rincipe-akkoord ver grondwet voor josnië- Herzegowina ush nek-aan-nek met Democraten li BUITENLAND issale anti- losevic Sa" nonstratie Belgrado Sport, traditie, cultuur vs wiiien sterkste van de wereld blijven Britse begroting opent verkiezingscampagne jdaeSouoant DINSDAG 10 MAART 1992 merterreurbende or Franse rechter and. edaai INOBLE Het gerechtshof' in de se stad Grenoble moet deze week üflÜ. oordeel vellen over 'De bende met Ie 205', die in de zomer van 1988 in hönevallei een groot aantal gewa- e roofovervallen heeft gepleegd, met dodelijke afloop. Het geweld dat de drie mannen tijdens jvakantie uitoefenden, zorgt er voor iet proces in Frankrijk met meer gewone aandacht wordt gevolgd. ;I?' drietal riskeert levenslange gevan- p P sstraf. De drie misdadigers hebben Ho™ u toe a^e ^en ten laste gelegde fei- ntkend, maar ze zijn formeel door aantal van hun slachtoffers her- >mit Twee handelaren met uranium gearresteerd AUGSBURG Twee emigranten uit de Sovjetunie zijn bij de Beierse stad Augs burg gearresteerd wegens pogingen een ki logram licht verrijkt uranium te verkopen. Volgens een politiewoordvoerder werd het tweetal donderdag bij een operatie van agenten in burger op een parkeerplaats langs een snelweg aangehouden. De twee wilden de kernbrandstof voor 1,9 miljoen mark (2,13 miljoen gulden) verkopen; het was niet duidelijk aan wie. Evenmin was duidelijk waar het uranium vandaan komt. Volgens deskundigen was de hoeveelheid niet genoeg voor het vervaardigen van een atoombom. Tegen de illegale handelaren, die weken waren geschaduwd, liep een ar restatiebevel. President De Klerk uitgejouwd BLOEMFONTEIN De Zuidafrikaanse president Frede- rik de Klerk, die zijn land rondreist om blanke kiezers te winnen voor zijn hervormingspolitiek is gisteren door ex treemrechtse studenten uitgejouwd en verjaagd van de universiteit in Bloemfontein. In een wolk van traangas verliet hij voortijdig de campus, waar hij studenten wilde oproepen op 17 maart bij het referendum over de hervor mingen ,ja" te stemmen. Zijn minister van justitie, Kobie Coetsee, raakte bij het incident lichtgewond. ANC-leider Nelson Mandela waarschuwde gisteren dat zijn organisa tie de gewapende strijd zal hei-vatten wanneer blank Zuid- Afrika de afschaffing van de apartheid verwerpt. Niet eerder waarschuwde de ANC-leider zo krachtig voor de gevolgen van een negatieve uitkomst van het referen dum. Mandela toonde zich in een interview met de Zuida frikaanse krant The Star overigens optimistisch over de uitkomst van het referendum. „Ik denk dat de krachten van vrede en vooruitgang te sterk zijn om verslagen te worden door de kwade krachten", aldus de ANC-leider. Islamitisch complot tegen Egyptische staat ontdekt CAIRO De Egyptische autoriteiten zijn een in ternationale organisatie van extremistische mos lims op het spoor gekomen die er naar streefde de regering van president Hosni Mubarak af te zetten en een streng islamitisch regime te vestigen. Bronnen bij het openbaar ministerie in Cairo zei den dat de organisatie op het punt stond een be drijf voor internationale valutahandel op te rich ten, met een startkapitaal van 100 miljoen Egypti sche ponden (ongeveer 60 miljoen guldendat als dekmantel moest dienen en de machtsovername moest financieren. Volgens een Egyptisch dagblad zijn bij de organisatie regeringsfunctionarissen betrokken uit landen die bezwaar hebben tegen de liberale opvattingen over de islam in Egypte. De krant noemde Iran, Irak, Pakistan, Turkije en Af ghanistan. a bijdr zijn ele (VIJNEN ISSEL De leiders de republieken zijn ijdens de Joegoslavi sche vredesconferentie, die gisteren in Brussel werd hervat, in grote trek ken eens geworden over een ontwerp grondwet voor Bosnië-Herzegowina. ardvd r datJRADO - Ondanks een njchuwing van de autori- voor gewelddadigheden tienduizenden deskërs in Belgrado de straat e gejaan om te demonstreren arter de nationalistische pre- op t Slobodan Milosevic en hetregering van ex-commu- pen. i, H< vijftien oppositiepartij- geroepen hebben tot een gen'nstratie tegen president prinpvic heerst er al enkele it hn een zeer gespannen si- in Belgrado. Het was gis- ook precies een jaar geleden Ijdens een demonstratie h mensen om het leven nuen, tientallen gewond lik Jen en honderden gearres- ïatiel werden toen Milosevic I ge\J inzette tegen de demon- milen. schatten gisteren Nedantal demonstranten op iO.000. Zij riepen „Slobo, am" en „Slobo, Hitier", organiserende oppositie- en riepen op tot nieuwe ezingen, een nieuwe De leider van de (oppositie-) Be weging voor Servische Vernieu wing Vuk Drasovic roept demon stranten in Belgrado op tot een algemene staking om daarmee de Servische president Slobo dan Milosevic tot aftreden te dwingen. FOTO: EPA Ook de vertegenwoordiger van Servië, minister van buiten landse zaken Jovanovic, stem de met het door lord Carring- ton gemaakte voorlopige ont werp in. Alleen de Servische minder heid in Bosnië houdt zich op afstand. Die liet weten eerst haar de achterban te willen raadplegen. „Het zou een ern stige vergissing zijn als ze deze kans niet zouden grijpen", al dus lord Carrington gisteren over de afwerende houding van de Serven in Bosnië-Her zegowina. Lord Carrington was van opvatting dat de Joe goslavische vredesconferentie aanzienlijke vooruitgang heeft geboekt. Zijn werk concen treert zich nu op een aantal probleempunten. Het belang rijkste hierin is de verdeling van de bezittingen van de voormalige staat Joegoslavië. De Servische regering houdt staande dat alles wat Joegosla vië bezat, aan de nieuw Joego slavische republiek - die Ser vië met Montenegro gaat vor men - toevalt. De andere re publieken zeggen daarentegen dat Joegoslavië als staat uit eengevallen is en dat de bezit tingen, zoals spoorwegen en tegoeden, naar evenredigheid moeten worden verdeeld. De Serven eisen bovendien de Joegoslavische zetel in de Ver enigde Naties op. Lublringen. Volgens de Bel- ig iHse televisie hebben bijna s gePO mensen een petitie ge leid tekend waarin om het aftreden van Milosevic wordt gevraagd. In Belgrado hielden gisteren De vredesconferentie moet, al- de orthodoxe kerken herden- dus lord Carrington, tenslotte kingsdiensten voor de slacht- ook nog oplossingen vinden offers van het politieke en ent- voor de minderheden in Oost- nische geweld. Patriarch Pavle Kroatië en Krajina, de econo- drong op kalmte aan tijdens de mische relaties tussen de afge- demonstratie. Hij ontkende de scheiden en de twee overgeble- beweringen van de oppositie als zou hij met hen zij aan zij staan tegenover Milosevic. Pa- meringen die de republieken vle zei dat de kerk onpartijdig elkaar onderling hebben opge- Laatste eer Tienduizenden mensen hebben gistermiddag de begrafenis van de vroegere premier van Israël Mena- chem Begin bijgewoond. Begin werd overeenkomstig zijn wens met een eenvoudige plechtigheid op de Olijfberg in Jeruzalem begraven. FOTO: AP (ADVERTENTIE) vani theb ?el 'Hi: sletjtm IK GA NAAR HET OPEN HUIS VAN DE BDI AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT IK KIES VOOR DE DYNAMIEK VAN INFORMATIEVERSTREKKING [INGTON - Als er moment presidents- jezingen zouden wor- "'r^ehouden in de Vere- Staten zou George 1991 in een nek-aan-nek- mer (verkeren met zijn be- stijèijkste Democrati- bjrjvaien KI lijkt uit een onderzoek dat het Amerikaanse dagblad Washington Post gisteren heeft gepubliceerd. Bush ligt slechts twee punten voor op Bill Clinton en maar één op Paul Tsongas. Als al leen degenen gaan stemmen die nu geregisteerd staan bij de Republikeinen en de Demo craten, zou de president het zelfs verliezen. Uit het onderzoek komt even eens naar voren hoezeer de po ter vooral spannend voor de Democratische kandidaten die sinds het uitvallen van senator Tom Harkin uit Iowa en sena tor Bob Kerrey uit Nebraska nog met zijn drieën in de race zijn. Zuiderling Clinton, de gouver neur van Arkansas, ligt vol gens de opiniepeilingen in de meeste van de elf betrokken staten duidelijk voor op Tson- pulariteit van Bush is gedaald. Slechts 39 procent van de on dervraagden keurde zijn be leid goed. Half januari was dat nog 52 procent. Vandaag zijn in elf staten voor verkiezingen gehouden.. Vol gens opiniepeilingen zal Bush makkelijk winnen van zijn Re publikeinse tegenstander, de journalist Pat Buchanan, maar hem niet knock-out krijgen. Deze „Super Tuesday" is ech- door FRANS WIJNANDS Als sumo-grootmeester Yasushi Onokuni mijn nchting uit komt, trek ik onwillekeurig mijn voeten onder de stoel. Een vet- en spiermassa van dik tweehonderd pond, discreet verhuld in een stijlvolle grijs-wit-zwarte kimono. Het hoogpolige tapijt van de Frankfurtzaal in het Düsseldoifer Interconti-hotel lijkt zachtjes te gaan golven als de Japanse halfgod naderbijkomt. Hij loopt op houten sandalen. Zijn zonnige glimlach straalt een wereld van vriendel ijkheid uit. Maar toch... Onokuni is een rikishi en dus zwaargewicht. De sumo-vechter is statistisch immers 1.86 meter groot en driehonderd pond zwaar. Hij heeft vanaf zijn vijftiende jaar, na een strenge selectie en een zware opleiding, geleerd hoe hij zijn lijvige tegenstander uit de met strooien zandzakken omzoomde ring moet werken. Niet met slaan of met andere ordinaire straatvechterstrucjes, maar door pure kracht gekoppeld aan een cultureel- geestelijke inspiratie. Het sumo-worstelen - een indrukwekkende spel van vrijwel naakte zwaargewichten is maar zelden buiten Japan te zien. Vandaar de opwinding in Düsseldorf over het feit dat Yasushi en negenenvijftig van zijn collega's midden juni per Jumbo en ongeacht hun persoonlijke overgewicht naar de dynamische Rijnstad zullen worden overgevlogen om er hu n worstelkunsten te vertonen. Vandaar ook de rode loper die nu al is uitgerold om hem op de inleidende persconferentie alle eerbetoon te geven waar hij met zijn vechtersstatus recht op heeft. In zijn land geniet Onokuni groot maatschappelijk aanzien en wordt hij op handen gedragen. Zijn bewonderaars zouden het een regelrechte sensatie vi nden om zo maar met de grootmeester te mogen praten. Westerse journalisten hebben voor dat soort tijdrovende bespiegelingen geen tijd. Journalistieke zakelijkheid troef: zijn sumo-worstelaars getrouwd? Wat eten ze? Hoeveel verdienen zeen hoelang gaan ze mee? Nuchtere vragen, waarde halfgod en zijn perfect geklede begeleiders hoffelijk antyjoord op geven: Ja. Sumo- worstelaars zijn getrou wd, als ze dat tenminste zelf willen, en sommigen van hen met ragdunne fotomodellen. Natuurlijk eten ze. Weliswaar maar twee keer per dagmaar dan moetje ook niet vragen of het ietsje meer mag zijn. Rijst en veel groente in een bijzondere melange; vis en vlees. Zorgvuldig bereid volgens een nauw luisterend voedingsschemahetgeen het hardnekkige idee van vetmesten alleen maar versterkt. En de worstelprofs verdienen goud. Ze behoren tot de best betaalde Japanners. Maar wat betekent geld? Het leven van een sumo-worstelaar is doorgaans kort. Letterlijk, want de op peil gehouden zwaarlijvigheid gecombineerd met de zware lichamelijke inspanningen verhinderen een lang leven. De actieve vechtcarrière is doorgaans nog korter. Wie de dertig gepasseerd is, kan het verder wel vergeten. Sumo is sport, traditie, cultuur. Al meer dan vijftienhonderd jaar. De Duitse gastheren voegen er onbekommerd een element aan toe: zakendoen. In het ijsstadion waar het worstelfestival gehouden wordt, komen voor die gelegenheid 6.600 zitplaatsen. De duurste stoel kost omgerekend vijfhonderd gulden: de goedkoopste negentig. En, wat ongezegd nog belangrijker is. er komt een groot luxe VIP-dorp. Daar kunnen Japanse en Duitse zakenlieden elkaar tussen de worstelwedstrijden door ontmoeten en er desgewenst hun zakelijke robbertjes uitvechten, als beschaafde zakenmensen onder mekaar. Düsseldorf is met ruim 8.000 Japanse inwoners op Los Angeles na de grootste Japanse kolonie in de wereld en tevens een gewichtig zakelijk bmggehoofd in Europa. Een ideale omgeving derhalven vooreen vruchtbare, winstgevende kruisbestuiving tussen de eeuwenoude sportcultuur en het moderne ondernemerschap. Turkse luchtmacht bestookt Kurden ANKARA - De Turkse luchtmacht heeft gisteren bases van de Kurdische Arbeiderspartij (PICK) in het noorden van Irak ge bombardeerd. Het ging om twee guerrilla-kampen op negen kilo meter van de grens, aldus het bureau van de gouverneur van Diyarbakir. Bij de aanval, die 's morgens plaatshad, zouden geen burgerslachtoffers zijn gevallen. Volgens de functionarissen in Oost-Turkije betrof het een vergelding voor de aanval die de PKK zaterdag ondernam op Turkse verkenningsvliegtuigen. NEW YORK - Het Pentagon wil dat de Verenigde Staten de eni ge supermacht blijven, nu de macht van de Sovjetunie lijkt ver vlogen en de Koude Oorlog is afgelopen. Pogingen van Japan of de Europese Gemeenschap de Amerikaanse machtspositie in de wereld naar de kroon te steken, moeten de kop worden inge drukt, zo schrijft het ministerie van defensie in Washington in een rapport dat is uitgelekt naar de New York Times. Overheer sing van de wereldpolitiek door de VS is de rode draad van het rapport. Aan de Verenigde Naties wordt geen rol toebedeeld in het geval van internationale crises en oorlogsdreiging. „We moeten voorkomen dat er uitsluitend Europese veiligheidsaf spraken ontstaan die de NAVO zouden ondermijnen", stelt het rapport voorts. Met name de samenwerking op defensiegebied tussen Frankrijk en Duitsland baart het Pentagon zorgen. Om ook de machtspolitieke opkomst van Japan in te tomen, moeten de VS hun troepen in Oost-Azië gestationeerd houden. ÏPITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER l®0 - Enkele weken gaan voorbij. Jan Robertsz, die nog al- Hugenoten weer van het onbewoonde eiland af te halen. Voorlo- is {gesloten zit, hoeft van honger en dorst niet om te komen, pig is daar echter geen kans op, want de wind is nog dezelfde e g»e meeste schepelingen zijn op zijn hand en zorgen er wel dag, waarop Van der Decken zijn stuurman in de boeien liet slui- tejoat het hem aan niets ontbreekt. De hoogbootsman Vreug- ten, tot stormkracht aangewakkerd en deze storm duurt nu al 5 tel is nu bevorderd tot stuurman, maar ook hij staat aan de enkele weken onafgebroken voort. Van der Decken laat het schip aanj^n Jan Robertsz en samen bespreken zij een plan om te voor de wind lenzen. Waar drijft die storm hem heen? Waar er- jen zich meester te maken van de „Hollander", teneinde de gens op de oceaan bevindt hij zich? Hij weet het zelf niet. LONDEN Met een ver wachte één-procent-verla- ging van de inkomstenbe lasting hopen de Britse conservatieven vandaag een belangrijke stap te zetten naar een vierde achtereenvolgende rege ringstermijn. Niemand die er nog aan twij felt dat de 'electorale' begro ting van minister van finan ciën Norman Lamont. later deze week zal worden gevolgd door een bezoekje van premier Major bij koningin Elizabeth. De premier zal de vorstin dan vragen het parlement te ont binden en nieuwe verkiezin gen uit te schrijven voor, hoogstwaarschijnlijk, 9 april. De Engelse media benadruk ken dat Major daarmee 'de his torie tart', want hij is de eerste premier die vrijwillig naar de stembus gaat met een achter stand in de opiniepeilingen. Op dit moment wordt de socia listische oppositie. Labour, een voorsprong toebedeeld van tussen de één en drie pro cent. Volgens de finesses van het Britse kiessysteem zou La bour een 'swing' naar acht punten voorsprong moeten maken om ook in het parle ment een absolute meerder heid te krijgen. Lukt dat niet - en daar ziet het naar uit - dan breken interessante dagen aan voor de 'derde partij', de libera len van Paddy Ashdown. Hij wil een coalitie, om het even met wie. Huishoudboekje De Tories hebben Margaret Thatchers zuinige huishoud boekje even uit hun hoofd ge zet. Hun herverkiezing lijkt prijsloos, al moet minister La mont het humeur van de City, Londens financiële centrum, niet vergeten. Een onverant woorde feestbegroting met alle risico's vandien voor de Britse economie, is voor de City een gruwel. De verwachting is dan ook dat Lamont tot aan de ui terste grenzen van een niet al te onvoorzichtige begroting zal gaan. In de aanloop naar de officiële verkiezingscampagne hebben de Tories overigens al tien mil jard gulden uitgegeven aan wat Labour 'electorale omko ping' pleegt te noemen. Om de werknemers in de zieltogende wapenindustrie een hart onder de riem te steken bestelde Ma jor onlangs voor telkens ander half miljard gulden aan heli kopters, lucht-lucht-raketten en drie nieuwe boten voor de Royal Navv. Ambtenaren kre gen een extraatje van even eens anderhalf miljard boven de cao en het nationale verze keringsfonds van gepensio neerden een ruggesteuntje van bijna drie miljard gulden (verdeeld over vij f jaar). Ook de beestjes weten dat John Major hun vriend is, want de met uitsterven bedreigde rode eekhoorn, de hazelmuis en de ruggestreeppad kregen een kleine honderdvijftig mil joen gulden, althans het werk voor het behoud van deze ty pisch Engelse fauna. Om re gionale Tory-kandidaten wat meer argumenten te geven, kreeg Burmingham verder bij na anderhalf miljard gulden voor de verbreding van zijn snelweg naar Manchester, ont ving Wales een dikke zeshon derd miljoen voor weguitbrei- ding en zag Manchester een cheque van honderdvijftig miljoen gulden voor de promo tie van zijn Olympische kandi datuur voor de Spelen van het jaar 2000 tegen het favoriete Berlijn en Milaan. De rekening van Lamonts be lastingverlaging en een even tuele daling van de rentevoet zouden daar nog eens tien mil jard gulden extra bij doen ko- Beloften Labour schreeuwt moord en brand, maar is niet minder gul als het gaat om dure beloften, vooral in de sfeer van de socia le voorzieningen. Pensioenen, uitkeringen, subsidies; alles zou omhoog gaan. Major voegt daar de belastingen aan toe. Onderwijs en gezondheidszorg krijgen bij Labour prioriteit. Het plan bestaat de nationale musea gratis te maken, wat wel aardig zou zijn voor de Ne derlandse toeristen. Ambitieus is het voornemen Londen weer aanzien te geven met verras sende architectuur. Ongeveer zoals de Franse socialisten dat in Parijs deden. Waar John Major zijn kabinet wil inkrimpen, wil Labourlei- der Kinnock er juist twee mi nisteries bij: voor vrouwenza ken en overzeese gebiedsde len. Maar wil Labour echt gaan regeren, dan zal de belangrijk ste belofte wellicht moeten worden gedaan aan Paddy Ashdown. Behalve vier minis tersposten stelt hij wijziging van de kieswet als absolute voorwaarde voor een eventue le coalitie. De liberalen hebben er genoeg van te worden ver malen tussen Labour en de To ries en eisen evenredige verte genwoordiging zoals ook in Nederland geldt. Tegenstanders van dit kies stelsel zeggen dat Engeland er onbestuurbaar door zou wor den met onstabiele kabinet ten. Zonder het achterste van zijn tong te laten zien heeft Kinnock aangekondigd een grote studie naar de 'proportio nele representatie' te willen steunen. Ashdown vindt dat onvoldoende en dreigt nu al elke minderheidsregering naar huis te zullen sturen wan neer de kieswet niet dringend wordt gewijzigd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5