LEIDEN EN OMGEVING Stevenshof moet sneller beter bereikbaar worden CetdócSouicmt 11 Provincie wil regionale samenwerking afdwingen Uitnodiging Qowuvnt ZATERDAG 14 MAART 1992 emeente mag optreden tegen shoarmazaak |)EN HAAG/LEIDEN - De gemeente Leiden mag de berei- ing van etenswaren in shoarmazaak Camp David in de Haar lemmerstraat verbieden als de exploitant de aan hem gestelde lorwaarden niet nakomt. De waarnemend voorzitter van de ifdeling geschillen van bestuur heeft gisteren het beroep te- Ven het gemeentelijke bevel tot gedeeltelijke sluiting verwor- tn. De exploitant wilde dat het bevel tot sluiting zou worden jeschorst, omdat hij naar eigen zeggen binnen twee a drie we en aan alle eisen voor een Hinderwetvergunning voldoet. De femeente pleitte bij de Raad van State voor handhaving van jet bevel, omdat sinds de eerste waarschuwing bijna een jaar t verstreken. Het bevel tot sluiting moet de exploitant tot actie inzetten. e Raad van State-uitspraak houdt niet in dat de shoarmazaak Jimiddellijk moet stoppen met het bereiden van etenswaren. |ls de gemeente tot daadwerkelijke uitvoering wil overgaan, >et zij de exploitant eerst een aanschrijving tot bestuurs man g sturen. LEIDEN/DEN HAAG - Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland willen de vier regionale samen werkingsverbanden in de regio samenvoegen tot één bestuursorgaan. Daardoor ontstaat een samenwerkingsverband van Duin- en Bollen streek, regio Leiden, Rijnstreek en Midden Hol land (Gouda e.o.), dat 35 gemeenten telt. Na samenvoeging beslaat het samenwerkings gebied precies de hele politieregio Hollands Midden. Dat staat in een voorstel dat naar de provinciale staten is gestuurd. De provincie wil het aantal samenwerkingsgebieden dat nu ope reert in Zuid-Holland terugbrengen van twaalf naar vier. Op die manier kan een nieuwe be stuurslaag op regionaal niveau veel beter func tioneren. Onlangs werd in de Tweede Kamer over de bestuurlijke herindeling van Nederland gedebatteerd naar aanleiding van de nota Bestu ren op Niveau 2. Daarin wordt gepleit voor een verdeling in 25 regionale besturen, overeen komstig de verdeling in politieregio's. De regio nale besturen moeten de problemen oplossen die nu eigenlijk te groot zijn voor afzonderlijke gemeenten, en te klein voor de provincie. Het aanwijzen van bouwlokaties voor steden die met ernstig ruimtegebrek kampen, is daarvan een voorbeeld. Het voorstel van de provincie sluit aan bij het initiatief dat Leiden en Oegstgeest onlangs namen. Zij ondertekenden een intentie verklaring waarin "zij zich uitspraken voor de vorming van een regio van Noordwijk tot Gouda. De oproep tot regionale samenwerking die de Kamer van Koophandel gisteren deed, ligt in het verlengde van deze voorstellen. De Kamer gaat echter uit van een regio Rijnland bestaande uit de Duin- en Bollenstreek, regio Leiden en de Rijnstreek. Dit gebied telt 22 gemeenten. De eerste bedoeling van de Kamer is om de regio Rijnland als eenheid te behouden. „Er is sprake van een sterke interne samenhang. Die is histo risch zo gegroeid en die mag niet worden verbro ken omdat de regionale samenwerking niet van de grond wil komen", aldus A. Berkhout, direc teur van de Kamer. „Als er niet wordt samenge werkt, verbrokkelt het gebied. Een deel gaat naar de regio Den Haag, een deel wordt betrok ken bij de regio Amsterdam/Schiphol, terwijl de rest bij Utrecht wordt ondergebracht. En als je mij vraagt: is dat erg, dan zeg ik 'ja'. Als je als streek niet het initatief neemt, wordt er over je beslist". Raad en Daadwinkel binnenkort open LEIDEN De Raad- en Daad winkel in de Slaaghwijk zal waarschijnlijk op 23 maart ge opend worden. De winkel, die dienst doet als gemeentelijk informatiepunt, komt op de Havikshorst 7, een pand op de begrane grond van de flat. Eind deze week komt deze ruimte vrij. Ze zal voor het doel opnieuw ingericht moeten worden. 23 Maart is als openingsdatum gekozen, omdat op die dag eveneens de Raad- en Daad winkel aan de Uiterstegracht geopend zal worden. e leden van de PvdA-raadsfractie wandelen over het woonwagencentrum in de Stevenshof. Van jaar rechts N. Demirbas, wethouder T. van Rij, H Baayens, R. Hillebrand en wethouder S. de Vree- 5 bewoners hadden laten blijken geen behoefte te hebben aan een gesprek met de raadsleden te én. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Wethouder Tj. van Rij (ruimtelijke ordening) wil op korte termijn de bereik baarheid van de Stevenshof verbeteren. Hij is daarom on derhandelingen gestart met de NS om autoverkeer sneller weer gebruik te laten maken van de spoorwegovergang De Vink. Dat zei de wethouder gister middag bij het bezoek dat de PVDA-fractie bracht aan de Stevenshof. Het autoverkeer kan al enkele jaren niet over de spoorwegovergang De Vink, omdat de NS bezig is met het verdubbelen van het spoor Leiden-Den Haag. De aanleg van de hooggelegen spoorbaan is in mei klaar. De bedoeling was oorspronkelijk hierna de laaggelegen sporen te verhogen. Dat vergt op nieuw twee jaar. Daarna zou den auto's pas weer via de Trompweg en de spoorweg overgang kunnen doorsteken naar de Stevenshof. Van Rij wil nu al na mei, als het eerste deel van de spoorbaan is verhoogd het autoverkeer naar de wijk leiden. „Dit moét dan gebeuren door een tunnel on der de sporen te graven" Hier door zouden de aanlegwerk- zaamheden van de NS enigs zins bemoeilijkt worden. De wethouder zegt onderhande lingen te zijn gestart met de NS over de aankoop van het benodigde stuk grond. Erbarmelijk Van Rij wil haast zetten achter een betere ontsluiting van de wijk, omdat de Haagse Schouwbrug in erbarmelijke staat verkeert. „Er zijn aanwij zingen dat de brug het al kan begeven voor de spoorwerk- zaamheden klaar zijn", aldus de wethouder. Hij verwacht één dezer dagen een rapport over de technische toestand van de brug. De Haagse Schouwbrug is tot de voltooi ing van de spoorwegovergang de enige auto-verbinding tus sen de Stevenshof en de rest van de stad. Er is weliswaar nog een nieuwe brug over de Rijn maar die is alleen bedoeld voor openbaar vervoer, fietsers en alarmverkeer. Wijkbewoner Hartevelt klaag de namens zijn wijkgenoten: „Het is al een keer gebeurd dat zowel de Haagse Schouwbrug als de openbaar vervoerbrug openstonden, omdat er twee Rijnaken door moesten. Als er eens wat gebeurt, is de wijk op zulke momenten afgesloten van de buitenwereld. Er gaan zo doden vallen". WEEKEINDE bijdragen van Jankees s, Gerard van der Hoe- Rens Koldenhof, Moni- Roso en Ellen Verhaar J radijs i gemeentebestuur van ierwoude heeft in de loop jaren al heel wat fantasie 'esproken om de snelheid het verkeer af te remmen, giggen op de Dr. Kort- nstraat al vele jaren be- ilokken die dienen als Versmalling. Ooit neerge- j als tijdelijke maatregel, j- ze liggen er nu al zo lang zelfs de Stichting Oud jerwoude geïnteresseerd ide obstakels. Op de Nieu- eg is een „rammelstrook" ielegd ter hoogte van tpark Haasbroek. De au- pbilisten, die kennelijk J goede schokbrekers be- lUto kken, minderen echter pelijks vaart en razen er ijblijveto gemakkelijk overheen er geen strook is. Het basis wat wel rammelt in de jt van sportpark Haas je is de relatie tussen het eentebestuur en het be- t van voetbalvereniging ;In de Dorpsstraat zijn as- pringingen en kronkels pbracht om het verkeer kvingen de snelheid te Beren. js kort heeft Zoeterwoude tgenwicht voor de beper- je maatregelen een para voor de snelheidsmaniak jt leven geroepen. Op een !van de Europaweg mag lich uitleven. Heel even Een meter of twee. Ter fte van garage Versteegen een bord dat aangeeft je bebouwde kom wordt ten en dat automobilis- Diet meer aan het maxi ms): van 50 km per uur gë- ering [en zÖn- Twee meter ver 'taat een bord dat aan- lijkheid'dat de verhoging van de uüeren e'd wel weer welletjes is at de automobilist het ïdaal weer moet loslaten. j me 't paradijsje wel. - ing illen niet bijten, de Leid- inkeliers. De koopavond jhuiven van donderdag Vrijdag? Over ons lijk, is edelijk eensgezinde ant- 8 van de middenstan- Zelfs de wethouder kan jgrip voor opbrengen, al i hij de mening van de éli.ers wat minder be- )jk dan de mening van ant, die in zijn visie nog s koning is. En van wie I 1994 de stemmen moet Dn. De middenstand zou n voorbeeld aan moeten r je bent een moderne, perkende alleenstaande, rkt op een afgelegen be iterrein aan de rand van tn, Den Haag of Hoofd- Iwaar in de verste verte [Winkel te vinden is en je tok niet tijdens je lunch- - je boodschappen kunt Een vrouw of man heb je niet, dus die kan ook niet de boter, kaas en eieren in huis halen. De situatieschets: ein de van de werkdag, je trekt een sprint om op tijd naar huis te komen in je auto, op je fiets of in de bus of tram (die ver traging heeft). Je wurmt je door file en avondsplts, steekt om kwart voor zes de sleutel" in het slot, grist eenmaal bin nen een boodschappentas en zet de spurt in naar de winkel. Waar je nog net op tijd bent om te zien hoe de laatste voor verpakte biefstuk voor'je neus uit het koelvak wordt gehaald; de enige voorverpakte salade er ook het slechtste uitziet en de kant en klaarmaaltijden in blik er toch ook niet appetijte lijk genoeg bij staan om ze mee te nemen. Een bezoekje aan slager en de verse groen teman kun je helemaal verge ten want die sluiten om half zes de winkel omdat zij toch ook een gezin hebben dat om hen schreeuwt. We snappen best dat de ge middelde winkelier ook een priveleven en een tennisvere niging of vergadering heeft. Maar wié boodschappen moet doen op de hierboven om schreven manier, krijgt steeds minder trek om ook maar één stap in een winkel te zetten. Als de klant werkelijk koning is, zou de midden stand heel wat minder moei lijk moeten doen om de deur tot half zeven open te houden. De goodwill die daarmee wordt gekweekt onder het massaal weggestroomde pu bliek is met geen piek, knaak of meier te betalen. En die koopavond? Misschien is de suggestie van een be vriende journalist niet eens zo'n slechte geweest: ver schuif 'm naar woensdag. Mpoi midden in de week als je net door je voorraadje voor één persoon heen bent, mooi te combineren met een waren markt, de regio heeft 'm twee dagen later dus je bent uniek en derhalve aantrekkelijk voor de fel begeerde regiocon sument. Kortom: perfect. Maar we kennen in elk geval één tegenstander: de winke lier. Van de moderne werken de mens heeft 'ie nog niet ge hoord, laat staan van het mo derne stel waar beide partners werken. De klant koning? Dat mochten we willen. Afraffelen Wethouder Luuk Beelen houdt niet van zeuren. In de Alkemadese raadscommissie financiën is het steevast op schieten geblazen, want Luuk heeft meer te doen. Speciaal voor de wethouder is de aan vangstijd van acht uur verzet naar half acht. Ruim op tijd zit Luuk daar al, als de commis sieleden met hun laatste hap eten nog achter de kiezen bin nen snellen. De commissie verloopt dan als volgt: Beelen vraagt de aanwezigen, waar van sommigen nog bezig zijn te gaan zitten, of ze nog op merkingen hebben over de notulen. Voordat iemand kan reageren zit de turbowethou der al halverwege agendapunt Een paradijsje voor de snelheidsmaniak. Op een deel van de Europaweg in Zoeterwoude mag hij zich - zij het maar heel eventjes - uitleven (Zie Paradijs). FOTO: WIM VAN NOORT gelijks kond doen van het feit dat zij in pakweg de Dubbele- buurt, het Akkerwinde, de Paedsenakker of de Morsebel laan woonachtig zijn. Toeval lig allemaal straten in Rijns burg trouwens. Deze week was het daar opnieuw tijd voor een greep uit de grabbelton. De nieuwbouwwijk De Klei- petten over namen gespro ken vordert immers ge staag en je wilt voor je de nieu we doorzonwoning betrekt toch wel een beetje naam voor je geld. Wethouder Vianen had dat goed begrepen en op perde wat afgezaagd de nieuwe straten te tooien met de namen van oude Hollandse meesters. Maar al snel bleek dat het hem niet om het ca chet van de wijk te doen was. De keus voor oude meesters was vooral ingegeven door het feit dat er daarvan nu eenmaal voldoende voorhanden zijn om de hele wijk in dzelfde sfeer te kunnen benoemen. 2, de ingekomen stukken. Een commissielid met supersnelle reflexen kan misschien zijn favoriete ingekomen stuk nog net onderscheppen, maar meestal zit „Fast Hand Luke" dan al „triggerhappy" bij agendapunt 3 en vraagt hij „of iemand nog wat heeft, zo niet dan gaan we naar agendapunt 4". Een raadslid dat tracht zijn mond open te doen merkt vaak, als het hem gelukt is, dat hij dan al midden in de af sluitende rondvraag zit. Als Luuk zo gauw geen antwoord heeft op moeilijke vragen, be looft hij de zaak in het college te bespreken of hij geeft een ambtenaar het woord. Afgelo pen woensdag stonden de commissieleden dan ook bin nen een half uur verbouwe reerd op straat. Ze waren in ie der geval op tijd thuis voor Studio Sport. Het gekke is dat voor de com missie welzijn, zo die niet wordt afgelast bij gebrek aan agendapunten, altijd ruim hartig een hele avond wordt uitgetrokken. Iedereen mag zeggen wat hij wil en Luuk verhoogt de gezelligheid met een kwinkslag op zijn tijd. Fi nanciën wordt afgeraffeld, welzijn suddert urenlang door met in dit geval Lazy Luke. Het resultaat is overigens het zelfde; de inbreng van de com missieleden doet er niet doe, de wethouder doet gewoon wat hij zelf wil. „Inspraak, daar heb ik een prullebak voor", liet een conservatieve burgemeester in een grijs ver leden ooit weten. Die uit spraak is „Keep your mouth shut Luke" op het lijf geschre- Meesterlijk Het kiezen van namen voor nieuwe straten is een ernstige zaak. Per slot van rekening moeten mensen misschien wel hun leven lang vrijwel da- „U heeft weinig fantasie en besef van historie", oordeelde voorzitter Van Ameron van het Genootschap Oud Rijns- burg. „Met name het gebied de Kleipetten kent een groot aantal historische perceelna men. Deze zouden eigenlijk ggebruikt moeten worden als straatnaam", en hij overhan digde de wethouder vervol gens een lijst met voorbeel den. Penningshoorn, Pannen bakkers veld, Rijstuin en Geesterwaarde las deze het epistel, de namen zachtjes voor zich uit prevelend. Een gevoel van afkeer maakte zich van hem meester. Hij zag de kinderen al voor zich die zich jaren lang de spotternij van klasgenootjes zouden moeten laten welgevallen als hij hier in zou toestemmen. Dat nooit. En hij stuurde Van Ameron met een kluitje in het riet. La ter. in een volgende fase, dan zouden de GOR-namen na tuurlijk in aanmerking ko men. En met een tevreden ge voel keerde de wethouder die avond huiswaarts. Eventjes nog werd zijn goede humeur verstoord toen hij de hoek om ging en het lantaarnschijnsel op het naambordje van de hem zo vertrouwde straat viel. 'Op den Claver', las hij. Je zou ze toch. Hondepoep De hondepoep houdt Noord- wijk in een ijzeren greep. Al jaren probeert de gemeente hondenbezitters aan te sporen de uitwerpselen van hun hond op te ruimen. Tot dusverre vond de gemeente steeds de hond in de pot. In 1986 werden in verschillende wijken schepjes uitgedeeld, zodat de hondedrollen in de afvalbak ken konden worden gedepo neerd. De proef mislukte, om dat de bereidheid om de ver vuilde schepjes mee naar huis te nemen en ze daar af te spoe len nihil was. Het „Dekkers Poepzakje" bleek een te kost baar alternatief voor het goed kopere boterhamzakje. Een paar jaar later kwamen de hondentoiletten, maar die ble ken niet te reinigen. Niemand vertoonde zich dus in de buurt van deze plaatsen om niet het gevaar te lopen met poep te worden besmeurd. In septem ber van het vorige jaar werden de wijken Middengebied- Noord en Grashoek als testge bieden aangewezen. Overal werden afvalbakken neerge zet en op een groot grasveld bij de Nieuwe Zeeweg kwa men borden met „verboden toegang voor honden". Het re sultaat was opnieuw bedroe vend. Heel wat hondenbezit ters bleken niet te kunnen le zen en lieten hun hond onge stoord doorpoepen. Maar de gemeente geeft het nog niet op. De komende maanden zullen de hondenbe zitters worden bestookt met voorlichting. Wervende tek sten op stickers als „Met de hond in de hand een schoon Nederland" zal iedereen met de neus op de feiten moeten drukken. Of zouden ze ook daar schijt aan hebben. De ets met het portret van Rembrandt die in het bezit is van het ge meentearchief. Kenner Th Laurentius spreekt zich dinsdag uit over de vraag of de ets inderdaad door Rembrandt zelf is gemaakt. FOTO. WIM VAN NOORT Prentenkenner onderzoekt 'Rembrandt' gemeentearchief LEIDEN Th. Laurentius, kenner van oude prenten en teke ningen, onderzoekt dinsdagavond een ets met een portret van Rembrandt in het Leidse gemeentearchief. Laurentius probeert dan te bepalen of de afbeelding die al heel lang in het bezit van de gemeente is, inderdaad van de hand van Rembrandt is. Laurentius geniet bekendheid omdat hij ook aan het televisie programma 'Tussen kunst en kitsch' meewerkt. Hij zal dinsdag ook prenten en tekeningen beoordelen die Leiden en Rijnland als onderwerp hebben. Iedereen die dat wil kan dergelijke pren ten vanaf 19.00 uur in het gemeente-archief aan de Boisotkade aan hem voorleggen. Gemeentearchivaris T. Schelhaas noemt het beoordelen van de 'Rembrandt' een stuntje. „We hebben de ets altijd al in de pren- tenverzameling gehad. Hoe lang precies weet ik met. Hij komt al voor in de catalogus van 1904. Het is een afbeelding van Rem brandt, dat staat wel vast. En het zou misschien wel een echte ets van Rembrandt zelf kunnen zijn". Schelhaas voegt daar aan toe geen flauw idee van de mogelijke waarde te hebben. Ook daar over zou Laurentius mogelijk dinsdag een uitspraak kunnen doen. ALLERLEIDS Roadrunners De Leidse Roadrunners hou den morgen hun veertiende prestatieloop. Deelnemers kunnen kiezen uit vier af standen. 3, 6. 9.6. 15.1 of 21.7 kilometer. De start is bij hel clubhuis van de Leiden Roa drunners Club aan de Voor- schoterweg. Inschrijving van af 9.00 uur. Deelname kost vier gulden, kinderen betalen twee gulden. Inlichtingen bij Wim Schroef 071-219186 oj Jan Smeele: 071-314235. Wandeling Over het landgoed van Oud- Poelgeest voert morgen een natuurwandeling die wordt georganiseerd door het IVN. De wandeling start bij het monumentale toegangshek aan de Poelgeesterweg in Oegstgeest. Deelname is gra tis en de wandeling zal zo'n anderhalf uur duren. Budget Houd uw budget in balans' is het thema van een voorlich tingsmiddag voor 55plussers. Die wordt maandag gehou den door de Ouderen Activi teiten Commissie Merenwijk. De bijeenkomst begint om 14.00 uur op Rosmolen 6. J. Smolders spreekt er over spa ren. schulden en verzekerin gen. OMNIVERSUM Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film beelden, die geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 m-. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt u een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd. De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: i voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27.00 O kwartaal (automatische betaling) f79.80 kwartaal via acceptgiro f82,80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon.in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag IN/ lllUHIWIllllMHilll»

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11