Waarom Zuidafrikaners ia' moeten stemmen Jerry Brown nu 'hot item' in stembusrace Verenigde Staten Sterrekijkdagen over astrologie en astronomie BUITENLAND Cholera in Suriname unicef 'Goivamt ZATERDAG 7 MAAKT 1992 Kozakken Kozakken in Trans-Dnjestr bespreken de situatie in de regio. President Snegur van de voormalige Sovjetrepubliek Moldova heeft deze week gezegd dat hij het bloedige etnische conflict in Trans- Dnjestr op vreedzame wijze wil oplossen De bevolking van Trans-Dnjestr sprak zich in recentelijk uit in een referendum uit voor afscheiding van Moldova. Sindsdien zijn een separatistische militie en kozakken-vrijwilligers meermalen slaags geraakt met de politie en burgers van Moldova. FOTO: AP „Stationering vredesmacht april voltooid" Moskou is logeerpartij in Chileense ambassade beu ZAGREB - VN-gezant Cyrus Vance heeft gisteren gezegd dat de stationering van de 14.000 VN-vredestroepen in Kroatië op 15 april zal zijn voltooid. Het Russische parlement be sloot gisteren een infanterieba- taljon, bestaande uit 900 vrijwil ligers, bij te dragen aan de VN- vredesmacht. Frankrijk zei 2.000 soldaten te zullen sturen. Het land levert daarmee het grootste contingent manschap pen van alle landen die deelne men aan de vredesmacht. Vance toonde zich tevreden met de gesprekken over een oplos sing in de crisis in het etnisch verdeelde Bosnië-Hercegovina. Hij herhaalde dat de plotselinge uitbarsting van het etnische ge weld in Bosnië begin deze week de komst van de vredesmacht niet zal dwarsbomen, ondanks het feit dat het VN-hoofdkwar- tier in de Bosnische hoofdstad Sarajevo komt. De bevelhebber van het federale leger in Bosnië, generaal Milu- tin Kukanjac, meldde ondertus sen dat het leger er niet aan denkt zich terug te trekken uit deze republiek. Volgens hem is de eis van de islamitische auto riteiten dit wel te doen „ab surd". De Bosnische president Alija Izetbegovic merkte vorige week op dat na de internationa le erkenning van zijn republiek de onderhandelingen over de te rugtrekking van zo'n 100.000 fe derale soldaten op het program ma staan. ll BONN De Russische rege ring wil de vroegere DDR- staatschef Erich Honecker zo snel mogelijk aan Duitsland uitleveren. De regering in Moskou heeft van de Chileense regering ge ëist dat de Chileense ambassa deur in de Russische hoofd stad zijn gast Honecker letter lijk op straat zet. Op dat moment zal hij door de Russische autoriteiten worden aangehouden en op het eerste vliegtuig naar Berlijn worden gezet. Met die harde opstelling wordt het steeds waarschijnlij ker dat de wereld getuige zal zijn van hoogst onsmakelijke taferelen als Honecker zich met alle geweld tegen zijn aan houding en uitlevering zal ver zetten. In het verleden heeft hij bij herhaling verklaard hooguit in een doodskist naar Duitsland te zullen terugke ren. Lange tijd hebben de regerin gen in Bonn, Santiago en Mos kou op een „natuurlijke oplos sing" van het probleem-Ho- necker gehoopt. De man zou aan leverkanker in het eind stadium lijden en op sterven na dood zijn. Recente onder zoeken in een Moskouse kli niek bewezen het tegendeel: Honecker lijdt aan aderverkal king, maar is allesbehalve in stervensgevaar. En dus is er volgens de Russische autori teiten geen reden meer om de Honeckers nog langer in de Chileense ambassade te tolere ren. Een ander, niet helemaal door zichtig facet in deze kwestie, behelst de Russisch-Duitse fi nanciële betrekkingen. Op dis crete wijze zou Bonn duidelijk hebben gemaakt, dat verdere Duitse financieel-economi- sche hulp aan Moskou, onder meer ten behoeve van de op richting van de Wolga-repu- bliek, mede afhankelijk is van de Russische bereidheid om Honecker inderdaad uit te le veren, zoals Jeltsin bij zijn re cente bezoek aan de Bondsre publiek heeft toegezegd. Raymond hasselerharm De ma HANNESBURG - zHdezingsspanning in Z.?.jid-Afrika neemt toe en vandaag een voorlo og hoogtepunt bereiken schet een grote demon stra- i van de Conservatieve ti°ijrtij en de Afrikaner al *erstands Beweging in Pretoria. ,jw^esident De Klerk is de fitste leugenaar, zwende- "escfen misdadiger die dit land vé'| heeft gezien", zei Eugene van de AWB here week in een toespraak. ist (1 onze infolijn", beveelt pq dagelijks terugkerende nteadvertentie van De |e gjrks Nationale Partij (NP). n_,gene die opbelt kan een ize maken uit dertien ver at Jllende telefoonlijnen met jpnjiele politieke onderwer- een referendum?", is da van de vragen die voor 50 per minuut wordt beant- n d^d, evenals de vetgedrukte tgeag '„Waarom ja stemmen bij d;referendum?". Volgens De ligt het antwoord voor de ,ke)d. Als 17 maart de blanke 5 eiolking in meerderheid tegen zijn hervormings- Deïid, dan zal de Conservatie- ■d fartij het land in de afgrond igelfen. ien|Klerk voert een haastige, ind|essionele campagne, waar if1') hoog tempo van de ene bijeenkomst naar de ande re snelt. Hij luncht met univer siteitsstudenten, schudt de handen van bezorgde inwo ners van een bejaardentehuis, en geeft toespraak na toe spraak waarin hij hamert op het conservatieve gevaar. „Wij mogen de zwarte bevolking niet de rug toekeren", zegt De Klerk, die er aan toevoegt dat de zwarten in zo'n situatie in verzet zullen komen. Hij krijgt tot nu toe, vooral in de media, ongekende steun. Het Zuidafrikaanse bedrijfs leven heeft een fonds opge richt, waarmee een grote pro- De Klerk campagne is opgezet en vrijwel iedere Zuidafri kaanse televisie-, sport- of filmster beweert 'ja' te gaan stemmen. Andries Treurnicht, de leider van de Conservatieve Partij, heeft een gelegenheidsver- bond gesloten met de extre mistische AWB en de Herstig- te Nationale Partij. Hij maakt met zijn toespraken weinig in druk op de welgestelde, ont wikkelde bevolking, maar speelt wel bekwaam in op de angsten van de armere blan ken. Treurnicht geeft gedetail leerd aan hoe de criminaliteit is toegenomen, vooral de brute moorden op oudere blanken. Hij vertelt hoeveel politieman- Maar deskundigen in opinie peilingen voorspellen nog al tijd een overwinning voor De IGerk, in een week die ook een grondwetgevende verga dering", zegt Moosa. Binnen negen maanden daarna moet er dan volgens hem een nieu- werd bepaald door andere be- we grondwet liggen, voordat langrijke politieke ontwikke lingen. „Een grote doorbraak", noemt de regering de deze week uitgelekte plannen voor een overgangsregering met deelname van zwarte minis ters. Ook ANC-onderhande- laar Mohammed Valli Moosa sluit zich daarbij aan: „Het is voor het eerst dat De Klerk nu instemt met een interim-rege ring". Enthousiasme volop, maar over de invulling van de plannen bestaan nog stevige meningsverschillen. De Nationale Partij wil het hui dige kabinet uitbreiden met zwarte ministers, die worden aangesteld door president De Klerk, op advies van Codesa, het onderhandelingsplatform. „Ze worden dus niet gekozen", zegt minister Barend Du Ples- sis van financiën, die er zo vlak voor het referendum op blijft hameren dat zijn Nationale Partij nooit akkoord zal gaan met een situatie waarbij een partij die de meerderheid haalt alleen de dienst uitmaakt. „De rechten van de (blanke) min derheid moeten zijn gewaar borgd", zegt Du Plessis. De Nationale Partij hoopt zo nen dit jaar zijn doodgescho- lang mogelijk een interim-si- ten, zegt dat de werkloosheid tuatie te handhaven voordat onder blanken erg hoog is en vrije verkiezingen worden ge- nog aanzienlijk zal toenemen houden. Het ANC wil echter als De Klerk aan het bewind tempo maken. „Wij willen nog blijft. dit jaar vrije verkiezingen voor non-raciale parlementsverkie zingen volgen. „Dat hele pro ces moet vanaf nu binnen vijf tien tot achttien maanden zijn afgerond", meent Moosa, die daarmee sterk afwijkt van het voornemen van de Nationale Partij om de overgangsperiode te rekken tot liefst tien jaar. „Ik verwacht dat er dit jaar een interim-regering zal komen met een gelijkwaardige positie voor ANC en De Klerks Natio nale Partij. Vervolgens zullen zij voornamelijk achter de schermen de nieuwe grondwet vaststellen, zonder dat ze con tinu op de vingers worden ge keken door hun achterban, zegt Tom Lodge, professor po liticologie aan de Witwaters- rand Universiteit. Vrije verkie zingen zullen dan binnen en kelejaren volgen, maar dan zal de waarschijnlijke winnaar, het ANC, door de grondwet aan banden worden gelegd. Lodge vreest dat de Nationale Partij door haar machtige positie 3e komende tijd concessies zal af dwingen die uiteindelijk het land in gevaar kunnen bren gen. Lodge: „Zij willen de noodzakelijke landhervormin gen voorkomen, ontslagen van blanke ambtenaren tegenhou den en het blanke onderwijs beschermen. Uiteindelijk zal de zwarte bevolking dat niet pikken". Welkom Voormalig Sovjetpresident Michail Gorbatsjov baant zich een weg door een enthousaiste menigte bij zijn bezoek gisteren aan de Duitse stad München. FOTO DPA PARAMARIBO Bij vijf patiënten in het zuidoost-Su rinaamse dorpje Pompi is cholera geconstateerd. Eén van hen is inmiddels overleden aan de gevolgen van de ziekte, zo heeft een medisch team in Suriname bekend gemaakt na een oriëntatiereis langs poliklinieken. Het is volgens de artsen van essentieel belang radiocontact met dorpen langs de grensrivieren met Frans-Guyana te on derhouden. De poli's daar zullen op korte termijn met radio's worden uitgerust. Medische autoriteiten in Paramaribo zul len spoedig met Franse collega's praten over gezamenlijke cholerabestrijding. In een Frans dorp langs de Bovenmaro- wijne stierven in de afgelopen dagen enkele cholerapatiën- ten. Nieuw Russisch-Amerikaans kernfusieproject van start WASHINGTON - De VS heb ben een groep Russische we tenschappers in dienst geno men voor een gezamenlijk onderzoeksproject naar de technische haalbaarheid van kernfusie als energiebron van de toekomst. De New York Times meldde dat 116 Russische geleerden bij het project worden inge schakeld. Volgens de krant .gaan zij een maandsalaris ver dienen van 65 dollar. Het on derzoek wordt verricht aan het Koertsjatov-instituut voor kernenergie in Moskou. Phil Keif, een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van energie, verklaarde dat al 25 jaar wordt samengewerkt met de voormalige Sovjetunie in kernfusie-onderzoek. Het is de eerste keer dat Russische wetenschappers daarvoor door de VS worden betaald. Op aandringen van de Vere nigde Staten, Duitsland en Rusland zal woensdag in Brus sel het Internationaal Cen trum voor Wetenschap en Technologie opgericht wor den. De instelling van dit bu reau moet voorkomen dat kerngeleerden uit de voormali ge Sovjetunie hoogbetaalde banen accepteren in landen die niet over nucleaire wapens beschikken. Een EG-functionaris liet weten dat de VS 25 miljoen dollar in het centrum willen investeren. De EG zou ook met een derge lijk bedrag over de brug ko men. febj 0,glriadan Itiinse moslims in Jeruzalem tijdens het eerste vrijdaggebed in jilige vastenmaand Ramadan. Volgens een Israëlische zegsman melden zich gisteren in Jeruzalem meer dan 35.000 Arabieren (bidden. FOTO: AFP WASHINGTON - Ge woonlijk is de lange reeks Amerikaanse voorverkie zingen een afvalrace, maar ditmaal lijken er naarmate de wedstrijd vordert alleen maar se rieuze presidentskandida ten bij te komen. Het nieuwste 'hot item' dat naar de positie van 'frontrun ner' in de Democratische Par tij dingt, heet Jerry Brown, een uiterst interessante man en een onwaarschijnlijk feno meen op het traditionele Ame rikaanse politieke toneel. Edmund G. (zeg maar Jerry) Brown heeft zich de laatste da gen, nadat hij dinsdag verras send de voorverkiezing in Co lorado had gewonnen, in de schijnwerpers gedrongen naast zijn Democratische par tijgenoten Bill Clinton en Paul Tsongas. In dat rivaliserende driemanschap is Clinton de ty pische Democraat die armen en minderheden aantrekt, is Tsongas de harde en 'anti-cha rismatische' economische leer meester die hoger opgeleide blanken aanspreekt en is Jerry Brown de boze man die 'de hele corrupte status quo in Amerika' onder vuur neemt. Die boze man is plotseling door miljoenen kiezers ont dekt als een aantrekkelijk al ternatief. Eerder was Browns boodschap als gevolg van geld gebrek (en dus een te kleine staf en nauwelijks tv-adverten- ties) verloren gegaan in alle journalistieke opwinding rond Clinton en Tsongas en aan Re publikeinse kant George Bush en Pat Buchanan. Jerry Brown belichaamt mis schien nog het beste van alle huidige Witte-Huisgegadigden de gemoedstoestand van die ontelbare Amerikanen die hun land ten prooi zien vallen aan de verwaarloosde problemen van armoede, criminaliteit, on geletterdheid en economisch verval en die daarvoor het poli tieke bestel - vastgelopen in geld- en regelzucht, in per soonlijke ambities, in de tele visie-dictatuur - verantwoor delijk achten. Brown is in alle opzichten heel anders dan zijn mededingers en symboliseert zijn status aparte meestal met een witte coltrui of een geruit open over hemd. Hij lacht niet vaak, kijkt liever kwaad of trekt een an derszins cynisch gezicht, maar heeft toch ook meteen een jo viaal soort omgang iedereen. „Wanneer ga je joggen?", vraagt hij een dikbuikige ca meraman met een klapje op diens pens. „Ga onderhande len. Hard onderhanddelen. Maar sluif een compromis. We moeten aan het werk in dit land", geeft hij een stakende barkeeper in Las Vegas een be- L PITEINROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER lig88 - De windstilte blijft aanhouden en na drie dagen ligt het op dezelfde plaats. Ondertussen hebben de Fransen nddand onderzocht en het blijkt inderdaad onbewoond te zijn. wel enige plantengroei en zoet water is er ook, Fraihet is verder een somber en eenzaam oord. De oude Lefè- unlat zich overreden door zijn dochter om nog eens een po doen Van der Decken over te halen hen weer aan boord moedigende por tegen de bo venarm. Jerry Brown is een man die blijkens woord en gebaar altijd overal meteen aan de slag wil en die in het grote noch in het kleine wordt gehinderd door een conventioneel denkpa troon. Een president Brown zou het ingewikkelde Ameri kaanse systeem van inkom stenbelasting vervangen door één tarief van 13 procent voor iedereen. Omdat alle aftrek posten - behalve de hypo theek op een eigen huis - zou den worden afgeschaft, zou den de rijken (die thans in de hoogste schijf van 33 procent vallen) toch nog meer gaan betalen dan ze nu doen. President Brown zou de defen siebegroting, die ruim twintig procent bedraagt van de totale federale uitgaven, in vijf jaar tijd met de helft verlagen. Kernenergie zou uitgebannen worden, Amerika zou worden uitgerust met hoge snelheid streinen en glasvezel-commu nicatienetten, stakende werk nemers zouden niet langer ontslagen kunnen worden, er zou meer geld in de ruimte vaart gaan, elke student zou een beurs kunnen krijgen en er zou een verbod komen op particuliere financiering van politieke partijen en indivi duele kandidaten. „Ik heb een simpele, integere, holistische, anti-bureaucrati sche en economisch en techno logisch aantrekkelijke bood schap. Geen wonder dat de mensen, zodra ze de kans krij gen die te vernemen, zich door de helderheid ervan voelen aangesproken", aldus Brown, die verbluft kan kijken naar ie mand die niet onmiddellijk de vanzelfsprekendheid van zijn ideeën inziet. Maar Jerry Brown heeft ook een heel andere dan die acti vistische 'aan de slag'-eigen- schap. Hij heeft een persoonlij ke relatie met een hogere we reld, waarin hij op zoek is ge weest naar Boeddhistische in spiratie. In 1984 onderbrak hij zijn politieke carrière in Cali- fornië voor onder meer een verblijf in Japan ter bestude ring van de leer van Zen. te nemen. Ze roeien naar het schip, maar Van der Decken blijft bij zijn besluit. „Over een halfjaar kom ik wel eens kijken, hoe ge het maakt", roept hij smalend. Dan verheft de oude Lefèbre zich in de boot en spreekt met luide stem: „Schipper Van der Dec ken, gij hebt een bondgenootschap met de duivel gesloten; ik spreek over u en uw schip de vloek uit, dat gij zult blijven varen over de zeeën en oceanen der wereld tot de jongste dag". Actie was echter wel weer ken merkend in het ontwikke lingswerk dat hij vervolgens deed in Bangladesh en, met moeder Theresa, in India. Toen Brown in 1988 naar de VS terugkeerde, zei hij: „Ik ga proberen de geest van moeder Theresa toe te passen op de ge wone zaken- en politieke we reld". Als kind uit een katholiek ge zin in San Francisco was hij een ijverige misdienaar en la ter een toegewijd student van het Spartaanse Jezuïtencolle- ge, waar hij voor priester stu deerde, op de harde vloer sliep, toiletten moest schrobben en maar twee keer per dag kort in het Latijn met anderen mocht praten. De nu 53-jarige Brown verliet in 1960 het seminarie, studeer de in 1961 af aan de Berkeley Universiteit in klassieke talen en deed daarna rechten aan de Yale Universiteit aan de Ame rikaanse oostkust. Ook de vroege politieke loop baan van Jerry Brown is in drukwekkend. Al op 35-jarige leeftijd, in 1974, werd hij tot gouverneur gekozen van Cali- fornië. In zijn tweede termijn als gouverneur begonnen veel Californiërs zich te ergeren aan Browns grillige gedrag: zijn plotselinge verdwijningen in Zen-meditatiecentra, en de veelbesproken verhoudingen die hij als vrijgezel had met de actrices Liv Ullmann en Nata lie Wood en met zangeres Lin da Rondstadt. Vandaag is er nog steeds veel excentrieks aan presidents kandidaat Jerry Brown. Zijn belangrijkste adviseur en cam pagne-leider is een voormalige Franse filmregisseur, de zwe verige Jacques Barzaghi. De lange knappe Brown met de grijzende slapen is nog steeds even ongehuwd maar roman tisch actief als altijd. Maar Amerika is niet meer wat het geweest is als gevolg van het fi asco van de beproefde politie ke cultuur. In dat veranderde Amerika zien nog weinigen voor zich dat Jerry Brown straks het Witte Huis bewoont, maar is zijn opgang voorlopig voor zijn concurrenten een onthutsende werkelijkheid. LEIDEN - .Astronomie en astrologie" is het motto van de lan delijke sterrekijkdagen die volgende week worden gehouden. Ook de de Leidse Sterrewacht doet mee aan de sterrekijkdagen. Belangstellenden kunnen vrijdag 13 maart (19-23 uur), zaterdag 14 maart (13-23 uur) en zondag 15 maart (13-19 uur) terecht bij de Sterrewacht op de hoek Kaiserstraat/Witte Singel. Tijdens de sterrekijkdagen demonstreren vrijwilligers de grote kijkers van de Sterrewacht en leggen ze uit wat er te zien is aan de hemel. Daarnaast zijn er computerdemonstraties over de be weging van de planeten en over het zonnestelsel als geheel. Bui ten bij de Sterrewacht is een model opgesteld van het sterren beeld Grote Beer en voor bezoekers is er een bouwplaat van de Grote Beer om zelf te maken. Ook zijn er modellen van andere sterrenbeelden en er is een thema-tentoonstelling. Tijdens de Sterrekijkdagen zijn astronomen en astrologen aan wezig om demonstraties te geven, vragen te beantwoorden en toelichtingen te geven. Aan de orde komen onderwerpen als 'wat is een planeet, een ster, een sterrenbeeld', 'wat is astrologie', 'hoe werkt een astroloog', de geschiedenis van de astrologie en weten schappelijk onderzoek van astrologische beweringen door de stichting Skepsis. De toegang tot de Sterrekijkdagen is gratis. Discussie-avond over Leidse ei LEIDEN - Het onderwijsplan 'Het Leidse ei' is aanstaande donderdag onderwerp van een discussie-avond die is georga niseerd door de Vereniging voor Cultureel Werk. Het Leid se ei is een plan dat is ontwik keld om de leerachterstand van buitenlandse kinderen in de wijken Leiden-Noord en De Kooi weg te werken. Het voor ziet er onder andere in dat de kinderen drie jaar naar een aparte school gaan waar extra aandacht aan hun problemen kan worden besteed. Het plan is daarnaast bedoeld om het verschijnsel van 'witte' en 'zwarte' scholen te bestrijden. Sprekers op de discussie avond van aanstaande donder dag zijn Lous de Jong van de directie onderwijs van de ge meente Leiden, Paul Vledder, docent interculturele pedago giek aan de Leidse universi teit, een directeur van een van de basisscholen in De Kooi en een allochtone ouder. De dis cussie begint om 20.30 uur in het pand van de Vereniging voor Cultureel Werk aan de Langegracht 61c. De Vereni ging voor Cultureel Werk is een Marokkaanse jongeren vereniging die contacten tus sen Nederlanders en Marokka nen wil bevorderen, onder an dere via het organiseren van lezingen en forums. Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. I voor meer informatie of folder 070- 333 93 00 Het is inderdaad typisch dat mensen met epilepsie minder kansen hebben als te solliciteren Want van de ruim 100 000 mensen met epilepsie kunnen velen ran hen dankzij medicijnen gewoon werken. Bied daarom geen plaats aan 06-8 212411 Of steun de epilcpsiebestrijding MAAK EPILEPSIE NIET ERGER DAN HET WERKELIJK IS

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5