schatten van Ed van Wijk De onvermoede Martens: saai maar vastberaden ËoidóctBoutfMit1 De expositie in het Haags Historisch Museum brengt de naam Ed van Wijk weer terug in het brandpunt van de be langstelling. Dat hij over zoveel histo risch en artistiek belangrijke foto's be schikte, heeft wellicht niemand zich ge realiseerd. Ook Ed van Wijk niet. Op zijn 75e jaar krijgt deze bescheiden man voor een groot publiek alsnog de plaats in de Nederlandse fotogeschiedenis die hij verdient. 'Ed van Wijk, fotograaf van Den Haag' in Haags Historisch Museum. Tot en met 31 mei. Het gelijknamige boek met circa 85 illustraties kost 25,- en is een uitgave van Sijthoff Pers. De winnaars en de verliezer. Een NSB'er wordt opgebracht. Hoon valt hem ten deel. ZATERDAG 14 MAART 1992 PAGINA 33 Idoor BERT SCHAMPERS BRUSSEL „Een premier in België moet zijn talen spreken", zei Wilfried Martens ooit in Vrij Nederland. Vormloos Het buitenland heeft van Martens het beeld van een vormloze politicus. „Het beetje Vlaams van de vorstin is altijd nog verstaanbaarder dan het Engels van de premier", schreef een Neder landsejournalist in een pesterige bui na de laatste parlementsverkiezingen in België. „De functie van premier wordt al heel lang bekleed door Wilfied Mar tens. Hoe lang, weet al bijna niemand meer, want onder het leiderschap van Martens zijn alle dagen op elkaar gaan lijken. Hjj is nog weer saaier dan de sire...". Wie de biografie van Martens leest. 'Een gegeven woord', heeft inderdaad moeite de gedachten bij het papier te houden. Martens doet zelfs geen moei te de lezer te plezieren met sappige anekdotes. Speelt premier Lubbers nog hockey, als hij tenminste niet op zondag achter junks hoeft aan te rennen die weer eens de radio uit de auto van diens echtgenote hebben gestolen, van Mar tens is alleen bekend dat hij zich sinds zijn hartoperatie in '83 af en toe op de fiets zet. Hij ziet er dan wel blits uit met zijn pothelm en strakke maillot. Toch is Wilfried Martens voor België van grote betekenis geweest. Hij heeft zondermeer geschiedenis geschreven als de premier die het staatkundig aan zien van België grondig heeft veran derd. Martens heeft politieke stabiliteit ge bracht in een door een jarenlange taal strijd geteisterd land. Hij ging de con frontatie met de opstandige Franstalige burgemeester van Voeren, José Hap part, niet uit de weg, overleefde de Bende van Nijvel, de terroristen van de CCC. het Heizeldrama en de koning in de abortuskwestie. Schreef Martens in zijn biografie van '87 nog dat „het paleis zich vaak mani festeert door discrete maar voor de praktijk nuttige tussenkomsten", twee jaar geleden moet hij toch raar hebben gekeken toen de koning weigerde het wetsvoorstel dat abortus in België moest regelen, te tekenen. Er kwam een bijna typische Belgische oplossing. Koning Boudewijn trad gedurende een dag af om de regering de kans te geven de politiek en ethisch gevoelige kwestie zelf op te lossen. Sleidinge Wilfried Achille Emma Martens werd geboren op negentien april '36 in Slei dinge, een dorp tussen Gent en Eeklo. Hij komt uit een eenvoudig plattelands gezin. Martens studeerde rechten in Leuven, waar hij voorzitter werd van de Vereni ging van Vlaamse Studenten. Na zijn studie sloot hij zich aan bij de CVP en werkte op verschillende kabinetten. Nadat hij begin jaren zeventig voorzit ter was geworden van de machtige Vlaamse christen-democraten, werd Martens in april negenenzeventig met zijn 42 jaar premier van een rooms- rode coalitie, aangevuld met de Frans talige taaipartij FDF. Zelf zegt hij ietwat tegen zijn zin eerste minister te zijn geworden. „Deze func tie kwam te vroeg voor mij, zeker in de benarde positie van toen, na een rege ringscrisis die meer dan honderd dagen duurde". Voor de parlementsverkiezingen van afgelopen november liet Gentenaar Wilfried Martens zich op de senaatslijst voor de CVP in Brussel zetten. Het had de 'coup van Martens' moeten worden, maar de kiezers lieten Martens en zijn CVP vallen. „Hij moet aanvaard worden in de drie gewesten van het land en hij mag geen manifeste psychologische fouten be gaan waardoor hij een van de gewesten tegen zich in het harnas jaagt. Dat is al lemaal niet eenvoudig. Daarom is het ras van de kandidaat-premiers in België beperkt tot een fiele kleine groep". De jurist, nótaris en filosoof Wilfried Martens (55) behoorde als geen ander tot dat selecte gezelschap staatslieden. Martens is een typisch produkt van de Belgische christen-democratie, een po litieke vaderfiguur en geboren machia vellist. De man ook, die via decreten het parlement buiten spel zette om zo de besluitvorming te bespoedigen. Dat was in het begin van de jaren tachtig een opmerkeljk staaltje van Belgisch no-nonsense beleid. Wilfried Martens versleet als premier in 4.467 dagen maar liefst negen kabi netten. Na twaalf jaar waren de kiezers en zijn eigen partij, de Christelijke Volkspartij CVP, op hem uitgekeken. -En misschien vond Martens het zelf ook welletjes. Afgelopen maandag, toen Jean-Luc Dehaene zijn intrek nam in het kabinet van de eerste minister aan de Brusselse Wetstraat, zei Mar tens dat hij zich bevrijd voelde, nu het premierschap niet meer als een last op zijn schouders drukte. De nieuwe pre mier Dehaene had Martens graag het voorzitterschap van de Belgische Eer ste Kamer gegund, maar de huidige voorzitter. Frank Swaelen. sloeg het aanbod om minister te worden af. Mar tens wordt nu gewoon senator. En mis schien heeft hij toch nog Europese am bities, al lijkt hij welhaast zeker niet meer in de markt om Jacques Delors op te volgen als voorzitter van de Europe se Commissie. Een sfeerimpressie op het Hollands Spoor anno 1950. Na het bombardement op het Bezuiden- hout wachten bewoners met hun uit de puinhopen geredde bezittingen op hulp. FOTO'S: ED VAN WIJK/STICHTING NEDERLANDS FOTOARCHIEF Op de Hofvijver wordt het ijs gebroken. Dit gebeurt om te voorkomen dat de kaden worden beschadigd. die is gemaakt voor de tentoonstelling in het Haags Historisch Museum drukt de kijker met zijn neus op het uitver grote leed. Terwijl in die dagen veelal foto's werden gepubliceerd van radelo ze mensen, zittend op het dak van hun huis en omringd door massa's water, koos Ed van Wijk voor close-ups. Een foto van een vrouw met twee kinderen onder een deken roepen associaties op met Madonna met kind. Het Franse weekblad Paris Match zet deze foto op de 'cover' van het derde februarinum mer. De naam Ed van Wijk is gemaakt. Hij krijgt opdracht om een fotoboek te maken. In 1954 verschijnt 'Nederland - Wonder uit water'. In de loop der jaren zullen er nog een tiental fotoboeken volgen. Ed van Wijk, de Haagse foto graaf, reist daarvoor heel Nederland af. Het succes van zijn eerste boek eve naart hij echter nooit meer. De faam die Van Wijk heeft bereikt met zijn fotowerk leidt ertoe dat hij een veelgevraagd docent Wordt: aan de Vrije Academie voor Beeldende Kun sten in Den Haag, de Haagse School voor Fotografie en Fototechniek en aan de Akademie voor Beeldende Kun sten in Arnhem. Van het maken van ei gen werk komt niet veel meer. Tot 1982, als hij met pensioen gaat, draagt Van Wijk zijn kennis over aan nieuwe generaties fotografen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 33