Weg is weg 'finale Saudi-Arabië: democratie in woestijnzand ZATERDAG 7 MAART 1992 PAGINA 29 De computer is uit bijna geen en kel bedrijf meer weg te denken. De bakker op de hoek maakt net zo goed als de grote multinatio nals gebruik van informatica, om de hoeveelheid te bestellen gist dan wel de salarissen van duizen den werknemers bij te houden. Steeds vaker worden bedrijven daardoor compleet afhankelijk van hun computergegevens. Een brand, blikseminslag, kortslui ting, maar ook computerfraude of moedwillige sabotage kunnen dan fatale gevolgen hebben. Een van de weinige bedrijven in Ne derland die op grote schaal voor derden computerbestanden en informatiedragers veilig opslaan, staat in Assen: Industrial Securi ty Archiefbeheer. Pas ruim een jaar actief, maar nu al enkele honderdduizenden computerta pes, -disks, -cartridges, -cassettes en -films in huis. Klanten ge noeg, want vooral bij computer gegevens geldt het motto van de zaak: weg is weg. Directeur Brands toont de schappen van zijn bedrijf waar computerbestanden veilig liggen opgeslagen. Bedrijven laten hun computergegevens veilig opslaan ,IS ASSEN De man op de foto bij het kraritebericht kijkt nogal somber: bij hem is ingebroken. IS Pp zich al een ramp, maar in dit bericht gaat het om de tuigmees- 'Jd ter van de replica van het zeil- pchip Batavia, in de Gouden Eeuw goud verdienend voor de ek Verenigde Oostindische Com- pagnie. Tuigmeester Jan van Gammeren uit Lelystad is verantwoordelijk voor de ng tuigage van het na te bouwen VOC- ichip. Vier jaar is hij bezig geweest elk ik- louw, elke kabel en elk knoopje daarin in zijn computer in te voeren, om de tuigage vanaf diskette vlot uit te kun nen voeren. Helaas, de inbrekers na- er- men de diskettes mee. De vele honder en den gegevens waren niet gekopieerd als reserve-bestanden, niet als 'back ups' rd, pewaard op een veilige plek, dus weg is |veg, kwijt is kwijt. Triest genoeg voor de tuigagemeester, naar misschien nog wel meer gedu- leerd zijn vliegtuigfabrieken die ipeens de computergegevens over het lieuwste model missen; oliemaatschap- lijen die de boorput-analyses van blok op de Noordzee als onherstelbaar erloren moeten beschouwen. „De chilleshiel voor moderne bedrijven", noemt directeur Klaas Brands van In- lustrial Security de afhankelijkheid van omputergegevens. Zijn immens bevei- igde bedrijf in een anonieme fabrieks- lal op het Asser industrieterrein drijft rop, de angst om gegevens waar soms aren werk in is gaan zitten, te verbe en. Zijn klanten: heel verstandige nensen die weten hoe kwetsbaar ze ijn, óf mensen die door schade en chande wijs zijn geworden, let bedrijf van Brands en zijn compag- lon en mede-directeur Ulfert Molen- luis kwam begin vorig jaar niet -uit de ucht vallen. Na 21 jaar bij de rijkspoli- ie stapte Brands in 1983 over naar de JAM in Assen, als plaatsvervangend loofd security. Een jaar later volgde 'lolenhuis na zeventien jaar mare- haussee, als hoofd van de bewakings- ienst. De beveiligingstak van de olie maatschappij zat destijds stevig in de ft, boorplatforms, winningsinstalla- es, kantoren en vitale informatie dien en danig bewaakt te worden. Destijds gebeurde dat allemaal met ei- en mensen, een eigen organisatie, i de j.naar halverwege de jaren tachtig begon liel e NAM daar toch al andere bedrijven oor in te huren en werden de taken en beetja gesplitst. Eind jaren tachtig 'erd de filosofie zoals bij veel bedrij en: terug naar de kern-business, de :st kan afgestoten en uitbesteed wor- en. Security, catering, schoonmaken n dergelijke taken hadden per slot van ekening maar weinig met de winning an olie en gas te maken. Ook werd be oten de 'safe data-storage', het veilig van computergegevens, niet fflflgleer *n e'gen beheer te houden. We- tldwijd, zou ik haast zeggen, brengt de idustrie het opslaan van die computer estanden onder bij derden, omdat dat ewoon veel veiliger is dan in eigen uis". '•Het is niet zo dat we toen de bui en hangen voor wat onze eigen positie etrof, maar we praatten wel mee over 1W-/ e plannen om de beveiliging 'in de larkt' onder te brengen. Toen bleek dat het werken voor de NAM een te grote moeilijkheidsgraad voor de be staande beveiligingsbedrijven met zich meebracht, de materie was gewoon te ingewikkeld, de beveiliging te complex. Negenhonderd werkpunten in het hele land, daar schrokken de bedrijven voor terug. En daar kwam het beheer van de gegevens nog eens bij. Omdat verder geen enkel bedrijf eraan wilde, liepen wij met onze plannen voor onszelf te beginnen als het ware in de armen van de leiding van de NAM, en werden zo wel de 'security' als de gegevensbeveili ging aan ons toevertrouwd. Daar waren en zijn we fantastisch blij mee en ape trots op natuurlijk, maar we werken ge lukkig ook nog voor andere bedrijven. Je kunt tenslotte niet van één klant af hankelijk blijven". Dertig seconden Metershoge verrijdbare rekken, ar chiefkasten, stellingen en paternosters vol computerbanden en andere infor matiedragers domineren de opsla gruimtes van de afdeling Archiefbe heer. Brand- en rookdetectors op elke denkbare plek en hoogte, brandweren de tussendeuren, en een automatische brandblusinstallatie zoals die ook in kerncentrales eri onderzeeërs wordt aangetroffen. Een flessenbatterij met manshoge gasflessen halon, een blusgas dat gegarandeerd elk begin van brand verstikt. Medewerkers die onverhoopt in het brandende compartiment aanwe zig zijn, hebben dertig seconden om datzelfde lot te voorkomen Inbrekers hoeven niet eens aan een po ging te dénken, want ook tegen dat soort onheil heeft het bedrijf zich met een respectabel aantal toeters en bellen ingedekt. Zó zeer zelfs, dat in het be ginstadium het alarm steeds maar weer afging zonder-dat er inbrekers, binnen geslopen muizen of ander 'gespuis' te bekennen vielen. Oorzaak bleek ten slotte een grote poster aan de wand, die begon te wapperen als de volautoma tische luchtbehandelingsinstallatie aan sloeg. De poster is verwijderd. „Als je geluk hebt, maken bedrijven re- .gelmatig een 'back-up' van hun compu terbestanden, een reserve-bestand dus. Als je nog meer geluk hebt, bewaren ze die back-ups dan ook nog in een brand werende kast. Maar als zo'n zaak een keer brand krijgt, dondert ook die brandwerende kast echt wel naar bene den. Veel veiliger is het om cruciale be standen elders op te slaan, louter voor de zekerheid: mócht er iets gebeuren, dan heb je in elk geval de kopieën van het origineel. Maar het zal nog wel even duren voor we iedereen ervan over tuigd hebben dat ze moeten 'back-up- pen', dat ze hun reserve-geheugen er gens moeten laten opslaan". „Er zijn echt wel bedrijven die zelf op lossingen bedenken: twee ziekenhuizen die besluiten over en weer eikaars in formatie te bewaren, bedrijven met meer vestigingen waar de informatie dragers verspreid worden opgeslagen. Kleinschaliger kan ook: kleine bestan den die in een gehuurd bankkluisje worden opgeslagen. Maar echt, het gros zit hoogstens in een brandvrije kast, en verzekeraars vinden dat heus niet zo'n prettig idee. Het kopiëren en veilig bewaren van vitale gegevens wordt meestal maar gezien als een wat lastige bedrijvigheid, data-management krijgt in de meeste bedrijven niet de waardering die het verdient. Maar een bedrijf dat met computers werkt, móet gewoon regelmatig 'back-ups' maken, moet het transport van informatiedra Een kijkje bij Industrial Security Archiefbeheer in .Assen. gers beveiligen, moet de informatie-cy clus instandhouden. Dat vergt enorm veel discipline, discipline die vaak niet opgebracht kan worden. Tot het te laat is. Door een Amerikaanse universiteit is onderzoek gedaan naar bedrijven die te maken hebben gehad met een of an dere ramp in hun rekencentrum: meer dan negentig procent van de bedrijven die zich daarvoor niet hadden ingedekt, ging binnen vijfjaar failliet!". Oorlog Hoewel de tapes, cassettes, cartridges en de in computerland steeds verder oprukkende beeldplaten vanuit allerlei richtingen en uit allerlei landen blijven toestromen naar het Asser bedrijf, be paalt de opslag voor de NAM nog im mer het grootste deel van de omzet. Miljarden bytes, met name seismografi- sche gegevens over exploratie-onder- zoeken naar olie en gas, zijn voor de ze kerheid gekopieerd en opgeslagen, va riërend van de trillingen in de bodem bij Roswinkel tot de geregistreerde ef fecten van het afschieten van 'airguns' in de bodem van de Noordzee. De ge gevens over mogelijke oliebronnen gaan terug tot in de oorlog, toen Neder landse bedrijven door de Duitsers ge dwongen werden daar onderzoek naar te doen, aangezien de oorlogvoerders een chronisch gebrek aan brandstoffen ontwikkelden. In Schoonebeek was het raak, jawel, maar de winning daar werd destijds zo vertraagd en zelfs gesabo teerd, dat de Duitsers er haast geen druppel olie voor hun tanks uit kregen. De boorgegevens bleven uiteraard be waard en na de oorlog zei de toenmali ge 'Bataafsche' vriendelijk bedankt, en sloeg toen zelf verwoed aan het explo reren, met het bekende resultaat in de aardrijkskundeboekjes. Volgens Brands heeft het nog steeds zin dergelijke oude gegevens te bewa ren. „In met name de seismologie wor den de technieken steeds beter. In het vergaren van de gegevens, maar ook in het interpreteren daarvan. Uit een oud onderzoek kunnen met de huidige tech nieken veel meer waardevolle gegevens gehaald worden dan vroeger. Nee, die onderzoeken blijven een enorme waar de behouden. Boormaatschappijen gooien zelden iets weg". Behalve met reserve-bestanden voor de seismologische en olie-industrie, zijn dé schappen in Assen ook gevuld met in formatiedragers uit de high-techindus- trie, bestanden uit bedrijven met de wat grotere rekencentra, of uit technische bedrijven die beseffen dat veel van hun kostbare kennis op schijf of band staat opgeslagen. Gaten in de markt ziet Brands nog in de wereld van de re search, bij technische ontwerpbureau architecten, ziekenhuizen, reclamebu reaus en bijvoorbeeld de grafische dustrie, waar volgens Brands „fanta tisch uniek materiaal riskant ligt opge slagen, niet eens dubbel, dus ook daai geldt: kwijt is kwijt". Archiefbeheer houdt zich niet alleen bezig met het passief opslaan van mate riaal, maar zet ook gegevens over op een ander medium, van het ene compu tersysteem naar het andere, omdat er op dat gebied nog geen enkele sprake is van een uniforme standaard. Bedrijven die gegevens uitwisselen kunnen bij Ar chiefbeheer terecht. In de afdeling Lichtdruk worden van seismologische gegevens gigantische kaarten vervaar FOTO: HARRY TIELMAN digd op een repromachine die formaten van 1,20 meter breed tot twaalf meter lang kan behappen. Boorputinformatie wordt gevat in smalle plastic films, die tot zestig meter lang kunnen worden. In de gloednieuwe computerkamer, met als kloppend hart een VAXStation4000 die alleen al een ton heeft gekost, kun nen bestanden worden weggeschreven in het eigen data-bestand, en kunnen twijfelachtige of aangetaste gegevens worden gecontroleerd en zo mogelijk opgewaardeerd. Paranoia „Laten we zeggen dat onze relaties een bovengemiddeld gevoel voor de kwets baarheid van hun bedrijf hebben ont wikkeld. Van paranoia zou ik niet wil len spreken, het zijn gewoon verstandi ge mensen. Wie is er op zijn eigen PC nooit een stuk kwijtgeraakt? Sommige klanten willen gewoon geen enkel risico lopen, laten hun gegevens door onze beveiligingsmensen ophalen, en willen dan natuurlijk niet dat zo'n chauffeur onderweg even een patatje gaat eten, maar dat die rechtstreeks naar ons door rijdt. Zulke klanten zou ik toch niet echt paranoïde figuren willen noemen. Het ene bedrijf laat wekelijks zijn 'back-ups' verversen, het andere laat elke morgen de oogst van de vorige dag ophalen. Maar een langere tussenpoos kan ook. Dat is de keuze van de klant, het gaat erom wat die een nog aan vaardbaar risico vindt. Dat het een pe perdure grap is je spullen bij ons op "te laten slaan, kan niemand stellen: voor een gulden per maand per tape, waar de inhoud van een hele archiefkast op kan, zou ïk tenminste het risico niet wil len lopen". Het eerste jaar van Industrial Security is volgens de directeur „boven verwach ting" goed verlopen. Zonder echt aan de weg te timmeren is het bedrijf ge groeid van 110 naar 160 mensen, van wie de meesten overigens voor het be- wakings- en beveiligingsbedrijf in de buitendienst werken. Op Archiefbe heer werken vast zeven personeelsle den, bij grote opdrachten worden op roepkrachten ingehuurd, als een bedrijf bijvoorbeeld in één keer duizend tapes terug wil hebben. Op kantoor blijken sommigen wel hun twijfels te hebben over hun levensvulling, getuige het bordje aan de muur: 'Mijn werk is zo geheim, dat zelfs ik niet weet waar ik mee bezig ben'. Laatste vraag aan Brands moet natuur lijk luiden, waar het bedrijf zijn eigen 'back-ups' bewaart. Brands moet" er smakelijk om lachen. Maar inderdaad: „Wij slaan ze op buiten de deur. In een gehuurd kluisje bij de bank. Wij moeten natuurlijk ook wel hetzelfde principe hanteren als onze opdrachtge vers, anders blijven we nergens". Idoor ROGIER SLOP In augustus 1990 voelden de Saudiërs het al aankomen: hun gesloten konink rijk zou nooit meer helemaal hetzelfde zijn. Met de komst van Amerikaanse troepen, die het koningshuis zouden moeten verdedigen tegen de dreiging van de wild om zich heenslaande noor derbuurman Irak, waren de rust en de afstandelijkheid definitef voorbij. Plotseling moest Saudi-Arabië openlijk partij kiezen om te kunnen overleven. Het land dat in de heksenketel van het Midden-Oosten het liefst voorzichtig op de achtergrond opereerde, werd binnen enkele etmalen een uitvalsbasis van westerse troepen tegen mede-Ara bieren. De periode van het subtiele evenwicht tussen luxe olie-dollars en een nog uit de nomaden-maatschappij stammende staatsinrichting werd afgesloten op het moment dat de eerste, inderhaast geel gespoten Amerikaanse tanks in de Sau dische havens werden gelost. Mét die tanks kwamen de Amerikaanse journalisten. Ook al iets uitzonderlijks in een land dat de media decennia lang met succes had weten te weren. En die journalisten die toch niks anders te doen hadden dan eindeloos voorge kauwde militaire briefings bij te wo nen begonnen uit verveling zowaar de maatschappelijke structuur van het geheimzinnige gastland onder de loep te nemen. Mét die tanks kwamen de Amerikaanse journalisten. En al snel stuitten ze op een in Amerikaanse ogen waanzinnig detail: vrouwen mogen in Saudi-Arabië niet autorijden. Paniek in menig Ame rikaans huisgezin. Dat vrouwen werden onderdrukt, kon velen nog niet eens zo veel schelen. Maar niet met de auto? Dat was heiligschennis Tegenstroom Het gemor begon in de VS op te ko men. Waarom zouden Amerikaanse jongens hun bloed geven voor een stel verwende Saudische en Kuwaytse prin sen, die zich niks aantrokken van mooie democratische waarden? De regering- Bush onderkende deze tegenstroom en verzekerde dan ook dat na de oorlog de bloem van democratie uitbundig zou gaan bloeien in de Arabische woestijn. Maar Saudi-Arabië is anders dan Ku- wayt. Het deed minder toezeggingen en kan zich dat ook permitteren, want het is een regionale supermacht, eenheid. Maar altijd voorzichtig, altijd achter de schermen, overal vrienden houden, nooit je nek uitsteken; dat was de essentie van de Saudische politiek. Het land was altijd na Israël het tweede steunpunt van de Amerikanen in het Midden-Oosten. Saudische olie dollars betaalden grotendeels Desert Storm. En de Amerikanen krijgen nog steeds Saudisch geld om het vredespro ces op de been te houden. Venijnig En die Amerikaanse vrienden hebben het nu moeilijk. In de venijnige verkie zingsstrijd wordt steeds meer het resul taat van Bush' Golfoorlog ter discussie gesteld. Saddam zit er nog, de nieuwe democratie in Kuwayt stelt weinig voor. De 70-jarige Saudische koning Fahd bood deze week de helpende hand. Zijn koninkrijk gaat nu echt democratisch worden, precies zoals de Amerikanen willen, zo kondigde Ryad dit weekeinde aan. Er komt een grondwet, waarin de rol van het parlement strikt wordt om schreven, evenals de bevoegdheden van de koning. Dat is net genoeg om bij het Ameri kaanse publiek het idee te vestigen dat er daadwerkelijk wat is veranderd. En daar ging het ook om de term 'ge schreven grondwet' doet wonderen. Maar wie de details daarvan doorleest, ziet dat hier een ragfijn Arabisch spel wordt gespeeld. De grondwet doet niet meer dan de decennia-oude praktijk nog eens zwart op wit onderschrijven. Zo staat nu hecht verankerd dat de mo narchie onder het huis van Saud tot in lengte van dagen blijft gehandhaafd. En zo staat nu ook uitdrukkelijk vast dat het parlement een adviserende rol heeft. Een parlement nota bene, dat ge heel door de koning wordt benoemd en ook door de koning weer kan worden ontbonden. Kortom, er wordt nu for meel een westers sausje over de eeu wenoude praktijk gegoten. Die praktijk bestaat eruit dat de heerser de stam men bezoekt, de klachten aanhoort, een oordeel velt, vriendschapsbanden versterkt en loyaliteit beloont. Anders Of- dat zo slecht is. dat is nog maar de vraag. De werkelijkheid van de barre woestijn is nu eenmaal een andere dan die van Capitol Hill waar men overi gens ook nog wel eens een stekje laat vallen op het gebied van democratie. Het enige waaraan het geruisloze ko ninkrijk zal moeten wennen, is het feit dat het meer dan ooit bereid zal moeten zijn om uit de zelfgekozen schaduw te treden. Alleen in dat op zicht is de goede oude tijd definitief voorbij. 'fieidóc Qowvant

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29