Brill geeft Dode-Zeerollen uit Pax Christi: Palestijnen zijn vertwijfeld Naarden herdenkt Tsjechische theoloog en pedagoog Comenius GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR CeidócSoirttmt VRIJDAG 13 MAART 1992 Prominente blanke kerkleden vragen steun voor De Klerk JOHANNESBURG Negentien prominente leden van de blan ke Nederduitse Gereformeerde Kerk (NGK) hebben de kerkle den in een open brief opgeroepen bij het referendum van 17 maart met 'ja' te antwoorden. Het initiatief zal zeker voor nieuwe spanningen zorgen in de kerk die lange tijd een belangrijke steunpilaar van het apartheidsbewind was. De leiding van de grootste blanke kerk van Zuid-Afrika besloot eind vorige maand de leden geen stemadvies te geven. De NGK heeft behalve veel leden van de regerende Nasionale Partij ook een substantieel aantal leden van de Conservatieve Partij (CP) in haar achterban. CP-voorman Andrics Treurnieht, die de leden van zijn partij heeft opgeroepen 'nee' te antwoorden, is lid van de NGK. Volgens de opstellers van de open brief heeft de NGK, die in 1986 formeel afstand nam van de apartheid en dit stelsel vier jaar later veroordeelde, duidelijke besluiten over apartheid genomen. Op grond daarvan mag nu van de kerkleden verwacht worden dat zij president De Klerks hervormingspolitek steunen. Men valt niet over zijn fouten. Men valt altijd, over zijn vija nden, die deze fouten uitbuiten Reorganisatie bij Christian Science BOSTON - Christian Science, een klein maar door zijn haar media invloedrijk religieus ge nootschap in de Verenigde Staten, heeft een omvangrijke herstructurering aangekon digd. De reorganisatie heeft geen gevolgen voor het voor aanstaande dagblad The Christian Science Monitor. De kerk heeft wel haar televisie zender te koop aangeboden. Verscheidene kranten hebben de afgelopen tijd melding ge maakt van de financiële pro blemen bij Christian Science. Vrouw van tv-evangelist Jim Bakker wil scheiden HENDERSONVILLE - Tammy Faye Bakker die haar man, de tv-evangelist Jim Bakker, in tegenspoed steeds trouw heeft bij gestaan, heeft aangekondigd te willen scheiden. In een brief aan volgelingen, verstuurd vanuit haar huis in Orlando, schrijft de 50-jarige Tammy dat ze voortdurend lijdt onder de situatie met haar echtgenoot. „Jarenlang heb ik gedaan alsof alles goed ging terwijl ik in feite steeds leed", zegt ze. „Ik kan met meer doen alsof. Ik kan het fysiek niet meer volhouden". De tv-evangelist zit in de gevangenis in Minnesota omdat hij 4,7 miljoen dollar aan giften voor zijn kerk in eigen zak had gestoken. Tijdens het proces bleef Tammy Faye volhouden dat hij onschuldig was. Maar hij kreeg 45 jaar cel. Later werd deze straf omgezet in acht tien jaar. Zijn machtige imperium begon te wankelen toen zijn buitenechtelijke affaire met secretaresse Jessica Hahn bekend werd. Hij biechtte deze affaire onder tranen op in zijn eigen tele visieprogramma. Zijn opgewekte echtgenote verbaasde toen ve len door hem met vuur te verdedigen en in het openbaar zijn ont rouw te vergeven. LEIDEN - De Leidse uit geverij E.J. Brill geeft een complete editie van de Dode-Zeerollen op micro fiche uit. De bronnenuit gave zal nog dit jaar ver schijnen. Dit heeft Brill, de oudste zelfstandige uit geverij in Nederland, don derdag in Den Haag be kend gemaakt. De rollen, in 1947 en volgende jaren in elf grotten bij Qumran gevonden, worden als de be langrijkste handschriften- vondst van deze eeuw be schouwd. De ruim 800 hand schriften dateren uit de perio de van de derde eeuw voor Christus tot de eerste eeuw na Christus. Daaronder bevinden zich 180 handschriften met fragmenten van bijna alle boe ken van het Oude Testament. Ze werpen een nieuw licht op de overleveringsgeschiedenis van het Oude Testament en op het jodendom van het begin van onze jaartelling. De uitgave van Brill, in samen werking met de uitgaverij van microfiches IDC te Leiden, be vat een inleiding van prof. Emanuel Tov uit Jeruzalem, hoofd van het officiële pubh- katieteam. en verder een cata logus van alle erin voorkomen de fragmenten. De uitgave werd bespoedigd doordat vorig jaar het Hun tington Museum in Pasadena, Californië. overging tot de uit gave van een fotoboek met bij na alle fragmenten, evenwel zonder een inhoudsopgave, een „volslagen onbruikbaar boek", aldus Qumran-deskun- dige prof.dr. A.S. van der Wou- de uit Groningen. Geleerden uit de gehele wereld dringen al jaren aan op publikatie van de rollen. De wetenschappelijke uitgave, voorzien van com mentaar, wordt pas over enke lejaren verwacht. De meeste handschriften kwa men terecht bij het Rockefel ler Museum in Oost-Jeruza- lem, tot 1967 Jordaans gebied. Toen het museum niet meer alle handschriften die werden aangeboden, kon betalen, sloot de Jordaanse regering contrac ten met universiteiten in Euro pa en de Verenigde Staten af. Zij verkregen de exclusieve publikatierechten, indien ze het handschrift op het mo ment van de koop aan het Roc kefeller Museum afstonden. Daardoor bleven de Dode Zee rollen voor andere geleerden ontoegankelijk tot het mo ment van publikatie. De Koninklijke Academie voor de Wetenschappen heeft in 1961 voor honderdduizend gul den de fragmenten uit grot 11 gekocht. Deze zijn weten schappelijk bewerkt en voor publikatie gereedgemaakt door prof. Van der Woude en zijn medewerkers aan het Qumraninstituut van de Rijks universiteit Groningen. „Toen wij na tien jaar ons werk hadden gedaan, werd er al ge klaagd dat dit lang had ge duurd. Aan enkele Amerikaan se instellingen zijn ze al dertig jaar bezig, terwijl ze nog steeds niet op de helft zijn", aldus Van der Woude. Een en ander werd nog gecom pliceerder toen in 1967 Oost- Jeruzalem onder Israëlisch be heer kwam. Israël heeft de contracten echter gerespec teerd. Doordat deze overeen komsten met de Jordaanse re gering waren afgesloten, kon den de Israëlische autoriteiten weinig of niets doen tegen het Huntington Museum, dat de afspraken aan zijn laars lapte. Ook daarom vond Brill een welwillend oor. toen de uitge verij vorig najaar de Israëliërs benaderde. De Dode-Zeerollen zijn binnenkort, weliswaar op microfiche, in principe voor eenieder beschikbaar. Vaticaan wil nieuwe tekst voor nationale hymne VATICAANSTAD - Het Vaticaan wil zijn nationale hymne, een mars die in 1869 door de Fransman Charles Gounod is gecom poneerd, van een nieuwe Latijnse tekst voorzien. Dat heeft de auteur van deze tekst, abt Rafaello Lavagna, onthuld. Anders dan vele andere volks liederen heeft de hymne van het Vaticaan van oorsprong geen tekst. Zij werd in 1949, in aanwezigheid van paus Pius XII, officieel aanvaard. De hymne verving het Vaticaanse volkslied van de Oostenrijker Halmajr. Vervolgens werd een tekst ge schreven door mgr. Antonio Allegra, meester-organist van het Vaticaan. Deze tekst wordt op dit moment als achterhaald beschouwd. De boodschap is teveel verpakt in retoriek en sluit niet meer aan bij de ker kelijke stijl van na het Tweede Vaticaans Concilie Ter illustratie: „Rome. onster felijk door je martelaren en je heiligen, hoor ons gezang. O Rome, vaderstad van eeuwige herinneringen, jouw glorie is bezongen door duizenden pal men en duizenden altaren. O. Rome, jouw licht verflauwt nooit...". Lavagna heeft nu een nieuwe tekst geschreven in het Latijn - nog steeds de officiële taal van het Vaticaan waarin hij aansluit bij het Nieuwe Testa ment. Hij heeft daarin gezocht naar alle teksten waarin ver wezen wordt naar Petrus (ruim 150) en op basis daarvan een tekst samengesteld: „Petrus, prins van apostelen. Petrus, die de sleutel van het hemel rijk heeft ontvangen. Petrus, visser van mensen..." etcetera. Priesterstudent is kwetsbaar ROTTERDAM - Drs. H. A. Verbakei, priester van het bis dom Rotterdam en van '83 tot '88 werkzaam in Naaldwijk, is deze week gepromoveerd aan tiet Loyola College van de je zuïeten in Columbia (VS) tot doctor in de pastorale psycho therapie. In zijn studie onder zocht drs. H. Verbakei de sa menhang tussen leerstellige theologische gezichtspunten en datgene waarbij deze vor mingsactiviteiten in botsing kunnen komen met dingen die de aandacht verdienen bij de mannelijke ontwikkeling: het verlangen naar intimiteit/sek sualiteit, de drang naar zelf standigheid en de noodzaak om de psychologische grenzen te versterken. Het onderzoek toont aan dat mensen aan de seminaria zich bewust zijn van de noodzaak van een persoonlijke verwer king van deze twee verschil lende sferen. Men realiseert zich dit, maar tegelijkertijd is het de voornaamste zorg onder de leidinggevenden van de se minaria dat de kandidaten voor het priesterschap zeer kwetsbaar zijn. Het onderzoek probeert de leidinggevenden meer bewust te maken van deze twee sferen en deze beter op elkaar af te stemmen. UTRECHT - Het gaat volgens Jan ter Laak van Pax Christi „ontzettend slecht" met de Palestij nen. Na de euforie van Madrid zijn ze nu gedesillusio neerd over de voortgang van het vredesproces. Bo vendien raken ze onder ling hoe langer hoe meer verdeeld. Dc secretaris van de rk vredes beweging is tot deze conclusie gekomen tijdens een zesdaags bezoek aan Israël en de bezette gebieden. De Palestijnen heb ben de indruk dat ze bij de vre desbesprekingen aan het lijn tje worden gehouden. Wat ze ook zeggen, Israël gaat door met bouwen van nieuwe nederzettingen in bezet ge bied. Verder leidt de onderlin ge verdeeldheid tot steeds har dere confrontaties tussen ver schillende Palestijnse groepe ringen, waarbij de eerste do den reeds zijn gevallen. Ook de Israëlische vredesbeweging Vrede Nu is volgens Ter Laak heel pessimistisch over de toe komst. Deze organisatie, enkele Pale stijnse groepen rond Faisal Husayni en Europese vredes bewegingen hebben de afgelo pen dagen besloten aan het eind van het jaar weer een grootscheepse vredesconfe rentie in Jeruzalem te houden. De bijeenkomst zal vooral in het teken van solidariteit met de Palestijnen staan, een standpunt dat volledig door Vrede Nu werd onderschre ven. Verder zal het congres zich bezig houden met het ne derzettingen beleid in de bezet te gebieden. Idoor HENK VAN 'T KLOOSTER NAARDEN - De gemeen te Naarden herdenkt dit jaar uitgebreid de Tsjechi sche pedagoog, filosoof en theoloog Jan Amos Come- nius, die 400 jaar geleden in Nivnice in Moravië werd geboren en in 1670 in de Naardense Waalse kerk werd begraven. De meeste festiviteiten iheb- ben plaats in de periode van 6 tot en met 23 mei. Het Comeni- usmuseum krijgt dan een nieuwe behuizing in een voor malige kazerne naast de Waal se kerk, koningin Beatrix woont in de Grote Kerk een herdenkingsbijeenkomst bij, er is een wetenschappelijk symposium en er zijn tal van concerten, waaraan musici uit Tsjechoslowakije deelnemen. Het officiële begin van de her denkingsperiode is op 28 maart. De Tsjechoslowaakse ambassadeur en de loco-bur gemeester van Naarden leg gen dan een krans bij het beeld van Comenius in de vesting stad in het Gooi. Een dag later houden de Nederlandse Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland Vanuit Nederland hoopt Ter Laak zo'n 150 deelnemers te kunnen mobiliseren. Daarbij denkt hij vooral aan mensen die al betrokken zijn bij con tacten met Palestijnen, zoals uit burgerlijke of kerkelijke gemeenten en instellingen. Palestijnse christenen hadden Ter Laak bij herhaling hun er gernis laten blijken over de in de Grote Kerk een herden kingsbijeenkomst. Comenius, die eigenlijk Jan Amos Komensky heette, is in Nederland misschien niet meer zo bekend, maar zijn naam wordt in Tsjechoslowa kije nog altijd hooggehouden. President Vaclav Havel citeer de hem in zijn eerste nieuw jaarstoespraak als president en vorig jaar kwamen 17.000 Tsjechen en Slowaken naar Naarden om, soms met tranen in de ogen en het volkslied zin gend, het graf van Comenius te bezoeken. Dit jaar wordt een nog groter aantal bezoekers uit het Oost- europese land verwacht. In het Comeniusmuseum zal daarom het Tsjechisch naast het Ne derlands en Engels de voertaal zijn. Broederschap Comenius was lid van de Broe- deruniteit of Boheems-Moravi- sche Broederschap, de eerste protestantse kerkgemeen schap in Tsjechië die echt los van Rome stond en in het mid den van de vijftiende eeuw was ontstaan. Hij vluchtte in 1628 definitief uit zijn geboorte land, toen de Rooms-Katholie- ke Kerk een steeds grotere druk op de protestanten legde. Hii woonde en werkte in Po- bouw van het Holland Dorp door Christenen voor Israel in bezet gebied. In het nabijgele gen Bethlehem, waar veel Palestijnse christenen wonen, heerst grote verbittering over het feit dat juist christenen dit plan steunen. Het is volgens Ter Laak niet te achterhalen van wie dit land len, Hongarije en Noord-Duits- land en werd in 1648 tot bis schop van de Broederuniteit gekozen. Comenius vestigde zich in 1656 in Amsterdam en bleef daar tot zijn dood in november 1670. Hij waande zich veilig in deze stad, waar ruimte was voor alle godsdienstige gezind ten en die hij omschreef als 'de oogappel der steden, het sie raad van België en de ver rukking van Europa'. Hem werd door de pas gestichte uni versiteit het ambt van hoogle raar aangeboden, maar Come nius weigerde. Comenius heeft bijna 200 boe ken geschreven, niet alleen op het gebied van de theologie, fi losofie en pedagogie, maar ook op het terrein van de natuur wetenschappen en de taalkun de. Zijn zeer gedetailleerde kaart van Moravië werd opge nomen in de atlassen van be roemde Nederlandse cartogra fen. Pansofie Zijn theologische gedachten vatte Comenius samen in het begip 'pansofie' (alwijsheid). Deze allesomvattende wijs heid moest de mensen de grondslagen, oorzaken en doeleinden van alle dingen le ren en daarmee hun wijsheid, was. Gesproken wordt over de Lutherse Kerk in Duitsland, het Oecumenisch Patriarchaat en de Armeense Kerk. „Mis schien zullen we de waarheid pas in de hemel horen," zo zei de rk patriarch voor Jeruza lem, Michael Sabbah. Een woordvoerder van Vrede Nu was verbaasd over een ver- deugd en geloof geven. Come nius geloofde dat de pansofie zou leiden tot eenheid in de ernstig verscheurde wereld. Om de wereld zo te verbeteren achtte Comenius de opvoeding van de jeugd en het vormings werk van volwassenen van groot belang. De school zou „een werkplaats voor de men selijkheid" moeten worden, een plaats waar iedereen alle dingen van alle kanten kan le ren. Een groot deel van zijn ge schriften behelst daarom op voedkundige werken. Beroemd is zijn schoolboek 'Orbis Sensualium Pictus' (De zichtbare wereld) uit 1658 waarin 150» afbeeldingen met bijbehorende tekst zijn afge drukt. Er zijn 254 uitgaven van dit boek in zeker twintig talen bekend. In 1633 schreef Comenius een 'Informatorium der Mutter- schule', waarin hij de moeders voorhoudt dat het kind in de opvoeding centraal behoort te staan. Opvoeders, leraren en moeders moeten weten: God heeft ons de kinderen tot voor beeld en leraren gegeven en ons met Zijn gave geëerd, zo dat wij hen mogen helpen dat zij dat mogen worden waartoe zij bestemd zijn, aldus Come nius. klaring van het CIDI, waarin geen afstand van het Holland Dorp werd genomen maar de critici werden bekritiseerd. „Het CIDI treedt meer op als woordvoerder van de Israëli sche regering dan als verte genwoordiger van de joodse gemeenschap," zo kreeg Ter Laak te horen. Hij kon het niet weerspreken Templetonprijs voor Koreaanse predikant LONDEN - De Templeton prijs voor de bevordering van de godsdienst is dit jaar toege kend aan de 89-jarige Koreaan se predikant Kyung-Chik Han. Door zijn werk voor vluchtelin gen en armen heeft hij de aan dacht van de wereld gevestigd op het groeiend christendom in Korea. Aan de prijs is een geldbedrag van ruim 1,3 mil joen gulden verbonden. Ky ung-Chik Han, oprichter van de Young Nak-kerk in Seoul, is volgens de jury „een symbool van de evangelisatie" in Korea geworden. De kerk is de groot ste presbyteriaanse gemeente in de wereld. De Templeton prijs is in 1972 ingesteld door de Engelse zakenman John Templeton, die van mening was dat er ook een Nobelprijs voor de godsdienst zou moeten bestaan. Tot de eerdere winnaars beho ren moeder Teresa, Roger Schvitz, oprichter van de oecu menische gemeenschap van Taizé, de Belgische kardinaal Leo Suenens en de Ameri kaanse evangelist Billy Gra ham. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Woubrugge G.K Korpo raal te Woudrichem Gereformeerde Kerken Beroepen te Purmerend (SOW) Mevr C R Groenendijk, kandidaat te Amster dam, die dit beroep heeft aangenomen. Brandblussers gevraagc TURKSE vliegtuigen bombarderen kampen van de K sche guerrilla-beweging PKK in Irak, acties die door de) nigde Staten worden goedgekeurd. Saddam Hoesayn f teert van de gelegenheid om van zijn kant de Kurden a; vallen. Georgië verkeert na een bloedige staatsgreep t de democratisch verkozen president Zviad Gamsachcx in de grootste politieke en economische chaos. In Arm worden GOS-troepen en kazernes van het GOS-leger, ei lijk het Russische leger, overvallen om wapens buit te ken. Heel de Kaukasus is na de ineenstorting van de Sov nie en het wegvallen van de Sovjet-macht een haard vai rust geworden. HET heetste conflict gaat om Nagorno-Karabach, Arm grondgebied dat door dictator Stalin bij de vorming va Unie van Socialistische Sovjet-republieken aan Azerbajd werd toegebedeeld. Armeniërs en Azeri's vechten al viei verbeten om het bezit van de enclave. De strijd heeft tol toe aan meer dan duizend mensen het leven gekost. D vechten worden met de dag bitterder. In West-Europal men zich tot nog toe weinig aangetrokken van het lokal? logje in de verre Kaukasus. Men troostte zich met de ged te dat de Russen de toestand daar wel onder controle zoi houden. Maar de Russen zijn het kennelijk beu de ondan re rol van politieman te spelen. De Russische president! Jeltsin beval zijn troepen de terugtocht. Pas nu begint mi het Westen te beseffen dat het lokale conflict dreigt uit: pen op een internationale oorlog waarbij heel de KauH en regio's ver daarbuiten kunnen worden betrokken. J De ministers van Buitenlandse Zaken van Armeni Azerbajdjan, die dinsdag bij hun officiële intrede i Noordatlantische Samenwerkingsraad broederlijk naa kaar zaten in het NAVO-hoofdkwartier in Evere, werdei ter verantwoording geroepen. Maar wat kunnen zij in Br doen wanneer hun eigen rederingen niet in staat zijn de le milities onder controle te houden? De twee landen di middellijk bedreigd worden door de uitbreiding van d< log, met name Turkije en Iran, hebben al geprobeerd eei de te maken aan het geweld. De GOS-republiek Azerbaji grenst aan Iraans-Azerbajdzjan. Turkije heeft een gen schappelijke grens met Armenië, maar kan zich niet ti engageren met de Turkse en islamitische Azeri's, want A niërs en Turken staan al sinds eeuwen op niet al te beste TURKIJE wordt nu een helpende hand geboden door C Brittan nië en de NAVO. Zij vrezen een doorbraak van naar de Kaukasus, een gebied dat volgens Teheran t( traditionele expansiegebied van Iran behoort. Groot wa mers het gejuich in Teheran na de onafhankelijkheidsvi ring van de Middenaziatische Sovjet-republieken. Voc eerst sinds lange tijd was de Kaspische Zee weer een isl; sche zee, zo klonk het in Teheran. Armenië dat geen ve wen heeft in Turkse bemiddeling, doet zoals in het ver een beroep op Moskou om bescherming te bieden teg omringende Turkse en islamitische vijanden. Of de deling veel zal uithalen blijft de vraag. De conflicten Kaukasus zijn eeuwenoud en zitten diep. Het beste w men kan hopen, is een wapenbestand in Nagorno-Kar| en het onder controle brengen van de wilde Armeen I Een van de grootste hindernissen voor de vrede is volgens de Palestijnen de voortgaande bouw van huizen op de westelijke Jordaanoever. Op de foto: Grondwerk voor het plaatsen van nieuwe woningen. FOTO: AP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2