amminga: ministers raten recessie aan Reorganisatie DSM doorgezet Keukenmachine moet op het aanrecht blijven ECONOMIE Volmac uit World Software Group NAMRO heeft fiks Werkgelegenheid industrie daalt tkket Air Holland Bonden afwachtend over cao-voorstellen Philips iteresse in dieren? i Qowva/nt DINSDAG 10 MAART 1992 ibsidie laatste ontwikkelingsfase Stirling-motor Brief mededinging bouw moet openbaar Iri HAAG - De ontwikke ldvan de zogenoemde Stir- Hmotor is dermate gunstig venfcet ministerie van econo- eru^he zaken heeft besloten coed krediet van 12,5 miljoen vanjen in het vooruitzicht te ipstjen voor de afronding van iet ïroject. delitvoerder, Stirling Motors èbpa, verwacht dat de nieu- over vier jaar com- n gèieel beschikbaar is. De hiepr, met een vermogen van m^loWatt, zal het eerst wor- inai uitgetest als generator aal jde opwekking van elektri- •verjt. Voorts denkt de onder aan toepassing in elektrisch aangedreven auto's. De Stirling-motor dient dan om de batterijen waarop het voertuig loopt te vullen. Het grote voordeel hiervan is dat de automobilist niet telkens naar een oplaadstation moet en de auto daardoor een grote re actieradius krijgt. De STM 4-120, de eerste van een nieuwe generatie motoren, is geschikt om in een kleine stadsbus of een bestelauto te worden ingebouwd. Met twee van deze motoren kan zelfs een grote bus worden bediend. De brandstof voor de Stirling motor is in dit geval LPG of dieselolie. Voor andere toepas singen kunnen ook aardgas, de verbrandingsgassen van af val, landbouwresiduen of af valhout worden gebruikt. De Stirling-motor is volgens het bedrijf bijzonder milieuvrien delijk. De uitlaatgassen liggen beneden de allerstrengste ei sen die overheden daaraan stellen. Bij een produktie van vijfdui zend stuks per jaar is de motor al concurrerend met andere motoren, aldus Stirling Mo tors. De produktie zal in Ne derland plaatsvinden, zodat de nieuwe technologie ook nog arbeidsplaatsen zal opleveren. DEN HAAG - Premier Lubbers moet de zakelijke inhoud van zijn brief aan voorzitter Jacques Delors van de Europese Com missie over de mededingingsregels in de Nederlandse bouw openbaar maken. Staatsraad Boukema van de afdeling recht spraak van de Raad van State besliste dat gisteren. De uitgever van Cobouw, het dagblad voor de bouwnijverheid, heeft daar vorige week in een spoedprocedure om gevraagd. Vol gens Cobouw is kennis van de inhoud van de brief van groot be lang voor de bouwers in hun beroep dat zij hebben aangespan nen bij het Europese Hof tegen tegen het besluit van de Europe se Commissie. De Europese Commissie heeft 6 februari geoor deeld dat de mededingingsregels in strijd zijn met artikel 85 van het Europese Verdrag en legde de Nederlandse bouwers een boe te van ongeveer 52 miljoen gulden op. Raadsman mr. G. Wuis- man van het ministerie van algemene zaken voerde vorige week aan dat de brief niet openbaar gemaakt kan worden, omdat hij sterk door Lubbers zou zijn ingekleurd. Daarnaast zou de ver houding van Nederland met de andere Europese Staten ver stoord kunnen worden. Zes jaar geëist tegen De Benedetti MILAAN - De openbaar aanklager in het proces over het faillissement van de Banco Ambrosiano heeft gisteren zes jaar en twee maanden gevangenisstraf geëist tegen de Ita liaanse financier en industrieel Carlo de Be nedetti. De Benedetti wordt betrokkenheid verweten bij de ondergang van de bank. Mo menteel staat De Benedetti aan het hoofd van de holding CIR en het computerbedrijf Oli vetti. Hij was enkele maanden vice-president van de Banco Ambrosiano alvorens de leiding over te dragen aan Roberto Calvi, die na de ondergang van de bank in 1982 in Londen dood werd aangetroffen. De advocaten van De Benedetti heben de conclusies van de procu reur-generaal onmiddellijk afgedaan „absurd en zonder enige grond". UTRECHT - Het automatiseringsbedrijf Volmac heeft zijn belang van, twintig procent in World Software Group verkocht. WSG heeft het belang voor 20 miljoen gulden overgenomen. Op de transactie wordt geen boekwinst- of verlies gele den, aldus Volmac gisteren. In 1989 kocht Volmac het belang in WSG. Volmac en WSG hadden over en weer belangen in elkaar. Beide bedrijven wa ren opgericht door J. van Oosterom en J. Mol. Het belang van Volmac in WSG is overbodig gewor den door de onlangs bekend geworden fusiebe sprekingen tussen Volmac en Cap Gemini Bene lux, zo verklaarde een woordvoerder van Volmac. Volgens de voorlopige plannen zou Volmac de Be- nelux-activeiten van Cap Gemini overnemen waardoor het Franse moederbedrijf Cap Gemini indirect een „aanzienlijk belang" kan verwerven in Volmac. HAAG - Jan Kam- sdia' voorzitter van het W, houdt niet van lilsprofeten. En dus jvan minister Andries- itsclvan economische za- tip ij Deze voormalige top- in werkgeversland It in zijn nieuwe rol it Binnenhof het land izette tijden sombere irio's over de econo- ootfroor. jjldels schuwt Andriessen het woord 'recessie' niet I Kamminga vindt dat ris- „Ik zie ongeveer elke i de krant of op de tele- Jeen minister die komt llen dat de wereld instort. tdaar moet je heel erg l mee zijn, want een die dat leest en 1 snel: nog maar met die investe- jjnderzoek van het KNOV, voor jvhidden- en kleinbedrijf wees gisteren uit dat ïntal nieuwe banen flink Jarenlanê kwamen branche ongeveer J banen bij, maar voor verwachten de onderne mers een groei van slechts 55.000 banen. Bovendien blijkt uit een nog niet gepubliceerd rapport van de NMB-Postbank dat het aantal faillissementen dit jaar met 21 procent zal groeien. De cijfers over omzet en groei in deze sector geven echter geen aanleiding voor deze ontwikkelingen. De nieuwste gegevens over het mkb zijn gebaseerd op een pe riodiek NIPO-onderzoek on der ondernemers in deze sec tor. Daaruit wordt duidelijk dat de daling van het aantal nieuwe banen vorig jaar is in gezet. Toen kwamen er iets meer dan 68.000 banen bij, ruim 20.000 minder dan voor gaande jaren. Kamminga wijst er daarbij op, dat tot nu toe acht van de tien nieuwe vaca tures voor reKening van het mkb kwamen, maar dat dit jaar ook nog eens de totale groei voor rekening van deze sector komt. Verontrustend „Je kunt dus gerust spreken van een verontrustende knik in het werkgelegenheids- beeld", aldus Kamminga. „Het is duidelijk dat ondernemers nogal plotseling een stuk voor zichtiger zijn geworden. Dat zegt veel over hun verwachtin gen. Ze willen nu eerst even zien wat er gaat gebeuren, hoe de economie zich ontwikkelt. En dat is geen goede situatie. Het kabinet zal daarom maat regelen moeten nemen. Het al lerbelangrijkste is dat het btw- tarief van 18,5 procent omlaag gaat naar 17 procent. Dat ver groot de koopkracht van de burgers en beteugelt de infla tie. In het regeerakkoord staat dat het kabinet deze maatregel zal nemen, dus ik vraag alleen om uitvoering van dat plan. Ik weet dat het veel geld kost, 2,7 miljard gulden, dus het kabi net zal keuzes moeten maken. Waarop men precies zal moeten bezuinigen weet ik niet, daarvoor ken ik de begro tingen van de diverse ministe ries niet genoeg. Ik weet niet of er een deel kan worden gevon den bij Defensie of in de socia le zekerheid, maar het moet gebeuren. Dit is het moment om bij te sturen, anders komen we echt in die neerwaartse spi raal terecht". Begroting „Ik begrijp heel goed dat mi nisters in deze tijd op de rem gaan staan. Ze moeten hun be groting voor 1993 opstellen en als je dan roept dat het alle maal geweldig is, kun je geld inleveren. Dat willen ze na tuurlijk niet. En ik begrijp ook heel goed dat de premier in een tijd van cao-onderhande lingen waarschuwt voor te hoge looneisen, omdat daar mee de uitkeringen en de sala rissen van de ambtenaren in gevaar komen. Maar alles bij elkaar hebben al die sombere verhalen tot gevolg dat er uit eindelijk toch gebeurt waar je bang voor bent. Want sombere verhalen leiden tot sombere verwachtingen waardoor we in een negatieve spiraal terecht komen, zodat de profetie zich zelf vervult". Volgens Kamminga is de toe komst weliswaar niet louter ro- zegeur en maneschijn, maar structurele problemen zijn er volgens hem niet te verwach ten. „De rente is wat aan de hoge kant door de hoge kosten van de Duitse eenwording. En in de Verenigde Staten en Ja pan gaat het met de economie niet geweldig. Maar dat we aan de vooravond van een recessie staan maakt niemand mij wijs. Voor mij komen de grootste problemen voor de Nederland se economie nog altijd v.an de Haagse politiek, waar men er altijd weer in slaagt nieuwe lastenverzwaringen te verzin nen. Het is nu echter de hoog ste tijd voor lastenverlichting en voor investeringen in de in frastructuur. Maatregelen, die leiden tot herstel van de werk gelegenheid en winsten in de bedrijven. Gelukkig heb ik van minister Kok van finan ciën geluiden in die richting gehoord, maar zijn ideeën zijn helaas nog geen algemeen goed in het kabinet". Voorzitter van de raad van bestuur H. van Liemt (rechts) gisteren tijdens de toelichting op de jaarcijfers. foto: anf euj •uilc VOGELS rijs! HiTERDAM - Het ve- kit weer in de staart. binnendruppelende gyJWldingen in het ka- 3o]/an de wet melding p /lenschap zorgen voor •eftfe verrassingen. Zo Mte de ABN AMRO gCund nog met een fiks nzefet aandelen Air Hol- te zitten en heeft Ma- n vjment Share een aandeelhouder in de v^j van de Twentse ,d]]leraar H. Janssen, miiyanuit het buitenland de meldingen bin- Jruppelen. BAMRO zal geen prettige Ooheringen aan de meldin- ïeVerhouden. Eerder bleek •n[ de bank praktisch alle en Helvoet Holding op ik had liggen na een beursintroductie, en maakte de bank een bekend van 16,5 pro- Air Holland, oftewel aandelen. De koers bij ictie was 37 gulden, dus cket vertegenwoordigde 8>5|aarde van 19,3 miljoen Met de huidige beurs- ®reJyan 70 cent is het pakket "p5.000 gulden waard, ik heeft toch al niet ge- met Air Holland. Voor ïrsintroductie bleef de al met een groot pakket fs (langlopende opties) en obligaties van het bedrijf zit ten. Bij het faillissement van het oude Air Holland ziet het ernaar uit dat de bank opnieuw een strop in de buurt van de 18 miljoen gulden gaat lijden. Een ander rampenfonds dat met een verrassende medede ling kwam was Management Share. President-commissaris van het automatiseringsbe drijf H. Janssen blijkt de man achter KI Holding te zijn, de vennootschap die meldde een belang van 22,5 procent in Ma nagement Share te bezitten. Een aantal maanden gpleden deed al het gerucht de ronde dat Janssen de aandelen had gekocht van Voges, de oprich ter van Management Share. De aandelentransactie zou ge beurd zijn om een schuld van 1 miljoen gulden, die Voges aan Management Share had, af te betalen. De schuld werd echter als oninbaar afgeschreven in de boeken. Janssen hield de aandelen dus in eigen zak. Vol gens een woordvoerder be heert Janssen de aandelen voor een derde persoon. Als dat zo is moet de hoogleraar als president commissaris een klacht indienen tegen KI Hol ding. De wet melding zeggen schap verplicht namelijk de naam van de aandeelhouder bekend te maken. Volgens woordvoerder H. Sandee van Management Share zit er in derdaad een derde persoon achter de aandelen. „Ik weet niet wie het is en wanneer de naam bekend gemaakt wordt", was het enige commentaar dat hij wilde geven. DEN HAAG - Het aantal werknemers in de industrie bij bedrij ven met meer dan 10 werknemers nam in het vierde kwartaal van 1991 met 6310 af tot 840.700. Het is de eerste maal sedert 1985 dat het aantal industriële werknemers ten opzichte van het over eenkomstige kwartaal van het voorgaande jaar afnam. HEERLEN - De in gang gezette reorganisatie bij DSM is nog niet afgerond. Voorzitter van de raad van bestuur H. van Liemt maakte dat gisteren dui delijk bij een toelichting op de jaarcijfers. „De teruggang van de econo mie heeft nog een te grote in vloed op de resultaten. Dat wil len We de komende jaren ver anderen", aldus Van- Liemt. Daarnaast blijft het concern naar kostenreductie streven. Dit jaar zullen in Limburg nog eens duizend banen verdwij nen. De totale reductie van de kosten die hiermee verband houden wordt op 100 tot 150 miljoen gulden per jaar ge schat. Gisteren maakte het chemie concern de cijfers over 1991 be kend. De winst bedroeg 516 miljoen, waar die een jaar eerder nog 859 miljoen was. De omzet (9347 miljoen gulden) daalde vorig jaar met 8 procent ten opzichte van het jaar er voor (10.164 miljoen gulden). De teruggang in het resultaat werd vooral beïnvloed door het voorraadverlies van 100 mil joen. Daarnaast zat de pijn bij de koolwaterstoffen en poly meren. Deze divisie zag de winst in de tweede helft van 1991 omslaan in een verlies van 30 miljoen gulden. Voor de eerste kwartalen van 1992 wordt niet op een verbetering van de resultaten gerekend. De overige divisies deden het redelijk goed. Volgens Van Liemt een aanwijzing dat de afhankelijkheid van de con- junctur vermindert. Alleen bij de energiedivisie zijn de cijfers nog geflatteerd. De kosten voor opsporing van olie wor den direct ten laste van het re sultaat gebracht, terwijl de op brengsten pas vanaf het derde kwartaal van 1993 binnen ko- Om de nieuwe strategie kracht bij te zetten zal DSM in 1992 voor 1,3 miljard gulden inves teren, waarvan ruim 400 mil joen in activiteiten met een ho gere toegevoegde waarde. DSM wil maximaal voor 300 miljoen gulden bijlenen het komende jaar. Ook de afgelo pen jaren heeft het bedrijf al fors moeten lenen om alle in vesteringen te kunnen beta len. Een aandelenemissie wordt niet overwogen, omdat de beurskoers daar geen aan leiding toe geeft. Voorlopig heeft DSM nog geen plannen om de doelstellingen bij te sturen. „Mocht het eco nomisch klimaat onvermin derd slecht blijven, dan bekij ken we onze investeringsplan nen opnieuw", aldus Van Liemt. „Wij hopen op een ver betering van de conjunctuur in de tweede helft van 1992, maar we rekenen nergens op". Carrousel Geen portier aan de poort en geen geplak van strookjes aan de fietsen. Het intikken van een code is voldoende bij de carrousel-vormige fiet senstalling die ingenieur Beukeveld uit Echt ontwierp, om een gedeelte van de caroussel naar buiten te laten schuiven. De fiets kan er vervol gens op worden geplaatst, waarop het rijwiel achter slot en grendel verdwijnt. foto: anp EINDHOVEN - De vak bonden hebben terughou dend gereageerd op de voorstellen van Philips voor een nieuwe cao. Philips wil de bestaande cao, die in april afloopt, met een jaar verlengen en de werkne mers een sobere loonsverho ging geven. De ruimte om de lonen structureel te verhogen is minder dan 4 procent, zo deelde drs. H. Brouwer, direc teur sociale zaken gisteren mee. Geen enkele bond verwacht morgen, als de besprekingen beginnen, al een principe-ak koord te kunnen afsluiten. Wel houden vakbondsbestuurders er rekening mee dat Philips morgen „het uiterste bod" zal meedelen. De vakbonden vin den met Philips dat er snel spijkers met koppen moeten worden geslagen. Volgens N. Broers van de Industriebond FNV is de cruciale vraag of Philips een juiste balans weet te vinden tussen de structurele loonsverhoging en de aange kondigde eenmalige uitke ring. „We gaan niet op voor hand voorbij aan de specifieke omstandigheden bij Philips. Voor de werknemers telt ech ter alleen het resultaat". Naar de mening van de Industrie- en Voedingsbond CNV dreigt bij Philips stilstand te ontstaan in de ontwikkeling van de ar beidsvoorwaarden. „Stilstaan is achteruitgang. De cao mag niet het sluitstuk worden van de begroting. Het gevaar be staat bovendien dat Philips op korte termijn scoort met een goedkope cao maar dat de na delen op langere termijn zwaarder gaan wegen", aldus CNV-bestuurder Terpstra. Hij is met name bang dat de cao van Philips op termijn finan cieel en kwalitatief gaat ach terlopen bij andere cao's. Als het volume van de structurele loonsverhoging en de eenmali ge uitkering wezenlijk afwijkt van wat er in de markt gebeurt is dat voor het CNV niet aan vaardbaar. Op de Unie BLHP na reageren alle bonden nogal verbolgen op het dreigement van Philips om desnoods maar een periode in te gaan zonder Kom studeren in Delft\ Ben je geïnteresseerd in diergezondheidszorg en diervoeding, kom dan naar de open dag in Delft. Binnen de studierichting Veehouderij kun je zo'n kwart van de studietijd besteden aan jouw speciale interesse in dieren. Bel nu (015) 150288 of 150240 en vraag naar Margreet de Groot of Rein van de Wal. Open dag zaterdag 14 maart 1992 open van 10.00 tot 14.00 uur. De Hogeschool in Delft is makkelijk bereikbaar! Vraag telefonisch een routebeschrijving aan. EEN BAANBREKENDE STUDIE AMSTERDAM - Hoe krijgen we de foodproces sor ja, keukenmachine mag ook uit het keu kenkastje, dachten ze bij Philips. Twintig procent van de huishoudens be schikt weliswaar (al) over een keukenmachine, maar het zit de Eindho- vense fabrikant dwars dat er van de apparaten geen optimaal gebruik wordt gemaakt. Oorzaak van de al dan niet eenzame opsluiting? Ruimte gebrek op het aanrecht, waar door de processor vaak in het kastje eronder belandt. Tal van taken gaan zo aan de machine voorbij, omdat 'gauw met de hand doen' dan makkelijker is. Vandaag werd in het RAI Con grescentrum de nieuwe serie foodprocessors aan de pers ge presenteerd. Het was onder deel van de voorjaarsintroduc ties, waar ook aandacht werd besteed aan een nieuwe serie krachtige, geluidsarme stof zuigers, de zoveelste 'opvallen de' reeks koffiezetters en een baaierd aan apparaatjes die vallen onder het hoofdstuk persoonlijke verzorging. De consument zal tot de aanstaan de Huishoudbeurs moeten wachten op de nieuwe series. Niet de consument kreeg van Philips de schuld van het weg moffelen van de keukenma chine, maar het 'lijdend voor werp' zelf. Bij de nieuwe serie van vier foodprocessors is dan ook de nadruk gelegd op ge bruiksgemak en vormgeving. Het apparaat is tien centimeter smaller geworden en volgens Philips stukken handiger. De 500 Watt motor, gecombineerd met een kookboek waarin uit eenlopende recepten staan en met de diverse hulpstukken, moet de te behalen prestaties met de serie machientjes op stuwen naar grote hoogten. De motor wordt in drie van de vier gevallen elektronisch gere geld. De goedkoopste versie (adviesprijs 220 gulden) moet het doen met een tweestan- denschakelaar. Tijdverlies De verschillen zitten in de bij geleverde hulpstukken. Alle versies hebben een kom van 2,5 liter. De duurste uitvoering (adviesprijs 325 gulden) krijgt van Philips 'alles' mee: sapcen trifuge, citruspers, blender, fri- tesschijf, snijschijf, 2 rasp- schijven, sikkelmes, kneed- hulpstuk en garde, spatel en een opbergbox voor schijven. Daarmee is het onbekommerd snijden, hakken, malen, pure ren, mixen, kneden, raspen en kloppen. Te meer daar de meeste hulpstukken wasma- chinebestendig zijn. Geen ge ring voordeel, want een van de grootste nadelen van 'tijdwin- ners' als de foodprocessor is het tijdverlies dat bij de afwds wordt opgelopen met wassen en vooral afdrogen. De denktank bij Philips' afde ling produktverbetering heeft zich ook het hoofd gebroken over de veiligheid bij het elek trisch tandenpoetsen. Veel mensen proberen door hard poetsen uit alle macht aankoe kend tandplak te voorkomen. Niet zelden wordt daarbij, in het bijzonder bij elektrisch poetsen, zware schade aange richt aan tandvlees en glazuur. Doorgeschoten verzorging dus. Philips heeft een remedie ingebouwd in de serie nieuwe tandenborstels. Het 'Soft Pres sure Systeem' moet Voorko men dat nodeloos glazuur wordt 'weggeslepen'. De bor- stelsteel kan nu in twee stan den worden geplaatst: recht en schuin onder een hoek. Wordt in de laatst genoemde stand te hard gedrukt, dan klikt de steel terug in de rechte stand. Het resultaat van de nieuwe tandenborstel wordt verbeterd doordat het borsteltje beweegt volgens de zogenaamde Bass- methode: een gelijkmatige ovale poetsbeweging. De bor stel is los verkrijgbaar, evenals de nieuwe monddouche. Sa men vormen ze volgens Phi lips een perfecte combinatie. De douche is, met twee stan den, in staat losse etensresten te verwijderen en het tand vlees te masseren, mocht dat bij het 'veilige' poetsen nog niet gebeurd zijn. De losse, op laadbare borstel is compleet met wandhouder en vier bor steltjes voorzien van een adviesprijs van 169 gulden. De monddouche kost, met vier sproeiers en wandhouder, 149 gulden. Een combinatie van monddouche en tandenborstel vergt een investering van 260 gulden. Voor vijf tientjes is een oplaadeenheid voor op reis te verkrijgen. Douche en borstel zijn vanaf april te verkrijgen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7