LEIDEN OMGEVING Vaak achterstand voor kinderen Slaaghwijk Kleurrijke Indonesië- foto's in bibliotheken „Minister Alders moet baggerstort stop zetten" Ijzerhandel Janse weg uit Haarlemmerstraat Heel maart f 10,- korting op Jongeren- en Rail-Aktief-kaart. eidóe(5oti/uwi DINSDAG 10 MAART 1992 NNAAM DER WET principes door ED KORFF DE GIDTS he 1 A 't< n 43-jarige Katwijker ver- digde gistermorgen zijn ncipes voor de rechter, n auto was vorig jaar bij verkeerscontrole gefoto- ifeerd. Nadere bestude- g van dc foto's leerde de •keerspolitie dat de wagen it verzekerd was. De ver- chte had daarvoor een ^>el goede reden, vond hij. verzekert je niet als je ■trouwt op God en gelooft hij alles bestuurt en re- >rt". De kantonrechter 1de hier tegenover dat, als •n bij een ongeluk schade ibrengt aan een ander, de anciële strop ondraaglijk i zijn en dat dit onaccep- >el is. Wat betreft de offï- van justitie, mr. R. Ge- dts, viel het met de princi- van de Katwijker trou- ns wel mee. De man ver arde namelijk tijdêns de :ing dat hij een huis had iJcocht, en dat had hij wèl zekerd. „Wees dan zo ncipieel, en verzeker dat *Jc niet", aldus de aankla- Hij eiste een boete van honderd gulden. De rech- stelde het bedrag uitein- ijk honderd gulden lager Hij nam het de Katwij namelijk wel kwalijk dat geen gebruik had ge- akt van de speciale rege- voor gewetensbezwaar- i, die inhoudt dat men de ;e kan storten in een irt fonds. staat scherp. Nóg een er en u bent uw rijbewijs jijt", zei de kantonrechter en een 34-jarige Rijnsbur- De man kreeg vijfhon- d gulden boete aan zijn lek. omdat hij op een och- d 118 kilometer op de nsburgerweg had gere- n. „U mocht daar maar ftig, en u bent dus een gro- joef', aldus de rechter. De Icier drukte het wat dui- ïjker uit. Hij noemde de fisburger een potentiële lordenaaf. „Meneer hier ;t wat laconiek, maar weet neer dat met zo'n snel- d honderd meter nodig is 1 te remmen? Er zal maar 1 een schoolklas overste- .h. Meneer zou ze platwal- fc". Hij nam meteen de ge len heid te baat om nog hs te wijzen op de veer- nhonderd doden, die jaar- s in het verkeer vallen, gedaagde stelde 'altijd ist te hebben', en meende I het niet eens zeker was hij in de wagen zat. „En luwens, hoe kun je nu on- /éér 120 rijden, zoals in de evaarding staat?". „Ach neer, we willen geen kwis de dagvaarding maken", is de rechter, i andere verkeersovertre- een Alkmaarder van 49 I vroeg de rechter op de n af of hij nou óók nooit is te hard reed. De rechter toe misschien wel eens te d te rijden, maar hoog- ïs 5 kilometer. De Alk- arder was in Leiden twee geleden ondubbelzinnig >r een ijkmeter betrapt: kilometer op een auto- De man haalde een dag- rding uit zijn binnenzak, klaagde: „Wat hier staat r het negeren van een Jteken is absoluut niet De rechter kon in zijn kken inderdaad niets vin- over een dergelijk stop en. Logisch, de man had andere dagvaarding uit zak gehaald. Hij kreeg boete van 450 gulden en i voorwaardelijke ontzeg van het rijbewijs voor r maanden. „Eigenlijk iden we volgens de nieu- richtlijnen uw wagen in ilag kunnen nemen", al- s de officier. rkeerverbod 30-jarige Hagenaar had veel werk van gemaakt, overhandigde de rechter groot aantal foto's en in- iatie, die hij had opge- ird in de Leidse biblio- !ek. Dit om duidelijk te iken dat hij niet kon we- ,i dat er een parkeerverbod Rjld op de Langebrug, ter >gte van de brandweerka- te. Hij was december '90 het eerst met de wagen cu Leiden en wist van toeten ïh blazen, zo vertelde hij rechter. Die wees hem op borden langs alle invals- gen, waarmee de gelden- parkeerverbodszönes 05 rden aangeduid. „Maar hebben in Nederland t h een prachtbord voor i parkeerverbod?", meen de Hagenaar. „U moet be- jpen dat we niet op iedere {fik een bord 'verboden te "keren' kunnen plaatsen, is al zo'n oerwoud van rden", kaatste de rechter ug. Toch kon hij een eind 'egaan met de overtreder. stelde daarom voor om boete gelijk te stellen aan toentertijd aangeboden nsactiebedrag, 35 gulden. Eigenares Nieuw Minerva overleden LEIDEN - De eigenares van ho tel Nieuw Minerva aan de Boom- markt en restaurant de Engel- berthahoeve aan de Hoge Mors- weg, Engel Favier-Zandbergen, is zondagmorgen overleden. Zij werd 78 jaar. Haar inspanningen om met name het hotel tot grote bloei te bren gen. bracht haar in 1985 de ge- denkspeld van de gemeente Lei den, een jaar na het overlijden van haar man. In 1989 trok Favier zich terug uit de horeca. NZH-bus rijdt tegen auto LEIDEN - Een 27-jarige Leidenaar heeft zaterdagmorgen zijn sleutelbeen gebro ken bij een aanrijding met een bus van de NZH op het Levendaal. De man wilde van uit een benzinestation invoegen en kreeg daar door de file aanvankelijk geen kans toe. Toen hem voorrang werd verleend door een automobiliste, trok hij linksom in de richting van de Geregracht maar zag daarbij een bus over het hoofd die op de busbaan reed vanaf de Geregracht. De chauffeur, een 59-jarige Leidenaar, kon hem niet meer ontwijken. Twee passa giers werden licht gewond: een vrouw ging er stilletjes vandoor met een hoofd wond, een 86-jarige dame werd ter plekke behandeld voor een snee in haar pols. Eigenaar Vlietpark geeft bewoners aan LEIDEN - De eigenaar van de va kantiehuisjes in het Vlietpark heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van mishandeling. De bewoners te gen wie de aangifte is gericht, spre ken het echter tegen. Een 59-jarige man uit Rijswijk zat zaterdagmiddag voor zijn huisje te zonnen toen de ei genaar hem begon te filmen. De be woner en zijn vrouw protesteerden hiertegen en sommeerden de man op te houden, maar die ging gewoon door. Toen het tweetal hem tegen wilde houden, dook de eigenaar weg waarbij hij ten val kwam. Hulpvaardige zakkenroller LEIDEN - Een 79-jarige half blinde Leidenaar is gistermiddag het slachtoffer geworden van een hulpvaardige man die later een zakkenroller bleek te zijn. De be jaarde man liep nadat hij 500 gul den had opgenomen over de He renstraat, waar een onbekende man hem aansprak en aanbood te helpen met oversteken. Hierna hielp hij de bejaarde zelfs met boodschappen doen en bracht hem naar huis. Daar aangekomen bemerkte de man dat het geld uit zijn zak was weggenomen. Inbraken in scholen LEIDEN Het afgelopen weekend is er in twee Leidse scholen ingebroken. In de Louise de Coligny-school aan de Kagerstraat werd een computer ontvreemd. Bij het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan forceerden on bekenden een ruit. waarna ze een video-recor der ter waarde van 1000 gulden wegnamen. Zakkenrollers Haarlemmerstraat LEIDEN - Onbekenden hebben zaterdag middag van de drukte op de Haarlemmer straat misbruik gemaakt door zakken te rol len. Bij de Leidse politie werd zes maal aangif te gedaan. De buit varieerde van 20 tot 300 gul den. Ook werden enkele bankpassen ont vreemd. LEIDEN - Kinderen in de Slaaghwijk lopen vaak een aanzienlijke achter stand op in hun jeugdja ren. Dit komt met name door problemen in hun opvoedings- en leefsitua tie. Op kindercentra en scholen uit zich dit regel matig in agressief gedrag en niet mee kunnen ko men met leeftijdsgenoten. Dit blijkt uit een onderzoek, dat de Stichting Welzijn Lei den (SWL) heeft gehouden naar de leef- en speelomgeving van de ongeveer 1130 kinderen (van 0 tot 14 jaar) in de Slaagh wijk. De SWL besloot tot het onderzoek nadat ze alarmeren de signalen had ontvangen van scholen en kindercentra. Kinderen zouden zich agres sief gedragen (schelden, slaan) en niet kunnen samenspelen en werken met klasgenoten. Het rapport constateert te wei nig speelgelegenheid in de wijk. Zo zijn er voor kleine kin deren onvoldoende speelter reinen in en rondom de flats. Op dit moment zijn er welis waar acht in min of meer ge vorderde aanbouw, maar vol gens het rapport valt te bezien of dit afdoende is. Sportclubs zijn er te weinig en zijn boven dien vaak te duur. Kinderen hebben te weinig opvang thuis, op school of in het buurt huis en hangen daarom tot hal verwege de avond rond op het schoolplein. Speelgoed De migrantenkinderen in de Slaaghwijk hebben naast dit tekort aan speelruimte ook nog te kampen met een com municatieachterstand. Het SWL-rapport signaleert dat migrantenkinderen van huis- uit weinig met speelgoed spe len, en veel meer deel uitma ken van de volwassenenwe reld. Hierdoor missen ze de communicatieve en sociale vaardigheden die leeftijdsge noten opdoen met spel en speelgoed. Dit heeft op zijn beurt een weerslag op de schoolprestaties. Bovendien zijn migrantenouders niet zo betrokken bij de school, aldus het rapport. De kinderproblemen worden nog verergerd door de grote verborgen 'armoede in de Slaaghwijk. Het rapport leidt de armoede onder meer af uit het aantal gezinnen dat huur subsidie ontvangt (60 procent) en het aantal bijstandsmoe ders. Door de armoede komen kinderen nog meer in een iso lement, omdat er geen geld is voor kinderopvang, sportclubs of vakanties. De SWL noemt als mogelijke oplossingen voor de proble men onder meer gratis clubs en speeltuinen, een centralere rol van de speel-o-theek en een buurtnetwerk dat kinderen op vangt. „Het rapport geeft eigenlijk een te somber beeld", aldus G. Noordman van de SWL. „We hebben alleen maar gelet op wat er niet is in de Slaagh wijk. Zo komen automatisch de problemen boven water". Volgens haar zullen de resulta ten van het onderzoek de ko mende tijd besproken worden met de diverse instellingen om uiteindelijk samen tot een op lossing te komen. LEIDEN Zonnige en kleur rijke foto's van Indonesische straatbeelden, een moeder die haar kind de borst geeft en werkende oudjes. Dat en nog veel meer is deze maand te zien bij fototentoonstellingen in de diverse Leidse bibliothe ken. De exposities worden ge houden in het kader van de boekenweek, die het thema 'Het prachtig rijk van Insulin- de' heeft meegekregen. Met de naam 'Indonesia nu, van Nias tot Nusa Tenggara Barat' slui ten deze foto-impressies van Nel Handgraaf dan ook goed aan bij dit thema. Nel Handgraaf maakte de fo to's tijdens een reis door Indo nesië. Ze zegt over haar reis: „Als je het voorrecht hebt om vier maanden lang met je ba gage in je rugzak en zonder een van tevoren uitgestippelde route door Indonesië te reizen, is het contact met het land en volk veel intensiever dan alle kleurenfolders van reisorgani saties beloven". Dat is ook aan haar foto's af te zien. Haar impressies bevatten veel alledaagse taferelen van de Indonesiër, zoals het werk, de markt, spelende kinderen, de sloppenwijken en de rijst- plantages. Dit alles tegen de achtergrond van de natuur van 'Het prachtig rijk van Insulin- de'. „De confrontatie met de indrukwekkende tropische re genwouden en de meer dan 300 jaar oude woudreuzen deed ons nietig voelen", zegt Handgraaf. Mooi zijn ook de foto's van het geïsoleerd levende Boduy-volk op West-Java. Voor deze men sen staat de tijd stil. Elke vorm van vernieuwing is verboden en een Boduy-spreekwóord zegt dan ook; 'wat lang is, mag niet verkort worden en wat kort is niet verlengd'. Onder het motto 'van leren wordt men slim en zou men andere mensen kunnen gaan bedrie gen' kent dit volk geen leer plicht. In totaal houdt Handgraaf vier kleine exposities in de centrale bibliotheek aan de Nieuw- straat en in de filialen in het Morskwartier, 't Spoortje en de Stevenshof. Ook het filiaal in de Merenwijk doet mee aan de foto-exposities over Indonesië. De Leidse fotografe Lydia Mer cedes Luyten exposeert hier met de thema 'de dubbele wer kelijkheid van Indonesië'. Een goed gekozen naam, omdat in haar prenten steeds twee Indo nesische straatbeelden door el kaar te zien zijn. (ADVERTENTIE) In het avondlicht, als het licht via de hoge verticale ramen naar buiten valt, steekt de nieuwbouw nog meer af tegen de achtergrond van de oude bebouwing aan de Stille Mare. FOTO WIM VAN NOORT LEIDEN De afgelopen maanden hebben geregel de passanten getuige kun nen zijn van de vorderin gen van de bouw van een nieuw pand op de hoek van de Stille Mare en de Apothekersdijk. Een ietwat gewaagd ontwerp voor een historische omge ving, waarop de Waag een be langrijk stempel drukt. Het te genovergelegen architecten bureau Barkema tekende er voor, „en die wilden natuurlijk ook iets moois naast zich".' De nieuwe bewoners zullen de personeelsleden van ijzerhan del Janse bv. zijn, sinds 1937 gevestigd aan de Haarlemmer straat. Janse senior startte zijn zaak in het pand op de hoek van de Stille Mare en de Haar lemmerstraat, waar nu de kle dingzaak van Versteeg zit. Toen dat kort na de oorlog ech ter min of meer op instorten stond, trok Janse naar een an der pand, een klein stukje te rug in de Haarlemmerstraat op nummer 123. Vanaf het mid den van de jaren vijftig groeide de handel in schroeven, moe ren, bouten en haken uit tot een redelijk groot bedrijf. Het pand aan de Haarlemmer straat werd uitgebreid met kleinere panden aan de Stille Mare, waar de collecties zon wering en tuingereedschap on derdak moesten vinden. Muurtjes werden uitgebroken en een stuk grond op de hoek Apothekersdijk/Stille Mare werd aangekocht ten behoeve van de houtzagerij en -handel, die in 1955 van start ging. Vier jaar geleden moesten die wor den opgegeven onder toene mende druk van de bouw markten, die een geweldig suc ces bleken te zijn met hun lage prijzen waar een full service-ij zerhandel nauwelijks tegenop kon. De huidige directeur E. de Winkel, kleinzoon van de op richter, was bovendien alle gangetjes tussen alle panden meer dan beu en besloot na op heffing van de houthandel een nieuw bedrijfspand te laten bouwen op dat stukje grond. Het drie etages tellende ge bouw wordt op dit moment in gericht en op 1 april moet de verhuizing een feit zijn. Drie weken later, op 22 april, wordt de nieuwe winkel officieel geo pend door wethouder Walen kamp (economische zaken). De Winkel zal blij zijn als het allemaal achter de rug is: „Heeft u weieens een ijzerhan del verhuisd?" Het oude pand aan de Haar lemmerstraat 123 is alweer verhuurd. De kledingzaak Vet's keert na jarenlange afwe zigheid weer terug in de Leid se binnenstad, als buurman van branchegenoot Superstar, die op dit moment bezig is aan een grootscheepse verbou wing. Het naastgelegen pand, dat Superstar tijdelijk heeft gehuurd, huisvest na 1 april een CD-speciaalzaak. JACOBSWOUDE - Mi nister H. Alders van mi lieu moet direct een einde maken aan de baggerstort in het Braassemermeer. Als hij dat niet doet, dan wordt hij aansprakelijk gesteld voor de schade aan het milieu in het meer. Dat schrijft voorzit ter E. Bosch van de Stich ting tot Behoud van het Braassemermeer aan Al ders. De stichting is ten einde raad. Al twee maanden vecht zij tot nu toe tevergeefs tegen het storten van bagger in het meer. Bij de politie ligt al sinds 22 januari een klacht van de stichting. „Strafrechtelijke fei ten zijn nog niet gevonden, ter wijl iedereen ziet dat er het een en ander mis is", merkt Bosch op. Voorts zijn de ingediende bezwaarschriften bij het Hoog heemraadschap van Rijnland steeds ongegrond verklaard. Jacobswoude heeft aangifte gedaan bij de politie tegen het hoogheemraadschap en de provincie. Tevens ligt er een klacht bij de Nationale Om budsman, de heer Oosting te gen de eigenaar van het meer, De Domeinen van het ministe rie van financiën. De Domei nen weigeren de stort stil te zetten omdat ze aan iedere stort geld verdienen. Oosting heeft de klacht doorgestuurd naar het ministerie van finan ciën en zal vervolgens bepalen of er een onderzoek wordt in gesteld. „Het wachten is nu al een maand", verzucht Bosch. Ook wijst de voorzitter in de brief op de houding van de Zuid-Hollandse Milieufedera tie, de ANWB en de inspecteur van volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu, mr. Bierman-Beukema toe Water, die met de stichting van me ning zijn dat de baggerstort onverantwoord is omdat er geen milieu-effect-rapportage is opgesteld en er gestort wordt zonder afvalstoffenwetvergun ning. Intussen wordt er onvermin derd doorgestort. „Ik heb het idee dat ze de hele zaak rekken totdat het 1 mei is en het stort- seizoen voorbij is", merkt Bosch op. „De stortingen gaan zelfs op dit moment in ver hoogde snelheid door. Wij kun nen natuurlijk net zo lang wachten totdat de put hele maal volgestort is met zwaar verontreinigde bagger om dan tot de conclusie te komen dat het te laat is om er nog iets aan te doen. Misschien zullen som mige mensen zich dan vertwij feld afvragen hoe het zover heeft kunnen komen". Als de stort niet direct wordt stilgezet, wordt behalve het ministerie van VROM. ook de provincie aansprakelijk ge steld voor de schade aan het milieu. Statenvragen baggerstort DEN HAAG/JACOBSWOUDE - De vier CDA-statenleden, P. Hörchner, J. van der Vlugt, S. Vermeer en W. van den Berg zijn benieuwd wat Gedepu teerde Staten van Zuid Hol land gaan doen met de aan de provincie gerichte motie die twee weken geleden door de Verenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland is aangenomen. Zij hebben daarom vragen bij voorzitter S. Patijn ingediend. In die motie vroeg Rijnland de provincie om snel nieuwe tij delijke baggerstortlocaties aan te wijzer omdat de put in de Braassen. over een jaar wel eens vol zou kunnen zijn. Daarbij is bedacht dat een defi nitieve locatie niet binnen vijf jaar gereed zal zijn. Gevreesd wordt dat het baggeren daar om wel eens extra vertraging op zou kunnen lopen als niet snel een nieuwe locatie wordt gevonden. Voorts vragen de statenleden zich af hoe de mo tie rijmt met het enkele maan den geleden door milieugede puteerde H. van der Vlist ge stelde dat baggerslib geen on overkomelijke problemen met zich mee zou brengen. N0RMAU PRIJS PRIJS *£T JONGEREN- EN HAIi-AXtlCf KAAJtT tlW BESPARING ffiOUÜSOÏÏSItWt CS - MHQW F40.5G F24J5 F 16,25 40% wsmmom om hmg cs - gsoningén FM.-' F3VS F51,75 62% wemtrom imm - Amsterdam a Fm F 625 F 12,25 66% AVONDSEfOUR OOSDRfCHf - DHfT F 14,50 F 5,- F 7,56 66% Reislustige landgenoten opgelet. Want in de maand maart kost de Rail- Aktief-kaart maar f 98,- en de Jongerenkaart f 89,-. Dat is f 10,- korting op kaarten die al zoveel voordeel betekenen. Want zij geven een jaar lang recht op 40% korting op elke treinreis in de z.g. voordeel- uren: na negen uur 's ochtends en in het hele weekend. Bovendien komt u alleen met deze kaarten in aanmerking voor de supervoordelige avond- en weekendretours.' Het bovenstaande schema geeft u voorbeelden van wat u zo allemaal kunt besparen. Dus vóór 1 april snel naar het NS-loket.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9