Telefoonkosten in het binnenland zullen stijgen Hogere nettowinst Gist-brocades ECONOMIE >maten en paprika's nnenkort naar Japan ibobank rwacht rstel onomie „Nederlander schizofreen als het over techniek gaat" „Werkgevers zullen die tweejaar moeten kopen" HMD idóv Sou/iant DONDERDAG 12 MAART 1992 'J HAAG - Tegen het eind van dit jaar kan een opheffing te- Let worden gezien van het importverbod op Nederlandse to ll en paprika's in Japan. Dat is het resultaat van onderhan- Igen deze week in Japan door een Nederlandse delegatie on- iding van de voorzitter van de tuinbouwproduktschappen, der Veen. Daarbij is een aantal belangrijke obstakels opge- j. Over de mate van controle van Japanse kant moet echter "ader overeenstemming worden bereikt. Wat de export van oemen naar Japan aangaat is overeenstemming bereikt een efficiëntere inspectiewerkwijze. Naar verwachting dit nieuwe systeem al deze zomer in werking na een hier- ïoodzakelijke wetswijziging in Japan. Voor bloembollen is irtiment dat geschikt is voor rechtstreekse import belang- itgebreid. Met ingang van de oogst 1992 kunnen ook kro- n en freesia's rechtstreeks worden geïmporteerd. Japan et tevens of al dit jaar met een proefzending gladiolen kan =n begonnen en of het systeem van gezamenlijke inspectie rorden vereenvoudigd. Miljoeneninvestering voor Neeltje Jans MIDDELBURG - Vier maatschappijen, verenigd in het consortium Deltapark, zijn bereid 35 miljoen gulden te investeren in een themapark op het voormalig werk- eiland Neeltje Jans in de Oosterschelde- monding. Het consortium, met daarin on der andere Internationale Nederlanden Groep (NMB/Postbank) en Heineken, wil 25 miljoen gulden lenen. Deltapark begint met een haalbaarheidsstudie die naar schatting een kwart miljoen gulden zal gaan kosten. Over een half jaar wordt defi nitief besloten of het park gerealiseerd wordt. Het themapark moet een educatief karakter krijgen waarbij jong en oud op een speelse wijze kunnen omgaan met ecologische, technologische en natuurlij ke verschijnselen. Intrinsieke waarde Rodamco verder omlaag ROTTERDAM De intrinsie ke waarde van Rodamco, het onroerend-goedfonds van de Robeco Groep, is in het afgelo pen boekjaar gedaald van 65,96 tot 62,40. Het directe beleggingsresultaat beliep 390 miljoen (vorig jaar: 399 miljoen) of per aandeel 3,38 (v.j. 3,65). Naar verwachting zal het contante dividend over 1991-92 onveranderd 3,40 be dragen. Een uitkering in aan delen daarnaast wordt niet overwogen, aldus een bekend making van Rodamco. EG: half miljoen nieuwe banen STRAATSBURG - Inspanningen van de Europese Gemeenschap om de le vensstandaard te verhogen in relatief achtergebleven gebieden binnen de EG zullen eind 1993 resulteren in een half miljoen nieuwe arbeidsplaatsen. Volgens Christophersen, Europees commissaris van financiën, zal tussen 1989 en eind 1993 ruim 60 miljard ecu (een kleine 140 miljard gulden) zijn ge ïnvesteerd in delen van Italië, het grootste deel van Spanje en geheel Griekenland, Portugal en Ierland. Het geld wordt vooral gebruikt voor de ver betering van de infrastructuur voor het verkeer, telefoonverbindingen, ener gievoorziening, waterfaciliteiten en milieubescherming. 'VS veroorzaken handelsonrust' GENÈVE - De GATT, de 103 lidsta ten tellende Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel, vindt dat de VS onrust in de wereld veroorzaken doordat zij steeds vaker economische vergeldingsacties toe passen. In het eerste overzicht van de Amerikaanse economie in drie jaar zegt de GATT dat de VS een gro te verantwoordelijkheid hebben bij het creëren van handelsvertrouwen in de wereld. Het rapport prijst de VS voor het vermijden van grote han delsgeschillen sinds 1990, maar zegt dat de Amerikanen wel snel naar maatregelen tegen dumping grijpen en financiële heffingen door andere landen doorgaans vergelden. De Vries: registratie personen onontkoombaar DEN HAAG Als bedrijven verplicht worden te bevorderen dat er meer leden van minderheidsgroepen'aan de slag ko men, is de registratie van persoonsgege vens onontkoombaar. Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Het kabinet is van plan be drijven via wettelijke maatregelen aan te zetten meer minderheden aan een baan te helpen. Volgens De Vries kan voorlo pig worden volstaan met de registratie van het geboorteland van de persoon in kwestie en van diens ouders. Die „objec tieve criteria" zijn voldoende om „de doelgroepen voor het minderhedenbe leid voor het grootste deel te kunnen tra ceren". rVOGELS ECHT - De Rabo- verwacht een ople- van de internationale Dinie in de tweede van 1992. De Ameri- [se economie toont al ke signalen van groei ok in het Verenigd nkrijk zal de econo- ie groei gestimu- worden. s verwachten de Rabo- Uen dat in Japan en [and de consumptie zal [i, hetgeen tot meer vraag jden. In Nederland zal de [e dalen van 3,9 procent 1 tot 3,75 procent in 1992. ruto nationaal produkt ;t 1,5 procent toenemen, als gevolg van een toe- g van de export van 4,75 pt. De totale loonstijging jmoedelijk op gemiddeld (ocent uitkomen. [bobank doet deze voor- [g in het nieuwste num- jvan het Economisch aalbericht. Voor de korte n is de bank somber in joorspelling over de Ne- dse economie. De werk- id zal licht toenemen en ite blijft het eerste half- p het huidige hoge ni- Doordat de inflatie af zal als gevolg van lagere asprijzen, minder stij- an de medische tarieven irecte belastingen, kan e in de tweede helft van j ngzaam omlaag. MARKTEN °J st1KT DEN BOSCH - (11-03- 'en slachtrunderen per kg ge- drukvicht zonder nier en slotvet, 2BïW (Volgens PW): Aanvoer en ideren 1832, waarvan manne- 1 z^ann Super 8,35-9,25. Mann. 7.90-8,35. Mann. 1e kwal. 1 Handel vlot en prijzen hoger. nvr!e kwal. 6,70-7,40. Mann. 3e 9U%6,70. Handel goed en prijzen n jWouwelijk Super 8,65-10,75. o U extra kwal. 7,50-8,65. Vrou- •latijwal. 6,05-7,50 Handel vlot en >ger. Vrouwel. 2e kwal. 5,45- luwel. 3e kwal. 4,90-5,45 en liteit 4,90-5,45. Handel vlot en AMSTERDAM - De Ne derlandse consument kan zich verheugen in de laag ste telefoontarieven voor binnenlands verkeer bin nen Europa. Of dat zo blijft is nog maar de vraag. Toenemende concurren tie noopt de PTT tot meer actie. Dat daarbij de telefoontarie ven zullen stijgen wil men bij de divisie Telecom niet uitslui ten. De 'weduwe uit Appel scha' zal echter zoveel moge lijk worden ontzien. Het jaren lange monopolie van de PTT op het telefoonverkeer heeft voor de Nederlandse consu ment prettige consequenties gehad. Omdat de telefoon niet alleen een commerciële melk koe is, maar ook een belangrij ke maatschappelijke functie vervult, heeft de PTT de tarie ven altijd zo laag mogelijk ge houden. Op het beheer en on derhoud van het telefoonnet legt de PTT jaarlijks „enige honderden miljoenen gul dens" toe. Die kosten worden weer goedgemaakt door het te lefoonverkeer, de bekende tik van 15 cent. In EG-verband is nu bepaald dat de exploitatie van het net kostendekkend moet zijn, hetgeen tot een for se verhoging van het abonne mentsgeld zou leiden. Zover wil men bij de PTT echter niet gaan. Weliswaar is de abonne mentsprijs licht verhoogd, maar dat staat nog steeds in geen verhouding tot de kosten. „We maken de inflatie niet eens goed", aldus een woord voerder van de PTT. „We wil len ook helemaal geen kosten dekkende abonnementstarie ven, omdat daarmee de tele foon voor veel mensen onbe taalbaar wordt". Toch ver wacht men bij de PTT dat de telefoon de komende jaren duurder wordt, omdat de goe de jaren voorbij lijken. Internationaal De grote winstmaker van het telefoonverkeer is jarenlang het internationale bellen ge weest. Aan die tijd lijkt defini tief een einde te komen, want juist op het gebied van interna tionaal telefoneren breekt een enorme concurrentieslag los. De liberalisering van de tele communicatiemarkt leidt er toe dat iedereen naar de vetste vis hengelt, het internationale telefoonverkeer. Buitenlandse maatschappijen, vooral Ameri kaanse en Britse telecommu nicatiebedrijven, bieden hun diensten aan Nederlandse be drijven aan. Daarbij gaan ze ver onder de tarieven van de PTT zitten. Ook grote internationale be drijven proberen hun graantje mee te pikken. Bedrijven als Philips en Koninklijke Shell hebben zelf een wereldomvat tend telecommunicatienet werk. Waarom niet een deel van die capaciteit verhuren aan derden, als je het zelf niet nodig hebt? Officieel is dat nog wel verboden, maar wie kan het controleren? De PTT reageert op twee ma nieren op de toenemende con currentie. Ten eerste worden de tarieven voor grootverbrui- kende buitenlandbellers ver laagd. Daarnaast is de PTT ac tief op het gebied van netwerk beheer. Telecommunicatie be staat al lang niet meer alleen uit bellen; fax- en computerbe- richten slorpen een steeds gro ter aandeel van de capaciteit van de telefoonlijnen op. De groei van het internationale dataverkeer zal de komende tien jaar stormachtig zijn, is de wereldwijde verwachting. De PTT, die tot de tien grootste te lecommunicatiebedrijven van de wereld behoort, wil daarin zijn partijtje blijven meebla- Verbreding Nederland is nu eenmaal een telecommunicatieland door de aanwezigheid van een groot aantal internationale bedrij ven en een uitgebreide trans portsector. „Die klanten willen we nu beter gaan bedienen. Wij hebben de kennis voor het opzetten en beheren van net werken in huis en wij willen met de bedrijven daarin een actieve rol gaan vervullen", al- Als je gezellig belt, tikken de minuten weg. dus woordvoerder B. de Vos. Een tweede spoor waardoor de PTT haar aandeel in de inter nationale telecommunicatie markt hoopt te behouden is sa menwerking met derden. Daartoe werd al een samen werkingsovereenkomst gete kend met het Zweedse Tele- verket, en onlangs meldde de PTT trots dat ze samen met de Amerikaanse gigant AT&T het telefoonnet in de Oekraïne gaat moderniseren. „Een goe de infrastructuur op het ge bied van telecommunicatie is essentieel voor de ontwikke ling van een land. De komende jaren zullen diverse landen hun telefoonnet ingrijpend moeten moderniseren. Voor de PTT ligt daar een taak". Door actief in te spelen op de mogelijkheden die de markt biedt wil de PTT haar maat schappelijke functie in Neder land blijven vervullen. De Vos: inderen per stuk inklusief gebruiksrunderen 1282, graskalveren 215. Melk- en I e soort 1550-2350, 2e soort Handel rustig en prijzen ge- 'aarzen 1 e soort 1500-2100 en 1075-1500. Handel rustig en jelijk. Kalfvaarzen 1e soort 2e soort 1275-1600. Han en prijzen gelijk. Guste koei- )rt 1375-1925 en 2e soort 975- ïdel rustig en prijzen gelijk. 850-1550 Handel rustig gelijk. Pinken 975-1375. Han- prijzen iets hoger. Gras- >75-950. Handel redelijk en per kg levend gewicht in- Aanvoer vleeskalveren 11 1e soort 6,35-6,85, 2e 1,35, 3e soort 4,60-5,85. lelijk en prijzen iets hoger, kalveren Voor de mesterij, in- Aanvoer roodbont 738. extra kwaliteit 575-800,1 e 165-575 en' 2e kwaliteit 200- lel rustig en prijzen gelijk, iren extra kwaliteit 320-390, iit 155-320, 2e kwaliteit 100- II redelijk en prijzen gelijk rartbont 608. Stierkalveren teit 390-570,1 e kwaliteit 300- 'aliteit 200-300. Handel rede- gelijk.Vaarskalveren extra 265, 1e kwaliteit 175-200 liteit 100-175. Handel redelijk gelijk. Aanvoer vleesrassen assen 1e kwaliteit 525-825 iliteit 425-525. Handel rustig gelijk. lens (per kg levend gewicht Aanvoer 525. Slachtvarkens zeugen extra kwaliteit tot 'aliteit 2,92-3,02, 2e kwaliteit Handel redelijk en prijzen i lammeren per kg. [gewicht inklusief BTW: Aan- jn 143 lammeren, japen 2,20-4,25. Handel rede- i gelijk. Ooien tot 20 kg Handel rustig en prijzen ge- p boven 20 kg 5,25-6,90. Han- ~n prijzen gelijk. Rammen tot 00-9,00, rammen 22-25 kg j Handel redelijk en prijzen f. Rammen boven 25 kg 6,50- - primeren 9,00-11,50. lammeren per stuk Slachtschapen 75-160. jdelijk en prijzen gelijk. Ooien [110-160. Handel rustig en prij- llj- Ooien boven 20 kg geen not. [lot 22 kg 160-190. Rammen [170-195. Rammen boven 25 1. Handel redelijk en prijzen -hapen en lammeren per [sief BTW: Aanvoer 760 stuks. !n geen not. Weidelammeren mming rustig en prijzen ge- Einde grensblokkade De Spaanse politie heeft gisteren met traangas en rubberkogels een eind gemaakt aan een actie van stakende douanebeambten die bij La Jonquera een grensovergang naar Frankrijk hadden geblok- landelijke mestbank om de I FOTO: EPA continuïteit van de mestfabrie- ken te garanderen. I DEN HAAG Voorzitter Rinnooy Kan van het VNO heeft de Nederlan der wel door. „Wij zijn ei genlijk schizofreen als het over techniek gaat. We we ten niet hoe snel we een nieuw technologisch pro dukt moeten aanschaffen, kijk maar naar de cd, maar we vinden het tege lijk nauwelijks nodig het zelf te produceren". Het zit hem hoog. Of beter: het zit de Nederlandse werkgevers hoog, dat het maar niet wil vlotten met de technologie in ons land. Daarmee steken we de kop in het zand, want op den duur zal het onze econo mie danig opbreken. Rinnooy Kan: „Technologische ver nieuwing is essentieel voor economische groei. Over een lange periode gemeten is bijna de helft van de economische groei in ons land te danken aan de technologie. Wie zich zor gen maakt over die economi sche groei, en daar zijn mo menteel goede redenen voor, dient zich zorgen te maken over technische innovatie, over de rol van de technologie in Nederland en over het den ken daarover onder de bevol king. Want het gaat niet alleen om onderzoek en ontwikke ling, maar ook om technisch geschoolde werknemers, de kwaliteit van de infrastructuur en de waardering voor hoog waardige produkten op de thuismarkt". Het VNO liet TNO onderzoe ken hoe het met de waardering voor technologie is gesteld. De uitkomsten vielen flink tegen. Rinnooy Kan: „Het komt er goed beschouwd op neer dat de wetenschap wordt overgewaar deerd en technologie onderge waardeerd. Dit onderzoek be vestigt ook weer dat van alle volken in Europa Nederlan ders de meeste argwaan en achterdocht koesteren tegen over techniek en technologie. Het lijkt wel of ons dat met de paplepel wordt ingegoten en of we ons vastklampen aan de il lusie dat Nederland in Europa kan overleven als pure dien steneconomie. Misschien hou den we gewoon niet genoeg van techniek". De hoogste tijd dus voor wat hij een 'breed actieplan' noemt. Onderdelen daarvan zijn voorlichting aan het pu bliek, meer aandacht voor techniek in het onderwijs, ook bij de docenten die daarvoor best een soort cursus mogen volgen. En natuurlijk moet ook de overheid iets doen: uit stralen dat technologie belang rijk is. Dat kan onder meer door het verstrekken van ont wikkelingskredieten, waarvan diverse topondernemingen re cent al lieten blijken dat ze daarvoor toch zelf al geld re serveren, en door uitbreiding van het Eureka-project waarin EG-landen samenwerken. Een opmerkelijk idee is dat succes volle ingenieurs hun studie schuld niet meer hoeven terug te betalen. Nederland heeft een enorm tekort aan inge nieurs; per duizend inwoners zijn het er 4,2 en daarmee staat Nederland op de achtste plaats in Europa. Er moet iets veranderen, want anders staat het voor Rinnooy Kan wel vast dat we econo misch een achterblijver wor den. Hij zegt: „Het is simpel: kiezen, voor innoveren, of ver liezen". DELFT De verkoop van de farmadivisie aan de Japanse Yamanouchi per 1 maart 1991 heeft een sterke stempel ge drukt op de resultaten van Gist-brocades in 1991. Daar door daalde het bedrijfsresul taat, verminderden de finan ciële lasten en waren er fikse buitengewone baten. De bui tengewone baten poetsten de nettowinst op tot ƒ219 mil joen, na 67 miljoen in 1990, zo maakte Gist-brocades gisteren bekend. Gist behaalde een bui tengewone bate van 220 mil joen uit de verkoop van de di visie. Vooral door de waarde vermindering van de vaste ac tiva stonden er buitengewone lasten van 88 miljoen tegen over, zodat het saldo uitkwam op 132 miljoen. Het bedrijfs resultaat verminderde van 106 miljoen tot 93 miljoen. Doordat Gist veel meer geld in kas had na de verkoop sloeg het saldo van financiële baten en lasten om van min ƒ21 mil joen naar plus 2 miljoen. Het nettoresultaat uit gewone be drijfsuitoefening nam met 28 procent toe tot 87 miljoen. Gist verwacht voor 1992 een „belangrijk toename" van dit nettoresultaat. Aangezien er geen bijzondere baten of las ten worden verwacht, zal de to tale nettowinst dit jaar dus weer aanzienlijk dalen. Voor 1993 verwacht Gist een netto winst van 120 miljoen, zq zei bestuursvoorzitter H.C. Schef- fer bij een eerdere gelegen heid. „Nederland is als thuismarkt te klein om er als zelfstandig bedrijf te overleven. Door in ternationale samenwerking en het gebruiken van de sterke punten in Nederland hoopt de PTT bij de overlevers in de te- lecommunicatie-industrie te behoren. Als zelfstandig en Nederlands bedrijf kunnen we de belangen van de Nederland se consument het beste waar borgen". De concurrentie zal echter zo hevig zijn, dat de PTT hoe dan ook minder zal gaan verdienen op het interna tionale telefoonverkeer. De re kening daarvoor zal uiteinde lijk toch door de Nederlandse abonnee betaald moeten wor den, dat geeft de PTT volmon dig toe. Hoe groot de bijdrage van de Nederlandse beller wordt is echter nog met geen mogelijkheid aan te geven. De telefoonnota zal daarover de komende jaren meer duide lijkheid verschaffen. (Vervolg van de voorpagina) RIJSWIJK Na de de vierde onderhandelingsronde over de cao voor de metaalsector, de grootste bedrijfstak in de marktsector, zei onderhande laar M. Hagen: „As de werkge vers vasthouden aan die twee jaar, en daar lijkt het op, dan zullen ze dat moeten kopen". De bonden eisen in dat geval een loonsverhoging van 4,5 procent op 1 april van dit jaar en 5 procent op 1 april volgend jaar. De werkgevers bieden 3 procent op 1 juni 1992 en 1993, een half procent per 1 januari 1993 en een kwart procent per 1 januari 1994. De eerste onderhandelaar van Philips, drs H. Brouwer, be stempelde het eindbod van de onderneming gezien de moei lijke situatie waarin Philips nog steeds verkeert als een „geslaagd eindresultaat, dat verantwoord, redelijk en even wichtig is". Philips heeft er volgens hem rekening mee ge houden dat een sobere cao ge volgen kan hebben voor de motivatie van de werknemers. „Van de andere kant zou er sprake zijn van onbegrip als we nu na de massa-ontslagen in 1991 ineens de teugels zou den vieren". De vakbonden hadden Philips een loonsver hoging gevraagd variërend van 4,5 tot 5,5 procent. Landbouwschap moet 'mestplan' wijzigen DEN HAAG Het Land bouwschap ziet zich ge dwongen de plannen voor financiering van de mest verwerkingsfabrieken te wijzigen. Aanleiding is het Brusselse be sluit om de bestemmingshef fing op mest slechts tot 1995 goed te keuren. Volgens een woordvoerder is het Land bouwschap enerzijds wel blij met het Brusselse fiat, maar anderzijds teleurgesteld dat het zo lang op zich heeft laten wachten. Verder had het schap graag gezien dat de bestem mingsheffing voor een periode van tien jaar was toegestaan. Nu dat niet het geval is zal naar een alternatieve financierings- vorm moeten worden gezocht voor de periode na 1994. Tege lijkertijd wordt het nog moei lijker om op tijd voldoende mestverwerkingscapaciteit te realiseren, aldus de woord voerder. Daarnaast moet er volgens hem nog meer heil worden gezocht in alternatieve oplossingen van het mestpro bleem, zoals export van pluim veemest en aanpassing van het veevoer. Het Landbouw schap verwacht dat veehou- keerd. Actievoerders begonnen de blokkade gisterochtend op de ders langlopende contracten derde en laatste dag van een staking van Spanjes 16.000 douaniers, moeten gaan sluiten met de Nadat de politie had ingegrepen, konden naar schatting 800 vracht- wagens de grens over. Nico Broers (met bril), onderhandelaar van het FNV, wacht op het aanvangen van het cao-overleg met Philips. foto: anp Meer boekingen zomervakanties HOOFDDORP - Het aantal boekingen voor een zomerva kantie is eind februari in ver gelijking met een jaar eerder met 57 procent gestegen, aldus de vereniging van ANVR-reis- organisatoren. In vergelijking met 1990 beliep de stijging 6 procent. Vorig jaar was sprake van een zwak zomerseizoen als gevolg van de Golfoorlog. Ver gelijkingen tussen 1992 en 1990 geven een realistischer beeld, aldus de vereniging. Het vliegtuig heeft als vervoermid del aan populariteit gewonnen. In vergelijking met 1990 steeg het aantal boekingen voor vliegvakanties met 13 procent. De autovakanties stegen met 10 procent, waarnaast de bus excursie-reizen het niveau van 1990 konden handhaven. De trein verloor terrein en zag het aantal boekingen met 8 pro cent teruglopen. Van de va kantiegangers die het vlieg tuig verkiezen vertrekt 80 pro cent naar Spanje, Portugal, Griekenland of Turkije. Deze laatste twee landen maken in tussen 45 procent uit van de to tale vliegvakantiemarkt tegen 37 procent in 1990. Spanje en Portugal zagen het marktaan deel dalen van 42 tot 37 pro cent. Cyprus blijkt steeds meer geliefd als vakantiebestem ming. Het aantal reserverin gen voor reizen naar dit eiland steeg met 44 procent. Met betrekking tot het lopen de winterseizoen constateerde de vereniging een toeneming van 22 procent van het totale aantal boekingen ten opzichte van 1990. Originele kijk op keuken-kleuren? ALNO inbouwkeukens zijn er in talloze, meer of minder gewaagde kleuren. ALNOPOP, bijvoorbeeld, is een echte trendy noviteit. Nog veel méér kleurrijk nieuws staat u te wachten'als u bij de ALNO Select Dealer binnenstapt. Wereldklasse die u toekomt

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7