VdA wil uitkeringen niet verder verlagen Waar was Ineke van Dijk? QowuintBINNENLANDzaterdag H MAART 1992 irgaantoerisme ivermijdbaar' ACP: tienerteams zijn ongewenst FNV wil staken in suikerindustrie AbvaKabo eist goede cao in zorgsector Vice-voorzitter Frits Castricum (links) en fractievoorzitter Thijs Wöltgens luisteren naar partijleider Wim Kok bij het begin van het PvdA-con- gres in Nijmegen. foto anp NIJMEGEN - Waar was Ine ke van Dijk? De voorzitter van de Rooie Vrouwen had zich kandidaat gesteld als voorzitter van de PvdA. Maar wie gisteren in Nijmegen het congres van de partij bij woonde, heeft haar naam niet één keer horen noemen. Fe lix Rottenberg en Ruud Vree man waren de binken. Met overweldigende meerderheid werden zij, als duo, gekozen tot nieuwe voorzitter. Of is het: voorzitters? Het leek of de bijeenkomst geregiseerd was, zo lovend liet iedereen zich uit over het duo. Inspirerend, enthou siast, vernieuwend, prima in vestering in de toekomst; alle voorspelbare typeringen gin gen over tafel. „Zij zijn de enigen die af en toe dwars door het behang kunnen", klonk het uit de mond van de Limburgse afgevaardigde. „We waren wel verrast over de koppeling van beider kan didatuur, maar toen ze op een bijeenkomst in Rotterdam kwamen, zorgden ze voor een adembenemende avond. Heel Rotterdam is voor ze ge vallen, ook al zijn we Rotter dammers. Ze vullen elkaar perfect aan en ze voelen el kaar perfect aan", verdedigde de afdeling uit de havenstad het stemgedrag. Lichte kritiek kwam er uitge rekend uit Amsterdam, en dan met name op Rottenberg. „Hij moet zich voortaan niet meer zo hard uitlaten over mensen in de partij en de be windslieden. Als Felix voor zitter is, zal hij moeten afle ren mensen zo in de hoek te zetten". De afdeling Den Hel der had bij de verschijning van het tweetal het licht ge zien: „De PvdA is tot de draad versleten, saai en berustend. Rottenberg en Vreeman zijn de enige twee die er weer iets moois van kunnen maken". Uit Franeker kwam een vrou welijke afgevaardigde, die de naam Ineke van Dijk blijk baar volledig was vergeten. Ook zij ging voluit voor het mannelijke duo: „In een cri sis heb je crisismanagement nodig en zij kunnen dat als Tussen alle lauwerkransen zat één naald. Uit Gelderland. „Wij hebben kritiek op de kopeling van de kandidatuur van Rottenberg en Vreeman. Wij houden niet van zo'n kop pelverkoop, omdat we daar mee voor het blok zijn gezet. Dat is voor ons zeer slecht te verteren en daarom kiezen wij voor Bob Suurhoff. En daarmee was dan, zowaar, toch nog even de naam geval len van een tegenkandidaat. Maar verder is van Suurhoff en Van Dijk niets meer ver- D66 en WD zijn de sociaal-de mocraten royaal voorbij ge streefd. De commissie-Wolfson stelt in zijn rapport 'Niemand aan de kant', dat de komende jaren de sociale zekerheid alleen be taalbaar blijft als er meer men sen betaald werk krijgen. „Werk is de beste sociale ze kerheid", zei hij in een toelich ting. Daarvoor zullen er jaar lijks 70.000 'a 90.000 banen moeten bijkomen. Volgens Wolfson is dat mogelijk, maar dan moet tegen het jaar 2000 iedereen beneden de vijftig jaar die kan werken ook daad werkelijk een baan hebben. Bovendien moeten mensen langer doorwerken dan nu ge bruikelijk is. Er dient onder meer een deeltijdplicht te ko men, zodat ook mannen in toe nemende mate in deeltijd kun nen werken. Bedrijven zullen daarnaast meer werk voor vrouwen moeten scheppen, onder meer door meer vrou wen in klassieke mannenba nen aan te nemen. Wolfson: „Dat kan niet anders, want tachtig procent van het aantal nieuwe banen bestaat uit die klassieke mannenberoepen, terwijl de mensen die zich voor banen aandienen voor zestig procent vrouwen zijn". Wolfson bepleit voor alles een gematigde loonontwikkeling. Hij wijst daarbij op het succes daarvan in de jaren tachtig, waardoor er jaarlijks zo'n 100.000 banen bijkwamen'. Te gelijk moet dan wel het ver schil kleiner worden tuss'en wat mensen bruto verdienen en netto overhouden (de zoge heten wig), vooral voor men sen met een laag inkomen. Om uitkeringsgerechtigden te sti muleren om te gaan werken adviseert Wolfson diverse lok premies, zoals voor het volgen van scholing. Tevens verdie nen bedrijven die banen scheppen toeslagen. Partijlei der Wim Kok is tegen dit idee. Alles bij elkaar leiden de voor stellen van Wolfson tot weinig meer dan koopkrachtbehoud „en misschien een beetje er bovenop". Weerstand Tijdens het congres kreeg Wolfson veel weerstand van Arie van der Zwan, de eco noom die recent een commis sie voorzat die voorstelde dat er harder moet worden opge treden tegen minderheden die geen werk hebben. Hij wees er op dat alleen al onder Marok kaanse jongeren de werkloos heid 70 procent is. Staatssecre taris Kosto van justitie vertel de bij een interruptie dat zo'n 10.000 banen worden ingeno men door illegalen. Volgens Van der Zwan is de groei van het aantal banen cru ciaal in het advies van Wolfs on. Hij stelt echter dat Wolfson te veel verwacht van een gema tigde loonontwikkeling, terwijl de ontwikkeling van de econo mie volgens Van der Zwan ze ker zo belangrijk is, zoniet be langrijker. „De commissie houdt er totaal geen rekening mee dat de eco nomie ook wel eens tegen kan vallen. En dat is zeer onver standig", aldus Van der Zwan. Hij stelde voor om voortaan per bedrijfstak afspraken te maken over de lonen, zodat in een sector waar het goed gaat meer gedaan kan worden dan in een bedrijfstak waar het slechter gaat. Maar een te ster ke loonstijging is volgens Van der Zwan hoe dan ook dodelijk voor de internationale concur rentiepositie van Nederland. Kok wees er later op het volle dig eens te zijn met dit pleidooi voor een economische struc tuur, maar dat mag van hem nooit ten koste gaan van het milieu. Van der Zwan kritiseerde in het licht van de huidige matige economische ontwikkeling ook het pleidooi voor lasten verlichting dat minister De Vries deze week in Middel- stum hield. „In een periode van neergaande conjunctuur, waar we momenteel in zitten, is lastenverlichtin onverant woord. Dat kun je alleen doen als het goed gaat met de econo mie. Als de PvdA had gepleit waarvoor nu het CDA oproept, waren we weggehoond", aldus Van der Zwan. Wolfson reagerde nog op de kritiek die op het rapport is ge leverd. Hij zou in feite niets nieuws te melden hebben. „Vooral conservatief Neder land zegt dat het oude wijn in nieuwe zakken is, maar blijk baar zijn oude zakken bang voor mensen die klare wijn schenken", zei hij. Tegenstan ders van zijn opvattingen heb ben het rapport volgens hem niet goed gelezen. „Herken nen ze dan niet wat ze zelf al tijd hebben gezegd?", vroeg hij zich af. Hij waarschuwde het congres dat als men het plan niet zou omarmen over twee jaar een ministelsel abso luut onvermijdelijk is. En zo'n stelsel is in zijn ogen een soci aal-democratische partij on waardig, omdat daardoor de mensen aan de onderkant van de samenleving het hardst worden geraakt. De zevenhon derd congresgangers hadden daar een hard applaus voor over, ten teken dat ze er niets voor voelen een tweede wao-el- lende ovér zichzelf af te roe pen. Geuzenpenning voor Anne Frank-stichting Minister D'Ancona van WVC heeft gistermiddag in de Grote Kerk in Vlaardingen de zesde Geuzenpen ning uitgereikt aan de Anne Frank-stichting. Dit gebeurde in aanwezigheid van kroonprins Willem-Alexan- der. Verder waren de weduwe van Otto Frank, de vader van Anne, en de uit het dagboek van Anne beken de Miep Gies en haar man in de kerk. Op de foto Miep Gies (links) en mevrouw Frank-Frizzi die onder steund en langs een ere-haag van zeeverkenners naar de Grote Kerk lopen. foto; anp In totaal is nu door onze lezers bijeengebracht een som van 12.244. Het streefbedrag is ongeveer 17.000 gulden. Volgende week weten we meer. Schapen over één kam Gelooft u dat er tienduizend illegale Ghanezen in de Bijlmer wonen? Ik weet het niet. Ik ben zo ouderwets dat ik geloof dat de politie ons geen onzin op de mouw speldt. Al gaat zo'n mededeling wél z'n eigen leven leiden. Of je wilt of niet. Ik kan me best voorstellen dat er actiegroepen zijn die over derode gaan wanneer opeens één bepaalde Amsterdamse bevolkingsgroep als boosdoener wordt gekwalificeerd. Je zal je leven maar wijden aan het voorkómen van discriminatie en opeens horen dat een hele kudde van jouw schapen over één en dezelfde kam geschoren wordt. Dag jarenlang oreren dat zwart noch blank het alleenrecht op criminaliteit hebben. Want ik geef u op een briefje dat dé eerste de beste Ghanees die nu in een winkel kleuren afkomst moet bekennen, onmiddellijk de vraag krijgt of zijn opa misschien die bejaarde is geweest die het koerierswerk tussen hier en Amerika verrichtte. Niets aan te doen. Dat soort grappen houd je. Net zoals je Belgenmoppen, Hollandermoppen en Moffenmoppen houdt. Ik heb eens een alcoholisch verdoolde Ghanees naar huis gebracht die alleen nog in gebarentaal kon ui tleggen waar hij woonde. Een drugskoerier? Ik denk van niet. Maar wie ik 't verhaal nü vertel, zegt van zie jewel! Het worden clichés in de geest van: Belgen eten lekker, Duitsers willen alles 'doppelt' en Fransen pakken je vrouw als je even niet kijkt. Waanzin. Op een beperkter niveau is er iets dergelijks bezig in hartje Den Haag. De Telegraaf ben chtte over een 'terreur van jonge Ameri kanen in de binnenstad. In de Oude Molstraat. Nu hangen er in die straat op vrijdagen veel jonge Amerikanen rond die een schromelijk gebrek aan pa's en ma's vertonen. In diezelfde Oude Molstraat werd kortgeleden iemand doordoor 'skinheads' mishandeld. Is het 'dus'een afschuwelijke buurt? Welnee. Het Hofkwartier is één van de aangenaamste stukken van Den Haag Centrum. Misschien met wel meer veilige havens dan elders. Ik zat er gisteravond met een jonge vrouw te praten over het al dan niet hebben van kinderen, met eenfilmgek te bekvechten over hoe je de mening van een recensent moet nemen, en werd aan een test onderworpen over welke jazzmusici erop de geluidsinstallatie te horen waren. Niks mis mee, zou ik zo denken. Ik ben daarna zoals al jaren gebruikelijk rustig naar huis gegaan. Ik liet een aantal uitbaters van établissementen en restaurants rond de Oude Molstraat in conferentie achter met de vraag hoe ze die negatieve publiciteit nu moesten behandelen. Alsof ze opeens tienduizend Ghanezen te gast hadden gekregen. VERDAM - Als de wachtlijsten voor orgaan- )lantaties niet sterk verminderen, valt orgaan- e vrijwel niet te vermijden. Daarom dient de met alle middelen die tot haar beschik- in te trachten de vraag en aanbod van orga- ader tot elkaar te brengen. Dat stelde dr. G.G. 1 van Eurotransplant uit Leiden gisteren op Rotterdam gehouden symposium „Orgaan- g in Europa". Volgens Persijn wachten op dit ;nt 1.400 Nederlanders op een nier, 614 op een n 226 op een lever. Van de nierpatiënten wacht 0 procent al langer dan vijfjaar. Van de wach- hart en leverpatienten sterft 20 procent uit- ijk nog voor zij aan de beurt zijn voor een ilantatie. Het is volgens Persijn begrijpelijk ^jn aantal van deze wachtenden zijn of haar heil iuitenland gaat zoeken. nd vle'd trici den, .lanltt Huiseigenaren naar rechter wegens btw DEN HAAG Minstens vijf huisei genaren zijn naar de rechter gestapt om de btw terug te vorderen die zij betaald hebben over de grond waarop hun woning staat. Zij menen op basis van een uitspraak van de Hoge Raad dat zij die btw ten onrechte hebben betaald omdat de grond nog niet bouwrijp gemaakt was, aldus de vere niging Eigen Huis gisteren. Volgens de vereniging willen in totaal enkele duizenden huiseigenaren btw terugvorderen. Ook enige tientallen corporaties gaan dit doen. De actie is alleen mogelijk als de grond vijf jaar geleden of later is gekocht. Oudere vorderingen zijn verjaard. AMSTERDAM - De Algemeen Christelijke Po litiebond (ACP) vindt de inzet van het zoge noemde tienerteams door de Amsterdamse po litie „absoluut ongewenst". In plaats van het doolhof van allerlei soorten toezichthouders nog ingewikkelder te maken, moet het politie korps Amsterdam-Amstelland juist worden uit gebreid, aldus voorzitter S. Ruitenberg giste ren. Het tienerteam bestaat uit één Nederland se en vier Marokkaanse jongens uit de zoge noemde probleemgroepen. Om het wederzijds begrip tussen de jeugd en de politie te verbete ren en in de hoop dat jongeren die het verkeer de pad inslaan zich daar eerder van aflaten hou den door leeftijdgenoten, patrouilleert het eer ste tienerteam sinds kort in het winkelcenrum Osdorp in Amsterdam-west. UTRECHT - De Voedingsbond FNV heeft gisteren definitief besloten om werknemers in de suikerver werkende industrie (onder meer koekjes- en chocola defabrieken) op te roepen in staking te gaan. De bond mikt erop om vanaf 23 maart in ongeveer 20 grotere bedrijven het werk voor onbepaalde tijd stil te leg gen. De voedingsbond had eerder deze week van de werkgevers in een ultimatum geëist dat de automati sche prijscompensatie (apc) expliciet in de cao wordt opgenorpen. Het onderhandelingsresultaat dat de werkgevers met de overige twee vakbonden (Indus trie- en Voedingsbond CNV en Unie BLHP) heeft be reikt voorziet in een loonsverhoging van twee maal 2 procent bij een looptijd van tien maanden. De looneis van de bond bedroeg de apc plus 1,75 procent. Ten slotte heeft de Voedingsbond problemen met de loop tijd van het contract. De bond wil de cao voor twaalf maanden laten gelden. Acties dreigen in onderwijs DEN HAAG De onderwijs bond ABOP wil volgende maand actie voeren tegen de salarisachterstand in het on derwijs. Over de actievorm overlegt de ABOP volgende week met andere onderwijs bonden. Volgens de bond blijkt uit een telefonische en quête onder duizend leden dat de actiebereidheid groot is. Het hoofdbestuur van de ABOP heeft gisteren bij minis ter Ritzen van onderwijs de eis op tafel gelegd dat er nog dit jaar een begin wordt gemaakt met de verbetering van de sa larissen. De acties van komen de maand moeten het kabinet onder druk zetten bij het bver- leg over de salarisachterstand in het onderwijs. Uit een on derzoek van het Leidse bureau „Research voor Beleid" blijkt dat leerkrachten gemiddeld 10 procent minder verdienen dan ambtenaren in vergelijkbare functies. Om dat verschil op te heffen is 1,3 tot 1,6 miljard gul den nodig. Uit de telefonische ledenraad pleging, waarvoor de bond een bureau heeft ingehuurd, blijkt dat twee derde van de leden mee wil doen aan een actie zo als een landelijke manifesta tie. Een kleine meerderheid (52 procent) zegt bereid te zijn tot staken als de gewenste ka binetsmaatregelen uitblijven. oneelsgebrek ndheidszorg armerend )HT De omvang en aliteit van het perso- :stand in de zorgsector de alarmfase beland, erlingen maken de op- niet af en jaarlijks ver- 22.000 gediplomeerde gkundigen en zieken zusters de gezondheids- Vi ïtraal Planbureau voor- n >r het jaar 2000 een te- n 63.000 verplegenden e« Drgenden. UTRECHT - Hoewel er feite lijk geen cent te besteden is, moeten de werkgevers in de zorg- en welzijnssectoren de moed hebben om goede cao's af te sluiten met de vakbon den. Die oproep heeft de voor zitter van de AbvaKabo, C. Vrins, vandaag gedaan op een manifestatie van de bonden in de gepremieerde en gesubsi dieerde sector in Zwolle. Vrins stak de werkgevers uit gebreid een pluim op de hoed. Anders dan in andere jaren hebben zij zich - overigens vooralsnog tevergeefs - „in dringend" tot de overheid ge wend om meer geld voor de ar beidsvoorwaarden van hun personeel los te peuteren, al dus de AbvaKabo-voorzitter. Hij vindt echter dat de wërkge- vers het daarbij niet moeten la ten. „Als de onderhandelingen zijn aangebroken zullen wij hen evengoed aanspreken op het belang van een goede cao", zei Vrins. „En ik verwacht dan ook, ik kan beter zeggen: ik daag hen uit, met ons goede cao's af te sluiten. Los van de beschikbaarheid van de mid delen." Hij verwacht daarvan een „politiek signaal". Voor bonden en werkgevers is de loonsverhoging van 3 pro cent te laag. De looneisen van de bonden liggen rond de 4.5 procent. Werkgevers stellen dat de lonen minstens gelijke tred moeten houden met het bedrijfsleven. Het ziekenhuis wezen (ruim 200.000 werkne mers) denkt daarvoor een be drag van 400 miljoen gulden nodig te hebben. Ook andere grote sectoren als de bejaar denzorg en de thuiszorg zeg gen bedragen van circa 100 miljoen nodig te hebben. IPEREN HOBBES KLOK VOOR BREZI Giro 1741181 Geld nu bestemd voor kerkje zelf De actie voor een nieuwe klok in het kerkje van de H. Bartholomeus in het Tsjechische plaatsje Bre- zi met het gieten waar van inmiddels is begon nen krijgt steeds meer het karakter van een in zameling voor de restau ratie van het kerkje zelf. Er is inmiddels zoveel geld beschikbaar, dat al thans in de kerk al het een en ander kan worden opgeknapt. In Brezi is men daar inmiddels al enthousiast mee begon nen. Om dat werk niet tever geefs te doen zijn, is het nodig ook het dak te ver nieuwen. Met een aanne mer uit het niet ver van Brezi gelegen Ricany wordt daarover nu door ons comité onderhan deld. Van zijn offerte en de giften die nu nog bin nenkomen hangt het af of dat werk ook kan wor den aangepakt. Deze week werd op giro 1741181 t.n.v. comité Klok voor Brezi, Den Haag een bedrag gestort van 190 gulden. Hieron der volgt de verantwoor ding: Par. bestuur. O.L.V. Allerh. Sacrament, Den Haag 50; M.J.M.B., Rijswijk: 25; J.R. van H.-B., onbekend: 10; A.P.H.-v.d.G.. Koude kerk aan de Rijn: 25; P.C.M. v.d. K.. Poeldijk: 25; N.N.. Den Haag: 5; M.C.L.H.-Th., Overveen: 25; W.J.C.M. v P., Naaldwijk: 25. HOFLAND EGEN - Het con- van de PvdA vindt le uitkeringen niet r omlaag mogen. In ,]^gen besloot de partij en af te zien van een *zers voor de sociale "H heid, zoals voorge- nin het rapport-Wolfs- er de toekomst van erzorgingsstaat. In istriclmmistelsel krijgen ter Jen bij arbeidsonge- ,grot|theid en dergelijke nderts een uitkering op en zfiumniveau. Indien nen ien hogere uitkering Wie bijverzekeren no- pollectief of iridivi- pider Kok maakte aan ld van een lange discus- 011 g eens duidelijk achter eeën van Wolfson te L l,Het rapport biedt men- [kerheid op een mini- Vaticsstaan en goede moge- iningjen tot meer dan dat", /an dfdce-premier. „De PvdA iekefcrmee zien dat het be- ir hurtbeid centraal staat in van iplitiek. Het is een rap- •gaanfi de mouwen op de stro- am zijet is een startsein". Hij ke-mè er nog nadrukkelijk waai» dat met het aannemen aandd rapport-Wolfson de in- nede^ in de wao niet onge- rorden gemaakt. Fractie- Wöltgens, ooit voorstan- pp" ministelsel, zei dat ldelijk is hoe de PvdA 1 deze punten in het par- bouimoet opstellen. Icon gres kwamen 23 af- 1 van fn me* voorstel te eken of een ministel- iog kan worden inge- ,e vrezen dat de effec- Wolfsons voorstellen ens af£eveer 80.000 extra ba len hof Jaar n*et °P korte ter" itoon<Mnnen worden gereali- Tïovendien verwachten bij een tegenvallende lische groei, die zich in- Is aandient, er alsnog jen zal moeten worden jitkeringen. De afdelin- unen in grote lijnen wel I apport-Wolfson, maar dat een ministelsel r ïeer zekerheid voor de ren in de samenleving lun voorstel werd ech- gesteund door de bijna rige afdelingen. Ze kre- steun van Kok, die zei i voor te voelen de mini- itkeringen te verlagen werkelijkheid anders tpakken dan Wolfson re start A wil met de ideeën van i een nieuwe start ma- het wao-debacle dat de inmiddels een verlies 124 zetels heeft gekost, v uidige opiniepeilingen PvdA de vierde partij, WAT &&N PAT KINP NM AAN HfT WIJSA4AKÉN?!

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3