Ontevreden Afrikaners strijden tot ze sterven 'QeidócQowuvnt' JOHANNESBURG - „We zul len vechten voor een eigen boe- renstaat tot we sterven", zegt een vriendelijke oma bij een bijeen komst van conservatieve blanken in de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria. Ze veegt de grijsblonde lokken opzij die van onder de vilten hoed in haar ogen prikken. „Orde boerenvolken", vermeldt de button die prominent op haar kaki uniform prijkt. „Het is nu al oorlog en alles is gerecht vaardigd, ook het doden van zwarten", zegt Trudie Ruitenbach. Trots vertelt ze dat Barend Strydom, die een levens lange gevangenisstraf uitzit wegens het vermoorden van willekeurige zwarte voetgangers, haar schoonzoon is. „Ba rend kwam op voor de rechten van het blanke boerenvolk en wij zullen zijn voorbeeld volgen en zwarte overheer singvoorkomen", zegt Trudie. Ze geeft volmondig toe racistisch te zijn, maar daar is toch niets fout mee want „Hol landers zijn ook racistisch op hun eigen volk". Trudie Ruitenbach vertegenwoordigt een harde kern van enkele honderddui zenden blanke Afri kaners die bereid zijn te vechten voor eigen identiteit, taal en va derland. Ze zijn kleurrijk, luidruchtig en militant. Toch is het niet deze groep, waarvan president De Klerk dinsdag bij het referendum het meest te vrezen heeft, wanneer drieë neenhalf miljoen blanken een keuze maken tussen zijn hervormingen en de terugkeer naar de apartheid zoals de conservatieven dat willen. „Veel van de mensen die tegen De Klerk zullen stemmen zijn Engelstaligen en onder hen is een grote groepe recente immi granten uit Europa", zegt prof. Tom Lodge van de universiteit van Witwa- tersrand. „Die blanken constateren dat hun situatie, sinds de hervormingen in Zuid-Afrika begonnen, achteruit is ge gaan. Ze zijn bereid om de radicale Afrikaners te steunen in het streven naar een apartheidsstaat". Bejubeld Het begon allemaal zo positief. Ruim twee jaar geleden verbaasde president De Klerk de wereld met een toespraak waarin hij de vrijlating van ANC-leider Nelson Mandela aankondigt. Mandela, zat 27 jaar gevangen vanwege zijn ver zet tegen de apartheidsdictatuur maar die apartheid zou door De Klerk wor den afgeschaft. In hoog tempo schrapt hij de belangrijkste apartheidswetten en begint onderhandelingen met on dermeer het ANC over een nieuwe grondwet. Het gaat erg moeizaam maar enkele maanden geleden kwam er een politieke doorbraak door de vorming van Codesa, de conventie voor een de mocratisch Zuid-Afrika, waar de be langrijkste politieke partijen onderhan delen over het 'Nieuwe Zuid-Afrika'. President De Klerk wordt in de hele wereld bejubeld over zijn daadkracht en hervormingen die volgens hem wor den ondersteund door „de overweldin- ge meerderheid" van zijn landgenoten. Langzamerhand worden de sancties af geschaft tegen Zuid-Afrika, zodat de Amerikaanse zanger Paul Simon hier onlangs kon optreden, evenals de Ne derlandse cabaretier Freek de Jonge. Ook de sportcontacten komen weer op gang en vorige week kon president De Klerk in het televisiejournaal zijn ge lukwensen overbrengen aan het Zuida frikaanse cricketteam dat zojuist we reldkampioen Australië had verslagen. „Hartelijk gefeliciteerd namens ieder een hier in Zuid- Afrika", sprak de ka merbreed glimlachende president in de telefoon tegen de cricketaanvoerder in het verre land. Even wilde De Klerk vergeten dat de meerderheid, de zwarte bevolking, geen enkele belangstelling heeft voor het slome cricketspel. Hij heeft deze succesjes hard nodig in een periode dat steeds meer blanken ver trouwen verliezen in zijn beleid. De hervormingen van De Klerk hebben het land tot nu toe weinig goeds gebracht. Ondanks het verdwijnen van financiële sancties is het land in een diepe econo mische crisis verzeild geraakt. Meer dan zeven miljoen zwarten leven in krotten zonder elektriciteit, water of wegen. De werkloosheid onder de zwarte bevolking is tot boven de 50 pro cent gestegen. De miserabele sociale omstandigheden vormen een vruchtbare bodem voor ge weld in de zwarte wijken. Sinds het be gin van de hervormingen twee jaar ge leden zijn vijfduizend mensen gesneu veld in politieke strijd die wordt aange wakkerd door rechtse elementen in po litie en leger. Ook de criminaliteit stijgt en dringt door tot de blanke wijken, waar de huizen worden getransfor meerd tot ommuurde vestingen met waarschuwingsborden en pitbull-ter riërs. Nog deze maand werd een on schuldige postbode verscheurd door drie nerveuze honden toen hij langs een villatuin liep. Meer dan de helft van de paranoïde blanke gezinnen heeft in middels de beschikking over minstens één vuurwapen. Ook de armoede onder de blanken is aanzienlijk toegenomen. In het verle den kregen zij wettelijke bescherming Een lid van de Afrikaner Weerstandsbeweging tijdens een demonstratie tegen het hervormingsbeleid van president De Klerk. FOTO: AFP tegen zwarten die een baantje zochten, maar die tijd is voorbij. Inmiddels z;ijn 50.000 blanken werkloos en de rijen voor de gaarkeukens in arme blanke wijken groeien. Ook de blanke boeren hebben het mo menteel zwaar omdat zij kampen met intense droogte die zal leiden tot een produktiedaling van rond de 70 pro cent. Zuid-Afrika zal voor het eerst voedsel moeten importeren. „De regering laat ons volledig in de steek", zegt boer Van Zyl, rondlopend op zijn uitgestrekte boerderij in de Transvaal. Hij kijkt moedeloos naar de uitgedroogde maïs op het land: „Ik heb altijd op De Klerks Nationale Partij ge stemd, maar nu kies ik voor de Conser vatieven omdat die ons wél zullen hel pen". Natuurlijk zijn De Klerks veranderin gen ook positief geweest. De rassenre- gistratie is afgeschaft, er zitten zwarte kinderen in voorheen blanke lesloka len, de vernederende rassenscheiding op de stranden is verdwenen en zwar ten mogen wonen waar ze willen. Af en toe blijkt ook de goede wil en in zét van de bevolking, zoals onlangs in het plaatsje Brakpan. „Wij willen een heid", zongen de blanken samen met inwoners van een aangrenzende zwarte wijk. Er werd gedanst, gegeten en ge dronken. Blanke en zwarte kinderen plantten samen een boom voor het „nieuwe Zuid-Afrika" en niemand dacht nog aan de hoge muur met prik keldraad die de twee wijken scheidt. Zo'n feestdag vertekent de werkelijk heid. Steeds vaker komen spanningen van de hervormingen duidelijk aan de oppervlakte. Zoals in de sjieke Kaapse wijk Houtbaai, waar blanke villabewo ners ineens met zeil bedekte krotwo ninkjes zagen verschijnen in de duin pannen. Vroeger zouden ze met bull dozers zijn verwijderd en de bewoners weggeknuppeld naar verre thuislanden, maar dat kan niet meer in het nieuwe Zuid-Afrika. Protesten en onderhande lingen wisselden elkaar enkele maan den af totdat „door onbekende oor zaak" de krotten in vlammen opgingen. Opvoeding Een ander schrijnend voorbeeld speelt zich af bij Chartwell, een bemiddelde slaapwijk van Johannesburg die van de ene op de andere dag bol stond van ver hitte emoties. Een provinciale bestuur der besloot om zwarte krotbewoners te verhuizen naar een terrein niet ver van Chartwell met betere voorzieningen en goedkope huisjes. Binnen een week na die aankondiging trokken honderden blanke inwoners met spandoeken door de stad om het aftreden van het bestuur te eisen. „Mijn huis daalt met de helft in waarde als dit doorgaat", roept een man en zijn buurvrouw beweert dat de reden voor het protest geen racisme is maar een economische aangelegen heid. De overheid zwicht voor hun druk en de zwarten wonen nu nog steeds op een winderige vlakte in Zevenfontein. „Ik begrijp niet waarom ze ons zo behande len", zegt een zwarte vrouw die haar kleren probeert te wassen in een gelige rivier. „We mogen wel voor ze werken, maar niet in hun buurt wonen. Is dit het nieuwe Zuid-Afrika?" „Het is puur racisme", meent ANC- topman Mohammed Valli Moosa, „de blanken in Zuid-Afrika zullen moeten leren zwarten te accepteren in hun buurten. Ook al hebben ze geen geld om net als de blanken dure huizen neer te zetten". Moosa meent dat veel van de weerstand die De Klerks hervormin gen opwekt, voortkomt uit de opvoe ding van de blanken. „De Klerks Natio nale Partij heeft altijd geroepen dat zwarten inferieur zijn en dat het ANC uit terroristen en communisten bestaat. Nu moeten ze ineens zwarten in de buurt accepteren en horen dat er bin nenkort een regering komt met ANC- ministers. Veel blanken kunnen dat niet verwerken", zegt Moosa. De conservatieven weten de laatste twee jaar handig in te spelen op de angst en onvrede van de blanken door hun voor te houden dat terugkeer naar apartheid de oplossing is. Ook voor heen liberale gemeenschappen blijken voor die optie te voelen en bij enkele regionale verkiezingen wordt president De Klerk verslagen door de conserva tieve partij. Na een onverwachte neder laag in zijn oude woonplaats Potchef- stroom, enkele weken geleden, besluit De Klerk dat het zo niet langer kan en schrijft een referendum uit om te bepa len of de blanken zijn hervormingen nog wel voldoende steunen. In de eer ste weken na die aankondiging was het optimisme over De Klerks winstkansen hoog, maar dat is wat afgenomen. „Ik denk dat hij wel zal winnen maar hoog uit met een kleine meerderheid", zegt prof. Lodge die het ongenoegen onder de blanken erg hoog inschat. „U onderhandelt om communisten in de regering te brengen! U brengt schande over onze geschiedenis!", roept Andries Treurnicht, de leider van de Conservatieve Partij tegen zijn en thousiaste aanhangers. Samen met bondgenoten van de extremistische Afrikaner Weerstands Beweging (AWB) probeert hij de blanken te doordringen van het gevaar dat dreigt onder een toekomstig zwart bewind. Demagogie „De Klerk onterft zijn eigen soortgeno ten", roept Treurnicht en Terblans (AWB) scheldt op een regering die met „onchristelijke zwarte communisten" wil regeren: „Dit is een referendum tus sen God en het communisme! Dit gaat over ons land dat zij willen stelen. Dit is ons land!", schreeuwt een verhitte Ter blans, die Adolf Hitler nog bijles had kunnen geven in demagogie. De toehoorders vinden het prachtig. „Wij zullen sterven voör Zuid-Afrika", zingen ze naar de leiders op het podi um. Een breekbare grijze man in het publiek wordt ondersteund door zijn rimpelige vrouw. Met zijn linkerknuist omknelt hij een stok met de Zuidafri kaanse vlag, alsof die ieder momènt door Nelson Mandela persoonlijk uit zijn handen kan worden gerukt. „Ik stem nee tegen de hervormingen omdat ik niet onder de zwarte communisten wil leven", zegt de man. „Al onze pro blemen komen door de sancties van het buitenland, Amerika maar ook Hol land. Wij zijn de nazaten van Holland maar worden verraden in tijden van nood. We zullen nog met u afrekenen!" zegt de strijdlustige baas terwijl hij vlaggestok al dreigend omhoog bref- „Göd zal met Holland afrekenen", de vrouw kalmerend tegen haar ma(l( De conservatieven willen de apartj terugbrengen. Ze willen de vergui! pasjeswetten weer invoeren en zwa* moeten verdwijnen uit het 'blaL Zuid-Afrika naar speciale reserv.^ de zogenaamde thuislanden. „Wij [n len nooit terugkeren naar apartj want de zwarte bevolking zal zichL zetten als nooit tevoren", zegt ANlUf Moosa. „De conservatieven zullen n nen enkele maanden worden gedv a; gen om net als De Klerk met ons tain derhandelen". Hij meent dat hetjsr tenland de terugkeer naar apartheilen afwijzen en dat harde sancties vergfr.h baar met die tegen het oorlogszuqD Irak wel het minste zijn dat het landj. verwachten. fj Toch lijkt het allemaal weinig indrL' maken op de koppige Afrikaners. La streven naar een blank vaderland^, gelijken ze met de onafhankelijkhL. oorlog van hun voorvaderen teger^ Engelsen. Aan muren van AWB-k£ I ren hangen portretten van historf volkshelden en ook de jaartallefcN veldslagen tegen Zulu's en Xosa'jcf ten geprent in de robuste koppeiror mensen van deze geïsoleerde pf®F landsgemeenschappen vergelijken^ met volkeren in Oost-Europa eir" zonder twijfel bereid om te stervenfe eigen staat en identiteit. Het ziLr maar een paar honderdduizend, L de vraag is hoeveel andere, ontevij blanken in Zuid-Afrika bereid ziju samen met hen strijdend ten onlj

Leidse Courant | 1992 | | pagina 36