Meer Azeri's uit op oorlog met Armenië ioxines in FT-afval Oud-premier Begin overleden VeeI doden bii scheepsramp Democraat Harkin trekt zich terug Werkgevers dreigen ook met acties L FNV dwarsboomt voorlichtingsactie kleine winkeliers Spek en bonen r 14 Dagen GratisT Ceidaeöotvuwt 32 9 MAART 1992 Ceidóe Sou/tont 18 PAGINA'S in twee katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25283. Losse nummers 1,50. t nieuwe testament i Jopie Huisman Lubbers steunt plan nieuw ministerie ontwikkelingshulp 3 gee, [Aanhoudingen in egoi l ontvoeringszaak lelijk) Anthony de Clerck imefj O LEIDEN OMGEVING Eerste Leidse Computerdump redelijk succesvol VS toont aspiraties in enerverende wedstrijd 15 DIOK grijpt vierde landstitel op rij 17 e dezi id w< voor wolkenvelden en in de middag in met zon. imperatuur 11 graden, lig wind, minder dan ht 3. TEL AVIV Oud-premier Me- nachem Begin van Israël is van daag op 78-jarige leeftijd overle den. Begin lag sinds verleden week na een hartaanval op de intensive care van het Ichilov-ziekenhuis in Tel Aviv, waar zijn toestand na het inbrengen van een pacemaker verder verslech terde. Vanmorgen om 3.30 uur over leed hij in aanwezigheid van zijn twee Menachem Begin, voormalig premier van Is- dochters en zoon. raël, is vanmorgen in het ziekenhuis Ichilov in Begin was een van de grootste politie- Tel Aviv overleden aan de gevolgen van een ke leiders van Israël. Hij was verant- hartaanval. woordelijk voor het in 1979 gesloten FOTO: AFP vredesverdrag met Egypte, dat daar na de in 1967 door Israël veroverde Si- naï-woestijn terugkreeg. In 1978 kreeg hij daarvoor met zijn Egypti sche tegenspeler Anwar Sadat' de No belprijs voor dë vrede. Begin krijgt een staatsbegrafenis, zo heeft de regering verklaard. De Israë lische minister van onderwijs, Zevu- lon Hammer, riep alle leraren in het land op vandaag te wijden aan de be studering van het leven van de oud- premier. Na de mededeling van zijn overlijden zendt de nationale radio alleen nog traditionele Hebreeuwse liederen uit. BANGKOK Bij een aanvaring tussen een olie tanker en een afgeladen veerboot met boeddhisti sche pelgrims in de Golf van Thailand zijn giste ren zeker 87 mensen verdronken. Drieëntwintig passagiers werden gered, aldus de Thaise marine. Het is de grootste scheepsramp uit de moderne ge schiedenis van Thailand. Overlevenden vertelden dat de meeste passagiers lagen te slapen toen de veerboot in tweeën werd gespleten en zonk. De olietanker ramde de veerboot midscheeps. Er wa ren mogelijk 140 mensen aan boord. Vandaag werd verder gezocht naar overlevenden. De veer boot was bezig aan de 11 kilometer lange terug tocht van het eiland Si Chang naar Si Racha (80 ki lometer ten zuidoosten van Bangkok). De pel grims hadden op Si Chang een animistisch heilig dom bezocht. De kapitein van de tanker is hangen de het onderzoek naar de ramp ingesloten. Over het lot van de veerbootkapitein is nog niets be kend. DES MOINES Senator Tom Harkin uit Iowa trekt zich terug uit de strijd om het presidentschap van de Verenigde Staten. Het besluit komt na het zoveelste teleurstellende verkiezingsresultaat van de senator. Harkin was er niet in geslaagd een van de tot nu toe gehouden voorverkiezingen te win nen. Zaterdag wist hij bij de voorverkiezing in South-Carolina opnieuw geen steun van betekenis te verwerven bij de kiezers. Harkin is de tweede Democratische kandidaat die zich uit het verkies zingscircus terugtrekt. Vorige week besloot sena tor Bob Kerrey af te zien van verdere pogingen voor de Democraten genomineerd te worden als kandi daat voor de presidentsverkiezingen van novem ber. BAKOE/MOSKOU - Bin nen Azerbajdzjan gaan steeds meer stemmen op om de Armeniërs in de en clave Nagorno-Karabach mores te leren. De meer derheid van de inwoners van de enclave op Azer- bajdzjaans gebied bestaat uit Armeniërs. De bevolking van Azerbajd zjan wordt steeds vijandiger je gens de buurstaat Armenië. Toen Armeense troepen vorige week Chozjali, een stad in Na gorno-Karabach, veroverden, trof men naderhand honder den lijken aan van vermoede lijk door hen vermoorde Azer- bajdzjaanse burgers. De waarnemend president van Azerbajdzjan, Jagoeb Mame- dov, ziet nog steeds mogelijk heden om het conflict met de buurrepubliek Armenië over de enclave op vreedzame wijze Vijftien doden na explosies in Jerevan MOSKOU Een ontploffing heeft gisteren drie flatgebou wen in de Armeense hoofdstad Jerevan vernield. Er zijn zeker 15 doden en tientallen gewon den, zo blijkt uit verslagen uit Armenië. Volgens het persbureau Snark had de explosie plaats in een garage, waarna ramen in be lendende gebouwen in het zui den van de stad braken. Het voorlopige dodental ligt op 15, maar kan nog aanzienlijk stij gen. Naar verluidt zijn 60 ge wonden naar het ziekenhuis overgebracht. De regering van Armenië heeft een commissie belast met een onderzoek naar de oorzaak. op te lossen. Mamedov is geen voorstander van een militaire „omdat alle andere mogelijkheden nog niet uitge put zijn". Nadat president Ayaz Moetali- bov vrijdag onverwachts op stapte, is de functie van presi dent tijdelijk toevertrouwd aan parlementsvoorzitter Ja goeb Mamedov. De feitelijke macht zou echter in handen liggen van premier Gasan Gas- anov, die heeft toegezegd de strijd tegen Armenië te zullen intensiveren. Het parlement komt morgen bijeen om te be palen door wie Moetalibov moet worden opgevolgd. Azerbajdzjan deelde gisteren mee dat het bereid is tot een topconferentie van Rusland, Turkije, Iran, Armenië en Azerbajdzjan. Eerder had pre sident Levon Ter-Petrosyan van Armenië opgeroepen tot bemoeienis van de Verenigde Naties met het conflict in Na gorno-Karabach, dat in vier jaar tijd aan zeker 1500 men sen het leven gekost heeft. Pagina 5: „Para-troepen hel pen Armenië" DEN HAAG Niet alleen de vakbonden in de zorgsector maar ook de directies van zie kenhuizen en soortgelijke in stellingen willen actie gaan voeren als het kabinet blijft weigeren een hogere loonstij ging dan 3 procent voor het verplegend en verzorgend per soneel toe te staan. Voorzitter Krol van de Neder landse Zorgfederatie, een overkoepelend orgaan van werkgevers in de zorgsector, zei dat gisteren via de NCRV- radio. Volgens Krol blijft een verhoging van 3 procent ver achter bij de gemiddelde loon stijging in het bedrijfsleven. „Maar dat is niet het enige pro bleem", aldus Krol. „Als we niet hoger mogen gaan dan 3 procent wordt het nog moeilij ker nieuw personeel te krijgen dan het nu al is. Er zullen ook meer personeelsleden geneigd zijn te vertrekken. Het risico dat je dan loopt is dat er mis schien afdelingen in zieken huizen en andere instellingen moeten worden gesloten. Wij zullen niet schromen acties te gaan voeren. Dan wordt het voor de zorgsector een heel heet voorjaar. Ik hoop dat het kabinet inziet dat het met vuur speelt". Zeker 10.000 banen erbij in kinderopvang AMSTERDAM - De ko mende jaren komen er in de kinderopvang ten min ste 10.000 arbeidsplaatsen bij. Daarvan moeten er 3.000 worden opgevuld door allochtone vrouwen, die bij voorkeur in de praktijk worden bijge schoold tot het vereiste mbo-niveau. Minister D'Ancona (welzijn, volksgezondheid en cultuur) heeft dit gisteren bekendge maakt tijdens een bijeenkomst in het Amsterdamse Paradiso die ter gelegenheid van de In ternationale Vrouwendag werd georganiseerd door het femi nistisch maandblad Opzij. „Dat zal heel wat voeten in de aarde hebben", aldus de minis ter. „De zorgsector en die van de kinderopvang en het onder wijs zullen in de naaste toe komst echter aan maatschap pelijk belang toenemen. Het is heel belangrijk dat vrouwen daar een voet tussen de deur houden". De bewindsvrouwe wees daar bij op de dubbele betekenis van de kinderopvang: het be lang voor kinderen en het be lang voor vrouwen die een car rière buitenshuis nastreven. „Voor die sector is tot 1994 een bedrag van 290 miljoen uitge trokken. Bezuinigingen daar op heb ik met succes bestre den". Volgens D'Ancona zijn in 1994 circa 150.000 kinderen aangewezen op opvang bui tenshuis. Zij drong in haar toe spraak aan op aanzienlijke in vesteringen van zowel het rijk als gemeenten als bedrijven en instellingen voor de periode na 1994. Help de Indianen Honderdvijftig atleten hebben gisteren het startsein gegeven voor de actieweek van de Novib. Na een es tafetteloop die vanuit acht Nederlandse steden vertrok, overhandigden zij op het Malieveld in Den Haag de boodschap 'Help de Indianen' aan enkele Tweede-Kamerleden. Onder aanvoering van kamerlid J. Huibers (CDA) werd de boodschap vervolgens naar het Binnenhof gebracht voor verdere behandeling. De Novib, de Nederlandse organisatie voor ontwikkelingssamenwerking, zegt dat actie voor de indianen van Latijns-Amerika broodnodig is. Ze worden nog steeds uitgebuit en hun cultuur dreigt te verdwijnen. De organisatie had een estafetteloop georganiseerd, omdat dat een typische wijze van communiceren is voor de indianen. FOTO: STEPHEN EVENHUIS radio West RADIO WEST geeft reizen weg! Zie pagin 16 WOERDEN Een maand voordat een promotiecam pagne voor de detailhan del van start moet gaan, heeft de Dienstenbond FNV jongeren opgeroepen niet te gaan werken in de kleine detailhandel. Er zijn, aldus de bond, te slechte arbeidsomstan digheden en er worden te lage lonen betaald. Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) en het Nederlands Christelijk Ondernemers Ver bond (NCOV) zijn kwaad over de houding van de FNV. Volgens de FNV zitten 150.000 personeelsleden, voornamelijk jongeren, in de kleinere win kels in Nederland zonder cao. Voorstellen voor een basis-cao voor deze groep, zijn volgens de FNV door het KNOV en het NCOV vrijdag afgewezen. „Daar zijn we kwaad over. Je kunt mensen niet aanraden te gaan werken op plaatsen waar niets voor ze is geregeld. En dat is bij 34 branches het ge val", aldus A. Steijaert, lande lijk onderhandelaar 'detail handel' van de FNV. Tijdens een in april te houden 'Week van de winkel', die door de winkeliers is opgezet om personeel te werven en de branche een beter imago te be zorgen, zal de FNV een eigen campagne gaan voeren. „We zullen de mensen erop gaan wijzen waar ze vooral niet en waar ze wel kunnen gaan wer ken", zegt Steijaert. De vijf miljoen gulden kostende cam pagne van de winkeliers wordt zo gedwarsboomd. De FNV zegde eerder toe aan de cam pagne mee te werken, „maar niet alvorens een aantal zaken, zoals de basis-cao, waren gere geld. Dat is nu niet het geval", aldus Steijaert. Een woordvoerder van het NCOV zegt dat door de FNV- actie wordt heroverwogen of de week wel moet doorgaan. Een dergelijke actie is ook niet in het belang van de werkne mers in de winkelbranche, vindt hij. „We waren zo dicht bij elkaar, we konden alleen niet aan de termijn van de FNV voldoen. Onderhandelen wordt op deze manier heel oeilijk gemaakt", a *OV-woord voerder ITERDAM - In het groen- tuin- en fruitafval (GFT-af- dat sinds een jaar in een tal Rotterdamse wijken ge- izoenliden worcjt opgehaald, zijn /eestJentraties dioxine aange- ^ramijen. De gemeten waarden eeft tin zijn hoger dan die inder- >ramrt werden gemeten in de :n? „Jk en andere zuivelproduk- ;ens gafkomstig uit het Licke den hft-gebied bij Rotterdam. De rd. I^bvoordelijke wethouder te v\#°°ëendoorn wil daarom Ik zit^r onderzoek naar de risi- van gescheiden inzame- van GFT-afval. De proef r°gr pFT-afval gescheiden in te Wl ?Tlen 's bedoeld om kosten wel gevolgen in kaart te bren- van het door minister Al- (milieu) per 1994 verplicht ielde inzameling van GFT. Strak Met een lepel in haar handen, een pan en ketel rond haar nek en een strak gezicht heeft een Moskouse vrouw zich geposteerd in het Gorkipark. Ze gaf op die wijze aan wat voor haar de gisteren wereldwijd gehouden Internationale Vrouwendag betekent. FOTO: EPA Slachtoffers beroving ernstig mishandeld LEIDEN Vier mannen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden nadat zij vier mensen ernstig hadden mishandeld bij twee pogingen tot beroving vlakbij de Morspoort. Een vijfde man werd de volgende dag op het bureau aangehouden. Rond kwart voor drie vrijdagnacht werden een man en een vrouw op en fiets ter hoogte van de Morspoort tot stoppen gedwongen. De vrouw ging er onmiddellijk vandoor maar werd achterna gezeten door één van haar belagers. Haar begeleider kon niet snel ge noeg wegkomen en hem werd het mes op de keel gezet. Korte tijd later werden twee Leidenaars, 30 en 35 jaar, door het overge bleven viertal belaagd. De 35-jarige Leidenaar struikelde toen hij wilde wegrennen en werd geschopt en geslagen terwijl hij op de grond lag. Ondertussen had de weggevluchte vrouw bij café Huis de Bijlen alarm geslagen. Een surveillance wist vier mannen te achterhalen in het struik gewas aan de De Wetstraat. Het viertal, mannen van 17,18 en 22 jaar uit Leiden en een 20-jarige Hagenaar, weigerde tevoorschijn te komen en zijn er door de politie met geweld uit gehaald. De oudste pleegde hevig verzet. De vijfde dader, een 25-jarige Leide naar, werd zaterdag aan het bureau ontboden en ter plaatse aan gehouden. De politie wil graag dat de Nederlands sprekende man en Engels sprekende vrouw alsnog aangifte doen van hun mishandeling. Polen in eigen huis gekneveld en beroofd SASSENHEIM - Zes in Sas- aan de Angelenhorst. De aan- senheim verblijvende Polen wezigen werden vervolgens zijn gisternacht in hun eigen met een mes bedreigd en vast- woning overvallen door een gebonden. Hierna werd de wo- vier landgenoten. Kort na mid- ning overhoop gehaald en wer- dernacht wisten de overvallers den goederen, geld en kleding met een smoesje binnen te ko- gestolen, men in de woning van de Polen Muurbloempjes van ons democratisch bestel. Zo worden straks de provincies nog genoemd als ze niet snel op een andere leest worden geschoeid. Volgens velen zijn ze trouwens al lang niet veel meer dan dat, want bij de statenverkiezingen spelen provinciale belangen immers geen enkele rol meer. Wat de statenleden en gedputeerden ook doen of laten, het laat de burgers volkomen koud. Provinciebestuurders spelen ons democratisch spel enkel en alleen nog mee voor spek en bonen en hun aller bijnaam is Piet Snot. Dit en nog veel meer vandaag in de Leidse Courant. De krant met altijd nog het meeste nieuws over en uit de hele provincie. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. G een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. G direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: G maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. I I I I I Postcode/Plaats: Dhr/Mevr: Voorl: Straat: I Telefoon: I 'ten daartoe aanleiding bestaat, kan een v« »ei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, |^2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) n proefabonnement worden geweigerd) 711 848'003000 ii.'ii.i ■lü'wr

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1