LEIDEN OMGEVING Leiden-Noord ontwerpt iiieuw onderwijsplan «eidenaar vindt materiaal iver industrieel verleden LOI-werknemers ongerust over reorganisatie Leiden-Noord wil meer geld mor sociale vernieuwing WD-voorstel tot privatisering van stadskabei 1 CeidacSouAO/nt j 13 Exploitant shoarmazaak vecht sluiting aan Stijgende lasten bij De Klaagmuur Fietsenstalling nieuw station krijgt vorm Goed op tijd CcidAC Souomit WOENSDAG 11 MAART 1992 Auto tweemaal over de kop LEIDEN - De auto van een 25-jarige Delf tenaar is gisteravond op de Dokter Lelylaan twee keer over de kop geslagen. Dit gebeurde nadat de Delftenaar door het vochtige wegdek in een slip was geraakt. De man is er onge schonden vanaf geko men, maar zijn auto is totaal vernield. DEN HAAG/LEIDEN - De exploitant van shoarma zaak Camp David in de Leidse Haarlemmerstraat heeft een bevel tot gedeel telijke sluiting helemaal aan zichzelf te danken. Clementie is daarom niet op zijn plaats'. Dat zei J. Vellekoop gisteren namens de gemeente Leiden tijdens een spoedzitting van de Raad van State. Staats raad J. Polak, waarnemend voorzitter van de afdeling be- stuursgeschillen behandelde het verzoek om schorsing van het bevel. De huidige exploitant heeft de shoarmazaak een klein jaar geleden overgenomen. Kort daarna liet de gemeente hem weten, dat de benodigde hinderwetvergunning ont brak. De gemeente stelde te vens voorwaarden aan de ex ploitatie van de shoarmazaak om overlast tegen te gaan. Namens de exploitant van de shoarmazaak voerde advo caat J. Versteegh gisteren aan, dat op dit moment aan vrijwel ale eisen is voldaan. Wat onder meer nog moet ge beuren is het verlengen van twee afvoerpijpen. De advo caat stelde, dat de zaak over drie weken geheel in orde zal zijn. Volgens Versteegh zou er daarom alle aanleiding zijn om het bevel tot gedeel telijke sluiting te schorsen. De gemeente vindt dat er alle reden is om het bevel te handhaven. Volgens Velle koop is de ondernemer pas tot actie overgegaan toen het sluitingsbevel was genomen. „Dit is een typisch geval waarbij we er met praten niet kwamen. Met een sanctie kan het kennelijk wel". LEIDEN - Iedereen die het niet eens is met het beleid van stijgende lasten en dalende in komsten, kan in mei zijn of haar nood klagen op een discussieavond, die wordt georgani seerd door de Club van Boze Buurtverenigin gen, het actiecomité van Koos Barendse en Daan Sloos. Zij vinden dat in Nederland en dus ook in Leiden de armoedegrens ruimschoots is overschreden. Wie het met die stelling eens is, of juist niet, wordt verzocht zich telefonisch te melden bij Koos Barendse, tel: 071-220972. Voor het forum zullen vertegenwoordigers uit de vakbeweging, de journalistiek, de ouderen- beweging, de politiek en van de sociale dienst worden uitgenodigd. Vermist meisje in sexclub teruggevonden LEIDEN Een 16-jarige meisje uit Leiden is gisteren terugge vonden in een sexclub aan de He renstraat nadat ze twee maanden vermist was geweest. Ze bleek daar al die tijd te hebben gewerkt en enige tijd bij een vriend te hebben ingewoond. De eigenaar van het bordeel wordt door de po litie gehoord omdat hij ervan wordt verdacht het minderjarige meisje tot ontucht te hebben aan gezet. ,EIDEN De wijkgroep ociale vernieuwing Lei en-Noord heeft een alter- atief onderwijsplan ont worpen voor allochtone ;inderen op de basis- chool. Daarbij wordt het ludget dat zou worden [itgetrokken voor specia- klassen voor de jongste llochtonen, besteed aan extra leerkrachten. Leiden-Noord zet zich hiermee nadrukkelijk af tegen 'het Leidse ei', het voorstel van de gemeente om te komen tot aparte klassen voor allochtone kinderen tot acht jaar. Na een intensievere begeleiding zou den ze kunnen instromen in groep vier van de basisschool en daar beter presteren omdat ze een betere ondergrond heb ben. Ruim twee weken gele den lieten de wijkgroepleden zich echter al negatief uit over het initiatief van de drie schoolbesturen. Het zou de in tegratie niet bevorderen en apartheid alleen maar in de hand werken, waren de argu menten. Wijkgroeplid Joop Vervoorn schrijft in het alternatieve plan dat de 218.000 gulden die het 'ei' zou gaan kosten, beter kun nen worden besteed aan: drie extra onderwijskrachten, een extra pedagogische kracht voor de crèches, twee extra leerkrachten op de twee 'zwar te' scholen om extra taalonder richt te geven en twee maal een halve leerkracht voor extra taalonderricht op twee 'ge mengde' scholen. Zo behouden kinderen de mo gelijkheid om over en weer vriendschappen te maken, waardoor ook de natuurlijke taaioverdracht behouden blijft, schrijft Vervoorn. Hij verwoordt daarmee ook de ge voelens van de meeste raads fracties, die tijdens de eerste bespreking van het plan lieten weten niet gelukkig te zijn met het scheiden van 'zwarte' en 'blanke' kinderen, ook niet als zij later weer bij elkaar- op school komen. EIDEN De sociale ver- ieuwingswijk Leiden- oord bestaande uit et Noorderkwartier, De ooi en Groenoord krij- en in het bestedingsplan Dor 1993 wellicht meer ld toegewezen dan de ndere twee sociale ver- ieuwingswijken Slaagh ij k en Noord Rijnevest. oördinerend wethouder bek vindt het redelijk et inwonertal als criteri- n te nemen. >ek zei dit gisteravond tij een vergadering van de adscommissie sociale ver- euwing. Bij die gelegenheid eitten leden van de wijk- oep sociale vernieuwing Lei- :n-Noord voor extra geld om- it hun wijk zowel in opper- akte als in inwonertal aan- *nlijk groter is dan de twee idere wijken. Joop Vervoorn. |n van de leden, betoogde dat iden-Noord „twee keer zo- telt als de ande re twee wijken samen" en dat op basis daarvan het gebied recht had op meer geld. Aanleiding voor dat pleidooi was een verzoek om twaalf uren extra voor de winkelier van de Raad- en Daadwinkel. De wijk is zo groot, dat de win kelier eigenlijk op twee plaat sen aanwezig moet kunnen zijn om de burgers voldoende van dienst te zijn. De wijk groep had daarom om 36 uur gevraagd, maar de gemeente was slechts bereid om 24 uur te vergoeden. Coördinerend wethouder voor sociale' vernieuwing Koek vond het „op zichzelf geen gekke redenering dat grotere wijken met meer inwoners meer geld voor sociale ver nieuwing krijgen". Zij zegde dat niet toe maar sloot niet uit dat in het bestedingsplan voor 1993 het inwonertal van de wij ken één van de criteria kan zijn waarop de hoogte van het budget, dat de wijkgroep vrij kan besteden, is gebaseerd. Koek slaagde er gisteravond in de raadsleden te overtuigen van de noodzaak om de finan ciering en registratie van de sociale vernieuwingsprojecten te herstructureren. Daardoor krijgen de gemeentelijke di recties meer verantwoordelijk heid: de meeste projecten die nu nog afzonderlijk staan ge noemd in het bestedingsplan, worden overgeheveld naar de begrotingen van de directies. De sociale projecten waren apart vermeld om een duide lijk overzicht te hebben van wat er op dat gebied door elke directie werd gedaan, en om directies te stimuleren meer samen te werken. Na twee jaar bleek dat niet te hebben ge werkt. Koek: „Het bestedingsplan creëerde een schijnintegratie. Eigenbelang speelde een gro tere rol dan sociale vernieu wing. Het waren veeleer finan ciële overwegingen om projec ten in het bestedingsplan on der te brengen, omdat daar voor een aparte geldstroom be schikbaar was. Nu zullen de di recties binnen de vakbegro- Opzichter P. Both met op de achtergrond de toekomstige fietsenstalling bij het Leidse station in aanbouw I FOTO: WIM VAN NOORT Aanvankelijk ondervond de wethouder veel tegenstand bij de raadsleden. Vele van hen waren bang weer terug te glij den in de oude situatie. „We vallen opnieuw ten prooi aan de oude bureaucratie," ver woordde CDA'er D. van Duyn de scepsis. Zijn D66-collega E. Coremans viel hem bij: „Je geeft iets al prijs voordatje het goed en wel hebt geprobeerd". LEIDEN - De contouren van de fietsenstalling bij het nieu we Leidse station worden zichtbaar. Maandag werd de geribbelde buitenwand van de stalling op kelderhoogte ge plaatst. Op de achtergrond, richting De Vink, liggen fun damenten voor een van de ge bouwen waarin technische in stallaties worden onderge bracht. De hei-werkzaamheden aan de achterkant van het station na deren eind maart hun einde, aldus P. Both, opzichter bij de Articon, het bedrijf dat leiding geeft aan de werkzaamheden. Voordat de voorkant van het station aan de beurt komt, j-ichten de ongeveer veertig werklui hun blik nu op de aan te leggen passagierstunnel, die reizigers via de stationsingang naar het AZL-terrein zal voe ren. De planning is dat in het weekeinde van 14 november acht 'trogbruggen' boven deze tunnel worden ingeschoven. Deze betonnen bruggen leiden de spoorlijnen over de tunnel heen richting Haarlem. Op dit moment zijn ze nog in aanbouw op het nieuwe spoort raject. „Het inschuiven is een moeilijke onderneming", al dus Both. „We zullen proberen om twee sporen berijdbaar te houden gedurende dat week einde". Het Stationsproject verloopt overigens volgens schema: „We hadden rekening gehouden met vier weken vorst, maar we hebben uitein delijk maar een paar dagen stilgelegen". Omdat de aanleg tot nu toe voorspoedig is verlo pen, sluit Both niet uit dat er binnen niet al te lange tijd al begonnen gaat worden met de aanleg van de Terweetunnel (de verbinding met het AZL- terrein). Als alles goed ver loopt, is het station eind '95 to taal vernieuwd, inclusief de ge bogen glazen gevel. Tegen die tijd is er mogelijk meer inzicht over de herinrichting van het stationsplein. De herinrich ting, met onder meer een nieuw busstation en vier kan toortorens, wordt voor het grootste gedeelte gefinancierd uit geld van de ministeries van verkeer en waterstaat en eco nomische zaken. De subsi dieaanvraag wordt op dit mo ment op ambtelijk niveau be handeld. Voetganger geschept: ernstige kneuzingen OEGSTGEEST - Een 56-jarige Leidenaar heeft gisteren ver wondingen opgelopen bij een ongeval op de Tjalmaweg in Oegst- geest. Hij stak rond half vijf de weg over, na uit zijn wagen te zijn ge stapt. Hij zag een naderende wagen niet, waarin een 31-jarige Noordwijkse reed, en werd door de wagen aangereden. Hierbij liep hij zo ernstige kneuzingen op, dat hij in het Diaconessen- huis is opgenomen. MONIQUE R0S0 1IDEN - „Heden morgen half tien ure viel op de Kor- Langegracht een jongetje in t water. Het werd door P. isselbag, timmerman in de iriek van den heer Schelte- i, die, hoewel niet kunnende 'emmen, zich te water begaf, bewusteloozen toestand er tgehaald". Een nieuwsbe- :htje uit de Leydsche Cou nt uit het jaar des Heren Bos trof het exemplaar aan dozen met oud papier, die vond bij het schoonvegen n de panden aan de Lam- rmarkt van zijn baas, de oothandel in sanitair Ico At- bu. Het krantje zat samenge- rst met oude rekeningen, ita's, opdrachten, bestekte- ningen en werkgeversver- iringen van de Leidsche oodfabriek, opgericht in de ren '60 van de vorige eeuw. tlfs de bestekken van de eer- p en de tweede bouw van het ind ontbraken niet, en de bta van drukkerij A.W. Sijt- pff, voor de advertentie waar- I de 'oprigting' van de NV |idsche Broodfabriek werd ingekondigd. lerigten' uit vervlogen tijden, met namen van bedrijven die allang niet meer bestaan of in elk geval niet meer in Leiden zijn gehuisvest. De broodfa briek was gebouwd direct ach ter de panden van Parmentier, die vorige eeuw zijn wolfabriek aan de Lammermarkt opricht te. Ico Athibu nam het hele complex na de Tweede Wereld oorlog over. Het enige wat in Leiden van A.W. Sijthoff rest, is een bedrijfspand aan de Doezastraat. Boek Bos heeft al het materiaal in middels aan Koos Barendse geschonken, de Leidse archi tect in ruste die bezig is met de samenstelling van een boek over het Leidse industriële verleden. Hij wil verder gaan, waar het boek Leids Fabrikaat is opgehouden. Leids Fabri kaat is een uitgave in de Leid se Historische Reeks en schetst in afzonderlijke artike len de omstandigheden, op komst en soms het verval van enkele grote bedrijven in de Leidse economische geschie denis, zoals de boekhandel en drukkerij van Brill en de con serven fabriek van Mostert. „Ik wil echt ingaan op de om standigheden waaronder de arbeiders moesten werken. Maar het moet geen klaagzang worden over hoe slecht het vroeger allemaal was". Ba rendse wil een onderscheid maken tussen de mensen op de werkvloer, de 'blauwe boor den', en de mensen op kantoor. „Die hadden het misschien wat beter, maar ook voor hen was het niet allemaal even ple zierig". Binnenkort neemt hij een duik in de archieven van de Kamer van Koophandel, want er blij ken veel meer industriële be drijven te zijn geweest dan tot nu de indruk was. Behalve een groot aantal fabrieken in de textielbranche, en wat bedrij ven in de grootmetaal, bleek de kleinchemie sterk verte genwoordigd, terwijl ook brood- en banketfabrieken op een goed moment overal te vinden waren. Hij heeft tot nu toe, ruim an derhalve maand na zijn eerste oproep op zoek naar voormali ge handwerkslieden in de Leidse industrie, 22 interviews gehad. „En ik heb gemerkt dat ik er snel bij moet zijn. Een groot aantal van die voormali ge arbeiders zit al in een ver- zorgings- of verpleeghuis en maakt het niet zo heel lang meer". Wie zijn of haar verhaal of het Leidse industriële verle den kwijt wil of beschikt over papieren en foto's, kan contact opnemen met Koos Barendse, tel: 220972. De Leydsche Courant uit 1865, zoals die werd gevonden door G. Bos. De krant was overigens een heel andere krant dan de huidige Leidse Courant die in het begin van deze eeuw werd opgericht. LEIDEN - De fractie van de WD is met een eigen voorstel gekomen om de exploitatie van de stadskabei los te koppe len van de gemeente en over te hevelen naar bijvoorbeeld het EWR. De algemeen directeur van het energiebedrijf, J. Haij- kens, gaf in januari al te ken nen dat ook hij streefde naar inlijving van het kabelnet. Grote investeringen in de na bije toekomst maken schaal vergroting noodzakelijk, ter wijl de WD zich ernstig af vraagt of exploitatie van een kabelnet wel één van de kern taken van de gemeente is. De WD vraagt eerst om een on derzoek naar de meest ge schikte vorm van privatise ring, die volgens de liberale fractie niet eens hoeft uit te monden in volledige verzelf standiging. De privatisering moet in elk geval een doelma tige organisatie en lagere tarie ven tot gevolg hebben. De WD wil wel dat de gemeenteraad éen doorslaggevende stem blijft hebben als er meer pro gramma's worden aangeboden dan er kanalen zijn. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee wéken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ingaanc e: Dhr/Mevr.: Voor!.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (vuo controle be/orgingl Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 jSTAN VAN HAASTEREN |IIDEN - Bij de Leidse On wijsinstellingen (LOI) staat n reorganisatie op stapel die ongerustheid onder de frknemers heeft geleid. De ucbond Abvakabo is zich in middels met de situatie gaan bezighouden, maar is na een gesprek met de directie er niet in geslaagd de zaak op te hel deren. „Het enige dat tijdens dat ge sprek duidelijk werd, is dat het mij niet duidelijk is", zegt W. den Brinker van de Abvakabo. De reorganisatie zou beteke nen dat docenten en het secre tariaat, die een vrij breed ta kenpakket hebben, meer spe cialistisch werk moeten gaan verrichten. De werknemers vrezen dat hierdoor hun werk saaier en verarmd wordt. De Abvakabo heeft voorts ver nomen dat de directie een aan tal werknemers heeft gesugge reerd maar een andere baan te gaan zoeken. Geruchten over mogelijke gedwongen ontsla gen worden echter door de di rectie in alle toonaarden ont kend. Volgens de LOI zijn er geen problemen in het bedrijf die tot deze reorganisatie dwingen. Het is in ieder geval duidelijk dat het overleg tussen de bon den en de directie stroef ver loopt. „Ze weigeren ons inzicht in de arbeidsvoorwaarden te geven", zegt Den Brinker. „Ik heb geen idee hoe dit nu ver der gaat, maar we kunnen na beraad met de vakbondsleden het reorganisatie-plan afwij zen". De werknemers zijn over de ontstane situatie tamelijk on gerust. „Het verloop onder de werknemers is op bepaalde af delingen groot", zegt Den Brinker. „Ook het inkomen van de werknemers gaat er jaarlijks iets op achteruit". Stuur als dank het reiswekkertje naar: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag JNZ ■mniiiiainumüfniM

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13