ieuw-Zeeland: rust, ruimte en recessie )2 idae (Soman! BUITENLAND Gen verantwoordelijk voor ouderdomsdiabetes ontdekt Kurden sneuvelen bij Turkse aanval In Armenië gegijzelde GOS-officieren vrij Britten op 9 april naar de stembus Onenigheid VS en Rusland over snelheid ontwapening GELUK IS NOG 4 DAGEN TE KOOP DONDERDAG 12 MAART 1992 )U-parlementslid wil ^chorting hulp Chili •■N - Het vooraanstaande christen- locratische parlementslid Wolfgang Geldern heeft gisteren de regering y iroepen de hulp aan Chili te bevne- jtotdat de voormalige DDR-leider lath Honecker is uitgeleverd. Von Gel- KcJ zei dit in een interview met de e t|t Express. /oajndt ook dat Duitsland zijn ambas- is.Jur in Chili moet terugroepen en de •nse ambassadeur in Bonn terug tei sturen. irijjitsland moet de 111 miljoen mark allahiljoen gulden) hulp die de bonds- Vaffelier aan Chili heeft beloofd be- in totdat de zaak Honecker is op- en hij is uitgeleverd", aldus Von st |ern. PARIJS Franse onderzoe kers hebben het gen ontdekt dat de oorzaak is van het zoge heten ouderdomsdiabetes. Na onderzoek bij 16 families van suiker-patiënten kon het gen wor den vastgesteld, zo blijkt uit de on derzoeksresultaten die vandaag zijn verschenen in het Britse tijd schrift Nature. Het gen zorgt voor de produktie van glucokinase, een eiwit dat het suikerniveau in het bloed op peil houdt. Veranderingen in dit gen dat gelegen is op het chromosomenpaar zeven, zouden de activiteit van het eiwit vermin deren, waardoor de ouderdomsdia betes ontstaat. Volgens de onderzoekers valt door „deze belangrijke ontdekking" de ziekte beter te begrijpen. Het biedt de mogelijkheid om mensen op te sporen met een verhoogd risico op suikerziekte en en voor nieuwe ge neeswijzen. Ongeveer drie tot vijf procent van de wereldbevolking lijdt aan suikerziekte. In negentig procent van de gevallen gaat het om ouderdomsdiabetes, waarop na het veertigste levensjaar een ver hoogde kans bestaat. Medische faculteit dicht na onthulling over lijkenhandel BOGOTA De regering van Colombia heeft de medische faculteit van de Vrije Universiteit van Barranquila gesloten nadat aan het licht was gekomen dat deze betrokken was bij een gruwelijk soort lijkenhandel. Volgens de politie hadden bewakers van de universiteit er een gewoonte van gemaakt zwervers dood te knuppelen en hun lichamen voor 200 dollar per stuk aan de faculteit te verkopen. Een man die in een krant zijn relaas deed beweerde een derge lijke aanval te hebben overleefd. Volgens een rapport van de recherche voerde de faculteit geen enkele administratie over lichamen die ten behoeve van het onderwijs werden binnengebracht. Eerder deze maand werden elf lijken en li chaamsdelen van twaalf andere overleden personen in de faculteit aangetroffen. Minister van volksgezondheid Car los Holmes maakte deze week bekend dat de voorzitter van de universiteit en verschillende andere bestuurders in ver band met het schandaal zijn ontslagen. DIYARBAKIR - Bij een Turkse aanval op een kamp van Kurdische guerrillastrijders bij de stad Gene in het oosten van Turkije zijn gisteren zeker 28 rebellen omgekomen, aldus Turkse woordvoer ders. Turkse troepen openden de aanval op het kamp van de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) na dat eerder op de dag helikopters de circa tien tenten hadden gebombardeerd. Maandag en dinsdag voer den de Turkse strijdkrachten al aanvallen uit op Kurdische kampen in het noorden van Irak. De aan houdende aanvallen van Turkije lijken een poging te verhinderen dat de Kurdische strijders beginnen aan een door hen aangekondigd lente-offensief. Irak protesteerde gisteren krachtig tegen de Turkse luchtaanvallen die door Baghdad als „herhaaldelij ke schendingen van de Iraakse soevereiniteit" wer den veroordeeld. (RISSE BUMA HAAG Even werd ferland er deze week op attent gemaakt t'ge^Jieuw-Zeeland er nog foil 1 is. In de kolommen enkele kranten stond curieuze bericht dat nige inwoners van dit land er een wel heel hobby op nahouden: slktijdig met een 'i kje een levende A Ivis naar binnen slor- i\J% ej was het gevolg, aldus °Verhaal. Dierenbescher mer plekke kwamen met- n opstand tegen deze Jimvekkende gulzigheid, reli rloe (je affaire afloopt, zal ederlandse lezer waar- lijk wel nooit te horen b*n. Nieuw-Zeeland haalt 'asfimaal niet vaak de inter- eJiale pers. En wanneer dat 't geval is, betreft het be- van het hierboven ge le kaliber of heel af en n politieke of economi- Jnalyse. nwijfeld zal het staatshe er an koningin Beatrix, dat 17 maart begint, de iteit over het land en zijn ;nsiers tijdelijk flink doen wiellen. Dat verwacht am- :arr|eur Graeme Ammund- op»k. Maar de voorzichtige nalstie dat de gemiddelde Wflander eigenlijk maar op\g weet over Nieuw-Zee- "enjntkent hij stellig. dagen voordat hij zelf laaftNieuw-Zeeland afreist ïteei hij over zijn vaderland piol komende staatsbezoek, iet jerkkamer in de Nieuw- de s Qn ■■skade in Den Haag is Ingericht. Op een bijzet- I prijkt het portret van ^Y^in Beatrix en prins »n-ï.gala- [hien weet u zelf weinig Lieuw-Zeeland, maar ik ie af of dat voor ieder- ildt", zegt Ammundsen. w .het kan ook met uw ge- te maken hebben. De in weten dat veel Nieuw- zeelanders in de oorlog hier hebben gevochten. Als je een oorlogsbegraafplaats bezoekt, zie je overal hun namen. En dan zijn er natuurlijk de vele emigranten die naar Nieuw- Zeeland zijn gegaan. Ze vor men met hun nazaten nu een gemeenschap van circa 70.000 personen, dat is 2,5 procent van de totale bevolking. Bo vendien is er een constante stroom mensen die overweegt om naar Nieuw-Zeeland te emigreren. Die zijn dus kenne lijk goed op de hoogte". Abel Tasman Dat het staatsbezoek van ko ningin Beatrix juist nu wordt gehouden heeft alles te maken met het Abel Tasman Jaar, een eerbetoon aan de in het Gro ningse Lutjegast geboren Abel Janszoon Tasman, die 350 jaar geleden met zijn VOC-schip Nieuw-Zeeland ontdekte. Zo wel in Nederland als Nieuw- Zeeland staan herdenkingen op het programma. Vandaag wordt een speciaal Abel Tas man kabinet geopend in de openbare bibliotheek in Groot- egast (de gemeente waartoe Lutjegast behoort) en laat de PTT een herdenkingspostze gel verschijnen. Hoogtepunt belooft volgens Ammundsen echter het staatsbezoek van de koningin te worden. Hoewel Abel Tasman als eer ste Europeaan Nieuw-Zeeland ontdekte - de Maori's kwa men er al in circa 1300 aan land - zag Nederland niet veel heil in het koloniseren van de eilanden. Groot-Brittannië pakte de zaken voortvarender aan en bracht het gebied in 1840 onder Brits gezag. Sinds 1907 heeft het land de status van 'dominion' in de Common wealth met koningin Elizabeth als staatshoofd en een gouver neur als haar vertegenwoordi ger. Ondanks dat de Britse vorstin Ambassadeur G. Ammundsen van Nieuw-Zeeland. „Niet bang voor Europese eenwording". de monarchie voor de repu bliek. Ammundsen: „De Nieuwzee- landers willen voorlopig niet dat hun land een republiek wordt. Ze respecteren en koes teren de monarchie. Ik kan dat nog het beste illustreren met de speech die de minister-pre sident onlangs nog in het par lement hield, waarin hij onom- letterlijk en figuurlijk ver af wonden zijn steun uitsprak staat van de Nieuwzeelandse politiek, erkennen de meeste onderdanen haar nog altijd als staatshoofd. Iets wat in Austra lië de laatste tijd minder van zelfsprekend is; daar is een groeiend aantal mensen voor stander van het inruilen van voor de monarchie. Een uit spraak die volledig werd on dersteund door de oppositie". Schapen Nog altijd is Nieuw-Zeeland een land van rust (ruim drie miljoen inwoners, acht keer zo groot als Nederland), ruimte,' schone lucht en een aange naam klimaat. Bijna iedereen woont in een vrijstaand huis met een tuin en voor velen is de boot een favoriete vrijetijds besteding. Maar deze voorde len zijn betrekkelijk, want eco nomisch gezien scoort het land slecht. Terwijl Nieuw-Zeeland in de periode vlak na de Twee de Wereldoorlog een van de welvarendste landen ter we reld was, moet het thans zo'n twintig staten boven zich dul den. Werd Nieuw-Zeeland ooit gezien als de vruchtbare Britse boerderij (schapen, runderen, kiwi's), nu kampen de boeren met afzetproblemen en heb ben veel boerderijen het loodje moeten leggen als gevolg van de door Labour geïnitieerde economische herstructurering medio jaren tachtig. Door het wegvallen van de subsidies konden sommige boeren het hoofd niet meer boven water houden, en onrendabele in dustrieën volgden. Daar bo venop kwam nog eens de we reldwijde economische reces sie. En de malaise was com pleet. Volgens Ammundsen gloort er echter hoop. „Dank zij de dere gulering en het afschaffen van de subsidies destijds is er nu sprake van een open economie FOTO: MILAN KONVALINKA met open concurrentie. Daar door is de werkloosheid geste gen, hoger dan we wilden, maar het positieve is dat we een sterkere economie hebben gekregen en nu hopen we op bemoedigende investeringen. Er zijn indicaties dat we lang zaam uit het dal aan het klim men zijn. Het aantal werklozen stijgt weliswaar nog steeds licht, maar de inflatie is ge daald naar twee procent en de rente is ook gedaald". Bang voor de Europese een wording zegt Ammundsen niet te zijn. „Maar we zouden wel graag zien dat wereldwijd de handelsbelemmeringen wor den opgeheven, met name bij Jlejitse neo-nazi's "Bfef in Kroatië" - Duitse neo-nazi's (tief in Kroatië om die re lt te steunen in de oorlog "ervië. Dat staat in een febrief van het Duitse jpent die gisteren is uit- nieuwsbrief 'Idat de Duitse inlichtin- tnsten bewijzen hebben prschillende neo-nazi's "jtijd in Kroatië hebben jven. Hoewel zij veelal lend zouden zijn, is niet ?{ijk of de rechts-extre- rechtstreeks bij ge lhandelingen in de bur- 'pog betrokken zijn ge- j De mogelijke betrok- pd van Duitse neo-nazi's 'strijd in Kroatië zou woe- reacties kunnen ontlok- 1 pij Servië. Tijdens de Je Wereldoorlog stelden 'ji's in Kroatië een mario- Ibewind in, dat talloze jrs de dood injoeg. Duits- toerde vorig jaar binnen 1 een geslaagde campag- 1 Kroatië als onafhanke- ^yid te erkennen, waarbij "vische regering zei de van een „Vierde te vrezen. MOSKOU/BRUSSEL Tien officieren van het leger van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten die zondag in Artik (in het noordwesten van Armenië) ge gijzeld waren, zijn vannacht vrijgelaten. Twee van de ex-gijzelaars, beiden kolonel, keren in de loop van de dag naar Moskou terug, samen met GOS-onderhandelaar ge neraal Nikolaj Stoljarov, die voorzitter is van het comité van toe zicht op de strijdkrachten van het GOS. Armenië heeft gisteren een gezamenlijke ontmoeting met Rus land, Azerbajdzjan, Turkije en de Verenigde Staten om het con- flicht in Nagorno-Karabach te bespreken van de hand gewezen. Volgens de Turkse minister van buitenlandse zaken Hikmet Ce- tin voelen alle andere betrokken landen wel voor een dergelijke ontmoeting. Cetin zette na afloop van een NAVO-vergadering in Brussel een zes punten tellend Turks vredesvoorstel voor de om streden Armeense enclave uiteen. Eén van die punten behelst het sturen van bestandswaarnemers van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). De Armeense minister van buitenlandse zaken Raffi Hovannisi- an wees echter een rol voor Turkije als bemiddelaar in het con flict van de hand. Hij beschuldigde Turkije ervan de zijde van Azerbajdzjan te hebben gekozen. Intussen gaat de strijd in Nagorno-Karabach onverminderd voort. De Azerbajdzjaanse premier Chasan Chasanov zei giste ren na een onderhoud met de Britse staatssecretaris van buiten landse zaken, Douglas Hogg, in Bakoe dat de kans op een totale oorlog tussen Armenië en Azerbajdzjaan om de Armeense encla ve Nagorno-Karabach vijftig procent bedraagt. IJsdam de landbouwprodukten. Waar wij onze economie hebben ge dereguleerd, vragen we ons af hoe we kunnen concurreren op de internationale markt, ter wijl de EG nog doorgaat met het subsidiëren van zijn eigen landbouw. Dat is allemaal kunstmatig. We willen gewoon de kans krijgen om te concur reren. Maar we zijn voor onze export niet alleen afhankelijk van Europa". Met Australië, de EG en de VS is Japan een van de belangrijk ste handelspartners van Nieuw-Zeeland. Ammundsen is zich terdege bewust van het economische succes dat Japan in Azië en ook de rest van de wereld heeft bereikt, maar hij ziet dat niet als een bedreiging voor zijn eigen land, dat steeds meer op de Aziatische markt opereert. „Wij exporteren an dere produkten dan de Japan ners. Onze handelspatronen zijn complementair. Wij pro duceren landbouwprodukten zoals vlees en zij auto's". Welkom Hoe Nieuw-Zeeland er ook voorstaat, feit is dat er nog steeds Nederlanders zijn die voor emigratie kiezen. Er is plaats genoeg voor nieuwko mers. Met name omdat de ho ger opgeleide Nieuwzeelan- ders de neiging hebben om naar elders (bijvoorbeeld Au stralië) te trekken, waar de lo nen hoger zijn. Emigreren vanuit Nederland is dus niet iets van een ver ver leden. Al sinds jaar en dag staat het quotum voor Neder land op duizend emigranten per jaar. Zo vlak na de oorlog werd dat aantal steeds ge haald. Nu wagen gemiddeld driehonderd personen jaar lijks de oversteek. Het nieuwe land stelt overigens wel zijn ei sen. De mensen moeten goed geschoold zijn en een klein ka pitaaltje in kunnen brengen. En, zo blijkt uit de woorden van de ambassadeur, ze moeten wooral ondernemers zin hebben. „We willen men sen die zelf iets opzetten, bij voorbeeld iets in de toeristen industrie. Mensen die een ho tel bouwen of zo, en op die ma nier banen scheppen". Idoor BOB VAN HUËT LONDEN De Britten gaan op 9 april naar de stembus. Premier John Major heeft dat gisteren bekendgemaakt in over leg met koningin Eliza beth. De vorstin zal het parlement aanstaande maandag ontbin den, waarna dinsdag de officië le verkiezingscampagne be gint. Major gaat naar de stembus, twee maanden voor het aflo pen van zijn ambtstermijn. De Britse premier heeft de vrij heid de verkiezingsdatum te kiezen die hem het beste schikt. „Dat moment is er nu. We kunnen het Britse volk een positieve toekomst bieden en zullen daarom een duidelijke meerderheid halen", aldus Major. Met het besluit kwam een einde aan maandenlange speculaties over de uiteindelij ke datum. Als verwacht kwam deze daags na de indiening van de begroting van minister van financiën Lamont, waarin belastingvoordeel werd aange kondigd voor de laagste inko mens. De andere politieke par tij stemde in met de verkie zingsdatum. Major twijfelde niet aan een historische, vierde achtereen volgende termijn voor de con servatieven. Hij kreeg alvast enige steun uit Washington, waar de Amerikaanse presi dent Bush hem prees als „uit muntende leider voor wie ik een grenzeloos respect heb". Pas daarna zei Bush dat hij zich niet wenste te mengen in een zo puur Britse aangelegen heid als de verkiezingen. Major start overigens wel met een achterstand in de opinie peilingen. Volgens de laatste zou Labour momenteel zo'n drie punten voor liggen. La- bourleider Kinnock begroette de verkiezingsdatum met een optimistisch „hoe eerder hoe beter". Hij zei voorbereid te zijn op persoonlijke aanvallen. Paddy Ashdown, de liberale voorman, voorspelde eveneens dat de aanstaande campagne negatief zou zijn en vol zou zit ten met „smerige trucjes" tus sen de twee favoriete partijen. De liberalen beloofden zich hiertoe niet te verlagen. Enige voorwaarde van Ashdown voor een eventuele coalitie is een wijziging van het kiessysteem naar evenredige vertegen woordiging. De Londense City reageerde gisteren negatief op Lamonts laatste begroting. Het traditio neel behoudende zakenmilieu vreest dat de minister onvol doende initatieven heeft geno men om de achterstand van de Tory's in de peilingen in te ha len. De Londense beurs maak te de grootste val sinds de staatsgreep in de Sovjetunie van augustus vorig jaar. De beursindex verloor 52,4 pun ten. De Britse bookmakers geloven niettemin in de kansen van Méuor. De zittende premier wordt twee tegen één favoriet gegeven. De kansen van La bour stonden op zes tegen vier, terwijl een liberale eindzege tweehonderd tegen één boek te. VS-marine mist Koreaans schip WASHINGTON - Het Ameri kaanse leger is er niet in ge slaagd een Noordkoreaans schip op te sporen dat ervan werd verdacht Scud-raketten te vervoeren naar Iran en Sy rië. De commandant van de Amerikaanse troepen in het Midden-Oosten, generaal Jo seph Hoar, bekende dat giste ren in het Congres. Er is tien dagen vergeefs gezocht. „Het is ons niet gelukt het schip te lokaliseren, zo zit dat duidelijk en eenvoudig", zei Hoar. „We hebben alles gedaan het op te sporen maar zijn daar niet in geslaagd", moest hij erken nen. „Als u de man zoekt die er verantwoordelijk voor is dat de Ho er door is gekomen, wel u kijkt naar hem", zei Hoar te genover de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden. ITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER d gl2 Toch merkt Vreugdenhil, dat er iets broeit onder dat tenlK1 de bemanning dat Van der Decken trouw is gebleven en ;r ifoekt zijn naaste vrienden scherp op te letten. Die avond Nagr°k de timmerman argwaan, want de matroos, die de 1-Afir h.eett ingelicht, kijkt erg zenuwachtig rond, wanneer hij kooi kruipt. Wanneer de man vast in slaap is, onderzoekt herman voorzichtig zijn kooi en hij vindt een pistool. Dat is voor hem voldoende bewijs, dat de zaak is verradenl Onmiddel lijk waarschuwt hij Vreugdenhil. „Wat nu te doen, stuurman?" vraagt hij. „Ons plan direct uitvoeren", antwoordt Vreugdenhil: „we mogen dat geen uur meer uistellen, want nu is het juist zaak Van der Decken één slag voor te zijn. Ga naar beneden en maak de boeien van Jan Robertsz los. Waarschuw daarna de anderen, dat zij zich gereed houden". BRUSSEL - De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken James Baker en diens Russische ambtgenoot Andrej Kozyrev hebben gisteren geen overeenstemming kunnen be reiken over een tijdschema voor verdere nucleaire ontwa pening. Baker en Kozyrev startten hun besprekingen drie weken gele den toen Baker een bezoek bracht aan Moskou. Hoewel de praatsessie destijds vrucht baar werd genoemd, heeft dat in Brussel niet geleid tot dui delijke afspraken. De Amerikaanse minister gaf aan dat met name de bepaling van het tijdstip waarop tot re ducties moet worden overge gaan problemen opleverde. Washington heeft verklaard pas tot verdere ontmanteling te willen overgaan als het START-verdrag volledig is na geleefd. Moskou wil al eerder tot extra reducties overgaan. De ontmoeting tussen Baker en Kozyrev was de tweede in een reeks die naar verwach ting moet uitmonden in een nieuw ontwapeningsverdrag. De presidenten George Bush en Boris Jeltsin moeten die tij dens hun Amerikaans-Russi sche top op 16 en 17 juni in Washington ondertekenen. De nieuwe afspraken dienen als aanvulling op het START- verdrag dat de VS en de voor malige Sovjetunie in juli on dertekenden. U kunt nog t/m dinsdag 17 maart een staatslot kopen. Voor staatsloten kunt u terecht bij de bekende verkoopadressen. Deze vindt u in de Gouden Gids onder 'Staatslotehj'. Of bel 06 9595 (50 ct p/m). GEEN MOOIER LOT DAN 'N STAATSLOT. i

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5