Pleuni Touw als 'grande dame Muziek: Mrs. Einstein met muziek en theater Expositie: Werk Toorog in Catherina Gasthuis Theater: Kleinkunsttalent in Garenspinnerij Film: 'Barton Finklaat veel vragen achter 'Je krijgt geen kans om oud te worden. Dat kun je de genade van dit vak noemen'. Congresgebouw vol attracties Jodie Fosteren haar debuut als regisseuse in 'Little manTate'. VERDER OP DEZE PAGINA Het overzicht van de films in de bioscopen in Gouda en Rotterdam. Ook de exposities in galeries en musea. Joop Laan: 'Waarom toch geen theater in de Agnietenkapel geen pest schelen. In zekere zin werkt, voor zo ver mogelijk, deze rol eerder nog geruststellend. Want als ik anders 's morgens in de spiegel kijk, dan denk ik wel eens 'Jezus, zou dat vanavond nog wel gaan Nu daarentegen heb ik zoiets van 'Oh, dat kan er gemakkelijk mee door' Na 'Revue Revue' wacht Pleuni Touw in 'Speci al occasions' een artistieke hereniging met haar wederhelft Hugo Metsers, die op dit moment naast Gerrie van der Klei in 'Viktor, Viktoria' staat. Zonder meer iets om naar uit te zien, al was het maar omdat ze haar Hugo af en toe wel aan haar zijde mist. ONAFSCHEIDELIJK ,,Wat wil je De afgelopen vijftien jaar zijn we saampies in onze auto door het land gezoefd, wa ren we zo'n beetje onafscheidelijk. Het was daarom best een raar moment, toen ik alleen de deur uit moest. Maar het is wel goed dat het er UITGAVE GOUDSE COURANT, TELEFOON 01820-12744/ DONDERDAG 12 MAART 1992 door Louis ou Moulin Aan veelzijdigheid heeft het Pleuni Touw nooit ontbroken. Klassiek of modern, gesubsi dieerd of vrije sector, toneel, te levisie of film, op alle terreinen kwam ze de afgelopen dertig jaar vaak tot opmerkelijke pres taties. De musical bleef voor haar echter braak liggen, totdat Jos Brink en Frank Sanders na- ',o| drukkelijk aan haar dachten bij het schrijven igl van zijn prestigieuze theaterproduktie 'Revue Revue' en haar vervolgens ook overhaalden om I naast hen de hoofdrol van de bejaarde 'grande dame' Lydia Vere te vertolken. 0| Intussen is deze Amsterdamse van Rotterdamse komaf (53) voldoende gewend om te kunnen zeggen: „Het bevalt uitstekend, maar het is wel verschrikkelijk hard werken". Haar aandeel in de negen miljoen gulden kos tende 'ode aan de Hollandsche Revue' is naar ei- gen zeggen extra moeilijk. Vooral omdat ze als terugblikkende ster tekent voor het sobere bin dende element tussen de doorgaans kleurrijke taferelen. De oude Lydia Vere (officieel Me vrouw Hart) blikt terug naar 1948, toen ze het middelpunt vormde van de rondreizende troupe die 'Een koninkrijk voor een lach' in haar baga- d gehad. ALLES OF NIKS In die hoedanigheid draagt Pleuni Touw vertel- 7 lend aan wat de zaal in de jonge Lydia (Lucie de 6 Lange) ziet. 5 „Daarom moet ik ook metéén de aandacht van 8 het publiek pakken. Het is echt een rol van alles 5 I of niks, de mensen vinden me óf de ster van de avond óf ze moeten niks van me hebben". Trouwens, waarom komt de jeugdige Lydia Vere o zo weinig innemend over Omdat deze haar 18 man Nol Hart (Frank Sanders) zonder gêne be- 17 driegt. Ze knoopt een romance aan met diens 9 vriend en duo-partner Bert Reuver (Jos Brink). „Als Jos vreemd gaat, dan lacht de hele zaal zich kapot. Doet Lucie hetzelfde, dan hoor je de men- ,o sen 'getverdemme' grommen, een reactie waar 10 ik natuurlijk heftig tegen protesteer, maar die j8 jer kennelijk nog steeds ingebakken zit". 19 I Met de oudere uitgave van de glamourzuchtige io j revue-ster heeft Pleuni Touw wel affiniteit, ook *7 al was ze naar eigen zeggen 'nooit zo vreemd- jq gangerig' en is ze die twee keren dat ze voor een 37 man viel ook 'toevallig getrouwd'. 16 „Ik kan me echter wel voorstellen dat je een keer )0 voor iemand door de knieën gaat, terwijl je weet 38 datje absoluut niet met die man kunt leven. Dat is wat Lydia overkomt. Ze is wellicht niet eens 38 zo'n wilde tante, maar juist dat ene seizoen staat voor haar in het teken van die andere man. Ten- B7 minste, zo kijkt Lydia er op haar oude dag op te rug. En de manier waarop ze dat doet sluit ge heel aan bij mijn karakter, denk ik. Er is de nodi ge afstand, er is veel zelfspot en ze weet donders goed waarover ze praat, want ze kent haar we- 90 reld". EMMERTJE WATER 88 Zelfheeft Pleuni Touw, in 1962 afgestudeerd 88 aan de Arnhemse Toneelschool, van het aller laatste staartje van de in 'Revue Revue' geschet- 90ste magere opbouwjaren nog net iets geproefd. 90 „Ik heb nog ondervonden dat ei* in de provincie 88 nauwelijks behoorlijke faciliteiten waren. Datje Pleuni Touw: 'De mensen vinden me óf de ster van de avond óf ze moeten niks van me hebben'. je moest wassen met een emmertje water op het biljart, met daarachter dan een gebroken spie gel", herinnert zij zich hoofdschuddend. Bij het inleven in de kwieke zeventiger die van haar werd verlangd, heeft Pleuni Touw de re vue-specialiste Aase Rasmussen, de vrouw van Willy Walden, steeds in gedachten gehouden. „Ook zo'n type dat nooit oud is geworden, omdat ze steeds maar weigerde op haar luie kont te gaan zitten. Dat eeuwige elan kun je toch de ge nade van dit vak noemen, je krijgt niet eens de kans om oud te worden". Met die gedachte in het achterhoofd heeft ze geen moeite gehad met de niet geringe overgang naar een personage dat minstens twintig jaar ouder is dan zij. „Bijna altijd speel je als actrice iemand die jon ger is. Ik in elk geval wel. Maar, dat wil nog niet zeggen datje niet anders wilt, of datje bang zou zijn voor een ouder imago. Heus, dat kan me weer eens van gekomen is, voor ons allebei". „Je merkt dat je je met zijn tweeën in een gro te groep toch anders gedraagt dan in je eentje. En komen we nu 's nachts thuis, dan hebben we elkaar zo vreselijk veel te vertellen. Hugo heeft alleen de pech dat zijn voorstelling een uur eerder afgelopen is dan de onze. Dus is hij er doorgaans eerder en dat houdt in dat hij de lekkere dingen mag klaarmaken". Congresgebouw, Den Haag: Musical 'Revue revue!' van Jos Brink, Frank Sanders en Henk Bokkinga. Regie: Horst Mentzel. Cho reografie: Barrie Stevens. Decor en kos tuums: Jan Aarntzen. Muziek en orkest: Henk Bokkinga. Met o.a. Jos Brink, Frank Sanders, Lucie de Lange en Pleuni Touw. Op 13,14,17 t/m 22 maart (20.15 uur), 15 maart (14 uur). „Wie heeft nog nooit de sensatie ondergaan van de achtbaan Of de plezierige rillingen langs de rug gevoeld als je in een wildwaterbaan naar be neden glijdt Ook de ervaring om eens langs oli fanten, tijgers en andere exotische dieren te lo pen zal niemand vreemd zijn". Voor de heer F.L. J.M. Jansen, directeur van het Nederlands Bureau voor Toerisme, is het over duidelijk: een dagje er op uit is puur plezier. Wie zich daarvan wil laten overtuigen kan zaterdag en zondag terecht op de beurs 'Attraktie 1992' in het Congresgebouw in Den Haag. Volgens Jansen hebben veel Nederlanders am per een idee van wat zij allemaal in eigen land kunnen bezoeken. Er zijn niet alleen het pret park of de dierentuin, maar ook de vele musea. „Ten onrechte worden die vaak afgedaan als stoffig en vervelend. Ik denk dat onze musea de afgelopen jaren duidelijk hebben laten zien dat collecties heel boeiend en fantasierijk kunnen zijn". In het Congresgebouw zullen zich zo'n honderd attracties presenteren. Natuurlijk zijn daar de heel beroemde bij als de Efteling, het Omniver- sum en Madurodam, maar ook minder be kende als het Bijenteeltmuseum in Odijk en de Droogbloemboerderij in Prinsen beek. Ook diverse rederijen en provinciale, regionale en stedelijke VW's zijn present. „Attraktie '92 is voor de Nederlandse toe rist dé gelegenheid om volop ideeën op te doen voor het komende seizoen", stelt Jansen. „We spreken daarbij nadrukkelijk niet van een beurs, maar van een publiek sevenement. Omdat we willen voorkomen dat mensen alleen even folders komen ra pen, zijn er muziek- en dansuitvoeringen en komen er goochelaars, ridders en sprookjesfiguren". 'Attraktie '92' is beide dagen open van 10 tot 18 uur. De toegangsprijs bedraagt 7,50 voor volwassenen, 2,50 voor kin deren en 5,- voor houders van een cjp- of 65+-pas. Congresgebouw, Den Haag: Beurs 'At traktie 1992'. Op 14 en 15 maart 10-18 uur). foto Jaques Zorgman VERDER 0P DEZE PAGINA Eenmalig concert van het koor van Tom Parker. Ook de verwachte popconcerten. Wim Sonneveld is de naam die is verbonden aan een cabaretprijs. VERDER OP DEZE PAGINA Mrs. Einstein in de Goudse Schouwburg. De agenda met vele theaterevenementen in Gouda en de randstad. De wildwaterbaan Pirana in de Efteling in Kaatsheuvel. Idl.'l.l:ld.y T»kJUT tl

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17