ierenasiel stopt met iteriliseren poezen uoi iaiic Vogella LEIDEN OMGEVING PvdA en Milieuraad oneens over woningbouw £idóeSou/umt sebrug ians N.S. - Centrum - Station N.S. 5. Oegstgeest - Lange Voort rt Voorhout Noortwijk Binnen 3innen Noordwijk aan Zee an Zee - Wantveld - Picképlein ra Uitnodiging -8-e- £cidóc@outa/nt nmui min iiinnrm ZATERDAG 7 MAART 1992 LEIDEN De Leidse PvdA- afdeling en de milieuraad zijn het niet eens over de vraag of groene polders moeten wor den opgeofferd voor de wo ningbouw. Dat bleek gister avond tijdens een vergade- ng van de PvdA-afdeling. 'ethouder Tj. van Rij van ilkshuisvesting verwoordt ie mening van een groot deel ran zijn achterban als volgt: Is ik moet kiezen tussen het ihoud van een polder en het iuwen van een huis, sneu- lt de polder. Het belang van iet hebben van een woning, waar je 24 uur per dag kunt le ven, weegt voor mij zwaarder dan het behouden van een stuk groen. Wonen is een ba sisvoorziening en die kun je de mensen niet onthouden". De milieuraad daarentegen meent dat in de mening van Van Rij een ecologische visie ontbreekt. „Er wordt gedacht: we hebben een woningtekort, laten we een polder volbou wen", zegt milieu-activist Frank den Hond. „Wij vinden dat de discussie moet gaan over de waarde van de omlig gende groene gebieden". De milieuraad meent dat de vraag hoe de groene gebieden behouden kunnen worden be langrijker is dan de behoefte aan woningen. De PvdA vreest echter dat als er niet genoeg gebouwd wordt, de prijzen stijgen en de minder draagkrachtigen uit de markt worden gestoten. Daarom meent ze dat er tus sen 2000 en 2015 ongeveer 13.000 nieuwe huizen moeten worden gebouwd. „En tot nu toe blijkt elk gepland cijfer te laag te zijn", waarschuwt Van Rij. Haast Volgens de wethouder is er haast geboden bij de beslis singen over welke polders be bouwd gaan worden. „Het is natuurlijk een belachelijke si tuatie om tegen een woning zoekende te moeten zeggen: 'wacht nog maar vier jaar voordat je een woning krijgt'. We kunnen niet achterover leunen en wachten tot er er gens anders gebouwd wordt". „Het probleem zal namelijk niet elders worden opgelost", gaat de wethouder verder. „De mensen die dat denken zullen nog wel tot inkeer ko men. Zolang het Rijk er niet voor zorgt dat er elders werk gelegenheid is, moet je de mensen de mogelijkheid ge ven te wonen waar wél werk is; in de Randstad". Twijfels heeft de PvdA echter nog wel. Er mogen wel stuk ken groen worden opgeofferd, maar eens komt daar een eind aan, zo luidt de redenering. Voorts vragen enkele leden zich af of niet meer woningen per oppervlakte moeten wor den gebouwd, zodat stukken groen gespaard blijven. Van Rij verwacht echter wei nig heil van deze optie. „Men sen hebben ruimte nodig om even te ademen of hun hondje uit te laten. Het blijkt dat men het liefst woont in wijken zo als de Professorenwijk, waar ruimte is voor tuinen en groen". Tot nu toe werd het probleem van het vinden van bouwloka- ties bemoeilijkt door het feit dat gemeentes als Voorscho ten en Leiderdorp niet van plan waren hun polders op te offeren. „Gelukkig zijn de laatste tijd veel veto's gesneu veld", zegt Van Rij. „We zijn nu in het stadium dat we alle mogelijkheden rustig kunnen overzien en een goede afwe ging kunnen maken. Maar ik denk dat de echte besluiten door de provincie genomen moeten worden, omdat het om een bovenstedelijk belang gaat". ID K0RFF DE GIDTS otiEIDEN - De Stichting lerenasiel Leiden en Jnstreken (DLO) sterili- ert sinds twee weken jen binnengebrachte jezen meer, omdat de oplsten te hoog zijn gewor- n. Dit is het gevolg van N] landelijke maatregel, 101£ sinds begin dit jaar de ^lefieven van dierenartsen BTW belast. voor kort werden alle poe- uld gesteriliseerd, wanneer ze kwamen bij één van de je asiels van de stichting, in en Oegstgeest. Een die- zwarts verrichtte die operaties js kosten van de stichting. nk(ds dit jaar moet daar 18,5 BTW over worden be- -jol^d. Dat maakt het te duur voor de stichting. De heffing op de dierenartstarieven ver oorzaakt namelijk een extra lastenpost van acht a negen duizend gulden per jaar. „We hebben gewoon geen geld meer voor het steriliseren van poezen", aldus C. Groenewe- bang dat er weer meer zwerf katten komen", aldus Groene- wegen. Tarieven Naast de sterilisatie-stopzet ting heeft de stichting per half gen, secretaris van de stichting januari ook de tarieven DLO. „De katers worden nog wél gecastreerd, omdat er an ders onhoudbare toestanden in het asiel ontstaan. Boven dien is het goedkoper dan ste riliseren. Maar we vinden het heel erg dat we de poezen niet meer kunnen behandelen". De nieuwe bezitters van een poes zullen haar nu op eigen kosten moeten laten sterilise ren. Wanneer het om deze re den niet gedaan wordt, kan dit een explosieve groei van zwerfkatten veroorzaken. „De laatste tijd nam hun aantal juist wat af, maar we zijn nu De plaatsingskosten voor hon den bedraagt nu 125 gulden (was 115) en voor katers en poezen beiden 65 gulden (was 55 voor katers). „Deze waren eigenlijk altijd al laag in verge lijking met landelijke tarie ven", aldus Groenewegen. Bij afstanddieren worden de inen- tingskosten en tatoeagekosten (alleen bij honden) nu doorbe rekend aan de oude eigenaar en kunnen maximaal oplopen tot 57 gulden vijftig. In veel gemeenten draagt de dierenbescherming bij aan de verhoogde kósten. In Leiden is het echter nog hoogst onzeker of dit zal gebeuren. De Leidse afdeling dierenbescherming heeft nog niet gereageerd op een verzoekbrief van de stich ting. Binnenkort zal de stich ting aan haar adviescommissie de gevolgen van de BTW-hef- fing voorleggen en bekijken hoe de problemen kunnen worden opgelost. Mogelijk zal dan voorgesteld worden de subsidies te verhogen, die de stichting jaarlijks ontvangt van de 11 door haar bestreken gemeenten. Hun bijdrage is tot nu toe 35 cent per inwoner per jaar. De landelijke BTW-heffing op dierenartstarieven (18,5%) en door de dierenarts verstrekte medicijnen (6%) is tot stand ge komen omdat Nederland niet gelijke pas liep met de rest van Europa. In ons land waren de tarieven tot dusver onbelast. ALLERLEIDS etastingzitting ?lastingformulier niet eten, kunnen op maandag 9 aart terecht bij de mensen CNV-dienstencen- trum, die in verenigingsge bouw De Regenboog een be lasting zitting houden, 's Mid dags zijn de zittingen van 13.00-14.30 uur (achternaam A t/m K), en van 14.30-16.00 uur (achternaam L t/m Z). 's Avonds wordt iedereen gehol pen van 19.00-21.00 uur. Als tegemoetkoming in de kosten wordt zes gulden per biljet ge vraagd. Thema-avond Familieleden van manisch- depressieve patiënten kun nen maandag over ervarin gen met elkaar van gedachten wisselen op een thema-avond. Een psychologe die werkzaam is in het psychiatrisch zieken huis Endegeest zal vragen be antwoorden. Plaats: GGD, Roodenburgerstraat la. Aanvang: 20.00 uur. De toegang bedraagt 2,50. In formatie: 030-712610/071- 163336. Restauratie Blauwpoortsbrug in volle gang De restauratie van Blauwpoortsbrug is in volle gang. Voorlopig gaat het daarbij vooral om sloopwerk, maar aan de zuidkant van de brug her rijzen de bogen van de brug alweer. Het verkeer wringt zich voorlopig nog in één richting over de noodbrug aan de noordelijke kant, bij het wachtershuisje. Zo rond de bouwvakvakantie wordt de rijrichting omgedraaid, de noodbrug verhuist dan naar de zuidkant en dan komt de noordkant aan de beurt. De directie civiele werken verwacht dat de gerenoveerde Blauwpoortsbrug in oktober dit jaar zal worden opgeleverd, tesamen met de passantenhaven-west. foto: wim van noort WEEKEINDE jdragen: Frank Buurman, ikees Faas, Stan van Haas- ren, en Ed Korff de Gidts. i mputer meeste Leidse gemeente- idsleden draaien hun hand ;t om voor een commissie- •gadering. Sommigen be- jden zich grondig voor en le de stukken bijna uit hun ifd, anderen verzinnen ter ikke wat ze gaan zeggen en anderen noteren vlak het vertrek vlug wat 'kwoorden op een klad- ikje en bouwen daar hun •haal omheen. •geleken bij de methode WD-raadslid Alexander irtsema komt dat allemaal iteuristisch over. Als me- 'erker van de WD-fractie de Tweede Kamer neemt dagelijks een kijk- de keuken van de 'profes- lele politiek'. Daar leert hij 'politieke kanonnen' als Bolkestein en Erica istra wat het verschil is ;en zo maar een gemeente lslid is en een door de wol irfd WD-politicus. Hij it hoe belangrijk presenta is en onder het motto 'kle maken de politicus' steekt :och immer jongensachtige rtsema zich steeds keurig iet pak. En als waarachtig lositievoerder is hij niet te •oerd het college kritisch te gen en (liberale) alternatie- aan te dragen. Imputer (2) nieuwste vondst van ertsema is echter zelfs door zou in Noordwijkerhout een bepaalt wat de volgende poli tieke meesterzet is waarmee Geertsema zijn tegenstanders dan verrast. Als dat waar is, is het niet te hopen dat het Michelangelo- virus heeft toegeslagen in dit programma. Dan zou Geertse ma immers moeten bewijzen wat hij waard is zonder zijn technologische hulpmidde len. Zomaar Het plotselinge vertrek van al gemeen directeur W. Rom- bout bij de Stichting Zieken huizen Rijnland kwam voor met name de werknemers van het Elisabeth Ziekenhuis Lei derdorp als een volslagen ver rassing. Officieel werd mede gedeeld dat Rombout het met het bestuur niet eens kon wor den over het beleid voor de toekomst. Na maandenlange discussie werd daarom beslo ten om uit elkaar te gaan. Rombout zelf onthield zich van alle commentaar. Ook voor zijn naaste mede werkers bleef het niet geheel ideale oplossing voor het Vic- toribergvraagstuk. De plaat selijk politiek was echter bang voor de financiële consequen ties en wilde daarnaast de NZH niet in de wielen rijden. Met het aanleggen van een oversteek bij De Hafakker •werden de verontruste bewo ners van de Victoriberg met een kluitje in het riet ge stuurd. Vervolgens kwam het tot een discussieavond tussen ge meente en bewoners. Het werd niet meer dan een herha ling van zetten. Maart 1991 leek de druk van de ketel. Er WD-parlementariërs nog t vertoond. Tegenwoordig lit Geertsema namelijk een agbare computer mee naar commissies. Wat zou hij ir toch mee doen? ivaart Geertsema zijn spee ls soms op floppy, zodat hij imer de draad kwijt kan ra- i tijdens een vergadering? krijgt Geertsema via het lidschermpje aanwijzingen Bolkestein doorgespeeld? is natuurlijk ook mogelijk Alexander de commissie- gaderingen zo -saai vindt, hij stiekem computerspel- es zit te spelen. Een lekker je Nintendo moet de geest endig houden terwijl Cor geer van de Socialistiese tij het woord heeft, zou hij gewoon denken dat wel interessant staat, zo'n iputer? Misschien typt hij volledige verloop van een gadering in, waarna de iputer middels een ge- programma bliksemsnel verkeersonderzoek worden gehouden, waarbij de situatie rond de Victoriberg voorrang zou krijgen. Van de gemeente werd tijdens het onderzoek echter niets vernomen. De Victoribergbewoners kregen geen antwoord op hun vragen over de vorderingen van het onderzoek en de gevoelige kwestie werd keer op keer uit de raadsagenda geschrapt. De bewoners werden het wachten beu en begonnen eind vorig jaar te dreigen met een blokkade van hun straat. De gemeente ondernam daar op eindelijk actie en zegde een gesprek toe. Maar op nieuw bleek het een loos ge baar. Het o.-_'erhoud heeft tot op de dag van vandaag nog niet plaatsgevonden. Nu is ge duld natuurlijk een schone zaak, maar je kunt ook teveel van het goede krijgen. Wan neer de gemeente niet gauw met drempels op de proppen komt zouden het wel eens bar - Leiderdorpsebrug - Lammenschans N.S. NZH NZH Foutje! De bordenmaker bij de NZH moet even getwijfeld hebben. „Noordwijk, Noortwijk, hoe schrijf je dat ook al weer. Een d? Een t? Ach laat ik het allebei maar doen, dan staat het er minstens één keer goed". Het kan niet anders of zo is dit haltebordje bij de bushalte Vogellaan aan de Leiderdorpse Vronkenlaan - ook al een wat verbazingwekkende naamkeuze - tot stand gekomen. foto: wim van noort ricaden kunnen worden, duidelijk waarom hij het veld moest ruimen. Rombout was kennelijk wel geliefd, dat blijkt uit een afscheidsverkla ring van secretaresse Els Grimbergen in het perso neelsblad „Intercom". Die luidt als volgt: „We heb ben hem zomaar laten gaan. Degene die bekend staat om zijn sociale instelling. Degene die zoveel belang hecht aan de mens achter de functie. Dege- een door velen zo geliefd per soon zo pijnlijk moet treffen. nen die zoveel begrip toont. Degene die rechtstreeks aan spreekbaar was. De man die voor velen van ons het func- En wat doen wij: we houden tioneren in het ziekenhuis zo ons erbuiten. Het was indruk- bijzonder maakte. Ik ben nog wekkend hoe hij van velen niemand tegengekomen die persoonlijk afscheid kwam mij kan vertellen waarom het nemen. We waren geschokt, nu juist zo moest lopen. De Drong het toen pas tot ons OR zit met een geheimhou- dbor? We hebben hem zomaar dingsplicht. Mijn diensthoofd' laten gaan. Hoe wens je, zon- moet het antwoord op de der cynisch te lijken, iemand vraag schuldig blijtjen. Be-, die in zo'n moeilijke situatie stuurlijke besluitvorming die zit het beste toe?". Was Rombout volgens het be stuur misschien een zachte heelmeester die stinkende wonden maakte? We zullen het nooit precies weten. Rembrandt Het Rembrandtjaar is wat Lei den betreft afgesloten. De imi tatie-Nachtwacht is begin deze week uit het Rijksmu seum van Oudheden ge sjouwd en de vergelijking tus sen Rembrandt en Lievens wordt niet langer meer nabe sproken bij de uitgang van de Lakenhal. Wat zal het nu Rembrandt-loos zijn in Lei den. Of toch niet? Nee hoor. het Rembrandt-atelier aan de Stadstimmerwerf blijft onver droten voortbestaan. Medewerker A. Guldemond is nog steeds reuze-enthousiast over de bijzondere audio-vi- suele benadering van Rem brandt die door kunstenaar Martin Grootenboer werd be dacht. „Sommigen vinden het een disco, met al die flitslich ten in het donker". De schok bij de gemiddelde bezoeker kan echter groot zijn. Een paar meter voor de ingang hangt namelijk een bord waarop heel duidelijk staat dat het gaat om een nage bouwd atelier. Niemand weet trouwens wie het geplaatst heeft, maar duidelijk is dat de medewerkers van het atelier het in ieder geval niét hebben gedaan. Gelukkig maar dat de drom men Japanners en Amerika nen de borden heerlijk onge dwongen kunnen passeren omdat ze de Nederlandse tekst, behalve het woordje 'Rembrandt', toch niet begrij pen. Verwacht mag dan ook worden dat de op Rembrandt geïnspireerde installatie met beeld en geluid die schuilgaat in het 'atelier' door hen nog het meest gewaardeerd wordt. Maar misschien zag het ate lier van Rembrandt er wel ge woon uit als een disco. Geduld De bewoners van de Victori berg in Noordwijkerhout ra ken langzamerhand hun ge duld kwijt. Al jaren klagen zij over de verkeersproblemen in hun straat, die worden veroor zaakt door de intensiteit en de snelheid van het verkeer. De gemeente heeft steeds belooft te helpen, maar laat haar bur gers voorlopig in de kou staan. De voetgangersbelangenvere niging VBV bood begin 1989 haar hulp aan. Eenrichtings verkeer. verlaging van de maxiumsnelheid tot dertig ki lometer en het aanleggen van verkeersdrempels leken een OEGSTGEEST - Dorpsstraat 63 Beknopt goed onderhouden hoekhuis met onder grond. Het pand is geheel geïsoleerd en wordt d.m.v. c.v.-gas verwarmd. Indeling: entree, ruim toilet, woonkamer (40 m2) met open keuken, doucheruimte met wastafel. 1e etage: grote slaap/ werkruimte met veel vaste kasten. Bergvliering. Oplevering medio maart 1992. 163.000.- k.k. Oegstgeester gegadigden genieten de voorkeur. NVM B.V. Mak. o.g. Proper te Oegstgeest tel. 071-170741 's Zaterdags geopend van 10.00-16.00 uur. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en i nabezorgd. OMNIVERSUM Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film beelden, die geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 m-. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt u een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd. De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (vooi controle be/urging) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27.00 O kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het .gratis entreebewijs naar: Naam: Straat: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9