Verzet tegen visie van Pentagon op wereldtaak Miljoenen in Zuidelijk Afrika lijden honger door de droogte Destivelle neemt chocolade-ijsje na beklimming 'Kannibaal' BUITENLAND Omstreden bouwplan Marseille brengt Groenen samen Duitse politie: maximum op snelweg van 120 km per uurl üeidó&Qowumt Treinziekenhuis zegen voor Indiase platteland ZATERDAG 14 MAART 1992 Idoor VIJAY JOSHI FARAH Sommige dorpelin gen zien de Lifeline Express als een dóór God gezonden triomfwagen. Het treinzieken huis bereikt miljoenen arme bewoners van het Indiase plat teland, waar medische voorzie ningen vrijwel ontbreken. De drie wagons lange trein be gon in januari te rijden vanuit New Delhi. In één wagon zijn de operatiekamer en een reco- ver-kamer ondergebracht, in een andere een kleedruimte, woonruimte voor de staf, de computerkamer en het kan toor en in de derde de keuken eri een generator. De staf bestaat geheel uit vrij willigers. Het project wordt ge financierd door de Indiase re gering, de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO), het Ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties en be drijven. Tijdens de eerste stop, in Fa- rah, 161 ki lomter ten zuiden van New Delhi, behandelden chirurg P.K. Dave en zijn colle ga's onder andere gevallen van grauwe staar, polio en slech thorendheid. Met de gezondheidszorg is het in India slecht gesteld. Op het platteland, waar ongeveer 75 procent van de 844 milijoen in woners van het land woont, zijn slechts 22.500 artsen werk zaam. Volgens de meest recen te schattingen waren er vijf tien miljoen gehandicapten in India, van wie negen miljoen blinden. Jaarlijks worden 200.000 kinderen getroffen door kinderverlamming. De belangstelling voor het treinziekenhuis is groot. Nadat in 80 dorpen de komst van de trein met behulp van luidspre kers was aangekondigd meld den zich ongeveer 6.000 men sen aan voor behandeling. Het is voorlopig de bedoeling dat de trein dit jaar door het noor den en westen van India reist en volgend jaar naar het zui den gaat. Het is de bedoeling dat het project een permanent karakter krijgt. MARSEILLE - De Calan- ques, een 6000 hectare metend natuurgebied even ten oosten van de Franse havenstad Mar seille, is in levensgevaar. Dat vinden althans de locale Groenen, die de strijd om het juweel, zoals het gebied ook wel wordt genoemd, tot inzet van de regionale verkiezingen hebben gemaakt. Volgens de Groenen wilde so cialistische burgemeester Vi- gouroux van Marseille het ge bied langzaam urbaniseren en het stiltegebied omtoveren tot een toeristische attractie met luxe villa's, kuuroorden en ho tels. De Calanques waren vori ge zomer in het nieuws omdat een deel van de vegetatie werd verwoest door een bosbrand. De Calanques zijn een wereld beroemd rotsgebied even ten oosten van Marseille. In die rotsen zijn door de eeuwen heen grote inhammen gesle pen, die soms tot ver landin- waars doorlopen. Het gebied is uniek in Frankrijk, de flora en fauna kunnen zich er vrijwel ongehinderd ontwikkelen. Voor veel inwoners van Mar seille maar ook voor tien duizenden toeristen - is het een prachtig wandelgebied. Burgemeester Vigouroux heeft nu plannen om het be stemmingsplan voor dertig hectare van het 6000 hectare metende gebied te wijzigen. „Die dertig hectare is al geur- barniseerd en vaak niet op zo'n goede manier", aldus Vigou roux. Uitgaande van die stel ling wil hij de bestaande be bouwing visserswoningen, schuren en stallen wegha len en er een kuuroord, enkele hotels en wat villa's voor in de plaats bouwen. Voor de Groe nen is dat een regelrechte aan tasting van het natuurgebied. „Want daarmee houdt het niet op", zegt Albert Falco, een van de voorvechters van de Calan ques in zijn huidige staat. Fal co is in Nederland geen onbe kende. Hij werd bij ons be roemd als de kapitein van de Calypso, de boot van comman dant Cousteau. „De flora en fauna zijn zo uniek, dat wordt onherroepelijk aangetast. Want een hotel en een kuur oord roepen autoverkeer op. Bewoners van de luxe villa's willen natuurlijk dat hun boot kan aanleggen. Het is het be gin van de betonnering van het Calanquesgebied." D Robert Vigouroux die dac! dat zijn plan gemakkelijk zt worden geaccepteerd, heeft i tussen al wat water bij de wi moeten doen. Hij houdt va aan de bebouwing van de de tig hectare, maar hij wil nu d I de hotels en villa's niet hog worden dan een enkele etag,, „Verder dan die hectaren ga; [i we niet. We moeten ons juwe beschermen", aldus de burgt, meester van Marseille. Voor verzamelde Groenen van M; seille gaat die concessie m vergenoeg. Vredig beeld van het Jefferson Memorial. Amerika's militaire taak in de nieuwe wereldorde laat onverlet dat Washington ook op toeristisch gebied wat te bieden heeft, FOTO. AP JOHANNESBURG - Mil joenen mensen zitten te springen om voedselhulp, nu Zuidelijk Afrika wordt getroffen door een van de ernstigste droogteperio des van deze eeuw. Zuid- Afrika en Zimbabwe, in normale omstandigheden voedselexporterende lan den, zien zich door het mislukken van oogsten gedwongen enorme hoe veelheden mais, hun hoofdvoedsel, te importe ren. Boeren in Mozambique en An gola, door burgeroorlogen toch al getroffen door grote voedsel tekorten, hebben het dit jaar volgens regeringsfunctionaris sen en hulporganisaties nog zwaarder te verduren dan an ders. Tot op heden zijn er nog geen sterfgevallen als gevolg van honger of ondervoeding ge meld en ook wordt er geen hongersnood voorspeld die vergelijkbaar is met de hon gersnoden die in het nabije verleden in Etiopië en Sudan miljoenen levens hebben ge ëist. De autoriteiten waarschu wen echter wel dat in grote ge bieden het voedsel begint op te raken en dat hulp uit het bui tenland de komende maanden hard nodig is. Naar schatting van de Ameri kaanse regering zullen de lan den in de regio tussen augus tus dit jaar en mei 1993 moge lijk 7 miljoen ton voedsel moeten importeren. Onder normale omstandigheden is dat 2 miljoen ten. „In sommige gebieden heerst de ergste droogte van deze eeuw tot nu toe", zo liet de Amerikaanse regering deze week weten. „En ze doet zich voor in een periode dat de voedselreserves als gevolg van de slechte oogst van vorig jaar toch al klein zijn". Angola Het zwaarst getroffen worden waarschijnlijk de - afgelegen uithoeken van waaruit door de slechte communicatiemoge lijkheden, slechte verbindin gen en door de oorlog aange richte vernietigingen vrijwel geen contact met de steden mogelijk is. Het Wereldvoed selprogramma van de Verenig de Naties stuurt al maanden hulp per luchtbrug en konvooi naar het zuiden van Angola, een van de meest kwetsbare gebieden. De marxistische regering van Angola en de door de VS ge steunde UNITA-rebellen kwa men weliswaar vorig jaar na 16 jaar oorlog een bestand over een, maar doordat veel brug gen zijn opgeblazen en in zandwegen talloze mijnen lig gen is het al moeilijk de om vang van de droogte vast te stellen, laat staan dat het een voudig is om voedsel te vervoe ren. In het centrale deel van Mo- cambique dreigen meer dan 200.000 mensen te sterven als gevolg van de droogte en de nog altijd voortdurende bur geroorlog, zo zei maandag een functionaris van een hulporga nisatie. Hij zei dat tienduizen den dorpsbewoners huis en haard hebben verlaten en zich te voet op weg naar de steden hebben begeven in de hoop daar hulp te krijgen. Oxfam Reeds voor de droogte had in gezet hadden naar schatting van de regering ongeveer zes miljoen van de vijftien miljoen inwoners van het land voedsel hulp nodig. De Britse liefdadigheidsorga nisatie Oxfam heropende deze week haar luchtbrug voor noodvoedselhulp voor onge veer 50.000 door de oorlog uit hun huizen verdreven mensen in Maua en Nipepe in het noor den van Mocambique. Als ge volg van aanvallen van rebel len zijn de plaatsen over land niet bereikbaar, zo meldde het Mocambiquaanse persbureau AIM. In het in 1990 onafhankelijk geworden Namibia hebben naar schatting van de autori teiten 400.000 mensen, ruim een kwart van de bevolking, behoefte aan voedselhulp. En dat terwijl president Sam joma vorig jaar naar aai ding van de buitengewi goede oogst nog voorspi dat het land dit jaar geheel al zelf zou kunnen voorziei zijn voedselbehoefte. De regering van Zambia, zwaar in de schulden zit, vorige maand bijna 560 joen gulden te moeten uitti ken om 500.000 ton mai: kunnen importeren, ruim| helft van de hoeveelheid het land jaarlijks gebruikt Zelfs in Zuid-Afrika en babwe, de korenschuur vai regio, zijn de gevolgen v; droogte merkbaar. De Ziml waanse president Robert gabe noemde de droogte dag een nationale ramp en buitenlandse donors op totj geven van voedsel, geld en dicijnen. Operatie Honger, een Zuid; kaanse particiuliere hulpoi nisatie, zegt dat op het pl; land in het centrale deel en| noordoosten van Zuid-Ati twee miljoen mensen voe< hulp nodig hebben, maar een kwart van hen die nog heeft gehad. De Zuidafrik; se regering maakte onl; bekend dat ze zo'n 13 milj) gulden beschikbaar st( voor hulp aan in moeilijl den geraakte boeren en personeel op het plattel; waar de temperaturen s d< graden celsius overstijgei al tijden geen regen meer i: vallen. PARIJS - De 32-jarige al- pjniste Cathérine Desti velle kan weer een bij naam aan haar lange lijst tqevoegen: 'Koningin van de Alpentoppen'. Maandag leverde Destivelle het kunststukje om als eerste vrouw, alleen en in de winter, met blote handen de 'Kanni baal' te beklimmen. Bijna ze ventien uur na haar vertrek uit het 'bivak van de dood' bereik te ze via de noordelijke helling de top van de Eiger, een ge vreesde Zwitserse Alpenreus van 3974 meter hoogte. Destivelle was in Frankrijk al een heldin, maar na haar be klimming heeft ze recht op een absolute sterstatus. Toen Des tivelle dinsdag, na een nacht op de top te hebben doorge bracht, terugkwam in het 'bi vak van de dood', was het eer ste waar ze naar vroeg een cho colade-ijsje. Haar manier om de zojuist geleverde prestatie enigszins te dedramatiseren. Destivelle, een 32-jarige Parij- se fysiotherapeute, had het van tevoren niet zo op de grote belangstelling, die pers en pu bhek voor haar beklimming toonde. „Natuurlijk is het leuk en verdien ik hier geld mee. Bovendien is het waar dat de beklimming van de noordelij ke helling van de Eiger moei lijker is dan menig andere, Met blote handen Maar goed, je went aan alles. Bij aanvang deed de berg heel sinister aan. Maar eenmaal op gang begin je zo'n steenklomp te begrijpen". En van het hooggebergte wist Cathérine Destivelle nog niet zoveel. In Frankrijk is ze de ab solute ster in het varap, het met blote handen beklimmen van rotsen en bergwanden. Meerdere malen maakte ze rei zen naar de Andes, de Grand Canyon of de Himalaya om nieuwe wanden te verkennen. Maar in eigen land voelde ze zich ook prima thuis in de Cé- vennen, de Pyreneeën of sim pelweg tegen de rotsblokken in het woud van Fontaine- bleau. Mede door haar, en het enthousiasme waarmee Desti velle over haar bestijgingen met behulp van musketons en een eind touw vertelde, groei de het varap uit tot een ware sport. Toch beschouwde ze zich nog niet als een echte sportvrouw; daarvoor houdt ze te veel van een nachtelijk potje poker in duistere cafés of speelt ze te vaak dwarsfluit in haar Parijse appartement,- waar overigens alle muren zijn herschapen in klimwanden, tot de plafonds toe. De 1.53 me ter metende en 53 kilo wegen de Cathérine Destivelle is kort om een sportvrouw zoals de Fransen die graag zien: niet te arrogant, iemand met 'een ver haal'. Toch ontbrak er, zo vond ze zelf, nog het een en ander aan haar conduite staat, zoals echt bergbeklimmen. Met dezelfde techniek als het varap, dat wil zeggen, met blote handen, om steeds de juiste grip te vinden. Deze zomer, toen het nieuwe boek van de Franse versie van Spiderwoman op de markt kwam, opende zij 'voor de lol' wat nieuwe routes in de Alpen. Maar het echte, authentieke al pinisme wordt volgens haar bedreven in de winter. Als sneeuw en ijs de val van rotsen voorkomen, maar tegelijker tijd het gemakkelijk klauteren in de weg staan. De test moest plaats hebben op de flanken van de Eiger. Ze vertelde haar nieuwe doel aan zo weinig mo gelijk mensen, om niet „voor pretentieus te worden uitge maakt". Maar zulke plannen lekken uit in het kleine wereldje van klimfanaten. En dus stond er toch een legertje pers en pu bliek in het 'bivak van de dood', waar in de jaren dertig en veertig veel jongeren hun leven lieten, simpelweg door de mythische berg onvoorbe reid aan te vallen. „Een op de twee overleefd beklimming niet", doce Destivelle bij terugkeer bivak. Over haar verdere plannept het alpinisme wilde de gj lachse 'veroveraar van de Ira nibaal' niets kwijt. Maarkl merken toch wel wat te voL voor een komend tochtje 4 het Himalaya-gebergte. Caj y rine Destivelle wil haar L blijven verrassen maar [e door vantevoren haar plar^ bekend te maken. WantL. kon wel eens worden uitger' als pretentieus. I floor MARC DE KONINCK WASHINGTON - Zelden heeft een tekst zoveel ver warring en ruzie gezaaid als het 46 pagina's tellen de 'ontwerp-memoran- dum' waarin hoge Penta- gon-ambtenaren filosofe ren over Amerika's mili taire taak in de nieuwe wereldorde. Geen van Amerika's politici en andere experts die er deze week op reageerden heeft van het document meer gelezen dan enkele naar de pers uitge lekte fragmenten. En ondermi nister Paul Wolfowitz gaat de tekst nog herschrijven alvo rens die ter goedkeuring aan minister Cheney en president Bush voor te leggen. Maar dat mag de pret van de binnen landse en internationale ophef erover niet drukken. V(at naar buiten is gekomen is niettemin precies wat men van lagere Amerikaanse defensie- lui, die geen verantwoordelijk heid dragen voor 's lands bui tenlandse politiek, mag ver wachten: dat Amerika moet proberen de enige militaire su permogendheid die ze thans is te blijven en dat daartoe ande re ambitieuze landen of blok ken moeten worden afgehou den van rivaliserende aspira ties. Dat anderen afhouden moet volgens de ontwerp-tekst ge(beuren door „de belangen van andere hooggeïndustriali- seerde landen voldoende te be schermen om te verhinderen dat zij ons Amerikaans leider schap uitdagen". En het moet gebeuren door „een zo sterke Amerikaanse defensiemacht te behouden dat potentiele concurrenten ervan terug schrikken om ook maar te ver langen naar een grotere regio nale of wereldwijde rol". Herschrijving Het zijn inderdaad zinnen die dringend aan herschrijving toe zijn, hetgeen dan ook onge twijfeld zal gebeuren, omdat ze arrogant en agressief klinken en omdat niet alleen diverse buitenlanden maar ook allerlei binnenlands-Amerikaanse te genstanders van de dit jaar- herkiesbare president Bush er conclusies uit kunnen trekken die dezelfde president bitter zou betreuren. Het Pentagon-document moet een soort memorie van toelich ting worden voor de komende meerjarenraming voor de Amerikaanse defensie-uitga- ven. Het is een pleidooi voor het behoud van een 'basis macht' van tenminste 1,6 mil joen (in plaats van de nu nog 2 miljoen) Amerikaanse militai ren. Maar als iets duidelijk wordt uit de ontwerp-tekst en de reacties erop, dan is het dat Amerika vooralsnog geen be nul heeft van - laat staan een nationale consensus heeft over - wat de veranderde wereld aan Amerikaanse militaire strate gie en uitrusting vergt. Het geschrift van Wolfowitz zaait mede verwarring, omdat het wel stelt dat „de VS niet de politieman van de wereld kan worden", maar in de meeste andere fragmenten de sfeer van het tegendeel ademt. Bo vendien suggereert de onder minister dat het Westen veilig heidsgaranties gaat bieden aan Oosteuropa, maar laat hij het open voor discussie of de NAVO als geheel dan wel de VS alleen die garantie moet bieden. Indrukwekkend President Bush moet gehui verd hebben toen hij deze week de inhoud van het voor lopige document vernam. Hij staat onder zware binnenland se politieke druk om juist Eu ropa en Japan een veel groter aandeel te laten betalen in de kosten van hun militaire vei ligheid. Er is inmiddels een forse politieke meerderheid in het economisch geplaagde Amerika om de resterende VS- troepenmacht in Europa vrij wel geheel terug te roepen. De suggesties in het Pentagon- stuk kunnen Europa uitdagen tot twee uiteenlopende reac ties die Bush geen van beide kan gebruiken. Europa kan van harte het Amerikaanse aanbod aanvaardën om Euro pa's belangen zodanig te ver dedigen dat het oude conti nent blijvend goedkoop van zijn defensie afkomt; Europa kan Amerika's hooghartigheid verontwaardigd van de hand wijzen en met extra voortva rendheid haar eigen lot in han den nemen. Bush wil natuurlijk wel de aan- voerder blijven van 's werelds enige supermogendheid, maar hij wenst een eerlijker lasten verdeling binnen de NAVO (die het kader moet blijven waarin Amerika's politieke we reldmacht tot uitdrukking komt). De Amerikaanse presi dent is een internationalist die als hij al 's werelds politieman zou moeten zijn, zeker geen eenzame politieman wil zijn. Hij ducht de zowel economi sche als militaire isolationisti sche trend in zijn eigen land. Zijn grootste politieke succes, de Golfoorlog, was zo indruk wekkend, omdat Amerika be halve militair diplomatiek zo sterk voor de dag kwam door via de Verenigde Naties een in ternationale coalitie tegen Irak te smeden. Verwerping Leden van Bush' nationale vei ligheidsraad hebben het Pen- tagon-ducument naar verluidt, 'dan ook reeds verworpen. „Ik hoop en verwacht dat het door het toilet wordt getrokken", zei één van de presidentiële adviseurs gisteren - anoniem - in de Washington Post. „Dit nodigt overal ter wereld regio nale mogendheden uit tot arg waan jegens de Verenigde Sta ten". Senator Joseph Biden van de Democratische (oppositie-) Partij meende: „Dit is de ma nier om een supermacht te worden die niet in staat zal zijn de wereldvrede te handha ven". President Bush zelf ver klaarde dat hij de gewraakte tekst niet heeft gelezen en wei gerde desgevraagd te kiezen tussen 'collectieve veiligheid' of 'eenzijdige Amerikaanse verantwoordelijkheid voor de ordehandhaving in de wereld'. „We hebben als VS een last te dragen. We moeten leider blij ven en betrokken blijven. Maar we willen doeltreffend zijn door middel van multilate rale organisaties. Het is geen keuze tussen het een of het an der. Het is allebei". •c 'Eeuwige' drukte opl, Duitse snelweg, h FOTO: Alt Idoor FRANS WIJNANDS BONN Maximaal 120 kilometer op de Duitse snelwegen en op spitstij den een absoluut inhaal- verbod voor vrachtwagens en auto's met caravans. Die rigoureuze maatrege len heeft de voorzitter van de Duitse politievakbond, Lutz, voorgesteld. Volgens Lutz zijn de tijden van een onbeperkte 'auto-mobili teit' en het jakkeren voorgoed voorbij. De constant enorme drukte op alle Duitse autoba- DisCUSSie nen, de hoge aantallen ver keersslachtoffers en de aantas ting van het milieu vragen vol gens Lutz om drastische maat regelen. Vooral een tijdelijk inhaalver- bod voor vrachtwagens op be paalde dagen, tijdstippen en autobanen zal volgens hem de verkeersdoorstroming sterk bevorderen: alle vrachtverkeer consequent rechts, het perso nenvervoer op de linkerrij strook. Het is volgens Lutz be lachelijk dat vrachtwagen chauffeurs die in andere Euro pese landen aan snelheidsli mieten gebonden zijn, die zo genaamd verloren tijd op de Duitse autobanen proberen in te halen met onverantwoord hoge snelheden. Lutz snijdt met zijn verkeer- seisen opnieuw de discussie aan of op Duitse autobanen een maximumsnelheid moet worden ingevoerd. Een desbe treffend voorstel van de socia listische oppositie (SPD) werd midden vorige maand in de Duitse bondsdag door de rege rende meerderheid van CDU/CSU en FDP afgewezen. Ook verkeersminister Gün- ther Krause (CDU) is een fel te genstander van een algemene snelheidsbeperking. De libera len en vooral de Beierse CSU steunen hem daarin krachtig. De liberalen voeren als argu ment: „Freie Fahrt für freie Bürger". FDP-politici wijzen erop dat hard rijden niet altijd onveilig rijden hoeft te zijn. Iemand die bij droog weer en goed zicht op een autobaan 140 kilometer rijdt, is meer verantwoord be zig dan iemand die bij mii, weer en een nat wegdek 80L lometer rijdt. De CSU blijkt) voelig voor de (zuid-Dui^ lobby van autofabrikanten [j steeds meer modellen oph markt brengen, waarvoor j, kilometer per uur een peijt schil is. Milieubeschermers dringen lang aan op maximumsnes den, omdat hogere snelhed ook meer milieuschade verA zaken. Bij snelheden bovetr 130 kilometer heeft een katl sator nauwelijks nog zin, zoL weren zij. nj De minister van milieu maaï- onlangs bekend dat uit. 1 steekproef onder de DuitseE volking was gebleken, dat 4 kwart van de Duitsers vóór i algemene

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6