Rijden in 45 Panda's tegelijk De zin of onzin van vierwielbesturing tor HENK LAMBREGTSE jjk MM et een hart dat 1 ËM sneller klopt dan \M I normaal, worden V I de sleutel en de in talen (Duits, Frans, igels en Italiaans) opge- lde 'eigendomsverkla- in ontvangst geno ten. Met een Rolls-Royce Silver Spur II langs het Meer van Genève [diepgroene en schitterend glan- |/®de Rolls-Royce lonkt voor het bij Vjn passende hotel in Genève. We h voor even de bezitter van een to ter waarde van een riante villa. jpr hetzelfde geld kun je ook 45 pfot Panda's kopen. Daarbij moetje jt teveel bij stil blijven staan, want .ih loop je kans geen meter in de fl'Jls te durven rijden, bang iets te I Jchadigen, want wat zou bij voor leid een 'spatbordje' kosten? Om [r de met de hand vervaardigde tetvrij stalen grille met daarop de ing lady maar te zwijgen, t was eindelijk gelukt, hoewel de ons jarenlang gekoesterde s om in wat genoemd wordt rerelds beste automobiel te mo- sturen, bijna niet was vervuld, slot van rekening geef je een van ruim 600.000 gulden niet iguit handen. ntley de vraag aan Hessing, importeur er meer van Rolls-Royce en het uc termerk Bentley of wij voor deze 31^ge een Rolls-Royce zouden mo- rijden kwam een zeer laconiek voord. Rob Hessing: „Ik denk wel, maar mag het ook een Ben- zijn? Beide merken warqn lange op een paar optische details na, atiek aan elkaar. Sinds een aan- iaren heeft de Bentley door de bomotor tot taak gekregen vooral «ngere en meer sportief ingestel- ?£$apitalisten aan zich te binden. rijden in een Bentley zou dus al- ^inst een straf zijn geweest, fv<j pakte anders uit. Van een Ben- '9U ophalen is niets terecht geko- l. Ook het plan een Rolls-Royce er Spur II naar Genève te bren- jviel in duigen. In die stad zit een s-Royce-dealer en bij St. Prex bij sanne staat het verkoopkantoor r het vaste land van Europa en plidden-Oosten. jr proefritten is namelijk slechts Rolls-Royce ter beschikking. Die door geheel Europa en wordt feleend volgens het systeem van n en brengen. Een defect aan langs elektronisch geregelde (systeem ook een Rolls is b 'een auto' dwarsboomden ilannen op het allerlaatste mo lt. Het avontuur ging echter wèl al werd de autorit beperkt tot van Genève. De chique Rolls langs het Meer van Genève. litraling iepgroene Silver Spur boezemt f het eerste moment door zijn g en enorme afmetingen De eerste avond-worden •fkilometers gereden ter bereiding op het grote werk van ilgende dag. Met de flying lady symbool van Rolls-Royce) als ;ingwijzer', zijn enorm lange neus en zijn vier portieren als kluis deuren (en zo klinken ze ook) en zijn forse achterpartij is de Rolls een in drukwekkende verschijning. Hij straalt iets uit van: ik bepaal wat er gebeurt en niet jij. Je stapt in een wereld van luxe, maar wel één die je ook kunt ruiken. De geur van leder komt je direct te gemoet. Stoelen en de rest van het interieur zijn bekleed met een zach te leersoort, ecru van kleur, dat fan tastisch past bij de diepgroene kleur en met het hoogglanzende wortelno- tehout dat is verwerkt in de console, in de portieren en het dashboard. De tripcomputer, die digitaal de nodige informatie versterkt, doet dan ook een* beetje vreemd aan. Te meer daar de andére instrumenten wat klas siek, ouderwets, aandoen. Het illus treert wel dat Rolls-Royce, zij het schoorvoetend, met zijn tijd mee gaat. ABS (antiblokkeerremsys- teem) en het toepassen van chips zijn daar de sprekendste voorbeel den van. Soepel Het vrij dunne, met zwart leder om klede stuurwiel laat zich alleen soe pel bedienen wanneer het contact is aangezet. Pas dan biedt de goedwer- kende stuurbekrachtiging zijn hulp aan en kan de bijna vijfeneenhalve De majestueuze Rolls-Royce Silver Spur II: met geen enkele auto te vergelijken. meter lange limousine met één vin ger worden bestuurd. Het starten van de enorme motor hoor je nauwelijks. Even een lichte brom, die gelijk daarna verstomt. Draait de motor stationair, dan hoor je of voel je niets. Pas wanneer je gas (bij)geeft hoor je de machtige achtci linder brommen. Het proefritje leert dat de draaicirkel past bij afmetin gen van de auto en dat bij fors rem men de neus met de Vliegende dame' nogal naar voren duikt. Einde eerste kennismaking. De volgende morgen regent het. Dat maakt niet alleen het rijden een stuk minder leuk, maar vooral het ver eeuwigen van de Rolls met de came ra komt in gevaar. Vanuit het in En gelse stijl opgetrokken hotel besluit ik 'een rondje meer van Genève' te doen en een flink stuk snelweg op te zoeken. Vanuit Lausanne wordt voorzichtig koers gezet naar het mondaine Montreux, dat overigens zonder filmfestival een 'gewone' plaats lijkt. Direct na de start laat de Rolls weten over natuurlijk overwicht te be schikken. Hij geeft precies aan wan neer het rijden voor hem en zijn be rijder het aangenaamst is. Hij houdt wel degelijk van opschieten, getuige het enorme koppel bij lage toerental len. Toch mag het allemaal niet te hard gaan. Snel kan, maar dan wel in de stijl die bij de auto past. Majes tueus, gracieus, elegant en zoeven zijn de sleutelwoorden voor de ma nier waarop de Rolls de ene kilome ter na de andere onder de machtige wielen door laat gaan. Iets te hard de bocht in gaan wordt lichtelijk bestraft met een onbalans. Wie ongehoorzaam wil zijn moet dat zelf weten, maar dat maakt het rij den er niet aangenamer op. Wie luis tert naar de 'stem' van de Silver Spur ontdekt een karakter van goud en beleeft uren die hij nog niet eerder met een auto heeft beleefd. Alleen degenen die het genoegen hebben gehad of nog hebben) ooit in een Rolls te hebben gereden weten dat. Genieten Het naast de chaufeur zitten staat in geen enkele verhouding tot het zelf mogen sturen. Het rijden in een Rolls is een zeer aparte belevenis, maar je moetje wel helemaal aan de auto overgeven. Het is heerlijk om erin langs het Meer van Genève te zoeven. Zelfs in de regen is het dan volop genieten. Het gaat allemaal zo ontspannen, zo vanzelf alsof de auto er niets voor behoeft te doen. Hij geeft je echt een superieur gevoel, want wil je snel inhalen dan kan dat, kracht genoeg. Druk je ineens het gaspedaal in, dan zie de Flying Lady iets omhoog komen alsof ze zich ge reed maakt om daadwerkelijk te gaan vliegen. Toch is de rust die van de auto uit gaat het meest imponerend: een ge volg van een surplus aan kracht. Het risico van een forse bekeuring ten spijt, moest en zou het gaspedaal eenmaal tot aan de bodem worden ingetrapt. Naarmate de snelheid bo ven de, pakweg, 160 km/u komt, gaat het gaspedaal zwaarder werken. Te recht, want naarmate de naald van de kilometer richting 200 (topsnel heid) gaat, geeft de auto duidelijk te kennen het steeds minder naar de zin te krijgen. Je voelt en hoort dat hij dit niet zo erg waardeert. Ander nadeel is dat bij hoge snelhe den het benzineverbruik aardig in de richting van de 1 op 3 (of lager) gaat, terwijl onder normale omstan digheden een verbruik van 1 op 6 (exact hebben we het niet kunnen meten) mogelijk moet zijn. Maar wie op een litertje brandstof kijkt bij een auto in deze prijsklasse is een knies oor. Steelse blikken Tegen het middaguur wordt het ge lukkig droog en op het moment dat de zon er even door komt wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt om in het plaatsje Bouveret de Flying Lady en haar 'gevolg' voor het eerst op de foto te zetten. Nabij de Franse grens, in het plaats je Port de Séchez eten we wat, maar zonder de Rolls uit het oog te verlie zen. Daarna volgen we de toeristi sche route naar Genève. Ondanks het feit dat Zwitserland tot een goe de afnemer van het Britse merk mag worden gerekend, is het opvallend hoeveel steelse blikken er op de Sil ver Spur worden geworpen. Via de boulevard wordt de snelweg richting Lausanne opgezocht om de auto eens écht aan de tand te voelen. De route van Lausanne naar het eind punt, de luchthaven van Genève, wordt afgelegd via de heuvels. Daar bewijst de achtcilinder met een in houd van 6.75 liter inderdaad over een enorme kracht te bezitten. Hoe veel dit is in cijfers, blijft het geheim van Rolls-Royce. Vandaar ook dat de enige meter, die de auto moet ontbe ren een toerenteller is. Met de soepelheid van een hinde en de kracht van een olifant snelt de Rolls voort. Ook op slingerpaden geldt dat de flegmatieke 'Brit' pre cies aangeeft tot hoe ver hij wil gaan. Gaat het te hard dan voelt hij niet lekker meer aan. In bochten helt hij dan flink over en krijgt hij de neiging aan te achterkant te willen gaan uit breken. Aan de ene kant een gevolg van de op comfortabel afgestelde ve- Foto's Henk Lambregtse. ring en achterwielaandrijving (over stuur). Toch dwingt hij de bestuur der allerminst tot het rijden in een slakkegang. Hele breedte Voor zo'n grote auto hij had soms de hele breedte van het pad nodig laat hij zich zelfs opvallend vlot door berg en dal leiden. Altijd is er genoeg kracht aanwezig en onder die om standigheden wordt duidelijk waar om Rolls-Royce voor een automati sche drieversnellingsbak heeft geko zen. Van nerveus terug- en op scha kelen is geen sprake. Alles verloopt even gladjes. De stoelen en de drie zitsbank, waarop de passagiers vol op de ruimte hebben, zitten voor treffelijk. Alleen in bochtige trajec ten zouden de stoelen wat meer zij delingse steun mogen bieden. Uiteraard zit de Silver Spur boorde vol snufjes die het rijden voor chauf feur en passagiers veraangenamen. Cruise control, air-conditioning, elektrisch verwarmbare stoelen, elektrische verstelbare stoelen met geheugen en elektrische ramen zijn accessoires die bij een Rolls-Royce als vanzelfsprekend zijn. Wat in deze auto ontbreekt zijn een televisie en een bar. Maar de Rolls- Royce Silver Spur II is zonder enige twijfel de beste in zijn klasse. Met geen enkele auto te vergelijken. ver enkele dagen I staat de sportieve I Honda Prelude, de vierde genera- ilweer, bij de dealer. Ten lichte van het vorige mo- Jis geen schroefje meer pelfde gebleven. s een compleet andere Prelude |>rd met een totaal nieuwe lijn, pieuw interieur, een nieuwe 2.3 injectiemotor en vierwielbestu- I Een vergelijking met de Joude' lude zonder vierwielbesturing is jok niet mogelijk. irige Prelude was wel leverbaar vierwielbesturing, maar écht ;broken is het nooit, althans in d niet. De verkoop bleef bij le tientallen steken. Heilig ge- vierwielbesturing heeft Hon- n besluiten op de ingeslagen voort te gaan. Wel heeft het me- fische en relatief goedkope sy- m plaats moeten maken voor elektronische weg gestuurd sy- Tocta, four wheel steering (4WS). iterinkelijk van de rij-omstandighe- sturen de achterwielen én tot nanijraden mee of tegen. Vooralsnog t alleen leverbaar in combinatie jie nieuwe motor. isturen laten meesturen van de achter en gebeurt door een elektrische «motor. De grootte van de draai- jwordt bepaald in een elektroni- Tregelunit, die informatie verza- Jvia verschillende sensoren. Het Jem houdt ook rekening met de feid van de auto en de snelheid mee het stuurwiel wordt ver- I id. Bij snelheden tot 30 km/u m de achterwielen altijd tegen- ild aan de voorwielen. Bij hoge leden sturen de achterwielen in Ifde richting als de voorwielen. Idoor heeft deze Prelude een Jpler weggedrag. Ten opzichte Prelude met een vals toontje Het meesturen van de achterwielen is nauwelijks te zien, maar wel degelijk te merken. Foto's Henk Lambregtse De Honda Prelude, zijn sportiviteit straalt ervan af. van het mechanische systeem is het elektronische systeem 2300 gulden duurder. In totaal kost vierwielbe sturing 4500 gulden extra. Direct al bij het wegrijden bewijst het vierwielbesturingssysteem van de Prelude 2.3i ABS 4WS zyn nut. In combinatie met stuurbekrachtiging kan de Prelude, zonder achteruit rij den, zonder problemen van zijn nau we parkeerplaats worden gereden. Ook bij inparkeren en 'straatjeke- ren' is 4WS in het voordeel. Vier wielbesturing is grensverleggend, bochten kunnen met hogere snel heid worden genomen. Wordt de snelheid allengs opgevoerd, dan wordt de auto in bochtige trajecten toch te onrustig. In de bergen ver taalt zch dat in 'kwispelen met de staart'. Wie onder de gegeven om standigheden gevoelig is voor wa genziekte, wordt dit zeker in de Pre lude. Bij het afronden van iedere bocht geeft de achterkant van de Prelude 4WS je als het ware nog een tikje na. Dit effect is ook voelbaar bij het uitvoeren van een snelle inhaal manoeuvre. Het is dan ook zaak deze Prelude heel goed te leren kennen. Je moet goed weten wat wel en voor al, wat niet kan. Ideaal zou zijn als het systeem alleen ingeschakeld zou kunnen worden dat als het echt zin vol is. Korter De nieuwe Prelude is zeven centime ter korter en een halve centimeter lager geworden. Zijn wielbasis kromp anderhalve centimeter. Wel is hij nu zeven centimeter breder. De 2.3 liter (2259 cm3) aluminium vier- cilinder injectiemotor heeft zestien kleppen en een dubbele bovenlig gende nokkenas. Deze motor levert een vermogen van 118 kW/160 pk, waarmee de Prelude een top van 215 km/u kan bereiken. Van nul tot 100 km/u kan in 7,7 seconden. Het ver bruik ligt rond 1 op 8. Honda Nederland heeft ervoor geko zen dit model uitsluitend met vijf- versnellingsbak aan te bieden. Stan daard heeft de auto rondom schijf remmen. Op het goedkoopste model na, de 2.0 i, zijn alle Preludes stan daard voorzen van een airbag in de stuurkolom (luchtzak die zichzelf razendsnel opblaast by geval van een frontale botsing) en een anti- blokkeerremsysteem (ABS). De 2.3 liter injectiemotor heeft een dubbel uitgevoerd inlaatsysteem. Hierdoor is het niveau van het in- laatgeluid lager terwijl de trek kracht zowel bij lage als bij hoge toe rentallen toeneemt. Tot 4800 toeren 'adet' de motor door één (lang) in- laatkanaal, bij hogere toerentallen (maximaal 580Ö tpm) wordt een klep geopend waardoor de inlaatlucht ook door een tweede, korter kanaal stroomt. Het is een uiterst soepele en stille motor. Van de wielophanging is alleen het principe ongewijzigd gebleven ('dou blé wishbone'), maar de wielophan gingen zelf zijn nieuw ontworpen. Onder meer door de langere veerwe- gen zijn comfort en weggedrag ver beterd. Door de kortere wielbasis en grotere spoorbreedte is zijn wend baarheid ook merkbaar verbeterd. Snelheidsafhankelijke stuurbe krachtiging is standaard. De nieuwe Prelude is duurder ge worden. Zo kost de duurste uitvoe ring, de 2.3 i ABS 4WS, 68.190 gul den, precies 9000 gulden duurder dan de 2.0 i 16V 4WS. De goedkoop ste Prelude, de 2.0 i kost 52.890 gul den tegen43.590 gulden die voor de 'oude' 2.0 EX moest worden betaald. De binnenkant ademt een sportieve sfeer die begint bij de goedzittende kuipstoelen en het met leder omkle de stuurwiel. Het smalle futuristi sche dashboard loopt over de gehele breedte van de auto, waardoor enke le meters, waaronder de brandstof meter, zich te ver uit het zicht van de bestuurder bevinden. Voorin is de nieuwe Honda duidelijk ruimer geworden, maar achterin is de ruimte gelijk gebleven: op de ach terbank dus alleen maar plaats voor twee kinderen. Opvallend is de vrij grote bagageruimte. De instap voor in is dankzij de twee grote en ver openslaande portieren vrij gemak kelijk. Achter instappen is wegge legd voor slangemensen met geringe afmetingen. Het interieur van de Silver Spur, een wereld van luxe. Foto Rolls-Royce EEN 0171.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23