De Klerk is niet mijn vriend en toch zeg ik ja Wi l de Azer i 's Hartstochtelijk pleidooi VNO voor lagere lasten HN deÜPENE BINNENLAND Ziekenhuis in Kampen schakelt justitie in Prins Pieter- Christiaan gaat rechten studeren SUSKEENWISKE - LAMBIKBABA Burgemeester rijdt na aanrijding door UIT DE WEEKBLADEN H^DETIJD Sleidóe Qowuvnt DONDERDAG 12 MAART 1992 Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG Werkge vers, werknemers en kabi net moeten gezamenlijk streven naar het verlagen van de collectieve lasten druk. De loonkosten voor bedrijven moeten vermin deren zodat het aanne men van personeel aan trekkelijker wordt en wer kenden moeten van het zelfde brutoloon meer geld overhouden. Hierover moeten alle partijen tot een 'nationale consensus' komen, waaraan ook een vol gend kabinet zich houdt. Voor zitter A. Rinnooy Kan van de werkgeversorganisatie VNO deed hiervoor gisteren een hartstochtelijk pleidooi. Het VNO is ingenomen met de voorstellen die minister De Vries van sociale zaken eerder deze week deed. Hij wil door verhoging van het arbeidskos tenforfait bereiken dat wer kenden maandelijks twintig gulden netto meer overhou den. En dit voor een reeks van jaren, zodat werken steeds meer oplevert dan een uitke ring. Ook wil De Vries dè btw met een half procent verlagen tot 18 procent. VNO-voorzitter Rinnooy Kan vindt de voor stellen weliswaar niet ver ge noeg gaan, maar beschouwt het plan van De Vries als een doorbraak. Premier Lubbers en vice-premier Kok zijn vol gens hem de afgelopen weken bezig geweest de geesten rijp te maken voor nieuwe lasten verzwaringen. De Vries gaat echter precies de andere kant op. Lastenverlichting „Het is de hoogste tijd voor las tenverlichtingen", zegt Rin nooy Kan, die eerder al heeft berekend dat daarvoor de ko mende jaren zeker dertig mil jard gulden nodig is. „Maar laat het kabinet zich nou eerst maar eens houden aan de af spraken om de totale druk van belastingen en premies terug te brengen tot 52,2 procent van het nationale inkomen, ofwel het niveau van 1990. Momen teel is deze collectieve lasten druk 53,6 procent en in geld betekent dat een verschil van zeven miljard gulden. Als dat is geregeld, kunnen we verder praten, want aan een eenmali ge lastenverlichting hebben we niets". De voorstellen van De Vries betekenen een ver lichting van 2,5 miljard. Rinnooy Kan toonde zich be reidwillig tot overleg met de andere betrokken partijen om te praten over het afbouwen van de lastendruk en het ver kleinen van het bruto- en net to-inkomen, de zogeheten wig. In Drente resten hunebedden ontdekt ANLOO - In de Drentse gemeente Anloo hebben twee amateur archeologen de resten van twee hunebedden gevonden. Het gaat om twee grafheuvels waarin de kuilen met reliëf nog zichtbaar zijn. De dekstenen ontbreken. De vondst is aangemeld bij de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amers foort. Archeoloog S. Jager van die dienst spreekt van een „spec taculaire vondst". De twee graven van respectievelijk elf bij zes en zes bij drie meter zijn bij toeval ontdekt. (ADVERTENTIE) KAMPEN - De directie van het Stadsziekenhuis in Kampen laat justitie een onderzoek instellen naar het weglekken van medische geheimen. Ze heeft daartoe besloten naar aanleiding van publicaties in kranten, waarin wordt beweerd dat twee patiënten van 70 en 73 jaar oud mogelijk door fouten de dood vonden op de afdeling intensive care van het ziekenhuis. De 70-jari- ge patiënt overleed nadat hij door een zeer lage bloed druk - ontstaan door naadlekkage na een chirurgi sche ingreep - in een sceptische shock terecht kwam. Deze zou te laat zijn onderkend. De 73-jarige patiënt leed aan hartritmestoornissen en zou door on derbrekingen in de reanimatie zijn overleden. Me disch directeur drs. J.G.J. Huurman wilde inhoude lijk geen commentaar geven op het bekend worden van deze gegevens. Hij zei te vermoeden dat mede werkers hun zwijgplicht hebben doorbroken, hetgeen onacceptabel is. Archieffoto van het Stadsziekenhuis Kampen. VNO-voorzitter A. Rinnooy Kan FOTO:SP Daarmee deed hij een verscho len pleidooi voor een voorjaar soverleg. Sinds de omstreden wao-plannen van het kabinet is er geen overleg meer ge weest tussen werkgevers, werknemers en kabinet, zoals tot dan toe gebruikelijk in voor- en najaar. Met dien ver stande dat in die bijeenkom sten over alle sociaal-economi sche aspecten wordt gespro ken en onderhandeld. De VNO-voorzitter toonde zich uiterst ongelukkig met de op roep van zijri KNOV-collega Kamminga dat de overheid wettelijk moet regelen dat werknemers bij ziekte vrije da gen opnemen en dat hun sala ris in de ziekteperiode daarna niet meer volledig wordt uitbe taald. Kamminga stelde maan dag dat de vakbeweging alle afspraken hierover aan de laars lapt en dat er niets te recht komt van de aanpak van het ziekteverzuim. In een lang gesprek heeft Rin nooy Kan gisteren Kamminga duidelijk gemaakt dat hij niets voelt voor ingrijpen van de overheid, omdat daarmee de vrijheid van onderhandelen in het geding komt. Bovendien vindt hij het veel te vroeg nu al te stellen dat de aanpak van het ziekteverzuim is mislukt. „Laten we nou eerst maar af wachten tot alle cao's rond zijn. Ik heb goede hoop dat het uiteindelijk wel in orde komt", zei Rinnooy Kan, die op zijn beurt volgende week woens dag bij minister De Vries 'op het matje' moet komen. Hij zal dan duidelijk moeten maken waarom de werkgevers volgens De Vries zo makkelijk door de knieën zijn gegaan bij de onderhandelin gen over het ziekteverzuim. Rinnooy Kan zal de minister dan voorhouden de opstelling van het kabinet hypocriet te vinden: „Het kabinet heeft zelf de doelstelling om het aantal uitkeringsjaren in de wao te rug te dringen drastisch ver laagd. Vorig jaar augustus wa ren het er nog 125.000, maar in middels niet meer dan 30.000. Dan past het niet de werkge vers de mantel uit te vegen". DEN HAAG - Op de stoep van de ambassade van Zuid-Afrika is geen demonstrant te beken nen. Geen spandoeken. Geen petities die door de spijlen van stalen, ver grendelde hekken naar binnen worden gefrom meld. Geen leuzen, geen politie en geen ANC-vlag- gen die wapperen in de gure wind. Maar binnen wel een referendum dat van eminent belang is voor de toekomst van het land. Ja of nee. Bij de geheime stem ming in de Zuidafrikaanse am bassade in Den Haag zijn slechts twee antwoorden mo gelijk. Want thuis wil presi dent De Klerk eindelijk duide lijkheid. Ook de tijdelijk in Ne derland verblijvende Zuidafri kanen, de blanken althans, krijgen de kans bij referen dum het hervormingsbeleid van De Klerk te steunen of af te keuren. In het laatste geval stapt de presidènt op. Het is rustig op het front van de anti-apartheidsbeweging in Nederland. De laatste grote de monstratie dateert van lang geleden. Zeker, „pal voor de deur protesteert het Komitee Zuidelijk Afrika nog elke don derdag. Maar meer dan twee a drie mensen zijn het niet", zegt Somerset Morkel, de Zuidafrikaanse zaakgelastige in Nederland. „Wat ons betreft is de apartheid al dood. We zijn bezig haar te begraven". Maar voor het deksel op de kist kan, moet eerst het referen dum tot een goed einde ko men. Als dat onverhoopt niet mocht gebeuren, zou de over ledene met gemak alsnog uit de dood kunnen verrijzen. Het stemlokaal is onderge bracht in het souterrain van het ambassadegebouw. Twee enorme pizza's staan te geuren in kartonnen dozen op een ta fel in de hoek, bedoeld om hon- geraanvallen van leden van het stembureau tijdig af te slaan. Voor kiezers is er koffie en tijd voor een praatje. Zodra de stemgerechtigde het gordijntje van het stemhokje opentrekt en opgelucht naar buiten komt, zitten de heren van de ambassade klaar om het biljet te verzegelen. De stemmen gaan per ambassade- post naar het thuisland, waar ze dinsdag - als heel Zuid-Afri ka ter stembus gaat - ongeo pend in de officiële stembus sen verdwijnen. Macht Somerset Morkel is tevreden. De opkomst valt niet tegen. Hoeveel Zuidafrikanen zich op dit moment precies in Neder land ophouden, is hem niet be kend. Tweehonderdvijftig van hen hebben in elk geval een uitnodiging ontvangen. Het zijn de getrouwen die hechten aan gezelligheid. Ze zijn van de partij als er iets te vieren valt voor Zuidafrikanen onder elkaar. Daarnaast is er een onbekende hoeveelheid mensen van wie het adres bij de ambassade niet genoteerd staat. Zoals de persoon die zich vanmorgen van zijn familiebezoek los maakte en naar de stembus ging. „Hij maakte er voor de radiomicrofoon geen geheim van dat hij de apartheid kwam verdedigen", zegt Morkel. De diplomaat hoopt en weet bijna zeker dat een meerderheid van de blanke Zuidafrikanen wij zer is. Daarom kon hij Carl Niehaus, de persman van het ANC in Nederland, ook luchtig en tegen beter weten in, vra gen of hij vandaag toch alsje blieft geen nee wilde invullen. Een grapje. „Ons gevoel hier op de ambas sade is dat het een ja-stem zal worden voor president De Klerk. De reden is eenvoudig. Wij geloven dat een meerder heid van de blanken begrijpt dat we niet kunnen terugkeren naar het verleden. Hoe moei lijk het ook is, we moeten op lossingen halen uit onderhan delingen en niet door confron tatie. De blanken beseffen dat zij het apart van de zwarten niet redden. Deze tijd is beslis send voor een nieuw Zuid-Afri ka. Het is spannend en interes sant. Maar moeilijk voor veel blanken, die beseffen dat alles open op tafel ligt. Er moet macht worden ingeleverd, dat is duidelijk". Slimme taktiek Over zes dagen wordt het echt spannend als heel Zuid-Afrika ja of nee moet zeggen. Heel Zuid-Afrika zonder de zwarte meerderheid, wel te verstaan. De zwarten mogen niet beslis sen over de vraag „steunt u de voortzetting van het hervor mingsproces dat door de staatspresident op 2 februari is begonnen en dat gericht is op een nieuwe grondwet via on derhandelingen?". Of eigen lijk: vindt u dat Zuid-Afrika straks ook door zwarten gere geerd moet worden? Het ANC hekelde het demo cratisch gehalte van het refe rendum, maar heeft de blanke bevolking uiteindelijk toch maar een - stemadvies meege geven: zeg ja. De hervormin gen in de ijskast zou het begin van zwaar verzet en bloedige strijd kunnen betekenen. Na de vernietigende nederlaag van De Klerks Nationale Partij bij tussentijdse verkiezingen in Potchefstroom begonnen de conservatieven te roepen dat de president de blanke kiezers, de mensen dus die hem in het zadel hebben geholpen, niet meer achter zich zou hebben. De Klerk speelde het spel listig door een referendum uit te schrijven. „Het gaat hem om de legitimiteit de blanken te vertegenwoordigen. Bij ver kiezingen spelen de economi sche zwakte van het land, de criminaliteit en dus de algehe le politieke ontevredenheid bij de keizers een rol. Mensen kunnen proteststemmen uit brengen. Dat is nu niet hqt ge val. De Klerk wil antwoord op één hele klare vraag. Dat is een slimme taktiek om politiek het initiatief te behouden". Morkel voorspelt dat de Con servatieve Partij van rivaal Treurnicht zal splijten. Want ook onder die aanhang zijn er mensen die nu een keer geen 'nee' tegen De Klerk kunnen zeggen. Zo is het ook met Elaine Chris- tensen, een Zuidafrikaanse woonachtig in Den Haag, die op de ambassade haar stem uitbrengt. Zij schaart zich on der de progressieve Zuidafri kanen en is beslist „geen vriend van De Klerk". Nooit heeft ze op zijn Nationale Par tij gestemd. Maar wat kan ze anders dan de president in dit geval een volmondig ja toe te roepen? „De blanken zullen hun privileges verliezen. Som migen zijn er bang voor. Maar het is niet anders. Apartheid is en behoort verleden tijd te zijn. Het proces is onomkeer- DEN HAAG - De bijna 20-jari- ge prins Pieter-Christiaan, de derde zoon van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollen hoven, gaat rechten studeren in Utrecht. De prins zit nog tot augustus in militaire dienst in Amersfoort. Tot die tijd zal hij al wel aandacht aan zijn studie besteden, maar dan alleen als extraneus. Dat wil zeggen dat hij zich op eigen houtje al op tentamens voorbereidt. In au gustus wordt de prins regulier student. Volgens de Rijksvoor lichtingsdienst zal hij dan in Utrecht een kamer gaan zoe ken. De twee oudste jongens van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, Mau- rits en Bernhard, studeren eco nomie in Groningen. De jong ste zoon, Floris, zit nog op het atheneum, maar hij overweegt hetzelfde te gaan doen als zijn broers in Groningen. Wilgentenen Een schip is bezig een mat van wilgentenen uit te leggen in de Biesbosch. Op de mat wordt puin gestort zodat er later een dam op gebouwd kan worden. Dit is een onderdeel van het door Rijkswaterstaat uitge voerde natuurontwikkelingsproject 'doorstroming'. Het project zal positieve gevolgen hebben voor wa terplanten biezenvelden, rietgorzen en watervogels. FOTO:ANP 0 Standaard Uitgeverij/Wavery Productions GRONINGEN - Burgemees ter K. Weide van de gemeente Haren is dinsdag door de Gro ningse politie geverbaliseerd, omdat hij ervan wordt ver dacht in Groningen na een aanrijding te hebben veroor zaakt te zijn doorgereden. Ge tuigen noteerden het nummer bord en gaven dit door aan de politie. De burgemeester ver klaarde dat hij per ongeluk in verboden rijrichting was gere den en daarom omdraaide. Dat hij daarbij een auto had ge raakt had hij niet gemerkt. Wel was de linkerkant van zijn auto licht beschadigd. Bij een blaastest bleek de burgemees ter 0,9 promille alcohol in z'n bloed te hebben. Volgens Wei de had hij inderdaad drie gla zen whiskey gedronken maar pas na terugkeer uit Gronin gen. Wel gaf hij toe enkele gla zen wijn te hebben gedronken na een vergadering in Gronin gen. Uit een her-berekening van de adem-analyse moet blij ken of de burgemeester al te veel alcohol op had toen hij de aanrijding veroorzaakte. Daar na besluit justitie of Weide wordt vervolgd. IK GA NAAR HET OPEN HUIS VAN DE BDI AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT IK KIES VOOR DE DYNAMIEK VAN INFORMATIEVERSTREKKING HP beweegt zich vooral bin nenlands en is present met Rottenberg, de konin gin/RVD, belastingen en antisemitisme. HN is inter nationaal dank zij El Sal vador, Jappenkampen en Columbus. De Groene doet in grote, perverse en oor logszuchtige vrouwen en verkommerende yuppen. In VN kan het niet op. Veel In disch letterland, maar ook aids, politiek, sport en krui wagens. Elsevier heeft naast Woody Allen onder meer Wim Kok, walkmans en wilde Azeri's. HN laat ex-televisiedirecteur van de Ikon Wim Koole de balans opmaken over 'El Sal vador tien jaar later'. In 1982 liep een filmploeg van de Ikon in een hinderlaag, waarbij vier mensen werden gedood. Koole meent dat er steeds meer strijd en risico's gemoeid zijn met de roeping de waarheid bekend te ma ken. „Het doelbewust liegen door machthebbers en politi ci is eën gebruik geworden, dat nauwelijks meer publie ke verontwaardiging weet op te roepen". Een kentering ten goede sig naleert bondscoach Bert van Lingen in de bijdrage over damesvoetbal. „Het wordt niet meer als vreemd erva ren. Er komt een groep meis jes aan die voetbalde op een leeftijd dat hun motorisch veel kon worden bijge bracht". International Vera Pauw, die van jongsaf met haar drielingbroertjes op straat tegen een bal trapte, is daarvan een voorbeeld. Maar speelt ze nou laatste man of laatste vrouw? „Laatste man, geen gezeik", meldt Pauw onomwonden. Verder een portret van ko ningin Isabella van Spanje. Zonder deze wrede, vrome, intelligente, roekeloze, moe dige en liefdevolle vrouw had Columbus Amerika nooit ontdekt. Ze zorgde voor het geld en de beman ning om Columbus het zee gat uit te kunnen sturen. Dat hij Amerika in plaats van In- dië ontdekte, bleek bij zijn terugkeer voor Isabella een detail. Ze was verrukt van de krijsende papegaaien en de verblufte indianen die Co lumbus meevoerde. Na De Bijeenkomst over de vrouwendag met Opzij doemt 'De bocht van Felix' op. Welke Felix? Rottenberg natuurlijk. Wat voor bocht? Da's wat minder makkelijk, want Rottenberg moet zich er nog in wringen. Dat Felix dit weekeinde de nieuwe PvdA-praeses wordt is voor HP zeker. „Maar pikken ze die Vreeman erbij? En welke bocht zal onze Felix vinden om de baas te worden zonder Ruud?", dubt HP. Een be- schouwinkje over weerstand tegen het monstrum van het duo-voorzitterschap en wat Rottenberg doet als Het bezoek van koningin Beatrix aan Nieuw-Zeeland en de bijbehorende pers briefing („waar ergens wel licht een touwtje gespannen is, waar de lokatie te klein is om alle journalisten toe te la ten") waren aanleiding voor een vergelijking tussen de ontspannen aanpak van de nieuwe voorlichtster Van Vonderen en de stukken stroevere („een aaneenscha keling van don'ts") Henk Bax. Meteen wordt het leed van de royalty journalistiek even uit de doeken gedaan. Koninklijke terughoudend heid, botte RVD-weigerin- gen en de pokken plus maze len van ervaren Oranjeja gers overheersen. Niet al leen praten en schrijven over het Oranjehuis ligt overi gens gevoelig. Media-verte genwoordigers praten zelf niet graag over de 'schild knaap' van het paleis, de Rijksvoorlichtingsdienst. Bang hun bronnen te ontrie- ven en daardoor droog te val len. Het is armoe troef in Byzan tium, een van de erfenissen van het wethouderschap van Jan Schaefer. In de bijdrage over het lusthof voor de jet set van Nederland vlakbij het Amsterdamse Leidse Plein laat René Zwaap wei nig over van de glamour. „Een vrouw op hoge hakken komt in een noodgang met haar Deense dog uit de draai deuren zetten om het hui zenhoge beest pal voor de in gang van het complex zijn behoefte te laten doen. Van af dat moment is het duide lijk: ook hier wordt gekampt met klassieke Amsterdamse problemen". Dat nuchtere Hollanders zich niet lat< foppen door Remmen Ka haas blijkt ook wel uit de b namen die opduiken: woc kazerne en de gevangenis. Over naar andere nood. Ck os aanbidden en vrezen tej lijk. De Italiaanse schrij ter/journaliste Oriana Fall; kan en doet dat. Aaf Steenhuis opent de aam op deze vrouwenhaatster overloopt van oorlogslust eerzucht, maar ook bang geterroriseerd is. Doel is i te vinden wat deze briljan journaliste en matige schri ster bezielt. Het is een moi aanval. Nog maar een vrouw: Ma Callas. Een portret van de jaar geleden overleden ope superster waaraan al groot was. Aids in Afrika, je komt niet meer omheen. Afge pen zaterdag had de Voll krant het verschijnsel pa nagroot en van 1 tot en n 10 april houden de human ten van Hivos een camp; ne. Herman Wigbold reis vijf weken langs ziekenh zen, artsen en begrafeniss in Tanzania, Zambia en Zi babwe. Onder de kop 'A in Afrika is heteroseksuè doet hij verslag. Let vool op de negen hoofdletters 1 ven de kop: HOLOCAUS Wigbold „probeerde de oi vang van de ramp tot zich laten doordringen". Er sprake van een meer dan j slaagde poging. Zijn rel; met hartverscheurende, 1 reële voorbeelden is ontsl lend, net als de foto's. Lt tussen de regels hoe las het is het tij te keren, zo ei wat te keren valt. PvdA-tussenpaus Frits C tricum is er bijna vanaf. vertelt over crisisbéheersi tijdens zijn zes maai bewind aan de Amsterdan Witsenkade. En vlak voor deze, naar eigen zegg „eenvoudige boerenlul opeens in de grote-mens wereld terecht kwam" w plaats neemt in de kan- bankjes, laat hij zich op hartig gaan in een anal; van zijn partij. Kok, W- gens, de fractie en zijn opi ger Rottenberg passeren revue. Sean Kelly heeft zijn laaf verlanglijst gepresentee Wordt hij wereldkampio dan stopt hij subiet met daleren. Er wordt gewacht op Wc Allen. Als komiek dan. weet 't, maar hij wil nou e niet 'funny' doen. Regi ren is zijn lust en leven. I vier mocht voor een ex sief (jawel) interview deze hypochonder (da volgens Kramers' 'zwaarmoedig mens') New York komen. Alle vooral zwaarmoedig, anderen onbedwingl zangneigingen krijgen: der de douche. „Ik tob", klapt hij serieus. Tijdens interview droomt hij naar baseball-tijden van eer, toen iedereen rond speaker naar een wedst verslag luisterde. Mays, een out-fielder va New York Giants was W y's held. De zonzijde deze hypochonder ligt in geromantiseerde verlei Helden maken het leven deze out-fielder draaglijh Minder draaglijk is het gezellenleven' van toon gevende Nederlandse be ven. „Fokker zoekt ve ring met een Duitser, I heeft zojuist de verlo] met een Engelsman ver ken en DAF wordt ervan dacht vreemd te gaan een Japanner". Een drie volgt. Fokker zou er aar zijn 'opgevroten' te woi door DASA. Overnami „onvermijdelijk, hoe emi neel beladen die ook zijn". De vrijage van I met British Airways w even opgerakeld. De K strateeg legt dan uit da windstilte waarin I thans zit niet beangstig is, „De tijdsdruk is mil groot dan wordt gedacht hoeven onze strategisch! sitie echt niet morgen te ben betrokken". De PvdA wordt anderi geslagen. Na stokken als niepeilingen en perik rond het voorzitterscha thans Wim Kok 'werkt Hij wordt als eigen\ schlemiel neergezet. Aa ding: zijn (jonge) advis» wiens goede raad hij „mi al in de wind slaat. 'Fa; man' Kok heeft slechts vertrouweling". Juist, d ne met wie hij tafel en deelt. Wat volgt is een i Privé politique. Voor wie vreest dat Elsi vooral in Nederland g ken heeft: de 'buitenl ronde' voerde onder langs Zuid-Afrika, Nag Karabach, Noord-Af Bush en Dehaene.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4