ohn Major ontwijkt v-debat met oppositie jluimtevaartsuccessen van anonieme hoofdontwerper (Bouoant BUITENLAND jucleaire veiligheid GOS enorm verminderd Jeruzalemvirus bedreigt Israëlische computers n0nke stijging aantal doden bij vliegtuigongelukken Aan de lijn JTL. Chinese partij achter hervormingsbeleid Deng VRIJDAG 13 MAART 1992 JKOU - De nucleaire veiligheid in de jialige Sovjetunie is het afgelopen jaar (sch afgenomen. Deze uitspraak komt ennadi Novikov. die in de 'atoomstad' |abinsk-70 in de zuidelijke Oeral lei- geeft aan wetenschappelijk onderzoek jrnwapengebied. tevoren verklaarde de Russische vice- lent Roetskoj voor de televisie dat de apens in de Kaukasus 'voor duizend nt veilig' zijn, omdat bij een poging tot inmiddcllijk speciale instructies gel- lm wat voor instructies het gaat, is een geheim. ijn opmerking praatte Jeltsins eigen wijze secondant duidelijk zijn mond voorbij want Moskou heeft steeds volgehouden dat de kernwapens uit de woelige Kaukasische republieken Azerbajdzjan, Armenië en Ge orgië al lang zijn weggehaald. Op de verte genwoordigingen van de drie zuidelijke re publieken in Moskou reageerde men dan ook met verbazing op Roetskojs weinig ge ruststellende verklaring. Het gebrek aan veiligheid waar kernwapen- specialist Novikov op doelde bij zijn inter view met het hervormingsgezinde dagblad Komsomolskaja Pravda betreft zowel tech nische als politieke aspecten. Zo vindt het vervoer van kernwapens in het voormalige Sovjet-rijk per spoor plaats. Ook in minder woelige tijden is het aantal spoorwegonge lukken in dit land groot. Bovendien gaat het transport over hetzelfde spoor als normaal treinverkeer, dus via belangrijke bevol kingscentra, aldus Novikov. Het Gemenebest telt naar schatting 30.000 kernwapens, maar ook hier geldt dat dit aan tal van officiële zijde nooit is bevestigd. Op basis van deze schatting heeft Novikov bere kend dat er in zijn land elke 30 tot 300 jaar kans is op een ongeluk met een kernwapen. Er loeren volgens hem trouwens meer geva ren dan de zo gevreesde nucleaire ontplof fing. Een gram plutonium kan een gebied van een vierkante kilometer zo vergiftigen dat evacuatie van de bewoners geboden is. In een kernkop zit maar liefst drie kilo van dat levensgevaarlijke spul. Nu het imperium met de 'rode tsaar' in het Kremlin is verdwenen, hangt de verstand houding tussen de verschillende nieuwe kernmogendheden af van de goede wil van een aantal onafhankelijke presidenten. No vikov: „Een tamelijk wankele basis". TEL AVTV - Computergebruikers in Israël vrezen van daag te worden besmet door het 'Jeruzalemvirus'. IBM- en IBM-compabtible-computers zullen vandaag, vrijdag de 13e, het slachtoffer worden. Nauwelijks een week na het Michelangelo-virus dat slechts een wonderbaarlijk klein aantal van 30 computers in Israël in de war bracht, wordt nu afgewacht welke schade het Jeruzalemvirus zal veroorzaken. Het Jeruzalemvirus verscheen voor het eerst in december 1987 op de Hebreeuwse universiteit van Jeruzalem. Zondag zal naar verwacht het 'Maltese Amoe- ba'-virus toeslaan, en op 1 april worden de 'Casper'- en 'Christmas Trce'-virussen verwacht. De angst voor wat op een epidemie van computervirussen gaat lijken, is in Is raël groot omdat het kopiëren van computerprogramma's een nationale sport is. Het ministerie van justitie in Jeru zalem heeft nu een wet in de maak die de verspreiding van computervirussen strafbaar zal maken. I VAN HUET •EN - De Britse ier John Major is niet [plan een live-televi- jbat aan te gaan met voornaamste oppo- in. Tijdens het laat- zeer rumoerige ^kwartiertje voor de fezingen kregen La- leider Neal Kinnock iet liberale Paddy Ash- nul op het rekest, n hadden Major uit- fagd voor een live-de bat. teen die verwacht de ver- igen te verliezen, pro- pie truc van het debat. Ie- die verwacht te win- ;t nee", antwoordde de die uitdager Kinnock lien te drammerig oor- r een nuttig ge- Sej Kinnock vond dat een *eJ excuus' en sloeg terug klassiek citaat van Margaret Thatcher: „Hij is bang". De verkiezingen beloven de spannendste sinds tijden te worden. Sinds Labour zijn roodste imago heeft afgewas sen en de conservatieven wat socialer lijken, is het verschil tussen de partijen minder evi dent dan voorheen. In een per soonsgericht debat tussen de verschillende partijleiders heeft de sobere Major het meeste te verliezen. De Britse premier kan allesbehalve prat gaan op een gezonde arbeids markt. Volgens Eurostat, het EG-bureau voor de statistiek, is het aantal werklozen in Groot-Brittannië in een jaar tijd met een derde gestegen, van 1,96 miljoen tot 2,67 mil joen in januari dit jaar. Het Britse werkloosheidspercenta ge van 10,4 procent stak ook uit boven het EG-gemiddelde. dat in de maand januari op 9,3 procent lag. Neal Kinnock weet dat Labour in de peilingen de wind mee heeft, maar ook dat zijn per soonlijke populariteit hij heeft de bijnaam 'Mister Nice Guy' minder is dan die van Major. De tv-genieke Paddy Ashdown heeft het meeste te winnen bij een debat, waarin hij het zich kan permitteren rustig en redelijk te blijven, wanneer de anderen onder de gordel slaan. Labour liet gisteren bij zijn eerste grote persconferentie acteurs en schrijvers (onder anderen bestsellerschrijver Ken Follet en Shakespeare-ac- teur Antony Sher) opdraven. De partij opende de vijandig heden met een omstreden ad vertentie van een achttien maanden oude hartpatiënte die zou zijn overleden als ge volg van een falend gezond heidsbeleid. Haar operatie werd twee keer uitgesteld, vol gens Labour vanwege bezuini gingen. Het betrokken zieken huis ontkende dat en diende een klacht in bij de reclame controlecommissie. De ouders van het meisje hadden toe stemming gegeven voor de ad vertentie waarin de foto van hun kind werd gebruikt. Con servatieven veroordeelden de campagne als 'monsterlijk'. Met de aanstaande ontbinding van het parlement zullen 79 Kamerleden zich uit de lands- politiek terugtrekken. Onder hen zwaargewichten als ex- premier Thatcher die sinds 1959 het Noordlondense kiesdistrict Finchley vertegen woordigde. Thatcher is kandi daat voor het Hogerhuis. Met haar vertrekken tien van haar voormalige ministers onder wie Sir Geoffrey Howe (buiten landse zaken) en Nigel Lawson (financiën). Labour ziet zijn voormalige partijleider Mi chael Foot afhaken alsook Dennis Healey, eens minister van buitenlandse zaken. De bekende pruik van Kamer voorzitter Bernard 'Order, or der' Weatherill gaat op een an der hoofd. Als eerste 'televisie voorzitter' werd Weatherill een ster op de Britse buis. Voor het laatst mocht hij gisteren de iet wat hopeloze blik over zijn af gezakte brilleglazen laten gaan, toen Labour en Tory-af- gevaardigden eikaars sprekers weghoonden. el TREAL Meer dan dui- :ch pensen zijn in 1991 om 1 rJ/en gekomen bij vlieg ongelukken. Dat is een flinke stijging ten opzichte van Burgerluchtvaart. De organi- een toestel van Nationair dat 1989 toen er 643 doden waren, satie registreerde 56 ongeluk- op 11 juli neerstortte in Saudi- Dit blijkt uit cijfers van de Or- ken waarbij 1.038 doden vie- Arabië. Alle 251 inzittenden ganisatie van Internationale len. De ergste ramp was met kwamen daarbij om. De Iraakse vice-premier Tareq Aziz tijdens de vergadering van de VN-Veiligheidsraad in New York FOTO AP Rusland steunt acties tegen Irak WASHINGTON/NEW YORK - Mocht het gebruik van geweld tegen Irak nodig zijn om Baghdad tot vernietiging van zijn ge vaarlijkste wapens te dwingen, zal Rusland dat steunen. Dit heeft de Russische ambassadeur Vladimir Loekin gisteren ver klaard tijdens zijn eerste persconferentie in Washington.„We steunen krachtig alle maatregelen die de Iraakse regering stimu leren om de resoluties van de Verenigde Naties volledig uit te voeren", aldus de ambassadeur. De Iraakse vice-premier Tareq Aziz, die twee dagen lang in New York zijn land heeft verdedigd, verklaarde zich bereid om de volledige samenwerking van de speciale VN-commissie (die toezicht moet houden op de vernieti ging van massavernietingingswapens) en het Internationaal Atoomenergie Agentschap te hervatten. Voorzitter van de spe ciale commissie Rolf Ekeus zei dat Irak zijn goede wil komende week al zal kunnen bewijzen als een VN-missie van deskundigen in ballistische wapens in Baghdad arriveert. 5ejfr dan twintig jaar ele2 ontkende de Sov- ige <jnie in alle toonaar- >ort I dat zij ooit plannen te vj om mensen op de ldMn te laten landen. Apolitiek van glasnost I echter niet alleen I heden ter discussie, _ar zorgt er eveneens dat sluiers uit het (eden worden opge- n. Zoals verwacht, :t nu dat de Sovjets degelijk een be id maanprogramma [den. wel nog niet alle vragen (antwoord kregen, kun- I verantwoordelij ken en fckken ruimtevaarders Brij uit spreken over het 1st geheime project uit de Itevaartgeschiedenis. fis het verhaal van men- j wereldberoemd Ben kunnen zijn, madr J levenswerk bij wijze kpreken plots werd afge- En het is vooral het feal waarin hoofdontwer- Bergej Pavlovitsj Korol- leen hoofdrol heeft ge- ||d. iaatste tijd worden er meer details bekend ij de plannen van de Sov- om de Amerikanen jerslaan in de wedloop t de maan. Zelfs indien plannen succesvol waren jfest, zo blijkt nu, dan r nooit een Rus als eer- jop het maanoppervlak rondgestapt. Met een zelfde vastberadenheid als de Ame rikanen hadden de Sovjets wel als eerste om de maan kunnen draaien, maar hun plannen mislukten door me ningsverschillen onder de leiders van het land, concur rentie tussen belangrijke ontwerpbureaus en de on doeltreffendheid en het lage technologische peil van de industrie. Genie De successen van de Sovjet unie in de beginjaren van de ruimtevaart lieten echter sterk vermoeden dat er een hamer en een sikkel zouden prijken op de eerste vlag op de maan. Ze waren het ge volg van het talent en het ge nie van Sergej Pavlovitsj Ko- roljov( 1906-1966). Hij was in zijn tijd in de ge heime kringen van raketdes kundigen een levende legen de, maar voor de buitenwe reld was hij slechts bekend als de hoofdontwerper Pas na zijn dood werd zijn ware identiteit onthuld, want de politieke leiders stonden erop dat Koroljov tijdens zijn leven anoniem bleef. De suc cessen van de ruimtevaart De eerste kosmonaut Joeri Gagarin (1934-1968) met de tijdens zijn leven anonieme J hoofd ontwerper Sergej Pavlovitsj Koroljov (1906-1966) Koroljov was de man achter de eerste Sovjetruimte- vaart successen en de plannen om op de maan te landen. FOTO:PERS UNIE werden immers voorgesteld als een verwezenlijking van het gehele Sovjet-volk en een triomf van het commu nistische systeem. Op 4 oktober 1957 opende de USSR het tijdperk van de ruimtevaart door vanaf de basis van Bajkonoer in Ka- zachstan de eerste Spoetnik de ruimte in te sturen. Het was een bolletje met een ge wicht van 94 kilogram, dat vooral een geweldige psy chologische indruk naliet. Amper een maand later ver trok vanaf Bajkonoer de ruim een halve ton zware Spoetnik-2 met een passa gier aan boord: het hondje Lajka. En in mei 1958 begon de Spoetnik-3 banen om de aarde te draaien, voor die tijd een kanjer met een gewicht van 1327 kilogram. De Amerikaanse lanceerra- ketten konden daar in de verste verte niet aan tippen en hun mislukkingen ge beurden voor het oog van de gehele wereld. Maar op 1 fe bruari 1958 traden de Vere nigde Staten met de geslaag de lancering van de kunst maan Explorer-1 ook het tijdperk van de ruimtevaart binnen. Prestige En dan gebeurde er iets wat pas echt de aanzet zou geven tot een race naar de maan: Joeri Gagann maakte op 12 april 1961 als eerste mens een baan om de aarde in het ruimteschip Vostok-1. „Laat de kapitalistische landen ons maar eens proberen in te halen", riep Sovjet-leider Chroesjtsjov in een telefoon gesprek met Gagarin uit. Nochtans was de Sovjet-lei ding erg bevreesd geweest voor een eventuele en moei lijk te verbergen misluk king. Ze vroegen aan Korol jov een zekerheid van hon derd procent. Sergej Pavlo vitsj gaf hun die. hoewel hij de risico's kende. De propa gandistische waarde van de vlucht van Gagarin was enorm en daar draaide het in die tijd allemaal om. Tot maart 1965 haalde de USSR primeur na primeur binnen de eerste ruimte- vlucht 1961de eerste ruim- tevlucht die een dag duurde (1961), de eerste gezamenlij ke missie van twee ruimte schepen (1962), de eerste vrouw in de ruimte (Valenti- na Teresjkova in 1963) en de eerste ruimtewandeling (1965). Op dat ogenblik had den de Amerikanen alleen nog maar eenpersoonsruim- tcvluchten uitgevoerd, waar van de langste een dag had geduurd. Terwijl de Rus Bi- kovski in juni 1963 al gedu rende vijf dagen banen om de aarde had gedraaid. Sommige primeurs waren echter van een twijfelachtig allooi en leidden in het Wes ten tot verkeerde besluiten. De Voschod-1, op 12 oktober 1964 gelanceerd met een driekoppige bemanning, was voor de buitenwereld een nieuw ruimteschip en een enorme stap voorwaarts. In werkelijkheid vloog het kosmonautentrio in een om gebouwde eenpersoonscap sule van het type waarin ook Gagarin had gevlogen en zonder veiligheidsvoorzie ningen. Maar Chroesjtsjov wilde de Amerikanen, die aan tweepersoonscapsules dachten, de loef afsteken. Vasili Misjin, de opvolger van Koroljov na diens dood in 1966, zegt dat alleen de ontwerpers de ware toe dracht kenden: „Deze missie was puur tijdverlies. Het ging alleen om het prestige". Het was overigens de laatste ruimtctriomf van Chroesjt sjov. Hij werd op 14 oktober 1964 uit zijn functies onthe ven. (Dit is de eerste aflevering van een serie van 6 over de ruimtevaart) TTEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER meeT Tijdens zijn gevangenschap heeft Jan Robertsz ruim- If de tjjd gehad om een plan uit te broeden. Wanneer hij ieziir1 doe'en 's bevrijd, sluipt hij voorzichtig over het achter- ld tePaar- waar de helmstok naar binnen gaat door het wuift, nij naar binnen en snijdt de stoottalie aan stuurboordzijde Het geluk is met hem, want ongestoord kan hij dit werk Dan sluipt hij even stil weer terug. Lang hoeft hij op de uitwerking van zijn sabotage niet te wachten, want nu de stootta- StUklG VOOrVadGT lie is doorgesneden kan de roerganger het schip niet meer hou- J den. De „Hollander" loopt in de wind op en komt dwars op de golven te liggen. Een gevaarlijke situatie, want hoge zeeën beu ken nu het schip, dat heftig heen en weer wordt geslingerd. Aan boord heerst grote verwarring, want niemand begrijpt, wat er is gebeurd. door BOB VAN HUËT LONDEN - Sjiek Londen ergert zich. Vrouwe Jennifer Jenkins, voorzitster van de Commissie Koninklijke Parker, heeft de ongehoorde aanbeveling gedaan dat alle honden, inclusief de edelste rassen, voortaan aan de lijn moeten in Kensington Gardens. Als het aan Dame Jenkins ligt. is het afgelopen met een honderdvijftig jaar oud privilege dat TitianMrs. MacBeth en Sheba - zo heten de honden in Kensington - min of meerde vrije loop liet binnen de koninklijke hekken van dit fraaie park. dat overigens sinds kort is geprivatiseerd wat betreft het onderhoud: vroeger was dat de taak van het ministerie van publieke werken. To leash or not to leash '(aan de I ijn of n iet aan de lijn), dat is volgens een Londense avondkrant de indringende vraag. Persoonlijk zal het me worst zijn, al brak ik tijdens een jog-kwartiertje bijna mijn nek toen ik overeen loslopende West- Highland terriër struikelde. De bazin, die er een stuk voor liep, zei in prachtig Engels dat dit haar bijzonder speet, toen ik langskwam. Het incident was daarmee af Maar anderen nemen daar kennelijk geen genoegen meer mee. Ze vallen minder over Titian zelf dan over wat het beestje en duizenden soortgenoten laten liggen. Dat inspireerde de Engelse schrijfster Judy Hillman tot een felle uithaal naar hondebezitters die Kensington Gardens tot een royale schijtbak degraderen. ..De meeste parkbezoekers komen zonder hond om rust en veiligheid te zoeken, niet vuil en gevaar", schreef ze. Die hondepoep, zo voegde ze eraan toe. verspreidt bovendien enge ziekten als toxocaracanis, een infectie die tot blindheid kan leiden. ..Overdreven", riepen tegenstanders. ,je zou dan het gras moeten eten waar zojuist een hond op heeft gepoept". Vorig jaar werden in heel Groot-Brittannië vreemd genoeg wel 29 gevallen van toxocaracan is geconstateerd. Uiteraard kreeg de zaak een staart, want Mrs. MacBeth en Sheba hebben gerenommeerde uitlaters. De graaf van Gloucester, gelieerd aan de koninklijke familie, de directeur van de BBC en zo nog wat Lords en Sirs zijn trouwe baasjes in Kensington Gardens. Ze hebben nu druk uitgeoefend op milieuminister Michael Heseltine om de hond-onvriendelijke Dame Jenkins tot de orde te roepen. Het kamerlid voor Kensington en omstreken is het zweet onderhand uitgebroken over de kwestie, want met een meerderheid van slechts 815 stemmen bij de laatste verkiezingen kan hij zo vlak vooreen nieuwe stemming geen oer-Tory's zien overlopen naar het anti-establishment-kamp. De honden aan de lijn of Dame Jenkins, zo stelt de dog-lobby die wel voor hetere vuren heeft gestaan. Spreekbuis is een adellijke dame van hoge leeftijd, die Rusland in 1917 ontvluchtte voor die 'honden' van bolsjewieken. Zij voorspelt ook dit gevecht te zullen winnen, al heeft ze geen tijd nog eens 75 jaar te wachten. Vandaar haar verschrikkelijke dreigement: ..Ik zou wel eens kunnen stoppen Conservatief te stemmen". John Major is gewaarschuwd. Kurden kondigen Turkije oorlog aan ANKARA/TEHERAN - De militante Kurdische Arbeiderspartij (PKK), die de afgelopen dagen het doelwit was van aanvallen van de Turkse luchtmacht, heeft een 'onbarmhartige, totale oorlog' tegen Turkije aangekondigd. Dat staat in pamfletten die gisteren in het oosten en zuiden van Turkije onder de overwegend Kurdische bevolking zijn ver spreid. Turkse militaire bronnen bevestigden gisteren dat de PKK zich duidelijk voorbereidt op een tegenaanval. Turkije heeft zijn troepen in het oosten en zuiden van het land inmiddels aanzienlijk versterkt. De hulporganisatie Artsen zonder Grenzen (AzG) zegt dat door de blokkade van het Kurdische gebied ernstige voedseltekorten zijn ontstaan. Veel mensen raakten gewond doordat zij op mij nen trapten toen zij erop uit trokken om brandhout te sprokke len. De onverwarmde ziekenhuizen kampen met een tekort aan bedden voor alle gewonden, meldt AzG. Bush roept op tot bestand in Nagorno-Karabach WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft gisteren Armenië en Azerbajd zjan opgeroepen een oorlog te voorkomen en onmiddellijk een staakt-het-vuren in te stel len. Bush besprak de crisis tus sen beide ex-Sovjet-republie- ken in een telefoongesprek met de Turkse premier Demi- rel. Deze heeft laten weten dat Turkije wel wil bemiddelen in de strijd maar niets voelt voor militaire interventie. De Aze- ri's, moslims van Turkse af komst, en de christelijke Ar meniërs strijden om de Ar meense enclave Nagorno-Ka rabach in Azerbajdzjan. Ook de NAVO en de CVSE trachten in het conflict te bemiddelen. BEIJING - De Chinese communistische partij heeft opgeroepen tot „honderd jaar" economi sche hervormingen en ge waarschuwd voor ex- treem-linkse denkbeel den. Een tandarts zou er niet direct raad mee weten, maar volgens de Amerikaanse hoogleraar Corroy bevat dit fossiel een deel van de on derkaak plus tanden van een 13 miljoen jaar oude voorvader van de mens en de aap. Corroy deed zijn vondst in Namibia FOTO AP Het besluit van het 20 leden tellende Politburo om de in de jaren tachtig begonnen econo mische hervormingen nieuw leven in te blazen betekent een overwinning van de pragmati ci, onder aanvoering van de be jaarde leider Deng Xiaoping, op de ideologische scherpslij pers die menen dat hervormin gen een ondermijning beteke nen van het socialistische sy steem van China. „Grijp de kans om de hervor mingen te bevorderen en (het land) open te stellen voor de buitenwereld teneinde de eco nomie te verbeteren", schreef het Volksdagblad op zijn voor pagina. Verwacht mag worden dat de hernieuwde aandacht voor economische hervormingen ook politiek tot nieuwe sou plesse zal leiden, zoals dat ge beurde na de eerste hervor mingsronde. De democratise ringsgolf die daar het gevolg van was werd in 1989 wreed de kop ingedrukt met het neer slaan van de studentenmani festaties op het Tiananmen- plein. De 87-jarige Deng, die de eco nomische hervormingen tien jaar geleden in gang zette, heeft het afgelopen jaar een campagne gelanceerd om zijn beleid nieuw leven in te bla zen. Hij betoogde daarbij dat de economische hervormin gen. waaronder gedeeltelijk herstel van het particulier ini tiatief, ervoor hadden gezorgd dat het communisme in China kon overleven waar het in de Sovjetunie en Oost-Europa reddeloos ten onder ging. De hervormingen van Deng zijn de afgelopen drie jaar ge stagneerd onder invloed van de behoudende vleugel die de macht overnam na de onder drukking van de democratise ringsbeweging.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5