Lubbers steunt plan tneuw ministerie ontwikkelingshulp Provinciebestuurders doen werk in het luchtledige li BINNENLAND rietal Brielse Meer lijkt doodgeschoten r rVD bepleit minder are woonlasten an Vollenhoven: orruptie neemt toe ubbers: Antillen moeten plan herstructurering zelf dragen couwiu MAANDAG 9 MAART 1992 O tsct telELLE - De drie mannen die vrijdag langs tt Brielse Meer werden gevonden, zijn dood schoten. Dit blijkt uit sectie die op de stoffe- :e overschotten is verricht. Een medewerker het Recreatieschap ontdekte de lijken de fcigs de oever van het Brielse Meer doordat het >t.in brand stond als gevolg van lijkverbran- ig. Uit de resultaten van de autopsie kan wor- i afgeleid dat het drietal niet op de vind- iats is vermoord. De drie mannen zijn afkom- vdnjig uit één van de landen rond de Middellandse >R me. Verder is over hun identiteit nog niets be- n vfnd. De politie gaat er van uit dat het om een !5 liekening in het criminele milieu gaat. Afgelo- weekeinde begon een team van twintig 'ers aan een minutieus sporenonderzoek igs de oever van het Brielse Meer. Een team van twintig ME'ers houdt een sporenonderzoek aan de oevers van het Brielse Meer. foto: anp Heineken brouwt ook in Vietnam ZOETERWOUDE - Vanaf eind volgend jaar wordt in een voorstad van Ho Chi Minh-stad Heineken- bier gebrouwen in een joint-ventu re met Vietnam. De overeenkomst voor de brouwerij werd vorig jaar getekend door de in Singapore ge vestigde Heineken International Beheer bv en Voedselmaatschappij nr. 2 van Vietnam. In Vietnam, Laos en Cambodja wordt veel Heineken- bier gedronken, maar dit wordt al lemaal geïmporteerd, voornamelijk uit Singapore. De brouwerij in Viet nam gaat in eerste aanleg 50 mil joen liter per jaar produceren. De capaciteit wordt in de tweede fase van het project verdubbeld. Weinig files door vakantiegangers DRIEBERGEN - De van krokusvakan tie terugkerende automobilisten heb ben nauwelijks voor grote drukte op de doorgaande wegen gezorgd. Er waren bijna geen files te melden, met uitzonde ring van de Van Brienenoordburg. Dat had echter ook te maken met de voetbal wedstrijd Feyenoord-Ajax. Bij een snel heidscontrole in Limburg, nabij Suste- ren op de A2, werden 8353 automobilis ten gecontroleerd. Er werden 879 over tredingen geconstateerd. De hoogst ge meten snelheid bij de personenauto's bedroeg 164 kilometer per uur. Eén vrachtauto had 119 kilometer per uur op de teller staan. Enkele Nederlandse au to's waren betrokken bij ongevallen in Duitsland en Zwitserland. ei] 1 SïV ^SS'CK VAN RIETSCHOTEN Qrkl5N HAAG - Premier ibbers juicht het toe dat litv een discussie op gang »mt over eventuele reor- net nisatie van de ontwik kelingshulp. 'O d j ziet veel positiefs in het OS- ie om hulp aan de derde we- eigd, economische steun aan landen in Oost-Europa en Qg dragen aan het oplossen van lieuproblemen in arme lan- ln samen te voegen en onder brengen in een nieuw minis- eenl elat terie. De premier zei dit gisteren in een interview met de NCRV- radio vanuit Curasao. Hij rea geerde met zijn opmerkingen op suggesties uit een rapport dat een CDA-commissie onder leiding van oud-minister Van Dijk onlangs publiceerde. In middels is het idee om ontwik kelingshulp op een andere leest te schoeien ook omhelsd door Max van den Berg, alge meen secretaris van de Novib en voormalig voorzitter van de PvdA. Volgens Van den Berg moet er een „ministerie van in ternationale economische be trekkingen" komen dat alle vormen van hulp aan arme lan den, waar ook ter wereld, re gelt. Het begrip ontwikke lingshulp is volgens Van den Berg versleten geraakt. Minis ter Pronk van ontwikkelings samenwerking heeft zich tot nu toe in weinig vleiende be woordingen over het eerderge noemde CDA-rapport uitgela ten. Volgens premier Lubbers moet de kritiek van Pronk ech ter niet zo zwaar worden geno men. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat Pronk in principe op dezelfde lijn zit en dat de mi nister binnenkort zelf ook met voorstellen voor reorganisatie van de hulp zal komen. 'jlCK VAN RIETSCHOTEN woonlasten voor huurders de pezitters van een eigen huis ene»der zwaar moeten worden 4R het kabinet heeft voorge- i d. Dat is volgens de libera- all<niet alleen gunstig voor de gheijpkracht van de burgers r rear het helpt ook mee de in- emeie te beteugelen. D-kamerlid en oud-minis- van economische zaken iolf de Korte deed het voor- I van zijn fractie gisteren Ir de Avro-radio uit de doe- 1. Op 1 juli aanstaande eten de huren niet met 5,5 cent omhoog maar slechts 4,5 procent, vindt de WD. der dient het kabinet af te i van de verhoging van het irwaardeforfait (de woonbe- UIS 868 r lasting voor huizenbezitters) met ingang van 1993. „Toen het kabinet vorig jaar de verzwaring van de woonlasten vaststelde werd nog uitgegaan van een gemiddelde stijging van het prijspeil met 2,5 pro cent", aldus De Korte. „Inmid dels weten we echter dat de in flatie veel sterker is aangewak kerd. Het inflatiepercentage ligt nu al op 3,5 procent en het ziet ernaar uit dat dat in 1993 zal oplopen tot ruim 4 procent. Een belangrijke oorzaak van die stijging is gelegen in de ho gere woonlasten. De simpelste manier om de oplopende infla tie te doorbreken is dus de woonlasten minder zwaar te maken. Daarmee slaat het ka binet twee vliegen in één klap: de prijsstijgingen kunnen on der de vier procent blijven en de koopkracht van de burgers neemt weer iets toe". STERDAM - De wereldgemeenschap heeft als het om cor- tie gaat geen gemeenschappelijk verleden, maar zou wel s een gezamenlijke toekomst kunnen hebben. Volgens mr. Ier van Vollenhoven is het, willen we in de toekomst het fd kunnen bieden aan de verwachte toename van de 'onzicht- fc criminaliteit', van groot belang dat op internationaal niveau Bchten en ervaringen worden uitgewisseld, zei dit vanochtend tijdens de opening van dé vijfde interna- |ale Anti-Corruptie Conferentie in Amsterdam. De dit keer r de stichting Politie en Maatschappij georganiseerde confe- iie is een tweejaarlijkse bijeenkomst voor vertegenwoordi- 5 van de overheid, wetenschap, het bedrijfsleven, juristen en fere deskundigen. De eerste vier bijeenkomsten waren in Ihington, New York, Hong Kong en Sydney, laceui thema van de vijfde conferentie is de corruptie in samen- :rs en g met de georganiseerde misdaad en de consequenties van verdergaande internationale samenwerking voor de bestrij- l van corruptie. Zo roept het wegvallen van de grenzen bin- itein. Europa allerlei vragen op over de manier waarop de interna- eraart0ie regelgeving moet plaatsvinden. Ook is niet duidelijk wie prantwoordelijk is voor de beheersing van fraude en corrup- Alleen psychiater beslist over separatie patiënt UTRECHT - Het apart zetten van een psychiatrische patiënt in een separeerkamer in psy chiatrische ziekenhuizen of af delingen van algemene zie kenhuizen mag voortaan door niemand anders gebeuren dan door de behandelend psychia ter. De geneeskundige inspec tie voor de volksgezondheid maakt daarmee een eind aan de onwenselijke situatie dat vooral verpleegkundigen be sluiten een patiënt af te zonde ren terug. Patiënten worden soms gese pareerd, al of niet met toestem ming, soms als preventieve maatregel en vaak ook als straf. De inspectie wil een en ander in een behandelplan vastleggen, dat patiënt en arts overeenkomen. Daarin komt dan te staan hoe moet worden gehandeld in dergelijke situa ties. Separatie is de 'laatste mogelijkheid', aldus de in spectie. De arts is verder ver antwoordelijk voor alle aspec ten rond separatie, zoals toe zicht, medicijnen, kleding en het afnemen van gevaarlijke stoffen of voorwerpen. Besmette verledens door BERT JANSMA Een school in Heemstede verbreekt verschrikt de uitwisselingsbanden met een school in het Oostenrijkse Lambach. Omdat ooit de kleine Adolf Hitier tussen z'n zevende en z'n negende jaar in de Lambachse schoolbanken heeft gezeten. Ik keek er van op. Sinds wanneer kun je een school aanwrijven dat ze een kind hebben leren lezen en schrijven dat later een misdadiger wordt? Wanneer je het aantal boosdoeners, groot of klein, uit de geschiedenis bij elkaar optelt, moeten er heel wat scholen op de wereld zijn met zo'n 'besmetting'. Het was, begreep ik, in elk geval niet zo dat er in die school in Lambach, nu een gymnasium, een borstbeeld van Aolf Hitler in de hall stond en dat de rector een klein zwart snorretje had en een bij tijd en wijle omhoog zwaaiende rechterarm. De leerlingen uit Lambach waren uiterst teleurgesteld dat hun tochtje naar Heemstede en het Hageveldcollege aldaar niet doorging. Vanuit Heemstede, las ik, vond men dat er in Lambach niet genoeg afstand was genomen van het nationaal-socialistische verleden en klonk iets vaags over neo-fascisme dat in Oostenrijk de kop op stak. Nu is dat eerste wél en dat laatste beslist niet typisch-Oostenrijks. In Het Parool volgt nu een ingezonden brief van mevrouw K.M.Storck-Dallinger (Oostenrijkse vader, Nederlandse moeder) die van 1975 tot en met 1977 op dat Aufbaurealgymnasium der Benediktiner in Lambach heeft gezeten. Op die school, schrijft zij, is altijd openlijk gediscussieerd over antisemitisme, jodenvervolgingen racisme. „Een uitzondering in Oostenrijk", voegt ze er ook nog aan toe. Andere koek dus. Afgelopen zaterdag krijgt het verhaal nog een merkwaardiger vervolg. Want in Het Parool meldt Maurits Schmidt dat het Heemsteedse Hageveld rond 1927 (toen nog een kleinseminarie) werd bezocht door student Arnold Meijer. Die Meijer begaf zich na een mislukte priesteropleiding in de politiek en werd leider van het katholieke, op Mussolini's fascisme gebaseerde Zwart Front, in het begin van de oorlog omgedoopt tot Nationaal Front. Al verboden de Duitsers zijn partij, na de oorlog kreeg Meijer vier jaar gevangenisstraf aan zijn broek. Dus ook Hageveld heeft een 'besmet verleden'. Kunnen de huidige Hagevelders ook niets aan doen. Net zomin als de Lambachers. Het bewijst alleen nog maar eens de kortzichtigheid waarmee wij mensen beschuldigen en betichten zonder objectieve informatie of zonder de hand in eigen boezem te hebben gestoken. Ik ben benieuwd hoe het uitwisselingsdramaatje verdergaat. Misschien wil Lambach al helemaal niet meer naar Heemstede. Maar ik denk dat Heemstede nu verplicht moet worden om naar Lambach te gaan. Om daar met het hele gymnasium te kijken hoe het nu werkelijk is. Dan willen we pas verder horen. Herdenking Ruim tweehonderd belangstellenden herdenken bij het Indisch Monument in Den Haag de capitulatie van Nederlands-lndië. Vijftig jaar geleden delfde het Nederlandse bestuur, na de dramatisch verlopen Slag in de Javazee op 27 februari, het onderspit tegen Japan. Organisaties van Indische Nederlanders en oud-lndiëgangers legden kransen en bloemstukken bij het monument. foto. anp D. M. VAN VELZEN- VAN WINGERDEN op 5 maart 1992 is overleden. Namens Burenhulp Alkemade Ikzaamheid en van voorbeeldgedrag. Enkele honder den vrouwen hebben zater dag in het ka der van de In ternationale Vrouwendag gedemon streerd tegen racisme. De optocht startte op het Beurs plein en eindig de in de Mozes en Aaron kerk aan het Water- looplein. foto: anp Herin) IALENDIJK - Met een 'blijf van ruim een dag .Bonaire heeft premier sriandbbers zijn werkbezoek ?hou} de Antillen afgeslo- gn wei. Vandaag is hij naar |h ïba vertrokken. omnciftlle eilanden te hebben be- 'wTO*' zei de premier gisteren 1 11 ^alendijk de indruk te heb- dat de eilanden allemaal de behoefte hebben meer zelf eiland en dan de verdere ont- te doen en dat ze een gemeen schappelijke verantwoorde lijkheid onderkennen. Het is, zei Lubbers, de kunst dat met elkaar in overeenstemming te brengen. Hij gaf minister Hirsch Ballin van Antilliaanse zaken in overweging te wach ten tot de uitslag bekend is van het op 12 juni op Curasao te houden referendum over een autonome positie van het wikkelingen af te wachten. Een plan voor staatkundige herstructurering is beter als het door de eilanden zelf wordt gedragen, zei Lubbers. De premier erkende dat Ne derland en de Antillen nog niet op dezelfde lijn zitten. De schets van Hirsch Ballin over een tweedeling van de Antillen in een Bovenwinds- en Bene denwinds deel, heeft veel kri tiek gekregen. Toch heeft Lub bers het gevoel dat de me ningsverschillen erover min der groot zijn geworden. Een probleem daarbij is het groot ste en welvarendste Boven windse eiland Sint Maarten. Daar is niet over constitutione le zaken gesproken omdat, zo zei Lubbers, het daar de tijd niet naar is nu alle aandacht moet worden gegeven aan de verbetering van het leefkli maat en de bestuurlijke capa citeit. De premier was van me ning dat het bestuur op Cura sao opvallend gemotiveerd is om tot een oplossing te komen voor het probleem van de twee bestuurslagen en het verster ken van de eigen identiteit. Op Curasao zetelt namelijk zowel de landsregering als het ei- landsbestuur, waardoor een dubbel ambtenarenapparaat aanwezig is. ÏSPER EN HOBBES IMSmZ.HOflS r NOU. OM EN {WTJf 14 00|&{R TP ZIJN? J./MZ'C door billwaterson Nederland soms voortrekker emancipatie DEN HAAG „Ten onrechte leeft bij ons weieens het idee dat Nederland achterloopt op het terrein van de emancipa tie. Op een aantal terreinen lo pen we echter voorop". Dat zei staatssecretaris Ter Veld (emancipatie) vandaag in Den Haag ter gelegenheid van de viering van de 81ste Interna tionale Vrouwendag. Voorop lopen doet Nederland met een aantal projecten waarmee het emancipatieproces in maat schappelijke organisties op gang moet worden gebracht. DEN HAAG Het provin ciaal bestuur in Neder land moet zo snel moge lijk op een andere leest worden geschoeid. Als dat niet gebeurt, worden de provincies de muur bloempjes van ons demo cratisch bestel. In de ogen van de burgers zijn ze dat trouwens al lang. Bij sta tenverkiezingen spelen pro vinciale belangen dan ook geen enkele rol. De kiezers die nog de moeite nemen op zulke dagen het stemlokaal op te zoeken (en dat worden er steeds minder) laten zich uit sluitend leiden door de ver richtingen van de politici aan het Haagse Binnenhof. Wat de statenleden en gedeputeerden ook doen of laten, het laat de burgers volkomen koud. Pro vinciebestuurders spelen ons democratisch spel enkel mee voor spek en bonen en hun al ler bijnaam is Piet Snot. Deze conclusies kunnen wor den getrokken na lezing van het vandaag bij uitgeverij SDU verschenen boek "Verkiezin gen zonder mandaat', een bun del vol nabeschouwingen over de provinciale- statenverkie zingen van 6 maart vorig jaar. Opmerkelijke verkiezingen waren dat, waarbij D66 glo rieus won en de PvdA in alle provincies zware verliezen leed. Verder hadden alle partij en te maken met twee handi caps. Ten eerste namen de Golfoorlog en de kamerdebat ten over de bezuinigingsopera tie 'Tussenbalans' in de media zo'n grote plaats in dat de ver kiezingscampagnes er vrijwel geheel door werden overscha duwd. Bovendien was de op komst op de verkiezingsdag uitermate laag: slechts 52 pro cent van de kiezers zocht de stembussen op. Handicaps In het boek wordt uitvoerig in gegaan op de vraag welke in vloed deze handicaps op de verschillende partijen hebben gehad. Hoe komt het bijvoor beeld dat D66 ondanks deze factoren een klapper van je welste maakte en dat de PvdA er een dreun door opliep die haar nu nog doet natrillen? De antwoorden daarop zijn rede lijk voorspelbaar. Interessant wordt het echter pas als de na- beschouwers doordringen tot de kernvraag: wat is er mis met de statenverkiezingen in het algemeen? Heel veel, zo blijkt uit de bij dragen. En dat komt vooral doordat de kiezers absoluut niet in het provinciale wel en wee zijn geïnteresseerd. Hoe wel iedereen het allang op z'n klompen aanvoelde heeft nu ook wetenschappelijk onder zoek aangetoond dat bij staten verkiezingen alleen de natio nale politiek maatgevend is voor het stemgedrag van de kiezers. Het zal ze een zorg zijn wat voor snode plannen CDA- gedeputeerde X heeft inge diend, met welk een felheid de statenfractie van de PvdA die voornemens heeft bestreden en welk vuil spel de statenle den van D66 rond de vaststel ling van streekplan Y heeft ge speeld. Men let alleen op de verrichtingen en de uitstraling van mensen als Lubbers, Brinkman, Kok, Wöltgens en Van Mierlo. Vogelvrij De vraag die dit gegeven op roept is natuurlijk: namens wie besturen de gedeputeer den en statenleden nu eigen lijk hun provincies? Namens de kiezers, zoals het hoort? Nee dus, want de kiezers heb ben niet voor hen of hun beleid gekozen maar voor heel ande re personen en een heel ander beleid. Provinciebestuurders functioneren derhalve in een soort politiek vacuüm. Ze zijn vogelvrij en wat ze ook doen of laten, het maakt allemaal niets uit. De kiezers hebben er geen weet van. willen het zelfs niet weten en hebben geen enkele behoefte om de fracties in het provincieshuis voor hun da den te straffen of te belonen. Ziedaar het democratisch gat van de provinciale politiek. Enigszins frustrerend maar wel begrijpelijk is dat het boek geen eensluidende oplossing voor dit probleem aandraagt. Wel worden her en der allerlei suggesties gedaan: de provin ciebestuurders moeten zelf meer met hun beleid de boer op, de provincies moeten meer taken krijgen, de provincies moeten kleiner worden, de provincies moeten groter wor den, de statenverkiezingen moeten op verschillende tijd stippen worden gehouden (bij voorbeeld in januari verkiezin gen in Groningen, in mei in Friesland etc.) en bij statenver kiezingen moet er meer de na druk op worden gelegd dat men daarmee indirect ook een nieuwe Eerste Kamer kiest. Kortom: de lezer krijgt een grabbelton met mogelijke op lossingen voorgeschoteld en hij/zij moet er zelf maar uitha len wat hem/haar het best be valt. Overigens moet gevreesd worden dat de politici er niet in slagen al voor de volgende sta tenverkiezingen in 1995 een oplossing te vinden. Als die vrees inderdaad bewaarheid wordt, kan in 1996 deel 2 van dit boekje verschijnen. 'Verkiezingen zonder man daat'. Uitgeverij SDU, prijs: ƒ35.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3