Ix-KGB'er: allenberg per ongeluk gestorven Gorbatsjov in het paradijs Machtswisseling reële mogelijkheid BUITENLAND Strijd verhevigt in N agorno-Karabach VS rechtvaardigen Turkse aanvallen Verdachten Belgische ontvoering zwijgen Sjevardnadze leider nieuwe interimregering Georgië Qowuvnt WOENSDAG 11 MAART 1992 auritius wordt :t len republiek J)RT LOUIS Precies 24 r nadat het onafhankelijk prd wordt Mauritius, een jand in de Indische Oceaan n oosten van Madagascar, [orgen een republiek. Tij- jns een nationale plechtig- pid zal de huidige gouver- (ur-generaal. Sir Veerasa- f Ringadoo, de eed afleg- i als president. Nu nog is feuritius een constitutione- monarchie met als staats- pfd koningin Elizabeth, uritius blijft ook in zijn ■uwe hoedanigheid lid van jt Britse Gemenebest. Baker en Kozyrev willen vóór juni wapenakkoord BRUSSEL De Verenigde Staten en Rusland streven ernaar voor de top van George Bush en Boris Jeltsin op 16 en 17 juni in Washington een akkoord klaar te hebben over de afschaffing van de ge vaarlijkste kernwapens ter wereld, de MIRV-raketten met meerdere kernkop pen. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Kozyrev zei gisteren voor het eerst dat Rusland bereid is afschaffing van de MIRV-ra ketten te overwegen. Vandaag is hij met zijn Amerikaanse collega James Baker in Brussel besprekingen over nieuwe kernwapenreducties begonnen. Raketten van de categorie MIRV (multiple in dependently targeted reentry vehicle) worden vanaf land gelanceerd, zijn voor de lange af stand en kunnen tot tien kernkoppen meevoe ren. Ze worden beschouwd als de meest dodelij ke. President Bush heeft al voorgesteld het aantal kernkoppen dat na uitvoering van het START- verdrag van vorig jaar overblijft nog eens met de helft terug te brengen. Baker heeft Kozyrev in Brussel meegedeeld dat Washington nog ver der wil gaan dan vijftig procent als Rusland be reid is de gevreesde MIRV-raketten, waar beide partijen over beschikken, af te schaffen. Rus land is op zijn beurt zeer gebrand op verminde ring van de Amerikaanse kernwapens aan boord van onderzeeboten. De wapens aan boord van onderzeeërs zouden een kernwapenconflict zeer waarschijnlijk overleven en zijn daarom van groot strategisch belang. President Venezuela wijzigt kabinet CARACAS - Om de crisis rond zijn leiderschap te bezweren heeft de Ve nezolaanse president Carlos Andres Perez gisteren politieke tegenstan ders in zijn regering benoemd. De president verving zeven ministers. Hij slaagde er echter niet in indruk te maken op de honderden demon stranten die een illegale betoging hielden in Caracas en zijn aftreden bleven eisen. Een van de belangrijk ste punten van kritiek op de regering is de onmacht om tegen de corruptie op te treden. Sinds de couppoging van 4 februari heeft Perez drie maal zijn kabinet gewijzigd. Perez weigert af te treden voor zijn termijn op 2 fe bruari 1994 afgelopen is. MOSKOU - De strijd in Nagorno-Karabach ver hevigt. Azerbajdzjaanse strijdkrachten voeren ra ketbeschietingen uit op Stepanakert, de hoofdstad van de Armeense enclave. Turkije, Groot-Brittan- nië en de NAVO zijn begonnen aan bemiddelings pogingen om een oorlog tussen Armenië en Azer- bajdzjan af te wenden. De Britse staatssecretaris van buitenlandse zaken Hogg, die vandaag vanuit Moskou naar Azerbajdzjan reisde voor overleg met de leiders daar, zei te vrezen dat het conflict om de enclave, dat de afgelopen vier jaar aan ruim dui zend mensen het leven kostte, zich verder zal ver harden. Volgens generaal Stoljarov van de GOS- strijdkrachten wil Armenië dat het GOS zich met het conflict gaat bemoeien. Naar zijn zeggen heb ben Armeniërs om die reden een tiental GOS-offï- cieren gegijzeld na een aanval op een legerbasis. WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben gisteren de Turkse luchtaanvallen op posities van Kurdische rebellen in het noorden van Irak gerechtvaardigd. „De Amerikaanse regering heeft steeds de acti viteiten van terreurgroepen zoals de Kurdi sche Arbeiderspartij (PKK) veroordeeld", aldus een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken. Turkse vliegtui gen voerden gisteren voor de tweede opeen volgende dag aanvallen uit op Kurdische kampen. Maandag waren twee PKK-kam pen in het noorden van Irak doelwit, giste ren één ten zuiden van de stad Cukurca in de grensprovincie Hakkari. Volgens de au toriteiten zijn er bij de aanvallen geen burgerslachtoffers gevallen. m 'OCKHOLM - De diplomaat Raoul tinjillenberg is in 1947 per geluk gestorven tijdens i verhoor in de gevan- nis. Dit heeft een ge- ui tisioneerde functionaris dg i de KGB, de geheime ar :nst van de voormalige ijvjetunie, maandag voor Zweedse satelliet-sta- Tiejn TV 3 gezegd, rva gens Jevgeni Pjetovarov, op het eind van de jaren '40 '^■plaatsvervanger was van ^eljB-hoofd Viktor Abakoe- g gebruiken als pion in de trnationale politiek. „On- ks zijn wreedheid was Sta keen wijs man. Hij zou niet anig handelen dat Wallen- l het loodje legde", aldus '7-jarige Pjetovarov. Zweeds diplomaat in Boe- (Seest tijdens de Tweede We- oorlog wist Wallenberg lenden Hongaarse joden te redden van de gaskamers van de nazi's. Maar nadat de Sov jettroepen de stad binnentrok ken werd Wallenberg opge pakt om nooit meer op te dui ken. Pjetovarov, die zei Wallenberg nooit zelf ontmoet te hebben, gaf geen bron voor zijn infor matie. Ook zei hij niets over de omstandigheden waaronder de Zweed om het leven geko men is. De Sovjetunie had in 1957 la ten weten dat Wallenberg tien jaar eerder aan een hartaanval was bezweken in de Loebjan- ka-gevangenis in Moskou. Zweden heeft deze medede ling altijd in twijfel getrokken op grond van getuigenissen van vrijgelaten gevangenen die verklaarden Wallenberg na 1947 in levenden lijve te heb ben gezien. Na het verdwijnen van de Sov jetunie eind vorig jaar hebben de nieuwe leiders in Moskou verklaard samen met Zweden uit te zullen zoeken wat er na de oorlog van Wallenberg ge worden is. Vredesschip keert terug Actievoerders aan boord van de Lusitania Expresso zwaaien ten af scheid. Het Portugese actieschip heeft het niet aan laten komen op een confrontatie met de Indonesische marine en is teruggevaren naar de Australische havenstad Darwin, waar het morgenavond zal aankomen. De Indonesische autoriteiten hadden gedreigd dat de marine alle middelen zou gebruiken om de actievoerders tegen te houden. De ongeveer 150 vredesactivisten aan boord wilden bloe men leggen op de plaats waar op 12 november vorig jaar tientallen Oosttimorezen door het Indonesische leger werden doodgeschoten. Het Portugese ministerie van buitenlandse zaken sprak zijn „veront waardiging en zorg" uit over het Indonesische dreigen met geweld dat in strijd is met het internationaal recht. foto: afp (ADVERTENTIE) ik ga naar het open huis van de bdi aan haagse hogeschool omdat ik kies voor de dynamiek van informatieverstrekking (Vervolg van de voorpagina) DE KONINCK 1SHINGTON - De _ste nationale enquê- in Amerika laten zien Clinton (evenals trou- esiis Tsongas) het in de dejdelijke presidentsver- ;ing van 3 november istaande, zou die thans gehouden, zou inen van zittend Repu- ;eins president George lerjsh. staten overstappen naar Bu chanan. Duke kwam alleen in Mississippi boven de tien pro cent uit. Zelfs in zijn thuisstaat Louisiana verloor hij het met 9 procent róyaal van Buchanan (29 procent). George Bush heeft in de tel ling van gedelegeerden naar de Republikeinse Conventie inmiddels zo'n kolossale voor sprong op Buchanan (682 te gen 51), dat de nominatie van de zittende president door zijn partij voor een tweede termijn in het Witte Huis vrijwel vast staat. Uniek Dat Clinton tenslotte de Demo cratische nominatie zal krij gen om het tegen Bush te gaan Felle kritiek Richard Nixon op beleid Bush WASHINGTON - De manier waarop de Amerikaanse rege ring reageert op de problemen van de voormalige Sovjetunie is „om te huilen zo ontoerei kend", gezien de kansen en de gevaren waarmee het Westen wordt geconfronteerd tijdens de crisis in dat land. Dit is de mening van ex-presi- opl nieuwe Amerikaanse pre- de,nt ^a,rd Nixon die het Sint: Bill Clinton. betreurt dat president George Bush noch de andere kandida ten voor het Witte Huis deze eev z| kojh heeft thans nog maar het ?g4rouwen van 39 procent van Amerikanen, het eerst doemde afgelo- kul nacht dan ook de realisti- mogelijkheid op van een komende tfst, in het Witte Huis en van Bill Clinton, lh op zijn beurt won overi- js aan Republikeinse kant i 'Super Dinsdag'-voorver- J gingen van diens concurre- 'e ultra-rechtse partij ge- Pat Buchanan. De laatste in de meeste staten tussen I kwart en een derde van de jiublikeinse stemmen te jiveren. Buchanan heeft kwestie als thema hebben aan gevoerd tijdens hun verkie zingscampagne. Volgens Nixon moet er veel meer humanitaire hulp naar het huidige Gemenebest van Onafhankelijke Staten en moeten de schulden van het it meer de 37 procent eeë- GOS worden geherstructu- ru. L.J ui i„ fJLi reerd, zodat pas hoeft te wor- den terugbetaald als de markt economie goed van start is ge- aard die hij in de eerste pri- l(jj jy, in New Hampshire, won. 1 campagne lijkt dan ook te leren. (ex-?)neo-fascist David i zag gisteren bijna al zijn ingers in de zuidelijke gaan. Ook moet er volgens hem een miljardenfonds ko men om de stabiliteit van de roebel te garanderen. In een reactie zei Bush de kri- Richard Nixon FOTO: AP tiek niet persoonlijk op te vat ten en deze eerder te zien als constructieve voorstellen. De Verenigde Staten zullen „al het mogelijke doen om de de mocratische krachten in de ex- Sovjetunie te steunen", maar aan die hulp kleven grote fi nanciële beperkingen, aldus Bush. Deze moet zijn campag ne noodgedwongen op de bin nenlandse politiek richten vanwege de sociale en econo mische problemen waarmeer het land kampt. opnemen, staat echter nog geenszins vast. Hoe imposant gisteren zijn serie overwinnin gen ook was in Florida, Texas, Louisiana, Mississippi, Ten nessee, Missouri en Oklaho ma, zijn nederlagen elders ma- ken hem nog altijd tot een 're gionaal kandidaat', die nog maar moet bewijzen nationaal voldoende aan te slaan. Paul Tsongas is tot dusverre heer en meester in 'zijn' noord oosten van de VS en Jerry Brown, die ex-gouverneur is van Californië en die gisteren bescheiden resultaten boekte, kan in komende voorverkie zingen alsnog de regionale westelijke 'frontrunner' wor den. Het hele voorverkiezings- proces in de Democratische Partij zou daarom kunnen uit lopen op een 'wannend drie manschap', waarin geen van de drie voldoende gedelegeer den heeft om op de beslissende partijconventie (in juli in New York) van de presidentsnomi natie verzekerd te zijn. In dat unieke geval zou de nominatie tijdens de conventie moeten worden uitgevochten. De verkiezingskaravanen in Amerika verplaatsen zich thans naar de 'Mid West', waar volgende week dinsdag in de belangrijke industriestaten Michigan en Illenois de prima ries plaatshebben. Zowel Tsongas als Brown hebben winst nodig in minstens een van die twee staten, willen ze ernstige Witte Huisgegadig den blijven. Clinton daarente gen zou nog moeilijk van de nominatie af te houden zijn in dien hij zowel Michigan als Il lenois zou winnen. li mXEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER BRUSSEL - De vier mannen die zijn aange houden in verband met de ontvoering van het Belgi sche jongetje Anthony De Clerck, weigeren te pra ten. Inmiddels heeft de Belgische politie wel steeds meer bewij zen in handen tegen de ver dachten, zo blijkt uit berichten in de Belgische media. Bij één van hen zouden thuis sporen zijn gevonden van che micaliën, waarmee het losgeld is bewerkt. Bij een andere ver dachte, een man uit Luik, is een stukje uit een stripverhaal gevonden met daarop in An thony's handschrift het gehei me telefoonnummer van zijn ouders. Drie van de vier verdachten, die opgesloten zijn in de ge vangenis van Dendermonde, komen uit Belgisch Limburg. Hoofdverdachte is volgens de Belgische kranten Daniël Van Hamel uit Lummen. Zijn Ja guar werd op 27 februari door de Nederlandse en Belgische politie gesignaleerd bij de eer ste - mislukte - poging om het losgeld te overhandigen. Dat gebeurde in de buurt van Eindhoven. De politie-actie in Nederland werd gecoördi neerd door de Centrale Re cherche Informatiedienst. De Belgische kranten, die zich baseren op lekken uit kringen van justitie, schreven gisteren dat de hoofdverdachte met de ontvoering van Anthony De Clerck zijn laatste grote slag walde slaan. De man was eerder al veroordeeld voor een reeks overvallen op geldauto's. Met het losgeld voor Anthony De Clerck - gesproken wordt over omgerekend veertien mil joen gulden verdeeld in vier vreemde valuta - zou de man naar Argentië hebben willen vluchten, De hoofdverdachte staat als werkloos geregi streerd, maar leeft volgens be richten in de pers heel royaal. Hij bezit in Lummen een villa met zwembad en enkele rij- stallen. De politie houdt er rekening mee dat Anthony mogelijk in de buurt van Lummen is vast gehouden en niet, zoals wordt verondersteld, in Nederland. e109l - In het diepste geheim bespreekt Vreugdenhil zijn plai 1 met enkele vrienden, onder wie de bootsman, de timmerman zeilmaker. „Vóór alles moeten wij er zorg voor dragen, dat Z' Plan niet uitlekt", waarschuwt Vreugdenhil: „want vergeet 5 dat een deel van het volk nog altijd op de hand van de ripper is. Spreek er dus alleen over met mannen, die gij volko- 0 kunt vertrouwen". Maar Vreugdenhil weet niet, dat het ge- iflk is afgeluisterd door een matroos, die bij zijn roerton alles aan Van der Decken vertelt: over drie dagen zullen de muiters toeslaan. De schipper kan nu zijn tegenmaatregelen nemen en hij deelt wapens uit aan zijn getrouwen, die beloven hem te zullen helpen de optand te onderdrukken. Tegenover Vreugdenhif laat Van der Decken niets merken en zo glijden de dagen en nachten voorbij, terwijl de spanning voortdurend merkbaar is. En de storm raast maar voort... MOSKOU De voormalige Sovjet-minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze is benoemd tot hoofd van de Geor gische Staatsraad, het orgaan dat binnenkort de macht moet overnemen van de regerende militaire raad in Georgië. Het is on duidelijk hoeveel macht Sjevardnadze door deze benoeming heeft gekregen. Russische media meldden dat de militaire raad, die Georgië bestuurt sinds president Zviad Gamsachoerdia werd afgezet, de regering binnen enkele weken of maanden zal over dragen aan de nieuwe Staatsraad. De militaire raad heeft ook be loofd binnen enkele maanden parlementsverkiezingen uit te schrijven. Sjevardnadze zal zich bij die verkiezingen waarschijn lijk kandidaat stellen. Volgens Radio Rusland is Dzjaba Ioselia- ni, een lid van de militaire raad, als tweede man onder Sjevard nadze in de Staatsraad benoemd. Sjevardnadze en Ioseliani zou den samen met premier Tengiz Sigoea en de leider van de Geor gische Nationale Garde, Tengiz Kitovani, het presidium - het dagelijks bestuur -van de Staatsraad moeten gaan vormen. GÜTERSLOH/BONN - Had Gorbatsjov mis schien al een plaatsje in het hemels paradijs ver diend nadat hij onlangs Paus Johannes Paulus II de hemel in prees voor diens bijna bovennatuur lijke diplomatie bij alle veranderingen in Midden- en Oost-Europa, de afgelo pen dagen heeft de oud- Sovjetpresident een paar dagen in het aards para dijs vertoeft. Met een groene jagershoed op het hoofd en een stenen liter pul Beiers bier in de hand. De enthousiaste bevolking riep fa miliair 'Gorby, Gorby' en 'Grüss Gott', maar de aan spreektitel in een zinderend Hofbrauhaus in München was 'Exzellenz'. „U leeft hier als in een para dijs", zei de zichtbaar genie tende Gorbatsjov, die zich links en rechts in de Bondsre publiek de titel van president achteloos liet aanleunen. De Beieren legden Gorbatsjov en zijn Raisa een stralend week einde lang in de watten, en drukten hen beiden opvallend hartelijk aan het hart. Mooie momenten voor de niet- gelovige ex-staatsman en zijn Raisa die vertelt, dat ze welis waar niet in God gelooft, maar als jonge onderwijzeres wel godsdienstlessen heeft moeten geven. Ze wil daarom trent nu niet huichelen, ook niet als ze bewonderend de mooiste barokkerk van Duits land bekijkt. Kasteelheer In Beieren leek de tijd even te ruggedraaid, alsof Frans-Jo- seph Strauss nog leefde; alsof de Zuidduitse Vrijstaat in de schijnwerpers van de interna tionale politiek stond; alsof - hoe kortstondig ook - een nieuwe kasteelheer zijn intrek op het sprookjesslot Neusc- hwanstein nam. Gorbatsjov in Duitsland. Acht- dagen lang, privé en zakelijk, maar tegelijk ontvangen als een regerend vorst. Bondskan selier Helmut Kohl gaf op dracht dat „mein Freund Mi- scha" in dezelfde luxe suite op de Petersberg boven Königs- winter moest worden onderge bracht, waar hij ook logeerde bij zijn laatste staatsbezoek aan Duitsland, eind 1990. Minister Genscher ontving de Gorbatsjovs bij hem thuis, en kwam daarvoor speciaal uit Kopenhagen overvliegen, waar hij zakelijk aanwezig moest zijn. Na het dessert liet Genscher zich weer naar de Deense hoofdstad terugvlie gen. Wat je voor echte vrien den al niet over hebt. Duitsland is niet vergeten wat het aan Gorbatsjov te danken heeft: de Duitse hereniging en de totaal nieuwe landkaart van Oost-Europa. Het eerste kost de Duitsers onverwacht veel geld, en het tweede ook. Maar tot verbijstering van sommige Duitse opinion leaders, zoals de historicus professor Arnulf Baring, draagt de Bondsrepu bliek meer geld naar het uit eenvallende GOS dan de rest van de wereld bij elkaar. En bij alle vrolijkheid en vrien delijkheden vraagt Gorbatsjov op zijn Duitse reis nog meer geld: voor zijn vroegere rivaal Jeltsin, die hij door dik en dun wil steunen bij diens hervor mingsplannen; voor Gorbats jovs eigen nieuwe stichting, die door middel van studies, conferenties en opleidingen de vooruitgang in Rusland moet Gorbatsjov lid van club ex- staatslieden NEW YORK - De vroege re president van de Sovjet unie Michaïl Gorbatsjov is lid geworden van een club van voormalige staats mannen en staatsvrou wen. Dat heeft de voorzit ter van deze vereniging, - de 'InterAction Coun cil' - de voormalige Duitse bondskanselier Helmut Schmidt, gisteren meege deeld. De vereniging die in New York is gevestigd, telt zo'n 30 leden. Tot de club behoren onder anderen Gerald Ford (VS). Takeo Fukuda (Japan), Valery Giscard d'Estaing (Frank rijk), Pierre Trudeau (Ca nada) en Lord Callaghan (Groot-Brittannië). Inte rAction Council verwacht dat Gorbatsjov zal deelne men aan de eerst volgende bijeenkomst die van 28 tot 31 mei in Mexico zal plaatsvinden. Thema's van de ontmoeting zijn „het zoeken naar een nieuwe wereldorde" en „crisis en verandering in Latijns- Amerika". dienen, want het gaat niet goed in de vroegere Sovjetu nie. Moederharten Ale Duitse moederharten kloppen sneller als Raisa met zachte stem vertelt dat ze zich zorgen maakt over haar land, „waar moeders niet eens verse ftielk voor hun kinderen kun nen kopen". En die vreselijke coup tegen haar man, de gijze ling op de Krim en alle daarop gevolgde politiek-maatschap- pelijke veranderingen heeft ze ook nog maar nauwelijks ver werkt. Vandaag heeft het bewierook te echtpaar in Hamburg de sprookjesreis door Duitsland afgesloten. Acht dagen met overvolle agenda's, van de vroege ochtend tot in de vroe ge nacht: feestelijke ontbijten, diepzinnige politieke gesprek ken, diners, bedrijfsbezoeken, toeristische uitstapjes, thea tervoorstellingen. voordrach ten en tenslotte die persconfe rentie gisteren in het glazen hol van de leeuw: het hoofd kantoor van het Duitse uitge versimperium Bertelsmann in Giitersloh, onder de oost waarts trekkende rook van het Roergebied. Tenslotte heeft Bertelsmann het echtpaar Gorbatsjov in de Bondsrepubliek uitgenodigd, maar hen vervolgens eerst grootmoedig afgestaan aan Duitse toppolitici, deelstaatre geringen en stadsbesturen. In tegenstelling tot het vader landse gezegde dat zaken vóór het meisje dienen te gaan, liet Bertelsmann de hoge Russi-^ sche gasten eerst met volle teugen van het Duitse 'aards paradijs' genieten, alvorens achter gesloten deuren zaken te doen. Want voor Bertels mann is Gorbatsjov een au teur, een schrijver waar geld mee te verdienen is. Eind april verschijnt bij de uitgeverij Gorbatsjovs boek 'De ineen storting van de Sovjetunie - Mijn standpunt'. Maar waar het Bertelsmann vooral om te' doen is, dat zijn de memoires, van Gorbatsjov. Een wereld bestseller. Die moeten worden uitgegeven, en wie ter wereld' zou dat beter kunnen doen dan Bertelsmann, zo redeneren ze' in Gütersloh zelfverzekerd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5