Kylie Minogue zweert keurig imago af 1 II inal Ie „Het is toch een beetje in je onderbroek laten kijken" 1 ZATERDAG 14 MAART 1992 PAGINA 31 toerist en de ïaganger het kiezen van een 'ling, charterschip, een alowpark, een isaccommodatie of een trant te vergemakkelijken zogenaamde ïcatiesysteem ingevoerd, zoeker moet in een tslag geïnformeerd worden ie aard van een bedrijf of rodukt. Staat er op het schild slechts een ster, dan prake van een 'eenvoudige' jiening: vijf sterren ntegen rechtvaardigen verwachtingen. Het m is er gekomen op ang van het ministerie van imische zaken en tal van lisaties in de toeristische, itieve en horecabranche n er nu aan mee. In het ingwezen en de lowparken is het een maar de classificatie van iavens en groepsverblijven 1eér3niet g°ed van de grond, t eenjvan de in totaal r vislnizend toeristische mojven zijn er inmiddels een g daljgeclassificeerd. Zij hebben ""Jspecteur op bezoek gehad lammMshoogte te nemen, zoverjt een paar maanden zijn er °P eejle restaurantbranche )ed. tteurs - allen zelf gepokt Hes ópazeld als restaurateur - God ad om 'uniformiteit en mijn Jtijkheid' te verschaffen. meloüj Ie gen) ar ik d sinneil lat klal kerke! leerlij :ugd. j geen i| ongert en, tei Urk ïderenl taan oi ide DEN HAAG „En vanaf dit moment begint het al, hè", zegt inspecteur H.M. Martens, terwijl de autodeur nog maar amper is vergrendeld. Hij wijst naar het naambord van het restaurant. „Dat is dus te klein. Veel te on duidelijk voor de bezoeker". Bovendien belemmert een bord dat verwijst naar een verderop gelegen peuterspeelzaal ook nog grotendeels het zicht. Een inspecteur, zo wil Mar tens nog graag benadrukken, let niet al leen op hetgeen hij via de mond tot zich neemt. Hij moet van alles en nog wat in zijn overwegingen betrekken, zo zal de volgende uren nog regelmatig duidelijk worden. Aan de bar, ons aperitiefje nuttigend, moeten we zeer rustig omspringen met- onderwerpen als classicatiesystemen, de sterren en de inspecties, omdat an ders het personeel iets te vroeg gealar meerd zou zijn. Inspecteur Martens bestudeert alvast het aanbod op de spijs-en de wijnkaar ten. Het aantal gerechten en de diversi teit (vlees, wild en vis) kunnen zijn' goedkeuring wegdragen; de wijnkaart ziet er ook niet slecht uit, oordeelt hij. Hij telt de aanwezigheid van zes Beau- jolais. „Dat is zeker niet slecht. Hele maal niet slecht". Maar er zijn veel te weinig wijnen in de wat goekopere prijs. Dat is zeker een minpunt. Én de duurste wijn wordt voor 1075 gulden ontkurkt. Vrijwillig Van de 8000 restaurants die in principe in aanmerking kunnen komen voor classificatie zijn er inmiddels 400 die gemeld hebben ingedeeld te willen wor den. Ze doen allemaal vrijwillig mee aan het systeem. Momenteel zijn vijf in specteurs bezig de restaurants te beoor delen. Over een paar maanden wordt het aantal keurmeesters verdubbeld. Bijna elke inspecteur heeft een rijke er varing als restaurateur achter de rug. Zo heeft Martens jarenlang het presti gieuze restaurant De Beukenhof in Oegstgeest geleid. Net als hij en zijn huidige collega's moeten de nieuwelin gen straks zo'n vijf keer per week, ver spreid over heel Nederland, inspecte rend eten. Niet alleen diners komen in aanmerking, ook tijdens de lunch kan een inspecteur aanschuiven. Martens komt net terug van een weekendje in spectie in de noordelijke provincies. „Ik vind het elke keer weer leuk. Dat moet ook, want anders zou je oordeel ook te veel beïnvloed kunnen worden". De klanten laten het lelijk afweten deze avond. De maandagavond is voor de horeca zeker niet de beste, maar Mar tens kent veel zaken die ook dan een aardige omzet weten te maken. Hij schiet vervolgens even naar het toilet: altijd zeer belangrijk gevonden door de clientèle. Poeh, klinkt het bij terug komst. Het restaurant is er wel op voor uitgegaan sedert hij er privé te gast was. Toen was het sanitair niet veel soeps, maar 't ziet er nu netjes uit. Koud Martens voelt eens aan de broodjes en de toast. Die zijn koud, stelt hij nuchter vast. Met de smeerbaarheid en de smaak van de boter is het beter gesteld. Het gezelschap heeft aan tafel plaatsge nomen. Voorzichtig proeft Martens van zijn terrine van lamsvlees. Hij is niet echt ontevreden, zo lijkt het. Over de presentatie niets dan lof, maar de gelei en het vlees hadden toch wat beter op smaak gebracht kunnen worden, oordeelt hij. Zijn keuze is gevallen op een voorgerecht en een paar tussenge rechten. „Ik kies altijd die gerechten aan de hand waarvan ik denk te kunnen zien hoe de kok kookt". Directeur Scholtes van het bureau Classifatiesysteem - zelf ook een groot culinair liefhebber ruikt en zegt misprijzend: „Dit is Johnnie Walker". Inspecteur Martens ontvangt bij zijn kreeftensoep een kannetje met room en eentje met whiskey. Vooral dat laat ste is zeer ongebruikelijk, vertelt Mar tens. Cognac wordt nog wel eens ge bruikt om de soep wat op te vrolijken, maar whiskey is zelfs voor deze kenner een noviteit. Hoewel een beetje aan de zoute kant, is de soep goed gemaakt, onderstreept Martens. Af en toe prikt en lepelt hij ook van andermans bord om een zo compleet mogelijk beeld te krijgen. „Niet ziltig genoeg", beoor deelt hij de oestersoep van de scribent. Tussen de bedrijven door maakt de in specteur wat aantekeningen. We spre ken op niet al te luide toon en als de be diening aan tafel verschijnt, worden steevast onderwerpen vermeden die tot ontmaskering kunnen leiden. Maar dat het restaurant hier te maken heeft met kenners, is de ober vast en zeker niet ontgaan. Eenmaal warm gedraaid let ten we niet alleen op het voedsel en de wijnen, maar ook op de muziek, de met skai beklede stoelen, de ruime opzet van de zaal, de feestelijk opgemaakte tafel. En het volgende gerecht wordt al weer geserveerd: een salade met eend. De beroepseter proeft een goed gebra den eend, maar bij de dressing is teveel olie gebruikt. „Zo moet het dus echt niet", zegt hij, met zijn vork in de olie. Ontmaskering Op vijf meter afstand toezichthoudend, moet de ober langzamerhand toch ook wel door krijgen dat zijn bezoek hier niet alleen puur voor de gastronomi sche verwennerij komt. Want het volu me van het gesprek lijkt op een wat ho ger niveau te komen elangzamerhand dreigt de inspecteur zijn masker te ver liezen. Voor hij zich bekendmaakt, moet Mar tens nog een kaasplankje verorberen. Teleurgesteld constateert hij dat het beloofde plankje in de keuken is ach tergebleven en dat er wat kant en klare stukken kaas op een bord bijeen zijn ge bracht. De ober is inderdaad niet ver baasd als het moment van de waarheid is aangebroken: de onthulling dat er op basis van het vanavond gepresenteerde een oordeel geveld zal gaan worden. Een collega-inspecteur van Martens heeft wel eens in een wat benarderdere positie gezeten. Die sloeg op een druk ke zaterdagavond aan het inspecteren; er ging van alles en nog wat mis aan zijn tafel en toen hij zijn ware identiteit ont hulde viel de bedrijfsleider zelfs* flauw. De leider van het restaurant van van avond krijgt daar de kans niet meer voor, hij is - net als de kok - al naar huis. Enigszins timide, maar zeer be reidwillig, beantwoordt de ober daarom de vragen over de opleiding van het personeel, de plaats waar wijn wordt bewaard, de mogelijkheid om buiten te kunnen eten, over de aanwezigheid van ongeprijsde kaarten, hoe vaak de me nukaart wordt gewijzigd en een reeks andere. Nieuwsgierig Het slottafereel bestaat uit een kijkje in de keuken. Op verzoek van de inspec teur worden heel wat deuren geopend. „We zijn heel nieuwsgierig, maar dat zult u wel begrijpen". Meneer begrijpt het maar al te goed. Maar echt leuk is anders, want 'het is toch een beetje in je onderbroek laten kijken' zo had Schol tes eerder vanavond dat gevoel gety peerd. „Gaat de kok wel eens naar het buitenland", vraagt Martens de ober, benieuwd in hoeverre de man zijn hon ger naar kennis bij buitenlandse colle ga's stilt. „Alleen op vakantie, voor zo ver ik weet", antwoordt de ober droog- jes. Het werk zit erop. Heel aardig gegeten, maar wel voor 'zeer aardige' prijzen. „Het is wel erg rustig hè", zegt Mar tens, eraan toevoegend dat dit ook niet de gunstige maanden zijn. „Ja, maar ik vind het sowieso heel rustig, de laatste tijd", deelt de man veelbetekend mee. Als we buiten zijn concludeert Martens vrijwel onmiddellijk: „Dit is nou wat je noemt een pretentieuze zaak". Het nogal prijzige van het restaurant past ook niet echt in de omgeving die bol staat' van hoge flatgebouwen. „Een pannekoekboerderij zou beter op z'n plek zijn", denkt Martens. Over een paar weken zal de inspecteur het restaurant verslag uitbrengen van zijn bevindingen. In het geval dat wij nou het slachtoffer waren van een echte 'off-day', dan kan er een tweede inspec tie volgen. Dan komt een collega van Martens, wederom onaangekondigd, zijn zintuigen de kost geven. iNDEN Met het mes op de 1 heeft een ieder van ons wel op te biechten over wat hij weet of kent; iets wat andere isen als vanzelfsprekend be- uwen maar wat aan hem to- voorbijgegaan is. Hiaten in opvoeding zijn onder meer itojevski, tapdansen en jghbours. Ik was me er dus van bewust dat Kylie Mino- tweëneenhalf jaar lang en meermaals per dag de huis iers over de hele wereld bin- [wandelde in de (onwaar- ijnlijke) rol van automonteur. I eerste kennismaking met de jon- kme was toen ze als zangeresje be- [rond te huppelen op onze beeld- lenfen; eerst met een liedje dat op on- hafelijke wijze in het hoofd bleef han- rk if- I should be so lucky, lucky, luc- ndiicky...' - en toen met de meedo- Dpvbze moord op het verder redelijk n. taardbare popliedje 'Locomotion'. iar]k u nu vertel dat de release van r ni zeventiende single in dit genre, :ngile ambitieuze titel'Finer Feelings', achinde maand wordt verwacht, dan Deli begrijpen waarom ik er zeker van lilat ik haar bij een eventuele ont- i Hing zou willen slaan. Maar nee, ag |puntje bij paaltje kwam wilde ik drilleen maar bijvoeden. >ed<yel het Australische accent in staat ^er Ier vermoeden van intellect de kop drukken, is Minogue zeker niet neei Weinig mensen kunnen zichzelf s gr|iun drienentwintigste miljonair ifeljen. Maar Kylie is ontzettend net een mager wezentje dat zo tenger olstdat het haar te zwaar lijkt voor het |je. De breekbare indruk wordt c da'ergroot door de enigszins gekwel- ieef ik (een lekker kopje kippesoep, te dl ik, dat heeft ze nodig) en een kin- jen-Pte bravoure, op! ndekenning duif lëft het constant over haar succes. ischf"> zegt ze met een veelzeggende W( „kunnen vrouwen heel neerbui gend tegen me doen. Ik weet niet of het komt omdat ik jong ben of succesvol of wat dan ook..." Ze gebruikt worden als „fenomeen", „ster", „beroemdheid" en vooral „imago" wanneer ze het over zichzelf heeft. De getallen rollen uit haar mond. „Deze week sta ik in de top vijf en mijn vorige single kwam op vier". En dan toch die gekwelde blik. Want op die arme Kylie rust een vloek: succes zonder erkenning. Ze is natuur lijk altijd een produkt van haar tijd ge weest. Eens zei ze dat „er waarschijnlijk een miljoen van me rondlopen". Maar ze zegt ook: „Right time, right place; right time, right face". Het woord dat haar tijd (eind jaren tachtig) perfect karakteriseert is vol gens haar „hygiënisch". Ze bedoelt het niet geringschattend en misschien is het geen leuk woord, maar het paste bij de tijd en de tijd paste bij haar. „Ik had een ontzettend schoon, puur imago. Er viel niets meer aan op te poetsen". „En het was niet alleen maar een ima go; ik was gewoon zo. Ik woonde bij mijn ouders en reed iedere dag op en neer naar de studio. Ik was me nauwe lijks bewust van wat er in de wereld gaande was". Toen kwamen de zoete plaatjes en wat ze zelf „wereldwijde er kenning" noemt. „Je kon mijn foto in de meest afgelegen uithoek van de we reld laten zien of mijn plaat draaien en iedereen herkende me". Maar erkenning door Mongoolse stam leden - zelfs al werd die geschraagd door de aanbidding van twaalfjarige Europeaantjes - is nog geen Erken ning met een hoofdletter. Dertien top tien singles zijn nog geen Emmies en Grammies en Oscars; het zijn dollars. Hotpants Toen de „hygiënische" jaren tachtig voorbij waren en 'Dirty Girl' Madonna naast een enorm banksaldo veel lofbe- tuigingen oogstte, greep Kylie in. Ze poseerde in niets meer dan roze hot pants met struisvogelveren; ze kreeg iets met zanger Michael Hutchence van INXS; ze lief zich bij de douane betrap pen met handboeien in haar koffer (nee, ik heb niet gevraagd waarvoor) en ze schaafde haar podiumact drastisch bij. Een recencent schreef over Kylie's op treden: „Ze deed alsof ze moest beval len van een kalf. Ze demonstreerde haar beheersing van het Newyorkse crackdealer-slang door haar hoofddan ser te roepen met kreten als: „Where's my main man? Yo, Darryl". Om vervol gens met slechts enkele centimeters af stand boven Darryls gezicht te gaan zit ten". Met andere woorden, zo zegt Ky lie: „Ik probeerde mijn imago te veran deren". Volgens Kylie is dat gelukt, maar he meltjelief... Als ze eerder de plank missloeg, was dat omdat acteren in een soapserie en zingen in de stal van Stock Aitken Waterman weinig geloofwaar digheid genieten. Maar als ze nu de plank misslaat, is dat omdat een klein meisje gekleed als femme fatale en kronkelend als een cheerleader die per ongeluk in de vruchtbaarheidsrites van een junglestam is terechtgekomen, geen enkele geloofwaardigheid heeft. Minogue wil serieus genomen worden. Door van het ene extreem in het andere te vervallen rijdt ze echter zichzelf in de wielen. Natuurlijk krijgt de pers de schuld. Ze begrijpt niet waarom ze zo veel vijandige publiciteit krijgt. „Ik wou dat ik het wist", zegt ze peinzend. Maar Kylie, liefje, het is niet onze schuld; jij komt zelf met die kindvrouwtjesnon- sens. Neem bijvoorbeeld Kylies bijdrage aan 'Trading Places' op 27 maart aanstaan de. Dit evenement houdt in dat men sen, wanneer zij een financiële bijdrage leveren, voor een dag de plaats mogen innemen van een idool. De opbreng sten zijn bestemd voor de bouw van het eerste Borstkanker Research Centrum ter we.reld. Kylie is een van de be roemdheden „in de aanbieding" en in deze hoedanigheid vertelt ze de deelne mers in een boekje precies hoe ze haar kunnen worden. „Ik hoop dat jullie het net zo leuk vin den om mij te zijn als ikzelf', begint ze. „Je mag de meest fantastische kleren aan, je mag in de 'coolste' winkels win kelen, je minstens driemaal per dag een nieuw kapsel laten aannemen en je de leggings van je lijf dansen wanneer je er zin in hebt". Ze doet de deelnemers de suggestie om iemand mee te nemen voor de rol van Yvonne. Yvonne was eens Kylie's kap ster. Nu is ze gepromoveerd tot per soonlijk assistente en vergezelt ze haar werkgeefster de hele wereld over. Ze is dus altijd bij de hand om wanneer nodig drie keer per dag een ander kapsel te realiseren. Het is een aardig meisje, maar daar gaat het niet om. Yvonnes aanwezig heid dient om de plastic fantasie kracht bij te zetten; de oppervlakkige pracht en praal die een ondervoed meisje om ringt dat sinds haar achttiende geen ei gen leven heeft kunnen leiden en dat nu klaagt dat „er zoveel mensen zitten te wachten tot ik uitglij". Zangeres actrice Kylie Minogue: succes zonder erkenning. FOTO: AP Ze zwijgt, kennelijk nog even doorden kend over haar imagoverandering. „Wat is erger? Iets doen waar je zelf ongelukkig over bent maar wat ieder een fantastisch vindt - of iets doen waar je je zelf goed bij voelt maar wat de mensen niet erkennen?" Het is een retorische vraag. Ze doet niet de moei te er een antwoord op te geven. Maar Minogue is nog geen verloren zaak. Wanneer de volgende single een maal achter de rug is neemt ze haar eer ste echte vakantie sinds de gekte vijf jaar geleden een aanvang nam: „een maand, zes maanden, misschien wel een jaar - gewoon wat tijd om mezelf te zijn". Misschien dat ze dan haar ob sessie voor dat „imago" kwijtraakt en onder ogen ziet wat ze is: een mooi klein ding dat wijs kan houden en lacht als e^n zonnestraal. The Times. Londen De keurmeester van het classificatiesysteem-restaurants met diverse borden. FOTO STEPHEN EVENHUIS Ceidóe Sou/tont

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31