het Nederlands niet spreekt of begrijpt." Het beeld over het paradijs op aar de in Nederland is voor de An tillianen in de Bijlmer al lang vervlogen. Desondanks hou den ze tegenover hun achter gebleven familie en vrienden de schijn op. „Trots", ver moedt Overgaauw. Een trots die er helaas toe kan leiden dat meer Antilliaanse jongeren in de toekomst een koude douche te wachten staat. ANTWERPEN - „Uit welk liedje is deze regel: Toen Roc- co werd gevonden, werd jouw onschuld niet geloofd". Den- krimpels verschijnen op de voorhoofden van de Neder landse en Belgische muziek- journalisten die gescheiden door het tafeltje van quizmas ter Robert Long elkaar hulpe loos aankijken. In het Nederlandse kamp rin kelt een denkbeeldig belletje: „Brandend Zand van Anneke Grönloh". Robert Long kijkt goedkeurend over de rand van zijn leesbril: „Goedzo, dat is een cd voor Nederland". De volgende vraag is van hetzelf de laken een pak: „Uit welk liedje is de regel: Ik ken nu de betekenis van tegenslag om dat je met mijn hart ver dween". Het antwoord komt uit het Belgische vak: „Het Ritme van de Regen van Rob de Nijs". Quizmaster Long werpt een bestraffende blik op het Nederlandse team en kent een cd toe aan de Belgen. Plaats van handeling is de kel derverdieping van een restau rant aan de Schelde in het hart van Antwerpen. Robert Long geeft een feestje. Zijn nieuwe cd 'Voor mijn vrienden' heeft net het licht gezien en ter gele genheid van dat heuglijke feit heeft zijn platenmaatschappij een aantal Nederlandse en Belgische muziekjournalisten opgetrommeld om in Longs huidige woonplaats een alter natieve aflevering van de quiz 'Tien voor Taal' te spelen. (Ned 2, vanavond, Vara 21.13 uur). „Er is in het muziekaanbod van tegenwoordig heel weinig emotie terug te vinden", ver klaart Robert Long terwijl hij uitkijkt over de Schelde. „Al les is gebaseerd op ritme en de enige voorwaarde lijkt of je er lekker op kunt dansen. Ik vind dat er ook een soort muziek moet zijn waar je voor moet gaan zitten. Dat is in ieder ge val bij mijn nieuwe plaat het uitgangspunt geweest". Heel oud „Ik word binnenkort 50 en ik heb altijd gedacht: tjonge, als je 50 bent, dan ben je heel oud. Maar voordat je het weet heb je zelf die leeftijd bereikt en dan is er nog niets gebeurd. Ik heb nog steeds het gevoel dat wat ik tot nu toe gedaan heb, alleen maar een aanloopje was. Dat het echte werk nog moet be ginnen. Als je jong bent, staat de dood ook verder weg. Je gaat om met jonge mensen en er sterven in verhouding min der mensen om je heen. Als je ouder wordt, sterven er meer en dat doetje nadenken. Ja, en dan heb je nog al die jeugddro men. Neem maar gerust van mij aan dat er niemand is die van zijn leven gemaakt heeft wat hij gedroomd had ervan te zullen maken. Niemand. Als ik alles in mijn leven optel, mag ik niet klagen. Ik krijg aan dacht genoeg, ik maak mooie dingen en ik kan doen wat ik wil, maar in mijn hart zitten heel veel ontevreden plekken. En dat geldt voor ieder mens. Je hebt nou eenmaal altijd iets anders voor ogen gehad dan het uiteindelijke resultaat. Als je zelf een huis bouwt, waarvan je ook de tekening zelf ontwor pen hebt, dan komt er een mo ment waarop je zegt: dat hoek je had ik anders moeten doen. Misschien is mijn geluk wel dat ik nooit een duidelijk doel voor ogen heb gehad. Ik heb alle zijpaden genomen die zich aandienden. Misschien ben ik daardoor minder teleurgesteld dan iemand anders". AMSTERDAM - Kunst of kin derporno? Deze vraag stond gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam andermaal cen traal in de strafzaak tegen de Amerikaanse fotograaf Don Mader (43). Deze wordt sinds een expositie in Amsterdam in mei 1987 door justitie ervan be schuldigd kinderpornografie te hebben tentoongesteld. Eind 1990 veroordeelde de rechtbank Mader tot een boete van 500 gulden omdat zij vond dat twee van de vijftien in be slag genomen foto's een porno grafisch karakter droegen. Procureur-generaal mr. P. Brilman achtte dit een passen de straf en eiste voor het hof overeenkomstig. Tegen het rechtbankvonnis tekenden zo wel Mader als de officier van justitie beroep aan. Mader, om dat hij zijn strafvervolging vol komen onterecht vindt, de offi cier omdat de rechtbank sterk van zijn eis (een maand voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van vijfduizend gulden) afweek. Mader expo seerde destijds in de overwe gend op een homoseksueel pu bliek gerichte galerie Interma- Ie in de Amsterdamse Spui straat. De politie zag na een in spectie aanleiding een deel van het geëxposeerde materi aal in beslag te nemen omdat de foto's naakte jongens (jon ger dan zestien jaar) toonden van wie de geslachtsdelen na drukkelijk in beeld werden ge bracht. De fotograaf heeft al tijd volgehouden dat het om kunst ging. Scherpenzeelprijs Jan van de Werk DEN HAAG - De publicist Jan Kees van de Werk heeft gisteren uit handen van minis ter Pronk voor ontwikkelings samenwerking de Dick Scher penzeelprijs 1992 ontvangen. Hij kreeg de prijs, een bedrag van 5.000 gulden, vanwege zijn publicitaire werk op het ter rein van de cultuur in ontwik kelingslanden. Van de Werk heeft onder meer de Afrikaan se Bibliotheek opgericht, een fonds dat vertaalde romans uit alle Afrikaanse landen uit brengt. Hij is nog steeds hoofd redacteur. De Scherpenzeel prijs, genoemd naar de joruna- list die tot 1973 veel publiceer de over ontwikkelingslanden, is door Pronk tijdens zijn vori ge ambtsperiode in 1974 inge steld om de berichtgeving in de Nederlandse media over de Noord-Zuid-verhoudingen te stimuleren. Columnist VS wint proces om plagiaat LOS ANGELES - De Ameri- kaanse columnist Art Buch- wald heeft gisteren een proces wegens plagiaat gewonnen van de Amerikaanse filmmaat schappij Paramount. De rech ter erkende dat Buchwald het idee had geleverd voor de film hit 'Coming to America'. Een medewerker van Buchwald die bij de produktie betrokken was kreeg alsnog een deel van de winst van de film toege kend, waarmee een omstreden boekhoudsysteem van de film industrie onderuit werd ge haald. Buchwald kreeg 300.000 dollar voor zijn aandeel in het scenario en zijn medewerker Alain Bernheim 750.000 dollar voor de produktie. Dit was dan wel minder dan de 6,2 miljoen dollar die Buchwald en Ber nheim aanvankelijk eisten, maar meer dan de 300.000 dol lar die Paramount bereid was hen te betalen. Idoor BERT JIPPES ASSEN Een expressionis tisch bollenveld met felge kleurde tulpen, in 1990 ge schilderd door Jan Cremer, vormde gisteren in Assen de inzet van een kort geding. De schrijver-schilder sleepte het Meppeler bedrijf Reproscan voor de rechter, om te voorko men dat dat stropdassen met een afdruk van het schilderij in omloop brengt. Cremer vindt de dassen een vermin king van zijn werk. Reproscan en de schilder slo ten in 1990 een licensieove- reenkomt, waarmee het het be drijf voor twintigduizend gul den werd toegestaan het schil derij 'Tulips '90' te gebruiken voor een exclusieve serie stropdassen, relatiegeschen ken voor klanten van het litho grafisch bedrijf. Met compu terscanners is het mogelijk een schilderij digitaal op te slaan, en vervolgens met de computer zodanig te bewerken dat het verkleind en in de vorm van een das op stof kan worden overgezet. Eerder al bracht Reproscan een beperk te serie dassen met werk van Herman Brood uit. De bedoe ling is de das met het tulpen veld in een oplage van zeshon derd stuks te verspreiden, maar wat Jan Cremer betreft wordt de hele partij vernietigd. Zijn goedkeuring van het ont werp is essentieel, zonder die toestemming gaat het om on geoorloofde verveelvoudigin gen produktie ervan. Mick Jagger I FOTO: CORNE SPARIDEANS Zinnig praten zou eigenlijk bij elke zuil moeten kunnen door RENÉ DE C<j W De samenwerking van zendgemachtigden levert soms zowaar iets moois op. Dan doelen we niet op zoiets als 'Service Salon', ooit doofde AVRO bedacht, tegenwoordig in het samenwerkingsverband met KRO en NCRV als een olievlek over de hele Nederland-l-week verspreid met alsmaar méér van die gekmakende babbeltaal en flut-itempjes over ziekte, mode en tuin). Of op zoiets als het succesvolle woordspelletje 'Boggle' van dezelfde drie (deze maand, merkwaardigerwijze van de programmering afgevoerd ten faveure van de Rode Kruis-promotie). Of op zoiets als het gezamenlijk vertonen (alweer door 'Die 3') van Tom Jerry (dat moet wél gebeuren, en liefst zo vaak mogelijk, maar het maakt ons echt niet uit wie het doet). Nee: we doelen op de maandagavondlijke praatprogramma's die worden georganiseerd, bekostigd en uitgezonden door de samenwerkende 'kleintjes' RVU en HOS (Humanistische Omroepstichting). Een paar seizoenen lang was daarin actief de gevreesde Ischa Meyer die vooral de overrompelingstechniek hanteerde en daarmee zijn gasten wel vaak in het diepe gooide, het mes op de keel zette en in het algemeen bruskeerde, maar het was wel lévende televisie). Sinds een paar weken zit op zijn stoel Hanneke Groenteman. Ze is vooral bekend van de VARA, waar ze al jarenlang praatprogramma's op de radio verzorgt en waar ze in de redactie zit van Paul de Leeuws televisieschreeuwshows; nu heeft ze dan de schijnbaar onvermijdelijke overstap naar het beeld gemaakt. En we verwelkomen haar daar met enig genoegen. De formule van haar programma 'Droom Daad' is ogenschijnlijk heel eenvoudig: ze zit aan een tafelmet tegenover zich twee gasten, en er wordt een driehoeksgesprek gevoerd, zonder afleidend studiopubliek. Die eenvoud is ietwat bedrieglijk. Er wordt een écht gesprek gevoerd, waarin Groenteman op nog net niet pinnige manier de gesprekspartners dwingt tot net iets dieper doordenken, nét iets inhoudelijker formuleren dan in vergelijkbare situaties bij, ik noem maar wat, Ursul de Geer, Gert Berg, Ivo Niehe of Sonja Barend wordt vereist. Wie iets zegt moet het ook toelichten, uitleggen, verdiepen, en dan switcht Groenteman ineens naar dé ander: „En hoe is dat bij u? Vindt u dat ook? Ervaart u dat ook zo?" En die ander moet dan ook toelichten, uitleggen, uitdiepen. En dat alles in plezierig aandoende 'naturel' techniek: zonder dat er echt wordt gemonteerd, het oogt 'live' en onafgebroken, en in dat halve uurtje komt het door het tactisch leiden van Groenteman ook tot iets substantieels, iets zinnigs, en we leren de gesprekspartners wat beter kennen, in hun sterke en zwakke punten. Gisteren praatte Groenteman met een kunstdirecteur en een kunstenares, wat wel aardig was, maar vooral voor in kunst geïntersseerden. Vorige week was het algemener, dus interessanter: toen ontving ze minister D'Ancona en musicus Jaap van Zweden. De minister bleek er wat wonderlijke ideeën over de rol van vrouwen in de samenleving op na te houden, in elk geval konden we uit haar betoog ongeveer distilleren dat ze zich meer verwant voelt met minister May, omdat dat een vrouw is, dan met mannelijke PvdA-ministers ondanks dat dat haar politieke geestverwanten zijn. Je zult maar op haar gestemd hebben. Van Zweden leerden we in dat eenvoudige praat halfuurtje bij Groenteman beter kennen dan in de urenlange feestuitzending die Mies Bouwman ooit bij de AVRO aan hem wijdde, en waarin iedereen die iets met de violist te maken had, of had gehad, de revue mocht passeren, onder veel gelach en getraan. U herinnert zich 'In de hoofdrol' misschien nog wel; het komt in onze nachtmerries nog wel eens voor, en het komt weer terug, hoorden we tot onze schrik. Wat we niet helemaal kunnen doorgronden, is wat nou precies de educatieve c.q. humanistische beweegredenen van de praatserie van Hanneke Groenteman zijn (zie de uitzendende, gemachtigden, die we eerder al noemden). Een zinnig en menselijk praatprogramma over menselijke beweegredenen en idealen zou in beginsel natuurlijk door elke zuil kunnen (nee: moeten) worden gemaakt, ongeacht levensbeschouwelijke afkomst of educatieve taakstelling. LONDEN - Mick Jagger kan zich behalve peetvader binnenkort ook opa van de rock and roll noemen. De 48-jarige zanger van de Rolling Stones wordt grootvader, slechts enkele maanden na de geboorte van zijn vijfde kind. „Hij was blij met het nieuws, maar wel lichtelijk geschokt", zei Jade Jagger (20), dochter van Mick en de Nicaraguaanse Bianca Jagger, gisteren in een vraaggesprek. „Het zal voor hem wel grappig zijn om straks een kleinkind te hebben dat even oud is als mijn nieuwe zusje." Jade's kind wordt in juni verwacht. Haar „tante", Georgia May, werd in januari geboren als derde kind van Jagger en de Texaan- se Jerry Hall. De zanger heeft nog een 21-jarige dochter van de actrice en zangeres Marsha Hunt. Internationale rock-elite werkt mee aan Mercury-conc(£ LONDEN - De crème de la crème van de international^ reld neemt op 20 april in het Londense Wembley-star aan het herdenkingsconcert voor Freddie Mercury, de f" ber aan aids overleden zanger van Queen. Dit hebben o satoren gisteren bekendgemaakt. David Bowie, Elton John, Annie Lennox, George Midi Young en Roger Daltrey, de vroegere Who-voorman, t (j dens het concert op. Van de begeleidingsband vorme' andere musici van Queen de kern. Tijdens het spektaty gehele avond zal duren, is een grote plaats ingeruimd vlj» dens van heavy-metalgroepen als Guns 'n Roses, Defr* Metqllica en Spinal Tap. Ook de zangers Ian Hunter fi Plant (ex-Led Zeppelin) en de Catalaanse zangeres Caballé, met wie Mercury een plaat opnam, maken huiC ting. Het concert wordt rechtstreeks uitgezonden door minister „een nodell ting van het zeemilif strijd met de Wet Ve^ y ging Zeewater. De ff zend broden staanvan haar gelijk aan het eècht lang lozen van afvalf is een gemiddeld dorp <|en v gen het kunstplan Wel c zijn 1200 bezwaarsclkiijk gediend, met in toUon handtekeningen. Dejemc Noord-Holland had f den subsidie gegevq r DEN HAAG - Minister Maij van verkeer en waterstaat geeft de stichting Cargo geen toestemming voor het in zee brengen 20.000 broden. Het kunstproject, aangekondigd als een nationaal geschenk, waarbij aan de zee iets wordt terug gegeven voor het land dat Nederland aan haar heeft ontstolen, betekent volgens de kunstwerk. Indiase regisseur krijgt ere-Oscar in zieken CALCUTTA - Aan de zieke Indiase regisseur Satyajit) teren in een ziekenhuis in Calcutta in kleine kring een! gereikt voor al zijn prestaties. Drie leden van de Arn Academie voor filmkunsten uit Los Angeles waren ov<^ om de onderscheiding uit te reiken aan de 70-jarige ftl IT die met hartproblemen in de intensieve zorg-afdelinf artsen maakten aanvankelijk bezwaar maar Ray ston Oscar-delegatie te ontvangen. Ray kreeg in december car voor prestaties gedurende een hele loopbaan toeg zei te hopen de uitreiking van de Oscars, op 30 maart geles, te kunnen bijwonen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14