frouwenschaatsen weer terug bij nul neusjes goed Top Twaalf SPORT Graf en Chang zijn winnaars Van Benthem beste kluner MartijnVos verrast de favorieten Weinig enthousiasme voor sehaatsplannen ikker verbetert [greldrecord ;oa HINGEN - Albert Bak- n di ee^ afgel°Pen weekeinde kunstijsbaan van Gro in een geslaagde aanval op het wereldrecord afstandschaatsen. De rij- lit Scharmer, in de buurt Hoogezand, legde in 24 en afstand af van 628 kilo- 108 meter en 26 centi- Pane inse r, idaqieste mondiale prestatie sinds 16 februari van dit naam van Jan Roelof hof. De architect uit Ha reed op de baan van Ba- di Pine (Ita) in een dag kilometer. MAANDAG 9 MAART 1992 Jeugdrecord voor Corrie de Bruin DUSSELDORF - Corrie de Bruin treedt in de voetsporen van haar broer Erik. Bij in- door-atletiekwedstrijden in Düsseldorf verbeterde Corrie de Bruin gisteren haar natio nale juniorrecord kogelstoten tot 16,38 meter. Het oude re cord stond sedert 18 januari met 15,58 meter op haar naam. Zij leverde die prestatie des tijds in Zwolle. In Düsseldorf bleef Corrie de Bruin vijf maal boven haar oude record met de serie: 16,03-16,18-16,38-16,10-16,08- ongeldig. BOCA RATON/INDIAN WELLS - Steffi Graf en Michael Chang zijn de grote winnaars van het tennisweekeinde geworden. De 22-jarige Duitse schreef gisteravond het met 1 miljoen gulden gedoteerde toernooi in Boca Raton op haar naam. De tengere Amerikaan trad in de schijnwerpers met zijn eindzege bij het toernooi in Indian Wells, goed voor een bedrag van ruim 250.000 gulden. Graf, de nummer twee van de wereldranglijst, had 113 dagen geleden in Brighton ten koste van Zina Garrison haar laat ste titel behaald. In Florida zegevierde ze eerder in 1987 en 1989. Graf, als eerste geplaatst, versloeg in de finale de Spaanse Con- chita Martinez in drie sets: 3-6, 6-2 en 6-0. Ze verdiende met haar 62ste toernooizege (uit 79 finales) ruim twee ton. Martinez, de nummer vier van de plaatsingslijst, hield 80.000 gulden over aan het evenement in Florida. Chang behaalde in Indian Wells zijn zevende toernooizege. In de finale, die 2 uur en 18 minuten in beslag nam, bedwong hij An drei Tsjesnokov uit het GOS in drie sets: 6-3, 6-4 en 7-5. Chang, als twaalfde geplaatst, benutte in de aantrekkelijke eindstrijd zijn derde machtpoint. Het was zijn tweede eindzege dit jaar. Wereldrecord Utrecht Schwartsman zet Nicholson landskampioen achtervolging in NOBEYAMA Andrew Nicholson heeft het we reldrecord shorttrack op de 1500 meter verbeterd. De Nieuwzeelander reed afgelopen zaterdag in het Japanse Nobeyama de af stand in 2 minuten en 22,71 seconden. Het oude record was in handen van de Canadees Daignault, die tijdens de Olympi sche Spelen van 1988 in Calgary de 1500 meter af legde in 2.25,25. GELEEN De ijshockeyers van Utrecht zijn gisteren op nieuw landskampioen gewor den. Geleen kon de Utrechters in de vierde wedstrijd van de playoffs niet van de tweede achtereenvolgende titel afhou den: 3-5 (1-2 1-2 1-1). De 2500 toeschouwers in de uitver kochte Limburgse ijshal kre gen niet het grootse vuurwerk waarop was gehoopt. De bezoe kers, die met een voorsprong van 2-1 in wedstrijden naar Ge leen waren gekomen, stonden voortdurend aan de goede kant van de score. PARTHENAY - Slechts één speler kwam dit weekeinde in de strijd om de Europese damtitel tot een maxi male score. De laatste kampioen van de voormalige Sovjetunie, Alexander Schwartsman, liet twee keer winst aantekenen en heeft daarmee de ach tervolging ingezet op zijn landgenoot Foerman in het gevecht om het WK- ticket, dat voor één van de drie GOS- spelers in Parthenay klaar ligt. De beide koplopers, titelverdediger Jan sen en Valneris, boekten een keer winst en kwamen in een onderlinge confrontatie tot een puntendeling. Hun koppositie kwam daardoor niet in gevaar. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 118.28 uur: Sport op 1 Nederland 2,19.20 uur: Sport. Nederland 3, 19.30 uur: Snooker met Dennis Taylor, 22.15 uur: Studio Sport journaal. BBC 1,23.10 uur: Match of the day Superchannel, 20.00 uur: Prime sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN Superchannel, 12.30 uur: Hang loose. Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 09.00 uur: Sport. Emily Noor ligt juichend op dat hij ondanks magere presta ties tijdens de kwalificatie voor het NK, van de bond een 'wild card' had gekregen voor de na tionale Top Twaalf. Protest Een storm van protest klonk op in tafeltennisland, maar de als flegmatiek bekend staande Kobes snoerde alle critici de mond. Trinko Keen, de broer van vrouwenfmaliste Gerdie, moest het in de finale opne- na haar overwinning op Gerdi men tegen Paul Haldan. De in Roemenië geboren speler van Blaeuwe Werelt verbaasde vriend en vijand door in Scheemda nauwelijks zes we ken na een meniscusoperatie als vanouds te triomferen. In de voorrondes veinsde Haldan grote problemen met zijn knie te hebben en liet de laatste poulewedstrijd tegen Chen Sung schieten (drie keer 21-0), maar op dat moment was hij al zeker van een plaats in de hal ve finale. Daarin sloeg hij na- FOTO:ANP tionaal kampioen Danny Heis ter in drie games in een uiterst spektaculaire wedstrijd de bal len om de oren (21-15, 21-12 en 21-19), om daarna in een even eens hoogstaande pot Trinko Keen in de finale te verslaan. Hij moest de eerste game met 22-24 bij Keen inleveren, maar de door de gebroeders Van Spanje gecoachte Haldan ge bruikte al zijn ervaring om de tactisch wat zwakkere Keen alsnog beentje te lichten: 21- 19,21-17 en 22-20. Kasparov ongeslagen LINARES - Gari Kasparov heeft zichzelf bij het interna tionale schaaktoernooi in Li nares een uitstekende uit gangspositie verschaft voor de eindzege. De wereldkampioen bouwde in de negende en tien de ronde zijn voorsprong op zijn belagers uit tot anderhalve punt. In zijn laatste drie partij en heeft hij aan een remise ge noeg voor de toernooi-overwin- ning. Kasparov is als enige grootmeester nog ongeslagen in Spanje. Zaterdag hield hij zijn concurrent Beljavski op remise, gisteren versloeg hij de Spanjaard Illescas. Troostprijs voor Franz Heinzer PANORAMA/V AIL Franz Heinzer en Katja Seizinger hebben de wereldbekers op de afdaling veroverd. Voor Hein zer was het een troostprijs, voor Seizinger een aanmoedi gingsprijs. Franz Heinzer had in Val d'Isère olympisch kam pioen op de afdaling moeten worden. Daar was zijn seizoen op gericht, daar lag een mil joen gulden voor hem klaar. In de aanloop won hij vier van de zes afdalingen, waaronder de drie klassiekers in Kitzbühel, Garmisch en Wengen. In Val d'Isère werd hij op de olympi sche Bellevarde slechts zesde. Zaterdag prolongeerde hij door de vijfde plaats in de afda ling van Panorama in Brits Co lumbia, Canada het bezit van de wereldbeker. De zevende afdaling van de acht in dit sei zoen werd gewonnen door zijn 30-jarige landgenoot Daniel Mahrer. In Vail, Colorado won Katja Seizinger de afdaling, haar derde overwinning in dit sei zoen. Door de winst werd ze ze ker van de wereldbeker op de afdaling. De 19-jarige skiester uit het Roergebied is de open baring van dit seizoen. In Me- ribel was ze op de olympische pistes nog niet bestand tegen de stress. Ze werd vierde op de afdaling. In Vail was ze 3/100e seconde sneller dan olympi sche kampioene Kerrin Lee- Gartner uit Calgary. ROVANIEMI - Klunen op poolijs. Het is weer wat anders. De alternatieve Elfstedentocht in het Finse Rovaniemi heeft ook de nadelige gevolgen van het broeikaseffect ondervon den. Door aanhoudende dooi werd de 200 kilometer zater dag een farce. Op het zachte ijs raakten bijna alle rijders de controle over hun schaatsen kwijt. Ontelba re valpartijen, die vaak eindig den in diepe waterplassen, wa ren het gevolg. In die onregel matigheid vond Henk van Benthem zijn stabiliteit. Waar bij tallozen het ritme der schaatsslagen werd verstoord, daar daverde de jongere broer van tweevoudig Elfsteden- DEN HAAG Trainer Lode- wijk Severein van Martinus wil dat de NeVoBo bondscoach Peter Murphy op de vingers tikt voor diens openlijke kri tiek op het niveau van het vrouwenvolleybal. Hy advj. seert het bestuur van Martinus een protestbrief naar de bond te sturen met het verzoek Murphy af te remmen. Eerder postte aanstaand kampioen Olympus een dergelijk schrij ven. De trainers vinden dat Murphy inhoudelijk gelijk heeft, maar zijn bang dat po tentiële sponsors afhaken als tochtwinnaar Evert van Ben them naar zijn eerste grote triomf in zijn loopbaan. Fausto de Marreiros was niet eens teleurgesteld, dat hij als tweede eindigde. De winnaar van alle natuurijsklassiekers dit seizoen - hij veroverde op de Plancee de Nederlandse marathontitel en schreef de vijfhonderd kilometer race in Oostenrijk op zijn naam - sprak van een grote poppen kast op de Poolcirkel. „Dit sloeg allemaal nergens op. De organisatie had de wedstrijd minstens vijftig kilometer in moeten korten. Dan was het al lemaal nog net mooi gewest. De ijstoestand verslechterde namelijk met het uur". ze horen dat het vrouwenvol leybal eigenlijk niets voorstelt. Severein is bovendien van me ning dat de bondscoach recht streeks naar de trainers moet toestappen en niet steeds zijn ongenoegen moet uiten in de krant. „Ik vind zijn houding a- collegiaal." Murphy haalde na de onlangs gespeelde, dramatische beker finale tussen Martinus en Olympus keihard uit naar het niveau van het vrouwenvolley bal, dat hij dood verklaarde. Afgelopen zaterdag herhaalde hij zijn grieven in een ochtend blad. Vrees Jelle Nijdam bewaarheid FONTENAY-SOUS-BOIS - De hele dag had het door zijn hoofd gespookt: „Als ik maar niet val in een van de bochten." Uitgere kend in de straathoek van Fontanay-sous-Bois die hem de mees te angst inboezemde - de afdaling van de eerste heuvel - gleed Jelle Nijdam onderuit. De 28-jarige Nederlander eindigde in de eerste etappe-van Parijs-Nice, een korte tijdrit, als laatste. De specialist had ruim twee minuten achterstand op de Zwitserse winnaar Tony Rominger. De Zwitserse eindwinnaar van de vorige uitgave van de „Koers naar de Zon" prolongeerde in Fontenay-sous-Bois de proloogze ge van verleden jaar voor de Spaanse Tour de France-triomfator Miguel Indurain en diens landgenoot Jesus Montoya. Nico Verhoeven won de Omloop van de Vlaamse Ardennen. Hij was de snelste sprinter uit een kopgroep van zes, waarin de ploeg Raas met de broers van Hooydonck was vertegenwoordigd en Verhoeven ploegmaat Koerts aan zijn zijde had. Clubs kwaad over kritiek Murphy RENVEEN - Mis- |;op|n is het wel tekenend de huidige stand van n in het Nederlandse isschaatsen, dat juist ra Voetelink (evenals Veldkamp overigens) maand een sponsor ed-act zal tekenen bij zf' V°or baar presta- dit moment zal de in J de Noordhollandse /aalnebben vastgelegd, t zia fer zal Voetelinks inder- veejcharmante verschijning, r aMs de Winterspelen van an tville breed uitgemeten e|Franse pers, de aanlei- sc|ewees-t zjjn dames- metsen in Nederland is im- er -^erug op nul. Met het WK enlQfgeiopen weekeinde in >t 2-3nveen jjg iaatste bewijs. een tiende, een ë^e en een 25ste plaats in hafidklassement bereikten P^tievelijk Lia van Schie, pbs|Zijlstra, Sandra Voete- r tyi Hanneke de Vries. Zie- trieste balans in Thialf. aantekening dat het Voerder was geweest, als !er iitse Jacqueline Börner as afgehaakt met een bij rming up verrekte spier (Russin Natalia Polozko- ld zj; was onderuit gegaan op 4)0 meter. „Ik klim nu Arkdirect in een heel hoge 78- fverwoorddde nationaal 4"1joene Van Schie de Ne- afèanë- »Dit was zó dei, Verschrikkelijk", deerenveen werd de lijn r; Liibertville doorgetrokken. Jp de Spelen aldaar werd gepresteerd. Geen medaille. Slechts Carla voldeed met twee vier- latsen. Het drama Van 6- R°p is bekend. De Haar- .s0251 afgeknapt op alle toe standen om haar heen die ze zelf oproept, ontbrak in Heer enveen. Ze zocht rust bij fami lie. De vraag is of het WK met haar succesvoller was geweest. Sprintnatie Na afloop van het WK ver klaarde Sandra Voetelink, dat ze zich voor de komende twee jaar toelegt op de sprintafstan den en de 1500 meter. Vanwe ge de Spelen in Lillehammer dus. Zodat de spoeling hele maal dun wordt in de uiterst smalle nationale top. „Dan worden we toch een sprintna tie", grapte Voetelink en had waarschijnlijk niet eens in de gaten hoezeer ze de spijker op zijn kop sloeg. Bij de sprintsters kan Christi ne Aaftink zich tenminste me ten met de internationale top, hetgeen bij de allrounsters moeilijk te zeggen is. Het tijd perk Van Gennip lijkt afgeslo ten, Van Schie is in twee jaar amper vooruit gegaan, Zijlstra komt tekort op de korte afstan den voor een goed eindklasse ment en Voetelink wordt dus sprintster. Licht aan de hori zon is er voorlopig nog niet, zo dat een 32-jarige veterane als Hanneke de Vries zich dood leuk voor het WK weer in de kernploeg kon rijden. De enkele maanden lang ogen schijnlijk bevroren glimlach op het gelaat van bondscoah Arie Koops was derhalve ver dwenen in Thialf. Hij kondig de voor het WK - net als voor het EK in hetzelfde Thialf - strijd en goede prestaties aan, maar had die woorden gister middag wellicht het liefst weer ingeslikt. Ze maakten zijn ei gen positie alleen maar wanke len „Zo slecht hebben we het ook weer niet gedaan" trachtte hij het débacle nog te vergoe den, wijzend op de persoonlij ke records van Zijlstra (3000 meter) en Voetelink (5000 me ter) en de de twee bronzen af- standsplakken van het duo. „Alleen er zitten nu meer rijd ■hoiB HANSEN EMDA - Het kam- Blessure ichap van de kneus- •effender zou je het GujTwaalf Tafeltennis- oi, dat afgelopen 79. iinde in Scheemda &e-l gehouden, nauwe- unnen omschrijven. Hooman had last van n kwam niet. Bettine soop had last van haar e coach Gerard Bakker de I.weer naar huis. Paul had last van z'n knie, ij won het evenement l. Hümannen, terwijl Emily Van idanks een spierverrek- titel bij de vrouwen le van de A-meerkam- officiële benaming van id eijionale Top Twaalf toer- Ide Rad dan op papier welis- Van iel weg van een afleve- 46 .Jan Medisch Centrum eerts1 de praktijk viel het al- )ehoorlijk mee. Sterker t weekeindje tafelten- 2 Scheemda bood bij vla- sport van de bovenste Waarbij zowel bij de als bij de vrouwen en- Jgstaande partijen wer- peeld. intie van het illustere en Hooman I na afloop van het ge Au toernooi nauwelijks eIjderwerp van gesprek. Teblre* voor Emily Noor i (0-0! Team), die zich in de 2-(h drie games van de op Scljid favoriet geachte Keen (Verenigde pk/Harkstede) ont- ;ek 1-17, 21-13 en 21-17. „Ik iNuifag tegen Hooman of gespeeld; ik vind p het toernooi jammer piet waren. Aan de an- :e grJpt heeft deze titel veel jer, pvoor mij, want ook zon- Het had niet veel gescheeld of de speelster uit Oss had door een blessure niet eens de fina le gehaald. In de halve eind strijd liep ze in de partij tegen Melisa Muller een spierverrek- king op, die een blessurebe handeling noodzakelijk maak te. „Het deed behoorlijk pijn, maar ze hebben m'n voet goed ingetaped en me verteld dat het geen kwaad kon als ik ver der zou spelen". Dat bleek, want Noor worstelde zich - zij het moeizaam - langs Muller en plaatste zich daardoor voor de eindstrijd tegen Gerdie Keen, op papier de beste Ne derlandse speelster na Hoom an en Vriesekoop. Keen, die voor Harkstede in de eredivisie bij de mannen uit komt, had tot de finalepartij een perfekt toernooi gespeeld. In de poulewedstrijd had ze Emily Noor nog in vier games verslagen, terwijl ze de overige wedstrijden in drie games be sliste. Ook de halve finale te gen Patricia de Groot was voor Noor niet meer dan een forma liteit (21-12, 21-9, 21-19). De ne derlaag in de slotpartij tegen Noor kwam dan ook hard aan bij de international uit Rand wijk. Van een nog hoger niveau wa ren de wedstrijden bij de man nen. Daarbij zorgde een noor deling voor een aangename verrassing. Gert Kobes, een clubgenoot van Gerdie Keen, speelde een geweldig toernooi en schopte het tot de halve fi nale, waar hij tegen Trinko Keen zijn Waterloo vond. Ko bes nam door zijn prestaties in Scheemda wraak op alle kwaadsprekers, die hem aan de schandpaal nagelden, om- sters uit andere landen tussen ons en de top in". Koops vergat gemakshalve nog maar dat Börner en Polozkova daar niet eens inbegrepen waren. Een Amerikaanse veterane als Mary Docter, die al vier Olym pische Spelen op haar naam heeft staan, versloeg Van Schie op karakter op de 5000 meter. Docter bleef bovendien Voetelink voor in het klasse ment, waar ze Zijlstra op slechts een fractie volgde. De doorbraak van talent blijft dus uit in een land, waar na Japan (circa 20 kunstijsbanen) de beste accommodaties staan. „Ik stel voor dat er meer geld - op voorwaarde dat dat er is na tuurlijk - naar de subtop gaat", droeg Koops een suggestie aan. „Misschien, dat er meer doorstroming komt als je in de breedte groeit". Geld Of geld overigens dé oplossing is, is de vraag. Want juist in Ja pan is dat in overvloed aanwe zig. De schaatsers staan op de loonlijst bij bedrijven en zijn full-time bezig met schaatsen. Ook als deze rijders geselec teerd worden in de nationale ploegen, blijven ze door die zelfde sponsors gesteund. Dat wordt als een eer gezien. Een trainingskampje afgelopen zo mer van de Japanse top in Cal gary, inclusief begeleiding zo'n mannetje of tachtig, is derhalve geen enkel probleem. Toch bereikte uit Japanse om geving slechts de halfgodin Seiko Hashimoto - door haar wedstrijdmentaliteit en be scheidenheid zeer populair in het land van de rijzende zon - het eindklassement. Brons pakte Hashimoto, maar de tienvoudige Japanse kampi oene allround én sprint stond alleen. Geld garandeert dus ook niets. Tenzij dit voor een gericht en van visie getuigend beleid aangewend kan worden. Maar daar is de KNSB nog zel den op betrapt. ZWOLLE - De afgelopen jaren zat hij in een te strak keurslijf. Verlost van alle tactische praatjes en ver plichte nummers blijkt Martij n Vos ook nog te kunnen fietsen. Zaterdag sloeg hij tijdens de Ster van Zwolle, de openings- klassieker van het Nederland se amateurseizoen, toe als een sluipschutter. Hij dook op uit een onverwachte hoek. Terwijl de favorieten in de kopgroep elkaar beloerden, demarreerde de 22-jarige Groninger uit laat ste positie naar de overwin ning. De betere sprinters Go- dert de Leeuw en Niels Boo gaard werden verrast. Verlost van het juk van ploeg leiders met een strakke leidin- gevende hand, heeft het ple zier in het fietsen weer de over hand gekregen. Het jaar bij Frits Schür bij Europolis liep op niets uit, Vos stapte over naar WSV Emmen, waar hij.tij- dens de eerste training direct bonje kreeg met Herman Snoeijink. Van pure ellende keerde de noorderling, tevens lid van de militaire selectie, te rug naar zijn oude club NWV Groningen. Daar mocht hij zijn eigen gang gaan, met de over winning zaterdag als eerste re sultaat. „Ploegleiders van de gespon sorde formaties gedragen zich autoritair. Stellen een heel programma voor je samen, zonder overleg. Praten nooit met je. Je moet alles maar aan nemen. Ze gaan er vanuit dat je in de sloot springt, als zij dat vragen. Handballers veel beter dan Japan TWELLO De Nederlandse handballers hebben in de voor bereiding op het WK-kwalifica- tietoernooi in Oostenrijk drie keer gewonnen van Japan. Oranje was in alle duels veel beter. In Breda won de ploeg van Guus Cantelberg met 30- 22, zondag in Twello was de marge nog veel groter: 31-13. HEERENVEEN - Nederland se schaatstrainers staan niet te juichen bij de veranderingen die de Internationale Schaats Unie deze zomer denkt door te voeren. Twee bondscoaches, Ab Krook en Arie Koops, me nen dat de voorstellen aan de zuiverheid van het langebaan schaatsen aantasten. „Het leidt tot competitieverval sing", zegt Krook. „We moeten de belangen van het Neder landse schaatsen blijven ver dedigen". Werkelijk nieuw is het idee meer dan twee schaatsers tege lijk in de baan te brengen. Op de 1000 en de 1500 meter zijn dat er drie, op de lange afstan den (vijf en tien kilometer) vier. Volgens de Nederlandse coaches verandert dat het ka rakter van de sport te dras tisch. „Het is fout", zegt Krook reso luut. „Stayeren op de lange af stand biedt mindere schaat sers de mogelijkheid te win nen van betere. Tröger zou Koss kunnen verslaan door een rap sprintje". Afstanden, langer dan 500 me ter, zouden volgens de voor stellen voortaan met meer dan twee schaatsers tegelijk zon der baanafscheiding worden verwerkt. „Je moet het short track niet verhuizen naar de buitenbaan", zegt Koops. „Als je ziet hoeveel favorieten bij shorttrack door een domme val worden uitgeschakeld. Dan beweer ik dat dat geen sport is". Niet enthousiast Ook de beperking van het maximaal aantal deelnemers bij internationale kampioen schappen tot drie (is nu vier) is allerminst enthousiast ontvan gen. Krook: „Slecht voor lan den waar het klassements- schaatsen de basis van deze sport is, Nederland en Noorwe gen dus". De omvorming van de wereld- bekerfinale tot een WK afstan den en experimenten met ach tervolging en aflossingskoers zijn wijzigingen die al eerder zijn geopperd. Zolang het WK afstanden niet de klassement- stoernooien niet vervangt, valt er van Nederlandse kant geen bezwaar te verwachten. Het bestuur van de KNSB heeft nog geen standpunt over de voorstellen ingenomen. Er is een bespreking in april. Ook worden de trainers nog geraad pleegd. Gerd Zimmermann, de voorzitter van de technische commissie van de ISU, heeft laten weten dat een aantal sleutelfiguren in de schaats wereld positief heeft gerea geerd op de ideëen waarvan er een een paar revolutionair kunnen worden genoemd. W i Oudjes De oudjes deden het nog best gisteren tijdens de laatste dag dat de Deventer ijsbaan was geopend. Op de voorgrond neemt Ard Schenk, eens wereldkampioen en meervoudig olympisch winnaar, zijn voormalige Noorse concurrent Fred Anton Maier op sleeptouw tijdens wedstrij den tussen de 'veteranen' van het schaatspeloton. FOTO'ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13