Troost putten uit muziek Door het optreden van die harpiste hebben we de uitvaart dieper beleefd" ■Ceidóc Qowiani De laatste rustplaats. Sommige an ij mensen laten bij de notaris vastleggen welke muziek- en stukken ze Jtijdenshun begrafenis willen laten staaj spelen. Het 'My Way van Frank Sinatra is een populair verzoek nummer op begrafenissen en crematies. De laatste tijd komt er steeds meer belangstelling voor live muziek. m FOTO: PR ZATERDAG 7 MAART 1992 PAGINA 251 door MONIQUE VAN DE VEN AMSTERDAM/DIEREN de André Hazes weigerde. Koos Al berts ook. Te emotioneel vinden zangers van het levenslied het zingen naast de kist. Tweehon- rt-tiderd andere professionele musi- zijn wél bereid hun beste spel ten gehore te brengen bij de laat ste gang. Nabestaanden putten troost uit de harp, fluit, doedel en hartverscheurende rock. Hilda's tweelingbroer John was 31 toen hij stierf. Aids. De gehele begrafenis' had hij tevoren met vrienden en familie doorgesproken. Want hij wilde geen af scheid zoals dat van zijn neef, waar elke persoonlijke noot ontbrak. „Het had net zo goed de buurvrouw kunnen zijn die in de kist lag", vertelt Hilda. Een begrafenis hoort bij je persoonlijkheid, kind John, en hij maakte een scenario por zijn eigen uitvaart. De muziek prmde een hoofdstuk apart. In de kerk ivilde hij geen muziek van cd, plaat of cassette, maar een levensechte zange res bij het altaar. Een donkere Ameri kaanse, die a capella The Rose van Bet te Midler zou zingen en Amazing Gra ce. Toen John overleed schakelde TTil- pa impresariaat Timbre in uit Amster dam om haar broers laatste wens in ver ruiling te laten gaan. Drie dagen later jtond bij het altaar van Uitgeest Bobby Parks. Zijn ogen betraand. „Ik stond paar terwijl ik wist dat die jongeman eigenlijk een vrouw had gewenst, en ik vilde zó graag dat het okee was". Maar Hilda, vrienden en familie vonden het brachtig. „Parks zong met zoveel ge- Zoel en overtuiging. Het was hartver warmend. Iedereen was onder de in- Iruk. Geld speelt dan geen rol. Boven dien is het ook een investering in jezelf. Omdat je de laatste wens van een ge- ïefde zo goed mogelijk probeert te ver- [uilen, kun je je verdriet beter verwer- len". Oagelijks worden in Nederland bijna (ijfhonderd mensen begraven of gecre- neerd. Tijdens de uitvaartplechtigheid ilinkt soms een koor of orgel, maar neestal komt de muziek uit geluids- loxen. In landen als de VS en IJsland is tvende muziek tijdens rouwplechtig- jeden normaal, maar in Nederland be- rekkelijk zeldzaam. Van de jaarlijks Ö00 crematies in Dieren wordt slechts p'n twee procent omlijst door levende puziek. „Als de overledene lid was van !en muziekkorps of zangkoor wordt Jog wel eens een stukje muziek ge naakt, maar over het algemeen zijn het (laten en bandjes die worden afge- peeld", weet Henk Peters, waarne mend beheerder van het crematorium n Dieren. Het Ave Maria en Air van lach, het Largo van Handel, het Ave ferum van Mozart en Waarheen, Vaarvoor van Mieke Telkamp zijn veel evraagde muziekstukken. Peters hoort ze al meer dan twintig jaar in de aula van het crematorium. „Het zijn nog steeds dezelfde platen van twintig jaar terug die populair zijn. Er verandert wel wat, maar heel, héél langzaam". Volgens Peters staan mensen tegen woordig meer stil bij de keuze van de muziek tijdens de uitvaartplechtigheid dan vroeger. „Ze nemen vaker eigen muziek mee omdat de gewenste stuk ken niet op onze muzieklijst voorko men". Maar deze groep is nog altijd sterk in de minderheid. De meeste na bestaanden plukken een compositie uit de muzieklijst van het crematorium of laten de keuze over aan de uitvaartlei- der of dominee. „Er zijn dominees die niet komen als de nabestaanden kiezen voor 'Waarheen Waarvoor' van Mieke Telkamp. Mij maakt het niet uit wat mensen willen horen. Je moet ten dien ste staan van de nabestaanden, die moeten er verder mee", aldus Peters. Rituelen Muziek maakt de rouwverwerking niet gemakkelijker maar kan wel troostend werken, weet psycholoog dr. Mark Clei- ren van de Rijksuniversiteit Leiden. Voor zijn promotie sprak hij met tallo ze mensen over rouwverwerking. Uit de gesprekken bleek dat mensen die weten dat hun geliefde gaat sterven, tijdens het ziekbed graag alles willen doen wat in hun vermogen ligt om het leven van hun geliefde tot een goed einde te bren gen. „Ze vervullen een loyaliteit waar door ze na de dood van hun geliefde be ter het recht kunnen nemen om verder te leven", aldus Cleiren. Steeds meer mensen maken tijdens hun leven kenbaar hoe zij hun laatste gang vvillen maken. De Koninklijke Vereni ging voor Facultatieve Crematie heeft steeds meer klanten die tot in detail aangeven wat ze willen. „Ze leggen vast welke muziek ze willen, welke bloemen, rouwkaarten, speciale berkehouten kist of zelfs het merk wijn dat na de begra fenis gedronken wordt in plaats van koffie", weet woordvoerder T. Nagte- geller. Hij verklaart de vraag eenvou digweg uit het 'rouw-assortiment' dat de laatste jaren aanzienlijk is uitge breid. Cleiren vindt de verklaring „aanbod schept vraag" wat te simpel. Evenals crematoria en uitvaartverenigingen constateert de Leidse psycholoog een opleving van rituelen. Veel troostge vende gebruiken zijn teloorgegaan door de ontkerkelijking en individuali sering. Rituelen die niet breed worden gedragen, zijn ten dode opgeschreven. „Vroeger hadden rituelen een eendui dige betekenis. Maar nu je tien geloven binnen één gezin kunt hebben, is het draagvlak weg en proberen mensen steeds meer gestalte te geven aan hun eigen rituelen. Want de behoefte aan rituelen blijft. Ze symboliseren een be langrijk en vaak moeilijk keerpunt in het leven. Door gemeenschappelijk aandacht te besteden aan een ritueel wordt die moeilijke overgang beter ge accepteerd. Het gemis wordt er niet minder door, maar je sluit er een verlies mee-aflegt Cleiren uit. Omdat er geen gedeelde achtergrond meer is, zijn veel uitvaartplechtigheden persoonlijker geworden. In het af scheidswoord, maar ook in de keuze van graf, kist, muziek en plechtigheid. Er zijn uitvaarten waarbij op het graf duiven of balonnen worden losgelaten, waar een knalrode kist de aarde inzakt, waar alleen zonnebloemen het graf sie ren, waar de overledene de familie van af video toespreekt, op een rondvaart boot over de Amsterdamse grachten wordt rondgevaren of met levenslustige dixieland-muziek naar de laatste rust plaats wordt gebracht. „Wanneer de muziek betekenis had voor de overle dene, dan houden de nabestaanden de overledene sterker in de herinnering", aldus Cleiren. Doedelzak Nooit vergeet Josine van Norden het pianospel tijdens de uitvaart van een goede vriend. Het was zelfs de aanlei ding voor de oprichting van Timbre, het eerste en enige impresariaat in Neder land voor uitvaarten. Een jaar na op richting beschikt Van Norden over tweehonderd professionele musici die bereid zijn te spelen bij uitvaartplech tigheden. In het bestand komen ook populaire namen voor zoals die van Lenny Kuhr en Peter Dóuglas, de Ne derlandse Frank Sinatra. De meeste musici komen spelen voor 450 gulden (exclusief btw). Twee musici kosten 650 gulden. Timbre garandeert dat ze de gewenste muziekkeuze binnen drie da gen kan leveren. Ongeacht het instru ment of het genre muziek. Klassiek, modern, jazz, gospel, harp, piano, saxo foon, doedelzak. „Toen ik begon dacht ik dat er voornamelijk vraag zou zijn naar langzame delen uit sonates en sui tes en zo. Maar mensen vragen heel an dere dingen dan verwacht. Veel harp en fluit bij voorbeeld. Die zijn niet zo bela den, maar licht, sprankelend en rustge vend", aldus Van Norden, celliste en thuis in de klassieke muziek. De klanten van Timbre zijn kenners van muziek maar ook absolute leken. Van Norden maakt ze wegwijs of zoekt een pianist voor de bladmuziek die moeder altijd speelde toen ze nog leef de. Behalve nabestaanden heeft Tim bre ook klanten die de muziek voor hun eigen begrafenis alvast komen uitzoe ken. „Zo heb ik een mevrouw die per se doedelzakmuziek wil bij haar begrafe nis. Ze is 76 jaar en heeft drie jaar ge vangen gezeten in een Jappenkamp. Bij de bevrijding klonk Schotse doedelzak muziek en die wil ze straks ook bij haar uitvaart. Om er zeker van te zijn dat dat ook gebeurt, heeft ze haar muziekwens bij de notaris laten beschrijven", aldus Van Norden, die bij haar eigen begrafe nis een strijkkwartet wil. Geladen sfeer Met veertig klanten in het eerste jaar heeft Timbre een bescheiden start ge maakt. Het impresariaat is sterk afhan kelijk van de uitvaartwereld. Nabe staanden kunnen Timbre uiteraard op eigen houtje bereiken, maar als ze niet van het bestaan van het impresariaat af weten, moeten ze daar opgewezen wor den door uitvaarondernemingen. De uitvaartwereld in Nederland juicht de idee van levende muziek toe, maar is te gelijkertijd een beetje huiverig om met nieuwelingen in zee te gaan. Kan Tim bre waarmaken wat ze belooft? Kunnen we er van op aan als we nabestaanden levende muziek aanbieden, dat er drie dagen later ook een violist op de stoep staat? Ter kennismaking heeft Van Norden concerten georganiseerd in au la's van crematoria en diverse directies De begrafenis van een geliefde zal veel nabestaanden bijblijven wanneer er bijzondere muziek stukken ten gehore zijn gebracht in de kerk of aula. m FOTO: SP overtuigd. Amsterdams grootste -uit vaaronderneming, de Coörperatie PC, heeft' Timbre in haar pakket opgeno men en heeft niets dan lof. Met andere uitvaartverenigingen en crematoria is het impresariaat in onderhandeling. Bij nabestaanden en musici hebben de muzikale rouwplechtigheden diepe in druk achtergelaten. „Mijn man wilde een eenvoudige uitvaart maar wij wil den er wel een speciaal cachet aan ge ven. Samen met de kinderen heb ik toen besloten om een musicus te laten spelen omdat een plaat zo onpersoon lijk is. We kozen voor een harpiste om dat een harp droevig kan zijn maar ook kan tintelen. Alleen bij het zien van een harp kun je al genieten. Door de leven de muziek hebben we de uitvaart die per beleefd en zal mijn man bij veel mensen in de herinnering blijven", ver zekert mevrouw Timmermans uit Zaandam. Voor veel musici blijkt een optreden tijdens een rouwplechtigheid veel meer dan alleen een schnabbel. Celliste Ariane James: „Het is geen ge makkelijk optreden omdat jeT anders dan bij een concert, in een heel geladen sfeer terecht komt. Maar je hebt het ge voel dat je iets kunt betekenen voor de mensen en dat is heel mooi".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 25