Management Workshops lllllllll Voedingsmiddelen industrie kansrijk in Zuid-Afrika Grotere fusiedrang bij bedrijfsleven Overheidsbaan voor Italiaanse smokkelaars ECONOMIE Bedrijven in Japan pessimistisch over toekomst Efficiëntie verhoogt vervoerscapaciteit Verlies SAS fors opgelopen GELD GOED De promotie van winkelcentri winkelstraten Ccidóc Souotmt ZATERDAG 7 MAART 1992 Duizenden banen weg bij British Telecom LONDEN - Het Britse telecommunicatieconcern BT (vroeger British Telecom) wil het aantal ar beidsplaatsen dit jaar verminderen met maximaal 25.000. Het wordt een van de grootste verliezen aan werkgelegenheid die bij een Britse bedrijf ooit binnen een jaar zijn opgetreden. BT stuurt alle 218.000 werknemers de komende dagen een brief waarin het besluit wordt toegelicht. De sane ring vindt plaats onder druk van de groeiende concurrentie en de economische recessie in Groot-Brittannië. BT wil gedwongen ontslagen vermijden. Via natuurlijk verloop en regelingen voor vrijwillig vertrek zullen naar verwachting voldoende arbeidsplaatsen verdwijnen. In het lo pende boekjaar, dat eind deze maand afloopt, gin gen bij het concern al 15.000 banen verloren en in het vorige jaar 19.000. BT ondervindt steeds meer concurrentie van Mercury Communications. TOKYO Het bedrijfsleven in Japan heeft in de afgelopen vier jaar nog niet zo slecht gedraaid als nu. Dat blijkt uit een kwartaalonderzoek van de Japan se centrale bank, waarvan de resulta ten gisteren zijn gepubliceerd. Japanse bedrijven, vooral in de indus trie, zijn pessimistisch over de omzet en de winst in de nabije toekomst en willen hun investeringen met 3,2 pro cent verminderen. In het 31 maart ein digende boekjaar zijn de investerin gen volgens schattingen nog toegeno men met acht procent. Het 'Tankan-rapport', dat bij deskun digen als degelijk bekend staat, biedt één van de eerste prognoses van de plannen van het Japanse bedrijfs leven voor het komende boekjaar. De onderzoekers hebben bij 7447 onder nemingen de stemming gepeild. De onderzoekers werkten met twee in dices, die het percentage aangeven van de ondernemingen die het be- drijfsklimaat als gunstig beoordelen verminderd met het percentage pessi mistische bedrijven. Het betreft af zonderlijke indices voor grote indus triële concerns en voor niet-industrië- le ondernemingen. De index van grote industriële concerns zakte van 13 pun ten in november tot min 5 punten in februari. Verwacht wordt dat de index in mei op min 12 uitkomt. De index voor niet-industriële ondernemingen stond in februari op 17 punten tegen 31 in november. In mei zal de index naar verwachting op 5 punten staan. Hoewel de indices dalen zijn ze nog niet op het niveau beland dat gebrui kelijk is voor het laagste punt van eer dere conjunctuurcycli. De onderne mers klagen vooral over sterk oplo pende voorraden. De Japanse rege ring heeft gisteren besloten tot een sti muleringsplan voor de economie. To kyo wil onder andere meer geld uitge ven voor openbare werken, kleinere ondernemingen steunen en de inves teringen van elektriciteitsproducen ten aanmoedigen. De regering heeft niet gesproken over een verdere verla ging van het disconto in Japan, aldus woordvoerder Koichi Kato. Het bedrijfsleven dringt al enige tijd aan op een verlaging van het disconto, dat momenteel 4,5 procent bedraagt. Britten krijgen de volle pint LONDEN - De Britse regering komt met een nieuwe wet tegemoet aan de sinds mensenheu genis bestaande klachten over schuimkragen op de in pubs getapte biertjes. Wie een pint (0.57 liter) bier bestelt, zal vanaf 1 april 1994 ook daadwerkelijk een pint krijgen, zo heeft de Brit se minister van consumentenzaken, Edward Leigh, aangekondigd. De nieuwe wet betekent geen verbod op schuim, maar zorgt ervoor dat bierdrinkers de hoeveelheid vocht krijgen waarvoor zij betalen, aldus Leigh. Uit onder zoek is gebleken dat gemiddeld vijf procent van een pint tapbier bestaat uit schuim. Volgens de Britse brouwersvereniging zal de nieuwe wet de 115.000 pubs en clubs in het land gemiddeld 11.300 gulden kosten voor de aanschaf van nieuwe glazen en mogelijk ook nieuwe tapin stallaties. Uiteindelijk zal de bierdrinker daar voor waarschijnlijk moeten opdraaien, zo voor spelde een woordvoerder. Flink herstel van werkgelegenheid VS WASHINGTON - Het aantal arbc plaatsen in de Verenigde Staten, e> sief de landbouw, is vorige maand toegenomen met 164.000, zo heeft Amerikaanse ministerie van ar gisteren bekendgemaakt. Het c vormt een nieuwe aanwijzing da economie uit het dal begint te kor In januari was er nog een verlies 149.000 banen, aanzienlijk meer da in eerste instantie opgegeven 91, Het percentage werklozen steeg ii bruari van 7,1 tot 7,3 doordat de beidsmarkt sterker groeide dan aantal banen. Het percentage ligl op het hoogste niveau sinds juli 1 een gegeven dat de tegenstanders president Bush tijdens de verkiezi campagne goed van pas komt. De efficiency op de wegen kan omhoog, als vrijwel alleen bussen de rijbanen mogen berijden in plaats voor de schaars bevolkte personenauto's. foto: anp Idoor AART HEERING ROME Marlboro City, zo staat in de volksmond de Apulische havenstad Brindisi bekend. Brindisi is de thuisbasis van het merendeel van de circa 25.000 smokkelaars, die 's nachts in snelle motorbo ten de Adriatische Zee oversteken, om aan de kusten van Joegoslavië en Albanië goedkope sigaret ten in te laden. In december vorig jaar ver klaarde minister van financiën Rino Formica de contrabande de oorlog, door een maand lang de verkoop van de meest gesmokkelde merken - Marl boro en Merit te verbieden. Het recept bleek echter erger dan de kwaal, omdat die maand alleen gesmokkelde si garetten van die naam op de markt te vinden waren, zodat die prompt in prijs omhoog gingen, tobgroot genoegen van de illegale handel. Hard optreden tegen de smok kelaars en straatverkopers, in een streek waar al een werk loosheid van circa twintig pro cent heerst, zou echter een maatschappelijk drama ver oorzaken. In arren moede heeft de minister de smokke laars daarom nu een olijftak toegeworpen, in de vorm van een origjneel voorstel: wie het smokkelbedrijf opgeeft zal be loond worden met een over- heidsbetrekking met vakantie, pensioen en 2500 gulden netto per maand. „Als Italië zonder veel problemen 25.000 Albane zen kan opnemen, dan moet dat ook met 25.000 smokke laars kunnen", verklaarde For mica voor de Italiaanse televi sie. De kosten van zo'n opera tie circa 1,4 miljard gul den zouden nog lager lig gen ook dan de kleine twee miljard gulden aan accijns die de Italiaanse fiscus jaarlijks misloopt door toedoen van de smokkelaars. Banderol Er is helaas een niet kleine kink in de kabel: de sigaretten- ridders zelf zijn volstrekt niet geïnteresseerd. Ze vinden For mica's voorwaarden niet inter essant genoeg, zoals ze de af gelopen dagen in anonieme in terview hebben laten weten. Een blik op de cijfers leert waarom. Een in Nederland ge fabriceerd en per truck oost waarts vervoerd pakje Marlbo ro gaat in de Joegoslavische havenstad Bar voor ruim een gulden van de hand. Maar de consument betaalt vervolgens drie gulden aan een Napoli- taanse straatventer. De win kelprijs van een pakje met banderol ligt op vier gulden. Die winstmarge maakt enorme verdiensten mogelijk. Bij een lading van 1500 kilo sigaretten schiet er voor de eigenaar van de boot in één nacht driedui zend gulden over. De overige bemanningsleden verdienen de helft, terwijl de mannen die aan de Italiaanse kust een uur tje helpen lossen daarvoor driehonderd gulden krijgen. De organisatie die voor de ver dere verspreiding zorg draagt, in de meeste gevallen de Napo- litaanse camorra, verdient nog eens 15.000 tot 25.000 gulden, per lading. Een smokkelaar onderneemt gedurende zes maanden ge middeld tien tot vijftien r telijke reizen per maanc verdient daarmee één tot ton schoon per jaar, terwi pakkans gering is. Een an lijke functie met de verp ting om acht uur per da werken, is daarom alleen de arme sloebers, die nu d garetten ter verkoop aai den, een aantrekkelijk altï tief. Had Formica dat dan niet nen weten voor hij zijn spi culaire voorstel deed? j£ maar de verkiezingen zijl komst en de minister is ze komstig uit het dicht bij I disi gelegen Bari En in de liaanse politiek is het nui maal een goed gebruik da windslieden voorafgaand de verkiezingen hun zete lig stellen door in en rond kiesdistrict met beloftes banen en gunsten te strooi DELFT - Door een betere be nutting kan de maximale capa citeit van de Nederlandse ver- voers-infrastructuur aanzien lijk worden verhoogd. Dat stellen onderzoekers van de universiteiten van Amster dam en Delft in een studie ver richt in opdracht van het mi nisterie van Onderwijs en We tenschappen. De mobiliteit in Nederland kan volgens de onderzoekers verder groeien, zonder dat het nodig is nieuwe wegen, spoor lijnen of kanalen aan te leg gen. Wel moet er dan efficiën ter gebruik worden gemaakt van de huidige mogelijkhe den. Zo kan op vaarwegen zon der sluizen de vaarwegcapaci teit worden verdubbeld door uitsluitend gebruik te maken van 4- of 6-baksduwboten. In het railvervoer blijkt op lijn verbindingen een verdubbe ling tot zelfs een verviervoudi ging van de baanvakcapaciteit mogelijk. Dit kan door onder meer gebruik te gaan maken van gelijksoortige treintypes die allemaal even snel gaan, vergelijkbaar met de metro. Door op snelwegen uitsluitend nog bussen in te zetten kan de capaciteit van rijstroken wor den verachtvoudigd, aldus de onderzoekers. Ze tekenen wel aan dat sommige mogelijkhe den zowel politiek als maat schappelijk weerstand kunnen oproepen. Eenmalige uitkering voor Akzo-werknemers ARNHEM - De 22.500 werk nemers van Akzo Nederland kunnen dit jaar een iets grote re loonsverhoging tegemoet zien dan de directie van het chemieconcern en de vakbon den in het principe-akkoord over een nieuwe cao waren overeengekomen. In een over leg tussen directie en bonden heeft Akzo een eenmalige uit kering van 0,33 procent van het jaarinkomen, in april, toe gezegd. Het principe-akkoord behelsde een loonsverbetering van 4 procent per 1 februari van dit jaar. Daar komt op 1 ja nuari 1993 nog 1,2 procent bij. De leden van de Industriebond FNV vonden dat te mager voor een cao voor 15 maanden. Akzo is aan die bezwaren enigszins tegemoet gekomen. Ook op het gebied van de vut heeft Akzo iets meer ruimte toege staan. Vanaf volgend jaar kun nen de bonden voorstellen doen voor de financiering van de individuele vut-regeling. Dat geld komt echter wel ten laste van de totale ruimte voor verbetering van de arbeids voorwaarden, exclusief de loonsverhogingen. STOCKHOLM - Het verlies voor belastingen van het Scan dinavische concern SAS, voor al bekend als luchtvaartmaat schappij maar ook actief in de hotelsector, is vorig jaar opge lopen van 763 miljoen Zweed se kroon tot 1,22 miljard kroon 378 miljoen). Het verlies is toe te schrijven aan voorzieningen 1.2 miljard kroon voor afschrijvingen op deelnemingen in de hotelke ten Inter-Continental en de in surséance verkerende Ameri kaanse luchtvaartmaatschap pij Continental Airlines, zo heeft SAS meegedeeld. Het avontuur met Inter-Continen tal heeft het bedrijf naar eigen zeggen 1,5 2 miljard kroon gekost. Topman Jan Carlzon stapte in 1989 in de keten in het kader van zijn strategie om reizigers een totaalpakket aan te bieden teneinde de groeien de concurrentie in de lucht vaart te kunnen overleven. Hij moest bij de presentatie van de jaarcijfers toegeven een dure fout te hebben gemaakt. SAS heeft overigens nog wel een eigen hotelketen, met een vestiging in Amsterdam. Het exploitatieverlies van deze di visie steeg vorig jaar van 91 miljoen kroon -tot 384 miljoen kroon 119 miljoen). In de luchtvaart was er een positief bedrijfsresultaat van 113 mil joen kroon 35 miljoen). Nederlandse onderne mingen besluiten meer en meer hun minder ren dabele bedrijfsonderde len af te stoten. Dit leidt onherroepelijk tot een sa nering van het bedrijfs leven, waardoor de groot ste slimmeriken in staat zullen zijn voor weinig geld onrendabele, maar nog goed te saneren be drijven en bedrijfjes op te kopen. Daar tegenover staat, dat veel kleine maar gezonde onderne mingen bereid zijn hun onaf hankelijkheid op te geven om goede overlevingskansen te hebben in de grote EG-markt, die in 1993 zal ontstaan. Nau were samenwerking is na tuurlijk ook nodig omdat aan de financiering van bedrijven langzamerhand zulke hoge ei sen worden gesteld, dat onaf hankelijkheid een onprakti sche droom is. Het lijkt mij niet te boud om te veronderstellen, dat in het bedrijfsleven nogal wat kaf onder het koren schuilt. Wie veel jaarverslagen bestudeert komt al snel tot dat besef. Het meeste kaf zit uiteraard in de hoek van de high tech onder nemingen ik denk hier vooral aan HCS Technology, Management Share en Newt- ron. Volmac Soft Ware, een andere stroef draaiende on derneming in deze branche komt onder de vleugeltjes van de Franse Cap Gemini Sogeli en daarmee zal de Amster damse effectenbeurs vermoe delijk een van haar kwakke laars kwijtraken. Werelddelen En dan zijn daar de aanne mers, groot en klein, die nu nog gezond zijn maar het in de komende jaren wel eens heel moeilijk kunnen krijgen, mede omdat allerlei karte lachtige afspraken niet het fiat hebben gekregen van de EG in Brussel. De grote aan nemers hebben de kennis en kapitalen in huis om in alle werelddelen werken aan te nemen. Overigens kennen Duitsland, Engeland en Frankrijk eveneens dergelij ke concerns, zodat veel zal af hangen van het concurrentie vermogen van groten als Bal- last-Nedam, HBG en Volker Stevin, om eens enkele na men te noemen. Dan zou ik willen herinneren aan Van Ommeren en Ceteco, die zich sinds hun samengaan vier jaar geleden, sierden met de letters VOC, die eens het 'handelsmerk' waren van de Verenigde Oostindische Com pagnie, het oudste beursfonds ter wereld. Die oude VOC heeft kennelijk tientallen ja ren lang onder een beter ge sternte geopereerd dan de mo derne VOC. De Van Omme ren-poot wil thans in feite te gen elke prijs van de handels- poot Ceteco af. Verkoop zal dus geschieden aan de meest biedende. Gehoopt wordt, dat deze uitverkoop niet tot boek verliezen zal leiden. Van Om meren wil zich concentreren op scheepvaart, tankopslag en logistieke dienstverlening en heeft in 1991 al handelsactivi teiten met een omzet van 300 miljoen gulden afgestoten. Grootaandeelhouders van Van Ommeren (Ceteco) zijn de Groep Courtier met een be lang van 12,6 procent, Shell Pensioenfonds met 8 procent en het verzekeringsconcern Delta Lloyd met 10 procent. In de groep Courtier zijn finan ciële belangen samengebun deld van drs. W. Cordia. mr. G. van den Brink en de effecten handelaar A. Strating. Logistieke dienstverlening is een nieuw specialisme, waar in alle prominente onderne mingen in de transportsector grote kansen zien. Frans Maas in Venlo schijnt een ingenieus logistiek systeem te hebben opgebouwd, dat ervoor zorgt dat de beladingsgraad van haar opleggercombinatie en trucks aanzienlijk gróter wordt. En overigens: trans port is naar alle waarschijn lijkheid een van die typisch Nederlandse specialismen waarmee wij in de EG veel succes zullen kunnen hebben. Concerns De transportbedrijven, die zich hebben ontwikkeld van eenmanszaakjes tot grote ge specialiseerde concerns, heb ben tegenwoordig een actiera dius die zich uitstrekt tot het Midden-Oosten en Noord- Afrika. Het valt te begrijpen, dat eenheden die volbeladen naar dergelijke verafgelegen bestemmingen gaan en dan leeg terugkeren, onrendabel rijden. Dank zij de moderne logistieke systemen kunnen dergelijke verliezen voorko men worden. Terzijde: in de Rotterdamse scheepvaart- en havenbedrij ven gebeurt de laatste tijd het een en ander. Furness is over genomen door Pakhoed, bij de Koninklijke Nedlloyd Groep heeft zich de Noorse raider Torstein Hagen behaaglijk op een commissariszetel genes teld, bij Internatio-Müller heeft de First Pacific Groep met een meerderheidsbe lang in het handelshuis Hage- meyer een belang van 43,2 procent bijeengeschraapt, ter wijl de ECT container-termi nal in de aanbieding ligt. Ik noemde hiervoor een aan tal grotere ondernemingen, maar ook bij de kleinere beursfondsen is heel wat te doen. Veel belangen komen aan het licht door de Wet mel ding zeggenschap. Tenslotte zijn er nog de 'ukken'. Een ty pisch voorbeeld van de hoogs tnoodzakelijke concentratie- drang ontving ik dezer dagen. Grabowsky en Poort BV in Den Haag neemt drie inge- nieursbureau's over Inge nieursbureau Jongen in Vlaardingen, ETA Ingenieurs in Eindhoven en Hameleers Holding in Sittard. Door deze overnamen verbreedt Gra bowsky en Poort haar basis met de vakken elektrotech niek, werktuigbouwkunde, klimaatbeheersing en bouwa koestiek. Grabowsky en Poort zelf heeft als specialismen projectmanagement, bouw kunde, constructie, water bouwkunde, milieutechnolo gie alsmede verkeer en ver voer. Door de overnamen kan beter worden voldaan aan de groeiende vraag van op drachtgevers op het gebied van utilitaire en industriële gebouwen, infrastructuur en milieuprojecten. De nieuwe combinatie telt 420 medewer kers, die samen goed zijn voor een omzet van 60 miljoen gul den. Ik kan u verzekeren, dat het hier het begin van een lawine van interessante ontwikkelin gen betreft, die Nederland in de komende maanden zal overspoelen en dan voor veel opwinding zal zorgen. VOOR ONDERNEMERS EN ADVISEUP De Stichting Economie en Management van de Haagse Hogeschif organiseert een achttal workshops, die qua in-houd, vorm en tirr^ zijn afgestemd op de behoefte van ondernemers en managers ufc zowel het bedrijfsleven als non-profit organisaties. De workshops wordt gepresenteerd door deskundigen uit de adviespraktijk, he| bedrijfsleven en docenten van Universiteiten en Hogescholen. De vierde workshop heeft als thema i en zal worden gehouden op 23 maart 1992 in het gebouw van, Sijthoff Pers, Koopmansstraat 9, Rijswijk. j>: Begin: 19.00 uur, einde: 22.00 uur Het zijn niet alleen de klanten, die een winkelcentrum tot een succes voor de ondernemers moeten maken. Meer marktpartijef( zijn van belang voor de groei en bloei van een winkelcentrum. Geïntegreerde communicatie: 'groot denken op lokaal niveau', ld Sprekers: H Mevrouw J. Jongman, is sinds 1987 shopping-centre manager van de Amsterdamse Poort te Amsterdam De heer J. de Wit is directeur/adviseur bij WPR H A A G Public Relations te Den Haag Kosten per workshop: f. 95,- Inlichtingen/inschrijvingen: tel.nr. 070-3617 504. HOGESCH Charter maatschappijen azen op Zuid-Afrika SCHIPHOL - De Nederland se chartermaatschappij Mar tinair wil begin november star ten met een lijndienst naar de Zuidafrikaanse havenstad Durban. Martinair heeft bij de Zuidafrikaanse autoriteiten al een aanvraag ingediend voor passagiers- en vrachtvluchten naar Zuid-Afrika. Ook Trans- avia voert onderhandelingen over het verkrijgen van lan dingsrechten. Daarmee lopen de maatschappijen vooruit op de nieuwste politieke ontwik kelingen. Staatssecretaris Van Rooy (buitenlandse handel) zei gisteren na een gesprek met Zuidafrikaanse minister voor transport P. Welgemoed dat Nederlandse chartermaat schappijen binnenkort op het zuidelijk deel van Afrika zul len gaan vliegen. Martinair gaat twee keer per week op Durban vliegen met een Boeing 767. Volgens de maatschappij staan de reisor ganisaties in Nederland te dringen voor vluchten naar Zuid-Afrika. Verder wil de on derneming twee DC-10's inzet ten voor vrachtvluchten. ENSCHEDE - De Neder landse voedingsmidde lenindustrie heeft de bes te kansen op de Zuidafri kaanse markt. Dat conclu deert een groep studenten bedrijfskunde van de Uni versiteit Twente in een voorverslag van een reis naar Zuid-Afrika van 13 tot en met 28 maart. Volgens de studenten hebben deze bedrijven de beste 'kan sen door de sterke groei van de zwarte bevolking die een laag besteedbaar inkomen heeft. De vraag naar eerste levensbe hoeften zal sterk toenemen. Het valt niet te verwachten dat het einde van apartheid ook het einde van de grote inko mensverschillen betekent. Luxe goederen blijven daarom vrijwel alleen besteed aan de witte minderheid. Bedrijven die landbouwpro- dukten verwerken hebben ex tra goede kansen omdat ze toch als kwalitatief goed en concurrerend bekend staan. Ook bedrijven als Stork, die machines leveren voor de voe dingsmiddelenindustrie, zijn kansrijk in Zuid-Afrika. De Nederlandse bedrijven kun nen het hele continenent ten zuiden van de Sahara als hun markt beschouwen. Waar schijnlijk zullen de relaties met de buurlanden verbete ren. De Universiteit Twente is de eerste universiteit van ons land die een studiereis naar Zuid-Afrika maakt. Dat is mo gelijk door de hervormingen onder leiding van president De Klerk waardoor de economi sche boycot van het land op zijn eïnde loopt. Toch is de handel met Zuid- Afrika nooit helemaal verbo den geweest. De export van Nederland naar het land aan de zuidkaap daalde nooit on der de vijfhonderd miljoen 'gulden. Nog altijd zijn zeven Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika gevestigd. Naar verwachting zullen andere be drijven langzaam terugkeren of er zich opnieuw vestigen. De regering van Zuid-Afrika wil vooral de komst van tech nologische bedrijven aanmoe digen. 'carpas de Palenque', op het Expo'92 foto Luifels Een cabine van een kabelbaan zweeft over de kegelvormige luifels, bij de Spanjaarden bekend als rein in Sevilla. Gisteren konden belangstellenden voor het eersteen kijkje nemen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6