Personeel gezondheidszorg mak slachtoffer agressie I? Kamer eens met opheffen van inlichtingendienst BINNENLAND llegaal kan met gemak rgens 'legaal' wonen uderen orden vaak d)or eigen renderen Mishandeld Kamer tart morrende luchtverkeersleiders deVries feidóeGouoa/rit DONDERDAG 12 MAART 1992 Overheid gaf te makkelijk steun voor projecten Aruba n b JSTERDAM - De ge- lentelijke dienst 'huisves- n Amsterdam vraagt naar persoonsdocu- >nten alvorens zij iemand chrijft als -woningzoe- )de. Dat leidt ertoe dat il- g alen met groot gemak iti :htmatig' een woning in wijk Bijlmermeer kun- i krijgen. Een en ander is ueel nu de politie van de )fdstad beweert dat er m,nduizenden Ghanezen in isterdam-Zuidoost wo- terwijl dat door ande ren wordt ontkend. Pas over twee jaar komt er een ver plichte centrale registratie van verblijfsstatussen voor buitenlanders bij gemeen ten en de belastingdienst. Voor de woningbestanden in Amsterdam-Zuidoost worden geen voorwaarden geëist, zoals elders in de hoofdstad wel gebeurt. Ge brekkige controle is er de oorzaak van dat het aantal illegale buitenlanders in het woningbestand van de Bijl mermeer erg hoog is. Pre- ciese cijfers zijn onbekend, maar een woordvoerder van Justitie zegt dat de woning bouwcorporaties in Zuid oost ervan bestaan. Intuss- sen heeft de consul van Ghana in Brussel, veront rust door de berichten over de opgerolde drugsbende, verzocht om informatie over de beschuldigingen van de Amsterdamse politie dat veel van zijn landgenoten daarbij betrokken zouden zijn. DEN HAAG - Bijna alle grote projecten op Aruba die mede zijn gefinancierd door de Ne derlandse regering zijn veel duurder uitgevallen dan was gepland. Vanuit Nederland werd vaak al voor de uitvoe ring toestemming gegeven nog voordat duidelijkheid be stond over de kosten. Dit zegt de Algemene Rekenkamer in het gisteren gepresenteerde rapport over meerjarenprojec ten op Aruba. Nagenoeg alle projecten, zoals de aanleg van een containerhaven, een ge vangenis en een ziekenhuis gaan veel meer kosten dan aanvankelijk was geraamd. Met name de aanleg van de containerhaven liep in alle op zichten mis. Aanvankelijk was bijna achttien miljoen gereser veerd en goedgekeurd, maai de uiteindelijke kosten blijken ruim 45 miljoen te bedragen. Naast het feit dat veel te snel toestemming kwam voor het project, blijken ook de ver wachtingen van het aantal te lossen containers ernstig te zijn overschat. Bij de aanleg werd gerekend op het versche pen van maximaal 80.000 con tainers per jaar, maar volgens de Rekenkamer zal dat niet verder komen dan tienduizend containers. De gevangenis in San Nicholas werd opgeleverd zonder dat in het onderhoud en personeel was voorzien. Bo vendien werden de gereser veerde bedragen met bijna twee miljoen gulden over schreden. Eveneens merk waardig is dat er drie indus triehallen werden gebouwd, terwijl er elders op het eiland nog andere leegstonden. Mi nister Hirsch Ballin van Aru baanse zaken erkent de kritiek van de Rekenkamer. Hij is van mening dat er betere afspra ken moeten worden gemaakt. Nederland heeft Aruba vorig jaar voor 68,7 miljoen gulden steun verleend. Vele miljoenen extra nodig voor VN-legers DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie moet tientallen miljoenen guldens op zijn begroting vinden voor extra uitgaven aan VN-vredeso peraties in Joegoslavië en Cambodja. Het begrote bedrag van 29 miljoen voor 1992 is volstrekt ontoereikend, aldus het ministerie vanmorgen: Morgen beslist het kabinet over de vraag waar het geld voor de VN-mach- ten vandaan moet komen. Aan de VN- vredesmacht in Joegoslavië zouden volgens het kabinet driehonderd Ne derlandse militairen moeten deelne men. De Tweede Kamer moet daar morgen toestemming voor geven. Naar Cambodja zouden duizend Ne derlanders afgevaardigd moeten wor den. Vereniging voor gezinsverzorgers AMSTERDAM De ruim honderdduizend werknemers in de gezinsverzorging en de" thuiszorg, voor 97 procent vrouwen, willen eindelijk als volwaardige beroepskrachten worden aangezien. Vanmor gen werd daarom, tijdens een symposium in Amsterdam, de beroepsvereniging 'Sting' op gericht. Sting heeft als voor naamste eis dat er meer erken ning en waardering komt voor de werknemers in de gezins zorg. Er moeten volgens de vereniging voldoende geld en andere middelen beschikbaar komen om het werk professio- neler te maken. Po ARIN SWIERS - Patiënten igen jaarlijks minimaal .000 agressieve mis- jven tegen de werkers de gezondheidszorg. In 12.000 mensen lopen irbij zulk ernstig letsel dat zij zich onder dok sbehandeling moeten in stellen of in het zie- ïhuis terecht komen, bleek gisteren tijdens symP°sium over 'vei- leidsbeleid in de instel- in Utrecht. ioneel in de gezondheids- loopt in vergelijking met :re beroepsgroepen een grote kans om slachtoffer te worden van agressie. C. Stein- metz, directeur van het Insti tuut voor «Psychotrauma in Utrecht, zoekt de oorzaken hiervoor niet alleen bij de pa tiënten zelf. Lange wachttij den, onvriendelijke bejege ning door het personeel en ge brek aan normen over wat toe laatbaar is, kunnen agressie in de hand werken. Evenals de houding van de instellingen: iedereen wordt geholpen, wie u ook bent, hoe u zich ook ge draagt. „Waar eerst een taboe hing rondom agressie groeit nu langzaam het besef dat agres sief gedrag niet zonder meer bij het werk hoort", is de erva ring van H. van Liempt. Zij is B-verpleegkundige in het psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest en lid van de commissie geweldsincidenten van deze instelling. De commissie brengt de voorgevallen inci denten in kaart en begeleidt de verpleegkundigen die een ver velende gebeurtenis hebben meegemaakt. Of het nu om mondelinge bedreigingen gaat of het uitdelen van rake klap pen. Van Liempt beweert dat één op de vijf mensen die er een trauma aan hebben over gehouden mogelijk arbeidson geschikt raakt. Geweld is vol gens haar voor veel verplegers de reden om te stoppen met het werk in de gezondheids zorg. Vuile was De Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkunde beweerde vorig jaar dat jaarlijks duizen den verpleegkundigen door agressie in de ziektewet belan den. Dat is een van de redenen waarom de Geneeskundige In spectie voor de Geestelijke Volksgezondheid (GIVG) een onderzoek verricht naar het geweld in de psychiatrie. Ver plegingswetenschapper N. Oud uitte echter kritiek op het onderzoek dat uitgaat van het aantal gevallen wat bij GIVG wordt gemeld. Volgens Oud is hetgeen wat wordt gemeld slechts het topje van de ijs berg. „De instellingen hangen niet graag de vuile was bui ten". Geweld en agressie horen bij het vak, vinden veel verpleeg kundigen. Tijdens de oplei ding worden technieken ge leerd hoe agressief gedrag te voorkomen is. Maar dit gedrag is niet altijd voorspelbaar of te voorkomen, zegt L. Regeer. Hij traint verpleegkundigen hoe zij adequaat, beheerst en veilig tegen acuut gewelddadig ge drag kunnen optreden. „Dat is iets anders dan met z'n zeve nen op een patiënt springen en op de grond gaan liggen rollen- bollen". Hij roept de werkers in de ge zondheidszorg op de krachten te bundelen in een advies groep. Zo'n landelijk platform zou druk uit kunnen oefenen op de politiek en de zorgverze keraars om meer geld voor on derzoek, training en begelei ding beschikbaar te stellen. Topambtenaar N. Oudendijk van het ministerie van WVC, boorde de eerste mogelijke hoop echter meteen de grond in. De overheid stelt geen geld beschikbaar, de instellingen zullen het met het eigen bud get moeten doen. In de gordels Vanuit een sloep van de Utrechtse reddingsbrigade bekijkt minister Maij van verkeer een in scène gezet verkeersongeval. Een stuntman reed een auto de Utrechtse grachten in om daarna te demonstreren hoe een te water geraakte auto verlaten moet worden. Met deze actie werd het startsein gegeven van de cam pagne 'In de gordels of in de kreukels'. FOTO:ANP t nf LDERMALSEN - Het vaak de eigen kinde- die verantwoordelijk voor de mishandeling i ouderen. Oorzaak is dat de kinderen niet pat zijn hun ouders te zorgen en dat hun ge el opraakt. ^egt Hetty Termeer, coör- j.jjtrice van het Meldpunt __jeren Mishandeling Rivie- .nd (MOR) in Geldermal- een half jaar na de oprich- van het meldpunt. Het :t is opgezet in opdracht s Landelijke Organisatie itofferhulp en wordt gefi- ierd door het ministerie WVC. Ook Haarlem heeft soortgelijk meldpunt. Kin die beloven voor hun be- le ouders te zorgen, weten :el gevallen niet waar ze )eginnen. Meestal gaat het ;eestelijke mishandeling, bedreigen, pesten, het ven van de vrijheid of ver lozen, maar de mishande kan ook van lichamelijke zijn. Aan de hand van re- an het meldpunt be- het ministerie van WVC ook elders in het land actejlpunten moeten komen. NINKLIJKE AGENDA lag 13 maart Willem-Al exander is aan- g in de Grote Kerk te relingen bij de uitreiking de 'Geuzenpenning. De ling is dit jaar toegekend He .de Apne Frank Stichting 'ordt uitgereikt door mi- r D'Ancona van wvc. Aanrijding Het verkeer over de Moerdijkbrug liep gisteren urenlang vertraging op als gevolg van aan aanrijding van een tankwagen met het zeer giftige en brandbare acrylnitril dooreen vrachtwagen uit Duitsland. De brug werd in de richting Breda- Dordrecht enige tijd afgesloten waardoor lange files ontstonden. Twee inzittenden van de vrachtwagen raakten bekneld en werden naar het ziekenhuis overgebracht. FOTO: ANP Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG - De luchtver keersleiders van Schiphol, Eelde, Zestienhoven en Beek moeten niet mopperen. Zij ver dienen met behoud van de ambtenarenstatus zo'n 130.000 gulden per jaar. Een salaris verbetering eisen van 40 pro cent is dan zacht gezegd nogal onbescheiden. Met woorden van deze strek king namen woordvoerders van de regeringsfracties CDA en PvdA in de Tweede Kamer het gisteren op tegen de bijna 200 luchtverkeersleiders in Nederland. Leon Frissen (CDA) en Arie de Jong (PvdA) waren niet onder de indruk van het dreigement van de ver keersleiders om opnieuw actie te gaan voeren. In 1984/1985 ontregelden de verkeerslei ders het luchtverkeer boven Nederland ernstig via massale ziekmeldingen De verkeersleiders vinden dat hun inkomen gelijk moet wor den getrokken met wat in de EG gebruikelijk is, zo'n 190.000 gulden. De verkeers leiders verzetten zich niet te gen de oprichting van een zelf standig bestuursorgaan (ZBO), waardoor hun dienst op grote re afstand van de overheid komt te staan. Maar het ZBO moet dan op termijn wel onder de paraplu van het Europese Eurocontrol worden gebracht, waarbij de salarisaphterstan- den kunnen worden wegge werkt. Frissen beschuldigde de verkeersleiders van oppor tunistisch gedrag: „Jarenlang heeft de overheid aangestuurd op een Europese regeling, maar de verkeersleiders van Schiphol waren daar steeds mordicus tegen. Nu de investe ringen op Schiphol in een nieuwe verkeerstoren zijn vei liggesteld, wil men plots juist wel onder de Europese vlag. Ik vermoed dat het puur financië le redenen zijn die daarachter zitten". CDA en PvdA willen van minister Maij van verkeer en waterstaat de garantie dat de salarissen onder de ZBO- constructie niet teveel uit de pas gaan lopen met de salari sontwikkeling bij de overheid. (ADVERTENTIE) orizontale jaloezieën DEN HAAG - De Tweede Kamer staat achter het voorstel van premier Lub bers om de Inlichtingen dienst Buitenland (IDB) op te heffen. De dienst die de afgelopen maanden is geplaagd door in terne ruzies, verdachtmakin gen en het uitlekken van ge heime informatie telt ruim dertig medewerkers. Voor medewerkers die niet buiten hun boekje zijn gegaan wordt gekeken of zij bij de an dere veiligheids- en inlichtin gendiensten aan het werk kun- Alleen Groen Links wilde van de minister-president een boe tedoening horen. Volgens frac tievoorzitter Beckers heeft de bewindsman zich onvoldoende opengesteld voor de proble men onder het personeel. Van de 22 medewerkers van de spionagedienst tekenden acht tien een brief waarin de leiding van de dienst de wacht werd aangezegd. Vervolgens kregen de vier medewerkers die niet achter de brief stonden een gratificatie en de leiding werd door het departement van Lubbers (algemene zaken) af gedekt. Premier Lubbers noemde de verwijten onterecht. „Als er één afdeling op het departe ment is geweest waar ik me de afgelopen jaren mee bezig heb gehouden, dan is dat wel de In lichtingendienst Buitenland. Ik heb een onderzoek door de Rekenkamer laten uitvoeren, vervolgens is een .rijksrecher che-onderzoek ingesteld en voorts is de dienst onder mijn leiding afgeslankt", aldus Lub bers, die Groen Links een 'kaf kaiaanse houding' verweet. Groen Links is namelijk altijd groot voorstander geweest van het opheffen van de dienst. Nu het zover is, heeft de fractie daar kritiek op. Volgens Bec- kers moesten eerst de onder zoeken naar de leiding van de dienst afgerond worden alvo rens tot opheffing te besluiten. Inmiddels is het onderzoek van de Rekenkamer afgerond. Daaruit blijken geen financië le onregelmatigheden, deelde Lubbers mee. Het rijksrecher che-onderzoek naar het lekken van informatie en illegale af luisterpraktijken wordt eind deze maand afgerond. Opheffing Lubbers besloot zoals bekend eind februari tot geleidelijke opheffing van de dienst, nadat een geheime missie naar het Midden-Oosten was uitgelekt, medewerkers directeur Meul- meester van illegale afluister praktijken betichtten en hem bovendien verdachten van fraude. Volgens Lubbers deden deze laatste onthullingen in het Fi nancieel Dagblad de emmer overlopen. „En als het toen om een rimpelloze vijver ging, dan was het oordeel misschien ook anders uitgevallen. Maar dat was nu niet het geval en dat liet de weegschaal doorslaan naar de andere kant". De premier noemde de dienst die in Wassenaar is gevestigd „een lekke mand" die al enke le jaren op de nominatie stond te worden opgeheven. De in lichtingendienst berustte op een 'fragiele verdedigbaar heid', omdat de internationale ontspanning een spionage dienst niet langer noodzake lijk maakte. SPER EN HOBBES DOOR BILL WAT 'RSON klmaal lm- Nee half. Tijdens de Wilde Wijndagen elke tweede fles wijn van dezelfde soort voor de halve prijs. (Niet voor port, sherry en vermouth.) Altijd iets bijzonders. Aanbod geldt op 13 en 14 maart. Voor uw dichtstbijzijnde Gall Gall bel: 02503-60555.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3