Vasten en Ramadan lopen beide uit op een feest van verlossing Bisschoppen waarschuwen ondergrondse priesters GEESTELIJK LEVEN OPINIE EKD steunt actie joodse begraafplaats Nieuw begin 'Middengroepen' zien heil in New Age I li rj* £eidóc@omo/nt r Ceidoe Somatit zaterdag 14 maart-19! WENEN De rooms-katholieke bisschoppen in Slowakije hebben de priesters die tijdens het communistische bewind in het geheim zijn ge wijd, gewaarschuwd dat zij zich moeten schik ken naar de huidige, door het Vaticaan benoem de kerkleiding. Wie in het geheim als priester blijft werken, moet er zich van bewust zijn dat hij de kerk schaadt en geen deel meer uitmaakt van de ker kelijke gemeenschap, aldus de bisschoppen. De brief van de Slowaakse bisschoppen is aan zienlijk harder van toon dan die van hun Tsje chische collega's, die eerder deze week is gepu bliceerd. De Tsjechische bisschoppen riepen weliswaar eveneens de in het geheim gewijde priesters op te gehoorzamen aan de leiding van de kerk, maar zij hadden ook woorden van lof voor het werk dat die priesters tijdens de kerk vervolging onder het communistische regime hebben gedaan. Bij de Slowaakse bisschoppen is van enige dankbaarheid geen sprake. Zij roepen de pries ters op zich voor Palmzondag (12 april) bij hun bisschop te melden. Van de gelovigen wordt verwacht dat zij „geen geestelijke diensten" aannemen van priesters die geen zending van hun bisschop hebben. Ook moeten zij eucharis tievieringen mijden waarin een ondergrondse priester voorgaat. Het is moeilijk om tegelijk de waarheid en de mensen het naar de zin te maken HAMBURG - De Evangelische Kerk in Noord-Duitsland onder steunt de actie van orthodoxe joden tegen de bouw van een win kelcentrum op een joodse vroegere begraafplaats in Hamburg. Volgens joodse opvattingen mag een begraafplaats „niet voor profane doeleinden beschikbaar worden gesteld". Voor de bouw van het winkelcentrum mogen niet alleen juridi sche criteria worden gehanteerd. Juist in verband met de ge schiedenis mag van Duitsers respect en gevoeligheid in de om gang met het joodse geloof worden verwacht, meent bisschop Krusche van de EKD. De circa 400 jaar oude begraafplaats werd in 1934 door de nazi's verwoest, geasfalteerd en met bunkers be bouwd. In 1945 werd het terrein aan de joodse gemeente terugge geven. Vijfjaar later kwam het in eigendom van de stedelijke on derneming, die er het winkelcentrum wil bouwen. De bouwwerk zaamheden zijn vorige week voorlopig opgeschort. In minder dan een fractie van een seconde kan het leven zich omkeren in een richting zonder uitzicht. In een flits wordt alles anders. Naarmate het langer geleden is, ga je dat meer beseffen. Ontelbare keren ga je terug naar dat fatale moment. Je draait het terug in 'slow motionWat razendsnel gebeurde, probeer je moment na moment voor je te krijgen. Zo vaak zegt een mens: 'ik ben door het oog van de naald gekropen', beter gezegd: 'ik ben door het oog van de naald gegaan Je zegt: 'ongelooflijk' dat het zo is afgelopen. Zo heel anders is je reactie als dat oog van die naald er niet was. Als het onomkeerbare is gebeurd. Het onvoorstelbare, het onbevattelijke, het zwaarste watje kan overkomen. Je stelt je allerlei vragen: 'had niet dit, had niet dat Achter die vragen zit je diepste verlangen: dat het niet waar is. dat het slechts een nachtmerrie is, dat het weliswaar een verschrikkelijke film is. maar wel een film. Steeds meer moet je gaan zien dat het geen film is, maar echt waar. Een werkelijkheid, soms zo absurd en hartverscheurend, dat geen scenario schrijver het had kunnen bedenken. De werkelijkheid van het leven is altijd harder óf mooier, dan door schrijvers bedacht kan worden. Je moet gaan zien en tot in al je vezels van je lijf gaan voelen, dat er geen terugkeer mogel ijk is naar dat moment voor de fatale ommekeer. Het kost veel tijd, veel pijn, veel tranen, onzegbaar veel leed. eer je van dat moment weg kunt komen. Niet alleen het wegkomen, het verderkomen is het punt, maar ook hoe je verderkomt. Het is soms heel invoelbaar dat de geslagen wond, het losgekomen verdriet, leidt tot bitterheid, tot zuurheid, tot desinteresse, tot een gemoedsstemming die gekleurd is door zwaarheid en droefheid. Het besef groeit dat het leven nooit meer zal worden, zoals het was. Kan er dan toch nog een nieuw leven komen? Zie je op een dag dan toch nog een duif met een groen takje die naar jou toevliegt en aankondigt dat er een nieuw leven mogelijk is? Wie het gevoel heeft dat de grond onderzijn of haar voeten wegzakt en is als moerasgrond die je naar beneden zuigt, die je de levensadem afsnijdt en stikkensbenauwd maakt, zal dat niet kunnen geloven. Voorde ontroostbare is er geen troost. Maa r m isschien is er op een dag een mens die je zo raakt dat je je aan die mens kunt vasthouden, vastklampen. Een mens die teder en oprecht is. Eerlijk ook in de machteloosheid. Wanneer je overvoerd bent met verdriet, heb je een hand nodig. Een warme hand die eerlijk is. Geen woorden, geen theorie, geen vroomheid, zelfs niet in de Naam van God. Zwijgen zegt meer dan woorden. Een hand die oprecht is, heelt nog het meest. Wie diep geraakt is door een insnijdend verdriet, behoefte tedere, bescheiden, trouwe solidariteit. Mensen die naast je gaan staan én ruimte bieden opdat jij om kunt gaan, op jouw wijze, met jouw verdriet. Dan kan er opnieuw een ommekeer gebeuren, niet plots, maar langzaamaan. De weg verder wordt gevonden. AMERSFOORT - Aan hangers van Groen Links en studerenden bestaat hebben een relatief grote belangstelling voor New Age. Sympathisanten van de kleine christelijke par tijen en de Evangelische Omroep moeten er daar entegen niks van hebben. Actieve kerkleden én uitge sproken niet-gelovigen zien weinig heil in het Nieuwe Tijds-denken. Juist tussen deze uitersten in is men het meest ontvankelijk voor de. overigens zeer uiteenlopende, denkbeelden van de New Age- beweging. „Deze stroming beweegt zich tussen geloof en ongeloof', al dus de Nijmeegse psycholoog prof. dr. J. Janssen. Hij presen teerde vrijdag op een studie dag van de Raad van Kerken in Amersfoort de voorlopige re sultaten van een onderzoek over jongeren en New Age, waaraan 700 jong-volwassenen hebben deelgenomen. Janssen vroeg hun mening over astrologie, reïncarnatie, ufo's, yoga, holisme, para psychologie en homeopathie en andere verschijnselen die doorgaans onder de noemer van New Age worden gebracht. Opmerkelijk vond Janssen dat de term New Age slechts bij 25 procent van de jongeren be kend was. New Age-aanhangers vielen op door hun grotere maatschap pelijke betrokkenheid en hun belangstelling voor milieu kwesties. Ze zijn minder car rière-gericht dan de jongeren die er niets van moeten heb ben, zijn minder optimistisch over de samenleving en over zichzelf en hebben een grotere 'esthetische belangstelling' De ex-provo en groene politi cus Roel van Duyn is voor Janssen „de belichaming van de stroming". De psycholoog noemde New Age een vrolijke religie. „Geen nadruk op zonde en schuld. Over de hel heeft men zelfs nog nooit nagedacht". Onder de paraplu van New Age vindt ook 'pure geldkloppenj' plaats, aldus Janssen. „Er gaan vele miljoenen om in deze we reld. Er bestaat nieuwsgierig heid en onwetendheid genoeg om er handel uit te slaan." Volgens dr. R. Kranenborg van het instituut voor Godsdiens twetenschappen van de Vrije Universiteit leert de opkomst van New Age de kerken vooral dat zij zich eenzijdig hebben ontwikkeld. Zij hebben de na druk gelegd op kennis en het gevoel verwaarloosd. Veel christenen voelen zich aange trokken tot New Age, omdat zijzelf ook tot dit inzicht zijn gekomen. De theoloog drs. A.W. Berkhof vond dat New Age christenen een spiegel voorhoudt. „Meer dan kerk en theologie lijkt New Age bij machte in te spelen op wat er leeft in onze tijd." door MARINUS V D BERG De Ramadan van de moslims en de Vasten-van de rooms-katholieken vallen dit jaar in de tijd bijna samen. Dat is interessant. Zou het ook leerzaam kunnen zijn? Pastor Ben Tiedink (Enschede- Noord) probeerde dat na te gaan. Hij ging terug in zijn eigen (rooms- katholieke) herinnering en keek naar de ontwikkelingen van toen -De veertigdagentijd heette vroeger 'grote vasten'. Er wa ren blijkbaar ook dagen of pe rioden van 'klein vasten', maar die herinner ik mij niet nauw keurig. Het was de bedoeling in de 'grote vasten' jezelf beperkin gen op te leggen. Beter gezegd: die beperkingen wérden je op gelegd. Er was een uitgebreide en gedetailleerde wetgeving. Enige jaren geleden vond ik op een 'kerkelijke' zolder nog een grote kartonnen kaart van kerkportaal-formaat. Daarop stond de vastenwet afgedrukt, compleet met uitzonderingen; want die waren er ook. Leef tijd, ziekte, werkomstandighe den konden een rechtvaardi ging zijn om het rustig aan te doen. Mijn moeder mocht re gelmatig gebruik maken van die geboden faciliteiten. De be perkingen hadden betrekking op alle eten en drinken. Daar onder was ook snoepgoed be grepen; dat spaarden we op. Je kon je strikt aan de voor schriften houden en wie op safe speelde, deed dat ook maar er was ook de nodige creativiteit. Er waren nogal wat mannen die zichzelf het roken ontzegden in de vasten tijd. Feest werd er niet gevierd, geen verjaardagen, geen hu welijken. Er werden ook wel goede voornemens gemaakt van meer geestelijke aard, met betrekking tot gedrag of ge bedsleven bijvoorbeeld. Als motief voor deze vormen van onthechting werd ons de totale onthechting van Jezus in zijn lijden en sterven voorgehou den. De grote vasten was een meeleven en meelijden met Hem, in het geloof dat we zo ook zouden delen in zijn op standing. Verinnerlijking Na die tijd heeft er bij ons een ontwikkeling plaats gevonden in de zin van het vasten. Er groeide een nieuw besef. Wat voor zin heeft het jezelf te be perken in eten en drinken en het daarbij te laten? Zou het niet zinvoller zijn, als een an der daar beter van werd? Als mijn beperking nu eens ruim te zou bieden aan een mens voor wie beperking tot het da gelijkse leven behoort? Er kwamen toen vastenacties op gang. In de loop der jaren zijn die uitgegroeid van louter geld-acties tot bewustwor- dings-acties. Wij hielpen niet meer alleen vanuit onze over volle goedheid; we voelden ons steeds minder Sinterklaas. Onze horizon werd breder en breder, de hele wereld kwam ons onder ogen en van het één kwam het ander. We gingen ons verdiepen in het leven van mensen ver weg. We vroegen ons af, hoe een Derde Wereld had kunnen ontstaan. Het drong tot ons door dat onze le venswijze daar alles mee te maken heeft. Onze vasten verinnerlijkte zich dus, kreeg diepgang. Van het alleen maar jezelf beper ken gingen we naar meer ma teriële ruimte voor de armen. En daardoor groeide er ook ruimte in ons hart. Van geven- uit-overvloed schoven we op naar delen-uit-verantwoorde- lijkheid; zelfs gevoelens van schuld gingen ons motiveren. En om verlossing is het alle maal begonnen: eenmaal uit 'Egypte' geleid, mogen we daar nooit meer in belanden, nie mand; ons mensenhachje is daarmee gemoeid. Daarom 'legen' we ons in de veertigdagentijd, om gevuld te worden met een nieuwe lente en een nieuw geluid. Zolang we vol zijn van onszelf, is daar geen ruimte voor. Zolang we zelf alle ruimte in beslag ne men, veroordelen we anderen tot 'Egypte'. Daarom loopt de veertigdagentijd uit in een feest van verlossing. Drie perioden De Ramadan kent drie perio den. In de eerste periode krij gen we tal van zegeningen; in de tweede periode wordt ver geving ons deel, en tenslotte krijgen we deel aan de verlos sing. Is dat niet interessant? Veertigdagentijd en Ramadan lopen beide uit op verlossing. Hoe kom ik aan die wijsheid? In de wijk waar ik woon, leven verhoudingsgewijs veel Turk se en Marokkaanse mensen. Er is daardoor een aanzienlijke moslim-gemeenschap, met ook een eigen moskee: een oud houten schooltje. Ze zouden graag een van onze kerkge bouwen kopen; het kan verke ren. Maar dat is een ander ver haal. Om elkaar beter te leren kennen en verstaan, spreken de imam en ik elkaar regelma tig. En onze laatste gesprek ging over Vasten en Ramadan. Er zijn Vier redenen voor de Ramadan. De eerste reden is een gebod van God. In de 27e nacht van de Ramadan ont ving Mohammed de eerste openbaring van God. In die nacht wordt daarom extra ge beden. De regels voor het vas ten zijn in de Koran weliswaar slechts summier opgetekend, maar ze zijn later door Moham med verder uitgewerkt. Omdat Ramadan een goddelijk gebod is, kan er aan de regels ook niets veranderd worden. De tweede reden voor de Rama dan is. door vasten ervaring op te doen met honger en dorst, uit solidariteit met hen die hongeren en dorsten uit ar moede. Het vasten tijdens de Ramadan heeft niet alleen be trekking op eten en drinken, maar op alles wat het lichaam in gaat. Dat alles is verboden van zonsopgang tot zonsonder gang. 's Avonds wordt er dan zo feestelijk mogelijk gegeten. Het is daarbij geboden, dat de rijken de armen aan hun tafel uitnodigen. Arm en rijk De imam vertelde hiervan heel enthousiast, met glinsterende ogen. Dat is blijkbaar een van de vreugdevolle momenten in de Ramadan: arm en rijk aan één tafel. Hij vertelde boven dien dat het tijdens de Rama dan geboden is een veertigste deel van je vermogen (dus niet van je inkomen) af te staan aan de armen en aan het slot nog eens tien gulden per vastend mens voor hetzelfde doel. Dat kan oplopen tot enkele hon derden guldens. Op mijn vraag of hij tot nu schilderde hoe het ging óf hoe het hoorde, bleef zijn antwoord wat vaag. Het bestond voorna melijk uit wat glimlachjes tus sen hem en de tolk, die ons tel kens terzijde staat. Niets men selijks zal hun vreemd zijn. Niet iedereen hoeft te vasten. Leeftijd of een zwakke gezond heid zijn redenen om niet mee te doen. De werkomstandighe den zijn echter geen excuus. Wie zwaar werk heeft, moet lichter werk zoeken; wie in ploegendienst werkt, moet het gunstig regelen. Ik veronder stel dat hij daarbij uitgaat van voldoende werkgelegenheid en ideale werkomstandighe den. Ik ben u nog twee redenen schuldig. De derde reden voor de Ramadan is vooral door de dorst te gaan beseffen hoe afschrikwekkend het vage vuur wel is. En de vierde reden is de innerlijke reiniging van de mens. Daarin is iets herken baar van wat ik hierboven 'je zelf legen' noemde: ruimte ma ken in jezelf; wie vol is van zichzelf, blokkeert. Deze rede nen staan niet los van elkaar, ze hangen samen, ze vloeien uit elkaar voort. Eén doel Het lijkt me niet nodig om hier 'nog eens de verschillen en overeenkomsten tussen veer tigdagentijd en Ramadan te vermelden. De overeenkom sten zullen bepaald worden door het feit dat het bij beide om vasten gaat. De verschillen zullen hun oorzaak vooral vin den in de verschillende cultu ren. Maar toch niet alleen. Een gemeenschappelijke religieu ze bron zal ook wat verklaren, evenals een verschil in geloofs beleving. Eén verschil en één overeen komst, die mijzelf troffen, wil ik tot slot nog wel onder woorden brengen. In de veer tigdagentijd beleef ik dat wie als mens/medemens tracht te leven, zich bevindt in de naam van God ('Ik zal er voor u zijn'). Dat beluister ik in de beleving van de Ramadan toch omge keerd: wie leeft binnen Gods wet, is (vanzelf?) mens/mede mens. Als dat zo is, dan voel ik me be ter thuis in de veertigdagen tijd; die beleving lijkt me ope ner. Of luister ik niet goed? Maar boeiend vind ik het slot van beide tijden: een verlos singsfeest. Je kunt dan met el kaar van mening en beleving verschillen over de manier waarop je er deel aan krijgt, maar we zouden dat feest toch samen kunnen vieren? Zo leer je nog eens wat. Toch eens met de imam over praten. Ondergrondse vleugel van Museum voor Religieuze Kunst geopend UDEN - Met een aanval op de Raad voor de Kunst heeft de Brabantse commissaris der ko ningin, mr. F.J.M. Houben, vrijdag de ondergrondse uit breiding van het Museum voor Religieuze Kunst te Uden geo pend. „Ik zal het oneens zijn met de minister van WVC tot dat zij zich van het recente ad vies van deze Raad distan tieert." Op grond van dat ad vies zou vooral de regio minder geld voor kunst en cultuur krijgen. Kwaliteit is er ook in de regio, zei Houben. Nu ker ken en kloosters niet langer bij machte zijn het religieus erf goed zelf te bewaren, krijgt het Museum voor Religieuze Kunst een steeds belangrijke re rol bij het behoud van het cultuurbezit uit het verleden van Brabant. De nieuwbouw van het museum is, met uit zondering van de entree, ge heel ondergronds. Daarvoor is gekozen uit veiligheidsover wegingen. Ook mocht het mo numentale karakter van de historische abdij Maria Réfu gié, waarin het museum is ge huisvest, zo min mogelijk wor den aangetast. Sinds het mu seum in 1985 de beschikking kreeg over de voormalige boer derij van de abdij, is de collec tie aanzienlijk uitgebreid. Ook het groeiend aantal bezoekers en de status van de collectie, die in 1990 als nationaal monu ment werd aangwezen, maak ten uitbreiding noodzakelijk. De totale kosten ervan bedroe gen 1.3 miljoen gulden. De ze- ventiende-eeuwse abdij van de Zusters Birgittinessen her bergt tot op de dag van van daag enkele slotzusters. De deels verspreide collectie van de abdij vormde de kern van de verzameling van het mu seum, dat in 1974 werd geo pend. Behalve historische reli gieuze schatten verzamelt het museum sinds kort ook mo derne religieuze kunst. COMMENTAAR Het congres juicht BlJ alle gejuich op het PvdA-congres over de komst i Ll voorzittersduo Rottenberg-Vreeman was er weinig aa m voor de gaande man. Ten onrechte, want scheidend y ei mend-voorzitter Frits Castricum had als enige in het l gese gebouw De Vereeniging oog voor de echt belangria( ten. Die feiten zijn dat de PvdA de helft van haar ele kwijt is en nog altijd geen flauw benul heeft hoe zij zersgunst moet herwinnen. in u! In zijn rede bij aanvang van het congres riep Castrici partijgenoten op de werkelijkheid onder ogen te zien. J1 PvdA met een nieuwe voorzitter, een nieuwe afgeslanli tij-organisatie en een nieuwe visie op de toekomst stelsel van sociale zekerheid plotseling wel weer een a<(bi kelijke uitstraling krijgen? „Als u mij op de man af ben je er gerust op, dan moet ik zeggen: 'nee' aldus letterlijk rondborstige Brabander. Die vrees moet ook leven bij andere sociaal-demoj want in hun radeloosheid lijken zij nu op alle paardej lijk te wedden. De uitkeringstrekkers worden gerust! met het rapport-Wolfson, de belastingbetalers met del deling van staatssecretaris Ter Veld dat ook bijstanj- ders moeten gaan solliciteren, de D66-sympathisanti de verkiezing van Felix Rottenberg en de FNV-klant^ de verkiezing van Ruud Vreeman. |v; MAAR zoals de bezoekers van de races heel goedre leidt het wedden op alle paarden slechts tot één ding: f sten en verliezen zullen elkaar ongeveer in evenwicff den. Ook Castricum weet dat. Hij voorspelde dat de flf' ook in de nabije toekomst niet veel leden en kiezersr krijgen. Tenzij, tenzij het eindelijk tot Wim Kok doof1' dat hij zijn toenemende populariteit als minister varr ciën in dienst van de PvdA moet stellen. rei IN een vraaggesprek met Vrij Nederland zegt Castricjm Kok niet langer mag volstaan met het zitten achter aer nisteriële bureau en het houden van af en toe een grotp voering op een spreekgestoelte. Hij moet zich onderis wone' mensen begeven om uit te leggen wat hem en zïii tij beweegt om medeverantwoordelijkheid te nemen iee van impopulaire maatregelen, aldus Castricum. Wie f dat wij hem tegen zouden durven spreken po Medewerkers Vaticaan mogen i geen geschenken aannemen 'j ik< VATICAANSTAD - De 3400 medewerkers van het Vaticf s gen voor hun diensten geen geschenken of steekpenningier nemen, zo staat in het nieuwe algemeen reglement van dftdf het centrale bestuursapparaat van de Rooms-Katholieke fer: Waren pausen in vroegere eeuwen vaak royaal voor huirbi verwanten, het nieuwe reglement tracht elke vorm van ipli me te voorkomen. Zo mogen in hetzelfde Curieorgaanp c geen bloedverwanten tot in de vierde graad werkzaam zilet der moeten de kardinalen, priesters, zusters en leke-mé kers op straffe van ontslag zwijgen over de zaken waan d zich bezighouden. Om te voorkomen dat buitenstaand® r toch lucht van krijgen, verbiedt het reglement de medei i: gasten op hun bureau te ontvangen. »r Vijf Britse kerken delen één kerkgebou" LONDEN De vier voorzitters van de Britse raad van fn hebben vrijdag het eerste Engelse kerkgebouw ingewre door leden van vijf verschillende kerken zal worden gebnE0 kerk in Milton Keynes, een stad 80 kilometer ten noorc?6 van Londen, is eigendom van de anglicanen, methcP rooms-katholieken, baptisten en hervormden. Volgens af%( schop kardinaal Basil Hume, laat het kerkgebouw zien hofJ oecumene inmiddels gevorderd is. Maar hij beklemtoond^11 lijkertijd dat de kerk niet het einddoel van de oecumerrc geeft. „Al trekken we niet langer als vreemdelingen maar! grims met elkaar op, er is niettemin nog een lange weg te er moeten nog vele gevaren worden getrotseerd". Itl Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijtho Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Telefax 071 -134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933 Telefax 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur: J Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): I Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815) A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs C van Haersma Buma, A var E Huisman, H Jansen drs. J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs. K. V Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G Ansems (coordinator), B Jansma. H Piéj Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835) L Kooistra. drs P van Velthoven Foto (tel 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef) en S Evenhuis (tel. 070 -3190 819): T. Kors. Redactie-; De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebiet - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Un» dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nede België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs K 1 M van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. (chef), H Bijleveld. D Hofland, P. Koopman. D. van Rietschoten en K - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland drs D J van den Bert (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene). R Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome). B van Huèt (Londen). M de (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo). B Schampers (Brussel). W (Londen), drs R Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem). G. vé (Belgrado). F Wijnands (Bonn). J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Verta< M deCocq n 08.30 tot 17.00 uur. -i 18 00 tot 19.00 uur, op z, 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTEANK 663 050 27,00 79.80 312.65 28,20 82,80 318,65 in', N t h

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2