Sisms Ui Bond dreigt 7an der Valk net rechter 'Papierpulp is goede meststof uto van de toekomst hoort ziet en ruikt ECONOMIE Vorderingen staan onverzekerd uit in Sovjetunie roen licht or studie ïivelfusie geld goed Sportwereld wordt steeds commerciëler leid&iQounant ZATERDAG 14 MAART 1992 nderzoek identiteit aandeelhouder Getronics I MSTERDAM - De Stichting Toezicht Effectenverkeer STE is m onderzoek begonnen naar de identiteit van een buitenlandse oep aandeelhouders, die zegt een belang van 30 procent in Ge- snics te bezitten. Getronics is er nog niet achter gekomen wie t pakket beheren en heeft daarom de melding niet openbaar dacl maakt. De STE is op verzoek van Getronics nu met een onder la Z( ek begonnen. Dit heeft een woordvoerster van de STE gisteren eft i (Sgevraagd bevestigd. Bij Getronics was overigens niemand - wi commentaar bereikbaar, t va nion ziet winst flink stijgen hog EUWLEUSEN - De fietsfabrikant Union uit Nieuwleusen etaS jeft de winst over 1991 flink zien stijgen van 6,06 miljoen naar 1,05 miljoen. De omzet ging omhoog van 100,5 miljoen naar ga; 104,9 miljoen. De winst per aandeel steeg van 9,32 naar uwe 12,20. Op grond van de gang van zaken in de eerste maanden DUr8 m het lopende boekjaar verwacht het bedrijf bij een hogere om- oor ten een stijging van de belastingdruk een gelijkblijvende net- i Ms jvinst. Alle deelnemingen van Union droegen aan het resultaat e m n 1991 bij, zo schrijft Union. DEN HAAG - Het Neder landse bedrijfsleven heeft f 300 miljoen aan onverzeker de vorderingen op afnemers in de voormalige Sovjetunie uitstaan. Dat heeft het mi nisterie van financiën giste ren geantwoord op vragen van het CDA-Kamerlid G. Leers. Het departement weet niet of dit bedrag alle vorderingen dekt. Het is de minister onbekend „hoeveel bedrijven onverzekerd zaken hebben gedaan met de voormalige Sovjetunie. Bekend zijn alleen de exporteurs die zich gemeld hebben", luidt het ant woord. Verschillende exporteurs die in de problemen zijn geraakt, heb ben sinds begin 1991 bij de minis teries van financiën en economi sche zaken en de ambassade in Moskou aangeklopt om hulp. Het departement vindt niet dat deze bedrijven zwaarder worden ge troffen dan bedrijven die in de handel met andere landen in een soortgelijke situatie terecht ko men of al terecht zijn gekomen. De Nederlandse regering wil dan ook niet financieel betrokken ra ken in deze kwestie. Wel is Den Haag bereid om als bemiddelaar op te treden tussen debiteuren en Nederlandse exporteurs. Dat was ook het verzoek van de Vneshe- konombank, de vroegere bank voor buitenlandse economische betrékkingen van de Sovjetunie die nu alleen nog de buitenlandse betalingen van de GOS-landen verricht. Deze bank overlegde vo rig jaar al met de Nederlandse overheid over de verzekerde vor deringen. Daar kwam toen een raamovereenkomst uit, waaron der export ter waarde van 380 miljoen kon worden verzekerd. Eind maart of begin april zal de Nederlandse regering met de Vneshekonombank bespreken hoe ae onverzekerde exporteurs, al dan niet collectief, tot nadere afspraken voor een betalingsre geling kunnen komen. Het gaat onder meer om bollenbedrijven en een handelsbedrijf in medi sche apparatuur. De bedrijven maakten geen gebruik van de diensten van de Nederlandsche Credietverzekerings-maatschap- pij (NCM) omdat zij al jarenlang zonder betalingsproblemen za ken hadden kunnen doen met de voormalige Sovjetunie. Topambtenaar financiën wordt bestuurslid ING AMSTERDAM Drs. C. Maas wordt per 1 juli be noemd tot lid van de raad van bestuur van Internatio nale Nederlanden Groep ING. Maas is thans thesau rier-generaal bij het ministerie van financiën. Sinds september 1986 bekleedde hij commissariaten bij NMB Bank, NMB Postbank Groep en ING. Aan de aandeelhouders ING zal op 11 mei worden voorge steld Maas per 1 juli tevens te benoemen tot lid van de raad van bestuur van NMB Postbank Groep. Op 1 juli wordt W.E. Scherpenhuijsen Rom bestuurs voorzitter van ING. Zijn collega drs. A.A. Soetekouw zal op die datum zowel NMB Postbank als ING als be stuurslid verlaten. Soetekouw neemt ontslag omdat hij in opspraak is gekomen door zijn optreden bij de beursintroductie van Newtron. Al voor deze introduc tie had hij privé aandelen Newtron gekocht onder de introductiekoers. HECHT De Horeca- nd FNV stapt naar de ntonrechter als het Van ir Valk-concern niet bin- n 14 dagen aantoont ast te maken met het in- llen van onderne- agsraden. nu toe is volgens de nd slechts in één van de Van der Valk-vestigin- een ondernemings- d op komst. de Witte Bergen in Eemnes worden binnenkort voor eerst OR-verkiezingen ge- den. Bij de andere 38 Van Valk-bedrijven probeert de al tien jaar vergeefs een van de grond te krijgen. bedrijf is wettelijk ver- ht tot instelling van een maar volgens een woord- ster van de Horecabond dt het bedrijf dat tot nu toe allerlei „chicanes en ver ingsoperaties tegen. Ons lid is nu echt op. We zeg- het bedrijf de wacht aan", de woordvoerster, 'uridische procedure wordt er overigens niet eenvoudiger op, omdat de bond het Van der Valk-concern niet in een keer voor de rechter kan dagen, maar alle vestigingen apart moet dagvaarden. Die zijn alle maal afzonderlijk in een bv on dergebracht. Ze opereren wel iswaar onder de vlag van het concern, maar zijn formeel zelfstandig. Het familiebedrijf Van der Valk is volgens de Horecabond al jaren een uitgesproken „vakbonds-onvriendelijk be drijf'. Volgens de woordvoerster zijn de bonden over de or-kwestie van het kastje naar de muur gestuurd. Ook wilde het be drijf in het or-regelement op nemen dat alleen het perso neel dat langer dan driejaar bij het bedrijf werkt in de or kan worden gekozen, of het recht krijgt een or-lid te kiezen. „De grens van drie jaar is niet puur toevallig. Van der Valk weet donders goed dat het bedrijf een duiventil is, waar de mees te werknemers het zelden drie jaar uithouden". Een woordvoerder van het Van der Valk-concern bestempelde GENNEP De Limburg se papierproducent Scott Page legt zich niet neer bij de uitspraak van de eco nomische politierechter in Leeuwarden dat papier pulp een afvalstof is. Het bedrijf zal drie tot duizend gulden boete veroordeel de boeren, die de pulp op hun akkers hebben ge bruikt, ondersteunen tij dens een hoger-beroep- procedure. Adjunct-directeur R. Klinken berg van Scott Page zei giste ren dat het vonnis van de rech ter zoveel zwakheden bevat dat een vervolgprocedure met alle vertrouwen tegemoet kan worden gezien. „Door diverse deskundige instanties is vast gesteld dat papierpulp een goede meststof is. In verschil lende juridische procedures is dat tot nu toe steeds bevestigd. Alleen de rechter in Leeuwar den vormt een uitzondering". De uitspraak is door diverse - provincies aangegrepen om een campagne te starten tegen het gebruik van papierpulp in de landbouw. Volgens IQin- kenberg is de campagne eerder gebaseerd op emoties dan op feitelijkheden. Scott Page. dat jaarlijks 60 a 70.000 ton afval in de vorm van pa pierpulp produceert komt dan mogelijk in problemen. Met de provincie Limburg heeft de producent de afspraak ge maakt dat de storting van pulp met 60 procent zou worden verminderd. Als alternatief heeft het bedrijf toen gekozen voor de landbouw als afzetka naal, een mogelijkheid die- thans op de tocht is komen te Ook het Van der Valk-motel De Bijhorst in Wassenaar moet het volgens de Horecabond nog steeds stellen zonder ondernemingsraad. FOTO SP de kritiek van de bond als on- ondernemingsraden. We han- over van alles meepraten, mensen zieltjes te winnen", zin. „Wij houden de komst van gen dat alleen niet aan de grote Waar die bond zich dan zo Een eventuele juridische pro ondernemingsraden helemaal klok. Iedereen van hoog tot druk over maakt? Ach, ze pro- cedure ziet hij met vertrouwen niet tegen. We hebben al lang laag mag bij ons in het bedrijf beren gewoon onder onze tegemoet. ingeiu nsneB ïelhei Akkoord langlopende cao uitgeverijen UTRECHT - De werkgeversorganisaties KNUB en NOTU en de vier vakbonden in het boeken- en tijdschriftenuitgeverijbedrijf hebben gisteren in principe overeenstemming bereikt over een nieuwe cao met een looptijd van 27 maanden. Het principe-ak koord behelst onder meer een structurele loonsverhoging van in totaal 9 procent. De lonen gaan met ingang van het contract (op 1 april van dit jaar) met 4 procent omhoog. Daar komt op 1 april volgend jaar hetzelfde percentage bij. Op 1 januari 1994 stijgen de lonen nog eens met 1 procent. Werknemers zullen verder de komende 27 maanden geen last hebben van kabinetsmaatrege len op het gebied van ziektewet en wao. "Jor WN MESMAN uitsejSCHEDE De elek- dat (jiica rukt op in de auto. vóór j Centrum voor Micro- epei ttronica met niet vallig vestigingen in iinische universiteits- Ilen Enschede, Eindho- i en Delft voorspelt de toepassing van b-elektronica een hoge cht zal nemen. Over paar jaar heeft de 'ge- Idelde auto' voor vier- Sam l^end gulden aan elek- lica aan boord, op de ngewi iek ingebouwd, lorspe (eheelrzijds prettig voor de auto- orzier ilist, die bijvoorbeeld bin- comende faxberichten nbia. jelezen krijgt in zijn met van zonnecellen gekoelde aan de andere kant ;en beetje prettig voor het mais u. De elektronica maakt ruim ie wagen minder energie •ondstoffen verbruikt, eerst de in het oog sprin- en Z e elektonische snufjes, voor de glanzende folder, heeft bij Chriet Titulaers Zimtitoor van de Toekomst' in >bert I Bosch een 'Zakenauto van )ekomst' geparkeerd. Aan de 'Travelpilot'; een op pgeslagen elektronische nkaart van ons land, die behulp van satellietnavi- i Zuid; hulpoi iet pl« eel en lid-Aft gatie te projecteren is op een beelscherm, waardoor omrij den en files kunnen worden vermeden en minder ongeluk ken zullen gebeuren. Ook aanwezig: telefoon, sema foon en de sprekende fax. De semafoon neemt tekstberich ten op, voor het geval de be stuurder niet in de auto zit. De fax is voorzien van een chip, die binnenkomende berichten voorleest. De handen blijven aan het stuur, de blik op de weg en de boodschap komt toch over. De aangeklede Audi is verder uitgerust met cd-speler (inclu sief wisselaar in de kofferbak), tv en videorecorder en de 'Parkpilot'. Middels sensoren in de bumper, en een piepklei ne videocamera verbonden met een klein beeldscherm in het dashboard blijft de auto vrij van parkeerschade. Uiter aard is de zakenauto voorzien van een koelkast, een kluis en een 'zelf-testend alarm'. Als toetje zitten op de achterklep zonnecellen die onder meer energie leveren aan het koel systeem in de auto, voor het geval deze te lang in de zon heeft gestaan. Tenslotte is er nog genoeg ruimte voor het gangbare aantal passa'giers. (R)evolutie Veel van de bovengenoemde apparatuur is nog duur en der halve alleen weggelegd voor de zakelijk rijder met ruime af trekmogelijkheden. Maar de voortgaande elektronische (r)evolutie maakt dat de appa ratuur meer en meer binnen bereik komt van de 'zelf-in- bouwer'. Ingrijpender voor mens en mi lieu is de trend die het Cen trum voor Micro-elektronica op heeft gepikt. Het door het ministerie van economische zaken opgerichte en gesubsi dieerde centrum moet het bedrijfsleven helpen bij het toepassen van elektronica in hun produkten. Het is een soort advies- en ingenieursbu reau, zo vertaalt directeur H. Bosch, „en we kijken op de we reld rond wat er gebeurt". De 'consultants' in dienst van het centrum vertellen vervolgens ondernemend Nederland hoe hun produkt (en/of de fabriek) er over pakweg vijf jaar uitziet. Bosch: „Via vakliteratuur en- seminars verspreiden we het evangelie". Het laatste hoofd stuk daaruit is nu de elektroni ca in de auto. Ons land mag dan (minus NedCar) geen au- toproducerend land zijn, aan toeleveringsbedrijven is het rijk.' En half Nederland rijdt auto. Die komt dus als klant- /gebruiker in aanraking met de oprukkende elektronica. Hoe? Stapsgewijs. Maar uit eindelijk rijden we straks, om met Bosch te spreken, in een auto met zintuigen. De elekto- nica moet maken dat de auto ziet, voelt en ruikt. Een voorbeeld. Bosch noemt de sensor in de uitlaat, die sa men met andere sensoren het toerental, de ontsteking en de uitlaatgassen in de gaten houdt. Deze reageert als het koolmonoxidegehalte te hoog wordt. Dat kan middels het in werking stellen van een rood lampje op het dashboard, dat waarschuwt dat een bezoek aan de garage dringend ge wenst is; of de sensor brengt gelijk een - elektronisch - proces op gang in de motor, waarbij vonk en/of ontbran dingstijdstip worden aange past. De auto rijdt meteen zui niger en de uitstoot is schoner. Kortom: het scheelt een slok op 'n borrel. Ander voorbeeld van Bosch. De bandenspan ning is te laag. Dat kost extra energie als gevolg van de hoge re weerstand en slijt de banden sneller. Ook hier kan de sensor waarschuwen en een volgende slok op de borrel sparen. Elke elektronische aanpassing le vert 'slechts' een besparing van tussen de één en vijf pro cent op, maar samen maken ze dat het verhaal erg interessant wordt, aldus Bosch. Hij maakt de vergelijking met hoe het de Boeing 747 in de luchtvaart is vergaan en vergaat. De jumbo doet al een jaar of dertig dienst, maar gebruikt tegen woordig afgezet tegen het pril le begin 25 procent minder brandstof. Zo ongeveer moeten we ons voorstellen dat het met de auto gaat nu de Over een paar jaar heeft de 'gemiddelde auto' voor vierduizend gulden aan elektronica aan boord. FOTO: PR elektronica oprukt. Of wat te denken van de bespa ring op het materiaalgebruik. In een doorsnee auto loopt twee kilometer elektrische be drading; draadjes van accu naar het ene achterlicht, draadjes naar het andere ach- tje dat vanuit de computer te terlicht, en zo loopt er veel besturen is. Geen heen-en- meer heen en weer. Zonde, weer geloop van bedrading en zegt Bosch, het is allemaal per auto een besparing van dubbelop. Alternatief: de ring- honderden meters draad en leiding waarmee alles kan wor- koper. Toch ook een kostbare den gevoed en een signaallijn- grondstof. En zo is de hele wa gen aan te pakken. Iets wat overigens een bedrijf als Peu geot met de laatste modellen al doet. Volgens Bosch heeft de autofabrikant van elk onder deel van de bewuste modellen de recyclebaarheid vastgelegd. iafrik. 13 milj plann* e de an de Maar it te v< Dchtje ■gte. G haar maar lijkjPHORST De directies de zuivelcoöperaties iland Frico-Domo en Co- de vakbonden en de en rnemingsraden van bei- r,soncerns hebben gister- lag het groene licht ge- i voor een studie naar financieel-economische leien van een fusie van ivelgiganten. tudie zal worden uitge- l door een onafhanke- dviesbureau. De zuivel- ;raties zullen aan de van de studie een be nemen over het al of ie0vergaan tot een fusie. erleefd doce keer ir iar plar Want •akbonden hebben een 1 wensen op tafel ge baar meteen na het be over onderhandeld worden. Gisteren heb- e bonden de toezegging e directies gekregen dat ïsie geen gedwongen *gen gaat kosten. De regelmaat waarmee sporters en scheidsrech ters op sportvelden wor den gemolesteerd, maakt het er niet eenvoudig op geloof te hechten aan het bijna ideale beeld dat ABN Amro schildert in een analyse over het wel en wee van de 35.000 sportverenigingen met bijna 5 miljoen leden in Nederland. Bij de teamsporten is voetbal het populairst - 6.116 vereni gingen met 990.158 leden, die vooral worden gerecruteerd uit mensen met alleen lager onderwijs of een opleiding op lbo-mavo niveau. Als team sport nummer twee volgt vol leybal met 1758 verenigingen met 164.057 leden. Bij de indi viduele sporten worden de plaatsen een en twee ingeno men door paardrijden met 2375 verenigingen en 50.251 leden en biljarten met 1898 verenigingen en 33.806 leden. Die sportverenigingen geven sporters de mogelijkheid om op sportieve wijze hun vrije tijd te besteden en bieden daartoe professionele sportac- comodaties aan. „Daarnaast vervullen zij een belangrijke sociale functie", aldus de bank. ABN Amro zegt naar aanleiding van de studie van het sportverenigingswezen dat door die studie „de gewel dige traditie van de sportieve verenigingscultuur die in de loop der jaren is opgebouwd, de aandacht krijgt waarop zij recht heeft". Dit ideale beeld wordt in ster ke mate vertroebeld door de commercie, die in toenemen de mate haar intrede doet in de sport. „Sportsponsoring heeft een hoge vlucht geno men. Het bedrijfsleven raakt meer en meer geïnteresseerd in de mogelijkheden van sport als reclamemedium. In Nederland is de totale sport- sponsorpot gegroeid van circa 150 miljoen gulden in 1984 tot circa 400 miljoen gulden in 1989. De totale sportsponso ring in 1992 wordt geschat op ongeveer 590 miljoen gul den", aldus ABN Amro. Typische voorbeelden van deze sportsponsoring zijn de banden van Ajax met de bank, van PSV met Philips en van Feijenoord met het Assuran tieconcern Stad Rotterdam. Ook lokale clubs kunnen het niet meer zonder lokale spon sors - neem HMSH dat met een elftal dat het veld opdraaft met reclame voor Install Data. Sommige bonden, met als voorloper de KNVB, willen voor hun leden een zekere be perking van de shirtreclame, „om te voorkomen, dat spor ters eruit gaan zien als spor tende reclamezuilen" denk hier in het bijzonder aan formule 1 races en andere automobilistische evenemen ten. Een sportvereniging, die met haar tijd wil meegaan, dient in feite te opereren als een naamloze of besloten ven nootschap met professionele en diplomatieke bestuurders, die van wanten weten. De te volgen strategieën zijn: a. produkt-marktstrategie het kiezen van nieuwe tak ken van sport of andere doel groepen; b. profileringsstrategie het zoeken van publiciteit, om een grotere bekendheid te verkrijgen; c. activiteitenstrategie - het organiseren van lucratieve evenementen; d. samenwerkingsstrategie - samenwerking met andere verenigingen of organisaties. Hieruit blijkt duidelijk dat de sportvereniging onderweg is van de vroegere gezelligheids club naar een commerciële or ganisatie met gehaaide mana gers, die in het bedrijfsleven doorgaans grote en succesvol le bedrijven leiden. Eigenlijk onderscheiden sportvereni gingen zich in weinig meer van dienstenverlenende on dernemingen. De rechtsvorm is weliswaar anders, maar vol gens de verenigingswet van 1976 zijn het rechtspersonen, die rechtshandelingen kun nen verrichten. Ten aanzien van de aansprakelijkheid dient onderscheid gemaakt te worden tussen verenigingen met beperkte en verenigingen met volledige rechtsbevoegd heid. Het bestuur van een ver eniging is het best beschermd bij volledige rechtsbevoegd heid zo'n vereniging is na melijk zelfstandig draagster van rechten en verplichtin gen. Dat wil zeggen, dat schul den niet op de bestuurders kunnen worden verhaald. Uit het rapport blijkt zonder meer, dat de financiële aspec ten van de sportbeoefening niet onderschat mogen wor den. De Stichting Economisch Onderzoek (SEO) heeft de ex ploitatierekeningen van 1979 en 1985 van een groep sport verenigingen met elkaar ver geleken en is tot de conclusie gekomen dat hun financiële positie in de periode 1979-1985 achteruit gegaan is. Mede door bezuinigingen aan de kant van de overheid is de ba lans uit evenwicht geraakt.' Deze trend, aldus de ABN Amro Bank, heeft zich de af gelopen jaren voortgezet. „De sportvereniging zal daarom op zoek moeten gaan naar creatieve oplossingen die in de toekomst de financiële 'mo gelijkheden kunnen verrui men". Hier dient dan de vraag te worden gesteld of de bouw van het nieuwe honderden miljoenen dure Stadion Am sterdam, dat in de eerste plaats het nieuwe honk van Ajax moet worden, wel verant woord is, zelfs als daaraan een 'transferium' voor 2500 auto's wordt toegevoegd. Uit de recente ontwikkelin gen rond de sportverenigin gen vloeit uiteraard voort, dat steeds hogere eisen worden gesteld aan het management. „Het is van belang dat taken en verantwoordelijkheden van de bestuurders goed wor den afgebakend en duidelijk wordt wie wat doet. Ten aan zien van het bestuur en de commissies moet worden na gegaan of zij over voldoende kennis en informatie kunnen beschikken. Hoe is de infor matie-uitwisseling met leden, financiers en andere betrok kenen geregeld en gaat dit naar wens?" Belangrijk, misschien zelfs het belangrijkst, is de finan ciële situatie. Wat zijn de be langrijkste inkomsten? Zul len deze inkomsten ook in de toekomst nog ontvangen wor den? Een sportvereniging, die sterk afhankelijk is van ge meentelijke subsidies zal bij voorbeeld de toekomstige grootte van deze bedragen aan de weet moeten zien te ko men. „Bij vermindering van een bepaalde inkomstenpost, zoals contributies of subsi dies, zal de sportvereniging tijdig moeten uitkijken naar alternatieve mogelijkheden om de inkomsten op peil te houden", aldus de bank, die tevens constateert het van groot belang te achten dat de toekomstige inkomsten en uitgaven op elkaar worden af gestemd en dat eventueel aan vullende inkomsten worden gezocht. En tenslotte: onbewolkt is de toekomst van de sportvereni gingen niet, omdat de vrije tijdsbesteding buitenshuis daalt. „Voor de sportvereni ging zal het moeilijk zijn om op deze trend in te spelen en daarom vormt hij een bedrei ging". aldus de bank.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7