1 1 1 oioofate rei Europa Cup-strijd nog geen vetpot voor Ajax H' 1 HUISI ■RAADi CONSUMENTENINFORMATIE SPORT k Douanier ontkent bewijs tegen ex-atlete Stalman Belgisch gerechtsho spreekt Bauer vrij en2 Nail-repair repareert en lakt nagels tegelijk Huishoudbeurs lokt vrouwen én mannen Minicursus fotografie in veertig bladzijden Warme maaltijd uit de automaaf Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! £cidóc(Bowuvnt DINSDAG 17 MAART 1992 Samaranch als fakkeldrager BARCELONA - Voorzitter Juan An tonio Samaranch van het Internatio naal Olympisch Comité wil zelf het Olympisch vuur Barcelona binnen dragen De 71-jarige Spanjaard ver klaarde tijdens een persconferentie in de Catalaanse stad bereid te zijn aan de estafetteloop over 5570 kilo meter van Athene naar Barcelona deel te nemen. Ruim 9000 personen zijn betrokken bij de tocht van het Olympisch vuur naar Barcelona. De fakkel bereikt zes weken voor de ope ning van de Spelen per schip het Spaanse vasteland. Samaranch is van plan tijdens het laatste gedeelte van de reis een bijdrage aan de estafette te leveren. Ria Stalman, juichend in 1984 DEN HAAG - Bob Cassidy, inspec teur bij de douane in de Amerikaan se grensplaats San Diego, heeft ont kend bewijs te hebben geleverd waaruit kon worden afgeleid dat ex- atlete Ria Stalman in 1984 is aange houden in het bezit van dopingta- bletten. Stalman, die in '84 in Los Angeles olympisch kampioene discuswerpen werd, werd in een artikel in de Krant op Zondag door voormalig kamerge note Jennifer Smit beschuldigd van het gebruik van anabole steroïden in de aanloop naar de Spelen van '84. Cassidy kon volgens eigen zeggen de schrijver van het verhaal niet verder helpen aan informatie over de aan houding van Stalman, waarbij in haar bagage 800 tabletten Winstrol zouden hebben gezeten. „Onze gege vens gaan niet zo ver terug. Ik heb de verslaggever verwezen naar US Cus toms Servive in Washington DC, waar hij schriftelijk om opheldering kon vragen. Het registratienummer dat wordt vermeld, is niet volledig. Het moet uit meer cijfers bestaan. Ik heb hem ook niet via de computer kunnen helpen. De wet verbiedt die manier van informatieverstrekking. Mijn woorden zijn verkeerd weerge geven". Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft voor de bestuursvergadering van morgen de „affaire Stalman" on de agenda staan.Arie Kauffman, di recteur van de KNAU: „Wij kunnen pas een standpunt bepalen als we Ria Stalman hebben gesproken. Dat is tot nu toe nog niet gelukt omdat zij in het buitenland verblijft. Het lijkt mij een kwestie van fatsoen dat je pas een standpunt inneemt wanneer je de betrokkene hebt gehoord". Het Nederlands Olympisch Comité laat bij monde van bestuurslid Jan Loorbach weten ook een afwachten de houding in te nemen. „We volgen de zaak oplettend. Een oordeel wil len we opschorten totdat we over meer informatie beschikken. Zo er al een eventuele beslissing moet ko men, bijvoorbeeld omtrent medail les, dan is het toch een zaak voor het IOC". OUDENAARDE - Steve Bauer is door de recht in Oudenaarde (Bel) vrijgesproken van het opzet toebrengen van lichamelijk letsel aan Claude Cnfc-R< lion tijdens de wereldtitelstrijd op de weg voor pi sionals in 1988. Bauer werd na afloop van de wedstrijd in Rc kwalificeerd. Criquielion spande na de dramatisch verlopen aa een rechtzaak tegen zijn Canadese collega aan. ecl De inmiddels gestopte Belg beschuldigde Bau«f/gj van hem opzettelijk in de richting van de dranj r ken te hebben gedreven, terwijl hij aan de winn,r j hand was. Criquielion meende dat hij door de \i tij de titel en lucratieve contracten was misgel et Het hof meende dat er onvoldoende bewijs is vc ran schuld van Bauer. Stefan Pettersson nagenoeg hersteld AMSTERDAM - Stefan Pet tersson zal vrijwel zeker kun nen meedoen tegen AA Gent. De oogblessure van de Zweed, opgelopen in het duel met Fey- enoord, is nagenoeg hersteld. Pettersson ontbrak zaterdag tegen FC Twente, omdat hij nog niet goed genoeg zag. Als gevolg van ,de kwetsuur in zijn gezicht kon hij de afstanden wat moeilijk inschatten. De oogarts verzekerde echter, dat de schade niet ernstig was. Al- fons Groenendijk, die tegen FC Twente een enkelblessure opliep, ontbreekt. Hij is niet op tijd hersteld. Blangé toch terug in volleybalselectie DEN HAAG - Peter Blangé keert toch terug in de nationa le volleybalselectie. De afgelo pen dagen is overeenstem ming bereikt tussen het be stuur van de NeVoBo en de in Italië (Parma) spelende Neder lander. Coach Arte Selinger. die vandaag in Nederland komt voor een verblijf van twee weken, zal dus over de spelverdeler kunnen beschi- ken bij het Olympische kwali ficatietoernooi in Rotterdam, de wedstrijden voor de World League en de Olympische Spe len, indien de mannenploeg zich in Rotterdam plaatst. De NeVoBo is nog in gesprek met Jan Posthuma, dié op dit moment in Nederland is. Het mag worden aangenomen dat twee van de vier „Italianen" weer voor Nederland zullen uitkomen. Op Ronald Zoods- ma en Rob Grabert zal op ad vies van de technische staf (Se linger, Treibitch en Pang) geen beroep worden gedaan. AMSTERDAM - De Europa Cup is nog geen vetpot voor Ajax. De thuiswedstrijd tegen AA Gent in een uitverkocht Olympisch Stadion levert de Amsterdammers morgen avond weliswaar een bruto re cette van 1,2 miljoen gulden op, maar daar staat volgens penningmeester Arie van Os een aantal flinke schadeposten tegenover. Ruw geschat vloeit er een bedrag van slechts 250.000 gulden in de schatkist van Ajax. „En dat is betrekkelijk weinig voor een wedstrijd in de kwart finales van de UEFA-cup", weet Van Os. Het avondje voet ballen in het Olympisch Sta dion is een dure grap voor de hoofdstedelijke club gewor den. Zeker omdat de oorspron kelijke lichtmasten in de be tonnen kolos van Otto Roffel al weken geleden zijn afgebro ken. Ajax moet zelf voor ver vangende lichtbronnen zor gen. Kosten: 250.000 gulden. Verder moet de club de extra veiligheidsmaatregelen in en om het stadion uit eigen zak betalen en dient er ook nog een huursom aan Roffel te worden overgemaakt. „Tel daar de premies van de spelers bij op en dan blijft er niet veel meer over dan een bedrag van 250.000 gulden", becijferde Van Os, die mag rekenen op de komst van 40.000 toeschou wers en dus een uitverkocht „huis". Staaf-incident Het grote geld ligt volgens hem pas in de halve finales van de UEFA-cup op Ajax te wach ten. „Zeker als er een aantrek kelijke tegenstander uit de bus rolt. Dan kunnen de toegangs prijzen worden verhoogd en gaan we eindelijk wat geld ver dienen in de Europa Cup. Daar is tot nu toe nauwelijks sprake van geweest. Die drie wedstrij den in Düsseldorf hebben ons ook niet veel geld opgeleverd. Integendeel. Wat we nu in vier rondes Europa Cup hebben verdiend, zouden we onder normale omstandigheden al in twee rondes bij elkaar hebben gevoetbald. Dat zijn nog steeds de naweeën van dat staaf-inci dent". Louis van Gaal weet wat zijn ploeg moet doen om de lastige klip AA Gent te omzeilen en Ajax aan extra inkomsten te helpen: scoren. „We moeten die Belgische muur slechten en dat lukt alleen als er doel punten vallen. Zo simpel is het". De trainer van Ajax heeft niet de moeite genomen Gent nog eens in levende lijve aan het werk te zien in het compe titie-duel tegen RWDM. De ploeg van René Vandereycken won die wedstrijd moeizaam met 3-2. Van Gaal zag het nut van een extra spionage-reis ab soluut niet in. „AA Gent kent namelijk geen verrassingen meer voor mijIk weet echt wel hoe ze tegen ons zullen spelen. Super-verdedigend en niet an ders". Waakzaamheid Van Gaal eist opperste waak zaamheid van zijn spelers. In alle besprekingen over AA Gent heeft hij de Ajacieden steeds fijntjes herinnerd aan de martelgang van Eintracht Frankfurt. De Duitsers speel den in de tweede ronde van de UEFA-Cup ook met 0-0 gelijk in Gent. maar werden vervol gens op eigen terrein door een 0-1 nederlaag pijnlijk uitge schakeld. „Het zou van naïvi teit getuigen als ik mijn spe lers niet zou waarschuwen voor de kwaliteiten van AA Gent. Het recente Europa Cup verleden van Gent is bij elke Ajacied bekend. We zullen er alles aan doen om ons niet te laten verrassen door deze erg lastige tegenstander". Basketbalbeker voor Den Helder DEN BOSCH - Lands- kampioen Den Helder heeft gisteren in Den Bosch de nationale bas ketbalbeker gewonnen. Den Helder, dat aan de eerste wedstrijd een voor sprong van zestien punten (97-81) had overgehouden, verloor in de Maaspoort met 63-77. De Bosschena ren kwamen dus twee punten tekort in de ener verende slotfase van de dubbele beker-eindstrijd. Het duel van gisteravond, voor een goede duizend toeschou wers, was in feite een herha ling van de eerste wedstrijd van donderdag. Ook in Den Helder kon de bezoekende ver eniging de thuisclub tot de slotfase bijbenen. Noordkop, dat door het lot het recht van de eerste thuiswedstrijd kreeg, had de beker tot enkele minu ten voor tijd vast in handen bij een stand van 65-61. Op, dat moment ging er alles mis bij de Heldenaren, zoals Den Bosch vijf dagen eerder was overkomen. Eén minuut voor tijd had Den Bosch bij 72-61 nog vijf punten nodig om een verlenging, uit kansloze posi tie. af te dwingen. Uitblinker Pollard, die de inhaal-race had geleid, zorgde met een schitte rende drie-punter voor 75-61. De wedstrijd was slechts kort „open". Pollard en De Waard hielden tot veertien seconden voor tijd de marge van veertien punten in tact en balverlies van Den Helder bood Den Bosch de laatste kans. Ardon echter moest in haast schieten en miste. Tweede dagsucc Moreno Argentii LAN MONTE CONERO - M Argentin heeft onbewus perste doel van het sa prijsgegeven. De Italiaan verde gisteren zijn opeenvolgende dagsucc de Tirreno-Adriatico. wereldkampioen is klaai Milaan-San Remo, zaterdag de strijd om d A reldbeker start. In de finale van de zesi over 214 kilometer, ree EI gentin zijn collega's tijde ins klim naar de streep op 1 Conero uit het wiel. Zijn genoot Rolf Sörensen voor het tweede succ<1 f Ariostea door de Italiaa) drea Chiurato uit de leide ud, te rijden. De voordelige van Sörensen op zijn It4go se ploeggenoot Davide C Pollard (15) van Den Bosch scoort voor zijn ploeg, die uiteindelijk twee punten te kort kwam voor de nationale beker. FOTO: ANP bedraagt vijf seconde Mexicaan Raul Alcala vo lc derde op tien tellen. De Nederlanders haakte af. Jos van Aert, de bes Jaa derlander in het alg^y klassement, moest een terug doen. „Als het z< wordt, kan ik het niet me benen", bekende de Wê6 van de in het klasseme k teruggeworpen Erik kink. Steven Rooks eveneens kracht tekort. Het offensief van Ajfij haalde het klassement^ door elkaar. Chiurato i meer dan een minuut j ven en verloor zijn leid/1 aan de Deen Sörensen ploeggenoot van Ard Q Van de ploeg van Gisber alleen Alcala in het g_ overeind. De kleine Me^^ mag zich zelfs nog kansitye: schouwen voor de einh Het verschil van tien sec gt is overbrugbaar, met rr een goede tijdrit als afslu c :id t o] d<M Shoarmavlees is goed als het flink is verhit Liefhebbers van broodjes shoarma hoeven niet bang te zijn dat ze een voedselvergifti ging oplopen bij het eten van dit voedsel, mits het vlees op het broodje goed wordt verhit. Uit een onderzoek van Konsu- menten Kontakt blijkt dat het vlees van een goede hygiëni sche kwaliteit is. De consumentenorganisatie bezocht in totaal 20 shoarma- restaurantjes, grillrooms en snackbars en onderzocht het vlees dat daar geserveerd werd. In de onderzochte brood jes vlees werden geen grote hoeveelheden bacteriën aan getroffen. Volgens Kosumen- ten Kontakt worden eventuele darm- en maagklachten dan ook eerder veroorzaakt door de omstandigheden waaronder het broodje gegeten wordt dan door de hygiënische kwaliteit. Zo kan een combinatie met ah coholgebruik, veel saus en het eten met grote happen zonder goed te kauwen klachten ver oorzaken. Bij de bezochte restaurantjes werd het vlees goed verhit, waardoor de eventueel nog in het vlees aanwezige bacteriën in voldoende mate werden ge dood. Als het vlees echter niet goed wordt verhit, bestaat er wel een kans op voedselinfec- tie of -vergiftiging. Bij inspec ties van de Keuringsdiensten van Waren blijkt dat de kwali teit van het rauwe shoarma vlees nog weieens te wensen overlaat. In het Middenoosten ■wordt veelal schapevlees ge bruikt. In Nederland worden de broodjes rpeestal met var kensvlees geserveerd. Daarnaast worden ook wel schape- rund- of kippevlees ge bruikt. Vaak gaat het om een andere soort dan wordt ogege- ven. Van de vier keer dat er aangegeven werd dat er uit sluitend schapevlees werd ge serveerd, klopte dat maar één keer, aldus Konsumenten Kontakt. Gebroken, gespleten en ge scheurde nagels zijn een irri tant, maar bekend probleem. Gewone nagelversterkers zijn al geruime tijd te koop, maar Trend Cosmetics zegt met Nail-repair nu een kleurloze nagellak op de markt te heb ben gebracht die nagels niet al leen zo sterk maakt dat ze nau welijks meer breken, schilfe ren of splijten, maar boven dien de natuurlijke buigzaam heid van de nagel behoudt. Op vallend is de hoge prijs 14,95 gulden voor een heel klein pot je. De lak moet dagelijks dun worden opgebracht, maar dat gaat in vergelijking met som mige andere merken heel ge makkelijk. De lak droogt snel, binnen een minuut, en zorgt dan voor een mooie, zachte glans. Nail-repair verzekert re sultaat binnen drie weken en lijkt dat inderdaad waar te ma ken. Voor een blijvend goede conditie moet de lak daarna nog één keer per week worden opgebracht. Trend Nail-repair is verkrijgbaar bij warenhui zen, drogisterijen, parfumerie zaken, kappers en schoon heidssalons. -;:p3l Zl Trend Nail-repair, de nagellak die nagels nfet alleen lakt, maar ook 'repareert'. FOTO: PR door G0DERT VAN C0LMJ0N Rose-blauw Lego voor meisjes, een wonderbaarlijke zuig- spons om wijn en melk mee op te nemen, een superschenker voor het vermaledijde melk pak, een Amerikaans dressing- programma van yoghurt en tuinkruiden en een belette ringssysteem voor textiel zijn enkele van de nieuwtjes die de Huishoudbeurs '92 - van woensdag 25 maart tot en met zondag 5 april - te bieden heeft. Veel meer nieuwe artikelen, dranken en eetwaren beleven op deze grootste consumen tenmanifestatie van Neder land hun première. Zoals pi kante sambalpuntjes, een na tuurlijke darmreiniger, water proof borstenstickers voor op het strand en een korrelvoe ding voor papegaaien. Zo'n 700 fabrikanten en vertegenwoor digers zullen in het Amster damse Rai-complex aanwezig zijn om er hun waren onder de aandacht van de consument te brengen, tegelijk met het meu belassortiment, de badkame- raccessoires en dé keukenin richting die op de belendende Interieur Rai '92 worden geëx poseerd. Zestig procent Het overstelpende aanbod aan huishoudelijke zaken bestrijkt levensmiddelen en dranken, mode en cosmetica, speelgoed en dierbenodigdheden, toeris me en recreatie en hobby en vrijetijdsbesteding. Tijdens de vorige Huishoudbeurs heeft projectmanager Van Meer een naar haar zeggen opvallende trend gesignaleerd: bijna zes tig procent van de bezoekers dan de Huis Interieur Rai '91 bestond uit man-vrouw gezel schappen die vervolgens ook de Huishoudbeurs bezochten. Die trend is overgenomen in de centrale lokroep van de ge combineerde beurs: 'Dan gaan we toch samen naar de Rai!'. „U weet het", aldus Van Meer: „een dagje Huishoudbeurs is een ideale mengeling van nieuws, tips, demonstraties, evenementen, informatie en gezelligheid. Van Kijken, luis teren en proeven, kortom een dagje grenzeloos genieten". „Ronduit spectaculair", noemt de organisatie d° gezamenlij ke presentatie var Drogisten Associatie D.A., eer. keten van ruim duizend drogisterijen die dit jaar haar 50-jarig bestaan viert. Op de beurs pakken de drogisten uit met een breed as sortiment op het gebied van beauty, body en gezondheid. Op een centrale baan prijzen rollerskaters uit de Verenigde Staten de nieuwste produkten aan. Mode en cosmetica ko men ruimschoots aan bod in de Amstelhal, waar ook diverse modeshows worden gehouden waaronder een presentatie van bruidskleding georganiseerd door het weekblad 'Privé'. Het proeven van hapjes en drankjes vormt als altijd een grote attractie van de Huis houdbeurs. Opnieuw is de Hol- landhal van de Rai voor de ver zorging van de inwendige mens gereserveerd. Een pri meur dit jaar is een paviljoen waarin meer dan vijfentwintig leveranciers van natuur- en re- formprodukten de bezoeker met hun gezonde voeding ken nis laat maken. Eén en ander onder de vlag van de Stichting Biologica en onder de' strenge keuringsnormen van de Eko. Op de levensmiddelenmarkt vallen diverse nouveauté's te genieten. De Nederlandse eet cultuur wordt steeds interna- tionaler, en die trend vindt na volging in de particuliere keu ken. Veel uitheemse gerechten vragen echter een lange voor bereidingstijd, reden waarom de voedingsbranche en fabri kanten van kant-en-klaar- maaltijden steeds meer halffa brikaten op de markt brengen. In de Hollandhal worden veel van deze heel of half voorge programmeerde culinaire nieuwtjes gepresenteerd zoals een serie exotische aardappel specialiteiten, nieuwe pakjes soepen, dressings en salades. Snacks Op het groeiende terrein van de snacks en tussendoortjes zorgen popcorns, nieuwe chips en zoutjes voor de broodnodi ge variatie. In de Verenigde Staten al een begrip, maar nu ook in Nederland verkrijgbaar: Wise Corn Chips in blik. De corns moeten eerst worden klaargemaakt in de magne tron, waarna ze knapperig en warm kunnen worden opge knabbeld. Het niet minder snel groeiende sortiment aan alcoholvrije drankjes is uitge breid met onder andere een mousserende Italiaanse wijn. In de laatste week van de Huis houdbeurs, van 1 tot en met 5 april, staat de Randstadhal ge heel in het teken van de Negen Maanden Beurs voor ouders en aanstaande ouders. Zwangerschap Zij kunnen er terecht voor al lerlei zaken in verband met de zwangerschap, de bevalling en de periode daarna. Men kan er onder meer kennismaken met kinderkamers, kleding voor de aanstaande moeder en de baby, kinderwagens en -zitjes, voedingsproducten en speel goed. Nieuw hier is de presen tatie van een collectieve kap perscampagne, waarin voor lichting wordt gegeven over het ^verzorgen en in conditie houden van het haar tijdens de zwangerschap. Wie voor de zoveelste keer mensen maar gedeeltelijk op de foto heeft gezet, het diafrag ma weer verkeerd heeft inge steld of de flitser op het ver keerde moment heeft ge bruikt, heeft misschien iets aan het geheel herziene boekje 'Minicursus fotograferen'. Het is uitgegeven door het Bureau Voorlichting Foto Film Video en omvat zo'n veertig pagina's. In het boekje komen onder meer onderwerpen aan de orde als de werking van de camera, de film, diepte in de foto, het vastleggen van sfeer op de ge voelige plaat, flitsen en acces soires voor de camera. De vorige uitgave van de 'Mini cursus fotografie' dateert uit januari 1988. De auteur van het boekje. Joep Koek, heeft in het nieuwe boekje onder meer het technische deel uit de vorige uitgave aangepast. „Aanvan kelijk lag de nadruk meer op techniek, maar omdat er de steeds meer automatische ca mera's op de markt komen, heb ik de praktische fototips uitgebreid", aldus Koek. „Ver der is er ook ingespeeld op on der meer de komst van panora ma-camera's". Het boekje kan worden besteld gele door overmaking van 9,tecjj den op girorekening 3P name van Bureau Voorl§ Foto Film Video, 20130 in Apeldoorn, oncf melding van 'Minicursuf graferen'. Het is ook v£ baar in de fotohandel. hoef IC 1 Amerikanen staan bekend om het gebruik van kant-en-klaar maaltijden. Het is dan ook niet voor niets dat immigrant Ed uit de film 'Stranger than para dise' alleen fast-food eet om maar een echte Amerikaan te lijken. Hij zou een goede klant zijn voor GM Impex uit Schoonhoven die zelfs kant en- klaarmaaltijden op de cam ping uit de automaat serveert. Wie wil genieten van zijn wel verdiende rust, geen zin heeft om te koken en ook geen beroep wil doen op een zak pa tat of een andere snack kan nu dus een maaltijd uit de auto maat halen. De Micro Gourmet keuken biedt tegen inworp van gewo ne klinkende Nederlandse munten een.maaltijd, die kan worden opgewarmd in de inge bouwde 500 watt magnetron. De reukloze automaat biedt keuze uit acht verschillende menu's met groente, vlees en aardappeltjes met een fijne saus of jus. De prijs is zeker niet hoog, meent Martin Boon van MG Impex. Vooral niet omdat er ook plastic bestek en een ser vetje bij wordt geleverd en dat scheelt meteen in de afwas. Milieuonvriendelijk? „Al dat water en zeepsop, weet u wel wat voor belasting dat is voor het milieu", is het antwoord. „Wilt u eens een maaltijd pro beren? Dat kan, stuur ik er meteen een toe, dan kunt u even proeven. U bent vegeta- l-< nnii riër? Krijgt u van mij maMM met kaassaus". (Bijl Goed houdbaar Een dag later arriveefafe> pakket voedsel dat buil koelkast, zelfs in een traduit hitte goed houdbaar is.pl is koopprijs is zeven guliF er een stuiver. De maaltijd wei kip met rijst en een currj1- Ht Niet bepaald een maaltijanë| een vegetariër dus. n Daarom test de grote alleng1 op de redactie het 'dinlëyn: volgende dag meldV001 'smaakt goed. grote si?Port kip, maar in zijn gehate 1 weinig'. En dat terwijl Men zeker op een camping rw do wachten dat aan een grefr ir wordt gedacht. Tejelal maakt buitenlucht hongaar. je kii

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12