Uit fieldde <2owa/nt Regering maakt ernst met aanpak van illegalen Technologisch 4 11 13 14 ns 71 Simons: 3% voor verpleging geen dogma Meerderheid winkeliers tegen verplaatsen Leidse koopavond Huren worden vrij Lubbers maakt overplaatsing twee IDB-spionnen ongedaan Cao-overleg moeizaam op alle fronten 14 Dagen Gratis CcidócSouocmt DONDERDAG 12 MAART 1992 22 PAGINA'S in drie katernen Anglicaanse aartsbisschop Carey lijdt zwaar onder kritiek Hartstochtelijk tleidooi Rinnooy Kan voor lagere lasten Iritten op 9 april naar de stembus tard optreden tegen stroverbranding bollenstreek Olympisch team imiteert het echte Oranje Willem van Manen rijgt Boy Edgar Prijs 6 PAGINA'S iSTELIJK LEVEN/OPINIE NENLAND TENLAND IRS JNOMIE JEN/REGIO tlSTVERLENING kl ist/rtv -programma's :r/puzzeumenu bijlage el bewolking en ioden met regen, ïimumtemperatuur streeks 6 graden, idagtemperatuur geveer 8 graden, a stelijke wind, vrij k chtig of krachtig, 5 a 6, a,l®7i de kust en op het 3P dÊ!selmeer hard of rmachtig, 7 a 8 en in het Ordelijk kustgebied gelijk storm, 9. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25286. Losse nummers 1,50. MuseumladdeR (zie pag 18) Alle fracties in zicht van vaste tv-camera's DEN HAAG Er is een einde gekomen aan onderling gekrakeel tussen de Twee de-Kamerfracties over de verdeling van de twaalf zitplaatsen op de eerste rij in de nieuwe vergaderzaal. Die frontlinie is im mers felbegeerd, omdat de vaste tv-came- ra de uitverkorenen meer dan anderen in beeld brengt. De vijf grootste fracties in de Tweede Kamer krijgen elk één of meerdere afgevaardigden op de voorste rij van de nieuwe zaal die vanaf 28 april de oude moet doen vergeten. Het presidium van de Kamer heeft gisteren de definitie ve verdeling van de 150 zitplaatsen in de nieuwe zaal aangewezen. De personele in vulling van de 'blokken' is aan de fracties zelf. HILVERSUM Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft gisteren laten doorschemeren dat de salarissen van ver pleegkundigen en verzorgenden mis schien toch wat meer omhoog kunnen dan met de door het kabinet vastgestelde 3 procent. Hij zei in het KRO-programma Brandpunt Poli tiek Café dat bij de komende cao-onderhande lingen alles op alles moet worden gezet om eruit te komen, „waarbij er voor niemand een dogma zal mogen gelden". In de zorgsector dreigen weer acties, omdat de verpleegkundigen opnieuw een achterstand dreigen op te lopen nu de lonen in het bedrijfs leven met rond de 4 procent stijgen. Oud-staatssecretaris Veder-Smit (WD) ver klaarde in het programma dat een verhoging van de ziektekostenpremies om de arbeidsvoor waarden van de verpleegkundigen te verbeteren voor haar partij acceptabel is. Volgens hoofdbestuurder H. Peperkamp van de Industriebond FNV kosten de door inefficiënt werken optredende lange wachttijden in de ge zondheidszorg jaarlijks dik twee miljard gulden. Dat geld zou beter gebruikt kunnen worden voor verbetering van de kwaliteit en scholing in de sector. Blijkens de cijfers wordt 20 procent van het ziekteverzuim veroorzaakt door de onnodig lange wachttijden in de gezondheidszorg. Op een totaal aan ziekengelduitkeringen van twaalf miljard per jaar, zou dus ruim twee miljard kun nen worden bespaard, aldus Peperkamp. LEIDEN - Het overgrote deel van de win keliers in Leiden en de regiogemeenten, 80 procent, wijst een verschuiving van de koopavond in Leiden van donderdag naar vrijdag af. Slechts 16 procent staat er posi tief tegenover. Dat blijkt uit een enquête die de Kamer van Koophandel onder de middenstand en gemeentebesturen van de regiogemeenten heeft gehouden. „Voor verschuiving van de koopavond bestaat geen enkel draagvlak", zei Kamervoorzit ter A. Berkhout vanmorgen. Belangrijkste argument om de verschui ving af te wijzen, is het ingesleten koopge drag van de consument. Die wordt nu op zijn wenken bediend met de koopavond op donderdag in Leiden en op vrijdag in de regio. De middenstand verwacht dan ook geen enkele omzetstijging van een vrijdagse koopavond, maar juist omzet verlies. Daarnaast worden problemen met de bevoorrading en met het personeel ver wacht. Ook wordt volgens de winkeliers voorbijgegaan aan het feit dat het week end voor veel mensen al op vrijdagmiddag begint en daar hoort boodschappen doen niet bij. De Vereniging van Ambulante Handel, waarin de marktkooplieden zijn verenigd, denkt eveneens dat een koop avond op vrijdag in combinatie met een markt niet werkt. DEN HAAG De rege ring maakt wel degelijk ernst met de bestrijding van het illegale verblijf van vreemdelingen in Ne derland. Dit heeft minister Hirsch-Bal- lin van justitie gisteravond ge zegd in een reactie op het ver wijt van de Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt dat de politiek te weinig doet tegen het verschijnsel van de illegale buitenlanders. Vol gens Nordholt is dat de verkla ring van het voor velen onthut sende feit dat er zo'n tiendui zend Ghanezen in de Amster damse Bijlmermeer zouden wonen zonder over een ver blijfsvergunning te beschik ken. Minister Hirsch-Ballin ver klaarde voor de camera's van de TROS-televisie dat hij al een versterking van de politie in gang heeft gezet. „Ze heb ben al hulp van de koninklijke marechaussee gekregen. Die hulp zal in de komende tijd met nog eens tweehonderd mensen worden uitgebreid". Daarnaast zal de bewindsman proberen te bewerkstelligen dat de diverse overheidsin stanties gaan controleren of mensen hier rechtmatig ver blijven alvorens hun een sofi- nummer of een document te geven waarmee zij hun identi teit kunnen aantonen. „Daar voor is het ook nodig dat er binnen de overheid beter sa mengewerkt gaat worden", al dus Hirsch-Ballin. Voorts heeft de minister een beleidsnota in voorbereiding waarin een breed scala van maatregelen aangekondigd zal worden. Politie en justitie krij gen meer wettelijke bevoegd heden. Bovendien wordt meer aan preventie gedaan „door het tegengaan van het witwas sen van geld en allerlei vor men van fraude". Wachten Een Burmaans jongëtje (links) vraagt zijn rhoedèf om voedsel, terwijl hij met zijn familie wacht op onderdak in Teknaf in E lie vluchtte met 130.000 andere Burmaanse moslihis de grens over om aan mishandeling door de militaire regering te ontkomen. DEN HAAG - Woningbouw verenigingen mogen vanaf 1 juli volgend jaar zelf bepalen wat de jaarlijkse huurverho ging wordt. Daarvoor gelden wel een minimum- en een maximumgrens, die vermoe delijk vier en zeven procent zullen bedragen. Staatssecre taris Heerma van volkshuis vesting zal volgende maand de Tweede Kamer exacte voor stellen hierover doen. Momen teel bepaalt het ministerie met hoeveel procent de huren wor den verhoogd. Zo gaan de hu ren op 1 juli dit jaar met 5,5 procent omhoog. Heerma wil breken met deze traditie. „Ver huurders van sociale woning bouw moeten de mogelijkheid krijgen binnen vaste grenzen een huurbeleid te voeren dat is afgestemd op de lokale wo ningmarkt. Daardoor - kan voortaan de huur per woning complex verschillen", zegt de staatssecretaris. Volgens hem zal dat er toe leiden dat wo ningcorporaties voor minder gewilde huizen de huur min der verhogen, zodat die daar door toch weer aantrekkelijker kunnen worden voor huur ders. Heerma is niet bang dat woningcorporaties met aan trekkelijke woningen steeds rijker zullen worden en de arme corporaties steeds armer. „Dit verschijnsel doet zich nu al voor en daarom gaan steeds meer corporaties samenwer ken of fuseren". DEN HAAG Premier Lubbers heeft de gedwongen overplaat sing van twee kritische medewerkers van de Inlichtingendienst Buitenland (IDB) ongedaan gemaakt. Dat bleek tijdens een rechtszitting voor het Ambtenarengerecht in Den Haag. Daar herriep Lubbers' rechterhand, secretaris-generaal mr. R.J. Hoekstra van algemene zaken, de orders aan de betrokken amb tenaren om te gaan spionneren in het Midden-Oosten. De over plaatsing was een gevolg van de kritiek van het tweetal op de lei ding van de IDB. De Centrale van Middelbare en Hogere Func tionarissen heeft opgelucht gereageerd. De twee ambtenaren hadden via hun bond bij de rechter protest aangetekend. Nu de omstreden overplaatsing is ingetrokken, was er geen noodzaak meer om de rechter een oordeel te laten uitspreken. Wat restte was een protest tegen de voorgenomen opheffing van de IDB per 1 januari 1994. Maar de rechter kon niets anders doen dan de ambtenaren niet-ontvankelijk verklaren. De orders waren im mers ingetrokken en het voornemen de IDB op te heffen is geen besluit met individuele, maar algemene werking. Pagina 3: Kamer eens met opheffen van inlichtingendienst RIJSWIJK/EINDHOVEN - Nederland is in de ban van nieuwe cao's. Maar het cao-, overleg in diverse bedrijfstak ken en bij verschillende be drijven gaat moeizaam. Za dreigen er stakingen in de suL kerverwerkende industrie en bij Paktank. En als de werkgevers in de me taalnijverheid (280.000 werk nemers) blijven vasthouden aan een cao voor twee jaar, zul-> len zij daar wat de vakbonden betreft flink voor moeten beta len. zo bleek gisteren in Rijs wijk. Wat Philips betreft gaan de vakbonden het eindbod voor een nieuwe cao voorleg gen aan de leden. Na 14 uur on derhandelen was er afgelopen nacht absoluut nog geen spra ke van een principe-akkoord: Bestuurder A. Verhoeven van de Unie BLHP vindt dat het eindbod van Philips inhoude^ lijk moet worden afgewezen. Bestuurders van de andere drie bonden leggen het eindre sultaat neutraal aan hun leden voor. Philips is bereid de ruim 40.000 werknemers op 1 juli een structurele loonsverho ging te geven van 2,5 procent en op 1 april een eenmalige uit: kering van 3 procent. Verder wil Philips de bestaande win stuitkeringsregeling, die af hankelijk is van het al dan niet uitkeren van het dividend, met ingang van 1993 omzetten in een vaste eindejaars uitkering van 6 procent. De werkgevers in de textiel hebben de vak bonden gisteren in de tweede ronde van de onderhandelin gen voor een nieuwe cao voor gesteld over te gaan tot een flexibele vut vanaf_fiQ jaar. Te vens willen ze werknemers van 59 jaar in staat stellen vier dagen per week te werken voor 80 procent van het loon. Pagina 7: „Werkgevers zullen die twee jaar moeten kopen" RADIOWEST *- RADIO WEST geeft reizen weg! Zie pagina 8 Ophoepelen Met slogans geven studenten in Belgrado, hoofdstad van het uiteengevallen Joegoslavië, aan dat de pre sident en communistische 'hardliner' Slobodan Milosevic wat hen betreft mag ophoepelen. Tweeduizend studenten herdachten gisteren de grote anti-communistische demonstratie van een jaar geleden, waarbij twee doden vielen en meer dan honderd mensen gewond raakten. foto: ap ANS WIJNANDS IN - Afpersers, vermoe- k ex-Stasi-medewerkers, jen gedreigd drinkwater Uitsland te vergiftigen en •ristische aanslagen te zul- jilegen. In brieven aan de se minister van binnen- se zaken, Seiters, eiste een pje afpersers twaalf mil- mark van de Bondsrege- I Als betaling achterwege blijven, zou de groep tot 'overgaan. en gefingeerde overdracht het gevraagde geld, giste- in de buurt van de Oost- }e stad Cottbus, is een 36- jarige man gearresteerd, die blijkbaar persoonlijk diep in de schulden zat. De politie gaat er evenwel van uit, dat deze Oostduitser niet op eigen hout je handelde, maar deel uit maakt van vermoedelijk een groep ex-Stasi's, leden van de voormalige Oostduitse gehei me politie. Geruchten dat ook Wolfgang Schauble de vroegere mi-, nister van binnenlandse zaken en thans voorzitter van de CDU-fractie in de Duitse Bondsdag slachtoffer van afpersers zou zijn geweest, zijn gisteren in Bonn officieel ont kend. ALLE DAGJES UIT VOOR JONG EN OUD ONDER EEN DAK. STATENHAL DEN HAAG VAN 10.00-18.00 UUR V0LW. 7,50 KIND. 2,50 VS willen Kiiwayt luchtdoelraketten verkopen WASHINGTON - De Verenigde Staten zijn van plan Kuwayt zes Patriot- en zes Hawk-lanceerinrichtingen met in totaal 892 raketten te verkopen. De Amerikaanse regering heeft gisteren het Congres gevraagd de miljarden-leverantie goed te keuren. De waarde van de wapens bedraagt 2,5 miljard dollar (4,7 miljard gulden). De raketten kunnen het emiraat na de bezetting door Irak helpen zijn wapenvoorraad weer op peil te brengen, aldus het Pentagon Wolk azijnzuur treft roeiers ROTTERDAM - Twee roeiers zijn gisteren in de Rotterdam se Weserhaven getroffen door een wolkje azijnzuur. Dat ont snapte bij het overladen van het spul uit de tanker Dutch Glory. Volgens de politie ging het om een kleine hoeveelheid, die neersloeg op de roeiersvlet. De havendienst onderzoekt de oorzaak. De twee roeiers kregen adem halingsmoeilijkheden en zijn korte tijd behandeld in een zie kenhuis. Roeiers verzorgen het aan- en afmeren van sche pen in de haven. „Irak beschikt niet meer over kernwapens" NEW YORK Irak beschikt niet meer over massavernieti gingswapens of materiaal en onderdelen om dergelijke wa pens te fabriceren. Dat heeft de Iraakse vice-premier Tareq Aziz gisteren verklaard tegen over de VN-Veiligheidsraad in New York. „De wapens die Irak niet mag bezitten zijn alle vernietigd, inclusief de raketten. Wat be treft het materieel dat werd ge bruikt voor de produktie, dat is allemaal verzegeld door de waarnemers van de Verenigde Naties", zo liet Aziz de Raad weten. De voorzitter van de Raad, de Venezolaanse ambassadeur Diego Arria, opende het debat met het voorlezen van een lan ge lijst met alle punten waarop Irak met betrekking tot VN-re- soluties in gebreke is geble ven. Irak wordt onder meer verweten geen steun te heb ben gegeven aan VN-deskun- digen die naar het land waren gestuurd om massa-vernieti gingswapens te ontmantelen. De Verenigde Staten zeggen ondertussen alle opties open te houden om Irak tot onvoor waardelijke naleving van de VN-resoluties te bewegen. Europarlementariër op Sicilië vermoord PALERMO In de Zuiditali- aanse stad Palermo is vanmor gen een Europarlementariër vermoord. Christen-democraat Salvo Lima was een naaste me dewerker van de Italiaanse premier Andreotti. De Nederlander is schizofreen. Tenminste als het over techniek gaat. Dat beweert tenminste voorzitter Rinnooy Kan van het VNO en hij kan het weten. Volgens hem weten we niet hoe snel we een nieuw technologisch produkt moeten aanschaffen, maar tegelijk vinden we het nauwelijks nodig het zelf te produceren. Kijk maar naar de cd, zegt hij. We steken volgens hem onze kop in het zand en dat zal onze economie danig opbreken. Maar gelukkig leest iedereen dit vandaag in de Leidse Courant en zal het daarom logischerwijs wel weer meevallen. En wie de Leidse Courant nog niet heeft, kan daar hieronder iets aan doen. Elke dag een vers produkt. En o zo (techno)logisch vervaardigd. I Ik wil CJ de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: l I Telefoon: Postcode/Plaats: (Indien daartoe aanleiding bestaat, kon et Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) iiunniianiHnimm

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1