Verschil in mentaliteit •robleem bij verplaatsen raatmakers gemeente fierste Leidse Computerdump redelijk succesvol allerleids LEIDEN OMGEVING Meisje van fiets beroofd Ockhams scheermes boeit, maar mist richting Sounant MAANDAG 9 MAART 1992 ibanden stolen FE - Enkele duizen- I guldens aan gouden »anden, dat was zater- |iiddag de buit bij een in een juweliers- aan de Kanaalstraat isse. Twee onbeken- :agen kans in de win- ien plateau met arm- |en uit een vitrine te waarna ze er in haast vandoor gin- I Zo groot dat onder- 1 verschillende arm- Jen verloren werden Idoor voorbijgangers Inden werden. Noordwij kers opgepakt wegens mishandeling NOORDWIJK Twee Noordwij- kers zijn dit weekend aangehou den op verdenking van de mis handeling van een buschauffeur op zaterdag 1 februari. De twee, 16 en 18 jaar oud, sloegen en schop ten toen de chauffeur van NZH- bus 42 uit Leiden, nadat ze hem uit de bus hadden getrokken. Het tweetal heeft inmiddels bekend. Volgens een woordvoerder van de Noordwijkse politie kon men niet aangeven waarom de chauffeur mishandeld werd. SASSENHEIM - Een 15-jarige Sassenheimse is zondagmiddag door twee onbekenden van haar fiets beroofd. De twee mannen van omstreeks 19 jaar oud spra ken het meisje aan bij het zwem bad waar ze haar fiets van het slot aan het halen was. Ze be weerden dat de fiets van hen was en gooiden het meisje ver volgens op de grond waarna ze er met haar fiets vandoor gin gen. Deze werd later aangetrof fen aan de Jupiterstraat in Sas- senheim. Op gestolen kaarten bij Disney On Ice DEN HAAG Een Haags gezin van zeven personen heeft zaterdag avond gratis met gestolen kaartjes van 'Walt Disney On Ice' genoten. De vrouwen en kinderen zeiden te gen de belangstellende politie - op het spoor gezet door een aan gifte - de kaartjes van een beken de te hebben gekregen. Deze bleek echter ook een bekende van de poli tie. Hij heeft van de week ingebro ken in de Pahudstraat, waarbij on der meer de kaartjes verdwenen. De politie die nog op zoek is naar de dader, heeft het gezin rustig de show laten uitkijken. Lissers handelden in XTC-tabletten LISSE Drie inwoners van Lisse en twee Rijswijkers zijn dit week end aangehouden op verdenking van handel in XTC-tabletten. De arrestatie volgde na een vrijdag nacht gehouden verkeerscontrole. Daarbij werd een partijtje tablet ten in de auto van twee Lissers aangetroffen. De beide mannen, 24 en 21 jaar oud, werden daarop aan gehouden. Zaterdagmorgen volg de de arrestatie van een 21-jarige plaatsgenote en de twee 23-jarige Rijswijkers. In hun huizen werd huiszoeking gedaan waarbij in to taal 50 XTC-pillen, met een straat waarde van een kleine twee mille, werden gevonden. Flatbewoners met hoogwerker van balkon gehaald LEIDSCHENDAM - De brandweer van Leidschendam heeft afgelopen za terdagochtend zes flatwoningen aan de Rijnlandstraat ontruimd, vanwege een brand in de kelderbox. Even na vier uur zagen voorbijgangers rook komen uit de box en waarschuwden de brand weer. In de kelder bleken autobanden en een zitbank in brand te staan. Door de enorme rookontwikkeling was het portiek niet te gebruiken als vlucht route. De brandweer moest de onge veer twintig bewoners met een hoog werker van de balkons halen. De oor zaak van de brand is nog onbekend. De schade in het portiek is aanzienlijk. Woninginbraak NOORDWIJKERHOUT - In een wo ning aan de Zilkerbinnenweg in Noordwijkerhout is zaterdag ingebro ken. De inbrekers kwamen binnen door de achterdeur en de tussendeur open te breken. Er is een aanzienlijk geldbedrag ontvreemd. Inbraak in Leiderdorp LEIDERDORP In een woning aan de Muzenlaan in Leiderdorp is in de nacht van vrijdag op zaterdag inge broken. De inbrekers kwamen bin nen via een raam aan de achterzijde van de woning. Vermist worden 50 cd's, een televisie, een geldkist, gou den ringen en een autosleutel. lEN Een verschil lentaliteit is een van 'problemen waar de ge- nte op stuit bij het flaatsen van het perso- van de afdeling be- naar de dienst Daarnaast kunnen een struikel- k zijn. Dat blijkt uit de onderzoek naar de ge- dvoen van deze omstre- toe?eorganisatie. ereis e< vorig jaar nam de ge- culiteraad een motie aan im werd aangedrongen op ind yerhevelen van Bestratin- ;en lat nu nog bij de afdeling d. Die Werken hoort, naar de nieuwe dienst Milieu. Zo'n ver andering zou het wijkgericht werken ten goede komen. De motie had een storm van pro test van het personeel tot ge volg. Dat was aanleiding om nader onderzoek te doen. Het nu verschenen rapport doet op zich geen aanbevelin gen. Het moet leiden tot een raadsvoorstel. Uit het rapport komen verschillen in mentali teit naar voren tussen het per soneel van de afdeling groen, de reiniging en de straatma kers die zouden moeten sa menwerken in de dienst mi lieu. „De gedachte dat iemand uit een ander vak je chef zal worden staat geen van de drie groepen aan", aldus het rap port. Daarnaast komt uit het rapport naar voren dat er nogal wat verschillen van inzicht zijn over wat nu wordt bedoeld met wijkgericht werken. Daar blij ken nogal wat mogelijkheden voor te zijn. Geconstateerd wordt dat nu een vrij goede sa menwerking is tussen bestra tingen en groen. Samenvoe ging zou tot gevolg kunnen hebben dat het moeilijker wordt om straatmakers die be dreigd worden door kwalen als gevolg van het zware werk, er gens anders in te zetten. Eerder berekende de directie civiele werken al dat een reor ganisatie de gemeente jaar lijks negen ton extra zal kos ten. Ook in dit rapport wordt uitgegaan van extra kosten. Al leen in het allergunstigste ge val, waarbij alle taken en alle budgetten van bestratingen worden overgeheveld zouden de extra kosten op nul kunnen uitkomen. In het ongunstigste geval, als alleen de reparatie wagens en -ploegen worden overgeheveld kunnen de kos ten in eerste instantie oplopen tot 122.500 gulden per jaar met een uitschieter na drie jaar tot ruim 834.000 gulden. In het gunstigste geval zijn de extra kosten in die situatie 180.000 ton per jaar. Voordeel is wel dat straatmakers die lichter werk moeten doen dan wel kunnen worden overgeplaatst. In alle gevallen is bij de kos tenberekening echter geen re kening gehouden met huisves tingskosten. ot vf aken Alphen d staaiEN AAN DEN RIJN - Sinkers hebben in het afge- l dit weekeinde zeven inbra- in lépleegd in Alphen. Bij de in l!te woningen werd de ach- Indcur opengebroken. Bij een votn de Sterrenlaan werd de geforceerd. In de Pal- Jakaat werd in twee wonin- ngebroken. Er werd veel [en, variërend van com- s, videorecorders, kleu- levisietoestellen tot geld raden, lofafj nèners beroofd e cijfiEN AAN DEN RIJN - fmstreeks 20 jaar oude og erfeeft zaterdagavond twee overvallen op het Win er m De man, 1,80 meter de Jonker haar en donkere ks den voorzien van een vaag ndeletje bedreigde een 15-ja- ;n ojphense jongen en zijn van fee vriendin met een bij €et mes werd de jongen gteel gezet. Hij dwong het r tenjj ^un ^portemonnees af deen. Daar zat in totaal 15 aë nlin. eikte^ ichotö ïdserJK BUURMAN - De computer: i na) veel mensen nog ndexS een magisch appa- nedetat enige angst inboe- wé Een noodzakelijk '654r °P het wei*k vaak, 044| altijd ingewikkeld )ms onberekenbaar. Poljn ook mensen, voor- wHnnen, die zweren bij Hiachine. Ze zijn niet g goejr hun beeldscherm rok ?an te slaan, weten aan tvan de nieuwste ont- per CfeHngen en drukken hartstochtelijk uit in velen onbegrij- taaltje waarin mi- ocessoren, 32-bitters, jbytes, Super VGA- ^clfn en hard disk-con- 1,815 rs de boventoon voe- 27.50 'te kenners waren zater- ji ruime hoeveelheden tig op de Eerste Compu- 3145 ap in de Leidse Pieters- 0,85 computerchips en de 2.85 hde machines staken 138 00 rhril tegen het mid- 27,20 rse decor van de kerk. 15.75 ien die in de kerk begra- |.20 {gen bekommeren zich al lang niet meer om de 29.50 P verscheidenheid aan 120,75 fciten die zich tegen- i boven hun botten af- EN Zil^en redelijk aantal van jezoekers wist de weg beurs te vinden. Daar- ook mensen die weinig {nputers afweten, maar >et lieten afschrikken. geen computer en er ook geen verstand kwam gewoon even kij ft er op dat gebied alle Koopjesjagers verdrongen zich gisteren voor de computerstands in de Pieterskerk maal te koop is", aldus de nieuwsgierige Leidenaar H. Snaterse, zijn aanstaande echtgenote aan de hand mee voerend. Voor vrouwen is een computerbeurs altijd een wat hachelijke aangelegenheid. Voor sommige stands was het Het is goed mogelijk dat man- gisteren een drukte van be lief verslingerd raakt aan het lang. Het is dan een kwestie absorberende apparaat en een van je tegen de massa aan- nieuwe computerweduwe is drukken en wachten tot er een dan weer geboren. gat valt. En dan als beginner puterdump. In het voetspoor van de veiling van de spullen van de voormalige PC-reus In- fotheek, die een enorm succes was, hebben de HEAO-studen- ten Loeber, Soels en Dumpel hun dump opgezet. Vooral dus machines volgens het aloude MS DOS-systeem en toebeho ren, maar wie goed zocht kon ook een paar stands van de Commodore Amiga vinden en een beetje Apple Macintosh. Het MS DOS-systeem be heerst de wereldmarkt nog al tijd voor 90 procent, dus onbe grijpelijk waren die verhou dingen niet. De verkopen van PC's zijn wat ingezakt, waar door de apparaten in nog rap per tempo goedkoper worden. Met name de oudere modellen, maar met een simpele en lang zame XT-computer kan je te genwoordig niet meer aanko men: de programma's zijn te veeleisend geworden. Vandaar dat door de kenners werd ge smuld van aanbiedingen met bijvoorbeeld een volwaardige 32-bitter microprocessor (80386 DX) in de hoofdrol. Voor minder dan 1000 gulden leek dat inderdaad een koopje, maar een PC is net een auto: je moet er eigenlijk van alles bij kopen voordat het echt een beetje leuk wordt. Ook softwa re, die overigens vaak geko pieerd wordt, is niet goedkoop. Voor de serieuze computerge bruiker waren er interessante aanbiedingen: het zakelijke to taalpakket Symphonie van Lo tus bijvoorbeeld, dat indertijd duizenden guldens kostte, ging nu met dikke handboe ken voor 100 gulden weg. Ook de computerboeken waren goedkoop, maar vaak nogal verouderd. De nieuwste versie van een computerprogramma is altijd de mooiste en de beste en een boek dat is gewijd aan een oudere versie is dan niet zo aantrekkelijk meer. Voorlichtingsavond De Emïlie Knappert scholenge meenschap houdt morgen een voorlichtingsavond. Dat ge beurt in het gebouw Vijf Mei laan 210. Alle opleidingen van de school komen dan aan bod. Het gaat daarbij om onder an dere dagopleidingen voor de gezondheidszorg, voor inrich tingswerk, leidster kindercen tra, sociale arbeid, uiterlijke verzorging en verzorging. Daarnaast zijn er opleidingen in het kader van het leerling wezen en zijn er oriëntatie- en schakelopleidingen. De voor lichtingsavond duurt van 18.30 tot 21.30 uur. Aquaria W. Tomey houdt morgen een le zing voor de Leidse Aquarium vereniging De Natuurvriend. Hij doet dat iianaf 20.00 uur in het gebouw van K&G aan de J.C. de Rijpstraat 2°, op indus trieterrein De Waard. Onder werp van de lezing is 'Aquaris- tisch perspectief. Ontspanning Een ontspanningscursus voor vrouwen gaat woensdag van start bij vrouwengezondheids centrum Hara. Er wordt ge werkt aan de hand van eenvou dige westerse oefeningen, dus geen yoga of meditatie. Die oe feningen kunnen een hulpmid del zijn tegen hoofdpijn, slape loosheid of hyperventilatie. De lessen worden gegeven op woensdagochtenden tussen 9.30 en 10.45 uur bij Hara aan de Bonairestraat 4. Inlichtin gen en aanmelding via 071- 233209. Pergamano Buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerkade organiseert vanaf woensdag een cursus pergamano voor meisjes tussen de 10 en 12 jaar. Pergamano is een techniek waarbij perka mentpapier met verschillende pennetjes en verf wordt be werkt. Opgave: 313648. Seniorenochtend Het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat houdt woensdag weer een se niorenochtend. Thema is 'Voor bij de Javazee', een van de twee exposities die onder de over koepelende titel 'Insulinde in Leiden' is te zien in het mu seum. Conservator P. ter Keurs houdt ook een lezing over dit onderwerp. De deelnemers aan de ochtend die om 10.30 uur be gint betalen behalve de museu mentree nog ƒ5. Inlichtingen 071-211824. Cursus Kruiswerk Leiden begint in april een cursus 'Ziekenverzor ging thuis'. De cursus is be doeld voor mensen die thuis met ziekte en ziekenverzorging te maken hebben of misschien te maken krijgen. De cursus telt zes lessen van elk 2,5 uur. Ze worden gegeven door een wijkverpleegkundige en een wijkverzorgende van de kruis vereniging. Informatie en op gave bij het Kruiswerk, 071- 120144, op werkdagen tussen 8.30 en 17.00 uur. Yoga Een cursus hatha yoga voor vrouwen begint vandaag bij vrouwengezondheidscen trum Hara aan de Bonairestraat 9. De lessen worden gegeven op maandagmiddagen van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname kost 75 gulden voor tien bijeenkom sten. Opgave en inlichtingen vi" 071.233209. Haagse milieuwethouder Vlaanderen Vrachtwagen met wijst zijn Leidse collega terecht zeep gestolen DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse milieuwethouder R. Vlaanderen vindt de uitlatin gen van zijn Leidse collega H. de la Mar dat de vuilverbran ding op Ypenburg (Gavi) er ze ker niet moet komen „voorba rig, onverstandig en een rare manier van doen". H. de la Mar maakte vorige week bekend dat er wat Leiden betreft definitief wordt geko zen voor vergisting in plaats van verbranden van afval. Hij zei dit nadat hij op werkbezoek was geweest in Denemarken, waar vergisting van afval, ver geleken met Nederland, op re latief grote schaal plaatsvindt. „Vergisten is goedkoper en een vergistingsinstallatie kan veel sneller worden gebouwd", aldus De la Mar. „En vergisten is veel milieu-vriendelijker". Hij schat de kosten van de bouw van een vergistingsin stallatie op vierhonderd mil joen gulden. De geschatte kos ten voor de Gavi bedragen 1,3 miljard gulden. Vlaanderen, naast de Haagse wethouder van milieu tevens voorzitter van het dagelijks be stuur van de SAVA, het samen werkingsverband van 35 ge meenten dat de bouw van de Gavi moet voorbereiden, vindt dat De la Mar voor zijn beurt spreekt. Hij wijst hierbij op een onderzoek naar alternatie ven voor de Gavi, dat momen teel wordt uitgevoerd door een extern bureau. De uitkomsten van dit onderzoekiivorden eind deze maand verwacht. Ook wijst Vlaanderen op recente onderzoeken die aantonen dat vergisten van afval op dit mo ment „een onbewezen tech niek is die nog niet op grote schaal wordt toegepast". Verder is Vlaanderen van me ning dat zijn Leidse collega de kosten van vergisten te opti mistisch inschat, en dat het niet waarschijnlijk is dat er te gen vergisting van afval op Ypenburg geen publiek verzet komt. Op dit moment liggen er meer dan tienduizend be zwaarschriften, voornamelijk van omwonenden, tegen de komst van de vuilverbrander op Ypenburg. Saillant detail van de openbare ruzie is dat De la Mar, net als Vlaanderen, lid is van het da gelijks bestuur van de SAVA. Goed aanbod voor Eenmaal andermaal De TROS-televisie was zondag tevreden over het Leidse aanbod van antiek en curiosa op de innamedag voor het veilingprogramma Een maal Andermaal. Veel mensen maakten van de gelegenheid gebruik om hun oude en mogelijk waardevolle bezittingen in de Pieterskerk aan deskundigen te laten zien. „Er zijn veel interessante zaken binnengekomen, vooral schilderijen. Overigens komt maar een klein gedeelte op televisie. Veel mensen willen niet eens op televisie. Ze willen weten wat hun artikelen waard zijn", aldus een woordvoerster. De deskundigen taxeren gratis en selecteren de meest unieke objecten voor de televisieveiling. Als de eigenaar wil wordt het stuk dan ook daadwerkelijk ver kocht. De veiling van de Leidse kostbaarheden wordt opgenomen op 30 maart bij Veilinghuis Glerum in Den Haag. De uitzending is op 23 april. FOTO: WIM VAN NOORT ALPHEN AAN DEN RIJN - Dieven hebben in het afgelo pen weekeinde een vrachtwa gen met oplegger gestolen vanaf de Rijnhavenkade in Al phen. De vrachtwagen heeft een waarde van 100.000 gul den. De inhoud, heeft een waarde van 200.000 gulen. Ockhams Scheermes. Tekst en spel: Han Romer en Titus Tiel Groeneste- ge. Regie: Helmert Woudenberg. Ge zien op 7 maart in de Leidse Schouw burg. Je moet alleen dat als werklijk- heid aannemen waar logica of waarneming je toe dwingen. Dat zei de middeleeuwse filo soof Ockham. Zijn stelling is de wereld ingegaan als Ock hams scheermes: daarmee moet je alles wegsnijden dat niet te ervaren of te verklaren valt. Han Römer en Titus Tiel Groe- nestege hebben die filosofi sche stelling als basis geno men voor een theatervoorstel ling en gebruiken het beeld van het scheermes als meta foor voor het zoeken naar de essentie, van relaties en van het leven. Ze spelen allerlei rollen en nemen die van elkaar Eerst is Römer de vader die een echt gesprek blokkeert met woordspelingen. Zijn zoon is een kernfysicus die over hoop ligt door het besef dat meer kennis en inzicht ook meer onzekerheid met zich meebrengt. Het is maar een vermoeden dat een elektron bestaat, maar die aanname is wel een pijler van de exacte wetenschap. Zo lijkt het hele leven aan elkaar te hangen van onzekerheden, en daartegen stelt hij zich teweer. Allerlei vragen en filosofietjes komen langs: wat is tijd, kan één eigenzinnig individu het gedrag en dus het lot van de grote groep veranderen, was het leven in het paradijs ideaal of begon het pas toen Eva die hap nam? Römer en Tiel Groe- nestege behandelen zware za ken met een lichte toon en veel humor en spelplezier. Het rol lenspelletje van de man die met bloemen voor zijn moeder langs een prachtige vrouw komt bijvoorbeeld is komisch. Wel is daar de filosofische diepgang verdwenen. Aan het eind van de voorstelling klinkt muziek en nemen de mannen elkaar aarzelend in de armen voor een dansje. Dat valt wel te verklaren: er is genoeg ge dacht en gepraat, nu maar wat stilte en emotie, maar het is toch een zwaktebod, als het uitfaden van een liedje. De teksten zijn vaak cabare tesk, de ideeën en het spel, vooral dat van Römer, liggen boven het amusementsniveau. Sommige scènes zijn goed, an dere zijn nog erg workshop achtig. Het decor sluit aan bij het soort toneel dat regisseur Helmert Woudenberg de laat ste tijd als solist maakt: het beeldend vertellen van verha len met niets meer dan een stoel op het toneel. Römer en Tiel Groenestege hebben vol doende kwaliteit om binnen die kale vorm te boeien; op het niveau van tekst en spel is Ockhams scheermes geslaagd. Maar het is wel jammer dat ze niet zo ver gekomen zijn om de goede aanzetten in een kader te plaatsen. Dan had de voor stelling een duidelijke richting gekregen, nu maakte die een nogal vrijblijvende indruk om dat wezenlijke zaken wel wer den aangesneden, maar te wei nig uitgewerkt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7