Mariënburg pleit voor vrouwelijke voorgangers f Orthodoxen proberen rijen te sluiten GEESTELIJK LEVEN OPINIE Vredesorganisaties verdeeld over militaire interventies Bondskanselier Kohl uit kritiek op Duitse bisschoppen COMMENTAAR t n 300100 Ccidóc Somcwit MAANDAG 16 MAART 1992 Scheiding tv-evangelist Bakker uitgesproken TALLAHASSEE - Een dag na de aankondiging van Tammy Faye Bakker dat ze het huwelijk met de gevan gen tv-evangelist Jimmy Bakker niet langer in stand kon houden, is de scheiding uitgesproken. Dat gebeur de afgelopen weekeinde in Tallahassee in de staat Flori da. Tammy Faye had laten weten in een brief aan de vol gelingen van de New Covenant Church, die zij sinds de veroordeling van haar man leidt, fysiek het huwelijk niet meer te kunnen volhouden „Ik lijd", schreef zij. De 48-jarige Tammy heeft hun 16-jarige zoon James toege wezen gekregen. Jim Bakker zit in Minnesota een ge vangenisstraf uit van achttien jaar wegens oplichting van zijn volgelingen wier giften, bestemd voor de kerk, hij in eigen zak stak. Zijn religieus imperium begon in te storten toen bekend werd dat hij een buitenechtelijke affaire had gehad met een secretaresse van zijn organi satie die later uitgebreid werd geportretteerd in Play boy. Iedere zin die de schrijver schrijft, vermindert zijn vrijheid Willem Brakman Tutu: stem ja bij referendüm KAAPSTAD - De Anglicaanse Zuida- frikaanse aartsbisschop en Nobelprijs winnaar Desmond Tutu heeft gisteren de leden van zijn kerk opgeroepen ja" te stemmen bij het referendum van mor gen. Aan deze volksraadpleging mogen alleen de blanke Zuidafrikanen mee doen. President Frederik de Klerk wil van hen een mandaat om het overleg met de zwarte meerderheid over een nieuwe grondwet voort te zetten. In een verklaring die in Kaapstad is uitgege ven, doet Tutu een beroep op zijn ge loofsgenoten, „te bidden voor de over winning van het gezond verstand op 17 maart". Hij had al verklaard dat hij „met tegenzin" de noodzaak aanvaardt de blanke kiezers tot een ja" op te roepen bij het „racistische referendum". 'Aidstest verplicht voor Engelse priesterstudenten' LONDEN - Toekomstige priesters in de Engelse Rooms-Katho- lieke Kerk zijn voortaan verplicht een aidstest te ondergaan voordat zij een vaste aanstelling krijgen. Dit schrijft The Inde pendent on Sunday. Een aidstest wordt ook verplicht voor dege nen die zich bij een orde of congregatie willen aansluiten. De krant zegt te beschikken over documenten volgens welke het Vaticaan een dergelijke maatregel van enkele ordes heeft goed gekeurd. In Engeland zouden twee niet bij name genoemde or des reeds een aidstest verplichht hebben gesteld, in de Verenig de Staten volgen de jezuïeten en de franciscanen deze praktijk. Volgens de zondagskrant zijn kortgeleden in Engeland twee no vicen niet tot een orde toegelaten omdat ze een aidstest weiger- Tegenstanders van zo'n test zeiden tegen de krant dat de RK Kerk op deze manier wil uitzoeken wie seksuele contacten heeft gehad. Een anonieme geestelijke noemde de aidstest voor pries terkandidaten niet consequent. Dan zouden naar zijn mening ook de priesters en de paus moeten worden onderzocht. BREDA Terwijl bisschop Ernst de Mariënburgvereni- ging zaterdag voorhield dat eucharistie en ambt heilig zijn, pleitte de voorzitter op het congres in Breda voor vrouwelijke voorgangers in de eucharistie. Met een ver wijzing naar de eerste chris tenen achtte dr. P. Jansen die ook voor gemeenteverban- den denkbaar die minder af hankelijk of helemaal los van de hiërarchie staan. In een van zijn laatste toespra ken voordat hij volgende maand zijn ontslag bij de paus indient, onderstreepte bis schop Ernst het belang van het heilige. Het milieu van het ge loof wordt volgens hem geka rakteriseerd door: „Niet aanra ken van het heilige". In alle godsdiensten leeft het besef dat wanneer het heilige ver dwijnt, het schip van dë mens zonder anker en kompas raakt, aldus mgr. Ernst. In de kerk zelf is veel zondig maar ook veel heilig. „Doop, eucharistie en ambt zijn heilig omdat zij van Christus zijn," zo zei de bisschop van Breda op het druk bezochte congres in het vroegere seminarie van zijn bisdom. Vorig jaar heeft bisschop Ernst de andere vernieuwingsbewe ging in de RK Kerk, de Acht Mei Beweging, nadrukkelijk gewaarschuwd om tijdens de jaarlijkse manifestatie de litur gische regels niet te schenden. Toen de AMB deze waarschu wing in de wind sloeg, leidde dat tot een scherpe reactie van de bisschoppen. Enkele maanden daarvoor hadden zij een verklaring aan gekondigd waarin zij stelling zullen nemen tegen bepaalde activiteiten van onder meer de Mariënburgvereniging en de Acht Mei Beweging die vol gens hen niet door de beugel kunnen. Zo had Mariënburg- voorzitter Jansen vorig jaar in zijn jaarrede bekend gemaakt dat plaatselijke afdelingen eucharistievieringen houden waarbij geen priesters voor gaan, hetgeen in strijd met de voorschriften van de RK Kerk is. Komende vrijdag wordt deze brief 'In Christus' naam' door kardinaal Simonis en bis schop Ernst op een persconfe rentie gepresenteerd. Voorzitter Jansen legde in zijn rede uit waarom de Mariën burgvereniging in Breda sa menkwam en bisschop Ernst als spreker had uitgenodigd. „Ernst is welkom bij ons. Wij zijn zeer bereid om naar hem te luisteren, ondat hij ook naar ons luistert." Dit geldt volgens Jansen niet voor alle bisschop pen. Sprekend over het thema Ge loofsgemeenschappen in de toekomst zei Jansen dat ande re vormen dan de wijkgebon- den parochie evengoed denk baar zijn. „Er zullen wellicht veel meer losse verbanden ko men, die minder afhankelijk van de hiërarchische structu ren zijn of die zich van die structuren losmaken. De eer ste christenen kwamen ook niet in een hiërarchisch kerke lijk verband bijeen". Voor de toekomstige geloofs gemeenschappen is het vol gens hem noodzakelijk dat er voorgangers zijn die zich ge heel kunnen inzetten. Naar aanleiding van het toenemend priestertekort zei Jansen: „Als vrouwen op een voortreffelijke wijze leiding in een gemeen schap geven, waarom zouden zij dan ook niet in de eucharis tievieringen voorgaan?" Ghanese kerken willen praten met Van Thijn AMSTERDAM Vertegen woordigers van zeker vijf Gha nese kerken willen op korte termijn een gesprek met de Amsterdamse burgemeester E. van Thijn en de hoofdcom missaris van politie in de hoofdstad, E. Nordholt. De Ghanezen willen Van Thijn een petitie aanbieden en hem hun opvatting laten horen over de gebeurtenissen van de afge lopen weken. Het initiatief komt voort uit de stroom van negatieve publiciteit die over de Ghanese gemeenschap in de Bijlmermeer werd uitge stort na het oprollen vorige week van een Ghanese drugs bende die zijn hoofdkwartier in deze wijk bleek te hebben. Volgens Tutu werden opeens alle Ghanezen 'afgeschilderd als illegalen, drugsdealers en koeriers en werden de on- schuldigen daar mede de dupe van. Het plan van de Church of Rock Ministry wordt gesteund door de Resurrection Power Evangelistic Ministries, de All Saints Church, de Action Po wer of Faith Ministry en the Church of Pentecost, die geza menlijk ongeveer 1.300 chris telijke Ghanezen in ons land vertegenwoordigen Stille Omgang In de nacht van maart heeft weer de jaarlijkse Stille Omgang plaats. De alge mene intentie luidt dit jaar: „Dat de volkeren van Europa zich in Christus en zijn Evan gelie verbonden weten". Van uit Voorburg vertrekken bus sen naar Amsterdam. Het pro gramma luidt: zaterdagavond Lof om 22.30. uur in de kerk van OLVr. Tenhemelopne ming, Laan van Nieuw Oost- pinde 3 te Voorburg, geleid "door pater L. v.d. Bol. Om 23.15 uur vertrek naar A'dam. 0.15 uur vertrek van Spui voor Stil le Omgang. 1.30 uur H. Mis in de kapel van het Begijnhof. Mgr. R. Bar zal de hoofdcele brant zijn. Deelnemerskaarten -kosten 17,50, voor jongeren tot 16 jaar 8,75. Voor alle na dere inlichtingen de heer N. Somers, tel. 070 - 38 64 104. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd door de I.Z.B. tot evangelist voor de Hervormde evangelisatie te Oude-Pekela C. Gielen, kandidaat te Strijen die deze benoeming heeft aan genomen. Aangenomen naar Ferwerd W.H. van Boeijen, kandidaat te Deventer die be dankte voor Parrega-Hieslum en Tjer- kwerd-Dedgum. Bedahkt voor Hoevelaken J.R. Volk te Katwijk aan Zee; Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Franekêr-Sexbie- rum S. de Jong, kandidaat te Kampen die bedankte voor Twijzel-Kolummer- zwaag, voor Drogeham, voor Vrouwen polder, voor Sneek-Koudum, Garrels- weer i.c.m. Ten Post, voor Neede, voor Doetinchem i.c.m. Doesburg, voor Markenesse en voor Wetsinge-Sauwerd. Beroepbaarstelling drs. R. van der Wolf, Goringbos 1A, 7863 PZ Gees, tel. 05248-1221. UTRECHT - De Neder landse vredesorganisaties zijn verdeeld óver militai re interventies. Terwijl de meer radicale kleine groe peringen elke interventie afwijzen, zijn de twee gro te (IKV en Pax Christi) on der bepaalde omstandig heden voor humanitaire interventie. Alle organisaties zijn echter te- Dit bleek afgelopen weekeinde tijdens een bijeenkomst te Utrecht, die werd gehouden met het oog op de behandeling van de Defensienota in de Eer ste Kamer op 7 april. Langdurige en systematische schendingen van de mensen rechten rechtvaardigen vol gens IKV en Pax Christi de in zet van een militaire interven tiemacht, echter uitsluitend onder VN-Commando. De klei ne vredesbewegingen zijn te gen omdat ze weinig of geen vertrouwen in VN en Veilig heidsraad hebben. IKV en Pax Christi zijn daaren tegen voor versterking van de VN. Bij militaire interventies moet Nederland wel zijn eigen verantwoordelijkheid behou den. Het moet geen automatis me zijn de VN of de Veilig heidsraad in alles te steunen, zoals de oorlog tegen Irak heeft aangetoond. Met de huidige opzet voor een luchtmobiele brigade is Neder land op de verkeerde weg. Vol gens de Defensienota moet de brigade een antwoord zijn op dreigingen uit het Zuiden en Zuidoosten, zoals hongers nood en economische onder ontwikkeling. Volgens de ge zamenlijke vredesbeweging is het instellen van zo'n brigade totaal geen antwoord op zulke problemen. Daarvoor zijn hulpprogramma's en voedsel hulp nodig. Verder keren de vredesorgani saties zich tegen de gronden waarop de brigade actief zou moeten worden. De defensie nota noemt ingrijpen noodza kelijk als Nederlandse belan gen of die van haar partners worden geschonden. Maar de nota zegt niets over de VN of over de conferentie voor veilig heid en samenwerking in Eu ropa. In een brief zullen de vre desorganisaties de Eerste Ka mer over hun bezwaren op de hoogte informeren. ISTANBUL - Voor het eerst sinds 1948 waren het afgelopen weekeinde de veertien leiders van de or thodoxe kerken bijeen op uitnodiging van de oecu menische patriarch van Constantinopel, Bartholo- meüs I. De kerkelijke si tuatie in Oost-Europa na de val van de communisti sche regimes en de hou ding tegenover de Rooms- Katholieke Kerk waren de belangrijkste onderwer pen van de tweedaagse topconferentie. Bartholomeüs, die vorig najaar patriarch Dimitrios opvolgde, spreekt van een „unieke ge beurtenis" in een periode waarin zowel de orthodoxe ker ken als het christendom en de gehele wereld in een kritieke situatie verkeren. De orthodoxe kerken werden na de val van het communisme met diverse problemen gecon fronteerd. Sommige patriar chen, bisschoppen en priesters hebben het verwijt gekregen dat zij hebben samengewerkt met het communistische regi me in hun land. De laatste spectaculaire gebeurtenis in dit verband was het besluit van de Bulgaarse regering om de benoeming van de Bulgaars- orthodoxe patriarch Maxim in 1971 ongeldig te verklaren. Maxim zou met de communis ten hebben gecollaboreerd. De patriarch neemt ondanks dit besluit aan de conferentie in Istanbul deel. De leiding van zijn kerk heeft het regerings besluit namelijk nog niet over genomen. De Russisch-Orthodoxe Kerk wordt niet alleen geconfron teerd met beschuldigingen dat diverse leiders met de gehei me dienst van dè voormalige Sovjetunie hebben samenge werkt. Zij moet zich ook te weerstellen tegen het onafhan- Orthodoxe kerk beschuldigt Rome van expansiedrift Bartholomeüs, geestelijk leider van de orthodoxen tijdens zijn introni- satie in november. foto: epa ISTANBUL, 16 maart (AP) - Leiders van de 300 miljoen or thodoxe christenen in de we reld hebben dit weekeinde in Istanbul besloten de toch al moeizame dialoog met het Va ticaan te beperken. Ze be schuldigen Rome van expan siedrift in Oost-Europa en de voormalige Sovjetunie, gebie den die ze als traditioneel or thodox christelijk beschou wen. Na afloop van een driedaagse ontmoeting brachten twaalf or thodoxe leiders zondag een ge zamenlijke verklaring uit waarin ze de bekeringsijver van Rome als onacceptabel be stempelen omdat „in deze lan den het evangelie al vele eeu wen lang verkondigd wordt". De leiders veroordelen ook de bekeringsactiviteiten van „be paalde fundamentalistische protestanten" in orthodoxe kelijkheidsstreven van de or thodoxe kerken in de lidstaten van het GOS. Bovendien zijn er in diverse GOS-staten or thodoxe kerken actief die onaf hankelijk van het patriarchaat opereren. Een van deze ker ken, de autocephale (zelfstan dige) orthodoxe kerk in de Oe kraïne, heeft haar aanhang sterk zien groeien, nadat het verbod van de kerk in 1989 was opgeheven. Bartholomeüs heeft al laten weten dat de autocephale kerk „door niemand" zal worden er kend. Haar afsplitsing van de Russisch-Orthodoxe Kerk is „buiten elke kerkrechtelijke regel" geschied, zodat de kerk voor de bij het patrairchaat van Moskou aangesloten kerken „niet bestaat". Datzelfde geldt voor de Macedonisch-Ortho- doxe Kerk die zich dertig jaar geleden losmaakte van de Ser- visch-Orthodoxe Kerk. De Servisch-Orthodoxe Kerk staat voor het probleem haar houding te bepalen tegenover de Servische regering. Vele le den, onder wie ook priesters en bisschoppen, ondersteunen de groot-Servische gedachte. De kerk dringt aan op het vertrek van de Servische president Slobodan Milosevic, die niet alleen autoritair zou zijn, maar zich ook te weinig zou inspan nen voor de Servische minder heid in Kroatië. Band met Rome De orthodoxe leiders hebben zich ook het hoofd gebroken over de spanningen met de Rooms-Katholieke Kerk. De meeste orthodoxe kerken we zen in november vorig jaar de uitnodiging van paus Johan nes Paulus II om deel te ne men aan de bisschoppensyno de over Europa van de hand. Zij waren solidair met de Rus sisch-Orthodoxe Kerk, die het Vaticaan beschuldigt van pro- selytisme (zieltjeswinnerij) en het opbouwen van „parallelle missiestructuren" in een ge bied dat zij als haar missiege bied beschouwt. Ook in Roe menië en de Oekraïne is de verstandhouding tussen de met Rome verbonden Grieks- Katholieke Kerk en de Ortho doxe Kerk slecht. De Servisch- Orthodoxe Kerk heeft grote bezwaren tegen de haars in ziens partijdige houding van het Vaticaan inzake de burger oorlog in Joegoslavië. Het verst ging de orthodoxe kerk in Griekenland, die de Griekse regering opriep de di plomatieke betrekkingen met het Vaticaan te verbreken, de kerk beschuldigde de paus van BONN Bondskanselier Hel mut Kohl heeft zaterdag kri tiek geuit op de Duitse bis schoppen die zich afgelopen week uitspraken tegen het principe 'teruggave van eigen dom (in de vroegere DDR) bo ven schadeloosstelling' (van de oorspronkelijke bewoners). Kohl zei niet te kunnen begrij pen waarom de bisschoppen zich met dit onderwerp hebben bezig gehouden. „Op onze par tijdagen spreken wij toch ook niet over het celibaat," aldus Kohl op een partijbijeenkomst in Bonn. De voorzitter van de bisschoppenconferentie, Karl Lehmann, had donderdag aan het slot van de voorjaarsverga dering ervoor gepleit dat bo vengenoemd principe wordt heroverwogen. Weliswaar heeft ieder mens recht op be zit, maar dit mag niet ten koste van het algemeen belang gaan. Ruim een week geleden heeft een lokale politicus in Bernau bij Berlijn, dr. Detlev Dalk, zich opgehangen omdat hij niet langer bestand was tegen de druk van de Westduitsers, die voor de oprichting van de DDR de eigenaren van zijn huis waren. Met een verwij zing naar zijn resultaat in de -Tw Ni; Partijen onder vuur In drie Westeuropse landen worden binnenkort verkor gen gehouden: parlementaire verkiezingen in Italië ('ase .april, in Groot-Brittannië op 9 april, en kantonnale en rian ,L nale verkiezingen in Frankrijk op 22 maart. Voor de tra nele partijen wordt het een ruwe rit. De traditionele demi an tische partijen, die sinds het einde van de Tweede Werelt en t log, het politieke leven in West-Europa hebben behe99g gaan een moeilijke tijd tegemoet. Hun gezag wordt bet at d' Hun greep op de kiezers is verslapt. Dat is niet het gevolj ;der een groeiende desinteresse of afkeer voor het politiekt f" drijf, maar juist een gevolg van het grotere politieke bev zijn van de burger. De politicus wordt niet meer geloof zijn woord alleen. EeN niet te onderschatten element in de afbrokkeling de greep van de traditionele partijen zijn de stormacË ontwikkelingen in Midden- en Oost-Europa. Het 'Rijk het Kwaad' spreidde zijn schaduw uit over het westerse tieke landschap en dreef de tegenstanders van het conl nisme en totalitarisme in het veilige kamp van diegene: hen bescherming, vrijheid en welvaart beloofden. Die I onbewuste dwang is weggevallen met de verdwijning va - Warschaupact, de Sovjetunie en de allesbeheersende oi huidse angst dat vroeg of laat een nieuwe oorlog er j weet: een atoomoorlog - in Europa zou kunnen uitbrek J NlEUWE partijen steken de kop op. Zij vormen een be ging voor de traditionele formaties. In Groot-Brittannii gen blijkens de jongste opiniepeilingen de twee grote p en op gelijke hoogte in de volksgunst. Maar Conservat noch Labour zouden kunnen rekenen op een afgetel overwinning. Conservatieven-leider John Major sleurt 'Battle of Britain' bij om de Britten ervan te overtuige NIJ het om het overleven van Groot-Brittannië gaat. Laboi der Neil Kinnock belooft Schotland zelfbestuur in een e raai hervormd Groot-Brittannië om de Schotten ertoe o\ halen voor Labour te stemmen. aue van IN Frankrijk weet traditioneel rechts niet op welk bee Als moet dansen om de steile opgang van Front National-] êaa Jean-Marie Le Pen te breken. Traditioneel links geeftdan weer over aan zijn even traditionele clan- en fractiegevei en ziet bij elk nieuw politiek en financieel schandaal d( loop naar het Nationaal Front toenemen. In Italië vee pe Democrazia Cristiana voor het behoud van de hegemon we ze sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog met rijken meer succes heeft kunnen behouden. De moord op 1)ar Lima, de vertrouwensman van premier Giulio Andreo Sicilië en de stemmenleverancier voor de christen-dern j ten, brengt weer de duistere schaduwzijden van de Itali;iaa politiek in het volle daglicht. Salvo Lima was immers nSa dan dertig keer vernoemd in politierapporten over de gtfVd niseerde misdaad op Sicilië. pro le t BOVENDIEN krijgen de Italiaanse traditionele partijen^ ge concurrentie van de Lega Nord, de sterk opkomenir^ gionalistische partij die vindt dat het geïndustrialisf^e6 noorden van Italië beter af zou zijn zonder de centralejcoir ring in Rome. Overal worden de traditionele partijen gAls testeerd. Betekent dat het einde van de democratischejijkl tiek zoals die sinds jaar en dag bedreven wordt? Het zalfrat afhangen hoe de traditionele partijen zich aan de nieuw** standigheden weten aan te passen. |jn "Mas i{ cr t ld< ■k|_R SCHOON WATER BROODNODIG SIMAVI heeft uw steun nodig, voor medische projekten in ontwikkelingslanden. Dit jaar staal de drinkwater-voorziening centraal. giro VOOR MEDISCHE HULP IN ONTWIKKELINGSLANDEN 1SIMAVIs»™ itenbosstraat 6, 2012 lk Haarler landen die onder coipmunisti- sche regimes stonden. De afgelopen 20 jaar hebben de orthodoxe kerken en het Vati caan diverse pogingen onder nomen om hun meningsver schillen, die sinds het schisma in 1054 zijn ontstaan, te over bruggen. De geestelijk leider van de orthodoxen, „primus inter pares' (eerste onder gelij ken) patriarch Bartholomeüs I, meende dat het hoofdtwist punt nu in de concurrentie ge legen is. Na afloop van een ge zamenlijke kerkdienst zei hij zondag dat niet alleen de or thodoxen maar ook Rome zich bereid moet tonen open te staan voor dialoog. De metro poliet Ioannis van Pergamon voegde eraan toe dat het ge sprek pas hervat kan worden als het concurrentieprobleem is opgelost. egoïsme en achterbaksheid. De Griekse regering sloeg het advies in de wind. Het overleg tussen het Vati caan en de Russisch-Ortho doxe Kerk vorige week in Ge- nève heeft beide partijen een beter inzicht gegeven in el- kaars standpunt, maar de con flicten zijn niet dichter bij een oplossing gekomen. Patriarch Bartholomeüs heeft zich sinds zijn verkiezing een krachtig voorstander getoond van handhaving van de betrek kingen met het Vaticaan. Hij heeft de leiding van de Rooms- Katholieke Kerk opgeroepen meer „goede wil" te tonen in de dialoog met de orthodoxie. Tijdens een voorbereidings bijeenkomst voor de topconfe rentie hadden vertegenwoordi gers van de veertien orthodoxe kerken zich al tegen een breuk met het Vaticaan verklaard. laatste marathon van New York (2 uur en 47 minuten, waarmee hij bij de eerste 500 van de 26.000 deelnemers was) zei Dalk in een open brief dat hij kerngezond was. CeidaeSourto/tit Kantoor Telefoon: Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit v Apothekersdijk 34, Leiden. 071 -122 244. 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933 Telefax 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808). L. van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49): G.- J. Onvlee (chef-redaP3^ F. Buurman, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs. R Koldenhof, M. Kroft, T. Pief~ M Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstelan E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K Verian Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834). G. Ansems (coördinator), B Jansma, H Piët.f Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthovei Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. pin Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v„. - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied: e P - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie.U; dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Neder België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K M. van de Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. ii (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm ?e (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B. van Huèt (Londen), M. de Ko !zu (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel), W. Vo p|Haai De Leidse Courant heeft als lid v publicatierechten van The Times M. de Cocq. n 08 30 tot 17 00 u Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op mt 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal j per jaar j Bij betaling per acceptgirokaart: per maand j per kwartaal per jaar j n 18.00 tot 19.00 uur, op z, 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 390? Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2