Aanhoudingen in Belgische ontvoeringszaak Clinton grote favoriet in strijd tegen Bush BUITENLAND jotha zegt nee a gen referendum Griekse boycot gaat nog steeds door „Para-troepen helpen Armenië" d aliaanse ministers ijeer in opspraak gjhaene geeft gehoor aan oproep tot vernieuwing Vooruitgang op top Bosnië-Hercegovina JüdöQ&owiant MAANDAG 9 MAART 1992 J de IANNESBURG - P. W. Botha, de voorganger van de Zuida- aanse president Frederik de Klerk, heeft gisteren de blanke 1 r€ ers opgeroepen 'nee' te stemmen in het referendum van 17 rt over de voortzetting van politieke hervormingen. „Ik kan meedoen aan een hervormingsproces dat tot de zelfmoord mijn eigen volk leidt", liet hij weten. Volgens De Klerk zijn ïa's motieven ingegeven door „persoonlijke ressentimen- Botha trad in 1990 uit de regerende Nationale Partij (NP) rotest tegen De Klerks hervormingen. Hoewel het Afrikaans onaal Congres (ANC) het blanke referendum als racistisch N de hand heeft gewezen, heeft vice-voorzitter Nelson Mande- steren de blanke kiezers opgeroepen 'ja' te stemmen in het rendum. „Een 'nee'-stem zal een oorlogsverklaring zijn aan 1 ïeerderheid van het land", aldus Mandela. Bij gevechten tus- aanhangers van het ANC en de rivaliserende Inkatha-Vrij- r: spartij in de zwarte woonoorden rond Johannesburg en in J zijn afgelopen weekeinde zeker achttien mensen om het o gekomen. Idoor AB COERANT ATHENE - De Griekse boycot van Nederlandse produkten, hoewel minder absoluut, gaat nog steeds door. Het bericht dat de boycot is gestaakt is misleidend, en is misschien te wijten aan het feit dat de Griekse pers er minder over schrijft. Voor een groot deel van de consumenten blijven Nederlandse artikelen echter taboe. Ook de radio, die twee weken lang het kopen van Nederland se en Italiaanse produkten als 'landverraad' heeft bestem peld, zou volgens de radiojour nalisten een slechts tijdelijke wapenstilstand hebben afge kondigd. „Mocht het weer no dig zijn, dan staan we binnen kort weer op de barricaden", aldus die journalisten. „We houden de vergadering van de EG-ministers volgende maand, waar opnieuw over de erkenning van de republiek van Skopje wordt gesproken, scherp in het oog,". Op het hoogtepunt van de boy cot was de verkoop van als Ne derlands herkenbare produk ten met tachtig procent ge daald in vergelijking met voor afgaande dagen. Dit terwijl de totale omzet van de super markten niet was teruggelo pen, met andere woorden, de consument was op produkten uit andere landen overgestapt. In een uitgebreid commentaar in een Griekse zondagskrant werd triomfantelijk over het succes van de anti-Nederland se actie gesproken, over het feit dat het Griekse volk in één week meer heeft bereikt dan de Griekse diplomatie heeft kunnen bewerkstelligen in tien jaar. Ook zou de Neder landse minister van buiten landse zaken Van den Broek eindelijk gecapituleerd zijn, en zich opeens, heel wonderlijk, de traditionele Grieks-Neder landse vriendschap herinne- (Vervolg van de voorpagina) BAKOE - Azerbajdzjaan- se troepen hebben giste ren de Armeense stad As- keran in de betwiste regio Nagorno-Karabach met tientallen raketten en ne gen tanks aangevallen. Er was een groot aantal slacht offers en veel gebouwen wer den verwoest, aldus persbu reau Interfax. Volgens ITAR- Tass vielen er ook doden onder burgers. Volgens de presidentiële pers dienst van Azerbajdzjan wordt het Armeense leger in de stad bijgestaan door para-troepen van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten, die zater dag op bevel uit Moskou in de stad zouden zijn gearriveerd. De para-troepen die in Nagor no-Karabach zijn om te helpen bij de terugtrekking van een GOS-bataljon, hadden volgens de persdienst „samen met de Armeense strijdmacht een aantal aanvallen uitgevoerd" op posities die de Azerbajd- zjaanse troepen vrijdag in As- keran innamen. De Russische televisie meldde dat de terug trekking van het GOS-bataljon is voltooid, maar dat een aantal para-troepen achterbleef. De bevelhebber van het Ar meense leger ontkende dat er in de republiek een algehele mobilisatie is uitgeroepen. Wel was volgens kolonel Levon Stepanyan besloten reservis ten in dicht bevolkte gebieden zelfverdedigingsbataljons te laten vormen. De bataljons zouden echter ongewapend zijn en „strikt voor de verdedi gingvan hun gebied". ouw ligt in een staatsziekenhuis in het Nicarguaanse Managua ?n kaal matras, vlak nadat ze het leven schonk aan een kind. ■wtrn die 9een 9eld bebben om in een privékliniek te betalen, Iepn tegenwoordig vaak een bed delen in de slecht uitgeruste riafdelingen van de staatsziekenhuizen. Set' F0T0:EPA daj s syr de streek, fikse smeergelden ie vffT HEERING aan politici zijn betaald. In giesommige telefoongesprekken likon-i /-< 4.- e werd gesproken over 'bijdra- rtis^ Corruptie, af- gen' van tussen de 8 en 12 pro van machtsmisbruik, cent bij opdrachten van tien- er£le partijfinanciering, tallen miljoenen guldens. Het of fttingontduiking en vermoeden bestaat dat de par- jhting van de staat. tjjen van Bernini en de Miche- lis, die samen Veneto bestu ren, niet alleen de openbare ambten keurig onder elkaar verdelen, maar ook de openba re aanbestedingen en de daar bij behorende illegale subsi dies aan personen en partijen. Bernini en De Michelis zelf hebben verklaard van niets te weten, maar dit nieuwe schan daal, het zoveelste in een lange reeks, komt de regeringspartij en in ieder geval ongelegen omdat het midden in dé cam pagne voor de parlementsver kiezingen van 5 en 6 april valt. Het vertrouwen van de Itali aanse kiezers is de afgelopen jaren al geschokt door een lan ge reeks van corruptiezaken. De verwachting is dan ook dat de anti-politieke protestpartij Lega Nord, daardoor bij de ver kiezingen van 5 april een onge kend resultaat zal behalen. Een van de bolwerken van de Lega Nord is juist de regio Ve neto, waar ook Bernini en de Michelis hun stemmen Van daan moeten halen. BELSELE - De Belgi sche politie hoopt met de aanhouding van vier cri minelen de ontvoerders van Anthony De Clerck in handen te hebben. De vier zitten opgesloten in de ge vangenis van Dender- monde. Justitie is nog op zoek naar het vijfde lid van de bende die de elfjarige Anthony De Clerck op dinsdag 4 februari ontvoerde. Die vijfde man zou wel eens het brein achter de hele kid napping kunnen zijn. Of er buiten die vijf nog medeplich tigen zijn was gisteren niet be kend. Ook niet of er in de scha duw nog een geheimzinnige opdrachtgever zou zijn. De vier die zijn aangehouden riskeren een levenslange ge vangenisstraf. Dit is niet de zwaarste straf die in Belgie geldt, namelijk de doodsstraf, omdat de ontvoerders zich niet hebben bezondigd aan licha melijke foltering. Anthony De Clerck werd vrij dagavond in Massenhoven, een gemeente in de Antwerpse Kempen vrijgelaten. Het oifiit fraaie rijtje zal de Itali- n ad minister van transport- oenf. Carlo Bernini, zich te- de rechter moeten aa'twoorden in gezelschap uveien groep politieke en za- Onder hen be- fgelozich ook Giorgio Casadei, persoonlijke secretaris van ddnister van buitenlandse a is i, Gianni De Michelis. De ;en-democraat Bernini en jen icialist De Michelis zijn afkomstig uit Veneto en n als de twee machtigste len van deze rond Venetië en streek die ook het to svan de corruptie-affaire, ft kader van het onder- heeft de Venetiaanse offi- fan justitie, Ivano Nelson rani, maandenlang de te ns laten aftappen van za- eden, sjacheraars en poli- it de regio. En daaruit is ken dat er bij de aanleg autosnelwegen, spoorlij- >n waterleidingnetten in De 11-jarige Anthony De Clerck met zijn moeder tijdens de perscon ferentie in het Belgische Belsele, waar de jongen vertelde over zijn ontvoering. Anthony werd vrijdagavond door zijn ontvoerders vrijge laten. Vlaamse jongetje heeft gedu rende de 32 dagen van zijn ont voering het daglicht niet ge zien. Anthony werd vastgehou den op twee kleine kamers. Dat gebeurde mogelijk in Ne derland, al wist de jongen dat volgens zijn ouders niet zeker. Vader Jan De Clerck bevestig de gisteren op een persconfe rentie wel dat het losgeld, in de nacht van woensdag op don derdag, in de buurt van Eind hoven is achtergelaten, nadat een week eerder de overdracht van het geld - ook in Eindho ven -was mislukt. Een glunderende Anthony werd gisteren in zijn woon plaats Belsele aan de pers ge toond. De jongen zag er goed uit. Hij bleek door grote hoe veelheden snoep, die hij van zijn ontvoeders kreeg, vier kilo te zijn aagekomen. Half Belsele was op deze drui lerige zondag uitgelopen om buiten aan het parochiecen trum een glimp op te vangen van hun dorpsgenootje, dat op 4 februari zo bruut uit hun midden verdween. Er klonk applaus toen de Mercedes van de familie het kerkplein op draaide Op de persconferentie die volgde, zei vader Jan De Clerck te hopen dat zijn zoon nu voortaan met rust zal wor den gelaten. „Anthony moet weer een normaal leven gaan leiden", aldus zijn vader. In de loop van de week gaat de jon gen alweer naar school. Jan De Clerck deed gisteren het relaas van vijf spannende weken. Hij vertelde dat er op 11 februari voor het eerst con tact was met de ontvoeders van Anthony. Per post ontving de familie een in het Frans gestel de brief en een cassettebandje met de stem van hun zoon. De ontvoerders maakten duide lijk dat het hen om losgeld te doen was. Nog diezelfde dag besloot de familie De Clerck in te gaan op die eis. Er volgde een brief met daarin de op dracht het losgeld in de buurt van Eindhoven te overhandi gen. Op donderdag 27 februari mislukte die transactie. Jan De Clerck zei gisteren niet te we tenwaarom het mis ging. Afge lopen week lukte de overhan diging van het losgeld wel. Voor Anthony De Clerck zou bijna 14 miljoen gulden los geld zijn betaald. Jan De Clerck wilde gisteren niets zeggen over de hoogte van het bedrag. Bill Clinton (rechts) lijkt zelfverzekerd van zijn overwinning. WASHINGTON - Zoals het er nu naar uitziet, wordt de uiteindelijke presidentsverkiezing in november een afrekening tussen herkiesbaar Repu blikeins president Bush en Democratisch gouver neur van Arkansas, Bill Clinton. Clintons winst, afgelopen za terdag in de voorverkiezingen in de staten South Carolina en Wyoming, maakt hem tot de grote favoriet voor morgen, Super Tuesday, wanneer in liefst elf deelstaten tegelijk zo geheten primaries worden ge houden. In de derde primary van zater dag, die in het zuidwestelijke Arizona, eindigden Clinton en zijn Democratische rivalen Tsongas en Brown met ieder ongeveer een derde van de De mocratische stemmen. Tson gas kreeg de meeste stemmen in Arizona, maar Clinton vero verde er meer gedelegeerden naar de partij conventie (het geen de feitelijke inzet is van een primary), dank zij de spe cifieke districtsindeling van die staat. Clinton is nu de afgetekende Democratische koploper, met achter zich Tsongas en Brown strijdend om de tweede plaats. Omdat morgen de meeste van de elf voorverkiezingen in zui delijke staten zijn, kan Clinton daar als 'zoon van het zuiden' een grote slag slaan. Bill Clinton lijkt vooralsnog de 'schandalen' rond zijn liefdes leven en het ontduiken van de militaire dienst politiek te heb ben overleefd. Zijn persoonlijk charisma, zijn politieke routi ne en veelzijdigheid hij kan afwisselend de werkman, de bewogen volksleider en de Kennedy-achtige president zijn - lijken steeds doorslag gevender factoren te worden in de competitie met Tsongas. Gisteren onthulde de New York Times dat Clinton zich als gouverneur van Arkansas in 1978 mogelijk aan machts misbruik schuldig heeft ge maakt, door met zijn vrouw Hi lary een joint venture te begin nen met een later failliet gega- ne Spaar- en Leenbank. De af faire zou ook geresulteerd heb ben in foutieve belastingopga- ven door de Clintons. Maar de kopstukken in Bill Clintons verkiezingscampag ne spraken het vertrouwen uit dat de presidentskandidaat ook door deze publiciteit niet zal worden getorpedeerd. „De mensen doorzien dat de Repu blikeinen hem kapot willen maken omdat hij George Bush uit het Witte Huis kan verja gen. En uiteindelijk zullen ze die smerige trucs verwerpen", aldus gisteren een van Clin tons naaste medewerkers. Indien Clinton de Democrati sche presidentsnominatie ver overt en hij tegen Bush de laat ste ronde in moet, kan hij nog heel wat meer Republikeinse aanvallen in de persoonlijke sfeer verwachten. Het is in Ar kansas een publiek geheim dat tientallen privé-detectives en andere onderzoekers ten be hoeve van het Witte Huis aan het speuren zijn naar compro mitterende zaken op allerlei terrein uit het verleden van Clinton. Gezag Voor George Bush was het za terdag een goede dag omdat zijn Republikeinse tegenstre ver Pat Buchanan niet meer dan 26 procent van de stem men haalde in South Carolina. De ex-fascist David Duke, die in de meeste deelstaten niet meedoet, kreeg in South Caro lina slechts zeven procent. Voor Bush is het nu zowat tra ditie geworden dat per voor verkiezing ongeveer een derde van de Republikeinse kiezers op hem weigert te stemmen. Buchanan mikt morgen vooral op de primaries in Rhode Is land en in Louisiana, waar de enquêtes hem een kans geven het te winnen van Bush. Lukt dat Buchanan daar niet, dan lijkt zijn campagne ten dode opgeschreven. Lukt het wel, dan kan hij het gezag van de president blijven aantasten, hetgeen uiteindelijk vooral de Democraten ten goede zal ko men. iren IT SCHAMPERS :ijner De nieuwe Zij^sche premier Jean- Dehaene heeft toch gestèle nieuwkomers in kabinet opgenomen, me vi igevj Sllnoeming van Mieke Of- s tot minister van begro- 'ordt als een grote verras- r gezien. De juriste komt e werkgeversorganisatie L ?s Economisch Verbond en is het enige niet-parle- mentslid. Een andere nieuw komer uit de christen-demo cratische hoek is Leo Delcroix, die minister van defensie wordt. De Westvlaming André Bourgeois is de nieuwe minis ter van landbouw. Met deze benoemingen geeft Dehaene gehoor aan de oproep om vernieuwing, afgelopen donderdag op het congres van zijn eigen partij, de christen democratische CVP. Zaterdag morgen legde het kabinet De haene de eed af op het konink lijk paleis van Laeken. Met vijftien ministers en één staatssecretaris, heeft België de kleinste ministersploeg sinds 1958. De Belgische regering heeft voor het eerst in haar geschie denis drie vrouwen in haar midden. Na afloop van de eer ste kabinetsraad, zei premier Dehaene zaterdag dat zijn ka binet voortaan als één ploeg zal optreden. Dehaene vindt het niet langer aanvaardbaar, dat partijen of ministers afzon derlijk zich proberen te profi leren. Dehaene wil daarom de pers op afstand houden en de voorlichting meer gaan stroomlijnen. Oud-premier Wilfried Martens keert niet meer terug in het ka binet. Koning Boudewijn be noemde hem tot minister van staat, een ere-titel die verleend wordt aan staatslieden van bij zondere verdiensten. Martens he^t in twaalf jaar tijd negen reuringen geleid, voor Belgi sche begrippen een eeuw-re cord. Zijn laatste kabinet strui kelde, zoals zo vaak, over de Vlaams-Waalse tegenstellin gen. Ook Mare Eyskens, onder Martens minister van buiten landse zaken en in 1981 nog korte tijd eerste minister, valt buiten de boot. De nieuwe Belgische premier Jean-Luc Dehaene (derde van links) presenteert het kabinet. Van links naar rechts: minister van begroting Mieke Offeciers-Van De Wiele, vice- premier Guy Goeme en helemaal rechts minister van buitenlandse zaken Willy Claes. FOTO EPA eftPITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER - Jan Robertsz laat het er niet bij zitten. Hij is hevig ver- irdigd, dat Van der Decken de Hugenoten praktisch aan «gerdood overlevert. Het komt tussen hem en de schipper „Hollander" weer tot een heftige woordenwisseling. „Dit ie nooit verantwoorden", schreeuwt Jan Robertsz, „deze n hebben hun land verlaten ter wille van hun geloof; het sen avonturiers, geen schurken, zoals gij...l" Dèt laat Van •eken zich niet zeggen, zelfs niet door zijn stuurman. Hij ontbiedt de provoost en laat Jan Robertsz opsluiten als een mis dadiger. Bijna op hetzelfde ogenblik doet een lichte bries de zei len klapperen. Direct geeft Van der Decken opdracht het schip vol te brassen. De wind wordt sterker en bruisend zet de „Hol lander" zich in beweging. Schipper en bemanning weten nog niet, dat zij zijn begonnen aan de reis, waaraan geen einde zal komen... Guillotine van Hitier terecht HAMBURG - De Duitse auto riteiten hebben een vleugel en een guillotine terug die van Adolf Hitler geweest zijn. Drie jaar geleden werden deze ge stolen voordat ze geveild zou den worden. Hitler had de twee voorwerpen in 1939 gekregen voor zijn 50e verjaardag. Ze waren in juli 1989 gestolen uit het magazijn van een veiling huis in Hamburg waar ze vol gens de veilingmeester te koop waren voor een half miljoen mark. Twee mannen van 60 en 54 jaar, wier nationaliteit niet bekend is gemaakt, zijn gear resteerd terwijl ze op het punt stonden de gestolen waar te overhandigen aan een aspi rant-koper, een journalist. De zehad de politie ingelicht. BRUSSEL - De leiders van de Servische, Kroatische en mos lim-gemeenschappen uit de Joegoslavische republiek Bos nië-Hercegovina hebben „eni ge vooruitgang" geboekt tij dens hun top in Brussel. Na afloop van de tweedaagse besprekingen zei de Servische leider Radovan Karadzic van nacht dat nieuwe gespreksron des in de komende week nood zakelijk zijn. „Het geweld zal toenemen als we de verkeerde beslissingen nemen", aldus Karadzic. Sinds het referen dum vorige week zondag waar in moslims en Kroaten zich uitspraken voor onafhanke lijkheid hebben zich in Bosnië- Hercegovina gewelddadige botsingen voorgedaan tussen de verschillende bevolkings groepen. De Serviërs in de re publiek verzetten zich tegen onafhankelijkheid. Voorzitter van de Joegoslavië-conferentie van de Europese Gemeen schap, Lord Carrington, heeft vandaag voor de plenaire zit ting in Brussel een ontmoeting gehad met de presidenten van alle Joegoslavische republie ken, behalve Servië, afzonder lijk. De Servische president Slobodan Milosevic is om ge zondheidsredenen afwezig en laat zich vervangen door mi nister van buitenlandse zaken Vladislav Jovanovic. De be langrijkste punten die tijdens de conferentie ter discussie staan, zijn het voorkomen van bloedvergieten in Bosnië, de diplomatieke erkenning van Macedonië en het Servische verzoek voor opheffing van de EG-sancties tegen de repu bliek. De Indiase generaal Sa- tish Nambiar, die aan het hoofd staat van de 14.000 man sterke VN-vredesmacht voor Joegoslavië, is gisteren in Bel grado aangekomen. De gene raal zei er alle vertrouwen in te hebben dat de blauwhelmen, die voor het eerst op het Euro pese vasteland een vredesope ratie beginnen, bij machte zul len zijn de vrede tussen de Kroaten en Serviërs te hand haven. Dat het in Kroatië nog verre van rustig is, bleek zater dag bij heftige beschietingen op de stad Osijek in Slavonië. Hierbij vielen zeven doden. Zeker dertig mensen raakten gewond bij de ernstigste schending van het twee maan den oude bestand. In Belgrado is vandaag de eerste verjaar dag van de opstand tegen de president met een demonstra tie herdacht.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5