kort aan kantoren e bereikbaar zijn r trein en auto n de Doezastraat LEIDEN OMGEVING Nieuwe behandeling voor dikke kinderen AZL lijkt succesvol NIKS VOOR MULTI-NATIONALS Lm Gouggnt MAANDAG 16 MAART 1992 uchte inbrekers orzaken ravage iel ubjHOTEN - Een grote ravage ontstond 0 /ond rond negen uur op de Voorschotel - c voor de brug van de Korte Vliet, nadat rige Voorschotenaar tegen een politiewa- De politieauto stond Stil op de rijbaan een zoekactie gaande was naar twee in- T< lie kort tevoren waren binnengediongen oning aan de Leidseweg. Toen de bewo- skwamen, stonden ze oog in oog met de 01 die vervolgens op de vlucht sloegen. Dat Lt ?iding voor de zoekactie in de buurt. Drie 'Su wten daarbij op een gegeven moment te in de auto op de Voorschoterweg. De pas- ïutomobilist werd afgeleid door alle acti- sie jotste vervolgens tegen hun auto. Alle be- nt<n bleven ongedeerd. Eén agente die haar te hulp snelde brak echter haar vinger rereen hekje struikelde. Minder auto's in Herenstraat Debat gemeenteraad over anti-racisme Stratemakers blijven bij civiele werken LEIDEN - De Herenstraat is minder druk ge worden sinds de middenberm van de aangren zende Koninginnelaan is afgesloten. In andere straten rond de Koninginnelaan is het echter niet minder druk geworden. Dat blijkt uit een onderzoek van de gemeente naar het resultaat van vorig jaar genomen verkeersmaatregelen. De conclusie is dat de middenberm dicht moet blijven. Het afsluiten van de middenberm maakt het voor automobilisten moeilijker om de Heren straat als sluiproute te gebruiken tussen Witte Singel en Lammenschansweg. Al vier jaar gele den vroeg het toenmalige raadslid L. Beijen (Groen Links) maatregelen te nemen. Bewo ners hadden toen twijfel of het afsluiten van de middenberm wel het gewenste effect zou ople veren. Gevreesd werd ook dat in de straten rond de Herenstraat en Koninginnelaan door meer sluipverkeer. Daar is nu echter niets van gebleken. LEIDEN - De Leidse gemeente raad houdt aanstaande zaterdag een extra vergadering over anti- racismebeleid. Het is voor het eerst dat een dergelijk algemeen debat wordt gevoerd. Het debat moet de aanzet zijn voor een nieuw minderhedenbeleid. Volgens het college is dat nu versnip perd. zijn de doelstellingen niet duide lijk cn de resultaten niet meetbaar. Voor dat nieuwe beleid moet er in juni een voorstel op tafel liggen. Dat moet dan een planmatige aanpak omvatten op het gebied van wonen, scholing en onderwijs en werkgelegenheid. Aanleiding voor het bijzondere extra debat op zaterdag is dat het dan de in ternationale dag tegen racisme is. De de Verenigde Naties hebben 21 maart daartoe uitgeroepen. Aanleiding was de herdenking van het bloedbad in het Zuidafrikaanse Sharpeville. op 21 maart 1960. Zaterdag is ook in Amster dam een landelijke demonstratie tegen racisme. In Leiden is er behalve het raadsdebat op zaterdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur een manifestatie op het Stadhuis plein met muziek van 'East meets west', de rapband KOC en onder ande re een optreden van Hakim van Se samstraat. 's Avonds houdt de BOycot Outspan Actie de traditionele fakke loptocht tegen racisme. Die begint om acht uur bij de Hooglandse Kerk en eindigt bij De Burcht waar diverse sprekers het woord zullen voeren. LEIDEN De medewerkers van de gemeentelijke dienst bestra tingen worden niet overgeplaatst naar de directie Milieu. Die reor ganisatie levert meer nadelen op dan voordelen, zo concludeert het college van B en W. De gemeenteraad nam in december een motie aan waarin werd aangedron gen op deze reorganisatie. Door de stratenmakers en de medewerkers van groen allebei bij Milieu onder te bren gen zou een wijkgerichte aanpak wor den bevorderd. De stratenmakers kwa men daar tegen in het geweer. Door de andere aard van hun werk zou de reor ganisatie weinig zin hebben. Volgens Civiele Werken kleefden er bovendien financiële bezwaren aan. Een deel van die bezwaren werd onderschreven •door een rapport van een onderzoeks commissie. Daar kwamen echter ook voordelen van de samenvoeging uit naar voren. Om uiteindelijk toch tot een betere sa menwerking binnen het apparaat te komen wil het college van B en W een onderhoudsbedrijf oprichten. Daarin moeten de veegdienst, groen, bestra tingen, rioleringen, waterwerken, brugwachten, havenbeheer en water beheer gaan samenwerken. Belang rijkste voordeel daarvan zou zijn dat alle elementen voor het wijkgerichte werken alsnog in een dienst worden verenigd. Dit voorstel wordt nog aan het personeel voorgelegd, waarna er uiteindelijk een nieuw raadsvoorstel moet komen. - Er is in Leiden irt aan kantoren ;1 per trein als per r te bereiken, de i^^^rnde B-lokaties. zit daarentegen ,goed in de kanto- ichtbij het station e'A-lokaties'. uit een onderzoek Nijmeegse bureau jsultants in opdracht hmisterie van VROM (evoerd. Buck ïnven- [het aanbod van kan- •drijfsruimtes behal- •egio Leiden ook in Rotterdam. Den Jtrecht, Eindhoven, Jijmegen, Enschede- i de regio Haarlem, fens waarop het o'n- [ebaseerd is dateren i 1991. Dat betekent Mld dat in Leiden de 1 twee kantoortorens extra bij het stations niet is meegeteld, evenmin als het Medipark. Dat Medipark moet een bedrijfs/kantorengebied worden op het huidige terrein van het Academisch Zieken huis, achter het station. Volgens onderzoeker R. Spee van Buck Consultants „zit Lei den vrij goed als het om de A- lokaties gaat". Bij zijn inventa risatie was 100.000 vierkante meter kantoorruimte in ont wikkeling rond het Leidse sta tion. „Dat is op basis van het gehanteerde scenario voldoen de tot 2000". Bij de B-lokaties zit Leiden veel slechter. In fei te is in deze categorie slechts 10.000 vierkante meter be schikbaar, dat komt overeen met de behoefte voor één jaar. Spee relativeert overigens de resultaten van zijn onderzoek. Zo is een belangrijk deel van de kantoorruimtes op de A-lo- katies redelijk per auto bereik baar. Die zou dan ook kunnen worden gebruikt om in de an dere behoefte te voorzien. Ook merkt hij op dat het onderzoek is gebaseerd op ramingen van behoeftes die in werkelijkheid kunnen afwijken daarvan. Ook het door het rijk beoogde ^trakke beleid om bepaalde soorten bedrijven te koppelen' aan bepaalde lokaties, is vol gens Spee in de praktijk moei lijk uitvoerbaar. „Plaatselijk worden vaak heel verschillen de definities gehanteerd. Dat geldt ook voor de begrippen A- en B-lokaties. Wij hebben nu voor alle steden dezelfde defi nities gehanteerd. Dat wil zeg gen dat een A-lokatie niet meer dan 1.000 meter van het station mag liggen. Maar de ene gemeente houdt zelf 800 meter als grens aan en weel een andere vindt datje zo'n lo- katie binnen tien minuten moet kunnen bereiken vanaf het station. Daar zit nogal wat verschil tussen". Tropische sfeer tijdens Arubadag in Groenoordhal Er hing letterlijk een tropische atmosfeer op de Arubadag die giste ren werd gehouden in de Leidse Groenoordhallen. Een kleine 9.000 mensen, voornamelijk van Antiliaanse afkomst, zorgden ervoor dat op het ritme van Caraïbische muziek, temidden van palmbomen de temperatuur grote hoogten bereikte. De bezoekers waren van hein de en ver naar Leiden gekomen om de nationale feestdag van Aruba te vieren. Behalve de Arubaanse premier Nelson Oduber gaf ook de Nederlandse minister E. Hirsch Ballin die Antilliaanse zaken in zijn Dronkeman ramt j, Engelse wals en chacha werden zaterdag in de strijd gegooid ter behoud van de regenwouden in de wereld. In de dansschool Jastelein gingen de leerlingen de strijd aan met de vernietiging van de wouden èn met de tijd, want zij moesten twaalf uur dansen ihouden Voor hun prestatie hadden zij sponsors gezocht, zodat hun inzet uiteindelijk enkele duizenden guldens voor Greenpeace FOTO: WIM VAN NOORT politie-auto LEIDEN Een 39-jarige Lei- denaar heeft in de nacht van zaterdag op zondag in de Ca- landstraat een politiewagen geramd. Dat gebeurde toen agenten probeerden de man uit zijn auto te slepen. Zij had den hem op de Mors weg in de gaten gekregen omdat hij met gedoofde lichten reed. Op lichtsignalen reageerde hij niet, en op het moment dat de politieauto naast hem kwam rijden gaf hij vol gas richting Calandstraat, naar zijn wo ning. Daar parkeerden de agenten hun wagen achter de zijne, maar lang bleef die daar niet onbeschadigd staan toen de dronkeman nog even vol gas achteruit reed. Daarbij werden bumpers, kóplampen en het linkervoorportier be schadigd. Bedrijfsinbraken LEIDEN - Bij twee inbraken in bedrijfspanden is in de nacht van vrijdag op zaterdag een aanzienlijke hoeveelheid gereedschap gestolen. Uit een bedrijf aan de Hallenweg ver dwenen een fax, een draagbare telefoon, een antwoordappa raat, de kopieermachine en 8000 gulden. De inbrekers kwamen binnen via het force ren van een ruit en verschillen de tussendeuren. Uit een be drijf aan de Zouterwoudseweg verdwenen dezelfde nacht twee radio's, een CD-speler, tu ner, cassettedeck en een foto toestel. portefeuille heeft acte de présence. Volgens een van de organisato ren is de belangstelling voor de Arubadag die al enige jaren in Leiden wordt gevierd groeiend. De nationale feestdag die eigenlijk op 18 maart valt is een eerbetoon aan vlag en volkslied van het eiland. Voor veel Arubanen in Nederland is het evenement uitgegroeid tot een soort familiedag, helemaal in de sfeer van thuis, met keiharde maar authentieke muziek, en minstens even authentieke hapjes FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN - Een nieuwe behan deling die het Academisch Zie kenhuis Leiden heeft ontwik keld om dikke kinderen van hun overgewicht af te helpen lijkt succesvol te zijn. Dc the rapie die is ontwikkeld door kinderpsycholoog H. Koop man is er op gebaseerd dat kin deren hun leefwijze verande ren en meer gaan bewegen, zo meldt Cicero, het blad van het AZL. De therapie is inmiddels met succes toegepast bij enke le jongeren die meer dan 100 kilo wogen. Overgewicht heeft voor een deel met aanleg te maken en voor een deel met gedrag. Volgens Koopman is gebleken dat dikke kinderen in veel gevallen niet. zozeer eten omdat ze honger hebben, maar omdat ze iets lekkers zien. Ook in andere opzichten zou hun gedrag bepaald wor den door prikkels van buiten. Vaak willen de kinderen ook in materiële zin de dingen heb ben die ze zien. Dik zijn is voor jongeren bovendien vaak een psychisch probleem. In veel gevallen beginnen ze al niet aan pogingen om af te vallen omdat ze er van uitgaan dat dit toch niet lukt. Ze hebben vaak een laag gevoel van eigenwaar de. Behandeling van overgewicht in ziekenhuizen heeft bij de traditionele werkwijzen maar beperkt resultaat. Vaak vlie gen de kilo's er weer aan als de kinderen weer naar huis zijn. De nieuwe therapie vergt veel meer tijd. Kinderen worden gedurende drie maanden op genomen in het centrum De Lindenhof. Ze krijgen een dieet en een activiteitenpro gramma. Tegelijk worden kin deren bewust gemaakt van het veranderde gedrag, waarbij het de bedoeling is dat ze dit positief gaan ervaren. Ook ou ders moeten daarbij worden doordrongen-van de verande ringen. Als de kinderen naar huis gaan, worden ze boven dien nog geruime tijd gevolgd omdat volgens Koopman ge drag van jaren niet in korte tijd kan worden afgeleerd. De nieuwe therapie is op zich duurder dan de bestaande kor ter durende aanpakken. Maar. zo wordt aangevoerd door Koopman, op termijn wegen die kosten zeker op tegen de kosten die later worden ge maakt om kwalen te behande len die samenhangen met overgewicht. Het gaat daarbij onder andere om hart- en vaat- zieketn, rug- en gewricht klachten, hoge bloeddruk en diabetes. ALLERLEIDS HlV-café Het HlV-café Leiden houdt vandaag een open avond. Het staat dan open voor ie dereen die met anderen vra gen en ervaringen aangaan de aids en seropositiviteit willen delen. Ook is er een stand met boeken, brochures en ander informatiemateri aal. Het HlV-café wordt ge houden in De Bakkerij aan de Oude Rijn 44 in Leiden. Bezoekers zijn welkom tus sen 19.30 en 23.00 uur. Inlich tingen bij Wijnand Glimmer veen, 071-615505. Stoelen matten De Leidse volksuniversiteit K O begint op 8 april met een cursus stoelen mallen. De cursus telt acht lessen. Deel nemers leren hoe ze zelf bie zen zittingen kunnen ver nieuwen. De lessen worden op maandagen gegeven van 19.30 tot 22.00 uur. Inschrij ven is mogelijk bij K O. Oude Vest 45. Leiden, tele foon 071-141141. Kinderkleding Buurthuis Comelis Joopensz aan de Oppenheimstraat woensdag vanaf 13.30 uur een beurs voor zomerse kin derkleding. Kleren kunnen morgen vanaf 14.00 uur wor den ingeleverd. Diabetes Over sexuele problemen bij diabetes-patiënten houdt sexuologe G. van Dijk mor gen vanaf 20.00 uur een le zing in de aula van AZL-ge- bouw 50 (le etage) aan de Wassenarseweg. Cursus De slichting Werkgelegen heid Leiden begint begint woensdag een cursus voor mensen-fLie een eigen bedrijf willen beginnen. De cursus gaat in op de vraag hoe dat moet worden aangepakt, wie de klanten zijn voor een be paald bedrijf, hoe een begro ting en een marketingplan moet worden gemaakt, welke vergunningen nodig zijn en dergelijke. Aan de cursus werken onder andere mee de Kamer van Koophandel, het instituut midden-en kleinbe drijf. een bank, een boekhou der, de gemeente en de belas tingdienst. Inlichtingen bij José ten Kroode van de stich ting Werkgelegenheid Lei den, 071-219811 Kleding gestolen LEIDERDORP - Uit een kledingzaak in de Winkelhof in Leiderdorp zijn zaterdag middag vijf kledingstukken gestolen. De totale waarde bedraagt twee- a drieduizend gulden. Er is bij de politie een signalement bekend van een mogelijke verdachte. Als je weten- ige, loÊ uit de zeven- en diuw zou moeten vooriwommen er zee- trio pen vlak voor de De te- nil die één van hen, pianoi Valentyn, van De sjekking' maakte, diiwonderen bij de ovejelling 'Op ont- !l ,y,!»eis in Insulin- let Natuurhisto- leum aan de Doe- e waaf rEN slijk 90. l e kwal. en hc 40. lel goedl I. 7,40-1 ',40. Hl 'rouweli| 3e kwal il tentoonstellingen ':e tijd in de Leidse len gehouden, sluit in bij het thema van Teek 'Het Prachtig isulinde'. 'Op ont- in Insulinde' ■ld van het onder- het Indonesische dierenrijk dat eeu- in door diverse we irs werd uitgevoerd, leeft zijn zeemeer min de naam 'Boeroneesch Zeewijf. „Maar het is vrijwel zeker dat hij een gewone zeek oe voor een zeemeermin aan zag", zegt conservator C. Smeenk. „Zeekoe-vrouwtjes hebben hun borsten namelijk vooraan, zodat ze nogal eens voor een zeemeermin zijn aan gezien. Ik heb zelf wel eens» zeekoeien gezien, maar nog nooit gedacht dat het een zee meermin was. Zeekoeien heb ben een baard, daarom hebben ze meer weg van een oude zee bonk dan van een vrouw". Vampiers De biologen uit die tijd interes- serden zich overigens niet al leen voor zeekoeien. De ont dekkingsreizen door Insulinde voerden ook langs vissen, vo gels, vampiers en reptielen, zo blijkt uit de tentoonstelling. Veel van de tekeningen op de tentoonstelling werden ver zorgd door de 'Natuurkundige Commissie' die vanaf 1820 door het Natuurhistorisch Mu seum naar Indonesië werden gezonden. Zij onderzochten en tekenden de dieren na, die in boorlingen voor hen hadden gevangen. „Dat deden ze nauwkeuriger 'dan Valentyn", zegt Smeenk. „Dé meeste te keningen komen overeen met de waarheid". Hun medische verzorging was minder goed verzorgd, want van de 17 onderzoekers van de Natuurkundige Commissie keerden er maar vier terug. „Zij gingen dood aan malaria of gele koorts", zegt Smeenk. „Ze trokken dagen door het oerwoud en een prik van een doorn kon al dodelijk zijn. Het waren twintigers die stierven voor de wetenschap". De meeste diersoorten die de Natuurkundige Commissie in kaart heeft gebracht worden met uitsterven bedreigd. „Het regenwoud in Indonesië ver dwijnt namelijk in razend tem po", aldus Smeenk. „Het kan geen kwaad om daar bij het be kijken van de tentoonstelling even bij stil te staan". 'Op ontdekkingsreis door Insu linde' is van maandag 16 tot en met vrijdag 20 maart van 10 tot 16 uur geopend in het Natio naal Natuurhistorisch Mu seum, Doezastraat 2a. Geen ster te zien op sterrekijkdagen Er was nauwelijks een ster te zien op de open da gen die van vrijdag tot en met gisteren werden ge houden bij de Leidse Sterrewacht. Het bewolkte weer verhinderde het zicht door de telescopen. Al leen vrijdagavond vielen planeet Jupiter nog te on derscheiden, zo vertelt vrijwilliger P. Kerkvliet. Niettemin kwamen gedurende de open dagen in totaal nog ongeveer 650 mensen naar de Sterre wacht aan de Leidse kaiserstraat. Zij konden be halve bij de telescopen ook nog terecht op een ex positie over 'astronomie en astrologie', het thema van de open dagen. Hoewel het leeuwendeel van de bezoekers via een enquête te kennen gaf dat ze vooral voor de sterren en niet voor de sterrente- keris werd toch massaal gebruik gemaakt van de mogelijkheid een horoscoop te laten trekken. Op de foto is te zien hoe met behulp van een computer iemands horoscoop wordt getrokken. FOTO: WIM VAN NOORT- •Talcar Lease is de naam. Geen lease-gigant voor multi-nationals. Met onpersoonlijke afstandsbedie ning. Maar een slagvaardige, compacte lease-maatschappij voor (persoonlijke) zakenauto's. Puur toegesneden op vrije beroepen, kleine en middelgrote ondernemingen. Die hebben aan ons de perfecte partner. De absolute top. Sneller. Flexibeler Efficiënter. Wilt u een zinnig gesprek over uw auto(park)? Kom naar de Talcar Lease Show Holiday Inn Leiden. 18 en 19 maart a.s. van 10.00-20.00 uur.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7