Rente zonder bijsmaak slaat nog niet echt aan EeidacSomant BUITENLAND Heel maart f 10,- korting op Jongeren- en Rail-Aktief-kaart. ZATERDAG 7 MAART 1992 Ethisch sparen De Nederlandse huishoudens hebben totaal voor rond de 170 miljard gulden op de bank staan. Verreweg het grootste deel van dat be drag is tegen een zo aantrekkelijk mogelijke rente ondergebracht bij 'grote jongens' als de Rabobank, de NMB-Postbank en ABN-AMRO. Het enige dat de modale spaarder in de gaten houdt is de bijschrijving van de jaarlijkse rente. Waar zijn spaargeld voor wordt gebruikt, lijkt totaal oninteressant. Een klein aantal 'gewe tensvolle' landgenoten hecht wel waarde aan een verantwoorde belegging van zijn leengeld. Zij kunnen terecht bij enkele 'kritische' banken en beleggingsfondsen. Maar wat doen die met het geld, en welke criteria hanteren zij voor hun investeringen? En waarom is de groep 'kriti sche spaarders en beleggers' nog maar zo klein? Een reportage. Idoor JAN WITTING DEN HAAG - „Wil men de maatschappij hervor men in die zin, dat de soci aal zwakkeren meer kan sen en rechten krijgen op een menswaardig be staan, dan zal invloed moeten worden verkregen in de geldwereld. Daar is de invloed op het econo misch beleid het grootst". En: „De totale geldstroom veroorzaakt door de 'man in de straat' is groot en vindt zijn weg grotendeels via dezelfde bankwereld waarin de vakbeweging geen enkele zeggenschap heeft". Twee belangrijke argumenten voor de vak beweging om ook in bank zaken te gaan. Het NW (dat later samen met het NKV de FNV vormde) en de socialistische verzeke ringsmaatschappij de Centrale richtten in 1960 -de Algemene Spaarbank voor Nederland (ASN) op. De argumentatie mocht nog zo onweerlegbaar klinken, de aanhangers van het socialisti sche gedachtengoed kwamen niet massaal op 'hun' bank af. De start van deze spaarbank verliep zeer moeizaam. Het laatste decennium gaat het de ASN redelijk voor de wind. De bank had in 1975 nog een ba lanstotaal van honderd mil joen gulden, vorig jaar bedroeg dat al een miljard. Het aantal spaarrekeningen is in die pe riode gestegen van 45.000 naar 130.000. „De snelstgroeiende bank van Nederland", roept de ASN in advertenties. Dat klinkt iets indrukwekkender dan het is, want verhoudings gewijs kan deze spaarbank na tuurlijk sneller groeien dan bijvoorbeeld een Rabobank, waar talloze huishoudens een kleine tachtig miljard aan spaargeld hebben uitstaan. Voor vier op de tien Nederlan ders heeft de Rabobank de functie van hedendaagse spaarvarken op zich genomen. De ASN onderscheidt zich van de puur commerciële collega's vooral door een aantal zaken principieel niet te doen: geen geld investeren in landen met een afkeurenswaardig politiek systeem; geen geld naar lan den waar mensenrechten ver onachtzaamd worden; geen geld naar ondernemingen die grotendeels actief zijn in de de fensie-industrie. Het geld wordt wel belegd in bijvoor beeld sociale woningbouw, ge zondheidscentra, bejaarden woningen, speeltuinverenigin gen. Ook komt een flink deel van het spaargeld in ruil voor obligaties - bij de over heid terecht. Omdat de projec ten waar ASN zijn geld in stopt niet al te riskant zijn en er bo vendien tegen een 'normaal' tarief uitgeleend wordt, levert dit de spaarder een marktcon forme rente op: niet lager dan bij de commerciële collega's. Maar, het is wel een rente 'zon der bijsmaak', zo richt de bank zich tot de fijnproevers. Goed-fout Directeur Piet Boef, zelf ook geworteld in de vakbeweging, houdt er niet van zijn bank af te schilderen als de enige die de morele toets der kritiek kan doorstaan. In het Haagse kan toorgebouw, omgeven door on der meer fraaie ambassade panden, is hij bezig met zijn laatste maanden voordat de vut wacht. „Nee, het is echt niet zo dat ik zeg: tjongejonge wat zijn die andere banken fout en wat zijn wij goed. Het ligt allemaal heus niet zo een duidig en zwart-wit", betoogt hij. „Je moet criteria hebben op basis waarvan je kunt hande len: dit doen we wel en dit niet. Maar dat is lang niet altijd ge makkelijk. Wij hebben vorig jaar ook een beleggingsadvies commissie ingesteld. Daar zit ten mensen in die iets zinnigs kunnen zeggen over het te ver wachten rendement en men sen die de ethische kanten van de zaak bekijken. Op die ma nier hoop je op een zorgvuldi ge manier eruit te komen. Maar we beseffen dat het een pad is met veel obstakels". Respect Banken als de Rabobank en de ABN-AMRO kijken 'met res pect' naar de verrichtingen van de kritische banken en fondsen, maar worden er niet nerveus van. De woordvoerder van ABN-AMRO zegt de ASN nou 'ook weer niet zo vreselijk alternatief te vinden'. Zo her vormend is het grootscheeps aanschaffen van staatsobliga ties toch ook weer niet, dunkt hem. En niet elke kritische Ne derlander zal blij zijn met een lening aan Schiphol. Feit is wel dat de ASN wellicht daardoor een breedgescha- keerd gezelschap spaarders heeft en onder de 'ideëlen' ver uit de meeste aanhang heeft. Directeur Boef over het profiel van zijn cliëntele: „Er zitten mensen bij van de Socialisti sche Partij tot en met het CDA. En wellicht nog een paar ver dwaalde WD'ers. Minder dan de helft is lid van een vakbond. En we weten dat zestig procent van de spaarders een hoger-be- roepsopleiding of een universi taire opleiding heeft gehad". De naamsbekendheid van het bedrijf is de laatste jaren flink toegenomen. Er kon wat geld aangewend worden voor regel matige advertentiecampagnes waarin ook vaak bekende Ne derlanders lieten weten het hart op de goede plek te heb ben. Maar van het deel der na tie dat voorzien is van enig pro gressief levensgevoel komt toch slechts een fractie bij de ASN uit. Aarzelend komt Piet Boef hierover op gang. Hij be gint met de verwachting dat de groei er de komende jaren flink in zal blijven zitten. Bin nen vijf jaar moet het tweede miljard spaargeld er zijn. Dan erkent hij: „Tuurlijk is het te betreuren dat je nog steeds re latief klein bent. Wat daar pre cies de oorzaken van zijn, weet ik niet. Maar ik denk wel dat heel veel mensen gewoon naar de bank om de hoek zijn ge gaan, omdat dat zo lekker makkelijk is. Alleen vrees ik voor hen dat die 'bank-om-de- hoek' in toenemende mate zal verdwijnen. Het enige dat wij kunnen doen is mensen de mogelijkheid bieden om op deze manier hun geld te beleg gen. Daarna houdt het op". Communicatie Collega-directeur Peter Blom van de Triodosbank is er ook de man niet naar om met enige harde uitspraken vernietigend uit te halen naar de represen tanten van het 'linkse lullen en het rechtse vullen'. „Niet iedereen is zo bewust be zig met sparen. De praktijk leert dat zo'n tachtig procent blijft zitten bij de bank waar ze zit en twintig procent wel eens wil veranderen. Die tachtig procent krijgen we dus sowie so niet", constateert hij nuch ter. Onbekendheid met deze bank voor maatschappijver- nieuwende projecten is onge twijfeld ook een van de rede nen dat het aantal spaarders slechts zevenduizend be draagt. „Het probleem zit 'm ook voor een groot deel in de communi catie", legt Blom uit. „Heel veel mensen denken heel mooi over bijvoorbeeld het milieu, maar leggen niet de verbin ding met hun spaargeld. Na melijk: dat hun spaargedrag een bijdrage kan leveren in het realiseren van hun principiële keuzes. Maar ik zal de laatste zijn om mensen te veroordelen op hun spaargedrag. Want be halve dat ze zich er misschien niet bewust van zijn, kunnen er weer andere persoonlijke motieven een rol spelen. Feit is ook dat we een procent minder rente bieden. Wie ben ik dan om die mensen daarop aan te vallen?". Als voorloper van de Triodos bank, werd in 1971 de Stich ting Triodos opgericht. Doel van de stichting was bemidde len bij schenkingen en lenin gen ten behoeve van vernieu wende initiatieven. Later werd ook nog een borgstellings fonds in het leven geroepen, maar eind jaren zeventig bleek de behoefte aan een heuse bank steeds groter te worden. De feitelijke oprichting van de in Zeist gevestigde bank vond plaats in 1980. In het begin heerste er nogal wat scepsis, herinnert Blom zich. „Princi pes en geld horen niet bij el kaar, was een veelgehoorde op merking in die dagen. De initi atieven uit de jaren zeventig hielden inderdaad weinig re kening met begrippen uit de bedrijfseconomie. Wilde je se rieus genomen worden, dan moest er ten eerste winst ge maakt worden en ten tweede moest de boel professioneel opgezet worden. Ook moesten mensen die met dergelijke ver nieuwende projecten aan de slag wilden, accepteren dat er een zekere mate van hiërar chie moet zijn in een bedrijf. Want het was voor ons natuur lijk volstrekt helder: we kon den het geld niet langer 'weg geven'. Het gaat nu om spaar geld en niet langer om dona ties. Dat vroeg bij ons derhalve ook om een wat zakelijker aan pak". Ex-kraakpanden Triodos (balanstotaal 125 mil joen gulden) mag als 'algeme ne' bank - in tegenstelling tot de ASN - kredieten verle nen aan ondernemers. Het moet wel gaan om projecten met een 'maatschappelijke meerwaarde'. Zo heeft de bank veel geld gestoken in winde nergieparken, de huisvesting van woongroepen, het opknap pen van ex-kraakpanden, het ondersteunen van kunste naars, het financieren van vrije scholen en initiatieven op het gebied van de natuurvoe- ding. Om de biologische land bouw te stimuleren heeft de bank een speciaal beleggings fonds opgericht: Biogrond. Op zet daarvan is dat Biogrond grond koopt om vervolgens in erfpacht uit te geven aan boe ren die de biologische land-, bouw bedrijven. Het fonds is samen met de NMB Postbank en de Bank Mees en Hope op gezet. Blom doet wel vaker za ken met de reguliere banken. „Je merkt dat die banken in sommige projecten ook best brood zien. Als de zaak daar mee gediend is, wil ik best zo pragmatisch zijn om met die reguliere banken in zee te gaan. Het zou natuurlijk een goede zaak zijn als die ook an ders tegen dit soort initiatie ven gaan aankijken, want het effect daarvan is natuurlijk veel groter". De spaarders bij de op antropo sofische grondslag werkende instelling zijn veel meer be trokken bij de investeringen van hun bank dan de door snee-spaarder. Maar het zou te ver voeren om de individuele spaarder inspraak te gunnen bij de belegging van zijn spaar potje. Peter Blom: „Het idee dat de spaarder bij ons zelf zou kunnen bepalen in welk be drijf zijn geld gestoken wordt, bestaat nog wel, maar dat is niet mogelijk. Spaarders moeten het in hoofdlijnen eens kunnen zijn met ons beleid, daar gaat het om". Een vorm van alternatief bankieren is het investeren in windenergieparken. Groen bankieren slaat nog niet echt aan „En nu het milieuvraagstuk serieus op de politieke agenda is komen te staan, verwacht ik de komende jaren dat steeds meer mensen voelen voor een dergelijk beleid. Ook de acties in de kerken inzake de Schul denproblematiek in de Derde Wereld en de rol van de grote banken daarin, hebben veel nieuwe spaarders opgeleverd. Ik denk dat die ontwikkeling nog wel even doorgaat. Maar de spaarder zal bij ons nog steeds rekening moeten hou den met minder rente. We heb ben die marge nodig omdat we nu eenmaal te maken hebben met projecten die wat risico voller zijn en wat minder ren dement opleveren. Het heeft ook niet onze prioriteit om net zo'n hoge rente te kunnen bie den als de reguliere banken. Dat is ook een consequentie van sparen bij ons". Ethisch In Amerika bestaan ze al een geruime tijd en zijn zeer tal rijk: de ethical funds. Beleg gingsfondsen die weigeren hun kapitaal te stoppen in be drijven die er 'onethische' praktijken op na houden. In Nederland overheerste lange tijd het idee dat beleggen al leen iets was voor de 'rechtsen' en 'het bedrijfsleven'. Sedert een aantal jaren raakt het par ticulier beleggen ook hier iet wat in zwang. In de vorm van het Andere Beleggingsfonds (ARF) heeft Nederland sinds vorig voorjaar ook een derge lijk beursgenoteerd fonds. De Triodosbank, de Raad van Ker ken, de Stichting Memo, het Oecumenisch Studie- en Actie centrum en het Landelijk Mi- lieuoverleg waren de initiatief nemers. Aanvankelijk zou ook de ASN meedoen, maar die haakte af omdat het allemaal te lang duurde. De mogelijk heid bestaat dat de spaarbank binnen afzienbare tijd met een eigen fonds op de markt komt. Directeur Chris Wisman van het ABF heeft een zware tijd achter de rug. Presentatie op de beurs is één, maar het vin den van beleggers en verant woorde bedrijven om in te be leggen is andere koek. „Het was een heel moeilijke start. Probleem is elke keer: je kunt nog niks laten zien. Het punt is dat je krediet moet hebben om krediet te krijgen. Een oude bankierswet. Nu hebben' we een balanstotaal van 31 mil joen: zeventig procent obliga ties, de rest aandelen. Het be drag is natuurlijk nog veel te klein, maar we moesten toch een keer aan de slag. Orden en congregaties hebben daarvan 22 miljoen verschaft. De bij drage van de kerken is nog zeer marginaal: slechts een half procent van het totaal. Ik denk dat ze daar toch nadruk kelijk de kat uit de boom wil len kijken. Ze willen waar schijnlijk eens afwachten of we het kunnen waarmaken. Tot nu toe weten we een rende ment van zo'n acht procent te halen; dat is een heel aardig re sultaat. We hebben de ver wachting dat het beleggingsre sultaat ook niet veel zal afwij ken van wat de belangrijkste fondsen gemiddeld zo doen." fatsoenlijk met de vakbond om. Het vergt enorm veel tijd aan research om een beetje duidelijkheid daarin te krij gen. Bovendien willen niet alle bedrijven meewerken aan een dergelijk criteria-onderzoek. Groene fondsen Hoewel het ABF zich affi cheert als Neêrlands eerste ethische fonds, zijn er de afge lopen jaren her en der 'groene' beleggingsfondsen opgericht, zogenaamd ter meerdere eer en glorie van Het Milieu. Zo kwam de Britse verzekerings maatschappij Eagle Star met het Milieu Aandelen Fonds (MAF) en stichtte Pierson, Hel dring en Pierson het Environ mental Growth Fund (EGF). Zij lijken echter het milieu niet zozeer te koesteren, maar te beschouwen als een winge west; een onontgonnen markt. Het Centrum voor Energiebe sparing en Schone Technolo gie (CE), dat criteria opstelde voor het 'ethisch beleggen', maakt zich er bij monde van onderzoeksmedewerker Piet Strengers ongerust over. „We hebben het idee dat er inder daad fondsen zijn die niet erg zuiver op de graat zijn. We wil len dat proberen te onderzoe ken om zodoende het kaf en het koren te scheiden. Namen van instellingen die we 'ver dacht' vinden, willen we liever nu nog niet kwijt, omdat we het niet met harde gegevens kunnen staven. Maar het lijkt me dat die informatie er wel moet komen; de klant moet niet voor de gek gehouden worden". Ook Peter van der Veer mede werker van Stichting Natuur en Milieu meent dat er hier en daar enige discrepantie is te bespeuren tussen pretentie en werkelijkheid. Hij durft wel namen te noemen. In zijn visie zitten ondernemingen als het ABF, de Triodosbank, Bio grond en ASN aan de goede streep vanwege 'de vrij expli ciete criteria'. „Maar zo'n EGF (het fonds van Pierson Hel dring en Pierson) kun je daar toch moeilijk onder laten val len. De bedrijven waar zij in beleggen zorgen nou niet be paald voor het oplossen van het milieuvraagstuk. Boven dien doen ze in kernenergie; toch ook geen onomstreden onderwerp. Het is allemaal ook veel te vaag geformuleerd. Je kunt er te veel kanten op". Onbeperkt Wat kan er soms een op rende werking uitgaan opiniepeilingen. Een k] zestig procent van de Nf landers zou volgens een oii zoek er wel wat voor voelel (een deel van) de spaarcel te beleggen in zo'n gewei vol fonds als het ABF, vd Wisman hoopvol. Natuui beaamt hij, is er een verj tussen zeggen en doen. met een goed rendemen een goede portefeuille zid volop kansen. „Dan ia markt onbeperkt", klinkj strijdvaardig. Als er strakj meer geld is, kan er oom vrijgemaakt worden om i| me te maken. Maar hij bi dat er nog een lange w^ gaan is. Het verbaast hen voorbeeld dat bedrijfspi oenfondsen, waar de vak! toch ook een vinger in ds heeft, nog geen dubbeltje hun vermogen hebben o gebracht bij het ABF. „H< halen van een zeker ri ment staat kennelijk vo Maar ik blijf dat strever beetje kortzichtig vinden' INKÏU VOORKOM» NORMAL! PRIJS PRIJS MIT JONGKIN fN RAILAKIItf-KAARI im «[SPARING SffOUS SOïïHfflML CS - BNDH0WN f 40,58 F 24,25 f 16,25 40% WffiCFND«£70US DEN HAAG CS - GRONINGEN F 84,-' f 32,25 F 51,75 62'i Avommoun iaden - Mmom cs f is je F 6,25 f12,25 Avommout oomcht - Bfifr F 14,50 F 5,- F CjO Reislustige landgenoten opgelet. Want in de maand maart kost de Rail- Aktief-kaart maar f 98,- en de Jongerenkaart f 89,-. Dat is f 10,- korting op kaarten die al zoveel voordeel betekenen. Want zij In de Verenigde Staten hou den de ethische fondsen er vooral negatieve criteria ('wat mogen ze niet') op na; het ABF heeft ook positieve ('waaraan moeten ze voldoen of beloven te gaan voldoen') gedefinieerd. „Maar da's niet zo gemakke lijk", luidt het understatement van Wisman. Wat het milieu criterium betreft, sluit het ABF aan bij het Nationaal Mi lieubeleidsplan Plus. Maar: wat is het gedrag van het be trokken bedrijf in relatie tot arme landen; is er een beleid inzake het aannemen van al lochtonen of vrouwen; hoe is het wao-beleid; gaat het bedrijf geven een jaar lang recht op 40% korting op elke treinreis in de z.g. voordeel uren: na negen uur 's ochtends en in het hele weekend. Bovendien komt u alleen met deze kaarten in aanmerking voor de supervoordelige avond- en weekendretours. Het bovenstaande schema geeft u voorbeelden van wat u zo allemaal kunt besparen. Dus vóór 1 april snel naar het NS-loket.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8