Mandela: bezoek van Lubbers niet acceptabel iPSfci5?''"- Tweede beving treft Turkse rampstad HELP HELPEN Spannend Ceidóe Sou/tont 2 11 11 15 najie op strand afkomstig Iji Chinees schip Kok: paar miljard extra bezuinigen Sterfdag Marx vergeten op Londens kerkhof !~14 Dagen Gratis MAANDAG 16 MAART 1992 18 PAGINA'S in twee katernen £cid6e Sowa/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25289. Losse nummers 1,50. ariënburg pleit voor vrouwelijke voorgangers 'vdA met Felix nog niet gelukkig enuwen in Midden- Oosten weer op scherp ÏT/RTV :N/REGI0 STVERLENING 'ROGRAMMA'S 1 l/PUZZEL/MENU Meeste journalisten in Joegoslavië omgekomen WASHINGTON - Voor journalisten was Joego slavië het bloedigste conflict van 1991. Maar liefst 21 van hen vonden daar de dood, zo blijkt uit het jaarrapport van het Comité voor de Be scherming van Journalisten dat vandaag in Washington werd gepresenteerd. In totaal zijn in 1991 66 journalisten omgeko men bij het uitoefenen van hun beroep, het hoogste aantal sinds het Comité in 1981 werd opgericht. De burgeroorlog in Joegoslavië kost te aan twaalf Joegoslavische en zeven buiten landse journalisten het leven. Van twee vermis te Sovjet-journalisten wordt aangenomen dat zij ook zijn omgekomen. Op journalisten zijn het afgelopen jaar 1264 aanslagen met niet-do- delijke afloop gepleegd, met name in Latijns- Amerika en het Caribisch gebied. Jongen dood door raket in stadion BARCELONA - Een 13-jarige Spaanse voetbalsupporter is gisteren om het leven geko men toen een vuurwerkraket hem in de borst trof. Het onge luk gebeurde tijdens een wed strijd tussen de Spaanse eer- ste-divisieclubs Espariol en Cadiz in Barcelona. De politie heeft twee personen aange houden. De raket was afgesto ken op de begane grond van het stadion. Het projectiel vloog een hoger gelegen tribu ne in, waar het slachtoffer met zijn ouders en een broertje de wedstrijd volgde. Vrouw pleegt overval met namaak-bompakket DEN HAAG Bomexperts van het Explosie ven Opruimings Commando van de Konink lijke Landmacht (EOCKL) zijn vanmorgen in geschakeld na een overval op een postkantoor aan de Stationsweg in Den Haag. Om tien uur kwam een onbekende vrouw het postkantoor binnen. Ze legde een pakket neer, zei dat er een bom in zat en eiste geld. Het personeel van het postkantoor gaf de vrouw hierop 4500 gulden mee, waarna zij er vandoor ging. Ze liet het pakket achter. Hoe wel bij soortgelijke bankovervallen de afgelo pen jaren nooit een echte bom is aangetrof fen, wilde de Haagse politie geen enkel risico nemen en schakelde de Explosieven Oprui mingsdienst in. Hiswa trekt ruim 100.000 bezoekers AMSTERDAM - De wa- tersporttentoonstel ling Hiswa 92 in de RAI in Am sterdam heeft de afgelo pen acht dagen 107.890 be zoekers getrokken. De ge wijzigde opzet van de His wa is zowel door deelne mers als bezoekers goed ontvangen, zo blijkt uit een enquête. Op de Hiswa 92 was er extra aandacht voor de waterrecreatie, on der meer door een aparte hal met de naam 'Stap aan Boord'. De organisatie heeft besloten om de nieu- v we opzet voor Hiswa 93 te handhaven. Leegloop bedreigt arrestatieteams DEN HAAG - De arrestatieteams van het korps rijkspolitie drei gen leeg te lopen als gevolg van onzekerheid over de toekomst van de teams. Alle vier de teams kampen met tekorten, vooral die in Amsterdam en Den Bosch. De teams, gespecialiseerd in de aanhouding van gewapende cri minelen, bestaan op papier uit 23 mensen. De eenheden in Am sterdam en Den Bosch hebben nog maar elf mensen in dienst. Apeldoorn beschikt over 17 en Den Haag over 18 personen. Door de regionalisering van de politie is het onzeker of de arrestatie teams zoals de rijkspolitie die kent, blijven bestaan. Bij de rijks politie zijn de leden van de teams vrijgesteld voor dit werk, ter wijl bij de gemeentepolitie het om een nevenfunctie gaat. De rijkspolitie realiseert zich dat het erop na houden van een full time arrestatieteam duur is. Maar plaatsvervangend algemeen inspecteur Van de Meeberg vindt de teams een belangrijk instru ment in de strijd tegen de zware criminaliteit. Hij pleit ervoor dat de regiokorpsen-in-wording in Amsterdam, Den Haag en Rotter dam elk over een arrestatieteam gaan beschikken, terwijl andere regio's gezamenlijk een team kunnen opzetten. Jos Brinks Revue jiait om waar voor je geld [Zeemeermin aan >idse Doezastraat Zevenklapper Ajax vernedert Twente lia Stalman beticht gebruik anabolica IVS niet fraai niet doelmatig fl iTELIJK LEVEN/OPINIE 2 fl ENLAND 3/4 r FN LAND4/5 JOHANNESBURG „Ook een bezoek van pre mier Lubbers in augustus is onacceptabel voor het ANC. Ik weet niet welke binnenlandse druk Lub bers ertoe brengt om tot deze onbezonnen actie over te gaan, want in het verleden heeft hij zich al tijd zeer correct opgesteld in onze relatie", zo heeft ANC-leider Nelson Man dela gisteren gezegd in een interview. De Nederlandse premier wilde al in februari een bezoek bren gen aan Zuid-Afrika, maar het ANC vond dat veel te vroeg omdat zijn komst alleen maar een eerbewijs zou zijn voor de Volgens hen onwettige rege ring van president De Klerk. Het ANC stelde dat er eerst een overgangsregering moet komen voordat Lubbers wel kom is. De anti-apartheidsor ganisatie was ook zeer gepi keerd over het feit dat het be zoek, het eerste van een bui tenlands regeringshoofd na ja renlange isolatie, werd aange kondigd door de Nederlandse regering, zonder dat er overleg was geweest met het ANC. Toen duidelijk werd dat pre mier Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek niet zouden worden ont vangen door het ANC als hét bezoek in februari toch zou zijn doorgezet, begon Neder land terug te krabbelen. Er werd achter de diplomatie ke schermen druk overlegd om Nederland zoveel mogelijk gezichtsverlies te besparen en ook PvdA-leider Wim Kok mengde zich in de onderhan delingen. Enige tijd na een top-ontmoeting in het Zwitser se Davos tussen premier Lub bers en Nelson Mandela meld de de Nederlandse regering dat er, met volledige instem ming van het ANC, een nieuwe datum was bepaald voor een bezoek, 10 en 11 augustus aan staande. Die goedkeuring was in ieder geval niet afkomstig van ANC-leider Mandela. „Ik heb de Nederlandse pre mier in Davos duidelijk gezegd dat hij moet wachten totdat wij in staat zijn om hem de ont vangst te geven die hij ver diend als een bevriende rege ringsleider", zegt Nelson Man dela in het interview dat van avond wordt uitgezonden in Veronica's Nieuwslijn. „Ik heb premier Lubbers ook verteld dat we niet weten of er al in augustus een interim-re gering is en dat we dus moeten wachten tot er zo'n overgangs regering is geïnstalleerd, voor dat we een datum voor zijn be zoek kunnen vaststellen. Dat is de positie van het ANC en andere regeringsleiders heb ben daaraan wèl gehoor gege- Een reddingswerker, op zoek naar overlevenden, kruipt in een spleet tussen de betonresten van een gebouw dat is ingestort door de aan ving in het oosten van Turkije. FOTC ERZINCAN - De aardbe ving die gistermiddag de Oostturkse stad Erzincan voor de tweede maal bin nen 48 uur heeft getrof fen, lijkt geen nieuwe slachtoffers te hebben ge maakt, hoewel de bevol king in paniek de straat opvluchtte. Het epicentrum van de nieuwe aardschok, die een kracht had van 6.0 op de schaal van Rich ter, lag 70 km zuidelijker bij Tunteli. Erzincan werd vrijdag door een sterkere aardschok voor een deel met de grond ge lijkgemaakt. De afgelopen twee dagen zijn hier meer dan 320 lijken geborgen. Het is onbekend hoe de toe stand is, in de dorpen die moei lijker te bereiken zijn in het rampgebied. Volgens de auto riteiten in Ankara zijn als ge volg van de bevingen 600 men sen om het leven gekomen. Het internationale Rode Kruis vreest echter meer dan 4.000 doden. Volgens de plaatsvervangend gouverneur van de provincie, Fikret Cuhadaroglu, verloopt de coördinatie omtrent de ver deling van hulpgoederen or dentelijk en is er geen gebrek aan voedingsmiddelen en me dische verzorging. Wel, zo verklaarde de gouver neur, heeft het gëbied nog steeds te kampen met een te kort aan tenten nodig voor de mensen die uit angst voor een nieuwe aardbeving hun hui zen niet binnen durven te gaan. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking heeft za terdag in het actualiteitenpro gramma Achter het Nieuws ge zegd bereid te zijn hulp te ver lenen aan de slachtoffers van de aardbeving. Hij wil zo spoe dig mogelijk inzicht hebben via welke kanalen noodhulp kan worden geboden. Pagina 5: Noodhulp Turkije langzaam op gang bewolking. Vooral lacht wat regen of regen. In de loop van lag in het zuiden elijk opklaringen, mumtemperatuur eveer 5 graden, dagtemperatuur tussen raden aan zee en 14 len in het zuiden van land. Overwegend ige zuidwestelijke p, kracht 3 a 4. ABP lijdt strop HEERLEN - Het ABP dreigt een verlies van 210 miljoen gulden te lijden op een Lon- dens vastgoedproject. Het ABP heeft het geld gestoken in Randsworth Trust, een maat schappij die nu in surseance van betaling is. Randsworth Trust heeft belegd in kantoor panden in Londen. Volgens F. Jardoul, woordvoerder van het ABP, heeft het verlies geen consequenties voor de pensi oenverplichtingen van het ABP. k'^HAAG - De olie die vrijdagnacht is aangespoeld op de ^•len tussen Monster en Noordwijk, is vrijwel zeker afkom en het Chinese schip Long Lin, dat op 4 maart voor Zee- 1™je in aanvaring kwam met de bulkcarrier Cast Muskox. ienke van de op het strand genomen monsters door het Rijks- ^Njiut Zuivering Afvalwater in Lelystad heeft uitgewezen dat lenfo verschillen van betekenis zijn met de monsters die kort [edj aanvaring voor de Belgische kust genomen zijn. Twee is taimaakploegen van in totaal twintig man met speciale rei- letbmachines hebben gisteren en vandaag olie van de stran- heipwijderd. Eén ploeg werkte vanuit het noorden en één ;rg| het zuiden. Verwacht wordt dat het strand morgen weer ;ucB is. Er zijn maar weinig vogels gevonden die met olie be- andd zÖn- Mogelijk heeft dat te maken met de harde wind. De Jling op de stranden werd zaterdagochtend door een wan- J ontdekt. De olie lag verspreid over een afstand van 25 kilo- Min vlekken in een strook van zo'n twee meter breed. Rijks- ;rs'6taat heeft laten weten de schoonmaakkosten te verhalen andlervuiler. ij kfl Bskt beschoten itori lleifN - Een kat is vrijdag in de buurt van de Rosa Spierstraat 3Sa'|ehtoffer geworden van een schutter. Het dier werd zater- ipen01"een bewoonster gevonden met een kogeltje uit en lucht- pfapen in zijn kop. De hulpverleenster had zelf al het kogel- kerf^ SePeuterd, toen de door haar gealarmeerde Dierenbe- plfing arriveerde. Geen krant ontvangen Bel tussen 18 00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15 00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd NIJMEGEN - Ook volgend jaar zal de regering „op z'n minst een paar miljard gul den" extra bezuinigen. Dit heeft minister Kok van finan ciën zaterdag aangekondigd in zijn slottoespraak op het PvdA-congres in Nijmegen. Door de geringe economische groei en de oplopende werk loosheid is daaraan niet te ont komen, zei Kok, omdat het ka binet ook volgend jaar het be grotingstekort binnen de per ken moet houden. Voor alle duidelijkheid zei hij erbij dat deze bezuinigingen bovenop het pakket van twintig miljard komen, waarover het kabinet het vorig jaar in de Tussenba lans eens werd. Kok waar schuwde dat ook de nieuwe maatregelen hard zullen aan komen. Mede om die reden zei Kok er niet voor te voelen nu al te besluiten in 1993 een lasten verlichting van 2,5 miljard gul den door te voeren, zoals mi nister De Vries van sociale za ken heeft voorgesteld. Boven dien acht Kok het onverstan dig de vakbonden een cadeau van 2,5 miljard te geven zonder dat ze daar iets (matiging van looneisen) tegenover hebben hoeven stellen. Lastenverlich ting is in de visie van de minis ter alleen mogelijk door nog meer extra bezuinigingen. Op die manier zou het feitelijk ef fect kunnen zijn „dat de voor zieningen in het bejaardente huis worden verschraald om het een werknemer mogelijk te maken een dagje langer in de sneeuw te blijven. Die prijs is mij te hoog". Volgens Kok mag van werknemers èn werk gevers nu en volgend jaar wor den gevraagd hun inzet volle dig te richten'op een gematig de inkomens- en arbeidskoste nontwikkeling die rekening houdt met de fragiele econo mie van dit moment. Daaraan wil Kok wel bijdragen met een lastenverlichting, maar die zal dan wel „beperkt en gericht moeten zijn, juist omdat er ook dan extra voor zal moeten wor den bezuinigd". Pagina 3: Rol PvdA-baronnen uitgespeeld Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk waande zich zaterdagavond voor heel even terug in de tijd. Reden was het Oostenrijks Bal waarbij 33 paren debuteerden. Wie mee wilde zwieren in moest overigens behalve over kennis van de juiste etiquette ook beschikken over een redelijk inkomen. Een toegangs kaartje tot het qalabal kostte 255,-. FOTO HENK VAN DEN ENDE RODE KRUIS DEN HAAG GIRO 6868 LONDEN - Een druilerige zaterdag op het Noordlonden- se High Gate-kerkhof. Hier rust Karl Marx. Wat losse an jers, irissen en drie kransen herdenken de 109e sterfdag van een gevallen profeet. De tijden zijn veranderd. Een paar jaar geleden was het op deze dag. 14 maart, nog een komen en gaan van diploma ten en militanten. Vertegen woordigers van de Rode In ternationale brachten hun ro- zenhulde. Zeer Engelse heren met zonnebrillen keken on opvallend toe voor de Britse geheime dienst. Voor zover aanwezig waren ze zaterdag snel uitgekeken. Slechts een veertigtal kame raden komt opdagen, onder wie voormalige bestuursle den van de in november opge heven Britse communistische partij (onlangs herboren als Democratisch Links), de hoofdredacteur van de com munistische krant Morning Star en enige attachés vanile Chinese ambassade. De Cu baanse ambassadrice was aangekondigd, maar ver schijnt niet. Evenmin als de Russen, Hongaren of Tsje chen, die vroeger voorop lie pen. De bejaarde kaartjesverkoop ster van de Friends of High Gate-cemetery herinnert zich meer toeloop. De kerkhof vrienden heffen aan bezoe kers een pond toegang om een hoogst noodzakelijke res tauratie te kunnen bekosti gen. Het dramatisch verval len High Gate is een particu lier kerkhof. „Marx bracht ons heel wat bezoekers. Maar de laatste maanden is het wel minder geworden", meent de verkoopster, die een extra pond rekent voor fotorechten. Buiten het officiële eerbetoon komen er in een uur tijd nog elf bezoekers bij het graf. Een Engelse vrouw brengt vijf ro zen, een Duitse au pair maakt een foto en een Amerikaanse toerist uit Fort Worth, Texas, poseert met een kat die hem kopjes geeft. Hij heeft High Gate bewust in zijn 'sigh tseeing' opgenomen. „Marx kun je niets verwijten. Hij zou zich omdraaien in zijn graf als hij wist wat ze in zijn naam hadden gedaan, net als Je zus", zegt de Texaan. De Nederlandse politiek is niet spannend genoeg. Dat vindt WD-coryfee en commissaris van de koningin van Friesland Wiegel. Hij wil de spanning nu verhogen, door het aantal kamerleden te verlagen. Terug van de 150 naar de 100 van weleer, toen het allemaal nog leuk was in de Kamer. Of hij daarmee de kans kleiner wil maken zelf in de politieke arena terug te hoeven keren, is onduidelijk. Heden ten dage moet de spanning dus vooral komen van de PvdA, waar ze flink ruzie maken over de roos-in-de-vuist die het partijbestuur wil wegmoffelen, maar waar het congres het helemaal niet mee eens is. Vandaag meer over dat alles in de Leidse Courant: altijd even spannend. I Ik wil L~1 de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, n een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. Cl direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: I maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. L Dhr/Mevr: Voorl: I I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) b,-i 071 31367"' Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag nenl norden geneigert

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1