b 1 I nal Ie Weg met de onveiligheid! I ^1 Criminaliteit en onveiligheid stijgen ÜEL 'CeidócGouaant' ZATERDAG 14 MAART 1992 De criminaliteit in Nederland is de afgelopen tien jaar bijna verdubbeld en daardoor op 'Europees peil' gekomen. Vaak wordt criminaliteit gezien als dè oorzaak van 'onveiligheids- gevoel'. Eén op de drie Nederlanders is immers jaarlijks slachtoffer van criminaliteit? Toch helpt thuisblijven achter beter hang- en sluitwerk niet alleen. „Het wordt tijd dat onveiligheid in alle geledingen van de maatschappij onderwerp wordt". verloedering in sommige wijken leidt |e t zogenoemde no go-area's, plekken -\ war bijna niemand durft te komen FOTO: MILAN KONVALINKA 'EN HAAG Tegen gevoe- ns van 'onveiligheid' bestond )it slechts één remedie: een an- ïre krant nemen, teneinde alar- erende reeksen politienieuws ontwijken. Na het McKinsey- (pport 'Veiligheid en politie: en beheersbare zaak' is dit ver- ïderd. Het maakte duidelijk ft veel Nederlanders heuse re- Inen hebben zich onveilig te elen. De kwaliteit van de buurt Ier één van, een ervaring als Ichtoffer of het behoren tot de puwelijke sekse; vrouwen voe- i zich doorgaans meer onveilig i mannen, die er pas last van ken te krijgen als zij een keer ichtoffer zijn geweest. Inen in een slechte buurt is op zich al thtofferschap, zegt G.C.K. Vlek van pirectie politie op het ministerie van pienlandse zaken. Hij was namens i ministerie lid van het onderzoeks- im. „Buurtoverlast, burenoverlast, minaliteit; de ménsen in slechte wij- zitten er midden in. Zij zien het or hun deur gebeuren. Alleen al daardoor kan je hen als slachtoffer be stempelen. Het wordt hoog tijd dat de overheid, en zeker de politie, dit er kent. Van een onveilige buurt gaat een dreiging uit die diep ingrijpt in een mensenleven. Naar wie kun je toe voor hulp? Niemand helpt je, ook de politie niet. Je bent gewoon de klos, het terro riseert je leven. Ik heb een vrouw ge hoord die op de vraag of zij zich onvei lig voelde, antwoordde: Nee, nu niet meer... ik ben verhuisd vanwege de bu- Verloedering De verloedering in sommige wijken leidt volgens Vlek tot no go-area's. „In Amerika bestaan ze al lang, plekken waar niemand zich vertoont, zeker 's avonds niet. Terwijl er mensen wónen. In Nederland zie je het toch ook; van die burchten, huizenblokken die wor den afgesloten. Nog even en er staan hekken om woonwijken, met bewaking. We hebben het niet onderzocht maar het is interessant om eens zichtbaar te maken wat de lange termijneffecten zijn van wonen in een slechte buurt. Let op: Daar komt uit dat mensen met hun gezondheid worstelen, niet kunnen sla pen, dat soort dingen". Zowel Vlek als de Nijmeegse burge meester E.M. d'Hondt (lid van de 'klankbordgroep' voor het McKinsey- onderzoek) stelt dat probleemwijken met kracht moeten worden aangepakt, te beginnen bij het huisvestingsbeleid. Niet langer de probleemgroepen con centreren in mindere buurten, zoals nogal eens gebeurt. Bovendien zal de overheid ervoor moeten zorgen dat subsidiestromen enerzijds niet door be zuinigingen anderzijds teniet worden gedaan. Vlek: „Het wordt tijd dat on veiligheid in alle geledingen van de maatschappij onderwerp wordt. Er moet eenduidig beleid komen". De Rotterdamse wethouder ir. P.O. Vermeulen spuwde onlangs zijn gal over tegenstrijdigheid in het overheids beleid. Hij begrijpt niet dat aan de ene kant geld voor sociale vernieuwing wordt uitgetrokken, terwijl aan de an dere kant wordt bezuinigd op de stads vernieuwing. Die twee zaken houden direct verband met elkaar, vindt Ver meulen. Bang Als in ons land de onveiligheid de laat ste jaren werd gemeten, dan gebeurde dit aan de hand van, 'vermijdingsge drag'. Vragen als 'Doet u 's avonds de deur niet open als er gebeld wordt?' en 'Mijdt u enge plekken?' werden dan grif met 'ja' beantwoord. Het McKin- sey-onderzoek vroeg door. Meer dan 80 procent was inderdaad wel eens bang, maar 26 procent voelt zich structureel onveilig. Vlek: „Drie procent van die groep heeft geen enkele reden zich on veilig te voelen. Dat is die groep die so wieso bang is, voor bijna alles. Terwijl ze in een goede wijk wonen, nooit risi co's lopen. Maar 23 procent, bijna één op de vier Nederlanders, voelt zich te recht onveilig. Criminaliteit speelt daarbij een rol, maar ook zaken als ver keersonveiligheid, ziekte, een ongeval, het verliezen van een baan, overlast van buren of een milieuramp". Uit het McKinsey-onderzoek bleek dat de kwaliteit van de buurt verloede ring, overlast, criminaliteit invloed heeft op onveiligheidsbeleving. Dat er in de toekomst meer mensen in verpau perde wijken zullen wonen, zoals het rapport stelt, zal dan ook leiden tot meer onveiligheid. De toeneming van het aantal mensen 'op afstand van de maatschappij' vormt een opstuwende kracht voor de criminaliteitsspiegel. Aanpak De Nederlandse veiligheid is in het ge ding. Het antwoord van de overheid op de veiligheidsproblemen kan niet al leen méér politie zijn, ook al kent Ne derland van de Europese landen een van de laagste aantallen politiemensen op 100.000 inwoners, zo'n 195. Landen als Duitsland (327) en Engeland (317) beschikken over meer politie. Terwijl de criminaliteit in die landen op een zelfde niveau ligt. Wilde men in de poli tiek tot dusver nooit iets weten van uit breiding van de politie, die trend lijkt in de kamer gewijzigd. Vlek: „Ik heb zelf 'Ik ben niet bang, ik ben voorzichtig' Ellen is 29 jaar, werkt, evenals haar man, bij de gemeente Rotterdam en woont 4-hoog achter een afge sloten portiek in de Rotterdamse probleemwijk Spangen. „We wonen nog aan de goede kant van de wijk. Maar toch hebben we hier veel last van inbrekers. Bij bij na al onze buren is wel eens inge broken. We hebben een rolluik aangeschaft voor de achterzijde. Die inbrekers komen anders overal doorheen. Mijn man en ik doen het rolluik ook naar beneden als we een half uurtje boodschappen gaan doen". „Laatst was er 's nachts nog een schietpartij, het ging om drugs ge loof ik. Er lag een lijk op de hoek van de straat. Als ik 's avond over straat loop en er loopt iemand ach ter me. dan stop ik even om naar een etalage te kijken. Als ze me passeren besef ik altijd dat ik er op iet. Ik ben niet bang, ik ben voor zichtig. Vanavond heb ik een ver jaardag en mijn man is er niet. Dan neem ik een taxi". „Achter ons in de wijk wonen veel buitenlanders. Ze krijgen altijd overal de schuld van. Maar er zijn er maar een paar die het verpesten. Er wonen toch ook Nederlandse junkies? De buitenlanders zijn ook spaans benauwd. Een junkie kijkt echt niet eerst of hij bij een buiten lander of een Nederlander steelt. Als ik in Friesland of Groningen ben, valt me trouwens altijd op dat de Nederlanders daar zoveel leuker met buitenlanders omgaan. Mis schien omdat er minder van zijn?" ook lange tijd gezegd dat uitbreiding weinig zin heeft zolang de politie niet efficiënt werkt. Inmiddels ben ik zover dat ik zeg: er moet een algemene aan pak van de problemen in de buurten komen. De gemeentelijke diensten, wo ningbouwverenigingen, maatschappe lijke instellingen, iedereen speelt daar in een rol. Maar er hoort zeker de dis cussie over uitbreiding van de politie bij". Burgemeester d'Hondt is, net als Vlek, niet optimistisch over de toekomst. „De cijfers van McKinsey zijn betrouwbaar en geven geen aanleiding tot vrolijk heid, als je weet dat de criminaliteit en de onveiligheid toenemen. Stel dat we het aantal mensen bij politie en Justitie zouden vervijfvoudigen, dan nog zou den we alleen maar de huidige crimina liteit kunnen aanpakken. Het justitieel apparaat is en blijft niet in staat om de veiligheid te garanderen, die conclusie ligt er. Daarom is een alliantie voor de veiligheidszorg nodig. Alles en ieder een moet daarvoor gemobiliseerd wor den. Onveiligheid moet. net als milieu, issue worden. De overheid loopt achter bij de samenleving. Waarom zouden gemeenten in de toekomst geen afde ling 'onveiligheid' hebben?" verzoek van de stichting Maatschappij en Politie verrichtte het bureau McKinsey Company onderzoek naar de Neder- dse interne veiligheid. Dit onder toezicht van de stuurgroep 'Politie 2000', waarvan de oud-niinister J. de Koning voorzitter Onderzoek naar sociaal-economische en demografische trends, criminaliteitsontwikkeling, gesprekken met specialisten en ilyse van de uit 2000 vragen-enquêtes verkregen informatie leidden tot het lijvig werkje dat het bureau inleverde. Het rap- t 'Veiligheid en politie: Een beheersbare zaak' moet een handvat bieden voor de aanpak van de veiligheids- en criminali- svraagstukken in Nederland tot aan het jaar 2000. De rapporteurs haasten zich te vermelden dat het rapport geen (geheel) enschappelijke grondslag kent. Specialisten uit de wetenschap wilden zich voor McKinsey ook niet aan een toekomstvisie jen. Het onderzoek wordt binnenkort herhaald om te kijken wat in één jaar veranderd is. ^TOI" J" TT ^gjftNSLEBER IN HAAG Een veiliger gbalkomst ligt niet in het ver- liet, de criminaliteit zal toene- HaaL' Pagina's onderzoeks dag beloven weinig goeds, rpaupering van buurten en in- ratieproblemen met etnische epen zetten de samenleving Ier druk. Het aantal mensen loten-| zich onveilig voelt, zal stij- ourantl' de totale criminaliteit in Neder- [hoffl zullen slechts de kleine, veel voor lende vergrijpen in aantal afnemen: aantftvinkeldiefstal en het vandalisme. :e daling is toe te schrijven aan het "'mend aantal jongeren, dè daders ';m van veel voorkomende criminaliteit. Het aantal Nederlanders tussen 15 en 24 jaar neemt tot aan het jaar 2000 met minstens twintig procent af. Ernstiger vormen van criminaliteit zul len toenemen. De georganiseerde mis daad zal volgens het rapport stijgen als gevolg van verdwijnende grenzen en toenemende verwevenheid met de 'bo venwereld' door omkoping, corruptie en het gebruik van 'legale' bedrijven als dekmantel. Uitzondering vormt de drugshandel die, als de vraag naar drugs in Nederland blijft stabiliseren, zou kunnen afnemen. De drugshandel met het buitenland vanuit Nederland zal echter wel toenemen. Ook voor de minder zichtbare crimina liteit, zoals fraude, verwacht het rap port *en stijging. Van de totale schade die 'onveiligheid' de Nederlandse sa menleving toebrengt, 40 miljard, wordt ongeveer 20 miljard veroorzaakt door belastingfraude, uitkeringsfraude en milieucriminaliteit. Het rapport geeft aan dat de vele regels en het ingewik kelde karakter daarvan, leiden tot pro blemen bij de controle en handhaving. De burger weet dit; het leidt tot 'norm vervaging' die een weerslag heeft in de richting van het onveiligheidsgevoel. Waarom geen fiets stelen als dit links en rechts gebeurt zonder dat de politie er iets aan doet? Een andere, opmerke lijke stelling in het rapport betreft de verzwegen criminaliteit waarvan de laatste jaren meer in de openbaarheid: 'Toenemende zichtbaarheid van ge weldscriminaliteit als kindermishande ling, zal ook leiden tot een sterker beeld van een gewelddadige samenle ving'. Het rapport stelt dat de gevolgen van stijgende criminaliteit vooral in de 'slechte' buurten te merken zullen zijn. Daar liggen ook grotendeels de oorza ken van de dagelijkse criminaliteit. De dader en het slachtoffer wonen veelal Totale criminaliteit Bang alleen thuis Criminaliteit, angst en onveiligheid in Nederland in kaart gebracht. TEKENING: HVG daar. De sociale controle schiet tekort. Dit soort buurten zijn zeker niet alleen in de grotere steden te vinden, ook klei nere agglomeraties kennen 'slechte' buurten. Sociaal-economische factoren als werkloosheid en achterblijvend buurtonderhoud zullen leiden tot ver paupering en stijging van het aantal 'be- staansonzekere huishoudens'. Meer mensen zullen in achterstandsbuurten wonen, de kweekvijvers voor criminali teit en... onveiligheidsgevoel. Dit laatste wordt onderstreept door een conclusie uit het rapport: iemand uit een goede wijk die slachtoffer is ge weest van een geweldsmisdrijf, voelt zich nadien nog steeds minder onveilig dan iemand uit een slechte wijk die nimmer de pineut was. Het rapport legt een verband tussen de stijging van de criminaliteit en de grote groepen buitenlanders die in 'slechte' buurten wonen. Eén van de statistieken in de bijlage bij het rapport betreft het aantal straatroven en tassenrukkerijen in 1988. Beide delicten werden voorna melijk (90 en 70 procent) gepleegd door allochtonen jonger dan 30 jaar. Volgens het rapport zal 'toenemende integratieproblematiek' leiden tot meer geweldscriminaliteit en inbraken vanuit die groep. „Het is moeilijk over dit on derwerp te praten zonder dat iemand ergens in Nederland vindt dat je stig matiseert", reageert G.C.K. Vlek van de directie politie op het ministerie van binnenlandse zaken, op persoonlijke ti tel overigens. Het rapport concludeert dat welslagen van de sociale vernieuwing en integra tie van buitenlanders doorslaggevend worden voor een succesvolle aanpak van de 'onveiligheid' in Nederland. De aandacht moet vooral worden gevestigd op de probleemwijken. De politie moet daar meer worden geconcentreerd; niet in surveillance-auto's, want dat levert weinig rendement op, maar meer als spil in de aanpak van onveiligheid, al dus het rapport. Op het ministerie van binnenlandse za ken meldt een woordvoerder dat minis ter Dales nog werkt aan een reactie op het McKinsey-rapport.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29