„Bestrijding ziekteverzuim is mislukt" dansen voor veiliger verwerking kernafval GEEFOMDILKIND Organisatie 'Goofy' handelde in valse verblijfsvergunningen §1 ongeren bewaken winkel centrum BINNENLAND FIT-FAN Sleept mui AMSTERDAM - De Am- terdamse politie is een xperiment begonnen 'aarbij jongeren in het vinkelcentrum Osdorp- ilein in Amsterdam-West latrouilleren. Iet project, dat duurt tot 15 uni, is een initiatief van het ogenoemde tienerteam van iet districtsbureau Meer en feart en heeft een subsidie an 10.000 gulden gekregen, let patrouilleteam bestaat uit fijf jongens in de leeftijd van 1 en 18 jaar die zelf wegens üeine vergrijpen bekend zijn lij de politie. Bedoeling is dat i toezicht houden op andere eugdigen die middenstanders sn publiek in het winkelcen- rum veel overlast bezorgen, lier leden van het vaste bewa- re [ingsteam zijn van Marok- a ;aanse afkomst. Gedurende le surveillance-uren is er per- v-ees nanente begeleiding en on- lersteuning van het districts- lureau. Een politiebusje staat 'araat bij het winkelcentrum odat de jongens per mobilo- lanfl öon incidenten direct kunnen ioorgeven. Voor hun werk- al'® aamheden krijgen de jongens en soort onkostenvergoeding ;an 240 gulden per maand. Meer dan hondertwintig miljoen gehandicapte kinderen in de ontwikkelingslanden worden door niemand geholpen. Deze kinderen leven in een hele kleine wereld; eenzaam en afgezonderd. Zij vormen de verborgen ramp. Het Liliane Fonds wil juist deze kinderen helpen en is daartoe werkzaam in tweeënvijftig landen in Azië, Afrika en Zuid Amerika. Via vrijwillige kontaktpersonen ter plaatse wordt jaarlijks medische en sociale revalidatie binnen het bereik van enkele duizenden kinderen gebracht. Het is pas een begin. Er valt nog veel te doen. Ook U kunt helpen Geef om dit kind Stichting Liliane Fonds Giro 66.77.67 Postbus 75,5250 ab vlijmen Voor alle banken Telefoon 04108-9029 rek.nr. 70.70.70.198 ïSouAMlt DINSDAG 10 MAART 1992 erste militairen op weg naar Joegoslavië ëer I DEN HAAG - De eerste Ne- colle derlandse militairen zijn rond nav( het middaguur naar Joegosla- bi W® vertrokken waar zij deel hi £aan uitmaken van UNPRO- 'fOR, de vredesmacht van de Verenigde Naties. sbru da; net gaat om een groep van •tteli twaalf kwartiermakers, aldus een woordvoerder van de le- gervoorlichting. In totaal zul- ,^3 len 277 Nederlandse militai- en, onder wie zo'n 200 dienst-. ilichtigen naar Joegoslavië eme jaan als onderdeel van de VN- roepenmacht die uit bijna ok, 114.000 man bestaat. De kern ;n v; wn de Nederlandse groep is im d ifk°mstlg van he* 108 Verbin den lingsbataÜon u't Garderen. De 1 aak van de Nederlanders Ja vordt de communicatie te ver- f orgen tussen het VN-hoofd- bate iwartier in Sarajevo in Bosnië- andi lercegovina, de VN-regionale •ingf loofdkwartieren, het logistiek dj ioofdkwartier in Banja-Luka ?n de twaalf infanteriebatal- ee ons. Deze worden gestatio- ln ieerd in de Servische gebie- |en in Kroatië, Oost- en West- ilavonië en Krajina. Het staat nt iog niet vast of de tweede roep Nederlanders van rond u militairen eind deze of legin volgende week vertrekt. Eerste kievitsei voor Hans Wiegel HINDELOOPEN - In Friesland is gistermiddag het eerste kievitsei gevon den in een weiland bij Hin- deloopen. Het zoeken naar kievitseieren is in Neder land omstreden, maar in Friesland heeft commissa ris der koningin Hans Wie gel het ei vanmorgen zon der dralen in ontvangst ge nomen. Een groot aantal burgemeesters en com missarissen van de konin gin heeft aangegeven dat het zoeken naar kievitseie ren niet meer van deze tijd Mannen in Rotterdam blijken vermoord ROTTERDAM De drie mannen, die zon dagavond laat dood in een woning in Rotter dam werden aangetroffen, zijn om het leven gebracht. De politie weet hoe, maar wil daar uit tactische overwegingen nog niets over kwijt. De mannen hebben enkele weken dood in het pand gelegen. De drie mannen, van wie er twee de Turkse nationaliteit heb ben, zijn dit jaar al het elfde, twaalfde en der tiende slachtoffer van een misdrijf in Rotter dam. Vorig jaar werd de stad geconfronteerd met 22 moordzaken met in totaal 24 doden. Voorzover nu bekend bestaat er voor de poli tie geen verband tussen deze zaak en de vondst van eveneens drie vermoorde man nen afgelopen vrijdag langs het Brielse Meer. ENFB: stimuleer fietsen fiscaal Groen Links wil opheldering over steun CPN uit Oostblok DEN HAAG - Er moet een Fiscale stimulans komen om het Fietsen aantrekkelijker te maken. De Fiets is het milieuvriendelijkste vervoermiddel en onmisbaar bij het terugdringen van het autoverkeer op de korte afstanden. De Fietsersbond ENFB schrijft dit aan mi nister Kok van Financiën. Volgens de bond proberen veel bedrijven hun perso neel aan het fietsen te krijgen om het autogebruik te verminderen. De Fiscus blijkt echter alle vormen van reiskostenvergoeding voor Fietsers als belastbaar loon te beschouwen. Zelfs als de werkgever Fietsen in bruikleen geeft, kan dat niet onbelast gebeuren. Ook is er sprake van „overduidelijke discriminatie" van le- aseFietsen ten opzichte van lease-auto's: de fiets wordt voor 50 procent van de cataloguswaarde belast, de auto voor 20 procent. De provincie Gelderland over weegt volgens de Fietsersbond naar de belastingrech ter te stappen omdat Fietsen die zij aan haar medewer kers in bruikleen geeft worden belast. DEN HAAG Groen Links in de Tweede Kamer wil dat mi nister Dales (binnenlandse za ken) alsnog opening van zaken geeft over de 'indicaties' van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) dat de voormali ge Communistische Partij Ne derland (CPN) Financiële steun heeft gekregen van Oosteuro- pese communistische partijen. Volgens het kamerlid Willems van Groen Links, waarin de CPN is opgegaan, kan zo wor den voorkomen dat „onnodige speculaties en suggesties de ronde blijven doen". Willems vindt dat vervolgens de voor malige CPN in de gelegenheid moet worden gesteld om te re ageren. Dales liet vorige week weten in antwoord op schriftelijke vra gen van CDA-kamerlid De Kok dat de BVD beschikt over der gelijke indicaties, zonder dat dit juridisch hard valt te ma ken. De vragen van De Kok waren onderdeel van zijn in middels doodgelopen actie om de 'Marcus Bakkerzaal' in het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer een andere naam te ge ven. Bakker zelf, jarenlang ka merlid van de CPN en door vriend en vijand bewonderd als bekwaam parlementariër, reageerde furieus op de ant woorden van Dales. „Karakter moord" en „insinuaties van het allerlaagste allooi", noem de hij ze. Fractievoorzitter mevrouw Beckers van Groen Links drong er gisteren nog eens op aan het BVD-beleid en dat van andere geheime diensten in alle openbaarheid in de Twee de Kamer te bespreken. Dat gebeurt sinds jaar en dag ach ter gesloten deuren, door een kamercommissie waarin de fractievoorzitters van de vier grote partijen zitting hebben. Groen Links wil alleen in een openbare commissie plaatsne- DEN HAAG - De bestrij ding van het ziektever zuim dreigt volgens het KNOV volledig te misluk ken. Maar minister De Vries voelt niets voor de suggestie wettelijk maat regelen te nemen, waar door werknemers die zich ziek melden de eerste da gen geen uitkering krij gen. Die uitkering zou niet mogen worden aangevuld. Volgens voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (midden- en kleinbedrijf) is dat evenwel de enige oplossing van het pro bleem. „Want ondanks afspra ken tussen de sociale partners komt er van de aanpak van het ziekteverzuim niets terecht", zei hij gisteren in Den Haag. „Een wet is geen goede metho de", reageerde De Vries 's avonds tijdens een spreek beurt. „Het kan niet zo zijn dat de overheid de hete kolen uit het vuur moet halen als de werkgevers er niet in slagen de rug in de cao-onderhandelin gen recht te houden. Boven dien zou een noodwet de werk gevers verbieden om goed voor hun personeel te zijn en dat gaat me te ver". In alle cao's die tot nu toe zijn afgesloten, hebben de vakbon den weten te bereiken dat werknemers bij ziekte geen vrije dagen hoeven in te leve ren. Bovendien wordt de uitke ring aangevuld tot negentig a honderd procent, afhankelijk van de bedrijfstak. Het kabinet heeft werkgevers en werkne mers niet gedwongen afspra ken te maken over het opne men van zogeheten negatieve prikkels in de cao's. Minister De Vries van sociale zaken meende dat partijen wel zo verstandig zouden zijn hier over afspraken te maken. Hij hoopte dat daardoor aan het eind van het jaar ongeveer een miljard gulden zou worden be spaard. Enige tijd geleden werd duidelijk dat dit niet zou lukken. De Vries verweet de werkgevers toen dat ze slappe knieën hebben door bij de on derhandelingen over de nieu we arbeidsvoorwaarden de vakbeweging de zin te geven. Kamminga wees er gisteren op, dat de werkgevers geen an dere keus hebben, omdat er anders op grote schaal stakin gen zouden volgen. „En dat hebben we er niet voor over", zei hij. Kamminga verweet de FNV-bonden alle afspraken over de bestrijding van het ziekteverzuim te blokkeren. „De onderhandelaars lachen hun centrale voormannen Ste kelenburg en Draijer in hun gezicht uit. Want hoewel afge sproken was dat er ook over negatieve prikkels zou worden onderhandeld, gebeurt er op dit punt niets structureels", al dus Kamminga. Dere etodNSCHEDE De over- nveieid hoeft niet zoveel laast te maken met blij- ;nde opslag van radio-ac- ief afval zoals in zouthol- en. Het Energie Centrum lederland werkt aan ver- irandingstechnieken raardoor de duur van het tralingsgevaar sterk rordt bekort. lat heeft professor Harrie van Kroonenberg, directeur van tel ECN in Petten, gisteren be oogd tijdens een lunchbijeen- ;omst van de Maatschappij Nijverheid en Handel in Inschede. „Voorlopig kunnen ie kernafval gerust nog bo- engronds opslaan. Zorg er in lk geval voor dat je radio-ac- ef afval altijd kunt terugha- in zodat we het kunnen ver- rerken als de techniek voor handen is", riep de vroegere rector-magnifieus van de Uni versiteit Twente de beslissers op. Minister Alders (milieu) doet verwoede pogingen om een goede oplossing te vinden voor een veilige opslag van radio actief afval dat duizenden ja ren gevaarlijk blijft. Hij denkt daarbij ook aan de zoutlagen in de bodem onder Eibergen, Groenlo, Haaksbergen en Weerselo. Zout omsluit de ton nen met afval zo hecht dat de straling geen gevaar meer kan vormen, ook niet over tiendui zendjaar. Desondanks zijn de betrokken lokale overheden niet geluk kig met het voornemen van de minister uit vrees voor ver keerde inschattingen en onge lukken. Van den Kronenberg vindt de bedelgang van Alders onwaardig. „Niet de overheid maar het publiek moet de loca tie voor opslag bepalen. Ge meenten zouden moeten solli citeren naar een opslag die ook economische voordelen met zich mee brengt. In Amerika zijn daarmee goede ervaringen Gezag Het is volgens Van den Kroon enberg tijd dat de beslissers in bedrijfsleven en politiek hun gezag in de energiediscussie herwinnen. De publieke opinie heeft zich de afgelopen jaren tegen het opwekken van ener gie - en in het bijzonder te gen kernenergie gekeerd. „De beslissers moeten weer gezag verwerven. Niemand ge loofde ze meer". De vroegere rector-magnificus van de Universiteit Twente noemde energie gisteren ech ter één van de belangrijkste bronnen van welvaart. En al leen landen met een gezonde economie kunnen het zich ver oorloven om prioriteiten te stellen bij het milieu. „De op wekking van energie moet van haar slechte naam af. Daarbij moeten we ook kernenergie niet uitsluiten want dan doen we ons zelf tekort". Hereniging Met een 'stokbroodje' viert nijlpaard Joop in Artis de hereniging met zijn vrouwtje Tanja. In verband met de zwangerschap van Tanja, rond de kerstdagen, was Joop tijdelijk apart ondergebracht. Tanja is inmiddels aan de prikpil. Het is voor het eerst dat dit anticonceptie-middel op een nijlpaard wordt toegepast. Meer babies zijn niet gewenst want de moeder ging slecht om met de pasgeborene. FOTO:ANP „Doorstralen voeding zinvol maar onhaalbaar" DE BILT Het doorstra len van levensmiddelen heeft wetenschappelijk gezien veel voordelen. Maar in de praktijk lijkt het onhaalbaar vanwege het verzet van de consu ment. Dr. S. Notermans van hét Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne in De Bilt zegt dit aan de voora vond van een wetenschappe lijk congres over het conser veren van levensmiddelen. Voedsel van dierlijke oor sprong is nogal eens besmet. Jaarlijks krijgt in Nederland ongeveer een miljoen mensen voedselvergiftiging die meest al mild verloopt, maar econo misch gezien toch een grote verliespost oplevert doordat de patiënt een dag of week ver zuimt. Bovendien is soms zie kenhuisopname nodig. Notermans vergelijkt door stralen met de sinds de oorlog verplicht gestelde pasteurisa- tie van melk. Vroeger raakten mensen via melk besmet met onder meer tuberculose. Nu wordt vrijwel niemand meer ziek van zuivelprodukten. Pas- teurisatie is dus een zeer effec tieve methode, maar als er nu nog toe besloten moest worden zou dat bij de consumentenor ganisaties veel weerstanden oproepen, aldus Notermans: zij zouden zeggen dat de boe ren dan maar hygiënischer moeten produceren. Vlees wordt volgens hem wel degelijk hygiënisch geprodu ceerd. Maar toch valt niet hele maal te voorkomen dat er ziek tekiemen in zitten. Omdat vlees door pasteurisatie van kleur verandert, zou doorstra len aantrekkelijker zijn. Vol gens Notermans heeft de stra ling zo goed als geen nadelige effecten voor de gezondheid. Het argument dat er nog scho ner moet worden geprodu ceerd. gaat volgens Notermans niet op omdat de baten niet op wegen tegen de kosten. (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM - Het onder zoek naar de Ghanese drugs bende werd 'Goofy' genoemd, naar de naam van de eerste koerier die in mei vorig jaar in het buitenland werd aange houden. Volgens de politie had de organisatie Ghana als thuis basis, maar was de Bijlmer een regelkantoor en distributie centrum. De drugs werden via een lange omweg, vanuit Zuid-Amerika via Ghana en Zuidoost-Azië door koeriers naar ons land ge bracht. Vanuit Nederland wer den zij vervolgens getranspor teerd naar België, Duitsland, Italië. Frankrijk en Engeland. Amerika werd van drugs voor zien via een sluiproute over Canada. Het vervoer door de koeriers gebeurde veelal door de drugs in te slikken in rubber verpak king of door de drugs op het li chaam te plakken. De koeriers, meestal van Ghanese afkomst, bleken goed op de hoogte van de technieken en de gevaren van vervoer van drugs. Een in geslikt 'bolletje' harddrugs kan, als het knapt, levensge vaarlijk zijn. Een beloning van 10.000 gulden voor een kilo drugs woog blijkbaar tegen dit gevaar op. Dit gold ook voor een 78-jarige Nederlandse man die als drugskoerier een centje bijverdiende. Hij werd ook ge arresteerd, evenals zijn 92-jari- ge vriendin die, eveneens met Idrugs op het lichaam, meereis de. Het vermoeden bestaat dat de leiding van de drugsorgani satie meer Nederlanders en Surinamers als koerier ging gebruiken toen duidelijk werd dat steeds meer Ghanezen werden gearresteerd en een hoger risico liepen. Voor de reisjes van de koeriers werden valse paspoorten ge bruikt. De paspoorten werden in Nederland aangeschaft via andere criminele circuits, te gen een prijs van 1000 tot 1500 gulden. De onderzoeksleiding van de politie heeft het sterke vermoeden dat gedurende het laatste jaar van observatie da gelijks twee koeriersdiensten werden uitgevoerd. Als de Ghanese organisatie he roïne en cocaïne tekort kwam. werd deze aangekocht via het Turkse drugscircuit in Neder land. Onder de arrestanten be vinden zich ook drie Turken die vorig jaar drugs leverden. De Ghanezen die in Nederland verbleven en dienst deden als koerier, hebben massaal onder valse papieren uitkeringen, werk en woningen kunnen krijgen. De Amsterdamse soci ale dienst stopte al met de uit betaling van 20 uitkeringen gedurende het onderzoek. Er zijn door de Ghanezen ook schijnhuwelijken gesloten om aan een verblijfsvergunning voor Nederland te komen. Aan mogelijk Ghanees perso neel onbrak het in Amster dam-Zuidoost niet; naar schat tingwonen er 10.000 Ghanezen illegaal en ongeveer 5.000 le gaal. De Ghanese leiding van de bende handelde ook in ver blijfsvergunningen die tegen betaling van 5000 gulden kon den worden verkregen. Het on derzoeksteam verzamelde 1500 adressen van Ghanezen die daadwerkelijk werkten voor de drugsorganisatie. Tijdens het 'Goofy-onderzoek' heeft de Amsterdamse politie veel samengewerkt met de buitenlandse politie, in Europa met name België, Duitsland en Frankrijk. In Amerika werden gisteren vier personen in ver band met de zaak gearres teerd. In Zwisterland werden drie koeriers aangehouden die samen een kilo harddrugs bij zich hadden. Bezetting Er moest een trap aan te pas komen, maar toen de spandoeken eenmaal hingen bleek duidelijk dat het personeel van de gewestelijke ambulancedienst in Oss het gebouw bezet had. Het personeel is het niet eens met een piketregeling die de directie voor de avonduren wil invoeren. FOTO: ANP Saverimuthu uit India is gehandicapt tengevolge van polio. Hij kon zich alleen maar kruipend verplaatsen. Na een operatie kreeg hij beugels en krukken en nu staat hij rechtop. Voor de revalidatiekosten had hij hulp nodig. De rest deed hij zelf. ASPER EN HOBBES Hol /VIAM /V1AAK JÉ &N SoTUWM ToMvN JIJ VINPT TcNIJN T oCM VI ÉS (ADVERTENTIE) MEER UITGERUST MET EEN SLEEPTREND WATERBED LEIDEN, Korevaorslr 2«, 071-122476 GOUDA, Kleiwegsli 26,01820-17098 OEN HAAG, Turfmarkt 251,070-3640701 SCHEVENINGEN. Kciicrstr. 70, 070-3541587 WAT[ABEDD[N

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3