Leuke dingen voor de mensen Namibia na een vergeten natie twee jaai l natie OPINIE Dubbele Dian CeidócSommit ZATERDAG 14 MAART 1 Politici gebruiken zulke moeilijke woorden dat veel mensen denken dat politiek iets moeilijks is. In werkelijkheid valt dat wel mee. Politici willen iets bereiken en hebben daarvoor de gunst van de kiezers nodig. Als die kie zers weglopen, moeten er maatregelen genomen worden. Zo simpel is dat. Als politici in de regering zit ten, hebben ze het relatief ge makkelijk. Ze gaan gewoon wat 'leuke dingen voor de mensen' bedenken, zoals de WD'er Hans Wiegel altijd zo smalend-treffend opmerkte over de strategie van Joop den Uyl in de periode dat de PvdA- leider zijn gelijknamige kabi net bestierde. Daarom praat 'toute la Haye' nu over lastenverlichting. Na dat twee jaar lang de lasten verzwaard zijn, pikken de kie zers het niet meer. Bij de ver kiezingen van september 1989 behaalden christen-democra ten en sociaal-democraten sa men 103 zetels. Als de stem bussen morgen open zouden gaan, zouden zij niet eens meer aan 75 komen, zo blijkt uit de opiniepeilingen. Dat de rooms-rode coalitie zelfs haar meerderheid kwijt is, komt doordat nu ook het CDA flink verliest: zo'n zeven zetels, die bijna alle naar de WD gaan. Daarmee is aange toond dat Bolkestein terecht hamert op het aambeeld van de stijgende lastendruk. Nu de 'trek' van CDA naar WD een permanent karakter dreigt te krijgen, vinden de christen-de mocraten dat ze iets moeten ondernemen om het tij te ke ren. Na fractieleider Brinkman roept dus nu ook premier Lub bers dat er lastenverlichting moet komen. PvdA-voorman Kok zingt mee in het CDA-koor, wat logisch lijkt, gezien het desastreuze verlies van zijn partij. Maar dat is het toch niet. Lastenverlich ting is namelijk niet in het voordeel van veel PvdA-stem- mers, zeker niet van de men sen met een sociale uitkering die moeten leven van een deel van de opbrengst van belastin gen en premies. Maar daarover later. De Vries Eén man beluisterde al het ge roep om lastenverlichting met meer dan gewone interesse: Bert de Vries, de minister van sociale zaken en werkgelegen heid. Hij zag zijn kans schoon een lang gekoesterde wens in vervulling te doen gaan: het structureel vergroten van het inkomen van de mensen die de moeite nemen te werken voor de kost. De afdeling voorlichting van Sociale Zaken kreeg opdracht de pers op te trommelen voor een „bijzondere rede" van de minister op maandagavond in het Groningse Middelstum. Omdat Dries Van Agt vijftien jaar geleden in ditzelfde dorp zijn eerste spreekbeurt hield als CD A-lijstrekker en bij die gelegenheid maar meteen de val van het kabinet-Den Uyl aankondigde, ging er een lich te siddering door de parlemen taire journalistiek. Wat was Bert de Vries van plan? Hij liep toch niet rond met plannen om het kabinet- Lubbers/Kok de wacht aan te zeggen? Niemand kon zich dat voorstellen van de nogal zach taardige en weinig partijpoli tiek ingestelde De Vries, maar men nam toch maar liever het zekere voor het onzekere en reisde af naar het Hoge Noor den. De Vries maakte in Middel stum snel een einde aan dit soort speculaties. Hij prees zich hardop gelukkig dat van „opgeklopte spanningen" in het huidige kabinet geen spra ke was. Integendeel, had hij er aan kunnen toevoegen. Lub bers en Kok zijn het roerend met elkaar eens over de nood zaak het bedrijfsleven te spa ren en zo mogelijk een stimu lans te geven, bijvoorbeeld door lastenverlichting. Welnu, Bert de Vries had gaar ne de taak op zich genomen dit idee uit te werken. De collec tieve lasten zouden volgend jaar met zo'n 2,5 miljard gul den moeten dalen, hield hij zijn gehoor voor. Anderhalf miljard in de vorm van een ho ger zogeheten arbeidskosten forfait en één miljard in de vorm van een lagere btw of het niet door laten gaan van las tenverhogingen waartoe eerder al was besloten (onder meer de belasting op het eigen huis). Nummer één De Vries maakte er geen gè- heim van dat een hogere fisca le aftrek voor arbeidskosten voor hem prioriteit nummer één is. Hij ziet dat als dè me thode om de vakbonden te be wegen tot het matigen van hun looneisen en zo tevens vrijwel zeker de werkgelegenheid uit te breiden. De minister liet de Middelstumse CDA'ers zelfs een dia zien met statistieken om zijn gelijk te bewijzen. En warempel, in elke periode dat de regering zich inspande om door middel van lastenver lichting de loonkosten te mati gen bleek het aantal banen ge groeid. De eerste twee kabinet- ten-Lubbers hebben op die manier 550.000 voltijd- en 850.000 deeltijdbanen ge creëerd! En wat is er gebeurd sinds het derde kabinet-Lub- bers de lasten is gaan verho gen? U raadt het_al: de groei van de werkgelegenheid is in rap tempo afgenomen. Volgens De Vries vormt een verhoging van het arbeidskos tenforfait ook een stimulans voor de mensen met een uitke ring om (weer) te gaan werken. Maar zou dat werkelijk zo zijn? Willen mensen voor twintig gulden netto meer per maand 's ochtends vroeg het warme bed verlaten om door weer en wind naar een baas te reizen? Nee, waarschijnlijk niet. Maar De Vries wil het niet bij die twintig gulden laten. Hij stelt voor het verschil tussen het in komen van de werkenden en niet-werkenden een groot aan tal jaren te vergroten, telkens met één procent. Dan zullen de uitkeringstrekkers vanzelf gaan popelen om tegen het mi nimumloon arbeid te gaan ver richten, meent hij. De Vries denkt dat met deze politiek zelfs aanzienlijk meer banen kunnen worden gescha pen dan met een verlaging van het minimumloon. waar Brinkman en Lubbers altijd zo voor hebben gepleit. En weer lijken de statistieken De Vries in het gelijk te stellen. Sinds 1983 is het minimumloon zo'n acht procent achtergebleven bij het gemiddelde loonpeil. Toch heeft dat slechts het „te genvallende" aantal van twin tigduizend banen op mini mumniveau opgeleverd. Bezwaartje Slechts één bezwaartje kleefde aan de Middelstumse voorstel len van De Vries. Waar wilde hij de benodigde 2,5 miljard vandaan halen? Daarover hield de bewindsman zijn mond stijf dicht, hetgeen heel verstandig was, omdat anders de discussie zich onmiddellijk verplaatst zou hebben naar de haalbaarheid van de door hem aangedragen voorstellen. Nu buitelden Gerrit Terpstra en Ad Melkert, de financieel spe cialisten van CDA en PvdA, over elkaar heen om als eerste te kunnen roepen dat ook zij voorstander van lastenverlich ting waren. Van Terpstra was dat te begrij pen, omdat zijn fractie daar al maanden lang voor pleit. Maar de reactie van de sociaal-de mocraat Melkert was minder logisch. Hij weet donders goed dat een verhoging van het ar beidskostenforfait, zeker als die jaren wordt volgehouden, op gespannen voet staat met het PvdA-beginsel dat mensen met een sociale uitkering recht hebben op een zelfde inko mensstijging als hun broeders en zusters in het bedrijfsleven. De opstelling van Melkert (en Kok) is om nog een reden merkwaardig te noemen. Dit rekenwondertje van de fractie is er immers ook van door drongen dat lastenverlichting alleen 'netjes' gefinancierd kan worden als de overheid fors het mes zet in zijn uitga ven. En van die uitgaven (volksgezondheid, volkshuis vesting, openbaar vervoer, on derwijs, subsidies, uitkerin gen) profiteren nu juist voor het overgrote deel mensen met een uitkering of een laag inko men. Misschien heeft het er iets mee te maken dat Ad Melkert in Al- mere woont en zich dus bij voorkeur, net als Wim Kok, richt op de 'Almere-socialis- ten', de geschoolde arbeiders die een eigen rijtjeshuis bewo nen, een Opel Kadett voor de deur hebben en dus wel gebaat, zijn bij vermindering van de lastendruk? Waarschijnlijk be seffen Kok en Melkert dat men met de stroop van lastenver lichting meer vliegen vangt dan met azijn van de twisten tussen Felix Rottenberg en Thijs Wöltgens over de kwali teit van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. (De auteur is chef van onze parlementaire redactie.) door DICK HOFLANI Ze heeft een dubbele naam. Daar begint het al mee. Mr. E.J.J. E van Leeuwen-Schut; Dian voor intimi. Het eerste deel is de naam van haar man Luigi, de burgemeester van Zoetermeer, het tweede deel is haar meisjesnaam. Dat vond ze blijkbaar wel leuk: een beetje van zichzelf, een beetje van Maggi, eh Luigi. Dian Schut was ooit lid van de KVP, maar Dian van Leeuwen-Schut is lid van de WD. Sterker nog, ze is voorzitter van die partij en vertegenwoordigt haar in de Eerste Kamer. In de senaat voerde ze het woord in het debat over het plan-Simons. Ze deed dat niet geweldig, maar de strekking van haar verhaal was volkomen duidelijk: dit plan moet in de vuilnisbak en wel direct. De senaat vergadert meestal maar één dag per week (dinsdag) en het WD-bestuur evenzo. Dat is kennelijk niet genoeg voor ambitieuze Dian. Ze is dus ook voorzitter geworden van de Landelijke Vereniging van Thuiszorg. Op het bureau van staatssecretaris Simons belandde kortgeleden een brief van een aantal organisaties, waaronder ook de Thuiszorg. De strekking van dit schrijven was volkomen duidelijk: het plan-Simons moest onverkort worden ingevoerd en wel heel snel. Was getekend: mr. E.J.J.Evan Leeuwen-Schut. Hoe hadden we het nu??!! Volgens de WD, althans de fractie in de Tweede Kamer, is er niets aan de hand. Een politicus die een bestuurlijke functie bekleedt in een maatschappelijke organisatie, staat vaak voor een dilemma. Als de meerderheid van zo'n bestuur een ander standpunt inneemt dan hij- of zijzelf, moet hij of zij zich daaraan dan conformeren? Ja natuurlijk, vindt de fractiewoordvoerder. Zo gaat het toch ook. met Onno Ruding, voorzitter van het NCW en CD A-lid, met Henk Hofstede, voorzitter van het CNV en CD A-lid en Gerrit Braks, KRO- voorzitter en CD A-lid. Mij spreekt die redenering niet erg aan, want de uiterste consequentie daarvan is datje als bestuurslid van een maatschappelijke organisatie gerust je handtekening mag zetten onder de meest rabiate besluiten. Dat nekt wel heel erg naar de handen van Pontius Pilatus. Maar Dian heeft er kennelijk ook geen moeite mee. In een persverklaring zegt zij: „Ik heb mij (in het bestuur van de Thuiszorg, DH) tegen het plan- Simons verzet en ik zal me daar tegen blijven verzetten". En toch voelt ze zelf ook wel dat er iets niet klopt. Want met veel misbaar wijst zij erop dat ze op vakantie is geweest en dus zelfde brief helemaal niet heeft kunnen ondertekenen. De vice- voorzitter heeft dat namens haar gedaan. En dat had hij zonder overleg helemaal niet mogen doen, sist Dian. Is dat zo? We bellen even met de vice-voorzitter van de Thuiszorg. Tjassing is de naam. „Ja, we hebben net vandaag in het bestuur een discussie gehad over die brief aan Simons. Mevrouw Van Leeuwen vindt dat haar naam er niet onder had mogen staan", bevestigt hij monter. O, dus Dian was het inderdaad niet eens met het standpunt van het bestuur? „Nee, nee", corrigeert Tjassing. „Het unanieme standpunt van de vereniging is dat het plan-Simons snel moet worden ingevoerd. Daar is nooit discussie over geweest. Als bestuur is ons tot nu toe niets gebleken van een afwijkend standpunt van mevrouw Van Leeuwen. Het enige waar zij een probleem van maakt is de procedure: had ik als vice-voorzitter wel of niet namens haar mogen tekenen". Wie moeten we nou geloven? Voorzitter Dian of vice-voorzitter Tjassing? Eerlijk gezegd zal me dat onderhand worst wezen. We worden gewoon belazerd, door wie dan ook. Slechts één ding is voor mij nog zeker. Ik heb dit stuk zelfgeschreven en zelf ondertekend. BRIEVEN VAN LEZERS Brieven graag kort en duidelijk geschreven fV redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken in te korten. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te kor ten dan wel te weigeren. Ano nieme inzendingen verdwijnen in de prullenbak. Brieven die nen te worden ondertekend en voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Ze dienen ge adresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, postbus 9,2501 CA Den Haag. Zuidhollands afval Hoewel ik al acht maanden ge leden afscheid heb genomen van de Zoetermeerse gemeen teraad, ontving ik toch een brief van de 'Samenwerkende wijk- en bewonersbelangenor ganisaties Zoetermeer' met de strekking 'De GAVI moet er niet komen'. Ik kan deze brief gewoon ter zijde leggen. Ik ga er immers sinds 1 juli 1991 niet meer over Toch klim ik in de pen, want nog afgezien van wat zo wel de gemeenteraden van ruim 35 gemeenten in Zuid- Holland, Provinciale Staten, Gedeputeerde Staten, indivi- duele leden van GS als de heer Van der Vlist en hele reeksen deskundigen ervan vinden, moet mij van het hart dat de opstellers van de brief er blijk van geven niet te weten waaro ver zij schrijven. Wat is het geval Zuid-Hol land heeft vele problemen, die verband houden met de vele mensen die op een klein stukje grond moeten en willen wo nen. Een daarvan is het afval. Zoetermeer liep ooit voorop met een huisvuilscheidingsin- stallatie, die destijds een oplos sing leek te bieden voor de af valberg. De Zoetermeerse bur ger betaalt zich nu blauw aan reinigingsrechten omdat het HSI-idee toch niet blijkt te werken. Dat is een dure maar waardevolle ervaring. Nu moeten we iets anders en de GAVI is aan de orde. Ik heb mij destijds op het standpunt gesteld dat de GAVI ook in Zoetermeer zou kunnen komen, mits er voldoende ver voersinfrastructuur zou zijn (wegen, spoorwegen, Van Ber- kelkanaal) om al die kubieke meters afval te kunnen aan voeren. We praten dan over een hypermoderne installatie, waarvan de uitstoot aan onaan gename of gevaarlijke stoffen nog maar heel beperkt is. Die installatie is dan ook ver schrikkelijk duur En wat betogen nu de samen werkende wijk- en belangenor ganisaties Niet bij het Prins Clausplein, want dan komt er wellicht wat rommel in Meer zicht en Buytenwegh neer, maar bij de AVR in het Rijn mondgebied. Dus dan moeten de bewoners van Schiedam, Maassluis en Vlaardingen het maar slikken bovenop wat ze bij de heersende zuidwesten wind toch al letterlijk op hun dak krijgen. Nee, ik sta niet te juichen bij een GAVI in Leid- schendam, maar er is méér het overwegen waard dan interes sante experimentele technolo gie als vergisting, een milieu gedeputeerde die roept dat het wel wat minder zal wezen en een Leidschendamse gemeen teraad, die de kans schoon ziet om vanuit een lokaal belang op de rem te trappen. Vijftien jaar geleden zeiden we dat huisvuilscheiding goedko per en gezonder was dan ver branden. Nu weten we dat scheiding niet goedkoper is en toch tot verbranding leidt en dat verbranding aanzienlijk minder ongezond kan dan we destijds dachten. Ik durf de stelling niet aan dat vergisting het panacée is; vóór de GAVI op de locatie Ypenburg zijn nog steeds valide argumenten en die doet milieugedeputeer de Van der Vlist niet teniet met de naïeve veronderstelling dat De GAVI: overbodig of noodzakelijR kwaad alle burgers zich binnenkort voor honderd procent zullen houden aan alle denkbare af- valbeperkende mogelijkheden van dit moment. Want daarop baseert hij de overbodigheid van de GAVI. Ik doe m'n best met twee con tainers, een glas- en papierbak, maar nu al vergis ik mij wel eens. Wie beweert zich niet te vergissen, werpe de eerste steen maar wel graag in de juiste vuilnisemmer. Govert van Wesel ex-gemeenteraadslid WD ZOETERMEER. Vastenbrief In de krant van 4 maart lees ik onder de kop 'God is onze al lereerste naaste' enige citaten uit de Vastenbrief van kardi naal A. Simonis. Ik hoop dat in de volledige tekst meer recht wordt gedaan aan wat Jezus zegt over het eerste en tweede gebod. Noemde Hij het tweede gebod 'Gij zult uw naaste be minnen als u zelf immers niet gelijkwaardig aan het eerste? In Mt. 22,40 lees ik zelfs: 'Aan deze twee geboden hangt heel de Wet en de Profeten'. Op 4 maart had ik juist ook gelezen in 'De Kruisweg van Woens- drecht' (eigentijdse teksten ter overweging van Jezus' Lij densweg, bijeengebracht door J. Zuidgeest, uitg. De Hor- stink). Bij de episode uit Jezus' Lijdensverhaal, waarin Hij drie van zijn leerlingen vraagt met hem te waken en te bid den, las ik het volgende van Dietrich Bonhoeffer: In God verzonken Eens kwam een rabbi van Kra- kau de kamer in waar zijn zoon in diep gebed verzonken was. In de hoek stond een wieg met een huilend kind. De rabbi vroeg zijn zoon: „Hoor je niet dat het kind ligt te huilen?". De zoon zei: „Vader, ik was in God verzonken". Toen zei de rabbi: „Wie in God verzonken is, ziet zelfs de vlieg die op de muur kruipt. Wie in God verzonken is hoort het kind dat huilt. Als hij het kind niet hoort en de vlieg niet ziet, is hij niet in God, maar in zich zelf verzonken". Het zette mij aan het denken. Misschien u (en wellicht de kardinaal) ook? I. van der Wiel, DEN HAAG. Omstreden broden Nee, het zal toch niet waar zijn dat het omstreden 'Broodzüi- loffer' doorgaat?! Vele men sen, ook in Europa, hebben geen of weinig brood. Wij wel, maar we mogen ons dagelijks voedsel niet gebruiken om een idee fixe te ondersteunen. Schande als dit zou doorgaan of als we dit zouden toelaten. Dit mag niet doorgaan. Ik smeek de instanties om hulp, om dit schandaal te voorko men. Br. Piet Rooijackers, DELFT. Twee jaar geleden ontving het land leiders uit de hele wereld die de geboorte van een nieu we natie vierden. Nu is Nami bia vrijwel vergeten. Geheel op zichzelf moet het de rommel opruimen die is achtergeble ven na de Zuidafrikaanse over heersing en een guerrilla-oor- log. Er heerst nog steeds vrede, maar na een veelbelovende start van de nieuwe democra tie wordt het land nu getergd door economische en sociale problemen. De onafhankelijkheid heeft geen periode van hoop ge bracht. Er zijn geen nieuwe ba nen geschapen, noch zullen er in.de afzienbare toekomst eni ge nieuwe worden geschapen, zo is de veelgehoorde verwach ting-Investeerders hebben het af laten weten en dat zal moge lijk zo blijven door de gebeur tenissen in Oost-Europa. De verwachte buitenlandse in vesteringen zijn naar elders gegaan, voornamelijk naar de nieuwe Oosteuropese demo cratieën. Het werkloosheids percentage ligt tussen de der tig en de veertig en de nette straten van Windhoek worden meer en meer een thuis voor mensen die op zoek naar werk naar de hoofdstad zijn getrok ken. Namibia, een land met veel woestijn en met struikgewas overdekte heuvels, heeft nau welijks enige industrie, behal ve wat mijnbouw. Om het aan tal banen te vergroten probeert de regering het toerisme te sti muleren. Ook is ze met een programma gestart om voor malige guerrillastrijders te scholen in het landbouwbe drijf, zodat de voedselimpor- ten kunnen worden vermin derd. Eigen vlag Op 21 maart 1990 werd triom fantelijk de eigen vlag gehe sen, na 75 jaar Zuidafrikaanse overheersing. Zuid-Afrika be zette de toenmalige Duitse ko lonie in de Eerste Wereldoor log en gaf het gebied driekwart eeuw later in het kader van een vredesplan van de Verenigde trokken, begon de wei meel nog steeds een boj gen Namibia. Met het vertrek van de afrikanen kreeg het lan vrijheid, maar er ginge banen verloren met de fing van de Zuidafrikaari litaire bases. Er kwam e gratie naar de stad op ga gepaard ging met een Ux van de criminaliteit. Toen deze mensen (de afrikanen) eenmaal war< NatieS pas weer op. De Zuidwest-Afrikaanse Volk sorganisatie (SWAPO) die 23 jaar lang in het oerwoud een guerrilla-oorlog voerde tegen Zuid-Afrika, won de verkiezin gen. De wereld was vol lof over de eerlijkheid van deze verkie zingen. De SWAPO stelde in samenwerking met de opposi tie een nieuwe grondwet op. Ondanks het harmonieuze be gin zag de regering van Sara Nujoma zich voor zeer grote problemen gesteld. Het Zuida frikaanse apartheidsbeleid heeft ook de Namibiërs ver deeld. Het grootste deel van Namibia's rijkdom is in han den van de blanken, die slechts zes procent van de be volking uitmaken. De zwarte meerderheid is arm en nauwe lijks opgeleid. Slechts veertig procent van de 1,5 miljoen in woners van Namibia kan lezen en schrijven. De internationale boycot tegen Zuid-Afrika gold ook voor Na mibia. Het is bizar dat sommi ge buitenlandse overheden hun regelgeving nog niet heb ben aangepast om de sancties tegen het nieuwe land op te heffen. Zo kennen vier staten en twintig steden in de Vere nigde Staten, waaronder de hoofdstad Washington, for- heid tot ons door te dl verklaarde minister var matie Hipido Hamuten] leger was overal, zo ook litie. Over het hele lanc er controleposten en uil verboden. Al deze ding dwenen van de ene op dl re dag. Opeens kon ie overal naar toe en bej mensen, op zoek naar naar de stad te trekken. Het resultaat is onder dat het op vijf kilomei Windhoek gelegen K uitdijdt met nieuwe sl wijken. Katatura was het Zuidafrikaanse heidsbewind een wc voor zwarten. De economische en soci gelijkheid zorgt voor raciale spanningen; d< ten worden steeds ong ger. Sommige blanke verontrust door poging de regering om de oi heid op te heffen. In wit de hoofdstraat van Wi zijn stickers te zien tekst „Namibia: Thuis I dereen", maar sommij keiiers hebben sticker plakt waarop „Redt d< ken" staat te lezen. (Tina Susman is corj dente in zuidelijk Afrit Associated Press) rlijr

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8