1 De Algemene en Pernis krijgen nog een kans Leiden profiteert van puntverlies Voorburg DIOK grijpt vierde landstitel op rij Tanzaniaan Saktai sterkste in de Twintig van Alphen SPORT Miskleun Rugbybont -F Csidóe Sow-ant MAANDAG 9 MAART 1992 LEIDEN - Rugbyploeg DIOK heeft zijn vierde landstitel op rij veroverd. Met de moeizame 14-18 overwinning afgelopen woensdag en de 29-11 winst gisteren, beide malen op RC Hilversum, werden de Leide- naars onbereikbaar voor Cas- tricum. In de eerste klasse le den de Bassets, eervol tegen het ongeslagen Oemoemenoe, en de Athletics nederlagen. De derde prolongatie van de landsti tel door de rugbyers van DIOK, werd door de nederlaag tegen Cas- tricum twee weken geleden enigs zins vertraagd, maar is niet echt in gevaar gekomen. Afgelopen woens dag verliep de strijd bij de thuis al tijd lastige RC Hilversum bepaald moeizaam, maar aan het einde van het treffen was het verschil toch nog vier punten in het voordeel van DIOK, 14-18. Gisteren kon de kroon op het seizoen worden gezet. De eer ste plaats, behaald in het eerste ge deelte van de nationale competitie in de ereklasse betekende voor de play-offs, dat op achtervolger Castri- cum naast de bestaande twee pun ten een bonuspunt voorsprong genomen. Een overwinning op Hil versum betekende aldus de vierde landstitel op rij. De vijf- tot zeshonderd toeschou wers, die DIOK gisteren mocht be groeten, zagen de Leidenaars in de eerste helft nog niet de gwenste af stand nemen. Mare Michelsen be antwoordde een dropgoal van Hil versum met dezelfde driepunter, maar voor rust bleek alleen Marcel Chaudron in staat een try te druk ken. Gottfried Bos converteerde voor nog eens twee punten, 9-3. Na de pauze liep DIOK tot 19-3 uit door een try van Pieter Corver en op nieuw twee dropgoals van Michel sen. Hilversum sloeg naar 19-11 te rug via try's van Hennie Vermeulen en William van Altena, maar de nieuwe, Ierse aanwinst van de Lei denaars, Burrell maakte het gat tot toch weer boven de tien punten. De tweede try van Marcel Chaudron, met de conversie van Gottfried Bos bepaalde de eindstand op 29-11, waarna een kampioensfeest gevierd werd alsof de eerste landstitel was behaald. Eerste klasse De Bassets hebben de ongeslagen koploper Oemoemenoe niet van de promotie naar de ereklasse kunnen afhouden. Ook het duel in Zeeland trok veel aandacht, zodanig dat de ploeg uit Middelburg gedurende een groot deel van de wedstrijd toch een grote druk voelde die het sco- ringsritme aantastte. Bassets had in de eerste twintig minuten van beide helften een overwicht, maar de Zeeuwse verdediging bleek nauwe lijks te nemen. Een dropgoal van Marco van der Heiden werd nog voor de rust met een try uit een counter beantwoord. Na de pauze brak een penalty het Sassenheimse overwicht (een push-over try strand de op centimeters en ook Wilco Meeuwissen was er een maal dicht bij), af. Het slot was voor Oemoeme noe, dat met een try en een penalty alsnog naar 14-3 uitliep. „De derde helft was uiterst plezierig", vat p.r.- man Gerard Schaap de promotie van Oemoemenoe naar de ereklasse samen. Voor de DIOK-Athletics is de com petitie gelopen. De debutant hand haaft zich in de eerste klasse door een plaats in de kampioens play offs, maar kan op dat nivo momen teel nauwelijks potten breken. Bij het Rotterdamse RRC werd na een 16-3 ruststand de 37-10 eindscore be reikt. John Stadhouder liet een try aantekenen, vaste kicker Andre Kruissen benutte twee penalty's. LEIDEN De zaalkorf- balcompetitiê 1991-1992 heeft voor Leiden voorlo pig één kampioen (Tem po) en twee degradanten (De Danaïden en KNS) op geleverd. Zuiderkwartier handhaafde zich op de slotdag op eigen kracht in de tweede klasse door een nipte zege over Archipel. De Algemene en Pernix bleven ondanks overwin ningen nog in onzeker heid over hun plaats in de eerste klasse. De eerste club moet in een nacom- petitie met Diamco en HKC uitmaken wie er met Hoogvliet degradeert. De laatstgenoemde ploeg moet nogmaals aantreden tegen Vriendenschaar (H), waarbij de verlizer wordt bestraft met degradatie. s van TOP waren n og vol van het kampioenschap van het tweede en toonden te gen ODO (M) weinig strijdlust meer. Gerco Langelaan onder scheidde zich met een hattrick en verder haalden enkel Jac queline Winter en invalster Chantel van Duyn een vol doende tegen de thuisclub, die na'een veelzeggende 3-1 rust stand afgetekend met 14-6 triomfeerde. Bijna had De Danaïden nog de volle winst gegrepen tegen PSV, maar een schot van Paul H*usken tolde in de slotmi nuut net uit de mand: 12-12. De degradant uit de overgangs klasse had voordien steeds te gen een achterstand gestreden (4-7 rust) en kwam eerst door doeltreffende acties van Hüs- ken, Marcel Keyzer, Heiko Lo cher (2), Barbro Heyman en Frans Brand, ingevallen voor Eric Kromhout, oip gelijke hoogte. Zowel Fiks als Antilopen scoorden in de allerlaatste mi nuut, zodat de gelijke stand ge handhaafd bleef met 17-17. Het achtal van Daan Vreeken had rondom de rust een be hoorlijke voorsprong (10-5 en 11-6), maar later moesten tos- corer Theo Vreeken (5), Mar leen Boomgaard en Henny Pi ket, die nogmaals de gebles seerde Matthijs de Visser ver ving, tot driemaal toe een ach terstand wegwerken. Vlak voor rust kwam De Alge mene tegen Roda van 4-7 op 9- 7 doortreffers van Marcel van Duyvenbode (2), Wilma Sin- teur, Edith Weijmans en Alfred Lambooy. De Leidenaars hiel den deze voorsprong ondanks twee gemiste strafworpen in stand, omdat Edith Weijmans, Marcel van Duyvenbode, Al fred en Arnout Lambooy steeds konden scoren op de momenten, dat de bezoekers tot één punt waren genaderd: 18-7 eindstand. Fides Pacta kende bij Koog Zaandijk een sterke slotfase en haalde na 13-10 dankzij Bet- tina Buikstra, Conchita Prins, Frank Peter de Haas en René van der Vooren alsnog een 14- 14 gelijkspel binnen. Coach Nelis Vaane liet vanwege de degradatienood van het twee de en derde Sandra de Haan uit het vierde meedoen voor Patricia Gottmer en zij deed dat heel behoorlijk. In de laatste zes minuten ver hoogde Pernix bij VEO nog eens het tempo en dat resul teerde op 17-17 in goals van Heieen Zuurmond, Robin Ar- noldus en Casper de Rooy:. 17- 20 winst. De oranjekragen toonden over grote mentale veerkracht te beschikken en lieten zich niet ontmoedigen door een 14-11 en 15-12 achter stand én een gemiste straf- worp op 15-13, want zij kwa men toen al 15-16 en 16-17 voor. Zuiderkwartier dreigde even in nood te komen, toen Archi- poel van 6-7 (rust) naar 10-7 kwam, maar hetstelde zich goed. Martin Verhorik en Els van Lunteren, die in de tweede helft allebei een hattrick pro duceerden, leidden hun club naar een knappe 13-14 zege, die genoeg was voor lijfsbe houd in de tweede klasse. De aanval van Crescendo toon de zich met name in het twee de half uur beduidend gevaar lijker dan die van Oranje Nas sau, zodat de 11-7 voorsprong bij rust via 19-11 in 20-14 winst werd omgezet. Henk Alberts en Peter van Leeuwen hadden met vijf en vier doelpunten het grootste aandeel in de produk- tie, waaraan enkel Ilone Lepe laar en invalster Carolien van Noort geen treffers bijdroegen. KNS beleefde weinig plezier aan het bezoek aan kampioien DKC, want zij verloor een kwartier vóór tijd Karin Bink met een blessure en de wed strijd met 16-6. De degradant van 3K was bij de rust al 14-4 achter geraakt en had in Hans (3) en Moniuque Kooien, Karin Bink en Maarten Tideman haar laatste doelpuntenma kers op landelijk niveau. Kampioen Tempo speelde een kat-en-muis-spelletje met hek- kesluiter GKV (Hg) en won na een 10-1 ruststand met liefst 19-3. Alle Alphenaren kwamen minstens één keer tot scoren, waarbij Martijn Hooijer en Pa trick Niemeijer respectievelijk zes en drie treffers voor hun re kening namen. Ook Velocitas sloot het zaal seizoen af met een overwin ning en wel tegen Korbis met 14-20. De formatie van Wim van Poelgeest kwam rondom de rust door Jetske Goudsmit, Femmy van Nieuwkoop en Paul Meerburg, alle drie goed voor vier goals, Marlies Mee- boer en Jeroen van Driel van 7- 7 oip 8-14 en hield deze voor sprong probleemloos in stand. De lachende winnaar van de Twintig van Alphen: Nada Saktai werd de eerste Afrikaanse op het ereschavot. FOTO: HENK SNATERSE Idoor GERT VELTHUIZEN ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor het eerst won een Afri kaan in de Twintig, voor het eerst hebben veteranen 20 ki lometer gelopen, voor het eerst liepen de dames een eigen wedstrijd en voor het eerst hebben rolstoelrijders aan de openingsklassiekers deelge nomen. Primeurs volop dus in Alphen aan den Rijn, maar wat er volgend jaar terug komt is nog niet duidelijk. Als een wervelwind stoof Nada Saktai weg na de start van de „Twintig van Alphen". In het begin was er nog sprake van een kopgroep, maar het tempo lag zo hoog (14.15 minuteh over de eerste 5 kilometer) dat halverwege nog slechts een klein aantal lopers mee kon den komen. De 10 kilometer werden al na 28.30 minuten ge passeerd door de Tanzaniaan, toen nog met John Vermeule naast zich. Ook Vermeule moest in het daarop volgende kwart een gat van uiteindelijk 150 meter laten vallen terwijl achter hem de rest van het nooit eerder zo sterke veld in groepjes uit elkaar viel. Drie lopers leken met elkaar op ruim 150 meter achter Ver meule om de derde plaats te gaan strijden. Saktai werd in fraaie stijl inderdaad winnaar (in 58.47 minuten) en Vermeu le werd keurig tweede in 59.25 minuten. Bert van Vlaanderen opende (te laat misschien) op een kilometer of drie voor het einde de aanval op Vermeule door met een pittige versnel ling uit het groepje met Jacob Ngunzu en Tonnie Dirks te vertrekken. Vermeule bleef echter te ver weg wat Van Vlaanderen de derde plaats op leverde. Ngunzu won in de sprint van Tonnie Dirks, die op zijn beurt de derde Afrikaan (Francis Naali) net voor bleef. Gyorgy Marco, lange tijd lijst aanvoerder in het Piek Wiek Run classic, bleef met Jan Ikov nog binnen het uur. Aart Stig- ter kwam als eerste boven het uur terecht in een persoonlijk record. Toch was de tijd niet van het grootste belang voor de als negende (en vierd Ne derlander) finishende AAV-er. „Ik kijk naar het klassement, er zitten grote namen voor me maar ook achter me en dat is belangrijk," meende de poli tieman, die per 4 april over stapt naar het Utrechtse Hel las. Huub Pragt, noch in Spar ta noch in Bataventenue lo pend, noteerde met 1.02.30 uur een degelijke 25e plaats, ter wijl Jan Dirk Hazeleger zich in de eerste vijf kilometer min of meer opblies:„Ik heb me mee laten slepen in het begin. Stom zeg." Toch mocht Hazleger te rug zien op een goede wed strijd die hij als beste Bataaf voltooide in 1.03.44 uur. Jaap Duivenvoorde (1.04.26), Harry Versteegen (1.05.25), Jo Ferket (106.52) en Luuk Steenbergen (na 1.08.50 uur traditiegetrouw meldend dat het publiek weer winnaar was) pakten de twee de plaats in het clubklasse ment achter de Wortld Run ners onder aanvoering van Adrie Hartveld. Ook Bataven Rob van der Luyt en Ge van Veen schaarden zich nog bij de eerste 100 heren schaarden. Beste Hollander werd Fred Re- geerin 1.07.41 uur, terwijl Kees van Haeringen (met 1.08.16 uur) liet zien dat zijn optreden in de Kerst halve marathon geen toevalstreffer was. Ook AAV36 atleet Freek Buikema haalde met 1.08.08 uur de eer ste 100. In zijn allerlaatse Twintig van Alphen was Victor Zonneveld ontembaar. Met een fabuleuze zes minuten voorsprong op de tweede 50+ers nam hij af scheid van Alphen en met een extra applaus Alphen van hem. Met zijn 1.08.22 uur was hij de snelste Spartaan. Ook Anton Hens moest hem bijna een hal ve minuut toegeven. Nog groter dan de zes minuten van Zonneveld was de voor sprong die Willem Ravensber- gen had op zijn eerste volger. In de leeftijdsklasse 60 was Ravensbergen opnieuw een ware tiran. Zelfs de meestal alerte mikrofonist had hem niet opgemerkt want niet ver wacht. Nog iets wat de Bataaf zichtbaar ergerde want: „Wij veteranen hebben recht op onze eigen wedstrijd en aan dacht. Als wij weer gewoon bij de dames lopen is dat beter voor allebei." In de dameswedstrijd die voor het eerst apart werd verwerkt streden de Hongaarse Helena Barocsi, Carlien Harms, Joke Kleyweg, Christien Toonstra en de Duitse Iris Biba heel lang een boeiend duel uit die pas op de streep een beslissing te zien gaf. Barocsi bleek ten slotte de beste met Toonstra op haar hielen. Kleyweg was te vreden met haar derde plaats in 51.01 minuten over de 15 ki lometer. Biba bleef Harms voor in de strijd om de vierde plaats. Achter hen kwam Ba taafse Regina van Duyn net niet met een persoonlijk re cord over de streep. Met een twaalfde plaats (zesde Neder landse) in 54.44 minuten eta leerde ze opnieuw haar uitste kende vorm alvorens naar Chi na af te reizen voor een Ekiden marathon. De rolstoelwedstrijd in de Twintig van Alphen (ook al re den ze maar 15 kilometer) leek al na tien meter de mist in te gaan. Twee wheelers crashten en moesten de strijd al direkt staken. Toch werd er doorgere den in een onvoorstelbaar tem po want al na 37.20 minuten kwam een drietal naast elkaar op de streep afstormen. Stan Appermont, George Vandam- me en Bert la Lau werden in die volgorde geklasseerd, met de niet gehandicapte rolstoel rijder Kees van Breukelen op meer dan een minuut achter stand als vierde. LEIDEN - De duidé grote afwezige bij het halen door DIOK van vierde landstitel op was de Nederlandse R by Bond. Tussen de en zeshonderd toesch wers, waaronder de Lt se wethouder sportzak Aart van Bochove wa na het tegen Hilvers gewonnen duel, in wachting van de overh diging door een bondsq cial van de kampioensi kaal aan DIOK-voorzil Tieme Bos. De vertegenwoordiger van NRB schitterde echter dooi wezigheid. De verklaring bondsvoorzitter Hans Blei; berg en T.C. voorzitter I Jansma, dat het buro de b( officials niet had ingelicht i nauwelijks als een excuus, den, omdat het voorstel i bonuspunt toe te kennen, de kampioen van het eerste deelte van de competitie in ereklasse door het bond) stuur vorig jaar zelf was ge teerd.„Het lijkt wel, of het! een aversie tegen D heeft", wil Tieme Bos nog kwijt over deze miskleun. rig jaar besliste een derde strijd tegen Castricum ovei landskampioenschap. We loren in de competitie li drie keer van ze, maar won toen wel de beslissing. I werd aansluitend een vooi over ingediend, dat nu we om in het voordeel van D uitpakt. Ik kan mij best v stellen, dat niet iedereen die nieuwe regeling op hoogte is, maar dat men da de bond niet zou weten, mij wat ver." Ook zonder officieel til klonk het vierde kampio feestfeest als een klok smaakte het titeldiner, pa als was het een exotisch o neel. Het voedsel vormdi voorbereiding van de trip DIOK aanstaande dondei naar Portugal, waar het tigjarig bestaan van CDUL sabon wordt opgeluisterd! tweevoudige Portugese W pioen was vorig jaar septen deelnemer aan DIOK's ij nooi om de Euro Trophy. Heren Gemini gaan voor kampioensch; LEIDEN - In de vo balcom petitie werd a lopen weekeinde maai kele wedstrijden a werkt. De volleyba van derdedivisionist mini/Kangeroes won hun wedstrijd tegen IN Flash/Ovra eenvoi met 3-0. Het tweede renteam van Gemini loren zoals verwacht het Haagse Oikos met Gemini was voor de strij gen de Haarlemmers ges nen. Coach Leon Jungs en spelverdeler Matti de be ontbraken; Ronald vai suyen en Wilbert Koksh waren beide net hersteld een blessure. De start va Voorschotenaren was u kend. De eerste set werd in ene 15-1 winst omgeze de tweede set leidde inti spelverdeler Wilbert I hoorn zijn ploeg naar een 16-14 setwinst. Onder aai ring van de goedspelendf nald van Besuyen was de de set met 15-11 voor Ge Aaanstaande zaterdag sta belangrijke uitwedstrijd t medekoploper Bosfc Smash op het program m winst op de Castricum kan het kampioenschap C 1 ni bijna niet meer ontgaai mini 2 verloor zoals verv j van het hooggeklasseerd kos/S. In een leuke wed waarin beide ploegen v speelden, kwam het klasse schil duidelijk tot uiting. tief aan Voorschotense was het goede spelvenj- van de 17-jarige Ewout Dijk (0-3). LEIDEN - De basketballers van Luba Leiden veroverden opnieuw de beste uitgangspo sitie op promotie naar de eredi visie. Leiden won in Purmer- end vrij gemakkelijk van het zwakke Early Bird (78-92). Concurrent Voorburg verloor van Kimbria (71-76) en moet daprom weer even terug in de wachtkamer. De dames van MSV kregen in Apeldoorn de mogelijkheid de competitie te beslissen. Tegenstander BCA profiteerde in de laatste secon den van een Noordwij kse blun der (61-61). In de verlenging bleef MSV puntloos (75-61). De heren van Lisse gaven tegen Groene Uilen in Groningen in de slotseconde de winst uit handen (77-76). De krachtsverschillen in de herenpromotiedivisie zijn een aantal uitzonderingen daarge laten, bijzonder gering. Dat bleek dit weekeinde opnieuw uit de uitslagen. Verloor Luba Leiden vorige week nog in en tegen Voorburg (64-48), nu ging Festo Voorburg zelf on deruit tegen het wispelturige Kimbria (71-76). Een verras sende uitslag, Voorburg won in Maastricht immers nog met veertig punten verschil, maar toch is dat juist het verhaal van deze competitie. Uitslagen zijn nauwelijks te voorspellen, ten zij de ongeslagen koploper Dakplan Goba de tegenstan der is. Blijft het feit dat de ove rige ploegen elkaar veel ver- liespunten toebrengen, maar die conclusie trok Bert Sam son al veel eerder. Hij hield zijn spelers dan ook voor dat de klus in Purmerend niet mocht worden onderschat. Early Bird speelde dit seizoen nog geen rol van betekenis. Samson wilde dat graag ook zo houden. Zijn raad werd door Leiden ter harte genomen. De ploeg speelde geconcentreerd tegen het onbevangen Early Bird op en het hield vanaf het begin het initatief. Het uitval len van Richard Zevenhoven kort na de openingsfase was een forse tegenvaller voor Lei den, maar het had nauwelijks invloed op de soepel draaiende ploeg. Jack Ginjaar eiste met 28 punten waaronder drie drie punters, een hoofdrol voor zich op, terwijl Maarten Wals met 23 punten eveneens een puike partij speelde. Erik van der Maas zorgde voor de balans door van kort bij de basket er 20 in te mikken. En als het aanvallend eenmaal draait bij Leiden kan het elke ploeg aan. Early Bird onder vond dat eveneens. Met de rust was het gat al aanzienlijk (40- 50) en alhoewel de tweede helft gelijk opging heeft er over de winst nooit twijfel bestaan. Leiden behield de voorsprong gemakkelijk, en het kon" zich zelf daarom veroorloven de te genstander wat meer ruimte te geven. Opvallend was dat Samson Loet de Ruijter de ge hele wedstrijd aan de kant hield. De Ruijter lijkt met een vormcrisis te maken te heb ben, én er hangt hem een schorsing boven het hoofd voor zijn diskwalificatie tegen Virtus. De ploeg zal het dus een aantal wedstrijden zonder hem moeten doen, en het team mocht van Samson zaterdag alvast aan die situatie wennen. De afwezigheid van de Ruijter vormde tegen Early Bird in ie der geval geen probleem. Eindstand 78-92. Leiden krijgt aanstaande zaterdag OSG op bezoek. De Utrechtenaren hebben een sterke ploeg en is afgezien van Goba misschien wel de lastigste tegenstander die Leiden nog krijgt. Wyba thuis en Blue Herons uit zijn de laatste twee wedstrijden van dit seizoen voor Leiden en dat lijkt een aanzienlijk mak kelijker programma dan dat van de concurrentie. Een lu cratieve uitgangspositie voor Leiden, dat nu al kan terugkij ken op een uiterst geslaagd seizoen. Verliezen kan het daarom eigenlijk niet meer. In de damespromotieidivisie reisde MSV naar Apeldoorn. Het kreeg daar de mogelijk heid de competitie vroegtijdig in eigen voordeel te beslissen. Tegenstander was de nummer twee van de competitie, BCA, dat zes punten minder heeft dan MSV en één wedstrijd meer speelde. MSV kon het gat met nog zeven wedstrijden voor de boeg, waaronder die te gen BCA dus bijna onover brugbaar maken. Maar het lot besliste anders. MSV speelde goed en leidde met de rust met 30-32. Na de pauze bleef dat verschil gehandhaafd tot zes seconden voor tijd (59-61). MSV kreeg balbezit, nam de bal uit en Renate Sluijs was als vanzelfspreken de aangewe zen persoon om de tijd vol te dribbelen. De balvirtuoos ont ving de bal, maar verslikte zich voor één keer in een tegen standster en BCA schoot zich geraffineerd op gelijke hoogte (61-61). Wie het eerst scoort in een verlenging wint de wed strijd, luidt de ongeschreven wet, en BCA voerde die gena deloos uit. In één minuut tijd pakte de thuisploeg een voor sprong van zeven punten (68- 61) en de wedstrijd was ge speeld. MSV was aangeslagen en de driepunters vielen niet. BCA won daardoor nog afgete kend met 75-61. Coach Dries- sen was natuurlijk enorm te leurgesteld: „Het was een wed strijd op hoog nieveau, waarin we het op de kleine punten hebben verloren", was zijn commentaar na afloop. Geluk bij een ongeluk is nog dat de enig ander overgeble ven concurrent voor het kam pioenschap eveneens verloor. RZ bleef in Amstelveen tegen Lions zonder punten (57-56). MSV moet de kurk echter nog wel wat langer op de champag ne houden. De heren van Lisse traden zaterdag in Groningen aan tegen Groene Uilen. Zeven van de dertien man sterke se lectie bleven thuis maar toch heeft Lisse tot één seconde voor tijd de winst in handen gehad. Na 40-38 met de rust kreeg Lisse bij 75-76 26 secon den voor tijd het leer t deeld. Uitspelen en li naar huis. Helaas stapt roen Koot over de acht. met de bal in zijn handö Groene Uilen zag de I schoon om in de slotsed de punten thuis te houdej 76). De terugreis duurdei om wat langer als normal ker voor Jan Koek die ni elleboogstoot zich in hd kenhuis moest laten hecP In de dames eredivisie za^ de elite B poule Lisse hew je van een week eerder p Canadians werd met 64-4 p delijk gemaakt dat Liss) maatje te groot voor hw Grasshoppers daareio kreeg in eigen huis een laag te verwerken van Gu. gen (62-69). Grassho deelt nu de laatste plaat» elite A poule met datf> e Groningen. P Annemieke Molloy scoort het eerste doelpunt voor de Algemen tegen Roda.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18