Uit j Winkelpersoneel iveer terug bij af „Ik wil lenen en absoluut niet te veel betalen" De Vries krijgt de steun van Kok BINNENLAND Gedeeltelijke bekentenis hoofdverdachten drugsbende Onderzoek doden in Kamper ziekenhuis i KOMT UIT i flidócSou/uvnt WOENSDAG 11 MAART 1992 1 tydA-aanhang: geen uo-voorzitterschap EN HAAG - De meerderheid van de rdA-aanhang ziet bitter weinig in het duo- ipi orzitterschap dat het koppel Rottenberg- me reeman het partijcongres vrijdag en zater- 'en 'S in Nijmegen voorlegt. Liefst 57 procent o de PvdA-stemmers acht die koppelver- op „geen goed idee". Slechts 21 procent dui |t we] wat in de combinatie, terwijl 22 pro- nt het niet weet. Dit leert een peiling van bureau Inter/View. Van de ondervaagde zegt 72 procent in vice-pre- la er Kok een goed politiek leider te hebben, actievoorzitter Wöltgens is op de vraag on- r de PvdA-aanhang wie de beste leider zou n goed voor 7 procent, de beoogde voorzit- Rottenberg komt niet verder dan 3 pro- DEN HAAG - Het voorstel van mi nister De Vries van sociale zaken om de economie en werkgelegen heid via lastenverlichting te stimu leren, is positief onthaald. Vice-pre mier Kok van financiën vindt het plan sympathiek, maar tekent er wel bij aan dat de 2,5 miljard gulden die zijn CDA-collega claimt, niet voor het oprapen liggen. Bovendien vindt Kok dat de lasten verlichting niet onvoorwaardelijk moet worden aangeboden. Werkge: vers en werknemers zouden als te genprestatie moeten toezeggen dat de lonen ook daadwerkelijk gema tigd worden. Volgens een woordvoerder van Kok maakt het plan van De Vries om de btw te verlagen en de belastingaf trek voor werkenden te verhogen de begrotingsbesprekingen voor 1993 niet bepaald eenvoudiger. Er moet al voor circa 3,5 miljard gul den worden omgebogen om de eindjes aan elkaar te knopen, daar zouden dan nog de 2,5 miljard van De Vries bijkomen. De regeringsfracties CDA en PvdA hebben met instemming op de voorstellen van De Vries gerea geerd, maar twijfelen evenals Kok aan de financiële haalbaarheid. CDA-kamerlid Terpstra zei ervoor te vrezen dat het kabinet uiteinde lijk de lasten voor de midden- en hogere inkomens'zal willen verho gen om vervolgens de belasting druk op het minimumloon te kun nen verlagen. Het opnieuw schrap pen van de inflatiecorrectie in de belastingen is voor de CDA-fractie echter volstrekt onbespreekbaar. „Als de gedachten die kant opgaan dan is dat een slecht idee. En niet goede ideeën wijzen we af'. waartoe het kabinet vorig jaar be sloot, niettemin wel degelijk voor herhaling vatbaar. Hij liet gisteren weten er de voorkeur aan te geven de lasten van lage naar hoge inko mens te verschuiven, via de infla tiecorrectie en mogelijk ook via ho gere milieuheffingen. „Het inhou den van geld bij de hogere inko mens en het teruggeven daarvan via een btw-verlaging of het ar beidskostenforfait kan een gunstig economisch effect hebben", aldus Melkert. De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben laten weten zich goed te kunnen vinden in de voorstellen van De Vries. ins üind december kwamen de partijen in de detailhandel een basis-cao overeen voor de 50!000 personeelsleden die werken in 'de winkel op de hoek' en nog steeds geen cao heb- zjien. Vrijdag kregen de dienstenbonden te horen, dat de achterban van de werkgevers organisaties NCOV en KNOV geen behoefte hadden aan een centrale cao. De bonden zijn roedend en hebben de Sociaal-Economische Raad gevraagd het HBD (Hoofdbedrijf- chap Detailhandel), het samenwerkingsverband van werkgevers en bonden maar op te taffen. En dat HBD zou nou juist in april een campagneweek houden voor verbetering an het imago van de detailhandel, at. HAAG.— 'De winkel, no^r maak je de mooiste Igen mee!' is het motto, de organisatie heeft [egegeven aan de actie- ik van 6 tot en met 11 waarin de de werk- dejk in een winkel zo aan- mojkkelijk mogelijk zou •den voorgesteld. 2n ^stavonden, lunches en lifestaties voor het ïsiefsoneel door het hele if Rotterdamse winkel rum Oosterhof zouden bij- 'beeld een tiental Tweede erleden en Ria Lubbers °*vinkelpersoneel optreden, eel'-voorzitter Jan Stekelen- zou zelfs voor de eventue- Slant een nieuwe broek aan- rïUjBn. Stekelenburg heeft nk( inmiddels afgemeld, de 1 bonden doen niet meer en de promotieweek, deïvoor minister de Vries vijf pen subsidie gaf, staat op pcht. Reden is, dat de win- isexplosie .elystad r een explosie yanmorgen _|le woningen 3 Laguna in Itad verwoest, nan is met jtige Iwonden jebracht naar ïrandwonden- fum in irwijk. De isie, volgens de Iweer als )lg van romend gas, iestte niet de betrokken jng. Ook de en achtergevel Ie boven en het huis ien woningen in eruit. Drie idende ilen liepen inige schade op bewoners hun in onmiddellijk iten verlaten, indere ingen en een il auto's in de it liepen ernstige (de op. ANP keiiers geen bindende cao wil len afsluiten. De salarisverbe tering per 1 april gaat niet door. Je maakt wat mee in de winkel, maar mooi is het niet altijd. „Wij zijn weer terug bij af', verzucht districtsbestuurder Rob Daamen van de Diensten bond FNV. „De onderhande lingen voor een cao lopen al twee jaar, en nu zijn we weer waar we zijn begonnen". Eind vorig jaar kwamen de werk geversorganisaties van NCOV en KNOV overeen om voor die branches, die alleen vallen on der de VSAD regeling per 1 april een basis-cao af te slui ten. Bij deze Verordening Se cundaire Arbeidsvoorwaarden Detailhandel zijn, zoals de naam al zegt, geen primaire ar beidsvoorwaarden geregeld. Bij de nieuwe basis-cao zou het salaris opgetrokken worden met vijf tot vijftien procent. De opbouw van de lonen zou erva ringsjaren geven voor perso- Voor de Dienstenbond FNV kan de promotieweek voor 'werk in de winkel' wel worden afgeblazen. „We zijn akkoord gegaan met de promotieweek, als tegelijkertijd de arbeids omstandigheden worden ver beterd. Nu de cao wordt afge blazen, voldoen ze niet meer aan die voorwaarde", aldus Daamen. Hij ziet de noodzaak in van een beter imago: „Er werken rond 450.000 mensen en elk jaar neemt een kwart ontslag". Nu voor een deel van de mensen geen verbetering van de arbeidswaarden wordt bereikt, overweegt de Dien stenbond zelfs een tegenactie in te zetten om jongeren af te raden om een baan te zoeken bij de kleine detailhandel. De christelijke werkgevers van de NCOV hebben bij mon de van de voorzitter van de de- taihandelsraad C.M.A. Bos man al laten weten, dat de ac tiemiddelen van de vakbewe ging te zwaar zijn. „Wij zijn in- Het imago van werk in de winkel moet worden verbeterd. Een promotieweek dreigt door het cao-conflict bij voorbaat te mislukken. FOTO: PR ganisatie zijn aangesloten en nog geen cao hebben, bereid zijn de basis-cao alsnog te on dertekenen. „Mogelijk komt het KNOV zo in een isolement en kan de minister de basis cao algemeen bindend verkla ren", aldus de FNV-bestuur- der, die zegt, dat de vakbond volgende week het winkelper soneel gaat informeren. Meer acties volgen als de imago campagne toch doorgaat. Het winkelpersoneel kan nog heel wat meemaken in de winkel. Maar mooi is het niet altijd. neel boven de 23 jaar. De werk- houdelijk elkaar ontzettend gevers hebben nu hun eigen dicht genaderd. Het gaat nu al- organisaties teruggefloten, leen nog om de datum van in- Hoofdreden is de angst voor voering en de vangnetcon- een vangnet-constructie, waar- structie. Ik ben altijd bereid Ook de werkgevers van het KNOV vinden het middel van opheffing van de HBD te zwaar. KNOV-secretaris mr. J.A.Lam noemt de acties voor barig en het middel niet in overeenstemming met het doel". Volgens Lam hebben de vakbonden bij hun achterban een te groot verwachtingspa troon gewekt en zijn slechts te leurgesteld over het tempo". Lam wijst erop, dat het KNOV niet bevoegd is om voor de ver schillende branches cao's af te sluiten. Als het overleg ge woon per branche wordt ge voerd, verwacht de I£NOV-se- cretaris dat„Voor het eind van het jaar meer dan 90 procent van de detailhandel een cao heeft. En een betere, dan nu als basis-cao op tafel ligt". Hoofdrolspeler André Stei- jaert, bestuurder van de Dien stenbond FNV reageert ver baasd: „Als het KNOV niet be voegd is, waarom hebben ze dan twee jaar meeonderhan- deld. Twee jaar geleden beloof de KNOV-bestuurder Van der Geest dat voor september 1991 iedereen een cao zou hebben. Ons geduld, nee, ons engelen geduld is op". Afloop FNV-er Steijaert vindt het KNOV veel te optimistisch: „Er zijn 30 branches, die geen cao hebben. Wij onderhande len nu met slechts drie bran ches over een eventuele cao". Steijaert put moed uit het tele fonisch bericht, dat hij zegt gisteren te hebben ontvangen van de NCOV. Daarin werd ge meld, dat de branches, die bij de christelijke werkgeversor- The Ghanese Connection door BERT JANSMA Een on tspannen, oude Chinese meneer die vroeger een toko aan de Zeedijk dreef en 's nachts gedichten schreef, Lachte er een beetje om: „Ja, ze moeten er wel wat aan doen, aan die criminaliteit. Straks wordt het hier Chicago". Hij sprak Chinees en het klonk als Tsji-ka-góo, een operette-achtig misdaadland dat óp de eeuwigheid toch niets uitmaakte. Een interview met hem was te zien in het tv-programma Van gewest tot gewest. Hij hield van Nederland, zei de Chinese meneer. Hij woonde al van vlak na de oorlog in Amsterdam. „Maar Holland is een koele geliefdezei hij glimlachend. Je kon horen dat hij poëzie schreef. Een mooi portret. Maar Tsji-ka-góo lijkt niettemin verrassend dichtbij. Bij het Brielse Meer vinden we drie lijken als resultaat van een afrekening en in Amsterdam onthult de hoofdstedelijke politie stof voor een nieuwe Nederlandse thriller: The Ghanese Connection. Wie van onze thrillerschrijvers duikt er in? Jef Geeraerts? Jacques Post? En wie verfilmt het? Dick Maas? Het nieuws dat er tienduizend illegale Ghanezen in de Bijlmer zouden leven overschaduwde zomaar het Boekenbal, waarvan ik zelfs geen spatje op tv zag. Alleen Jules Deelder liet met Legner-lekker-glimlach weten dat die hele Boekenweek alleen maargoed is voorde bekendheid van de CPNB zelf. Er waren tijden dat mijn vrienden en ik zanikten om een kaartje voor dat Boekenbal. Vanaf het moment dat ik hoorde dat Ko van Dijk er Grand Guignol theater had gebracht en dat het bloed rondspoot in het Concertgebouw. Ik heb een tiental Ballen meegemaakt. Mijn opvallendste waren die qua grootte uit de hand gelopen versies in de Rai. Ik herinner me mezelf in de vroege uurtjes samen met Martin van Amerongen de Mozart-aria In diesen heïlgen Hallen zingend, terwijl gedekt door de omstanders slimmelingen een aantal door Metten Koornstra versierde orgeltjes de Rai uit, het daglicht in reden. Ik herinner me mezelf een blues uitproberend bij de piano van Roelof Stal knecht wanneer het uur van de waarheid aanbreekt en de versieringen ingepikt mogen worden. Het was in een pseudo Playboy Bar, waar levensgrote foto's van blote dames achter de drankflessen hingen. Achter de flessen. Toen de meute rond vier uur de dames van de muur rukte, tuimelde de drankvoorraad voomveren kon je in de Playboy Bar van de lucht alleen al dronken worden. Van verdere Boekenfeestjes herinner ik me vooral dat ik de opgekloptheid eromheen steeds pijnlijker vond en in een krant schreef over „dat personeelsfeest je voor hen die de boeken maken". Ik lees nog wel. En als er geen tijd voor is haal ik m'n poëzie en m'n thrillers uit het nieuws, mijn koele geliefde. KAMPEN Op de afdeling intensive care Aidstest verkrachter onterecht verplicht bureau, waarna zij zich na een tijdje ziek meldden en ziekte- geld ontvingen. Niet alleen de uitzendbureaus, maar ook overheidsinstanties bleken niet in staat de identiteitspa pieren op waarheid te controle ren. AMSTERDAM - De vijf Gha nese hoofdverdachten van de internationale drugsbende die maandag door de Amsterdam se politie werd opgerold, heb ben na hun arrestatie gedeelte lijke bekentenissen afgelegd. De verhoren zijn nog niet afge- Tr rond. De vijf hadden de leiding over een van de omvangrijkste drugsbendes die ooit door de politie zijn gepakt. AMSTERDAM De wegens meervoudige ver-1 krachting veroordeelde man die in juli 1991 het Kamper Stadsziekenhus zijn in de laatste door de president van de Amsterdamse recht- week van februari twee patiënten overleden. De bank mr. B.J. Asscher werd verplicht een aid- inspecteur voor de volksgezondheid in Overijs- stest te ondergaan, is in hoger beroep door het sel en Flevoland, W. Spiers, legt verband tussen gerechtshof in het gelijk gesteld. De destijds 19- de beide sterfgevallen en de gebrekkige wijze jarige man, die bekend werd onder de aandui- waarop het ziekenhuis medisch/organisatorisch ding 'Rembrandtparkverkrachter', had de test functioneert. Naar aanleiding van zijn rapporta- niet opgelegd mogen krijgen, zo oordeelde het ge beraadt het ministerie van wvc zich op maat- hof. De maatregel van mr. Asscher was de hono- regelen tegen het ziekenhuis. Vooruitlopend op rering van de eis in kort geding van een van de de uitkomst hiervan wenst directeur patiënten- slachtoffers van de man. De vrouw had zelf, drie zorg drs. J. Huurman niet in te gaan op de twee maanden na het misdrijf, een test ondergaan, voorvallen. waarvan de uitslag negatief was. de k Nivon tegen «dmonument 5WIJK Het Nivon, de nw3elijke vereniging voor na- cultuur en recreatie, is te- jhet plan van een 'brood- iment' in zee. Het Nivon het ministerie van ver- Wil|a| en waterstaat gevraagd dag op het leefmi- 'an de Noordzee te voor- Mededeling van het Wereld Natuur Fonds In diverse kranten is in de eerste week van februari 1992 een artikel geplaatst onder de kop „Wereld Natuur Fonds moet niet veel hebben van de aktie Save the Rhino", waarin is gesteld dat het Wereld Natuur Fonds twijfelt aan de be trouwbaarheid van stichting „Save the Rhino" en is ook overigens een aantal opmerkingen opgenomen, mede toegeschreven aan een woordvoerder van het Wereld Natuur Fonds, die de stichting „SaVe the Rhino" in een kwaad daglicht plaatsten. Het Wereld Natuur Fonds neemt afstand van de ten opzichte van de stichting „Save the Rhino" vermelde negatieve mededelingen. Deze zijn niet in lijn met de woordvoering die het Wereld Natuur Fonds heeft gehanteerd Het Wereld Natuur Fonds heeft geen enkele aanleiding voor twijfel omtrent de integriteit van de Stichting Save the Rhino. Op de vraag of op de luchtha ven Schiphol ambtenaren zijn omgekocht of ander personeel heeft meegeholpen illegale Ghanezen Nederland in te loodsen, wordt door de Am sterdamse politie niet inge gaan. Vermoedelijk is wel ge bruik gemaakt van werkpasjes van Ghanese schoonmakers op de luchthaven. Vervalsing van pasjes, zoals ook is ge beurd met verblijfsvergunnin gen, wordt niet uitgesloten. De Amsterdamse controle op de verblijfsvergunningen in Amsterdam is dusdanig ontoe reikend dat illegale buitenlan ders 'met behoud van uitke ring' geld verdienen aan de drugshandel. Dit bleek tijdens het onderzoek naar de Ghane se drugsbende. Valse paspoor ten en vervalste verblijfsver gunningen werden veel ge bruikt. Volgens het onderzoeksteam van de Amsterdamse politie hebben de illegale Ghanezen door deze papieren gemakke lijk geldbronnen van de over heid kunnen aanboren. Zij hadden een uitkering of togen aan het werk voor een uitzend- 1SPEREN HOBBES DOOR BILLWATERSON 0H,IK PACHT MHALVI PAT. CAsPÉfc,JÉ VAPÉfc IS /VtoÉ ÉN.. hoofdstad is overigens niet be paald effectief. Zo zou de overbelaste Amsterdam se Vreemdelingendienst niet in staat zijn op tijd de identi teitscontroles voor de sociale dienst uit te voeren waarop deze de uitkering verleent als de daarvoor gestelde termijn dreigt te verlopen. „Onze me dewerkers zijn onvoldoende toegerust om die papieren te controleren. Dat doet overi gens sinds vorig jaar de Vreemdelingendienst," aldus secretaris F. van Woerden van de hoofdstedelijke sociale dienst. De Vreemdelingendienst blijkt gemakkelijk te mislei den met valse verblijfsdocu menten. „Wie over ,een druk- persje beschikt kan op een zondagmiddag van die vergun ningsdocumenten namaken. Sinds vorig jaar weten we dat het veel gebeurt," zegt een woordvoerder van het ministe rie van justitie. Hij zegt dat momenteel wordt gewerkt aan nieuwe, minder fraudegevoeli ge documenten. Die zouden voor het einde van het jaar ver strekt moeten worden. De politie is nog geen onder zoek begonnen bij de woning bouwvereniging Nieuw-Am- sterdam. „Op dit moment zijn we daar niet mee bezig," aldus een politiewoordvoerder. Huismeesters van deze corpo ratie zouden geld hebben ont vangen voor het onderbrengen van illegale Ghanezen. j DE NIEUWE j BIJLAGE lingcn van Nederland. Een thuisbankier belt dan even 06-0400 voor de folder. Zo gemak de het bo< de Postbank. I' belt e 16-0400. folder dot i de lening er. kwijtschelding En u krijgt een folder r lopend krediet of de persoonlijke hanteert Want de Postbank die tot de de makkelijkste weg kiest, kic lening thuisgestuurd. laagste van Nederland behoren. voorde beste. POSTBANKÜt) Thuisbankieren doe je met de Postbank.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3