Politie krijgt schuld van geweld in horeca Ccidóc Somatit Aruba volgens Lubbers slachtoffer eigen succes Zonodig 1000 Nederlandse militairen naar Cambodja li PvdA ziet steun in Lubbers' suggesties ontwikkelingshulp Ouderen zijn zeer kwetsbaai in het verkeer SUSKEENWISKE - LAMBIKBABA Belasting op eigen huis mogelijk minder omhoog BINNENLAND VNG wil vliegverbod boven bebouwde kom DINSDAG 10 MAART 1992 ORANJESTAD - „Het gaat goed op Aruba, er hangen al leen nog wat eindjes los". Dit heeft minister-president Ruud Lubbers gisteren geconsta teerd tijdens zijn bezoek van een dag aan het eiland. Vlak voor zijn vertrek naar Neder land zei de premier dat Aruba het slachtoffer is geworden van zijn eigen succes. Hij noemde daarbij het probleem van de garanties door de over heid aan diverse hotels, de overheidsinvesteringen en een goed bestuursapparaat. Lub bers heeft er vertrouwen in dat Aruba erin slaagt zijn proble men op te lossen. Op staats rechtelijk terrein zijn de erva ringen goed, zei hij, daarmee verwijzend naar de 'status aparte' die het eiland in 1986 kreeg. De Arubaanse minister president Nelson Oduber ver klaarde dat in vergelijking met de eilanden in de omgeving het bruto nationaal product van Aruba veel hoger is. De laatste drie jaar bedroeg de groei ruim vijftien procent. Het land staat de komende vijf jaar voor investeringen van ruim 700 miljoen gulden. Dat bedrag moet komen uit'eigen begroting, de ontwikkelings samenwerking, EG-fondsen en van commerciële instellin gen. Vorig jaar had Aruba een overschot van 28 miljoen op de landsbegroting. Het is volgens premier Oduber voor het eiland van groot belang dat de bij de status aparte overeenge komen onafhankelijkheidsda tum van 1996 wordt geschrapt. In plaats daarvan wil hij in de toekomst daarover een refe rendum houden. Premier Lub bers zei dat over een voortzet ting van de 'status aparte' een parlementaire discussie moet worden gevoerd. „Minister Hirsch Ballin en ik zullen die discussie vanuit een positieve waardering voor Aruba bena deren", aldus Lubbers. DEN HAAG - Hoewel Cam bodja in sommige opzichten te vergelijken is met Vietnam de gevreesde Rode Khmer bijvoorbeeld is nog altijd ac tief - zal Nederland zich ruimhartig opstellen als het gaat om vredesoperaties in dit Zuidoost-aziatische land. Ons land wil ongeveer duizend mi litairen ter beschikking stellen van de VN, zeggen de minis ters Ter Beek (defensie) en Van den Broek (buitenlandse zaken) in een voorstel waaro ver het kabinet zeer binnen kort zal beslissen. UNTAC (United Nations Transitional Authority in Cambodia) is de grootste operatie die de Vere nigde Naties ooit hebben on dernomen. Vanaf eind april dit jaar tot en met eind 1993 willen de VN dertien- a vijftiendui zend militairen en een aantal duizenden burgerpersoneels leden toezicht laten houden op de uitvoering van het vredes verdrag dat de tot dan toe strij dende partijen in Cambodja eind vorig jaar hebben geslo ten. Een belangrijk onderdeel daarvan zijn de algemene ver kiezingen die in de lente van 1993 gehouden moeten wor den. Onlangs stuurde Neder land al een kleine dertig man naar Cambodja om te helpen bij het opruimen van de mij nen waarmee dit land bezaaid ligt. Vervolgens komen voor uitzending in aanmerking een bataljon mariniers (600 man) dat in Doorn is gelegerd en zo'n vierhonderd man genees kundige troepen in Utrecht. Eventueel kunnen ook nog twee transportvliegtuigen (Fokker-27's) geleverd worden en zes Alouettte-helicopters plus de benodigde bemannin gen. Ook dienstplichtigen kunnen worden uitgestuurd naar Cam bodja, al zal het daarbij wel moeten gaan om vrijwilligers. De Tweede Kamer stelt als uit drukkelijke voorwaarde dat er geen druk op dienstplichtigen wordt uitgeoefend. Volgens ex perts van Defensie is dat hele maal niet nodig, omdat de ani mo bij deze soldaten groot ge noeg is. De condities in Cam bodja zouden aanvaardbaar zijn voor Nederlandse militai ren, ook al zijn de guerrilla's van de Rode Khmer nog actief in het noord-oosten noord-westen van het land. fensie wijst erop dat een d van de 'Doornse' mariniers! penervaring heeft opge Suriname en Serawak (B neo). De totale kosten van de 1 operatie worden begroot vier miljard gulden per j; Nederland zou dit jaar 56 r joen moeten bijdragen, w bedrag volgens minister 1 Beek past in zijn begrot voor 1993, al wil hij dan verschoond blijven van ver re gedwongen bezuiniginge Bergers maken redders en kustwacht verwijten ROTTERDAM - Bergers tl den dat redders zich i| moeten bezighouden met bergen van schepen van wa| sporters die in nood zijn ge men. Watersporters mail vaak gebruik van de hulp j reddingboten, die hun hulp gen een vrijwillige bij dn aanbieden. De bergers zijn daarmee niet eens omdat il ders geen professionele t gers zijn. Het bergingsbedrijf Smit ternationale heeft dit j bleem voorgelegd aan het i nisterie van verkeer en wal staat. Een woordvoerder i Smit wees er gisteren op een watersporter de hulp d een reddingsmaatschaj niet kan verhalen bij zijn zekering. Het hulploon j een berger wordt daarentej bepaald na overleg tussen j zekeraar en berger. Van geld kan de berger zijn mid len bekostigen om goede h te bieden, stelt de woordvi der. Smit vindt verder dat kustwacht in geval van m behalve de reddingsboot berger moet waarschuw Volgens Smit kan ondesk dig handelen materiële ge' gen voor de watersporter negatieve uitwerking op milieu hebben. Tijdens het merseizoen liggen er pe: catie in Vlissingen, H van Holland en Lelystad tot zes bergingsvaartuigen der stoom' om in te sprin bij noodsituaties. Smit hi samen met collegabedrij Wijsmuller en ITC er ook gewezen dat professionele 1 gers ook internationaal 1 materiaal terugtrekken, nt steeds minder gebruik wordt gemaakt. De situatie dan ontstaat kan veel ge^ opleveren, zowel voor mi als voor mensen. Eenzelfde vaar dreigt nu voor de Nei landse plezier-, binnen kustvaart, aldus Smit. Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG - Betrekke lijk goed nieuws voor mensen die een eigen huis bewonen. Minister Kok van financiën zal van de zomer bekijken met welk percentage op 1 ja nuari 1993 het huurwaar deforfait omhoog 'moet'. Daarmee opent hij de mo gelijkheid dat het forfait, de belasting op het bewo nen van een eigen huis, minder zal stijgen dan eerder was aangekondigd. Vorig jaar besloot het kabinet dat de huurprijzen van wonin gen voortaan met 5,5 procent per jaar verhoogd zouden wor den. Op aandrang van de PvdA, die ook de kosten van huiseigenaren verhoogd wilde zien, werd vervolgens overeen gekomen dat ook het huur waardeforfait omhoog zou gaan. En zo geschiedde het. In 1991 steeg het forfait van 1,8 naar 2,1 procent. Op 1 januari van dit jaar ging het verder omhoog naar 2,5 procent en op 1 januari 1993 zou het moeten worden opgetrokken naar 2,9 procent, waarna het in 1994 op 3,3 zou moeten uitkomen. Het gaat hier om het percenta ge dat iemand moet nemen van de waarde van zijn eigen huis in bewoonde staat (zestig procent van de marktwaarde). Dit bedrag moet hij vervolgens bij zijn belastbaar inkomen tel len. Een stijging van het huur waardeforfait als het kabinet voor ogen heeft, drijft de de kosten van mensen met een ei gen woning behoorlijk op. Af hankelijk van de waarde van hun huis zullen zij honderden a duizenden guldens per jaar meer aan de fiscus moeten af dragen. WD Voor oppositiepartij WD re den deze zaak scherp in de ga ten te houden. Het liberale ka merlid De Korte verklaarde het afgelopen weekeinde dat het kabinet voorlopig dient af te zien van een verdere stij ging van het huurwaardefor fait. Door de hoge inflatie stij gen de huren reëel minder dan was verwacht en dus hoeft ook het huurwaardeforfait minder of zelfs helemaal niet omhoog, redeneert De Korte. Hij wijst erop dat mensen met een ei gen huis niet van een hogere inflatie profiteren. Integen deel, door die ontwikkeling wordt de waarde van hun wo ningen (waarover het forfait wordt berekend) opgedreven. Het kabinet gaat officieel nog steeds uit van een inflatie van 2,5 procent in dit jaar. De Korte attendeert erop dat dit percen tage inmiddels 3,5 bedraagt en dat rekening moet worden ge houden met een verdere stij ging. Ook premier Lubl heeft deze ontwikkeling ii gaten; hij heeft al eens ge speeld op de mogelijkheid een geringere stijging van huurwaardeforfait. En zelfs minister Kok vai nanciën, die tot dusver n van de redenering van WD'er De Korte moest hel zegt nu geen principeel 'i meer. Hij acht het nog slei te vroeg voor een conclusie hoogte van het huurwaarde fait op 1 januari 1993 word! paald aan de hand van de ir tiestijging tussen 1 juli 199 1 juli 1992. Pas in de zomer dus de noodzakelijke' stijf vam het forfait worden b kend, aldus een woordvoei van het departement van K DEN HAAG - De PvdA- fractie in de Tweede Ka mer ziet in de uitlatingen van premier Lubbers over het op een andere leest schoeien van de Neder lands ontwikkelingshulp een ondersteuning van haar eigen gedachten. De CDA-fractie vindt dat de door Lubbers geopperde ideeën moeten worden meegenomen in de „bre de" discussie over het Ne derlandse hulpbeleid. Lubbers deed afgelopen'week einde voor de NCRV-radio de suggestie tot de vorming van een breed ministerie van Ont wikkelingssamenwerking en Buitenlandse Economische Betrekkingen. Dat ministerie zou zich behalve met de 'tradi tionele' ontwikkelingslanden moeten bezighouden met lan den in Midden- en Oost-Euro pa. Ook de internationale mi lieuhulp zou bij dit ministerie moeten worden onderge bracht. PvdA-kamerlid Verspaget wees er gisteren op dat de PvdA enige maanden geleden bij de behandeling van de be groting van ontwikkelingssa menwerking al de mogelijke instelling van een efficiënt en breed opererend ministerie naar voren heeft gebracht. Zo kan er iets worden gedaan aan de versnippering van het hulp beleid over de verschillende betrokken ministeries. Ook de opmerking van Lubbers dat er „over het algemeen" meer geld nodig is „als je meer doe len wilt gaan vervullen", be valt Verspaget. De PvdA-frac- tie bespeurt in die opmerking van de premier steun voor het PvdA-fractiestandpunt en dat van de 'eigen' minister Pronk, dat hulp aan Midden-en Oost- Europa niet ten koste mag gaan van het budget voor de ontwikkelingslanden. Een CDA-commissie onder lei ding van oud-minister Van Dijk van Ontwikkelingssa menwerking kwam onlangs tot de conclusie dat er wel vol doende ruimte zit in de begro ting van Pronk om in de ko mende vier jaar honderden miljoenen guldens hulp te ge ven aan landen in Midden- en Oost-Europa, zonder dat de hulp aan de traditionele ont wikkelingslanden hieronder hoeft te lijden. Maar minister Pronk wil alleen ontwikke lingshulp geven aan die lan den wanneer hij meer geld ter beschikking krijgt. „We zullen zelf meer geld moeten afstaan ten behoeve van Midden- en Oosteuropese landen. Daar moet je niet Afrika voor laten betalen",- aldus Pronk toen in reactie op het advies van de CDA-commissie, dat voorals nog geldt als een intern CDA- discussiestuk. DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wil dat de bewindslie den van Defensie op korte ter mijn een verbod afkondigen voor oefenvluchten van de luchtmacht boven de bebouw de kom en andere plaatsen waar veel mensen bijeen zijn. Ook moet het aanvliegen en stijgen boven de bebouwde kom zoveel mogelijk worden vermeden.»De VNG heeft dat aan de T\veede Kamer ge schreven met het oog op de plannen ten aanzien van mili taire oefenterreinen. Ook wil len de gemeenten dat voor het uitvoeren van militaire vluch ten een risicostudie wordt ge maakt. Daarvoor is het tevens noodzakelijk dat een aantal ge gevens openbaar wordt. Dat geldt eveneens ten aanzien van geluidsoverlast. In tegen stelling tot zones rond indus trieterreinen is volgens de VNG onduidelijkheid over de berekeningen voor de geluids belasting rond vliegbases. Ook de controle op de naleving van de toegestane vliegroutes le vert problemen op, aldus de VNG. Idoor POLLY BREUR ROTTERDAM - De brandweer wordt nog wel eens behandeld of zij het vuur zelf heeft aangesto ken. Maar ook naar de po litie kijkt men nog wel eens met een beschuldi gende blik alsof zij zelf de mensen heeft beroofd. Deze houding was gisteren ook terug te vinden bij vertegen woordigers van de Nederland se horeca op het symposium over criminaliteit en horeca in Rotterdam. Het symposium werd gehouden bij de opening van de Horeca Vakbeurs. Ter wijl beneden een massa men sen zich tegoed deed aan aller lei gratis hapjes en drankjes was in de bovenzaal van Ahoy vooral de Rotterdamse hoofd commissaris van politie C. Ot- tevanger aan het woord. Ottevanger deed in zijn inlei ding enkele opmerkelijke uit spraken. Zo had hij achterop een bierviltje berekend dat elke speelautomaat 300 gulden per dag opbrengt. De mensen in de zaal vonden dat een la chertje. Eén van hen vertelde dat hij jaren drie van die auto maten had geëxploiteerd. „Als ze echt 300 piek per dag had den opgeleverd, zou ik op een boot bij de Bahama's zitten en niet hier". Nog opmerkelijker was echter zijn uitspraak dat hij de georganiseerde misdaad ervan verdenkt drugsgeld via de automaten wit te wassen. „Een vergunning is vrij ge makkelijk te verkrijgen en het is een koud kunstje om crimi nele winsten en met name die uit de handel in verdoven de middelen toe te schrij ven aan de winst op de exploi tatie van speelautomaten". Gokhuizen De hoofdcommissaris had ove rigens geen enkel bewijs voor zijn verhaal. Wel gaf hij enige uitleg over zijn vermoeden. Ten eerste vond hij het gek dat er steeds minder illegale gok huizen te vinden zijn in Rotter dam. „Dat is toch vreemd, want het illegale gokcicuit werd toch beheerst door de jongens die er op uit zijn zo snel mogelijk veel geld te ver dienen". Ottevanger gaat er echter vanuit dat deze vermin dering van het illegale gokken niet het resultaat is geweest van „effectief politie-optre- den". Daarnaast wees hij er op dat het geweld binnen de horeca niet alleen stabiliseert, maar zelfs afneemt. „Wanneer wij kijken naar de gigantische be dragen die er in omgaan, is het in Rotterdam betrekkelijk rus tig". De rust zou kunnen wij zen op een verdeel- en heer spolitiek. „Men heeft er im mers zelfbelang bij dat er geen gedonder is". Minder geweld In 1991 zijn minder gevallen van geweld in de horeca gere gistreerd dan het jaar daar voor. Het onderwerp horeca en criminaliteit en hoe gaan we er mee om leek dus al weer een beetje achterhaald. Bij de fo rumdiscussie onder leiding van Wim Bosboom bleek ech ter dat er nog genoeg klachten waren over criminaliteit en meestal kwam het er op neer dat de politie 'het had gedaan'. Het prototype van de barman deed als eerste zijn verhaal. „Komt daar zo'n junk m'n zaak binnen en d'r zitten drie En gelsen, van wie één invalide, jat hij dat tasje dat aan de rol stoel hing. Ik heb 'm languit op straat gelegd, de politie erbij en die nam hem mee. Komt die zelfde junk anderhalf uur later weer m'n zaak binnen. Die En gelsen wisten niet hoe ze het hadden, ze zijn meteen uit Ne derland vertrokken en wilden hier nooit meer komen". Ook andere horeca-onderne- mers was het duidelijk een doorn in het oog dat plegers van geweld vaak al na een half Een speelautomaat in het café. Volgens de Rotterdamse politie kunnen op een eenvoudige manier met dit apparaat drugswinsten worden witgewassen. De werkelijke opbrengst van de gokautomaat is immers nooit exact vast te stellen. FOTO: SP uur weer op de stoep staan „om nog even de boel uit wraak te verbouwen". Hoofdcommissaris Ottevanger wist alleen de werkdruk en het cellentekort als excuus aan te voeren. „Er zal wel een proces verbaal zijn opgemaakt, maar iedereen weet dat er te weinig plaats is om zulke mensen vast te houden". Meer bijval van de aanwezigen kreeg een bezoekster die tot de politiecommissaris zei: „Jullie zeggen wel dat we alles moeten aangeven, maar vaak zitje dan twee uur op het bureau en dan gebeurt er nog niets. Meestal kijken ze je dan aan van: je hebt toch een goed lopende snackbar wat zeur je dan Brandweerlieden blussen een met zaagsel beladen vrachtwagen, die gisteren door onbekende oorzaak in brand vloog. De brandende wagen veroorzaakte een uur oponthoud nabij de afslag Grijsoortop de rijksweg A-50.. FOTO:ANP EDE De oudere voet ganger en fietser heeft drie tot zes maal meer kans op een ongeval met dodelijke afloop of opna me in een ziekenhuis dan een volwassene van 30 tot 50 jaar. Dit maakt drs. P. Wouters van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) vandaag bekend op de studiedag 'Ouderen op de weg' in Ede. De studiedag is de afronding van het project 'Ouderen veilig in beweging', waaraan onder meer werd deelgenomen door de ouderenbonden en de mi nisteries van WVC en verkeer en waterstaat. De resultaten van het project zijn gebundeld in het handboek 'Ouderen op (de) weg', dat met name de ou derenbonden kunnen gebrui ken om op plaatselijk niveau verbeteringen in het verkeer te bewerkstelligen. De rijvaardigheden nemen volgens Wouters al vanaf het 45ste levensjaar af en dat wordt erger naarmate men der wordt, zij het met gi verschillen per individu, leidt er onder meer toe dat deren in het verkeer, vooral schemer en duisternis, sic ter afstanden en snelhe kunnen schatten en door 1 teruglopende gehoor later \i den gewaarschuwd voor a terop komend verkeer. Complexe verkeerssituatie) veren voor ouderen eerder bemen op bij de selectie informatie en het nemen beslissingen, aldus de SW medewerker. Verschille beslissingen kunnen zij meer nagenoeg gelijktijdig men en uitvoeren, maar n< kaar. Wouters adviseert ouderen voor hen moeilijke verkeei tuaties te vermijden, terwi; andere verkeersdeelnemer ouderen meer gelegenl zouden moeten bieden waarnemen, beslissen en I delen. Functieafname is gens hem niet tegen te g maar is wel aanzienlijk te tragen door die functies te ven (be)oefenen. Daan blijft de routine op peil. Brandend zaagsel Jit pelsmantel te schud /iet er Iru en monter [uit, had het toch te ujarm in tropisch hlimaat 0 Standaard Uitgeverij/Wavery Productions Man schiet vrouw en zichzelf dood EINDHOVEN - Bij een schietpartij in Eindhoven zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen. De slachtof fers zijn een 57-jarige Eindho- vens vrouw en haar 50-jarige echtgenoot. Het echtpaar was verwikkeld in een echtschei dingsprocedure. De vrouw ver bleef al geruime tijd in een op vanghuis in Eindhoven. In het verleden is de vrouw diverse malen door de man bedreigd. Gistermiddag wachtte hij haar daar op. Of het tweetal een af spraak had is onduidelijk. Op straat ontstond een vechtpartij waarbij de man eerst zijn vrouw neerschoot en daarna zichzelf verwondde. De man overleed ter plaatse, de vrouw korte tijd later in het zieken huis. De laatste dozen met 'nood-biscuits' worden ingeladen door chauf feur Kees de Vor. De biscuits zijn bestemd voor de noodlijdende be volking van Albanië. Twee keer per maand rijdt De Vor met zijn zen dingen naar Albanië op initatief van de stichting mensen in nood uit Den Bosch. FOTO:ANP Biscuits

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4