EHBO'ers praten over voortbestaan vereniging 'U Delft: uitbreiding wegennet niet nodig BINNENLAND 'erreur Front eist ntalse bommelding op Josephus Jitta ging niet buiten boekje Kantoor Meubelen Pijn aan 't stadshart Actie neushoorns dreigt te mislukken Plan Landbouwschap voor terugdringen landbouwgif Terugbetalen schulden tot vijfjaar beperkt I Qounaunt ZATERDAG 7 MAART 1992 - Het treinverkeer van en naar Groningen heeft )0r[termiddag tussen Vijf uur en kwart over zes stilgelegen na een Valarm. De melding kwam omstreeks 16.40 uur bij de politie Groningen binnen. Aangekondigd werd dat om 17 uur een i zou ontploffen op het centraal station. Na de melding werd station ijllings ontruimd. Een intensief onderzoek van de po- leverde niks op. De bommelding is opgeëist door het Neder- dse Terreur,Front. Het betreft de tweede bommelding van ie groepering in korte tijd. Afgelopen donderdag werd de In- finatiseringsbank in Groningen al ontruimd na een melding, toen was er sprake van loos alarm. Door de bommelding .jsten de treinen op vrijwel alle baanvakken van en naar Gro- s':elgen worden stilgelegd. Het treinverkeer raakte daardoor ern- Loejr vertraagd. Tijdens de spits kwamen honderden reizigers te zitten. De NS zette bussen in om de passsagiers te laten Volgens een NS-medewerker was het een geluk bij ,n j ongeluk dat het Krokusvakantie was. dei- Actiegroep claimt vernieling lampen LEEUWARDEN De actiegroep 'Kees is overal' heeft gisteren in de vroege ochtend vijftig landings- lichten bij de vliegbasis Leeuwar den buiten gebruik gesteld. De ac tiegroep protesteert hiermee tegen de veroordeling van activist Kees Koning, die zestien maanden on voorwaardelijk kreeg opgelegd voor het omhalen van twee militai re zendmasten in Erp in Noord- Brabant. Op de vliegbasis beves tigt de voorlichter dat er vijftig stroomkabels zijn doorgeknipt. „Lampen in een weiland zijn nu eenmaal niet te beveiligen. O, wat zullen die jongens zich stoer voe len". Eerder werden lampen ver nield bij de basis Gilze-Rijen. Marine-oefening op Curasao WILLEMSTAD - Van 29 maart tot 4 april zal op en rond Curasao een grootscheepse internationale ma rine-oefening worden gehouden. Dit heeft de Marine Voorlichtings dienst in Willemstad meegedeeld. Aan de oefening nemen schepen en mariniers deel uit Nederland, de VS, Groot-Brittannië en Frank rijk. Ook Antilliaanse en Arubaan se mariniers zijn van de partij, ter wijl tevens het squadron van de Koninklijke Luchtmacht op Cura sao wordt ingeschakeld. In totaal doen 1850 militairen aan de oefe ning mee. Het is volgens de marine voor het eerst dat op de Antillen een oefening van dergelijke om vang wordt gehouden. DEN HAAG - De Alkmaarse hoofdofficier van justitie, mr. Josephus Jitta, heeft niet ongeoorloofd gehandeld tij dens contacten met de verdachte Van O., die informatie wilde geven in ruil voor voordelen. Tot deze conclusie komt procureur-generaal bij het hof in Amsterdam, mr. Van Randwijck, na een justitieel onderzoek. De richtlijn 'Deals met criminelen' laat daarvoor ruimte, aldus Van Randwijck. Minister Hirsch Ballin (justitie) kan zich met dit standpunt verenigen. Hij antwoordt dit op schriftelijke vragen van het kamerlid Korthals Altes (WD). Uit het'on derzoek blijkt dat geen deal is gesloten tussen de hoofdof ficier en de verdachte. Wel heeft de hoofdofficier aan Van O. mogelijke voordelen in het vooruitzicht gesteld, zoals vermindering van zijn eis. Van O. kwam echter nooit op het aanbod terug zodat van een deal geen sprake is ge weest. De raadsman van Van O. had beweerd dat Joshep- hus Jitta tot het plegen van misdrijven heeft uitgelokt en in ruil daarvoor bepaalde toezeggingen heeft gedaan. ectde lucht -^Hen hoge steiger werken mannen aan de lichtmasten in het Olym- stadion in Amsterdam. De originele verlichting is in het verle- gesloopt. De vervangende lichten worden 45 meter hoog en ften voor de voetbalwedstrijd Ajax AA Gent op 18 maart klaar 2286 EG RIJSWIJK 5232 BT 's HERTOGENBOSCH Handelscentrum Soetelieve Balkweg 13 Ti 073-422590 Fax. 073-410685 Idoor GODERT VAN C0LMJ0N AMERSFOORT - Arme EHBO: decennia lang pro bleemloos tegen het asfalt gesmakte wielrenners verzorgd of blaren bij wandelaars doorgeprikt, en nu zelf een slachtoffer dat dringend eerste hulp behoeft. Sterker nog, voor de bijna hon derd jaar oude vereniging van dienstverlenende vrijwilligers dreigt zelfs direct levensge vaar, als we tenminste de be richten over de ongevoeglijke praktijken van haar hoofdbe stuurders mogen geloven. Vandaag komen afgevaardig den van de twaalf districten en honderden afdelingen van de Koninklijke Vereniging voor EHBO in een besloten verga dering in Amersfoort bijeen om over het voortbestaan van de overkoepelende organisatie te praten. Het hoofdbestuur is in opspraak geraakt door de beschuldiging van het district Zuid-holland als zou het 50.000 gulden aan lidmaatschapsgel den ten eigen voordele hebben aangewend alsmede een toren hoge belastingschuld hebben opgebouwd. In reactie daarop zouden alle plaatselijke afde lingen hebben gedreigd met afscheiding en autonomie. Maar terwijl veel leden in grote verwarring verkeren over het 'hoe-nu-verder' met hun vere niging, laat de 64-jarige Johan na Nieuwkoop uit Zeist zich door de gerezen commotie niet van haar stuk brengen. Al acht jaar is zij voorzitter van het EHBO-district Utrecht, dat ze vlak na de oorlog mee heeft helpen opzetten. „Natuurlijk moet de vereniging blijven be staan, alles wat we op dit mo ment nodig hebben is rust", luidt haar antwoord op de vraag welk standpunt haar dis trict vandaag in Amersfoort zal innemen. Veel erger vindt ze de aantij gingen tegen het hoofdbestuur zoals die op 24 februari door het district Zuid-Holland in de openbaarheid zijn gebracht. „Daarin doen het district het voorkomen alsof het hoofdbe stuur 50.000 gulden aan lid maatschapsgelden uit de vere nigingskas heeft gehaald om eigen bv's te gaan oprichten, maar het ligt precies anders- De problemen, vertelt Nieuw koop, ontstonden nadat vier jaar geleden de Arbo-wet werd ingevoerd, die bedrijven met meer dan 25 personeelsleden verplicht om minstens één personeelslid met een EHBO- diploma in dienst te hebben. Plotseling werden de plaatse lijke afdelingen overspoeld met de vraag naar opleidingen, waaraan de meeste niet kon den voldoen bij gebrek aan be voegde kaderleden en vol doende aangesloten artsen. „Enkele afdelingen waaron<jLgr het district Zuid-Holland had den wel voldoende mensen en wilde die cursussen het liefst zelfstandig gaan organiseren. Tijdens een algemene verga dering vorig jaar december heeft het hoofdbestuur voorge steld om de opleidingsfacilitei ten onder te brengen in een op te richten bv zodat alle afdelin gen daarvan konden profite ren, terwijl de extra inkomsten konden worden benut om het lidmaatschapsgeld te verlagen en de afdelingen te verster ken". „Maar", vervolgt de ervaren eerste-hulpverleenster, „Zuid- Holland wilde daar niet aan omdat het district in die cur sussen voor een aantal van de eigen mensen een aardige broodwinning zag". Een EHBO-opleiding kost EElBO'ers in actie tijdens een oefening. plusminus 150 gulden en wordt gegeven door vrijwilli gers. De inkomsten uit lesgel den mogen de afdelingen zelf houden, alleen van het lid maatschapsgeld (elke EH- BO'er betaalt jaarlijks zeven gulden contributie) moet twee derde worden afgedragen aan de vereniging. Hoewel Nieuwkoop volledig achter het bestuur staat, stap ten de voorzitter en de pen ningmeester van het dagelijks bestuur toch op. „Omdat een aantal afdelingen zich in de cember tegen het besturen van een stichting en het leiden van een bv door dezelfde personen uitsprak", legt ze uit. „Daarop hebben de voorzitter en de penningmeester hun functie ter beschikking gesteld ten einde die bv te kunnen gaan opzetten. Daar is helemaal niets mis mee". Zuid-Holland is er vandaag in Amersfoort in elk geval niet bij. Op de algemene vergade ring van 22 februari heeft het district zijn definitieve uittre den uit de koninklijke ovér- koepeling bekendgemaakt, te gelijk met het publiekmaken van zijn verdenkingen. En ter wijl de afgescheiden Zuidhol landers druk bezig zijn met het vormgeven van hun nieuwe commerciële bv voor bedrijfs- cursussen, breken de EH BO'ers in Amersfoort zich het hoofd over de toekomst van hun vereniging. „Er is in wezen niets aan de hand", verzucht Nieuwkoop. Maar helemaal gerust op de goede afloop is ze niet: „De meeste leden lezen de stukken slecht. Dus, ja, de uitkomsten van de bijzondere vergadering zijn onvoorspelbaar". door BERT JANSMA We hebben er weer een gat bij in Den Haag. Inmiddels wordt er op de bodem van ons meest fameuze gat aan het Spui gerommeld door mensen voor wie ik hoop dat deze armlastige stad ze kan betalen. Dat gat zit er nog wel even. Ik citeerde laatst een plan van de heer P. Borst om het aan het gezicht te onttrekken. Niet om hem belachelijk te maken, integendeel. De heer Borst liet me wèl weten dat hij géén stuk zeildoek over het gat wilde heentrekken, maar naar een gedegener oplossing zocht. Prima. Het gat dat erbij gekomen is zit tussen de Lange Poten en de Kalvermarkt. De voormalige bioscoop Rex is nu dan toch echt gesneuveld. Als ik er langs loop krijg ik altijd neiging tot gapen, want jaren geleden toen er nog van half tien 's ochtends tot twaalf uur 's avonds films te zien waren, zat ik er vaak zowel aan het ene als aan het andere einde van de draaidag in de zaal. Veel soeps zag je er eerlijk gezegd niet. Al draaide er ooit ook Bunuels 'Belle de Jour' met Cathérine Deneuve. Maar dat kwam vooral omdat de slimme uitbater zijn kunstwerk reclametechnisch als sexfilm had verpakt. In de voormalige bioscoop zou een speelhal gekomen zijn, ware de buurt er niet op tegen geweest. Nu lees ik dat aan de Groenmarkt/hoek Schoolstraat, schuin tegenover het oude raadhuis wél een automatenhal komt. Hommerson strijkt er neer en schijnt een vergunning voor vierhonderd speelautomaten aangevraagd te hebben, die van tien uur 's ochtends tot elf uur 's avonds zouden moeten draaien. Is daar al protest tegen aangetekend? Ik kan me voorstellen dat 't op die plek wel eens een overlastige situatie kan worden. Ik vraag me af of juist dat stukje centrum daarvoor de plaats is. Elders zie ik Grand Café's als paddestoelen uit de grond verrijzen op plekken waar ik graag een gokautomatenhal had weggedrukt. Moet zo'n ding dan precies in hartje Den Haag, aan de achterkant van de trouwzaal? Om de speelhallen die ik ken hangt meestal een wat onduidelijk volkje rond. In Londen zag ik er zakkenrollers toeslaan, en met drank af gebluste types voor de deur neerzijgen. Passeer ik zo'n zaak aan het Amsterdamse Damrak dan kan ik rekenen op dringende verzoeken tot financiële steun, aanmoedigingen tot het consumeren van poeder door de neus of tot het gezamenlijk plegen van handelingen die ik hier buiten beschouwing laat. Staat ons dat te wachten? Je krijgt pijn aan je stadshart als je eraan denkt. Ik zou het maar in de gaten houden als ik u was. LOPIK - De actie om vijftig neushoorns van de ondergang te redden in Zimbabwe dreigt te mislukken. De Stichting Save the Rhino, die de reddingsoperatie ondersteunt, komt geld tekort. De actie, waaraan veel scholen in Nederland deelnemen, moest eind februari 300.000 gulden hebben opgebracht. Dat bedrag is bij lange na niet gehaald. Volgens de woordvoerder van de stich ting, C. Lustenhouwer, is dat te danken aan eerdere negatieve publiciteit. Woordvoerders van het Wereld Natuur Fonds (WNF) zouden de stichting in een kwaad daglicht hebben geplaatst. Na dat de stichting met een kort geding dreigde, plaatste het WNF rectificaties in diverse regionale dagbladen. Het leed is echter al geschied, zegt Lustenhouwer. De neushoorns dreigen nu om te komen van de dorst. Het gebied waarin zij vertoeven, dicht bij de grens van Mozambique, wordt geteisterd door droogte. SI HAAG Het op gro- ichaal uitbreiden van veg-, rail- en waterin- tructuur is niet per se ig om de groeiende toersstromen in ons ad op te vangen. Dit con cluderen verkeersdeskun- digen van de Technische Universiteit Delft in een onderzoek naar de benut ting van de infrastruc tuur. voldoende rekening gehouden met mogelijkheden om de ca paciteit van bestaande voorzie ningen te vergroten. Zo kan het bestaande asfalt veel meer auto's verwerken als de ver voersstromen in tijd en ruimte worden gespreid en het ver keer (elektronisch) wordt be geleid. In de binnenvaart kan via de exclusieve inzet van 4 of 6- baksduwboten de vaarcapaci- teit verdubbeld worden. Als de treintypes in het railvervoer worden gelijkgeschakeld en elektronisch aan elkaar gekop peld zou de capaciteit op baan vakken zelfs kunnen vervier voudigen, heeft de universiteit berekend. Voor het opvoeren van de ca paciteit van snelwegen heeft de TU een eenvoudig alterna tief: vervoer uitsluitend met bussen. Als de hoofdverkeer saders op drukke uren alleen worden opengesteld voor col lectief busvervoer, kunnen acht keer meer forensen over de weg zonder in een file te recht te komen. De onderzoe kers merken in dit verband wel op dat sommige alternatie ven „de nodige weerstand kunnen oproepen". DEN HAAG - Het Landbouw schap komt binnenkort met een eigen plan om het gebruik van gewasbeschermingsmid delen vergaand terug te drin gen. De maatregelen maken een halvering in het jaar 2000 mo gelijk, maar dan moet de hef fing op gewasbeschermings middelen die de overheid wil instellen, uit het Meerjaren plan Gewasbescherming ver dwijnen. De plannen van het schap kos ten de boeren minder dan de 20 tot 35 miljoen gulden die de overheid met de heffing wil op halen. Het plan is niet vrijblij vend, meent het schap, dat over de uitvoering bindende afspraken met de overheid wil maken. Naast onderzoek en voorlich ting bevat het plan een ver plichte periodieke keuring van spuiten. Er moeten minimu meisen komen voor spuitappa ratuur en er moet een registra tie van het gebruik van de midddelen worden bijgehou den per bedrijf. Vanaf 1996 is het hebben van een licentie of diploma voor het omgaan met gewasbeschermingsmiddelen verplicht, aldus het schap. Werken aan joods monument Kanonniers zijn in de Johan Willem Frisokazerne begonnen aan het boren van 102.000 gaten in evenzovele keramische stenen. In elk gat wordt een jodenster bevestigd. De stenen vormen over enkele maan den een monument op de vroegere appèlplaats van het voormalig concentratiekamp Westerbork. FOTO: ANP SPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON DEN HAAG - Mensen die gro te schulden hebben opge bouwd zullen straks na vijf jaar verlost zijn van hun afbe talingsverplichtingen. Minis ter Hirsch Ballin van justitie stuurt binnenkort een schuld- saneringswet naar de Tweede Kamer waarin dit geregeld wordt. Deze schuldsaneringsregeling heeft alleen betrekking op per sonen die aansprakelijk zijn gesteld voor de schuld en geldt niet voor bedrijven. Om te voorkomen dat iemand per soonlijk in het faillissément geraakt, mag hij in de nieuwe wet aanspraak maken op de schuldsaneringsregeling. Daarvoor moet de persoon naar de rechter stappen. Die voorziet straks in een beschik king waarbij de schuldeisers naar vermogen worden afbe taald gedurende maximaal vijf jaar. Dan moet de schuldenaar overigens wel het rechterlijk vonnis 'naar behoren' nako men. Het staat de schuldenaar vrij om in een zogenaamde 'na tuurlijke verbintenis' zijn schulden verder vrijwillig af te betalen. De schuldeiser kan daar echter geen rechten aan ontlenen. Het wetsvoorstel vloeit voort uit de motie van het CDA-ka- merlid Biesheuvel, dat aan drong op een nieuwe regeling. In antwoord op een rapport van de kerken over arrnoede in Nederland zegt het kabinet dit idee over te nemen. Overigens benadrukt het kabinet dat het kwijtscheldingsbeleid niet wordt verruimd. Bij kwijt schelding is de schuldenaar geheel van zijn verplichtingen tot terugbetalen ontslagen, ter wijl de schuldsaneringsrege ling straks nog voor vijf jaar verplichtingen oplegt. Boven- -dien wordt bij kwijtschelding de schuld overgenomen door de overheid (gemeente). Bij de schuldsaneringsregeling draait degene die het bedrag vordert op voor het ontbreken de bedrag. Het kabinet wijst zoals ver wacht nagenoeg alle voorstel len van de kerken af. Die wil den de minimumuitkeringen tot 75 procent van het mini mumloon optrekken en. stel den voor de aow voor alleen staanden met vijf procent te verhogen. Alleen de WD heeft dat idee overgenomen. Het ka binet noemt dit geen reële op tie. Ook het invidualiseren van de bijstand wordt van de hand gewezen. Dat zou betekenen dat iemand ongeacht het inko men van de partner een uitke ring krijgt. Het kabinet vindt het voorstel onbetaalbaar en zou bovendien vrouwen niet stimuleren aan het werk te gaan. KLOK VOOR BREZI GIRO 1741181 Voor de actie 'Klok voor Brezi', die onze krant voert voor het kerkje van de H. Bartholomeus in het Tsje chische dorp, zijn de afge lopen week de volgende bedragen op postrekening 1741181 t.n.v. comité Klok voor Brezi, gestort: A.W.O., Noordwijkerhout: 10: F.G.v.d.G., Voorhout: 15 A.W.B.. Voorhout: 25 C.T.M.v.S., Wassenaar: 25 Den Haag: 25 D.C.M.v.Z., Voorhout: 15 A.J.B.-P.. Rijswijk: 50 M.A.E.F.-S., Den Haag: 10: EA.M.H., Den Haag: 10; Ro- vasta Roestvijstaal, Bleiswijk: ƒ350; P.J.J.v.B,, Leidschendam 20; Pevry Press, Voorburg 25; J.A.G.S., Den Haag: 25 M.A.J.M.v.D., Voorhout: 10 J.M.C.V., Zoeterwoude: 5 F.W.B., Voorburg: 25; A.M.W.v.d.G.-v.d.GLeiden; 25; J.E.G.-v.M., Leiderdorp: 100. Dat is samen 770,-. Het voorlopige totaalbedrag dat de actie tot nu toe heeft opge bracht is 12.054,00. Wat meer aan geld wordt ingezameld dan nodig is voor de inmiddels al bestelde - klok, wordt benut om het kerkje

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3