£cidoe (Sowuvnt Zware slag voor drugssyndicaat De Vries: btw in 1993 omlaag Opsluiting CetdócSouoont 12 ISWA '92 Weer explosie op Londens station Ghanezen bouwden wereldwijd netwerk Politie vermoedt witwassen drugsgeld in fruitautomaten Beroemde atronaute geeft scholieren les in ruimtevaart Doden bij Armeense aanval op GOS-basis r 14 Dagen Grati? n ■i,iiuf,iii»iMn»ninx INFORMATIE ZONDER SENSATIE CcidócSowicunt DINSDAG 10 MAART 1992 htlpijsen: 22 middelbare scholen niet langer katholiek „Bestrijding ziekteverzuim is mislukt" D|ush nek-aan-nek met Democraten da r til p'° (inderen Slaaghwijk "l hebben vaak achterstand lUL e KNol de Ruiter denkt laan Jopie Lankhaar „lenzen in Zuid-Afrika 14 ksh teld V2 ESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 U JNENLAND 3/4 erd ITENLAND 5 URS6 INSUMENTENINFORMATIE6 int< ONOMIE 7 S* j ïiJST/RTV 'na< V-PROGRAMMA'S de IR/PUZZEUMENU het algemeen veel urn£wolkin9 en 'n de midda9 n het westen uit regen". ,aai iddagtemperatuur igeveer 10 graden. Wind ,iidelijk, matig, kracht 4, in de kust en op het jsselmeer krachtig, 6, in '15 AART Dagelijks van 10-17 uur. 12 en 13 maart van 10-22 uur. '4-4 pendelbus: volg borden Q RAI. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25284. Losse nummers 1.50. LONDEN - Op het treinstation Wandsworth Common in Zuid-Londen heeft zich vanmorgen tijdens het spits uur een explosie voorgedaan. Volgens de ambulancedienst zijn er geen ge wonden gevallen. Over de oorzaak van de explosie is vooralsnog niets bekend. British Rail liet weten ongeveer 40 mi nuten voor de explosie een telefoni sche waarschuwing te hebben ontvan gen en het station toen onmiddellijk te hebben gesloten. Ruim een week gele den explodeerde een bom op het trein en metrostation London Bridge. Bij deze explosie, die werd opgeëist door het Iers Republikeins Leger (IRA), vie len 28 gewonden. EP wil kerngeleerden weghouden uit Irak STRAATSBURG - De liberale Euro parlementariër Jessica Larive heeft van daag voorgesteld een bedrag van 50 mil joen gulden uit te trekken voor vierdui zend Sovjet-kerngeleerden, die nu werkloos of onderbetaald zijn. Bedoe ling van het voorstel van Larive is te voorkómen dat de kerngeleerden uitwij ken naar landen als Libië, Irak of Iran. Ook Amerika zou 25 miljoen dollar, dus 50 miljoen gulden, willen uittrekken voor een dergelijk initiatief. Het is de bedoeling dat de kerngeleerden zich zullen bezighouden met de verouderde kerncentrales in het Oostblok en de om schakeling van de militaire structuren naar civiele structuren. Automobilist bij ongeval voor helft aansprakelijk DEN HAAG De eigenaar van een auto is altijd voor de helft van de schade aansprakelijk, als de auto met een voetganger of een fietster in botsing komt. Voetgangers of fietsers zijn kwetsbare verkeers deelnemers die beschermd dienen te worden te gen de gevaren van het gemotoriseerde verkeer. Dat schrijft de Hoge Raad in een arrest over een geschil over schadevergoeding tussen het Insti tuut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren Over ijssel, die optreedt namens een 67-jarige voetgang ster en een automobiliste uit Almelo. De vrouw werd in de avond van 24 december 1984, toen zij een oversteekplaats in Almelo betrad, aan gereden door eep auto en liep zware verwondingen op waarvoor ziekte- en revalidatiekosten moesten worden gemaakt. Meevaller voor Kok van 300 miljoen STRAATSBURG Minister van fi nanciën Kok kan opnieuw een mee valler noteren. De EG blijkt vorig jaar 6,25 miljard gulden minder te hebben uitgegeven dan begroot. Voor Neder land is dat omgerekend een bedrag van 300 miljoen gulden. Het geld was bestemd voor de struktuurfondsen, gelden die worden gebruikt om bij voorbeeld economische achtergestel de gebieden een impuls te geven. In het overleg binnen de begrotingscom missie van het Europees Parlement, waarin deze cijfers naar voren kwa men, is verder bepaald dat er 900 mil joen gulden wordt uitgetrokken voor technische hulp aan het GOS. Astmafonds: nog lang wachten op een medicijn UTRECHT Het zal eerder decennia dan enkeie ja ren duren voordat astmaptiënten kunnen profiteren van de resultaten van het genetisch onderzoek naar de oorzaak van hun ziekte. Om overspannen ver wachtingen te voorkomen heeft het Nederlands Ast ma Fonds deze waarschuwing gisteren laten horen naar aanleiding van berichten uit Engeland. Daar maakten onderzoekers bekend dat ze een gen heb ben gevonden dat een rol speelt bij het ontstaan van allergische astma. De genetische factor die de aller gie veroorzaakt kan leiden tot klachten van de neus, (hooikoorts), darmen (voedselallergie) en luchtwegen (astma). Dus de genetische aanleg voor allergie hoeft zich volgens het fonds niet altijd in astma te uiten. Daar zijn overgevoelige luchtwegen voor nodig en de oorzaak daarvan is waarschijnlijk met het Britse on derzoek niet opgespoord, aldus het fonds. AMSTERDAM - De poli tie van Amsterdam heeft gisteren de Nederlandse tak van een Ghanese cri minele organisatie opge rold. De organisatie heeft vermoedelijk een wereld wijd netwerk opgebouwd in de drugshandel. In totaal werden gisteren in Nederland 29 mensen aange houden, onder wie vijf Ghane se hoofdverdachten. Een klein leger van 150 politiemensen deed huiszoekingen in Am sterdam, Katwijk, Den Haag, Haarlem, Almere, Alkmaar en Haelen. Tegelijkertijd deden Scotland Yard en de Drugs En forcement Administration in vallen in respectievelijk Enge land en de VS. In Amsterdam concentreerde de drugsorganisatie zich in de wijk Bijlmermeer waar naar schatting 1500 koeriers hand en spandiensten verleenden aan de Ghanezen. Het zorgvuldig geheim gehou den onderzoek naar de drugs maffia begon in 1991. toen de Amsterdamse politie de tip kreeg dat een Ghanese organi satie zich met drugstranspor ten bezig hield. Nadat de laat ste maanden al verschillende koeriers in het buitenland wa ren gearresteerd, kon gisteren de top in Amsterdam-Zuidoost van zijn bed worden getild. De 36-jarige Ghanese hoofver- dachte Y.D. wordt door de poli tie gezien als de grote leider. Hij werd zondag al gearres teerd op Schiphol. De politie wilde voorkomen dat hij naar het buitenland ging en moge lijk zijn arrestatie zou ontlo pen. De actie in Amsterdam gebeur de onder het toeziend oog van minister Hirsch Ballin van jus titie die vanwege het groot scheepse karakter van de ope ratie een plekje in de Amster damse commandokamer had ingenomen. De totale omvang van de drugsorganisatie is nog niet bekend, maar het zou gaan om een omzet van jaar lijks honderden miljoenen. Pagina 3: Organisatie handel de in verblijfsvergunningen ROTTERDAM De Rotterdamse politie vermoedt dat crimine le organisaties de opbrengsten uit de handel in verdovende mid delen witwassen door ze toe te schrijven aan de winst op de ex ploitatie van speelautomaten. „Niets wast witter dan een fruitau tomaat", zei de plaatsvervangend korpschef van de Rotterdamse politie C. Ottevanger gisteren op het symposium Horeca en cri minaliteit in Rotterdam. Volgens Ottevanger is van de circa hon derd eigenaar-exploitanten van speelautomaten in de Maasstad een vijfde gelieerd aan de georganiseerde misdaad, met name de drugshandel en illegale vuurwapenhandel. Hij wees erop dat vergunningen voor de exploitatie van gokkasten vrijwel automa tisch worden afgegeven en dat de opbrengst onmogelijk exact is vast te stellen. „Er is dan ook weinig fantasie voor nodig om te constateren dat het een koud kunstje is om criminele winsten toe te schrijven aan de winst op speelautomaten". Volgens een globale berekening, die Ottevanger baseert op de opbrengst van de gokautomaten in het legale casino in Rotterdam, brengen de 5000 gokkasten in Rotterdam jaarlijks minimaal een kwart mil jard gulden op. Een gedeelte van dit geld komt terecht bij de ex ploitantvan de speelautomaat. Pagina 4: Politie krijgt schuld van geweld in horeca tnringd door kinderen I FOTO: STEPHEN EVENHUIS NOORDWIJK - Ruim hon derd scholieren hebben van ochtend bij Noordwijk Space Expo kennis kunnen maken met de beroemde Britse atro naute Helen Sharman. Shar- man (28) gaf les over de ruim tevaart. De Britse vloog in mei 1991 als eerste vrouw met een Russi sche raket mee naar het ruim testation Mir. De scheikundige verbleef acht dagen in de ruimte, waar zij zich bezig hield met tal van wetenschap pelijke experimenten. 1991 Is uitgeroepen tot Internationaal Jaar van de Ruimte. Vandaar dat Sharman was uitgenodigd naar Noordwijk te komen. Zij gaf een lezing aan leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest en de Britse school in Den Haag. Daarna konden de kinderen vragen op de astronaute afvuren. MIDDELSTUM - Het ka binet moet volgend jaar afzien van de voorgeno men lastenverzwaringen, óf het duurder worden van eigen huis en auto compenseren via een btw- verlaging van 0,5 procent. Voorts zal, in het belang van de werkgelegenheid, het arbeids kostenforfait verder moeten worden verhoogd. Dit wensenpakket legde mi nister Bert de Vries van sociale zaken gisteravond op tafel tij dens een spreekbeurt in het' Groningseplaatsje Middel- stum. De Vries nam in navol ging van premier Lubbers, die eerder deze maand lastenver lichting bepleitte, een fors voorschot op de begrotingson derhandelingen voor volgend jaar en de voorjaarsnota die in april moet verschijnen. De btw-verlaging en verhoging van arbeidskostenforfait (het bedrag dat werkenden voor de belasting van hun inkomen mogen aftrekken) kost de schatkist 2,5 miljard gulden, becijferde de minister. „Ik be sef dat daarvoor nauwelijks ruimte te vinden is. Toch meen ik dat dit een echte prioriteit is". Voor een gezelschap van een kleine 200 CDA'ers zette De Vries uiteen dat lastenverzwa ringen loonmatiging frustre ren, en daarmee de groei van werkgelegenheid in de kiem smoren'. Door nu het werken goedkoper en voor inactieven financieel aantrekkelijker te maken zouden „op middellan ge termijn 40.000 extra banen kunnen onstaan", aldus de be windsman. „En dat zijn geen banen op papier, maar echte banen". De Vries liet weten het netto verschil tussen een minimum uitkering en het minimum loon elk jaar met 1 procent te willen verhogen. Dat zou vol gend jaar een verhoging van het arbeidskostenforfait ver gen van 700 gulden bruto, wat een minimumloner een netto voordeel van .20 gulden per maand oplevert. Verlaging van het minimumloon,zoals CDA- fractieleider Brinkman heeft bepleit, zou geen soelaas bie den. „In het verleden hebben werkgevers maar weinig ge bruik gemaakt van de moge lijkheden om het verlaagde minimumloon te laten door werken in de onderste loon schalen. Het effect viel daarom ook tegen". Pagina 3: De Vries tussen droom en daad GOS-staten formeel lid NAVO-raad krant ontvangen Bel tussen datfl en 19 00 uur. zaterdags tussen P en 15.00 uur, telefoonnr.071- 148 en uw krant wordt nog dezelfde jd nabezorgd. BRUSSEL Tien voor malige Sovjet-republie ken zijn vandaag in Brus sel formeel toegetreden tot de Noordatlantische Samenwerkingsraad. In de raad praat de NAVO met voormalige Oostbloklanden over veiligheidskwesties. Man fred Wörner, de secretaris-ge neraal van de NAVO, zei dat de bijeenkomst in Brussel onder streepte dat het bondgenoot schap werkt aan een „Euro-At lantische" gemeenschap. De Russische minister van bui tenlandse zaken Andrei Kozy- rev sprak van een ontmoeting van voormalige vijanden, die nu op veel gebieden zouden kunnen samenwerken. De Noordatlantische Samen werkingsraad werd vorig jaar november opgezet om de oud leden van het Warschaupact een kans te geven tot overleg met de NAVO, zonder ze direct lid van het bondgenootschap te maken. Georgië, geen GOS- lid, zal waarschijnlijk later lid worden. De tien borden die zaterdag op verschillende plaatsen in Wassenaar zijn geplaatst om verkeersdeelnemers te wijzen op de paddentrek, moeten weer worden weggehaald. „De gemeente heeft weliswaar toestemming gegeven voor het plaatsen van de borden, maar dit zijn verkeersborden en dat mag niet", zegt een woordvoerder van de Wassenaarse politie. Onder andere op de Jagerslaan stond gisteren een bord met een 'Duinrell-kikker'. Wat wel mag zijn borden met en kel tekst erop, bijvoorbeeld 'Paddentrek'. Initiatiefnemer W. Donders (Dierenambulance en Dierenbescherming) is teleurgesteld: „Vol gens de Verkeerswet heeft de politie gelijk maar wij komen gewoon op voor de dieren". Nieuwe borden komen er niet, daar is geen geld voor. In plaats daarvan gaat Donders samen met vrijwilligers op de topavonden van de paddentrek automobilisten aanhouden en mon deling waarschuwen. „Als er echter ineens honderden padden gaan oversteken, sluit ik toch echt tijdelijk de weg af. In Den Haag zijn er al honderden doden gevallen". FOTO: STEPHEN EVENHUIS JEREVAN/MOSKOU - Bij een aanval van gewa pende Armeniërs op een raketbasis van het voor malige Sovjet-leger in Ar menië zijn een soldaat en drie Armeniërs om het le ven gekomen. De aanvallers, die er niet in slaagden binnen te dringen, hebben de basis bij Artik, op dertig km van de Turkse grens, omsingeld en eisen zwa re wapens voor hun strijd te gen Azerbajdzjan. Volgens een woordvoerder van de Armeense president Levon Ter-Petrosjan is de situatie rond de basis weer rustig. De gijzelaars - onder wie de be velhebber van de basis - zijn weer op vrije voeten, maar Ar meense militanten die geen wapens hebben weten te be machtigen, hebben hun posi ties nog niet verlaten. De aanval dreigt het Gemene best van Onafhankelijke Sta ten verder mee te trekken in het conflict tussen Armenië en Azerbajdzjan over de Armeen se enclave Nagorno-Karabach. Tien dagen geleden gaf de op perbevelhebber van het GOS- leger, maarschalk Jevgeni Sja- posjnikov, het bevel tot de te rugtrekking van de GOS-troe- pen uit de enclave. De terugtrekking werd het af gelopen weekeinde voltooid. Nu de laatste buffer tussen de vijanden is weggevallen, staan de twee Kaukasische republie ken recht tegenover elkaar. Gestolen truien op de markt LEIDEN - Een bedrijfsrechercheur van V&D heeft zaterdag middag ontdekt dat bij een marktkraam aan de Aalmarkt vijftien eerder bij het warenhuis gestolen lamswollen truien te koop wer den aangeboden. De eigenaar van de marktkraam, een 35-jarige man uit Bussum, ontkent echter iets van de diefstal af te weten. Vrouw steelt vijf broeken LEIDEN Voor iedereen zichtbaar heeft een onbekende vrouw gistermiddag vijf broeken gestolen uit een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat. De ongeveer dertig jaar oude vrouw kwam de winkel binnen, griste de broeken weg en ontkwam op een klaar staande fiets. Veroordeeld tot eenzame opsluiting. Dat lijken tal van keukenmachines die wegens ruimtegebrek op het aanrecht vanlieverlee in een of ander kastje belandden. Vaak ook voorgoed, want de verleiding was groot om sommige dingen toch maar weer 'gauw even' met de hand te doen. Vandaag is in Amsterdam een nieuwe serie foodprocessors gepresenteerd, de Leidse Courant stond er met zijn neus bovenop, zodat de lezer niet tot de aanstaande Huishoudbeurs hoeft te wachten om het laatste nieuws op keukengebied te vernemen. En over alles wat er verder om hem heen gebeurt, want wie de bon invult merkt al gauw dat hij daarmee allerminst is veroordeeld tot - veertien dagen - eenzame opsluiting. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. I O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: Id maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. L 1 Dhr/Mevr: Voorl: RAIHOWEST RADIO WEST geeft reizen weg! Zie pagina 8 (Indien daartoe aanleiding betloal. kon ei b,i 071 -313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzeg naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2501 VC Dep Haag (voor controle op bezorging) worden geweigerd) 711848 003017 Bordje paddentrek i

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1