jreen islamitische gebedsruimte éi Huize Callao angepast bouwplan voor wooncomplex Tramstraat Noordwijk gaat meer doen tegen overlast honden LEIDEN OMGEVING 11 Ii was_ en 4phense Aanbouw Mariakerk bekroning van jubileumjaar Mishandeld i"FAAS Stort van vervuilde bagger uit Schie uitgesteld Dieven opgepakt I Slimme EHBO-kit £eldócSommit _gidóe Souoant ipA-jongeren Valkenburg «renigen zich lKENBURG Jongeren uit Orenburg proberen een plaatse- Fe CDJA-groep van de grond te gen. Om deze poging extra on- 1 de aandacht te brengen is er Jderdag op de oprichtingsverga- |ng in sociëteit De Peuk in Val- lljiburg een gastspreker uitgeno-- 1. Hans Huibers spreekt dan r jongeren en politiek". Hui lis momenteel lid van de Twee- kamerfractie van het CDA. In '[verleden had Huibers de post I voorzitter van de christen-de- •aten. De politieke avond in Jcenburg begint om acht uur. DINSDAG 10 MAART 1992 Geen arbeidsplicht voor bijstandouder 12-jarigen RIJNSBURG - Bijna alle Rijnsburgse partijen heb ben zich gisteravond tijdens de vergadering van de commissie Welzijn uitgesproken tegen arbeidsplicht voor alleenstaande ouders die bijstand ontvangen en waarvan het jongste kind twaalf jaar is geworden. De fracties deden hun uitspraak naar aanleiding van de behandeling van de nota Bijzondere Bijstand. Lande lijk wordt geprobeerd de huidige arbeidsplichtgrens te verschuiven van 18 jaar naar 12 jaar. GPV-er I. Mos- tert liet echter weten 12 jaar te jong te vinden om min of meer zelfstandig te moeten functioneren. „Juist een 12-jarige die zich aan het begin van de puberteit bevindt, zal behoefte hebben aan een ouder die thuis is als hij of zij uit school komt", aldus Mostert. Hij stel de dan ook voor de leeftijdsgrens te verhogen naar 16 jaar. Zijn voorstel werd door de overige fracties over genomen. Eigenaar The Champ wil geen geluidsluis GrOd! licht VOOT aailleg TOtOnde DEN HAAG/NOORDWIJK - „Het bouwen van een inpandige geluidsluis is me veel te duur. Ik wil wel buiten een voorportaal maken, dat als sluis kan dienen." Dat zei eigenaar P. Beuk van dis cotheek The Champ aan de Grent in Noordwij k gisteren bij de Raad van State. Daar werd "tiet schor- singsverzoek behandeld, dat hij had ingesteld tegen het bevel van burgemeester en wethouders van Noordwijk om een inpandige ge luidsluis aan te leggen. B en W willen het discolawaai aan De Grent zoveel mogelijk tegen gaan. Daarom verbonden ze aan de Hinderwetvergunning voor Beuk de voorwaarde van een ge luidsluis. „Vooral in de zomer trekt The Champ zoveel bezoe kers dat de deur constant open staat. Dan moet er een sluis zijn", zei woordvoerder A. van de Craats van de gemeente gisteren Met een voorportaal gaan B en W niet akkoord. Dat bederft het bui tenaanzicht van het pand, zeggen ze. Beuk heeft ook bezwaar tegen het vastgestelde maximale aantal decibellen, dat de muziekinstal latie mag produceren. Hij wil dat dat verhoogd wordt van 88 naar 95 decibel. Maar B en W voelen daar niets voor. Ze zijn bang dat eventuele toekomstige bovenbu ren van de disco gaan klagen. De Raad van State doet woensdag uitspraak. KATWIJK - De Katwijk se raadscommissie voor ruimte lijke ordening en verkeer geeft haar goedkeuring aan de re constructie van de kruising Rogstraat-Industrieweg-Karel Doormanlaan. De kruising is op dit moment één van de ge vaarlijkste van Katwijk. In de jaren 1988 tot en met 1991 kwam er bij verkeersongeluk ken een persoon om het leven en raakten er zes gewond. Hierdoor staat de plek nu bo venaan de lijst van 'black spots'. De ongevallen worden voornamelijk veroorzaakt door de hoge snelheden van auto's en voorrangsfouten. Alle slachtoffers waren fietsers, bromfietsers en motorrijders. De gevaarlijke situatie moet worden opgelost door de aan leg van een mini-verkeers plein, waarvan er in Katwijk de laatste jaren al twee zijn aange legd met nog een derde op komst. De gemeente kan voor elk van de zeven letselongeval len 25.000 gulden subsidie krij gen uit de Bijdrageregeling wegverkeersvoorziening. Een aantal jaren geleden is het kruispunt al eens gerecon- trueerd, nadat er in 3 jaar tijd tien letselongevallen hadden plaatsgevonden. Toch kwam er vanuit de com missie kritiek. E.J. Bergman (RPF) en J.G. van Paridon (WD) meenden dat de krui sing Kon. Julianalaan-Indus- trieweg-Vreugdweg eerder in aanmerking moet komen, ook al zijn daar de afgelopen 3 jaar minder letselongevallen ge beurd. De meesten waren zeer gelukkig met het voorstel en spraken zich uit voor de recon structie. De raadsleden van RPF en WD onthielden zich van stemming. :ns koldenhof syrWIJK Er komt islamitische gebeds- 6); jkhuisje bij Huize Cal- DPQin Katwijk. Niet omdat 45 principiële bezwaren Eijden zijn tegen de in- 2); jling van zo'n ruimte, omdat de islamiti- ok p gemeenschap zelf itoten hebben af te zien het Struik van het )n;puwtje, omdat dit te 5, Jn zou zijn. Sak (Uisblijkt uit een toelichting 5. 2üe gemeente op een voor- Eiiruimten in en bij Callao te ver^uren aan ver" welzijnsinstellin- ,45.'De gemeente wil hoofd- ■der Kubus '85 toestem- verlenen het was- en ihuisje te verhuren aan de j0C'ting De Vluchtstrook en 'ildren startend bureau voor en en psychia- hulpverlening. Beide jders zouden het gebouw tje samen kunnen gebruiken. Daarnaast stelt de verantwoor delijke wethouder H. van MieHo voor ruimten in Huize Callao zelf desgewenst te ver huren aan de Vrijwilligers Centrale Katwijk, Rode Kruis en de Katwijkse Vrouwenraad. In het verleden hebben deze organisaties al eens te kennen gegeven interesse te hebben in een tijdelijke bewoning van het pand. Het afzien van de islamitische gemeenschap van het was- en strijkgebouwtje houdt, aldus Van Mierlo, nadrukkelijk geen verband met eventueel leven de principiële bezwaren tegen een dergelijke vestiging. „De gemeente treed wel vaker op als verhuurder aan religieuze instellingen. Zo ook bij de ver huur van de Boorsmaschool in het nabije verleden aan de Vol le Evangelie-gemeente, Jeho va's Getuigen en de Pinkster gemeente", aldus een toelich ting bij het voorstel. Hij rea geert daarmee op het stand punt van enkele leden van de kleine christelijke partijen ge uit tijdens een commissiever gadering in januari. Zij stelden toen dat verhuur van Callao ten behoeve van een gebeds ruimte, niet zou stroken met artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis. De overheid zou niet dienen te bemiddelen in het verhuren van accommo daties voor gebedsruimten vanuit de gedachte van schei ding tussen kerk en staat. Overigens betekent het niet doorgaan van een de vestiging van een islamitische gebeds ruimte in Huize Callao niet dat de islamitische gemeenschap verder afziet van pogingen een onderkomen voor zo'n ruimte te vinden. Ook hoopt men nog steeds dat de gemeente daarin een bemiddelende rol wil spe len. De Turkse gemeeschap heeft zich daarbij al bereid ver klaard een geschikte accom modatie te willen delen met de Marokkaanse gemeenschap. Gesprekken met vertegen woordigers van deze gemeen schap met de wethouder zul len binnenkort gevoerd wor den. Donderdagavond zal de kwes tie vanaf zeven uur besproken worden in de commissieverga dering voor Zorg, Volksge zondheid, Emancipatie- en Economische Zaken. Emancipatieprijs postuum toegekend aan Magda Potma Het college van burgemeester en wethouders van Voorschoten heeft op advies van de jury Emancipatie prijs 1992 besloten de Emancipatieprijs 1992 postuum toe te kennen aan mevrouw Magda Potma-Ron- del, die op 6 januari van dit jaar na een slopende ziekte is overleden. Mevrouw Potma heeft bijdragen ge leverd aan de vrouwenemancipatie zowel in als buiten Voorschoten. In het Afrikaanse Kita heeft zij cur sussen gegeven voor vrouwen en bijscholing van vrouwen ten behoeve van de uitoefening van eenbe- roep Zij was keramiste en lid van de Voorschotense Kunstkring en voor velen een inspirerende vrouw, aldus het jury-rapport. De prijs, een zilveren speld werd uitgereikt door wethouder M. Breunesse aan Theo Potma, de echtgenoot van Magda. Voor de prijsuitreiking werd de film ,,Not without Daughter'' ver toond, over een Amerikaanse vrouw, die met haar kind Iran niet mag verlaten. De filmkeuze werd niet door alle vrouwen gewaardeerd. Een aantal vrouwen meent dat de film een belediging is voor de moslims omdat het verhaal een man betreft, die misbruik maakt van zijn geloof om zo zijn vrouw te onderdrukken Ruim twee honderd vrouwen woonden de uitreiking van de emancipatieprijs bij. FOTO: HENK VAN DEN ENDE üholier f^HEN AAN DEN RIJN voefien I5-jarige scholier P°'j het Alphens Christe- 'uj Lyceum is gisteren (enthandeld door een au- De jongen stak de i twee klasgenoten de Jtraat -over, maar dit niet snel genoeg naar ,^ïin van de automobi- van P reec* h'J zijn wagen te- ^9jde jongen aan, waarop hij linkje motorkap belandde. Er t eitond een woordenwisse- waarna de automobilist op de kaak stompte, liep de scholier een ge- FjJen hoektand en een pijn- rmj kaak op. De Alphense po- mvjverwacht de automobilist >locjenkort in de kraag te vat- -14'omdat het kenteken be- e£p- Draak in ;ö§nsaterwoude dag MNSATERWOUDE - ngjen woning aan de He- stttaeg in Rijnsaterwoude 20jtussen vorige week en gisteren inge- totewoner was op vakantie. ndjinbreker kwam de wo- binnen door een raam v0|de achterzijde open te o-ijen. Het hele huis is door- losit. Het is nog niet bekend allemaal is gestolen, B jei. Pj krant ontvangen Bel tussen Men 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur. telefoonnr 071- v krant wordt nog dezelfde I nabezorgd. LISSE Leken krijgen een steeds grotere invloed in de kerk. De Maria-paro- chie in Lisse maakt daar op geen uitzondering. Ruimte om te vergaderen was er voor deze vrijwilli gers nauwelijks. Het ka tholieke kerkbestuur en de parochieraad hebben daar wat op gevonden. Volgende week maandag slaat Johan Clemens de eerste paal in de grond voor de nieuw bouw van een kerkelijk cen trum. Het jubileumjaar van de 40-jaar jonge parochie krijgt daarmee extra feestelijk tintje. Wim Randsdorp is als lid van het kerkbestuur nauw betrok ken geweest bij de nieuw- bouwplannen. „Binnen de Ma riakerk zijn ongeveer 30 groe peringen actief. Vaak moesten deze mensen voor hun bijeen komsten uitwijken naar ie mand thuis of naar de kerk zelf. Op deze manier ga je niet doelmatig met de ruimte om". Volgens de voorzitter van de parochieraad, Frans Beijsens, is nieuwbouw ook goed voor de sociale contacten. „In het ver leden moesten mensen na een kerkdienst een ander gebouw opzoeken om nog wat na te kunnen praten. Met een eigen kerkelijk cëntrum kun je je medewerkers makkelijker aan Van links naar rechts poseren Wim Randsdorp, pastor Stefan, pastoraal medewerkster Joke Vermeulen en Frans Beijsens voor de Mariakerk in Lisse FOTO: HENK VAN DEN ENDE steld. Uiteindelijk is daaruit een keuze gemaakt op grond van de financieële mogelijkhe den die we als kerk hebben". Aannemer Heymans gaat de nieuwbouwklus aan de Oran jelaan uitvoeren. De 100 vier kante meter kerkelijk centrum naast de Mariakerk worden in de kerk binden. Ook voor om- Randsdorp: „De welstands- wonenden is het een ideale ge- commissie van de gemeente legenheid met elkaar in con- vond aanbouw aan deze kant tact te komen". niet gepast. Met architekt De voorbereidingen tot de Veldhoven en de heer Paarde- nieuwbouw hebben langer ge- kooper, de architekt die 40 jaar duurd dan verwacht. Aanvan- geleden de Mariakerk heeft la- kelijk wilde de Mariakerk uit- ten bouwen hebben we vervol breiden aan de Nassaustraat. gens vier bouwmodellen opge- NOORDWIJK - De ge meente Noordwijk is voor lopig niet van plan om de vervuilde bagger uit de Schie te storten in het Braassemermeer. Onrust onder de bewoners van de Braassem en bezwaren van sportvissers en milieubewe gingen heeft Noordwijk tot deze stap gebracht. Noordwijk wacht eerst de hoorzitting bij het Hoogheemraadschap Rijn land af alvorens het een besluit neemt wat betreft het storten van baggeF. Door alle bezwa ren en procedures wordt het voor Noordwijk onmogelijk om voor 1 mei de bagger uit de Schie te storten in de Braas sem. Mocht de gemeente tus sentijds toch een vergunning krijgen dan kan pas in het na jaar met de stort worden be gonnen. In de periode van 1 mei tot 1 oktober is het immers wettelijk niet toegestaan bag ger te storten in het Braasse mermeer. Tot er meer duide lijkheid komt wordt het bagger uit de Schie opgeslagen in bag- gerdepots. De stankoverlast voor de om wonenden van de Schie denkt de gemeente weg te nemen door de bouw van een dam op de hoek van de Heilige Geest- weg en Wilhelminastraat. De riooloverstort gebeurt zo niet rechtstreeks op de Schie, maar wordt eerst gezuiverd. De ge meente speelt met deze maat regel in de kaart van Milieu groep Noordwijk, die de rioolo verstort als een van de belang rijke oorzaken ziet van het ver ontreinigde slib. enfe SCHLEIFFERT zusTWIJK Een ingrij- gewijzigd ontwerp een woon- en winkel- -ebiplex op de hoek van ldTramstraat en Sluis- in Katwijk is goed EL/angen. De commissie if ruimtelijke ordening "1Tt de aanpassingen in meerderheid goedge keurd. Het eerste plan werd vorige maand in de raadscommissie fel bekritiseerd door zowel om wonenden als de commissiele den. Er was vooral kritiek op de omvang van het complex. Bovendien werd de vrees geuil voor meer vandalisme en een groot tekort aan parkeerplaat sen. Eén van de grootste bezwaren van de omwonenden, een enor me blinde muur aan de noord kant van het complex, werd gisteravond door de architect voor een deel weggenomen. In het plan is een woning aan de noordkant van het gebouw ge schrapt, zodat de bovenste ver dieping iets terugwijkt. Eén van de twee poorten door hel complex naar de parkergarage is eveneens komen te verval len. Vorige maand hadden om wonenden en woordvoerders van winkeliersvereniging PAC grote bezwarn tegen deze on derdoorgangen. Ze zijn bang dat de jeugd zich daar in de weekends gaat ophouden en vandalisme pleegt. De overge bleven poort aan de zuidkant zal door winkeletalages ver licht worden. De raadscommissie was giste ren enthousiaster dan vorige maand. Toch waren nog niel alle bezwaren uit de wereld. Enkele fracties vinden het plan nog steeds te kolossaal en ziet er liever nog wat woningen af gaan. T. van der Plas (CDA) noemde het nieuwe plan een vooruitgang, maar vond de wand aan de noordzijde nog steeds te groot. Die muur zou volgens hem verfraaid kunnen worden door een erker of met glaswand. Wethouder W. van der Plas zei dit idee voor te gaan leggen aan de welstands commissie. Over de laatste onderdoorgang waren de meningen ook nog verdeeld. D. de Mooij (CDA: vond dat de poort 's avonds met een hoog hek dichtge maakt moet worden om te It gevuld met een vergaderruim te. keuken en hal. De ingang van de pastorie wordt daardoor verplaatst naar de zijkant en het zogenaamde 'zaaltje' van de Mariakerk wordt omgeto verd tot dagkapel. Jubileum De nieuwbouw is begroot op 750.000 gulden. De kosten wor den grotendeels - 6,5 ton - gedekt door de opbrengsten uit de verkoop van ontmoe tingscentrum Mariënburcht en twee woonhuizen. De reste rende 100.000 gulden moet bij een gebracht worden door een speciaal in het leven geroepen jubileumcommissie. Een van de acties is een kerkeveiling die op 19 juni zal worden ge houden in De Meerkoet in Lis- serbroek. Beysens:De kerke veiling is een puur eenmalige gebeurtenis. In april gaan we de plaatselijke middenstand af om artikelen in te zamelen. Als veilingmeester hebben we Ad van Zeist van de Hobaho bena derd". Het hoogtepunt van de activi teiten moet het weekeinde worden van 22 en 23 augustus. „We gaan ervan uit dat de nieuwbouw dan klaar is", zegt Beijsens. Zaterdag 22 augus tus gaan we kinderen verma ken op het plein voor de kerk. Ook is er dan een optreden van een Poolse volksdansgroep. Op zondag willen we alle oud priesters uitnodigen voor een feestelijke hoogmis". NOORDWIJK - De ge meente Noordwijk gaat hondenbezitters aanspo ren hun gedrag te veran deren. Tot dusverre had den maatregelen nauwe lijks effect om de overlast van hondepoep terug de dringen. Door het geven van voorlichting denkt Noordwijk de bazen en ba zinnen van de viervoeter te kunnen wijzen op hun verantwoordelijkheden tegenover zichzelf en de samenleving. De hondepoepkwestie houdt Noordwijk al jaren bezig. On langs werd er nog een proef ge nomen in de wijken Midden gebied-Noord en Grashoek met borden als 'verboden toegang voor honden' en het plaatsen van hondepoepbak- ken. Het resultaat was ronduit teleurstellend. De bakken ble ken weinig uitwerpselen tc be vatten en het verboden gras veld lag bezaaid met honde drollen. De gemeente heeft nu besloten het over een andere boeg te gooien. Op alle afval bakken in Noordwijk komen stickers met teksten als 'Met de hond in de hand een schoon Nederland'. Het aantal bakken hoeft daarvoor niet te worden uitgebreid. Deze slogan met logo zal ook op reinigingsau to's van de gemeente en op borden worden aangebracht. Verder krijgen hondenbezit ters via de gemeente vier keer per jaar een blad in handen waar ze met de neus op de fei ten worden gedrukt. Artikelen in de lokale kranten zullen het bewustzijn van de hondenbe zitters nog verder moeten akti- veren. Het aanwijzen van ge doogzones voor honden en het plaatsen van bakken zal in overleg gebeuren met de wijk- verenigingen. Voor voorlichting trekt de ge meente jaarlijks 22.300 gulden uit. Met de aanschaf van nieuw materiaal en de kosten van rei niging en afvoer komt Noord wijk voor 1992 uit op een inves tering van 55.000 gulden. Dit bedrag kan worden gedekt door een verhoging van de hondenbelasting met 31.20 per hond. De commissieleden van open bare werken reageerden gis teravond positief op de voor stellen van het college. L. de Graaf-Schriek van het CDA: „Het zou een verademing zijn in een gebied te kunnen wan delen, waar je niet constant naar beneden moet kijken of er niet poep op de straat ligt". J. Verwey van Groen Links vindt dat voorlichting gepaard moet gaan met het wijzen op eventuele sancties. „Alleen in spelen op verantwoordelijk heid is niet voldoende. Wie zich niet houdt aan de regels zal een bekeuring moeten krij gen". Naast de voorlichting gaat Noordwijk ook een machine aanschaffen die voor meerdere doeleinden bruikbaar is. Het nieuwe apparaat maakt hand matig werk overbodig, omdat het machinaal onkruid van trottoirs verwijderd, stuifzand laat verdwijnen en straten schoonveegt. De machine zal verder worden ingezet als poepzuiger in toeristische ge bieden zoals op boulevards, parkeerterreinen, winkelcen tra en pleinen. In woonwijken komt dc poepzuiger niet langs, omdat de gemeente de hon denbezitters niet teveel wil frusteren. De multifunctionele machine gaat dc gemeente jaarlijks 40.000 gulden kosten en kan vanaf eind mei in actie komen. De groep Verontruste Honden bezitters zag de bui reeds han gen en was al afgehaakt in het overleg met de gemeente, voordat het college met haar plannen naar buiten kwam. De actievoerende hondenbezit ters zijn teleurgesteld dat ze geen toegang krijgen tot een gedeelte van het strand en de trimbaan. Rijnsburg biedt compostvaten aan RIJNSBURG - De gemeente Rijnsburg gaat in de maanden april en mei 350 compostvaten aanbieden adn de plaatselijke bevolking. De vaten worden al leen ondergebracht bij een wo ning met tuin. De aankoop van een vat bij de VAM kost de ge meente 125 gulden. De compostvaten verdienen zichzelf terug. Het gebruik van compost beperkt immers de af- valstoffenstroom en is boven dien een goedkope meststof in de eigen tuin. B en W van Rijnsburg willen dit jaar ruim 13.000 gulden uittrekken voor het compostvatproject. Inwo ners van Rijnsburg kunnen na een uitvoerige voorlichting zelf bepalen of zij al dan niet een compostvat in huis wallen. Hoeveel de burgers gaan beta len voor een vat is afhankelijk van de reacties. \JïPV NOORDWIJK - De Noord wij kse politie heeft vannacht een 19-jarige en een 20-jarige Hagenaar die bezig waren elektrische bouwgereedschap pen van een bouwterrein in de wijk Vinken veld te stelen, op heterdaad betrapt. Het bleek te gaan om twee goede beken den van de Haagse politie die al heel wat op hun kerfstok hadden. Deze handzame Hl IBO-kit voor thuis, in dc caravan, auto of boot. is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt dc krant t de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: \ViO Dhr/Mevr Voorl.: Straat: Postcode/plaats-. Telefoon: Ivoor controle bo/urging) voorkomen dat de jeugd er zich gaat ophouden. E.J. Berg man van RPF was van mening dat een hek juist vandalisme in de hand zou werken. Ook J.G. Bouw van D'66/Gemeente- belangen wil de poort 's avonds en in het weekend dicht. Een voorstel om geen onderdoor gang te maken, maar een straatje, werd door twee com missieleden gesteund en dus verworpen. Slechts twee leden stemden tegen de nieuwe bouwplannen als geheel. Deze ontvangt do krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Postcode/plaats: Stuur deze bun in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 25U1 VC Oen Haag. JNZ ■iimmwiiHKimuiM

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11